•  

  pokaż komentarz

  Przecież te podatki w większości płaci każdy przedsiębiorca. Prywatne kopalnie dają radę.

 •  

  pokaż komentarz

  Najciekawszy fragment( ͡° ͜ʖ ͡°)

  Składki i podatki za pracowników: 65% wszystkich obciążeń

  Prawie 42 zł z tego stanowiły składki emerytalne i zdrowotne odprowadzone za pracowników do ZUS-u. Górnictwo jest jedną z najlepiej wynagradzanych branż w Polsce, stąd składki odliczane od wynagrodzeń pracowników istotnie obciążają budżet pracodawcy. Pomimo wysokich emerytur górnicy i tak otrzymują jeszcze dodatkowe świadczenia z pieniędzy podatników ─ ekwiwalent deputatu węglowego, wypłacany jest niemal połowie emerytów przez budżet państwa lub ZUS (rocznie to ok. 200 mln zł). Druga część o wartości 300 mln zł rocznie także miałaby zostać przerzucona na budżet państwa. Odpowiedni projekt obywatelski utknął jednak w Sejmie po negatywnym stanowisku rządu, który do tej pory nie znalazł na to pieniędzy. Trudno więc sobie wyobrazić, aby znalazł środki na obniżenie składek ubezpieczeń społecznych dla pracujących i zwykle dobrze wynagradzanych pracowników tylko jednej branży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Deputat weglowy to tylko jedno z dodatkowych swiadczen, olowkowe wyplacane nawet do 26. roku zycia (chyba w KHW placa 600+ brutto), dodatek energetyczny itd, itd, szkoda ze braklo miejsca na to w artykule. Podobno jest ogolnie 19 dodatkowych swiadczen.

  •  

   pokaż komentarz

   @Oberiba: Zawsze sie znajdzie patol, ktory jest rylem i placze, ze on tego nie ma lub ktory zyje z ryla, ktory to ma, opcjonalnie dyskutant kwitujacy 'podobno'. Podobno, bo nie poswiecam czasu patologii przywilejow.

   Dodatki sa rozne i zalezne od spolek. W KHW 600zl brutto dla uczacego sie do 26. roku, deputaty 5-8t wegla, 13-tka, 14-tka, barborka, dodatki za staz i jubiluszowe, do biletow kolejowych na wakacje, bony, nie wiem jak ze swietami, karpiowym. A wszystko po to by po by chlop w sile wieku szedl na emeryture, gdzie zwyczajnie.. (tu urwe bo o rylach na emeryturze to doktaraty mozna dziobac)

  •  

   pokaż komentarz

   @ggg937: no ale w czym problem? Nauczyciele też idą na emeryturę wcześniej? Policjanci i wojskowi. W ogóle oni wszyscy i tak pracują na emeryturze nadal blokując stanowiska. Zlikwidujemy wszystkim? Nikt nie będzie chciał być nauczycielem czy policjantem, bo się nie będzie opłacało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Oberiba: Ale bez takich.. jesli ktos chce byc to bedzie. Odpowiadajac na pytanie, problem w przywilejach, tak we wszystkich.
   W Polsce wiele osob pracuje na smieciowach, o przywilejach nie mowie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kaczypawlak: Do piekła by się dokopali i pewnie dalej by kopali, bo kasa pod koniec miesiąca musi się zgadzać !

  •  

   pokaż komentarz

   @ggg937: zazwyczaj na śmieciówach pracują u "biednych" mikro-przedsiębiorców bo ich tak "rząd" skubie na kasę

  •  

   pokaż komentarz

   @Oberiba: tym dorzuca, innych skubie, a o zwiazkach szkoda gadac ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @Oberiba rząd ich skubie żeby mieć dla górników

  •  

   pokaż komentarz

   @CzapkaG: najwięcej na emerytury i renty (nie tylko górnicze) co miało niby polepszyc 500+ nie wiem, bo większość karyn pracuje "u nas w UK" a zbiera profity z PL a Seba-Bolec zbiera z UK i tak się to kręci, co dalej? Drogi i kolej to jest kolejna lwia część budżetu, później dopiero to co w sumie powinno być pierwsze, opieka medyczna, policja, wojsko. Następnie jest dług publiczny a na samym koncu jest... sport, kultura, wypoczynek czy ochrona środowiska.

   Jak sam widzisz jest na co wydawać a proporcje są jakby odwrotne i to są podatki a nie tylko k$!%a jedno i to samo w kółko, że dopłaca się jakiejś urojonej kaście społecznej. Górnictwo powinno być sprywatyzowane, wyspecjalizowane oraz wyj!$$ne na pysk związki zawodowe, które tylko zbierają kasę za nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @Oberiba niestety zdaję sobie z tego sprawę. Czasem się zastanawiam czy nie lepiej być tym który chce żyć i żreć i się nie myśleć nad tym. Krew człowieka zalewa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Oberiba: Będzie się opłacało, bo zapłaci się troche więcej. zalety:
   1) Nie będzie ukrytego długu
   2) nie będzie negatywnej selekcji, do tych zawodów, poza wyjątkami, gro osob, to takie, którzy nigdzie indziej nie dostali pracy, a ida tu, bo wcześniejsza emerytura hcoć obiecana. Lepiej zapłacic trochę lepiej, a przyjdą ci wartościowi w większej ilości i nie trzeba wcześniejszych emerytur
   3) należy wziąć w zawodach, które ciężko jest wykonywać zbyt długo przykład z holenderskiego związku piłkarskiego, gdzie część pensji Twojej obligatoryjnie jest zabierana na ubezpieczenie, z którego możesz po osiągnięciu wieku w którym nie możesz grać otrzymać albo jednorazową wypłatę (mniejszą), albo miec sfinansowane kursy bys się przekwalifikował i cos na start jeszcze dostaniesz.
   4) osoby takie nie będą koniecznie uwiązane do danego zawodu, jeśli poczują się wypalone, będą mogły sie przekwalifikować nie tracąc zbytnio.

  •  

   pokaż komentarz

   @ggg937 to już jest nudne. Wasze wyliczanie czegoś czego nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @ggg937 150 świadczeń i zarabiam miliony. Nuda. Znają się nie górnicy

  •  

   pokaż komentarz

   @Oberiba w mediach tylko górnicy są źli. Ciekawe ile w straży i wojsku jest rodzin, lewych etatów i wymyślonych stanowisk. A kasa podobna. Minusy bo?

 •  

  pokaż komentarz

  Prawie 42 zł z tego stanowiły składki emerytalne i zdrowotne odprowadzone za pracowników do ZUS-u

  Ale bym się cieszył razem z moim pracodawca jak by mi tyle tylko kradli na emeryturę

 •  

  pokaż komentarz

  Śmieszny ten wykres kolowy, bo to jest 100% podatkow. Chcialbym zobaczyc te wydatki na tle calosci przychodu, gdzie zaznaczone sa eksploatacja, wynagrodzenia w tym ile daniny, reszte podatkow itd.

  Inaczej to bez sensu.

 •  

  pokaż komentarz

  może skrócę górnicy chcą zarabiać więcej, a jednocześnie mniej wydobywać węgla, czyli z 10mld do budżetu trafi 8mld złotych + jeszcze większe pensje dla górników. Mamy piękny węglowy przemysł, ale takie gnidy runują go od 40 lat( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @OscarGoldman: k?$!a to ile mają zarabiać 20k??? przecież tam na łąpe fizolowi po podstawówce nieraz wychodzi po 5k netto razem z tymi 13, deputatami, barbórkami, ołówkowymi, gruszami itd

  •  

   pokaż komentarz

   @if_my_homies_calls: a niech zarabiają i 50tyś/miesiąc ale żadnych przywilejów, na emeryturę w normalnym wieku. Żadnych kwot węglowych itd. Idąc do pracy pod ziemią będziesz kalkulować popracuję 20 lat zniszczę zdrowie, będę musiał znaleźć jakąś inną pracę za psie pieniądze nie mając kwalifikacji lub je zrobić. A jak wyjdzie że to kupa forsy to znajdzie się inny któremu będzie się opłacało za mniej.