•  
  p...b

  +101

  pokaż komentarz

  To co od paru dni wyprawia się w Polsce, przeraża mnie bardzo. Rozumiem ból, smutek, ciepłe wspominanie ofiar. Ale żeby ze ZWYKŁEGO polityka, który nic specjalnego dla Polski nie dokonał, robić bohatera narodowego na miarę Kościuszki? NIE!!! Stanowcze moje NIE!!! Tylko pewnie to nasze "nie" będzie słabo słyszalne wobec siły PISTVP i innych mediów.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: Na wawelu nie tylko bohaterów chowali. http://pl.wikipedia.org/wiki/Groby_Kr%C3%B3lewskie_na_Wawelu Są tam też żony, córki i królowie o nieco wątpliwej reputacji.

  •  

   pokaż komentarz

   To nie był wielki człowiek, był po prostu prezydentem. Miał wiele zalet i wad, różne dokonania, ale nic wielkiego nie zrobił, nie zmienił, nie odznaczył się w historii. Przykro mi że w momencie żałoby wywlekamy takie rzeczy na światło dzienne, wstyd mi że rodzina pcha się ze zwłokami prezydenta na Wawel, miejsce szczególne, robiąc szopkę nawet wokół śmierci prezydenta.

   Tak jak Lech Kaczyński zrobił burdel z żałobami narodowymi, tak teraz jego rodzina próbuje tak samo "upospolicić" pochówek na Wawelu. Niezwykle istotne sprawy dla narodu są w taki sposób traktowane (nie chcę używać słów "pluć na tradycję" czy "świętokradztwo", ale i to mi przychodzi na myśl)

  •  
   p...b

   -20

   pokaż komentarz

   @Krzyzowiec: ale obecnie żyjemy w XXI wieku i to społeczeństwo powinno decydować o tym, kto będzie pochowany w szczególnym dla nas miejscu jakim jest Wawel. A tak poza tym, to powinna być jakaś komisja decydująca o tym. W końcu Wawel to nie własność Dziwisza!!!

  •  

   pokaż komentarz

   vul6: Też tak na początku myślałem ale jak zobaczyłem listę osób tam pochowanych to nabrałem wątpliwości.

   @polob: Czyli referendum kogo gdzie chowamy? To nawet na piśmie dziwnie brzmi. Poza tym poza Dziwiszem zgody udzielił rząd i pełniący obowiązki prezydenta Komorowski.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob:
   Najgorsze jest to, że jak w takich okolicznościach ktoś będzie się temu sprzeciwiał to przypnie mu się etykietkę gnidy, pieniacza i jakiegoś zajadłego wroga Kaczyńskich. Nie ma mowy o jakiejś merytorycznej dyskusji

  •  

   pokaż komentarz

   tak mi przyszło do głowy: ktoś wie, od kogo wyszła ta inicjatywa? Podejrzewam, że wcale nie od rodziny, której jednak raczej głupio teraz odrzucić taką propozycję. Jeżeli mam rację, to może po prostu ktoś inny próbuje coś ugrać na tej tragedii wywyższając teraz Kaczyńskiego do przesady aby się pokazać? A może wprost przeciwnie: po fali sympatii dla Kaczyńskich, ktoś uznał że to dobra i bezpieczna metoda na ukrócenie tego spektaklu i przywrócenie starego wizerunku niesympatycznych Kaczyńskich? W końcu tak jak wiele osób jest już pewnych nacisków Kaczyńskiego na pilota, tak wielu automatycznie przypisze teraz megalomanię J. Kaczyńskiemu na wieść o tej decyzji... Taki Palikot, do tej pory zachowujący milczenie, będzie miał teraz dobry pretekst żeby się odezwać...

  •  

   pokaż komentarz

   @Krzyzowiec: Racji sporo masz, na pewno można się przyczepić do paru osób które już na Wawelu leżą, a reputację mają mocno "szemraną". Nie zmienia to faktu że Wawel, jako miejsce szczególne, nie powinien być przeznaczony dla w zasadzie zwyczajnych osób, które miały to "szczęście" umrzeć tragicznie podczas pełnienia najwyższego urzędu w państwie.

   @btr Też o tym myślałem, tym bardziej że zrobiła nam się ogólnonarodowa dyskusja na naprawdę niesmaczny temat, nosząca oczywiście typowo polskie znamiona pieniactwa. Wygląda to tak jakby ktoś to specjalnie nakręcił.

  •  

   pokaż komentarz

   @vul6: Ja tam nikogo nie oskarżam ale sprawdź komentarze autora obydwu znalezisk pod wykopami o sprawie tzn użytkownika mac_z Sporo z nich jest dość ofensywnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: spiskowa teoria dziejów na miarę ostatnich wypowiedzi Ojca Dyrektora.

   "Z prośbą o pochowanie Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu zwrócili się ich najbliżsi. Kard. Dziwisz powiedział, że w tej sprawie kilkukrotnie rozmawiał z bratem Prezydenta, Jarosławem Kaczyńskim." wp.pl

   Chyba, że Dziwisz kłamie i jest tajnym współpracownikiem Palikota ;)

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego wyborcza nie zrobiła jeszcze nigdy artykułu - Internetowe NIE dla gazety wyborczej?

   Wawel Kaczyńskiemu się należy, choćby dlatego, że w powojennej historii Polski był jedynym faktycznym przywódcą państwa dążącym do odzyskania pozycji Polski w regionie i na świecie, jedynym patriotą, któremu na sercu leżała nie tylko teraźniejszość ale i historia kraju.

   To, że się znalazło teraz kilku krzykaczy nie powinno mieć wpływu na tą decyzję. Niestety obawiam się że gazeta wyborcza i "internet" nie odpuszczą tak łatwo..

   ZAKOP. TREŚĆ NIEPRAWDZIWA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krzyzowiec: nie referendum. Przecież można wcześniej zapytać o zdanie autorytety świeckie jak i kościelne (a nie tylko Dziwisza i Majchrowskiego).

   "Poza tym poza Dziwiszem zgody udzielił rząd i pełniący obowiązki prezydenta Komorowski. " - a wyobrażasz sobie, że Donald Tusk nie zgadza się? Radio Maryja utworzyło by święto inkwizycję przeciwko niemu. Pomysł wyszedł od rodziny jak informują media, a reszta zgodziła się pod presją sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: Czyli co się zmieni? Rydzyk i tak nienawidzi Tuska, a elektorat radiomaryjny na niego nie głosuje. Poza tym jak chcą być politykami to powinni umieć się oprzeć presji.(której i tak nie ma) I jakie autorytety kościelne mieliby spytać? Cmentarz na Wawelu podlega Dziwiszowi.

  •  

   pokaż komentarz

   Adam Bielan na twitterze:

   Czy to prawda że "spontaniczny" protest w KRK organizowali M. Sławiński dyr. biura Róży Thun oraz T. Bobrowski radny PO?

  •  

   pokaż komentarz

   Kaczyński do Katynia nie leciał jako osoba prywatna ale jako urzędujący prezydent. Poniósł śmierć w wyniku wykonywania swoich OBOWIĄZKÓW jako głowa państwa. Należy mu się ten Wawel nie dlatego że jego polityka była taka a nie inna, ale z racji urzędu jaki sprawował(tak jak co poniektórzy królowie leżą na Wawelu). Kaczyńskiego przestałem popierać w momencie podpisania traktatu reformującego, to i tak uważam że ma prawo tam spocząć. Zresztą komuż to tak bardzo przeszkadza? Wawel to nie jest miejsce jedynie jasnych gwiazd naszego narodu. Nie leżą tam same znamienite postacie więc o co ten krzyk? Co za różnica dla krzykaczy czy będzie na Powązkach czy na Wawelu? Co czyni Wawel takim świętym miejscem że prezydent umierający w wyniku wykonywania swoich obowiązków nie jest godzien tam spocząć?

  •  

   pokaż komentarz

   @coolphon:
   Należy mu się ten Wawel

   należy mu się chociażby za te lata oczerniania i wyśmiewania go...

  •  

   pokaż komentarz

   Nie na Wawelu. W stolicy powinien zostać pochowany.

  •  
   R.....l

   -10

   pokaż komentarz

   @coolphon:
   Świetnie to ująłeś mam tylko nadzieje, że trafi to do innych... To był wielki człowiek tylko media z niego zrobiły kupe pośmiewiska, j%$ane sępy tvnowskie ...

  •  

   pokaż komentarz

   @coolphon: Należy, nie należy.... W tym momencie decyzja została już podjęta, więc ja wychodzę z założenia, że skoro decyzja została podjęta, a Wawel nie jest własnością żadnego z nas, to w tym momencie proponuję ,,mordy na kłódki," ok? Z chęcią po niedzieli wziąłbym udział w rozważaniach na temat tego, czy się należał, czy nie, oraz czyj to był pomysł i dlaczego. Traz na prawdę nie ma sensu o tym gadać. Co, może w niedziele też się zbierze ,,spontaniczna" manifestacja przeciwko pogrzebowi?

  •  

   pokaż komentarz

   @coolphon: wybacz, ale ja nie chcę, żeby moje dzieci, które kiedyś wybiorą się na wycieczkę na Wawel, zwiedzając katedrę znalazły wśród Królów prezydenta. Czy to jakaś nowa moda? Co z tego, że sprawował taką funkcję. Czy Twoim zdaniem od teraz każdy Prezydent, który zginie powinien być pochowany na Wawelu ?
   JA jestem razem z protestującymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob:
   Dla mnie jak i dal wielu był wspaniałym patriotą, mężem stanu i najlepszym politykiem jakiego mieliśmy.

   Poza tym nie do nas ta decyzja należy. Opowiedziała się za nią rodzina zmarłych, rada ministrów, pełniący funkcję prezydenta Komorowski oraz Metropolita Krakowski. Dajce juz sobie ludzie siana...Jeszcze "ciała nie ostygły" a już jak cytuje
   " Ale żeby ze ZWYKŁEGO polityka "..." NIE !!! Tylko pewnie to nasze "nie" będzie słabo słyszalne wobec siły PISTVP
   " końcu Wawel to nie własność Dziwisza!!! " - własność bardziej jego niż twoja lub kogokolwiek innego w państwie
   " Donald Tusk nie zgadza się? Radio Maryja utworzyło by święto inkwizycję przeciwko niemu. Pomysł wyszedł od rodziny jak informują media, a reszta zgodziła się pod presją sytuacji. "

   Poza tym cytowanie lewackiej wyborczej w takich sytuacjach jest dość "subiektywne" ?
   I kto tu jest pieniaczem...

  •  

   pokaż komentarz

   @OrzechowyDzem: A Piłsudski to też był król Polski? Tam nie leżą tylko królowie.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob:
   Dla jednych zwykły dla innych już nie.
   Dlatego stanowcze moje TAK !

  •  

   pokaż komentarz

   @coolphon: ale nie porównujmy L. Kaczyńskiego do Piłsudskiego...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryu:
   Mimo, że bardzo ta decyzja mi się nie podoba, to Ryu ma jednak rację. Nie chcę, żeby powtórzył się podobny cyrk jak z Piłsudskim http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_wawelski
   Szkoda, że krypty otwarto ponownie w II RP, szkoda, że otwiera się je i dla ludzi III RP - ale trudno, stało się.

  •  
   J......n

   +31

   pokaż komentarz

   @coolphon: Konkretnie rzecz biorąc Piłsudski był regentem i sprawował władzę w imieniu króla do czasu, kiedy zdecydowano, że Polska zostanie republiką.

  •  

   pokaż komentarz

   @vul6: "To nie był wielki człowiek, był po prostu prezydentem" No tak a Korybut Wisniowiecki też nie był wielkim człowiekiem, tylko królem, również nie lubianym. I co z tego? Głowę państwa wypadało pochować na Wawelu, bez względu na popularność. Także nie jest tak że na Wawelu to tylko wielcy ludzie leżą... Często też król miał mniej do powiedzenia niż dzisiejsi prezydenci, ale oczywiście teraz monarchii nie ma to urosła do rangi tak cudownego ustroju, że prezydent do króla to normalnie lata świetlne ma.
   Nie widze w tym nic złego by przywrócić szacunek dla urzędu prezydenta w tym kraju chociażby w ten symboliczny sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarasmen: Sikorski też był królem? To nie jest już grób TYLKO królów polskich. Poza tym powtarzam. To prezydent który zginął w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Gdyby zginał zwykłą śmiercią, nie będąc już prezydentem to pewnie miałbym i ja wątpliwości, ale w takich okolicznościach, moim zdaniem ma moralne prawo tam spocząć.

  •  

   pokaż komentarz

   A co wam zależy i tak żadne z was nie będzie tam pochowane wiec miejsca wam nie zajmuje. Już myślełem że teraz bedzie troche spokoju ale widze że teraz się już szykuje afera pogrzebowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @OrzechowyDzem: Sam stwierdziłeś, że na Wawelu spoczywają tylko królowie. Nikt tutaj niczego nie porównuje, tylko sprawdź kto tam spoczywa, a potem pisz.

  •  
   N....2

   -1

   pokaż komentarz

   @polob: Przciez na Wawelu chowano wielkich ludzi, władcow i jak wczesniej zauwazano roznych gorszych. Lech Kaczynski byl prezydentem, w pewnym sensie wladca wiec ma prawo tam zostac pochowanym.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: Prezydent za życia był niszczony poprzez poniżanie i ośmieszanie, po śmierci jest niszczony poprzez zagłaskanie. Donek postanowił zniszczyć niedobitki opozycji posługując się trupem. Znalazł naiwnego kardynała Dziwisza (bo gdyby ogłosił to któryś z jego ludzi to nie byłoby takiego "rażenia"), u którego regularnie bywa w Łagiewnikach i przy okazji, mimochodem puścił informację, że uroczystości będą kosztować 20 mln zł (ale co to za suma kiedy rezerwy Banku Centralnego są na wyciągnięcie ręki - Skrzypek z tamtego świata się już nie postawi!) . Jarek jest już ugotowany! Gdyby odmówił - tymbardziej byłby ugotowany! PLAN IDEALNY!!! Tylko dziwię się tym wszystkim, którzy to oglądają - CZY NIE WIDZICIE TEJ OBŁUDY!

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: taaa, jasne, biedny Donek, cóz on teraz może? Wybory niedługo, jeśli zechce jednak startować musi ważyć słowa. Krytyka źle, zgodzić się też źle. Wot zagwozdka.

  •  

   pokaż komentarz

   Zostało postanowione, Obama przyjedzie, teraz protestować?

   Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale tymi protestami robicie Polsce wstyd na cały świat.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Nie wiem czy widzisz ale nie robiąc nic w tej sprawie skończylibyśmy z Kaczyńskim, Kwaśniewskim i Jaruzelskim pochowanymi na Wawelu? Jedynym z prezydentów III RP który w jakikolwiek sposób mógłby znaleźć swoje miejsce na Wawelu po śmierci jest Lech Wałęsa, ze względu na znaczenie tej postaci w historii całego świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: właśnie... Czyż to nie wstyd do cholery? Parę godzin temu śp. Lech Kaczyński był niemal bohaterem narodowym i symbolem, teraz znów zaczyna się gdakanie. Bo od Wawelu "Kartoflom" wara! :/

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs:
   Oczy całego świata zwrócone są na Polskę. Nie róbmy sobie więcej wstydu.
   O tym co będzie później gdzie spocznie Jaruzelski, Wałęsa czy Kwaśniewski nikt teraz nie decyduje, to decyzja ich rodzin,
   Dajmy spokój!

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs: Dokładnie.

   Zginął tragicznie, pełniąc służbę - wielka szkoda i tragedia dla Polski. Ale nie wawel!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: a co ma do tego rodzina? może sobie chcieć. Że jak niby moje dzieci będą mnie chciały pochować na Wawelu to mnie tam pochowają?

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: to wasze nie było aż zbyt słyszalne przez ostatnie pięć lat, więc teraz najlepiej by było żebyście zamilkli. Lech Kaczyński nie był zwykłym politykiem, był politykiem wybitnym, proszę nauczcie się myśleć samodzielnie i czytać między wierszami to co wam podaje TVN i Gazeta Wybiórcza. Cieszę się że mi nie dane było zostać otumanionym przez skorumpowane media i nigdy nie zostałem wciągnięty w wir gnębienia niewinnych i zarazem bardzo uczciwych ludzi, którzy rzeczywiście mieli na celu dobro Polski. Musiał być to człowiek o potężnej sile psychicznej, gdzie wszystkie jego dobre intencje i działania wykonane były przedstawiane w kompletnie krzywym świetle, a lekkie potknięcia (nie, nie łaził pijany) były hiperbolizowane we wszelki możliwy sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @castrator: chodziło mi o prezydentów, jeśli im zostanie zaproponowany Wawel to decyzja należy do ich rodziny.

   Przywódcy z niemal całego świata, w tym Obama przybędą na Wawel, trwa organizacja uroczystości, proszę WAS nie róbmy sobie wstydu protestami.

   Cały świat na nas patrzy, takiej sytuacji nie było jeszcze nigdy w historii...

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Czy ty nie rozumiesz że umieszczenie tam byle polityka, tylko za to że umarł byłoby hańbą dla historii tego miejsca? Jeśli z automatu wrzucimy tam wszystkich zmarłych prezydentów to będzie tam leżał też Jaruzelski i Kaczyński, jeśli zaś pozostawimy decyzję ich rodzinom to będzie jeszcze głupsze... z jakiej k$%#a racji rodziny prezydentów mają prawo do zarządzania dziedzictwem narodowym?

   Obamę stać na przylot do Krakowa, stać go też na przylot do Warszawy, tam go sobie pochowajcie na alejach zasłużonych czy gdziekolwiek, byle nikt nie obwoływał go świętym i bohaterem.

  •  

   pokaż komentarz

   Publicznie "kłócenie się" o miejsce pochówku prezydenta jest niesmaczne. Taka kłótnia, czy ostentacyjność po prostu nie przystoi w takiej sprawie i w takich okolicznościach. Wróg czy nie wróg - prezydent. Należy zachować się bez przepychania, "darcia szat". W czasie żałoby demonstracja byłaby nie na miejscu. Był jaki był, był kiepskim prezydentem, nic cudownego nie dokonał. Ale branie udziału w tych przepychankach uwłacza wam, prezydentowi, rodzinie i wszystkim Polakom.
   @abbs katol ma rację. Protesty to złe metody. Taki temat należy omawiać bez niszczenia atmosfery żałoby, dyskretnie, w powadze, z szacunkiem. A ty już nawet klniesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs: argumenty matipsa przechylają szalę
   Za Piłsudskiego i Sikorskiego również były protesty, takie same głosy...

   Nie róbmy sobie wstydu, to jest argument aby zakończyć tą dyskusję bo to wygląda tak jak słusznie zauważył użytkownik "niemamracji"
   "nic nie zrozumiałeś. w parzystych wykopach o Kaczyńskim piszemy że "był super", a w nieparzystych piszemy "no ale bez przesady"

   to naprawdę nie ma sensu

  •  

   pokaż komentarz

   @katol:
   Była - w kwestii pogrzebu Piłsudskiego wybuch spór z abp Sapiehą opiekującym się katedrą wawelską (sanacja ukuła wtedy hasło "Sapieha do Berezy"), poza tym niektórzy endecy też się temu sprzeciwiali. To nie zmienia jednak faktu, że skoro nie da się zmienić tej decyzji teraz, to chyba lepiej dyskutować o tym później.

  •  

   pokaż komentarz

   Kaczyński wraz z ludźmi których zaprosił stali się prawdopodobnie ofiarami jego własnej arogancji której dał próbkę podczas lotu do Gruzji. Niestety pewnie nigdy się nie dowiemy czy gen. Błasik "porozmawiał" z pilotami aby się nie cackali i lądowali. Teraz Kaczyński pada ofiarą rodzinnej megalomani o której w żalu prawie zapomnieliśmy, śmierć tragiczna urosła nagle do rangi bohaterskiej i prezydent który przez 4 lata rządów osiągnął najniższe poparcie społeczne w historii ma spocząć obok królów. To jakiś ponury żart zza grobu, brak szacunku dla własnej historii, tania próba zmitologizowania Kaczyńskiego i jego śmierci przez jego zaplecze polityczne.

  •  
   m.....i

   -8

   pokaż komentarz

   to chyba lepiej dyskutować o tym później.
   No tak, bo później to będzie z pewnością miało większy sens niż teraz :D
   Albo teraz, albo dajemy sobie sobie spokój. Ale jak widać standardowo głos narodu mają totalnie w dupie więc chyba można iść spać. Dobranoc.

  •  

   pokaż komentarz

   @iznogud_:
   a w kwestii Sikorskiego wątpliwości było więcej, według historyków to jego polityka, zaniedbania doprowadziła do Katynia
   http://prawica.net/node/20035

   Masz rację mówiąc, że na oceny dyskusje przyjdzie czas, na ocenę historyczną także.

   Nie chce by Polska była oceniania na świecie przez pryzmat protestów praktycznie podczas żałoby i pogrzebu...

  •  
   J......n

   +3

   pokaż komentarz

   @coolphon: Obawiam się, że jestem za młody, żeby pamiętać ewentualne zamieszanie wokół pochowania gen. Sikorskiego na Wawelu, jednakże należy mieć na uwadze, że został przeniesiony do krypty 50 lat po śmierci. Cholera, nie mam nawet nic przeciwko, żeby Kaczyński kiedyś tam spoczął - ale dopiero, kiedy rozliczy go historia i naród (nie zaś rodzina) zdecyduje, że tam jest jego miejsce. Obecna decyzja jest pochopna i prowadzi tylko do całkowicie niepotrzebnych sporów. Skromność nakazuje mierzyć czasem niżej niż się na to zasługuje - odpowiednia habilitacja, jeśli zasłużona, przyjdzie sama.

  •  

   pokaż komentarz

   @milordi: Później możemy rozmawiać o tym, czy ta decyzja była słuszna, czy nie, bo na to co się stanie w niedzielę nie mamy żadnego wpływu. W tej kwestii klamka zapadła.

   Poza tym wszystkim ,,na nie" dedykuję jeden cytat z Wiki:
   ,,Bazylika archikatedralna św. Stanisława i św. Wacława w Krakowie – kościół katedralny, położony na Wzgórzu Wawelskim stanowiący własność archidiecezji krakowskiej."

   Dziwisz stwierdził, że pozwala na pochowanie tam prezydenta i jego żony i nikt z was mu tego nie może zabronić. Gdzie się podzewają nasi wykopowi liberałowie walczący o ,,świętą własność?"

  •  

   pokaż komentarz

   @Jarasmen:
   Obecna decyzja jest pochopna i prowadzi tylko do całkowicie niepotrzebnych sporów.

   Decyzja zapadła, informacja poszła w świat, wątpie aby udało się to zmienić, a o powodach zmiany będą rozpisywać się gazety na całym świecie
   najprawdopodobniej nie uda się tego zmienić, za to gazety na całym świecie będą pisać o protestach podczas żałoby i uroczystości pogrzebowych...
   Prawdziwy FAIL dla Polski...

   Poczytaj sobie życiorys Sikorskiego (link wyżej) szczególnie końcówka, są w życiu sprawy do których trzeba podchodzić bardzo roztropnie i politycznie. Pogrzeb kaczyńskiego to właśnie taka sprawa.
   Cały świat na nas patrzy, pamiętaj o tym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krzyzowiec: rozumiem, czyli mamy pochować go tam jako człowieka wątpliwej reputacji :O

  •  
   J......n

   +5

   pokaż komentarz

   @katol: Cóż, w zasadzie wiem, że decyzja się nie zmieni. Nawet sobie nie wyobrażam, żeby Dziwisz wyszedł i powiedział "Wiecie co... zmiana planów, przekonali mnie ci ludzie pod oknem." Ale nie kryję też oburzenia na temat pochopności decyzji jaką podjął (wraz z rodziną). Nie dlatego, że jest zła (bo w ostatecznym rozrachunku taka być nie musi i nie mnie to oceniać), ale po prostu, jak już wspomniałem, pochopna. Ponieważ jest ostateczna, kiedy nie znamy wszystkich faktów, ponieważ jest podejmowana pod wpływem silnych emocji, ponieważ dotyka całego narodu i jego dziedzictwa bez pytania tego narodu o zdanie, oraz ponieważ dzieli zamiast łączyć. Z Powiązek na Wawel zawsze można przenieść szczątki. Z miejsca bardziej "dostojnego" na "gorsze" już nie wypada.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: nawet TVN robi szopkę. Olejnik płacze codziennie.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jestem ani za ani przeciw.
   Myślę jednak że cmentarze parafialne i komunalne powinny zostać podzielone, w jednej części powinno się chować "gorszych" a w drugiej lepszych", "jeszcze lepszych" i "najlepszych" bo niby dlaczego koło mnie ma leżeć jakiś żul spod sklepu??
   Mam nadzieje że zrozumiecie aluzję ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryu: Wawel jest miejscem symbolicznym dla Polaków i nawet kwestia formalnego posiadania tego obiektu przez archidiecezję nie upoważnia Dziwisza do dysponowania nim według własnego widzimisię. Archidiecezja jest ciałem kościelnym, a Kościół jest wspólnotą wierzących, z których nie wszyscy - ba, jestem przekonany, że mniejszość - faktycznie popierają pochówek Kaczyńskiego na Wawelu. Żeby jeden człowiek decydował o tym, co się stanie z miejscem bądź co bądź chyba dosyć istotnym dla historii Rzeczypospolitej, no bez jaj.

   Mi tam osobiście wisi, czy Kaczyński zostanie pochowany na Wawelu czy też nie, właściwym problemem jest deprecjacja tego miejsca. To co śp. Prezydent zrobił z żałobą narodową nie może stać się z Wawelem, bo idąc tym tropem będziemy tam pakować coraz to nowych ludzi o wątpliwych zasługach. Kto następny? Zajmij jakiś urząd, weź numerek i zgiń w widowiskowy sposób.

   Może ekshumujmy Narutowicza? Albo zbudujmy mauzoleum, jak dla Lenina?

   A tak na poważnie, to najlepiej byłoby pochować go na warszawskiej starówce, koło Narutowicza. Symbolicznie. Dwóch prezydentów zmarłych tragicznie, w rodzinnym mieście Lecha Kaczyńskiego. A nie k!!!a Wawel!

  •  

   pokaż komentarz

   @coolphon: Może to czyni, że tam są w większości ludzie, którzy ginęli ZA kraj, będąc władcami.*
   A nie ludzie Z kraju, bywający władcami, którzy zginęli.
   Większość nie dostrzega tej różnicy. A Wawel to nie kolejka, żeby się do niej podpinać, jak dawno nikogo nie chowali... Większego uhonorowania w naszym kraju to już chyba tylko Virtuti Militari i zostać świętym -.-
   Chodzi nam o to, że Kaczyńskiego zapomni następne pokolenie. Będą się go uczyć na pamięć z dopiskiem 'był prezydentem. umarł w katastrofie. kropka', a na Wawelu leżą ludzie, których nie możemy zapomnieć, z takich, czy innych względów.

   (prócz kilku wypadków żon, matek, córek itd. ale to raczej chęć złożenia całego, rodzinnego grobowca w jedno miejsce, niż uhonorowania kobiet. Poza tym, wtedy rządził król. 'Chowamy tego i tamtego.' i nikt nic do powiedzenia, nie miał. Teraz mamy demokrację i skoro wszyscy są na 'nie' albo 'ja się wstrzymam' to czemu robi się coś wbrew nam?)

   @kamey - To byłby ładny gest, jakby pochować go koło Narutowicza. Takie oddanie honoru, prezydentowi. Poza tym, to jego rodzinne miasto...

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: Nie wiem czy zdajecie sobie z tego sprawę, ale tymi protestami robicie Polsce wstyd na cały świat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nero12: W takim razie jak zejdą z tego świata dotychczasowi prezydenci to też ich tam pochowajmy - bo kiedyś przewodzili krajowi, nie powinniśmy bezmyślnie pchać tam każdego bo był, powinniśmy jeśli odznaczył się w historii czymś doniosłym
   Królów tam chowali bo i tak nie mieli innego wyjścia, społeczeństwo nie miało tam nic do gadania.
   Moim zdaniem jest to robienie szopki wokół śmierci prezydenta, bo poza tym że był prezydentem jakoś nie pamiętam niczego wybitnego w jego wykonaniu.

  •  
   u....k

   -2

   pokaż komentarz

   @Revital:
   Wielki? Gdzie? Ten który robił cyrki ze współpracy z rządem, który udupił przez swoją paranoję korupcyjną inwestycje w warszawie albo prowadził własną politykę zagranicą WBREW RZĄDOWI? Wielki to był Piłsudski. Ten człowiek nie zasługuje na zaszczyt bycia pochowanym na Wawelu (który nota bene jest nekropolią ZAMKNIĘTĄ). Jego miejsce jest najwyżej koło Narutowicza którego główną zasługą podobnie jak Kaczyńskiego była niefortunna śmierć przy pełnieniu obowiązków.

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: To, że decyzja jest nieodpowiednia z punktu widzenia zasług dla kraju, nie usprawiedliwia przedstawienia związanego z protestem przeciwko temu pochówkowi. Jeżeli decyzję tę określamy jako podjętą pod wpływem emocji, spontaniczną i niewyważoną, tym bardziej tymi słowami możemy opisać zupełnie niewyważoną naszą reakcję.
   Do protestujących mam mały apel: na pewno każdy w kraju zdążył już przyjąć do wiadomości, jak wielka część społeczeństwa tak by nie postąpiła (myślę, że większość doszłaby do tych samych wniosków bez tak rozdmuchanego protestu), więc można już (było dawno) uspokoić się z tym dymem. 4 dni temu wszyscy się jednoczyli w obliczu tragedii, 2 dni temu już oficjalnie, wczoraj znowu rozpoczyna się kolejna burza. Solidarność, która ładnie wygląda nie ma najmniejszego sensu, gdy od wielkich słów nie przechodzi się do wielkich czynów, bo jedyne co wtedy wnosi, to złudne wrażenie lepszej przyszłości, które teraz zdaje się nie przeżyć nawet tygodnia. Zaciśnijmy trochę zęby i poszukajmy jakichś pozytywnych cech tej decyzji. Może to będzie pomocne? http://www.tvn24.pl/0,1652102,0,1,wawel-do-dobra-decyzja,wiadomosc.html

  •  

   pokaż komentarz

   @polob: przykro mi za was panowie i panie... miejsce pochówku to sprawa rodziny nie wasza. I ja osobiście popieram by olać was ciepłym moczem gdyż skoro zostało im to zaproponowane to tak niech będzie. Polacy i szacunek =/= jak widać. Gdyby wam zaproponowano taki honor też byście nie odmówili. Poza tym pochowanie go przy piłsudskim jest niezłym pomysłem gdyż lech i piłsudski mieli podobne zapatrywania. Trochę szacunku dla zmarłego... i przede wszystkim dla jego żyjącej rodziny głąby kapuściane. Żenada.

  •  

   pokaż komentarz

   @matwrc: przecież prezydent nazywał ją "Stokrotką", to teraz płacze ;)

   @Krzyzowiec: Twoja argumentacja opiera się na stwierdzeniu, że kilku "złych" jest pochowanych na Wawelu to i Kaczyński może tam leżeć. Nie wydaje Ci się to trochę dziwne?

  •  

   pokaż komentarz

   @polob:
   Kościuszko przegrał bitwę pod Maciejowicami, bo był podczas niej kompletnie pijany. Akurat on nie jest najlepszym przykładem, choć co do idei się nie mogę nie zgodzić. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bzyllu: Używasz sarkazmu czy piszesz poważnie?
   O wiele, rzeczy można było by Lecha podejrzewać ale o wybitność bym go raczej nie posądzał. Strasznie mierny był z niego prezydent, szczerze mówiąc robił z siebie pośmiewisko tyle razy, że trudno było by o gorszego. Nie chęci czynią prezydenta wielkim ale CZYNY. Jedyne na co go było stać to bycie prezydentem jednej partii politycznej, nawet Kwaśniewski był od niego lepszy. W pełni zasłużył sobie na miano "głównego hamulcowego" w RP. Jego tragiczna śmierć niczego tutaj nie zmienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: No co kilka komentarzy ty z tym swoim "Cały świat na nas patrzy, pamiętaj o tym." daj sobie sianka.

  •  

   pokaż komentarz

   Bez obrazy ale Kaczyński był przeciętnym prezydentem.Nie uczynił niczego wielkiego..teraz wielka żałoba i rozpacz więc chcą go kłaść na Wawelu..a jak Wałęsa umrze to ktoś pomyśli żeby Go tam pochować? Przecież zrobił dla nas więcej?

  •  

   pokaż komentarz

   @coolphon: fajnie że powołałeś się na Piłsudskiego. Bo to obok niego mieliby spocząć Kaczyńscy. Tak szczerze... czy jesteś w stanie zestawić te dwie postacie koło siebie? Powiesz że Kaczyński rozbił się samolotem dla obrony Polski? W tej krypcie Kaczyński będzie zawsze "tym drugim". Może się więc okazać że zrobicie krzywdę także jego pamięci.

  •  

   pokaż komentarz

   @coolphon: chyba się rozpędziłeś trochę.

   "Poniósł śmierć w wyniku wykonywania swoich OBOWIĄZKÓW jako głowa państwa."

   Ta katastrofa nie była wynikiem bycia prezydentem na służbie, tak samo jak wypadki samochodowe nie są wynikiem bycia kierowcą. To co się stało było wynikiem błędu ludzkiego. Nie jest wykluczone, że mowa tu o błędzie Świętego Lecha. Jeśli tak było, to głównie (bo nie tylko) z jego winy zginał on sam i 95 innych osób przy okazji. To ma być bohaterstwo? Oczywiście tego teraz nie wiemy, ale jest to jednak dość prawdopodobna wersja (szczególnie po Tbilisi). Jesli tak było, to byłaby to jego największa i najtragiczniejsza wpadka, za która pochwała się niestety nienależy, a wręcz odwrotnie. Nieumyślne spowodowanie śmierci jest karane, szczególnie jeśli spowodowane lekkomyślnością (a to z kolei takie ładne określnie głupoty) i społecznie potępiane. Za wyjatkowo spektakularne przypadki nieumyslnego samobójstwa przyznaje sie nagrody Darwina, i to być może jedyne wyróżnienie, na które sobie zasłużył.
   Ja bym poczekał z mianowaniem go Królem i Zbawcą Narodu, bo ludzie go wielbiący w ten sposób nie tylko ośmieszają siebie, ale i jego.

   Inna sprawa, że prawdy pewnie się nie dowiemy już i kazdy jak zwykle będzie wiedział swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   "Zwykły polityk" to i tak spory awans,a wynikający tylko z faktu przebywania w samolocie, który akurat zahaczył o drzewa podczas lądowania. Jakiś czas temu niewielu internautów uważało go za "zwykłego". Amnezja narodowa?

  •  
   n....h

   +4

   pokaż komentarz

   @coolphon: Narutowicza również zamordowano w czasie jego kadencji prezydenta. I pochowano go na Powązkach.

 •  

  pokaż komentarz

  nie rozumiem jaka klapka się nie domknęła w głowie dziwisza

 •  

  pokaż komentarz

  Ja nie widziałbym nic złego w Wawelu pod warunkiem, że uznamy to miejsce za oficjalne miejsce pochówku polskich prezydentów i później pochowamy tam równiez Wałęsę, Kwaśniewskiego i wszystkich następnych. No bo nie mamy żadnego oficjalnego miejsca w tym celu przeznaczonego. Jeżeli miałby to być Wawel, no to ok. Symboliczne, ważne hstorycznie miejsce i jakbyś uznali je za miejsce pochwku głów naszego pańśtwa to jestem za. Oczywiście jakby ktoś tam chciał potem pochować Wałęse, albo Kwaśniewskiego to by się zaraz pojawiły głosy, że ten to Bolek, a tamten komuch i nie zaslugują.....

 •  

  pokaż komentarz

  Męczeństwo najczystszej wody. Wyniesienie na "ołtarze" nie ze względu na osiągnięcia tylko za sam fakt tragicznej śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   Wykaż osiągnięcia córek czy żon królów?
   czy fakt bycia królem wystarczy?
   a fakt bycia prezydentem?

   Piłsudski jest godny tam leżeć? bo to też wtedy oprotestowali, taki cham wśród królów...
   Sikorskiego tak samo... Co takiego bohaterskiego dla Polski dokonał Sikorski?

  •  
   Y..............k

   +26

   pokaż komentarz

   @katol: Czyli mamy tam pochować Lecha Kaczyńskiego tylko dlatego, że jest już tam parę "niegodnych" osób?

  •  

   pokaż komentarz

   @YellowAlarmClock:
   jest dokładnie odwrotnie, naprawdę godnych osób jest tam może pare...

  •  
   R.....l

   -18

   pokaż komentarz

   @geezuzwhyduck:
   nie za tragedie, lecz czyny .... Zaraz bedą pytania jakie czyny? Takie k%$#a, że jak prezydent i parta PIS chciały coś ustalić co do naszego kraju to nasz kochany premier Donald T. bojkotował ludzi przeciwko niemu ... i on niby się popłakał ...

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Ale do cholery Królowie tam mieszkali! Ich żony i córki też! Zostali pochowani koło swojego domu i przy swoim kościele! Kaczyński z Wawelem ma tyle wspólnego co świnia z astronomią! W dzisiejszych czasach krypta wawelska jest miejscem świętym, przeznaczonym dla wybitnych bohaterów narodowych, a nie dla tragicznie zmarłych urzędników państwowych.

   Warto też wspomnieć że królowie urzędujący w Warszawie byli chowani już w Warszawie...

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs: Warszawa była stolicą de facto od 1611.
   Pochowani wraz z datami urzędowania:
   Michał Korybut Wiśniowiecki(1669-1673)(Ten to się dopiero zasłużył ojczyźnie)
   Władysław IV Waza(1632-1648)
   August II Mocny(1697-1706 i 1709-1733)(Kolejny wielki zasłużony)
   itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krzyzowiec: A czy ci panowie nie byli czasami w Krakowie koronowani? Bo mam takie dziwne swędzenie pod lewym uchem które mówi mi że jednak byli. Byli w jakiś sposób z Krakowem związani bo Kraków nie został natychmiastowo wymazany z mapy politycznej ówczesnej Polski. Poza tym funkcja króla i prezydenta jednak się trochę różni, sam fakt bycia królem niósł ze sobą pewien majestat, może i w przypadku takich jak Wiśniowiecki dość groteskowy, ale jednak majestat który kazał ludziom zginać przed nim kolana, jak to już gdzieś niżej napisałem. Kaczyński jakby się nie starał, nie sprawiał nawet wrażenia poważnego przywódcy.

   Ja chcę wchodząc do katedry na Wawelu czuć aurę chwały dawnych bohaterów, albo chociaż czuć że ludzie którzy zostali tam pochowani mieli faktycznie coś do powiedzenia w kraju i wpływali na jego dzieje... a nie przypominam sobie choćby jednego naprawdę ważnego wydarzenia zainicjowanego przez Kaczyńskiego. Wchodząc do katedry w której spoczywa koło Piłsudskiego Kaczyński, widziałbym go przez pryzmat "polskiego kartofla" albo innego określenia którego używano by z niego drwić i cała magia miejsca by prysła.

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs:
   Kaczyński z Wawelem ma tyle wspólnego co świnia z astronomią!

   To w takim razie co tam robi Sikorski i Piłsudski?

   Powiedzieliśmy A, trzeba powiedzieć B
   kto inny jest bardziej godny tam leżeć? Bohater Gruzji, uczciwy w oczach wrogów, niezłomny patriota walczący o prawdę historyczną wbrew politycznej poprawności, prezydent o pięknej i wielkiej biografii, który zmarł w trakcie pełnienia obowiązków... i to jeszcze tak symbolicznych (Katyń który łączy się z piłsudskim i sikorskim)

   Jeśli Kaczyński tam nie pasuje, to kto?
   nikt?

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: prosze nie badz smieszny porownujac kaczynskiego do sikorskiego czy pilsudskiego...

   juz nawet slyszalem ze posmiertnie oscara mu dadza za 'o dwoch takich'...

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Bohater Gruzji... malutkiego kraju który da się przykryć kciukiem na mapie ściennej. Bohaterem został tylko dlatego że napyskował trochę na Putina.

   Piłsudski walczył z karabinem w ręku, był człowiekiem czynu, widząc że w kraju źle się dzieje, przeprowadził zamach stanu... Kaczyński pewnie trochę by pokrytykował i szukał dziadków w carskiej armii. Sikorski walczył za kraj na dwóch wojnach a na jego odznaczenia brakłoby klaty pudzianowi.
   Prezydentem w czasach pokoju łatwo być, latasz sobie na spotkania i uroczystości a groźba utraty życia jest wprost proporcjonalna tylko i wyłącznie do ilości wylatanych godzin.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol:
   Od lat nie było nikogo godnego tego miejsca. Czy fakt, że wcześniejsze pokolenia dodały tam parę zbędnych osób nic nas nie nauczył? Będziemy już zawsze powtarzać te same błędy?
   Chore, głupie i obłudne polskie społeczeństwo! - oczywiście mówię o tych, których wszyscy normalni widza.
   STFU.

  •  

   pokaż komentarz

   Więc co proponujecie?
   Kiedy decyzja zapadła i cały świat wie, że będzie wielki pogrzeb na Wawelu, przybędą światowy przywódcy..

   Wy proponujecie masowe protesty? Pod oknem papieża stoją ludzie z transparentami... To wstyd na cały świat, chcecie aby w ostatniej chwili Obama zmieniał plany, gdyż seria protestów doprowadziło do tego, że przeniesiono pogrzeb? Jak to świadczy o nas polakach? O Polsce? W obliczu tak wielkiej tragedii...

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs: Faktycznie większość były koronowana w Krakowie aczkolwiek wiem, że część była koronowana w Warszawie aczkolwiek, którzy gdzie nie wiem. Majestat, króla w późnym okresie I RP, był taki jak Kaczyńskiego albo i jeszcze mniejszy. Rokosze z powietrza się nie brały, plan rozbioru Polski w czasie potopu również. Przykro mi cię rozczarować ale ów majestat to kolejny mit.

   A o kartoflach za 10 lat nikt nie będzie pamiętał.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Obamie nie robi to różnicy czy przyleci do Warszawy czy do Krakowa, jak zobaczy protesty to uświadomi sobie że u nas nie ma kultu jednostki i nasz lud potrafi myśleć samodzielnie, że nie płaczemy "z urzędu" bo tak w mediach kazali i jakkolwiek sobotnie wydarzenie było tragicznie, nie tracimy przez to chłodnego osądu sprawy i całościowego poglądu na historię.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Powazna propozycja. Skoro Dziwisz juz sie zblaznil swoja kretynska decyzja i odtrabiono ta bzdure w mediach. to mysle ze oficjalny pogrzeb moglby odbyc sie na wawelu a jak tylko zostalaby ukonczona budowa swiatyni opatrznosci to tam powinny byc przeniesione ciala - niezwlocznie. nie mozna w ten sposob beszczescic dziedzictwa narodowego jakim jest wawel.

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs:
   nie ma przecież szans na zmianę planów
   będzie tylko WSTYD

   Obama jak i cały świat będą oglądać protesty... medialna sensacja w dniu pogrzebu...
   naprawdę nie godzi się...

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Nie ma się czego wstydzić, bronimy swojego dziedzictwa narodowego przed dewaluacją ze strony elit politycznych. Wstyd by był gdyby za 5 lat chcieliby go stamtąd przenieść na inny cmentarz.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: Decyzja zapadła a nam wolno powiedzieć co o niej myślimy, a to że Obama ma swoje plany i musiał by je zmienić to akurat mnie i wielu tutaj bardzo mało interesuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @abbs:
   to samo mówiono wcześniej
   http://pl.wikipedia.org/wiki/Konflikt_wawelski

   z perspektywy czasu widać, że to był wstyd i hańba dla ludzi w tym uczestniczących
   Jak wgłębić się w biografie Piłsudskiego jest tam naprawdę wiele ciemnych kart, natomiast biografia Sikorskiego to praktycznie same negatywy, o nim wręcz trudno powiedzieć co dobrego dla Polski uczynił, nie mówiąc, że z Piłsudskim był śmiertelnie skonfliktowany, Sikorski stworzył bardzo nieudolny rząd, prowadził bardzo nieudolną politykę, która m.in. doprowadziła do katynia, potem pewnie miał wyrzuty sumienia, ale zaczął reagować na to w najgorszym możliwym momencie...
   Na tym tle biografia Kaczyńskiego, stanie w tle Lecha Wałęsy kiedy najbardziej był potrzebny, bohaterskie działania w gruzji, polityka odważnego przywracania pamięci historycznej to naprawdę miód i cud, trudno zarzucić mu cokolwiek poważniejszego. Dopasowywał się do nieuniknionych realiów politycznych, poszliśmy z postępem (traktat lizboński) niestety lub stety bo zdania są podzielone, wielu nie widziało już innej drogi. Wszystkie inne wady prezydenta niemają żadne znaczenia, zwłaszcza przy porównaniu do innych polityków, w tym Sikorskiego czy Piłsudskiego.

   Pomimo, że początkowo decyzja wydawała mi się dziwna, to ją szanowałem. Po przemyśleniu wydaje mi się jak najbardziej uzasadniona. Świat się zmienia, trudno wymyśleć kogoś bardziej godnego niż Kaczyński.
   Jeśli usuniemy z Wawelu ciała nie królów to jestem za, że nikogo więcej nie powinno się tam chować. Natomiast w obecnej sytuacji nie powinniśmy protestować, chociażby w imię dobrego imienia polaków na świecie

  •  

   pokaż komentarz

   @Jareq91:
   jestem zielony, sam daj to na wykop, upoważniam Ciebie

   Zapomniałem tylko wspomnieć o jego walce z mafią (zwaną prześmiewczo układem)
   to są fakty http://www.wprost.pl/ar/?O=9433
   Był najbardziej znienawidzony wśród kryminalistów, w wiezieniach nie głosował na niego praktycznie nikt (gdzieś były statystyki na ten temat).

   Warto dodać że na facebooku się już trochę opamiętali
   http://www.facebook.com/topic.php?uid=108910729145050&topic=42
   jest sensowny kompromis, podobno propozycja Staniszkis

   Lepsze to niż transparenty, blokowanie Wawelu, pewnie doszłoby do przepychanek z policją... naprawdę powinnyśmy skupić się na działaniach aby tego uniknąć, to będzie wstyd na cały świat... Wielka porażka dla Polski - protesty w dniu pogrzebu, podczas największej w historii żałoby narodowej...

  •  

   pokaż komentarz

   @katol:
   Nikt nie głosował na niego w więzieniach, bo radykalizował prawo karne. W wyniku działań PiS i Ziobro mieliśmy zdecydowanie najwyższy odsetek więźniów w Europie, porównywalny jedynie z Białorusią. To, że nikt nie głosował na nich z więzień jest chyba zatem normalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @katol: smieszy mnie to, ze uparcie twierdzisz, ze za kilka lat ludzie beda zadowoleni z tego ze kaczynski tam (na wawelu) lezy. otoz zapisz sobie ten post gdzies bo chcialbym cie zapewnic ze poza kilkoma pieniaczami z klapkami na oczach spoleczenstwo bedzie nadal przeciwko...

 •  

  pokaż komentarz

  Moja babcia ostatnio oglądała w telewizji o Lechu coś, jak to go nie uwielbiali. W pewnym momencie ja coś tam skomentowałem, że to przesada. Babcia od razu na to, że należy mu się szacunek, bo to był wielki człowiek był. Ja babci na to, że nic wielkiego nie dokonał. Babcia swoje: że poprzedni prezydenci i inni politycy (wymieniła w tym Wałęsę) nie dorastają mu do pięt. Nie powiedziała mi nic konkretnego o nim. Dowiedziałem się tylko, że coś tam na jakieś dzieci dał... nic nie obchodzą jej tłumaczenia, że każdy kto ma kupę kasy może dać na biednych, żeby się przypodobać publice. Boli mnie, że tak samo jak moja babcia myśli masa ludzi - pewnie nawet większość Polaków. Wystarczy tragicznie zginąć, żeby być bohaterem... odnajdzie się ten niedoceniony potencjał, którego nie było...
  Nie twierdzę, że Lechu był złym człowiekiem, może i był dobry i patriotą - ale nic mi nie wiadomo, by był bohaterem...

  •  
   E.....2

   -2

   pokaż komentarz

   @Keraj:
   Starsi ludzie często nie mają własnego zdania- maja takie zdanie, jakie przekaże im telewizja. Niestety tv po tragedii ostro przesadza z wychwalaniem Kaczyńskiego, ostatnio nawet porównywali go do Jana Pawła II. Więc nie ma co się dziwić, że twoja babcia ma takie zdanie. Ciesz się, że mojej babci nie musisz słuchać- ona każdego, kto powie coś niemiłego o Kaczyńskim, wyzywa od szarlatanów i posłańców diabła...

  •  

   pokaż komentarz

   @Elfik32: Starsi ludzie często nie mają własnego zdania- maja takie zdanie, jakie przekaże im telewizja.

   a młodzi to niby mają własne zdanie? na nich tak samo działają media, tylko te bardziej kolorowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elfik32: bys sie zdziwil jakie ogromne doswiadczenie zyciowe i wiedze maja niektorzy starsi ludzie, rozumiem ze za 20-30lat bedziesz marionetka?

  •  

   pokaż komentarz

   @UPRzejmy: myślę, ze za 30 lat będzie nadal umiał patrzeć i samodzielnie wyciągać wnioski..wprzeństwie do swojej babci....

  •  

   pokaż komentarz

   @Elfik32: Ja chyba jakieś inne tv oglądam, bo nie słyszałem żeby tam ktoś wychwalał prezydenturę, czy poglądy polityczne prezydenta. Wszyscy wspominają Kaczyńskiego jako człowieka i nagle okazuje się, że z prezydenta wcale nie był taki pokraczny, mlaskający i zezujący kurdupel jakiego chcieli z niego robic media wcześniej, ale nikt (no dobra, poza wyjątkami) nie robi z niego polityka na którego wszyscy powinni głosować.

  •  
   E.....2

   -2

   pokaż komentarz

   @niemamracji: Młodzi ludzie częściej sięgają też do innych źródeł (internet/gazety/znajomi), dzięki czemu z wielu zdań, mogą wyrobić sobie swoje własne.

   @UPRzejmy Masz rację i nawet doceniam tych ludzi, tylko w naszym społeczeństwie nadal przeważają osoby wierzące w to co powie ksiądz z ambony i pani z wiadomości- choćby to było najgorszą bzdurą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryu: Tyle, że ja oglądając tv widzę, jak wielu komentatorów zaczyna niebezpiecznie przechylać szalę. I mniej lub bardziej świadomie zaczynają interpretować szacunek wobec zmarłego i przyznanie, że faktycznie, Lech Kaczyński był często krytykowany na wyrost jako natychmiastowe przyznanie, że prezydent Kaczyński tak naprawdę był wielkim mężem stanu, posiadającym genialną wizję państwa. Tymczasem nikt, kto nie zgadzał sie z jego politykąnagle nie zaczął sie z nią zgadzać. A, jeśli faktycznie ktoś taki się trafił, to jest nieodpowiedzialny i nie powinien mieć prawa wyborczego.

1 2 3 4 5 6 7 ... 38 39 następna