•  
  J.............n

  +364

  pokaż komentarz

  oficjalne wsparcie dla odtwarzania muzyki w formacie MP3

  pamiętam swoją minę kilka lat temu, gdy dowiedziałem się, że tego nie wspiera

  GIF

  źródło: 3.bp.blogspot.com (497KB)

 •  

  pokaż komentarz

  Słyszałem że ten Wayland przez swoją konstrukcje może powodować niemożność stworzenia działania takich jak np f.lux czy redshift nie mówiąc już o przerzucanie implementacji wszystkiego na kompozytora

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: Ogólnie Wayland to takie "zamienił stryjek siekierkę na kijek". X.org był rozrośniętym, monolitycznym potworkiem, który miał dosłownie wszystko, nawet serwer drukowania. Po co? Tego nie wiedział nikt... Wayland to z kolei przesadyzm w drugą stronę. Weźmy takiego głupiego print screena. Chcesz zrobić zrzut ekranu? Świetnie, kompozytor musi radzić sobie sam i udostępniać odpowiednie funkcje. I w każdym razie tak, jeśli rozpraszamy takie funkcjonalności to tak, może być jazda... zwłaszcza przy starych aplikacji. Może być tak, że jedna połowa w ogóle się nie wyciemnia, a druga połowa według własnego widzimisię. Aż jutro z ciekawości postawię wirtualkę i sprawdzę temat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Czyli na upartego można powiedzieć że w pewnych przypadkach jego działanie może pokazywać wręcz cofanie się w rozwoju niż sam rozwój?

  •  
   1......6

   +44

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: @Nicolai: nie ma się co martwić. Jak to w świcie Linuksa, ktoś zrobi fork Waylanda, ktoś inny fork forka i w końcu Redshift będzie działał ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Albo Canonical zaskoczy wszystkich funkcjonalnością Mira i on stanie się standardem.

  •  

   pokaż komentarz

   @18112016: Ale Mir już bierze z Waylanda co chce... poza tym Wayland zawiera w sobie coś takiego jak XWayland, biblioteka zapewniająca zgodność wsteczną z X,orgiem. Pewnie na tym jedzie obecnie ten serwer ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: A jak jest z waylandem na innych unixach?

  •  

   pokaż komentarz

   @Grewest: @Nicolai: @sylwke3100: @18112016: Mylicie pojęcia.

   Wayland to tylko i wyłącznie protokół, który działa na zasadzie klient - serwer, gdzie serwerem jest kompozytor a klientami wszystkie aplikacje wyświetlające okna. Dokładnie tak jak działał protokół X11, którego standardową implementacją serwera był właśnie X.org. Problem w tym, że X11 jest przestarzałym protokołem, gdzie aby uzyskać takie rzeczy jak np. obsługę przezroczystości okien to trzeba było zrobić rozszerzenia które były tak naprawdę hackami. X11 oraz X.rog zawierają rzeczy, których praktycznie już nikt dziś nie używa - jak na przykład rysowanie prostych kształtów - dziś zajmują się tym toolkity jak Qt czy GTK i jeśli ktoś rysuje okna bezpośrednio za pomocą X11 to jest masochistą. W X.org są również rzeczy, które kiedyś były używane, ale z czasem zostały przeniesione do innych bibliotek/kernela - jak choćby sterowniki graficzne czy sterowniki urządzeń wejściowych. Problemem z X.org jest również to, że musi on działać z uprawnieniami roota a każda aplikacja może sobie dowolnie nasłuchiwać to co jest wprowadzane do innych okien - co jest poważnym problemem jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Aby to naprawić potrzebnych jest dużo zmian, których wprowadzenie złamałoby kompatybilność wsteczną.

   Deweloperzy słusznie uznali, że zamiast babrać się w tym kodzie (co poskutkuje i tak brakiem kompatybilności wstecznej) lepiej napisać to od nowa z wykorzystaniem nowoczesnego protokołu. Wayland jest protokołem, który robi jedną rzecz, ale robi ją dobrze - przesyła dane pomiędzy oknami a kompzytorem - i tyle. Do wszelakich innych rzeczy powinny zostać utworzone inne standardy protokołów - jak na przykład standard protokołu do nagrywania pulpitu czy robienia zrzutów ekranu. Rolą kompozytorów (serwerów Waylanda) jest zaimplementowanie tych protokołów, wtedy będzie to ustandaryzowane. W tej chwili mamy kilka serwerów Waylanda - kwin dla KDE, Mutter dla GNOME czy Weston, który jest referencyjną implementacją, stworzoną przez twórców Waylanda.

   Przy okazji Waylanda: Twórcy Ubuntu zdecydowali się stworzyć Mir-a między innymi ze względu na to, że według nich Wayland będzie miał słabą obsługę wejścia - dotykowych ekranów itp. Przy okazji tworzenia Waylanda opracowano bibliotekę libinput, która właśnie służy do obsługi urządzeń wejściowych. Biblioteka ta jest również używana przez... Mir-a ;]

  •  

   pokaż komentarz

   @lewactwo: Komentarz bardziej wartościowy i świadczy o większej wiedzy autora niż gównoartykuł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: x.org monolit? dawno sie tak nie usmialem.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewactwo w sumie to niech sobie Mir korzysta z libinput. Jest to właśnie jeden z plusów linuxa że programy nie przechowują osobnych kopii bibliotek z których korzystają tylko używają ogólnodostępnych w systemie. Jeszcze gdyby deeloperzy używali najpopularniejszych bibliotek zamiast używać każdy innej przez co z czasem pojawia się po kilka bibliotek od tego samego w systemie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kamcioju: @Michail__Bialkov: @sylwke3100: Zapomniałem wspomnieć o źródłach mojej wiedzy - po prostu tak mam, że jak coś mnie zainteresuje to potrafię siedzieć do 6 rano i czytać na ten temat. Jeszcze 2 miesiące temu jakby ktoś mnie cokolwiek zapytał o Waylanda to pewnie nic mądrego bym nie napisał ;]

   Po polsku:
   http://www.linux.rk.edu.pl/w/p/o-co-chodzi-z-waylandem-i-mirem-nastepcami-serwera-xorg/

   To zajebiście tłumaczy jak działają "iksy" - jest nawet "emulator" z przykładami i wyjaśnieniami:
   https://magcius.github.io/xplain/article/

   Po angielsku:
   https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html
   http://lanyrd.com/2013/linuxconfau/scctrd/
   http://blog.martin-graesslin.com/blog/2015/01/why-screen-lockers-on-x11-cannot-be-secure/
   https://pl.scribd.com/document/98802036/Why-Xorg-Sucks
   https://wayland.freedesktop.org/faq.html
   http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=x_wayland_situation&num=1
   http://www.linux-magazine.com/Online/Features/Is-Wayland-the-New-X
   https://www.reddit.com/r/linux/comments/41zzbu/eli5_what_is_wrong_with_x_and_why_do_we_want/
   https://wiki.gnome.org/Initiatives/Wayland
   http://www.phoronix.com/scan.php?page=article&item=linuxtag_2011_wayland&num=1
   https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a7/Wayland_display_server_protocol.svg
   http://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=ODc3MA
   https://community.kde.org/KWin/Wayland
   https://fedoraproject.org/wiki/Wayland_features
   https://www.reddit.com/r/linux/comments/5apf00/running_gnome_322_on_wayland_with_the_nvidia/

  •  

   pokaż komentarz

   @lewactwo: Czy z tego, co napisałeś wynika - bo tak to rozumiem, że normalne tradycyjne aplikacje X-owe nie będą działały z serwerem Waylanda, tylko muszą to być nowe aplikacje pisane pod Waylanda właśnie? Piszesz o rezygnacji z kompatybilności wstecznej, więc wyciągam taki właśnie wniosek...
   To chyba trochę słabo, bo poza - przypuszczalnie niewielkim - zestawem aplikacji, które zostały juz sportowane pod Waylanda, innych nie bedzie można używać. A jak znajdę gdzies jakąś starą aplikację pod X-y, która akurat robi to, czego potrzebuję, a nikt jej jeszcze nie przepisał na Waylanda (i być może tego nie zrobi, bo np. aplikacja została porzucona i już nie jest dalej rozwijana, ale ciągle da się jej używać i dobrze się sprawdza), to nie będę mógł jej użyć? Kiepsko...
   Kompatybilnośc wsteczna w takich sytuacjach jest moim zdaniem niezbędna. Warto przypomnieć tutaj historię Windows NT, które nie miały kompatybilności wstecznej z wczesniejszymi Windowsami opartymi na DOS-ie, i dlatego poza zastosowaniami serwerowymi nie zdobyły sobie nigdy wiekszej popularności. Natomiast Windows 95 i 98, które utrzymywały tę kompatybilność, stały się bardzo popularne i właśnie ta kompatybilnośc niewątpliwie była jedną z przyczyn ich sukcesu (bo co komu po najlepszym nawet systemie, jeśli połowa dotychczasowych aplikacji na nim nie działa?) Jeszcze w Windows XP, chociaż nie było tam już DOS-a jako takiego, Microsft starał się zachowywac kompatybilnośc wsteczną ze starymi aplikacjami, dopiero chyba w 7 na dobre z niej zrezygnował - czyli po ilu latach!
   Jeżeli serwery Waylanda nie będą miec kompatybilności wstecznej z X-ami, to nie wróżę im powodzenia...

  •  

   pokaż komentarz

   Czy z tego, co napisałeś wynika - bo tak to rozumiem, że normalne tradycyjne aplikacje X-owe nie będą działały z serwerem Waylanda, tylko muszą to być nowe aplikacje pisane pod Waylanda właśnie? Piszesz o rezygnacji z kompatybilności wstecznej, więc wyciągam taki właśnie wniosek...

   @raj: Od kompatybilności wstecznej dla aplikacji napisanych pod X jest XWayland - jest to serwer Xorg, który jest... klientem Waylanda. Także wszystkie aplikacje, które działają pod Xorg, będą również działać pod serwerem Waylanda z włączonym Xwaylandem. Oczywiście jest mikroskopijny narzut wydajnościowy na aplikacje działające poprzez pośrednika jakim jest Xwayland, ale docelowo za XX lat wszystko będzie używać Waylanda - tak naprawdę obsługa Waylanda przez Qt i GTK oznacza, że 80% aplikacji obsługuje Waylanda.

   https://wayland.freedesktop.org/xserver.html

   źródło: wayland.freedesktop.org

  •  

   pokaż komentarz

   @lewactwo: Tak, Iksy były śmietnikiem twórczym, do którego ładowano dosłownie wszystko, a potem masa nieprzydatnych rzeczy tkwiła w kodzie, ale to nie znaczy, że "ideologia" Waylanda jest słuszna. X.Org mimo masy śmieci implementował i standaryzował sporo rzeczy, które można wymagać od serwera wyświetlania, takie jak chociażby schowek. Wayland tego nie robi, on jedynie udostępnia protokół, a całą resztę przerzuca na kompozytory, które niekoniecznie muszą być ze sobą kompatybilne. Jak dla mnie przejście na Waylanda to typowe "zamienił stryjek siekierkę na kijek". Acz skoro już poruszamy ten temat to jak wygląda Mir od środka? Bo w ogóle się nim nie interesowałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Mirem się nie interesowałem tak naprawdę, ale myślę, że prędzej czy później stanie się on po prostu kompozytorem Waylanda tak jak KWin czy Mutter ;]

   Jeśli chodzi o schowek to w tym poście jest nieco więcej informacji na ten temat: https://blog.martin-graesslin.com/blog/2016/07/synchronizing-the-x11-and-wayland-clipboard/

   Głównie chodzi o to, że w X11 po skopiowaniu czegokolwiek do schowka, każda aplikacja jest o tym informowana. W przypadku Waylanda tylko aktywne okno ma dostęp do zawartości schowka. Pod względem bezpieczeństwa w X11 jest oczywista luka (podmienianie numeru konta przez złośliwe skrypty). X11 do schowka używał standardu ICCCM. Jeśli chodzi o Waylanda to tu jest opisane dlaczego ze względów bezpieczeństwa nie może w nim być tak samo: https://wiki.gnome.org/Initiatives/Wayland/PrimarySelection

  •  

   pokaż komentarz

   @lewactwo: Schowek schowkiem, ale cała reszta? Trochę bez sensu robić serwer wyświetlania, który za bardzo serwerem nie jest, bo tak naprawdę robi za protokół komunikacji, który nawet nic nie próbuje standaryzować i chce wszystko zwalić na kompozytora. Przy takim podejściu po prostu muszą dziać się cyrki. Weźmy wspomnianego f.luksa. To czy i jak polecenie przyciemnienia ekranu będzie obsługiwane zależy tylko od dobrej woli programistów danego kompozytora i może być tak, że jeden będzie dawał taki, odcień drugi inny, a trzeci w ogóle nic z tym nie zrobi.

   Co do Waylanda to z tego co wiem to wszyscy patrzą na Westona. Deweloperzy KDE i innych środowisk powiedzieli, że nie zabiorą się za EGLStreams dopóki ich implementacja nie pojawi się w Westonie. Dlatego też sądzę, że wszyscy będą dążyć do niego jako standardu.

   Szkoda, że nie wiesz jak Mir wygląda w praniu, bo chętnie dowiedziałbym się coś więcej. Jedyne co mogę powiedzieć na jego temat to to, że jest to taki potworek Frankensteina. Ręka z jednego projektu, noga z drugiego, głowa z trzeciego, acz najwięcej wzięli z Waylanda... XWayland, libhybris i libinput, coś tam z Mesy, do tego jakieś ficzery z Androida. Ciekawe jak to będzie działać?

  •  

   pokaż komentarz

   to potrafię siedzieć do 6 rano i czytać na ten temat.

   @lewactwo: Myślisz, że tylko Ty tak masz? :)

 •  

  pokaż komentarz

  To będzie rok linuxa ( ͡° ͜ʖ ͡°) #pdk

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomatino76: macOS ma to samo/gorzej ;) Gdzie są memy ja się pytam? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Tomatino76: Spoko. Robie tak: ubijam białko na sztywno z odrobiną soli ale bez odrobiny żółtka (Ważne!). Cukier do żółtka i też ubijam. Teraz delikatnie mieszam i dosypuję mąki przez sitko i delikatnie mieszam mo żna dodać cukier wanilinowy lub ekstrakt. Wszystko do niesmarowanej formy na biszkopt z dnem wyłożonym papierem do pieczenia. I do piekarnika nie musi być rozgrzany na 170 -180 stopni 35 min.

  •  

   pokaż komentarz

   macOS ma to samo/gorzej ;)

   @felixd: jakiś przykład czy tylko chciałeś nałapać plusów przy modnym hejcie na wszystko co od Apple? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @RonPaul @Mooops123: Instalacja sterowników do obsługi Androida / Instalacja Rubyiego i bibiliotek potrzebnych do obsługi GEMów / Instalacja sterowników do obsługi programatora ISP - Arduino/Atmel AVR / problem z zainstalowaniem GIMPa bez instalowania dodatkowych pakietów (z którymi były problemy, odpuściłem), brak Painta i normalnej przeglądarki zdjęć. Ogólnie to używam Aira tylko jako przenośnego edytora tekstu / terminalu / przeglądarki bo bateria trzyma naprawdę zacnie i ładnie wygląda.

   Ogólnie zaczynają się duże schody gdy musisz rozwiązać prawdziwy problem. Mało pomocy i przystępnych rozwiązań gdy liczy się czas. Tutaj jak już pisałem wcześniej też w moim przypadku problemem jest moje najmniejsze doświadczenie akurat z tym systemem.

   A teraz wracam do pracy Mireczki i Mirebelki :) Pozdrawiam i zapraszam na wspólne loty! :)

   źródło: fromapp.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @felixd: ogólnie z tego co wyczytałem, to Twoim problemem jest używanie macOS jakby to był windows i oburzanie się, że nie działa tak jak windows

   kolejno:

   Instalacja sterowników do obsługi Androida

   to nie jest wina apple, tylko autorów sterowników

   Instalacja Rubyiego i bibiliotek potrzebnych do obsługi GEMów / Instalacja sterowników do obsługi programatora ISP - Arduino/Atmel AVR

   nie mam pewności, ale prawie na pewno większość z tego da się zainstalować poprzez homebrew (http://brew.sh)

   problem z zainstalowaniem GIMPa bez instalowania dodatkowych pakietów (z którymi były problemy, odpuściłem)

   odpuść sobie gimpa i pobierz (darmową) wersję Pixelmatora, która wyszła jakoś tak rok temu - jest to dedykowany program na maca, a nie jakieś półśrodki z linuxa/windowsa (znowu robisz coś w windowsowy sposób na macu i się dziwisz, że słabo działa), funkcjonalnością moim zdaniem dorównuje/bije GIMPA

   brak Painta

   pominę przez grzeczność xd

   normalnej przeglądarki zdjęć

   nie wiem co masz na myśli, jeśli program Zdjęcia ci nie odpowiada, to przeglądaj sobie Podglądem

   Ogólnie zaczynają się duże schody gdy musisz rozwiązać prawdziwy problem. Mało pomocy i przystępnych rozwiązań gdy liczy się czas.

   może po prostu nie znasz tych rozwiązań

   I na koniec powiem, że macOS nie jest oczywiście idealny, ale to, co teraz zrzucasz wynika z przyzwyczajeń, które sobie wyrobiłeś przez lata i które chcesz przenieść na macOS - tym systemem kieruje jednak trochę inna filozofia

  •  

   pokaż komentarz

   Instalacja sterowników do obsługi Androida

   @felixd: tutaj nie mam doświadczenia, więc nie mogę skomentować

   Instalacja Rubyiego i bibiliotek potrzebnych do obsługi GEMów

   @felixd: no jak, odkąd pamiętam to OSX miał ruby'ego domyślnie zainstalowanego (w wersji 2.0.0p648 na macOS Sierra, właśnie sprawdziłem; instalacja gemów działa out-of-the-box; w razie czego to w homebrew wersja ruby'ego 2.3.2 jest dostępna)

   Instalacja sterowników do obsługi programatora ISP - Arduino/Atmel AVR

   @felixd: jak jeszcze się tym bawiłem, nie pamiętam jakichkolwiek problemów z tym; z ciekawości, co jest tutaj problemem?

   problem z zainstalowaniem GIMPa bez instalowania dodatkowych pakietów (z którymi były problemy, odpuściłem)

   @felixd: hmm, z ciekawości zainstalowałem i działa bez problemu na szybko (instalacja zajęła jakieś 15 sekund wliczając czas na ściągnięcie go z neta);
   swoją drogą, korzystałeś kiedyś z homebrew? coś jak apt debianowy. bo mam wrażenie, że nie i stąd masz dużo problemów


   $ brew cask info gimp
   gimp: 2.8.18-x86_64
   https://www.gimp.org
   Installed
   From: https://github.com/caskroom/homebrew-cask/blob/master/Casks/gimp.rb
   ==> Name
   GIMP
   ==> Artifacts
   GIMP.app (app)


   brak Painta i normalnej przeglądarki zdjęć

   @felixd: akurat na przeglądarkę zdjęć nie mogę narzekać (zarówno Podgląd jak i Photos)... ale to pewnie kwestia gustu

   Również pozdrawiam!

  •  

   pokaż komentarz

   @Mooops123: Zdjęcia mi nie odpowiadają tak samo jak Podgląd - brakuje prostej normalnej przeglądarki do zdjęć których nie trzeba importować do tej gównianej Biblioteki.

   Nie ma banalnego (jak Paint), domyślnie zainstalowanego programu do banalnej i prostej obsługi zdjęcia (Program Zdjęcia kompletnie mi nie pasuje, patrz Biblioteka ).

   Z Homebrew (tylko podrzucę jak twórcy sami to określają: The missing package manager for macOS) nie trafiłeś, nie rozwiązuje on problemów z GEMami do których trzeba do których trzeba doinstalować odpowiednie pakiety / to samo obsługa Atmel AVR (która dla Win/Linux po prostu działa). Sam Homebrew jest oczywiście BARDZO pomocy.

   Nie wspomniałem też o problemach z JAVA - chociaż tutaj udało mi się po, nawet nie długim czasie zainstalować wersję którą potrzebowałem.

   I nie, nie mam przyzwyczajeń "jakby to był Windows". Na Linuxie pracuję od kilkunastu lat i nie raz trzeba było jądro kompilować żeby coś ruszyło. Nie napisałem żeby jakikolwiek inny system był idealny bo żaden nie jest i nigdy nie będzie.

   Napisałem także:

   Ogólnie zaczynają się duże schody gdy musisz rozwiązać prawdziwy problem. Mało pomocy i przystępnych rozwiązań gdy liczy się czas. Tutaj jak już pisałem wcześniej też w moim przypadku problemem jest moje najmniejsze doświadczenie akurat z tym systemem.

   Jesteś chyba jednym z tych AppleFanBoyów którzy teraz za wszelką cenę będą starali się bronić systemu bo jaki on jest to najlepszy. Chcieliście uzasadnienia to je macie. Nadal będę używał Maca bo już go mam i jak pisałem wcześniej bateria trzyma zacnie.

   Jeszcze jedna rzecz: "Nie zawiesza się nigdy" - tak, ale nie w tej bajce ;)
   @morteusz: dla Ciebie jeszcze mój poprzedni post.

  •  

   pokaż komentarz

   brew cask info gimp

   @RonPaul: Głupi ja ściagałem DMG z gimp.org - instalujemy w takim razie.

  •  

   pokaż komentarz

   @felixd: w sumie w wypadku GIMPa to chyba tez ściąga dmg ze strony (przedrostek 'cask' który oznacza oprogramowanie instalowane bez źródeł)... No ale dziwna sprawa ze miałeś jakiekolwiek zależności. Daj znać jak poszło. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @RonPaul: Poszło przez Homebrew o_O - już "działa" (od kilku minut szuka czcionek, czekamy). O i tutaj jest kolejna rzecz która w macOS mi się podoba - zrzuty ekranu. Tak samo przyjemnie działa to w GNOME, nie wiem w sumie jak to ma się z najnowszymi Windowsami.

   Edit: Odpalił. Dziękuję, w końcu normalny edytor do zdjęć ;)

   źródło: Screen Shot 2016-11-23 at 12.01.14.png

  •  

   pokaż komentarz

   @felixd: zrzuty ekranu są pięknie rozwiązane ;)
   ⌘+shift+3 = zrzut całego ekranu
   ⌘+shift+4 = zrzut części ekranu, a jako bonus to przy tym skrócie, jak naciśniesz spację po tym wszystkim, to możesz kliknąć okno, które tylko i wyłącznie będzie na zrzucie, na przykład (musiałem się pochwalić hehehe :D):

   źródło: Zrzut ekranu 2016-11-23 o 13.21.24.png

  •  

   pokaż komentarz

   @RonPaul: dodaj CTRL i zapisze do schowka

   w GNOME jest to tak samo rozwiązane. Bardzo przydatne.

  •  

   pokaż komentarz

   @felixd: ah cholera, myślałem ze napisałeś ze zrzuty ekranu Ci się NIE podobają i myślałem ze nie znasz :D a o ctrl i schowku nie wiedziałem!

  •  

   pokaż komentarz

   @Mooops123: masz rację, ale przykra prawda jest taka że na windowsie masz dużo większy wybór tego jak możesz daną rzecz zrobić, jest więcej oprogramowania... a w os musisz wszystko robić tak jak wyobrazili to sobie twórcy systemu, a jak nie chcesz to zaczynają się schody.... na windowsie wystarczy wygooglać inny programik

  •  

   pokaż komentarz

   dodaj CTRL i zapisze do schowka

   w GNOME jest to tak samo rozwiązane. Bardzo przydatne.

   @felixd: @RonPaul:
   A taki skrót w GNOME 3 znacie:

   ctrl+alt+shift+R
   Uruchamia nagrywanie pulpitu. Plik .webm z nagraniem trafia do folderu Wideo

  •  

   pokaż komentarz

   @RonPaul: Cieszę się że też mogłem pomóc ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Instalacja sterowników do obsługi Androida / Instalacja Rubyiego i bibiliotek potrzebnych do obsługi GEMów / Instalacja sterowników do obsługi programatora ISP - Arduino/Atmel AVR / problem z zainstalowaniem GIMPa bez instalowania dodatkowych pakietów (z którymi były problemy, odpuściłem), brak Painta i normalnej przeglądarki zdjęć. Ogólnie to używam Aira tylko jako przenośnego edytora tekstu / terminalu / przeglądarki bo bateria trzyma naprawdę zacnie i ładnie wygląda.

   Ogólnie zaczynają się duże schody gdy musisz rozwiązać prawdziwy problem. Mało pomocy i przystępnych rozwiązań gdy liczy się czas. Tutaj jak już pisałem wcześniej też w moim przypadku problemem jest moje najmniejsze doświadczenie akurat z tym systemem.

   A teraz wracam do pracy Mireczki i Mirebelki :) Pozdrawiam i zapraszam na wspólne loty! :)

   @felixd:

   Sterowniki do obslugi Androida? a co to takiego? :D

   Instalacja Ruby jedna komenda, instalacja gemow podobnie oneliner.

   Sterowniki do obslugi Arduino sa dostarczone wraz z Arduino SDK.

   Gimp dziala w oparciu o X11. Wyskakuje okno i pyta czy chcesz zainstalowac pakiet - click i zrobione.

   Brak painta :D

   Do zdjec uzyj spacji i strzalek badz uzyj wbudowanej aplikacji "Photos".

 •  

  pokaż komentarz

  przyszłość Linuksa na desktopie zaczyna się dzisiaj

  źródło: x3.cdn03.imgwykop.pl