•  

  pokaż komentarz

  Takie rzeczy mi się najbardziej podobają. Czasem PiS robi coś dobrego, a jednocześnie niepopularnego dla ich elektoratu. W tym przypadku to zamykanie kopalni.

 •  

  pokaż komentarz

  Trochę mi ich żal, ale tylko trochę: przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Kopalni Makoszowy nie krył rozgoryczenia: - Przecież obiecywali wyraźnie, że żadna kopalnia zlikwidowana nie będzie - powiedział reporterowi "Dziennika Zachodniego" Marian Kudzia, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Kopalni Makoszowy. - Myśmy im uwierzyli. Dzisiaj się okazało, że to kłamcy, a ja jestem ich wspólnikiem bo na nich oddałem swój głos - dodał.

 •  

  pokaż komentarz

  Przynajmniej gościnnie wygodną drogę im zapewniła #pdk

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe kiedy w końcu cały kraj przestanie klękać przed grupą która ma kosmiczne przywileje i stanowi cały 1% pracujących ludzi w Polsce...

  •  

   pokaż komentarz

   @Wuza1337: a może wy ruszcie dupy aby mieć te przywileje? Taka mentalność; jak ty nie masz, innym trzeba odebrać.

   Nie k##@a. Ty nie masz? To wywalcz sobie to. Jakie kutwa przywileje? Proszę, te śmieszne pieniądze w złotówkach? W austrii dostaje się 13 wypłatę a jak masz staż w pracy - to nawet 14 wypłatę - i to jest ustawowo dla wszystkich zatrudniomych.

   Po prostu wy dajecie się ruchać, a górnicy potrafią o swoje wywalczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   górnicy potrafią o swoje wywalczyć

   @Klopsztanga: A najlepiej potrafią żyć na kosz innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @norbw74: kosz innych? Myslisz ze do nich dopłacasz? Najlepiej wszystko zwalić na najmniejszych. Cały problem z kopalniami jest u góry. Pamiętasz sprawę samobójstwa Blidy? Myślisz że za niewinność popełniła samobójstwo. Ta kobieta sprzedawała tonę węgla za 1zł. Robiła machlojki na grube miliardy. W ogóle - była cała mafia węglowa na śląsku.

   To politycy zniszczyli kopalnie, kradnąc niesamowitną kasę. A teraz po prostu to zwala się na najmniejszych, aby podzielić wszystkich.

   Np. teraz. Myślisz że kopalnia może sprzedawać węgiel? Gówno prawda. Nie może. Sprzedaje za 20% ceny a hurtownia dodaje 80% swojej marży do węgla. Przez co pośrednicy zarabiają grube miliony niż kopalnia.

   Powinni to wszystko oddać w ręce prywatne i po sprawie. PRywaciasz sam siebie nie okradnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Klopsztanga: A kto do nich dopłaca jak nie inni. Powiedz ile zusu płaci miesięcznie górnik i ile bierze emerytury.

   Po prostu wy dajecie się ruchać, a górnicy potrafią o swoje wywalczyć

   To dlaczego jest tak

   To politycy zniszczyli kopalnie, kradnąc niesamowitną kasę. A teraz po prostu to zwala się na najmniejszych, aby podzielić wszystkich.

   Np. teraz. Myślisz że kopalnia może sprzedawać węgiel? Gówno prawda. Nie może. Sprzedaje za 20% ceny a hurtownia dodaje 80% swojej marży do węgla. Przez co pośrednicy zarabiają grube miliony niż kopalnia.

   Jedynie o co walczą górnicy to kasa i własna dupa. Reszta ich nie interesuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @norbw74: tak :) A o co mają walczyc. Jasne ze o kase sie walczy

  •  

   pokaż komentarz

   @Klopsztanga: Co tam krzyczysz socjalisto ? Przywileje z publicznych pieniędzy to największy rak jaki może być koleżko ;) Jak zaczniesz się zrzucać na to z coraz wyższych podatków to zrozumiesz może conieco. Ja nie muszę palić opon pod sejmem żeby "wywalczyć" sobie podwyżkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @norbw74: a ile górników dożywa do 67lat? Mieszkałem na osiedlu górniczym i tam przeważnie górnicy odpadali w wieku 40-50 lat :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wuza1337: oni nie palą opon pod sejmem. Oni palą opony pod siedzibą pracodawcy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Klopsztanga: A to praca pod ziemią to jakiś przymus ? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nikt im nie każe przecież tam pracować całe życie, ale na emeryturę mając 40 lat z deputami to każdy chętnie przejdzie i później dorobi sobie jeszcze prawda ?

  •  

   pokaż komentarz

   górników dożywa do 67lat?

   @Klopsztanga: A od kiedy górnicy przechodzą na emeryturę w wieku 67 lat?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wuza1337: bo górnik ma wiele opcji jak np. stolarz. Stolarz może otworzyć własną firmę, a górnik może założyć własną kopalnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @norbw74: chyba nie zrozumiałeś do czego odpisywałem. To było wytłumaczenie dlaczego sobie wywalczyli wczesna emeryturę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Klopsztanga: Napisz ile lat średnio żyje górnik i jak to się ma w porównaniu do innych zawodów.
   To, że mieszkałeś na osiedlu górniczym nie świadczy o niczym.

  •  

   pokaż komentarz

   @norbw74: ale świadczy o tym, że gdyby nie to że mają wczesniejsza emeryture - to by 90% nie dożyła emerytury.

   Niestety nie prowadzi się statystyk dotyczących długości życia górników w Polsce, choć słychać różne głosy mówiące o tym, że średnia długość życia górnika w Polsce nie przekracza 65 lat, a nawet pojawiają się głosy o tym, że ledwo dożywają 51 lat. Dla porównania średnia długość życia Polaka to 71 lat. Górnik żyje kilka lat krócej, niż inny pracownik w tym kraju. By mieć prawo do wcześniejszej emerytury musi przepracować co najmniej 25 lat, a więc zaczynając pracę w wieku 18 lat będzie mógł przejść na emeryturę najwcześniej mając 43 lata. W rzeczywistości średni staż pracy górnika to 31 lat, więc najwcześniej odchodzą na emeryturę w wieku 49 lat, pod warunkiem, że pracę zaczęli w wieku 18 lat, a są to wyjątki.

   Jednak nie długość życia górników po przejściu na emeryturę jest najbardziej bulwersująca dla nich samych, a to, że jako jedyni górnicy muszą odpracować wszelkie chorobowe, które zostały wybrane. Wlicza się w to każde L4, jakie było brane od 1991 roku! W sumie czasem wychodzi to trzy i więcej lat, bo górnictwo to ciężka praca, w której o wypadek nie trudno. Odpracowuje także wojsko, na które dzisiejsi potencjalni, górniczy emeryci poświęcili 2 lata. Gdyby jeszcze tego było mało, to odpracowuje on każdy dzień honorowego oddawania krwi! Tragicznym tego skutkiem bywa więc też to, że wielu górników ginie, choć już od dawna powinni być na emeryturze. W dodatku trzeba brać pod uwagę fakt, że górnicy płacą składki emerytalne 14 razy w roku – od „Barbórki” i „Czternastki”, a przecież nie otrzymują 14 razy w roku emerytury.

  •  

   pokaż komentarz

   bo górnik ma wiele opcji jak np. stolarz. Stolarz może otworzyć własną firmę, a górnik może założyć własną kopalnie?

   @Klopsztanga: Ma dużo opcji. Może rozwozić chleb, może obsługiwać koparkę, może być ochroniarzem, może być kurierem, może pracować w klubie sportowym, może być spawaczem, może być murarzem, może zakładać ogródki, może rekreacyjnie łowić rybki, może wychowywać wnuki i może jak większość nic nie robić.

   pokaż spoiler Wszystkie przykłady, które podałem są autentyczne i pochodzą z mojej rodziny.

  •  

   pokaż komentarz

   W dodatku trzeba brać pod uwagę fakt, że górnicy płacą składki emerytalne 14 razy w roku – od „Barbórki” i „Czternastki”, a przecież nie otrzymują 14 razy w roku emerytury.

   @Klopsztanga: Spoko daj mi Barbórkę i czternastkę to też z chęcią zapłace ZUS 14 razy w roku.

  •  

   pokaż komentarz

   górnik może założyć własną kopalnie?

   @Klopsztanga: ktoś ich zmusza do rycia w ziemi bo dziadek tak robił, ojciec tak robił, więc do końca świata górnicze rodziny muszą robić to samo?

  •  

   pokaż komentarz

   @Klopsztanga: Mnie to zawsze śmieszy, jest cała gama zawodów które równie wyniszczają człowieka (choroba zawodowa kierowników - narkomania i alkoholizm, elektrycy którzy nie mogą na starość wyprostować palców przez zatrucie metalami ciężkimi, choroba wibracyjna u ludzi obsługujących ciężki sprzęt budowlany, podtruwanie nawozami i środkami ochrony roślin u ogrodników itp) którzy muszą pracować do 67 roku życia i tylko górnicy są na tyle wyjątkowi że zasługują na wszystkie przywileje emerytalne bo "praca ich wyniszcza" i na każdym kroku czeka na nich pluton egzekucyjny jeżeli powidzą sobie że trzeba rzucić pracę w kopalni i zająć się czymś innym lub opieprzą swoje dzieci jak będą kończyć szkoły gwarantujące pracę w kopalniach na przodku.

   W większości krajów które miały swój przemysł węglowy miały restrykcyjne podejście do obejmowania stanowisk w kopalniach, górnicy z najbardziej uciążliwych stanowisk dostawali przydziały na inne stanowiska po nie więcej niż 5 latach pracy lub byli wykopywani z kopalni po góra 15 latach (bez żadnych przywilejów emerytalnych). Ale u nas jak się jest górnikiem to ma się pracować aż to śmierci bo biedny górnik jest zbyt tępy by po kopalni ułożyć sobie życie w innej pracy...

  •  

   pokaż komentarz

   a może wy ruszcie dupy aby mieć te przywileje?

   @Klopsztanga: No widzisz w tym problem, że tak się nie da, bo żeby mieć przywileje ktoś inny musi na nie ciężko pracować. Pieniądze dla nierobów z kopalnianych związków skądś muszą się wziąć i dla wszystkich ich nie ma.

   Jest masa niebezpiecznych zawodów, choćby budowlańcy, których jest chyba najwięcej ze wszystkich grup zawodowych. Natomiast górnicy to rak który żeruje na tym co pozostało po komunie.

  •  

   pokaż komentarz

   @FireDash: kasa jest, tylko wy dajecie się w pupe łatać. Jak to jest że inne kraje w Europie zarabiają 4x więcej, a do tego każdy ma przywilej np. 13 wypłata lub 14 ? Po prostu ludzie w Polsce dają się łatać w Pupe, pracując za najniższą krajową... a kasa leci w wielkie korporacje lub do portfeli januszy biznesu

  •  

   pokaż komentarz

   @Klopsztanga: Przepraszam, że dałem się strollować i odpisałem.

 •  
  T.....................y

  0

  pokaż komentarz

  Szczerze mówiąc protesty pod domami polityków to jest przesada mimo wszystko.