•  

  pokaż komentarz

  Ciekawy art z NYT http://www.nytimes.com/2016/10/30/business/gmo-promise-falls-short.html

  Analiza NYT na podstawie danych z ONZ wykazała, że ani Stany Zjednoczone ani Kanada nie osiągnęły tak dużej wydajności płodów rolnych z hektara, co kraje Europy Zachodniej, takie jak Francja czy Niemcy - porównując wielkość plonów z amerykańskich pól z europejskimi, wolnymi od GMO.

  Artykuł zwraca także uwagę na wzrost ilości zużywanych w USA pestycydów (o 21%) , które przecież szkodzą naszemu zdrowiu. Tymczasem w Europie Zachodniej ilość stosowanych środków ochrony roślin jest coraz mniejsza. W samej Francji spadek ich zużycia wyniósł 36%, a w przypadku środków owado czy grzybobójczych: nawet 65%.

  Tutaj nie ma nad czym dywagować – te liczby mówią same za siebie. I choć nadal niestety brakuje naukowych dowodów na szkodliwość żywności genetycznie modyfikowanej, to jednak istnieje mnóstwo prac wskazujących na między pestycydami a zaburzeniami umysłowymi, nowotworami czy innymi chorobami.

  •  

   pokaż komentarz

   @do_not_touch: Co nie powinno dziwić. W USA masz inny model rolnictwa i osiągnięcie wydajności z żyznych delt rzek w Europie gdzie każdy metr kwadratowy się liczy na średnio żyznej prerii czy obszarach półpustynnych.

   At the same time, herbicide use has increased in the United States
   Co też nie dziwi - bo odmiany GMO są odporne na herbicydy (na marginesie źle przetłumaczyłeś - powinno być "herbicydów" - zużycie pestycydów spadło w USA) - więc niejako z musu są używane. Warto pamiętać, że herbicyd jest tam stosowany zamiast orki co ma szereg zalet - od zmniejszania nakładów pracy, przez zmniejszanie erozji minerałów z gleby co pozwala ograniczyć zużycie nawozów aż do zmniejszenia emisji CO2 związanych z działalnością rolniczą (bo nie trzeba orać - wyobraź sobie ile diesla spala taki orzący traktor).

   I choć nadal niestety brakuje naukowych dowodów na szkodliwość żywności genetycznie modyfikowanej
   Niestety? To twój wtręt zdaje się... Co świadczy o pewnej nieobiektywności.

   Polecam przeczytać to na odtrutkę.

   https://www.geneticliteracyproject.org/2016/11/11/scientists-open-letter-ny-times-public-editor-brightlines-danny-hakims-misleading-gmo-article/

 •  

  pokaż komentarz

  patrząc tak z drugiej strony... czy te GMO jest potrzebne? Wyrzucamy tony żywności na śmietnik. Firmy jedzenie utylizują bo nie mogą oddać biednym (kara finansowa)

 •  

  pokaż komentarz

  Chciałbym aby produkty GMO byłoby oznaczaczane czytelnie w markecie, wówczas wiedziałbym co kupuję. Niech biedaki umysłowe kupują drogie produkty bez GMO i bez "chemi", lol. Idę się napić monotlenku diwodoru.

 •  

  pokaż komentarz

  Inny przykład to produkcja genetycznie modyfikowanych zbóż odpornych na suszę w odpowiedzi na głód w biednych krajach czy roślin odpornych na szkodniki, dzięki czemu możemy stosować mniejsze, toksyczne opryski, co jest dobre także dla środowiska.

  Ta... sranie w banie, ciekawe czy autor wie na czym polega kontraktowanie zbóż. Niech się douczy, a nie puste frazesy p$%#!%@i.

 •  

  pokaż komentarz

  Skoro takie zdrowe to dlaczego nie jest oznaczone tylko się chowa za resztą ?
  Skoro według eu każdy produkt zawierający powyżej 0,9% składników zmodyfikowanych genetycznie musi zawierać na ten temat informację na opakowaniu. to pokażcie mi chociaż jeden produkt w supermarkecie gdzie istnieje informacje ze zawiera GMO a wszyscy wiemy ze kurydza w supermarketach to 100% gmo a informacji brak nie sądzę !
  Jak któś che jeść to jego sprawa , ja chcę mieć wybór !!!
  GMO BADANIA https://www.youtube.com/watch?v=pdvxdC9NPB8

  •  
   j......o

   +3

   pokaż komentarz

   @DoktorHouse_old: Jaki masz dowód na to, że na pewno w 100% kukurydza w polskich supermarketach to GMO? W Polsce nie można sadzić kukurydzy GMO, a spora część kukurydzy w marketach to właśnie kukurydza polska. W Europie tylko w kilku krajach uprawia się kukurydzę GMO, a i tak trafia ona głównie do pasz, do syropu kukurydzianego oraz do skrobi kukurydzianej.
   I tak, są w Polsce produkty z napisami informującymi o użytych roślinach GMO:
   http://elemiah.pl/blog/wp-content/GMO14.jpg

   PS:
   GMO BADANIA - tutaj linkujesz do strony wykopu xD.