•  

  pokaż komentarz

  Czytałem kiedys parę postów na blogu Aniserowicza. Pan "wiem wszystko".
  Gościu ma tak rozbudowane ego, że można byłoby nim wybetonować całe Via Carpatia 4 pasy w każda stronę. Ten siermiężny styl pisania na ilość mnie zniechęca.

  btw. 173k/rok to dobry zarobek w Polsce ale na tle seniorskich zarobków w deweloperce to jest raczej średnia .

  •  

   pokaż komentarz

   btw. 173k/rok to dobry zarobek w Polsce ale na tle seniorskich zarobków w deweloperce to jest raczej średnia .
   @snup-siup: ale z drugiej strony, to lepiej mieć te 173k, niż nie mieć ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: ale wie i się myli, czy też zgadza się, i o czym pisze,

  •  

   pokaż komentarz

   ale wie i się myli, czy też zgadza się, i o czym pisze,

   @zino: Artykuły techniczne jak najbardziej ok. Chodzi o napastliwy styl, który uświadamia czytelnika na każdym kroku jaki to autor jest wielki.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: nawet nie wiesz jak bardzo właśnie moje rozbuchane ego jeszcze bardziej podbudowałeś :) dzięki, bo tego nigdy za wiele!

   Stary, dam ci zajebistą radę, weź ją, przytul i idź w świat: lepiej być "Panem wiem wszystko" niż "chłopcem nie wiem niczego, ale popluję jadem na wykopie"... życie staje się wtedy tak wielce przyjemniejsze!

   A co do zarobku: nie porównuję się z Zachodem i moim SKROMNYM zdaniem jest to dość średni wynik (co zresztą w poście podkreślam). Zauważ, że to nie ja dodałem wpis na wykopie i nie ja go zatytułowalem w taki sposób. Chociaż widać, że się klika w takiej postaci.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: @maniserowicz: dobre szkolenie, nie jest najgorzej
   https://www.youtube.com/watch?v=2-f1z5uvZxQ
   sam kiedyś już doszedlem do tego, że mózg przetwarza wiele rzeczy, o których nie zdajemy sobie sprawy, więc "przemyślę to" jest jak najbardziej do polecenia,

   czyli piszemy wszystkie myśli na kartkach i nie robimy tego ? wydaje się, że to dzialanie na krótką metę, to nie my decydujemy, co nasz mózg przetwarza, choć możemy wplywać takimi sposobami; jednak może dzięki temu część zbędnych myśli da się wyrzucić na stale, choć wydaje się, że jeszcze lepiej byloby je zrobić, jeżeli nie wymagają dużo nakladu,

  •  

   pokaż komentarz

   btw. 173k/rok to dobry zarobek w Polsce ale na tle seniorskich zarobków w deweloperce to jest raczej średnia .

   @snup-siup: Jak dla mnie spoko gdyby każdy był takim "średniakiem". Polska to taki przedziwny kraj, że jak ktoś powie, że zarabia te 15k to usłyszy tylko że jest "do dupy" a później ten sam krytyk będzie jojczał na forach jak to go prywaciarz okrada i jak to zarabia 1500 na miesiąc :)

   Jak się ktoś pochwali że normalnie zarabia to dopiero wychodzą "ambicje" części tego wykopowego żebractwa dla którego na co dzień szczytem marzeń jest wprowadzenie przez rząd pensji minimalnej na poziomie 1800 netto ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @maniserowicz:
   Interesujące info i fajnie, że podałeś aż takie konkrety -- to dodaje sporo poczytności.

   nawet nie wiesz jak bardzo właśnie moje rozbuchane ego jeszcze bardziej podbudowałeś :)
   Tu się akurat mało realistycznie odgryzłeś (i w sumie -- po co?). Bo obiektywnie rzecz biorąc, jakkolwiek nawet z posiadania krytyków czy wrogów (!) można czerpać słuszną satysfakcję, to jednak bez przesady. @snup-siup nie napisał niczego, co byłoby specjalnie, "och jak bardzo" podbudowujące.

   O ile pewność siebie jest ważna dla profesjonalisty, o tyle zdrowa ilość pokory też się przyda. Szczególnie w naszym fachu, który wykonujemy tak słabo w porównaniu do wielu innych, bardziej dojrzałych fachów.

   Nie muszę Ci chyba mówić, że to nie jest problem binarny: albo plucie jadem, albo ego rozbudowane w pop$!$@%$ony sposób (nie znam Cię i nie oceniam, czy Twoje ego takie jest, czy nie -- j??@# mnie to). Punkt optymalny leży gdzieś pomiędzy, albo w ogóle gdzieś indziej w przestrzeni osobowości.

   BTW: pomysł z rokiem przerwy ciekawy; może rzeczywiście tego właśnie potrzebowałeś. Sądzę jednak, że przejście na w tryb "same prezentacje, brak kodowania" na stałe nie byłoby zdrowe. Niepodtrzymywany praktyką skill w końcu by opadł, a mniemanie o sobie oddaliło od rzeczywistości. Zauważyłeś już coś takiego po tym roku?

   pokaż spoiler Gdybyś faktycznie miał to kosmiczne ego, to to jedno z tych miejsc, gdzie mogłoby Ci przeszkodzić w obiektywnej ocenie.


   Abstrahując już od tego, że od dawna uważam robienie szkoleń za całkiem niezłe źródło dochodów. Jeśli ma się przygotowane materiały, koszt przeprowadzenia jednego szkolenia nie jest duży, a zyski całkiem przyzwoite. I nie trzeba rezygnować z normalnej, koderskiej pracy, żeby czasem zrobić szkolenie.

   @7oo-:

   Jak dla mnie spoko gdyby każdy był takim "średniakiem".
   Bardzo! Ale autorowi zapewne chodziło o średnią w konkretnej, wąskiej grupie ludzi. Nie "programistów", bo ta średnia kształtuje się znacznie gorzej. I nawet nie wszystkich, którzy mają "stanowisko seniorskie", bo firmy różnie płacą. Podejrzewam, że autor miał na myśli seniorów/kontraktorów w tych dobrych firmach działających na terenie Polski. Czyli nie w jakimś tam Ziutpolkodzie.

   ktoś powie, że zarabia te 15k to usłyszy tylko że jest "do dupy" a później ten sam krytyk będzie jojczał na forach jak to go prywaciarz okrada i jak to zarabia 1500 na miesiąc :)

   Pytanie tylko, czy to jakoś magicznie zaobserwowałeś, czy sam sobie wymyśliłeś ;).

  •  

   pokaż komentarz

   Polska to taki przedziwny kraj, że jak ktoś powie, że zarabia te 15k to usłyszy tylko że jest "do dupy" a później ten sam krytyk będzie jojczał na forach jak to go prywaciarz okrada i jak to zarabia 1500 na miesiąc :)

   @7oo-: witamy na Wypoku. (ʘ‿ʘ)

   @maniserowicz gratulacje. Tak trzymaj! Czekam na pierwszy autorski produkt - wtedy wyniki będą ciekawe. :D

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: Nawet bym powiedzial, ze troche slabo, jesli faktycznie jest "ekspertem". To pewnie jest brutto, ale fajnie, ze sam sobie to wszystko stworzyl.

  •  

   pokaż komentarz

   @powl: tak pierniczy wiekszosc z couchów...aby trenowany mial przecucie ze to co powiedzial couch jest najlepsze i najmadrzejsze co do tej pory uslyszal... a wczesniejsza reszta jest beeee i nieprawda ;)

  •  

   pokaż komentarz

   deweloperce to jest raczej średnia .

   @snup-siup: wiecej mozna zarobic lezac na plazy z laptopem, wiem cos o tym ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: Ale to juz 173k netto czy brutto?

  •  

   pokaż komentarz

   @maniserowicz: Zamiast zwiększać ego staraj sie pozbyć ego. Ego to nic dobrego.

   Poczytaj trochę o tym jak pozbyć sie ego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sh1eldeR: balans pomiędzy odpowiednią ilością pokory a "wystarczającą" pewnością siebie jest niesamowicie trudny i różnie mi to wychodzi. Jednak po latach walki z samym sobą i ze strachem przed ludźmi w 90% sytuacji wolę "przestrzelić" (wyjść na aroganckiego buca) niż się cofnąć. To świadoma decyzja, która ma swój koszt.

   Co do dev-skilla: on pewnie może zaniknąć, ale na razie tak nie jest. Nie szkolę z frameworków, które za miesiąc znikają, tylko z umiejętności ponadczasowych. Na dłuższą metę na pewno będę musiał wrócić trochę do kodowania - i bardzo dobrze, bo teraz, po roku, nawet zaczyna mi się chcieć.

   Tą decyzją, wieloma tekstami i podlinkowanym postem pokazuję po prostu, że da się inaczej. Że programista ma baaaardzo szerokie pole do popisu. I że warto zdobywać kompetencje nie tylko związane z nak@!$ianiem w klawiaturę.

  •  

   pokaż komentarz

   @JavaDevMatt: dzięki! :) produkt będzie, obiecałem to już sobie na przyszły rok - jak nie wtedy to nigdy

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm: w internecie jest tyle wujków dobra rada! dziękuję za tak wnikliwą analizę mojej sytuacji i odesłanie do konkretnej literatury

  •  

   pokaż komentarz

   @maniserowicz: Ale ego i pozbycie sie go odnosi sie do KAŻDEGO człowieka.

   Po co Ci ego? Jestes w stanie rzeczowo odpowiedzieć na to pytanie :)?

  •  

   pokaż komentarz

   lepiej być "Panem wiem wszystko" niż "chłopcem nie wiem niczego, ale popluję jadem na wykopie"

   @maniserowicz: Czyli jak ktoś o tobie myśli, że masz wybujałe ego i siermiężny styl pisania to jest hejterem i pluje jadem? xD To może ty książkę kołcza majka przeczytaj, jak sobie radzić z hejtem w sieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniserowicz: Poza tym pochwal sie ile pieniędzy przeznaczyłeś na cele charytatywne. Taki Lewandowski czy Gortat pomagają a Ty co? Wszystko dla siebie?

   Powinieneś co najmniej 15k oddać na biedne dzieci z tego co "zarobiłeś". Z państwem sie uczciwie rozliczyłeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @Flypho: definicje hejtu są różne i każdy ma swoją

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm: miałem już odpisywać na twoje uwagi, ale ostatni komentarz z rozliczaniem, gortatem itd z ogromnym sukcesem wyeliminował u mnie potrzebę dalszej rozmowy
   uśmiechu życzę

  •  

   pokaż komentarz

   @maniserowicz:
   Definicja jest właściwie jedna. Różne są rzeczy, które mogą cię obrazić. Jeśli obraża cię zwyczajna krytyka to może zmień branżę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Flypho: kolejny wujek dobra rada jak widzę? może zgódźmy się, że nie muszę przyklaskiwać każdemu komentującemu moją osobę bo jak każdy ma prawo do dowolnego komentarza, tak ja mam prawo do dowolnej odpowiedzi.
   A branżę to pozwól że sam sobie wybiorę.

  •  

   pokaż komentarz

   kolejny wujek dobra rada jak widzę? może zgódźmy się, że nie muszę przyklaskiwać każdemu komentującemu moją osobę bo jak każdy ma prawo do dowolnego komentarza, tak ja mam prawo do dowolnej odpowiedzi.

   @maniserowicz: Nie musisz, ale skoro mamy obaj prawo do dowolnej wypowiedzi to sobie napisałem kąśliwą uwagę, żeś psychiczny mięczak, skoro nie potrafisz znieść anonimowej krytyki w internecie. W dodatku całkiem grzecznej jak na obecne standardy.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniserowicz: Czyli pewnie jestes skąpy i nie dzielisz sie z biedniejszymi. Szkoda mi Cie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Flypho: i na tym poprzestańmy. Ciekaw jestem czy byłeś kiedyś po drugiej stronie, żeby pisać o mięczakach, ale też jednak nie jestem ciekaw więc nie czuj się w obowiązku odpowiadać.

  •  

   pokaż komentarz

   @maniserowicz:
   Osobą publiczną nie jestem, ale internet mam od dosyć dawna i na serwisach innych niż Wykop regularnie otrzymuję wiadomości z najgorszego sortu obelgami, a często nawet groźbami i mimo tego jestem okazem zdrowia psychicznego i cieszę się od wielu lat niezmiennie wspaniałym nastrojem.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: ci wszystcy co maja parcie na szklo tak maja. ego rulez. ilu tutaj w peru takich "podroznikow" z plecakami wypchanymi swoim ego poznalem.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: 14k miesięcznie za robienie "szkoleń" o SOLID i CQRS? No nieźle, to tylko pokazuje jak niedoludniona jest nasza branża, ile jest wannabe programistów, którzy zapłacą siano (lub ich przełożeni zapłacą siano), żeby móc posłuchać typa co przeczytał dwie książki i nie szło mu programowanie, projektowanie architektur, testowanie, zarządzanie i wszystko inne co można robić zanim się zostanie panem zenkiem ze szkolenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   14k miesięcznie za robienie "szkoleń" o SOLID i CQRS? No nieźle, to tylko pokazuje jak niedoludniona jest nasza branża, ile jest wannabe programistów, którzy zapłacą siano (lub ich przełożeni zapłacą siano), żeby móc posłuchać typa co przeczytał dwie książki i nie szło mu programowanie, projektowanie architektur, testowanie, zarządzanie i wszystko inne co można robić zanim się zostanie panem zenkiem ze szkolenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @programista18k: Kabzę szkoleniowcom nabijają właśnie korpo. U nas każdy ma 6000 na rok. Nie mozna ich wydać na nic tylko książki, szkolenia (bez tabletu :)) ewentualnie certyfikaty czy języki obce. I chcąc nie chcąc pan szkoleniowiec woła za 4 dniowe szkolenie 20k, bo cudzą (firmową) kasę wydaje się łatwo. Ten cały fundusz uważam za poroniony pomysł. Szkoda kasy. Jak wydasz 300 pln na dobrą ksiązkę to zdobędziesz więcej wiedzy niż z "szybko i po łebkach" szkolenia.

   Przyjdzie czas opamiętania się firm to minie złoty czas szkoleniowców

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: hehe, to ja tak klarownie nie mam, na książkę za marne 150 dolarów czekam już rok, ale za to mogę sobie co miesiąc brać inne całodniowe szkolenie, żreć ciastka, patrzeć na panienkę z firmy od szkoleń w gustownej garsonce. Oczywiście są też jakieś szkolenia techniczne, ale tylko z jakiejś tam javy i innego badziewia, na tym co ja robię, zna się 5 osób w kraju więc szkoleń brak. Mogliby cały ten budżet przeznaczać na dotacje dla stackoverflow :)

  •  

   pokaż komentarz

   patrzeć na panienkę z firmy od szkoleń w gustownej garsonce

   @programista18k: Jesteś zwycięzcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup nie nie, to ona raz wygrala. Zaczela sie drzec "seks! seks!" bo bylo juz po przerwie i chciala zwrocic na siebie uwage.

 •  

  pokaż komentarz

  To teraz pytanie ile procent "programistów" może "wkodować" się w takie zarobki?

  •  

   pokaż komentarz

   @wspomnienieciszy: tylu, ilu sie odważy zaryzykować - tyle jest szans, wielu sie nie uda, ale mało kto zaryzykuje :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wspomnienieciszy: prawie każdy, tylko musi nauczyć się dobrze najważniejszego języka

   pokaż spoiler angielskiego

  •  

   pokaż komentarz

   tylu, ilu sie odważy zaryzykować
   @silver_spike: to tak nie działa i wykazujesz się troszkę naiwnością tak pisząc:

   1. trzeba jeszcze trafić na odpowiednie miejsce i czas
   2. odpowiedni poziom wiedzy
   3. (najważniejsze) im więcej osób, tym ceny lecą w dół, bo większa konkurencja i wypełnienie rynku. Czyli klasyka: mało speców = wysokie stawki, dużo speców = niskie stawki.

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: przecież dopisałem, ze wielu sie nie uda - ale jeszcze nikt kto nie spróbował, nie osiągnął sukcesu.

  •  

   pokaż komentarz

   jeszcze nikt kto nie spróbował, nie osiągnął sukcesu.
   @silver_spike: i tu jest absolutna racja. Wręcz więcej: osoby, które osiągały realny sukces, niejednokrotnie wcześniej osiągnęły wiele porażek. I to powinien być punkt 4: wyciąganie wniosków z porażek ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: no i sie zgadzamy w 110% :)

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: 1. trzeba jeszcze trafić na odpowiednie miejsce i czas
   Tu masz rację, - chyba punkt nr 5. cierpliwość, czego mi brakuje.

   Pytanie z innej beczki. Jeżeli programistą nie zostaje się dla zarobków,
   1. Co jest satysfakcjonującego w programowaniu?
   2. Jakie umiejętności dzięki programowaniu ułatwiają codzienne życie?

  •  

   pokaż komentarz

   2. Jakie umiejętności dzięki programowaniu ułatwiają codzienne życie?

   @wspomnienieciszy: sposob myslenia, logiczny a nie totalny random i brak umiejetnosci przewidywania konsekwencji swoich czynow i decyzji

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: AD 3. Niekoniecznie. Jeżeli przyzwyczaisz ludzi do wysokich stawek to takie bedą. Ja pracuję w branzy, w której obecnie brakuje specjalistów. A mimo to, większość pracodawców na romozwie o pracę dalej rzuca hasłami 2-3 netto.

  •  

   pokaż komentarz

   @iddqd: albo jezyka milosci i zostac zigolakiem :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @wspomnienieciszy:
   Ad.1 Mnie to czasem wkręca tak rozwiązywanie jakiegoś problemu, że wkurza mnie jak ktoś mi przeszkadza i potrafię w pracy 8 godzin (ok wiadomo że na krześle 8 godzin nie siedzę) siedzieć ze słuchawkami na uszach i kodować, mija mi jak 1-2 h max :)

   Ad.2 Sposób myślenia na pewno, inaczej się patrzy na rozwiązywanie problemów i szukanie rozwiązania, logiczne myślenie też. Łapie się jakiegoś 'bakcyla' na naukę w ogólnym tego słowa znaczeniu - dopiero w pracy nauczyłem się 'uczyć', na żadnych studiach, w żadnej szkole - dopiero w pracy. A na początku musiałem się bardzo dużo uczyć bo studiowałem kompletnie co innego :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wspomnienieciszy: A co do 1 punktu jeszcze, to czasem mam nawet tak, że czuje jakiś taki 'żal', że wychodzę z pracy koło 17 bo posiedziałbym jeszcze dłużej ;) Pracoholikiem nie jestem, cenię sobie swój prywatny czas no ale czasem się tak wkręcę, że nawet mam póżniej sny o kodowaniu (tak miałem jak pisałem algorytm do mergowania komórek w tabeli w javascripcie :D )

  •  

   pokaż komentarz

   @wspomnienieciszy: programistów całkiem sporo, "programistów" czy ludzi, którzy nauczyli się programować z tutoriali na YT - Java od zera do bohatera w miesiąc - pewnie znacznie mniej. Oczywiście nie każdy programista będzie dobrym szkoleniowcem, zresztą autor bloga nie wskazywał, że to jakieś magiczne zarobki, bo w świecie IT programiści "na etacie" tyle bez problemu zarabiają z 5-10 letnim stażem i umiejętnościami potrzebnymi na rynku pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   1. Co jest satysfakcjonującego w programowaniu?

   @wspomnienieciszy: Cholera, dobre pytanie. Nigdy go sobie nie zadałem ale to chyba działa tak samo jak przy innych zawodach: mechanika cieszy naprawa nietypowej usterki, lekarza - wyleczenie trudnego przypadku, a nas - napisanie porządnego kodu, rozwiązanie trudnego problemu itp.
   Mi osobiście chyba największą frajdę sprawia, kiedy ktoś korzysta z mojego 'dzieła' i chwali je często nie wiedząc że to mój 'twór'. Po prostu wiem że odwaliłem kawał dobrej roboty.

  •  

   pokaż komentarz

   @iddqd: I musi byc dobrym z matematyki.

  •  

   pokaż komentarz

   To teraz pytanie ile procent "programistów" może "wkodować" się w takie zarobki?

   @wspomnienieciszy: Wbrew pozorom bardzo wielu, przynajmniej w Warszawie. Kwota 173 000 netto (na fakturę) rocznie to był przychód. Po odliczeniu kosztów uzyskania tego przychodu, wymienionych we wpisie i ZUSu (~1000 zł/mc), wychodzi 118 000 zł. Od tego trzeba jeszcze odprowadzić podatek (załóżmy 18%, dla uproszczenia) i wychodzi 96 760 zł na rok, to jest 8 000 zł miesięcznie faktycznej pensji (wyszłoby mniej, ale zaokrąglałem na korzyść autora wpisu).

   Programiści w stolicy, z kilkuletnim doświadczeniem, spokojnie wyciągają >10 000 zł/mc realnej pensji.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja pracuję w branzy, w której obecnie brakuje specjalistów.
   @KTreu: no dobrze, tylko czy stanowisko specjalisty przynosi zyski rzędu kilkudziesięciu tys. zł miesięcznie? Bo zyski jakie przynosi stanowisko (najczęściej mowa oczywiście o pośrednich zyskach) też trzeba uwzględniać przy ustalaniu pensji :)

  •  

   pokaż komentarz

   @simperium: Tutaj to jest bardzo złozone. Na ten zysk składa się i praca inzyniera specjalisty i pracowników produkcji. Na pewno zyski są ogromne. Nie wiem czy mniejsze niż w IT. Ale ludzie się nauczyli, że zawsze znajdzie się łoś za 2-3 tysie/mc

  •  

   pokaż komentarz

   @Scandalous: Też mam czasami po dobrym dniu w pracy sny o kodowaniu ( ͡° ʖ̯ ͡°) ale wtedy rano czuję się, jakbym całą noc w pracy przesiedziała

  •  

   pokaż komentarz

   @rydwanwperdolu: @Scandalous: @szcz33pan: @idiot: @dnasstorm: @mj89:
   DZIĘKUJĘ chłopaki za odpowiedzi.

   @dnasstorm - trafiłeś w 10. Przyznaję się - nie potrafię rozwiązywać "prostych" zadań matematycznych (*subiektywnie pisząc) i pewnie z tego powodu nie ogarniam kodowania. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @KTreu W jakiej branży pracujesz? Czym się zajmujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @piter12: Przemysł. Inżynieria mechaniczna,

 •  

  pokaż komentarz

  ladnego raka dostalem czytajac tutaj komentarze, ktos sie pochwalil swoim "sukcesem" a w komentarzach na sile jego osiagniecie jest rownane do rangi przypadku, szczescia, przytaczane sa jakies negatywne cechy charakteru autora, ujowe auto, brzydkie :D matko boska jak w tym kraju ma byc dobrze

 •  

  pokaż komentarz

  173 000/rok = 14416,(6) miesięcznie
  Trochę brakuje do wykopowych 15k ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  @maniserowicz: Gratuluję zarówno zarobków jak i odwagi w ich upublicznieniu.