•  

  pokaż komentarz

  Z czystej ciekawości: dają obywatelstwo Polakom?

 •  

  pokaż komentarz

  Czechy - ludzkie państwo. Bez wpływu kościoła. Nieopresyjne ustawy obywatelskie. Szkoda, że u nas za gram trawy traktują osoby jak przestępców.

  źródło: fromapp.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   ludzkie państwo. Bez wpływu kościoła. Nieopresyjne ustawy obywatelskie.

   @Rozpustnik: radzę wyuczyć się historii sąsiadów.
   Kościół Katolicki wytłukły służby, które pracowały pełną parą we wsparciu z ruskimi.
   Fakt czy on istnieje na danym terenie czy nie, nie ma tutaj znaczenia.

   A same wolnościowe ustawy przechodzą od czasu ostatnich wyborów, kiedy to wk!?%ieni Czesi wybrali partię wolnościową do parlamentu jako 2 siłę.
   Jedyna różnica pomiędzy nimi a nami jest taka, że oni zrozumieli jakieś 5 lat wcześniej, że dymanie przez 2 dominujące partie nie ma sensu i trzeba zagłosować na trzecią.

  •  

   pokaż komentarz

   Jedyna różnica pomiędzy nimi a nami jest taka, że oni zrozumieli jakieś 5 lat wcześniej, że dymanie przez 2 dominujące partie nie ma sensu i trzeba zagłosować na trzecią.

   @WodzNaczelny: u nas jedyną nadzieją jest Kukiz, ale lud jest zbyt ciemny i przekupiony socjalem aby coś zmienić

  •  

   pokaż komentarz

   Szkoda, że u nas za gram trawy traktują osoby jak przestępców.

   @Rozpustnik: Już nie. Od kilku lat można zauważyć wzrost umarzania takich spraw przez prokuratorów.

  •  

   pokaż komentarz

   @aksnet: Kukiz to akurat chyba nie bardzo był przeciwko 500+ (jako całość partii), także to przekupienie socjalem może różnie wyglądać.

  •  

   pokaż komentarz

   u nas jedyną nadzieją jest Kukiz, ale lud jest zbyt ciemny i przekupiony socjalem aby coś zmienić

   @aksnet: nie tylko socjałem. Śledź Kukiza i jego gości z związku, bo widać po ich fejsie, jak zapierdalają.
   Wiele ich autorskich ustaw PiS uwala i potem daje kropka w kropkę przepisane jako swoje. A Swetru skopiował od nich projekt kompromisu opozycji z rządem, który wystawili już przed świętami.
   Są dymani we wszystkie dziury-laury zabiera im mafia partyjna.

  •  

   pokaż komentarz

   @aksnet jak narazie Kukiz ma 24% i rośnie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: p#$$#$?enie, narod polski nie zasługuje na nic innego niż pis i zrobimy wszystko by pis rządził jak najdłużej

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: i bardzo dobrze. W Polsce tez powinno sie kosciol usunac

  •  

   pokaż komentarz

   @aksnet sory ale 1/3 jak i SAM kukiz wstrzymał się od głosowania jak była ustawa 500+ reszta partii był ZA nie liczni byli przeciw

  •  

   pokaż komentarz

   @Rozpustnik: radzę wyuczyć się historii sąsiadów.
   Kościół Katolicki wytłukły służby, które pracowały pełną parą we wsparciu z ruskimi.


   @WodzNaczelny: Ojojojoj, ale brednie. Kosciol sam sobie w Czechach nagrabil, polecam sie doksztalcic:
   Zrób sobie raj - Mariusz Szczygieł
   http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,9518

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Powiem szczerze że na wykopie o Kukizie czy Korwinie cisza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rozpustnik: jeśli wolność to zielony RYJ przepalony od trawki
   to ja dziękuję
   i nie zdobywaj kutasarajfonie publiczki na kontrowersjach
   bo w gębie poczujesz coś innego niż przejarana zielonka

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: a kupa. Jednak proponuję pouczyć się jeszcze o historii. Kościół katolicki po raz pierwszy został kopnięty w dupę w końcówce XIV w. - tematy pokrewne kalikstynizm, adamici, protestantyzm czeski. Następnie defenestracja praska i wyrzucenie przez okno katolickich radnych. Stara i Nowa Praga, konflikty wewnętrzne i walki z katolikami po wypowiedzeniu posłuszeństwa papieżowi... Po Traktatach Wersalskich i odzyskaniu niepodległości Czesi chcąc manifestować swoją wolność ostentacyjnie występowali z KK. W XX w. jedynie dokończono dzieła - społeczność katolicka praktycznie nie istniała, a eradykacja wpływu klech wykonywana była za przyzwoleniem i poparciem samych Czechów.

  •  

   pokaż komentarz

   Ojojojoj, ale brednie. Kosciol sam sobie w Czechach nagrabil, polecam sie doksztalcic:

   @Hakamairi: nie, nie brednie.
   Kościół w Czechach złamali Ruscy, których dopuścili Czesi jak zamknęli swojego prymasa i zmusili, by zaczął sypać.
   Nasi delikatnie dali do zrozumienia Ruskom, że od prymasa Wyszyńskiego mają się odchrzanić, bo polskie służby są w stanie same go złamać.
   Nie złamały.

   @ozzie trzeba być idiotą albo gimboateuszem, by nie widzieć jak skończył Zachód który wyparł Kościół.
   Niszę zawsze coś wypełnia, a na zachodzie wypełnił ją islam. Niech sobie Kościół będzie, tylko zreformowany i nie wpieprzający się w politykę.
   Co mi do tego że ktoś w coś wierzy, w co ja nie?

  •  

   pokaż komentarz

   Kościół katolicki po raz pierwszy został kopnięty w dupę w końcówce XIV w. - tematy pokrewne kalikstynizm, adamici, protestantyzm czeski. Następnie defenestracja praska i wyrzucenie przez okno katolickich radnych. Stara i Nowa Praga, konflikty wewnętrzne i walki z katolikami po wypowiedzeniu posłuszeństwa papieżowi... Po Traktatach Wersalskich i odzyskaniu niepodległości Czesi chcąc manifestować swoją wolność ostentacyjnie występowali z KK.

   @batnam: Fakt prawdziwy, wniosek z dupy i do tego nie podałeś tła historycznego. Gratuluję manipulacji.
   Czesi chcieli tak jak Luter, początkowo zreformować Kościół, a nie go zlikwidować. I bycie protestantem to nie to samo co bycie ateistą. Protestant wierzy w Boga, ale nie respektuje zwierzchnictwa papieża.

   Zmień książki z komunistycznych na normalne.
   Defenestracja była spowodowana tym, że strażnik miejski ustrzelił z kuszy jednego z chłopów. To nie byli "dzielni ateistyczni chłopi" tak jak się za Pana Stalina pisało, ale typowe sebixy ze średniowiecza, które rzuciły się na gości którzy zabili im ziomeczka.

   "Walki z katolikami"-gówno prawda, obowiązywała tolerancja religijna i sąsiadowi wisiało to, że jesteś protestantem, a on katolikiem czy na odwrót.

   Po Traktatach Wersalskich pieprzły Austro-Węgry, więc robiono całą dokumentację od nowa. Czesi nie "masowo odstępowali z KK", tylko formalnie deklarowali się jako protestanci, bo takimiż od początku byli, wielu jedynie miało chrzest w obrządku rzymskokatolickim, bo podczas wojny się nie łazikowało po kościołach, tylko chodzono do najbliższego.

   W XX w. jedynie dokończono dzieła - społeczność katolicka praktycznie nie istniała, a eradykacja wpływu klech wykonywana była za przyzwoleniem i poparciem samych Czechów.

   Tę gównoprawdę opisałem w komentarzu powyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny Niszę w Czechach co wypełniło?

  •  

   pokaż komentarz

   @cohh: aktualnie? Rzeczy robione chyba na jaja, ale jeśli chodzi o moją opinię, to degeneracja duchowa.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Jediizm
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Lataj%C4%85cy_Potw%C3%B3r_Spaghetti

   To tylko 2 przykłady, ale takie "religie na jaja" są tworzone tam.
   To smutne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rozpustnik: Co ma ludzkie państwo do kościoła LOL To była czeska tragedia, że religia była tam kojarzona z zaborcami (w aparacie religijny, monopol mieli Niemcy ) i powstania narodowościowe poszły w antyniemiecką reformację antykatolicką, mimo pierwszych sukcesów spacyfikowane doszczętnie wyniszczając większość elit czeskich. To był ich narodowy dramat, naznaczający ich po koniec czasów.

   Za to w Polsce dla odmiany religia była zawsze ostoją w czasach zaborów, ostatnim bastionem polskości, ostatnią instytucją rdzennie polską. Mówić, że Polska to nie jest ludzkie państwo, bo religia i kościół ma się w nim dobrze to jak odcinać sobie rękę krzycząc, że do niczego się nie nadaje... na prawdę to rażąca ignorancja.

  •  

   pokaż komentarz

   @telvis: Tobie by się akurat przydało zwinąć bucha.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny
   Te religie nie są tworzone tam, jediizm powstał w Wielkiej Brytanii, a potwór spaghetti w USA. Dlaczego jediizm ma być traktowany inaczej niż inne religie?

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Daje Ci dwa zrodla:
   1. Zrób sobie raj - wywiady z księżami i przekrójem społeczeństwa czeskiego pod kątem wiary
   2. Link - Krótko na temat historycznie

   A ty kontrujesz przykladem na temat jednego na temat jednego prymasa i ruskich :D Moze chociaz bys daty podal, albo jakis link do elaboratu na temat?

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Fakt jeszcze bardziej prawdziwy - najwyraźniej czytać ze zrozumieniem nie potrafisz. Fakt kolejny - wszędzie szukasz komunistów. Otóż Czesi chcieli reformować i nie uznawali zwierzchnictwa papieża, ergo nie uznawali kościoła katolickiego. Defenestracja odbyła się w skutek dążeń społecznych (zniesienie zależności feudalnych oraz osłabienie wpływu niemieckiego) oraz religijnych (zapewne o 4 artykułach praskich słyszałeś). Nikt nie mówi o ateistach, a o protestantach, a w szczególności Janie Husie i Hieronimie z Pragi. Owszem Stara i Nowa Praga różniły się - jedni byli wierni papieżowi, drudzy z całego serca walczyli jednocześnie prowadząc grę polityczną mającą zapewnić niezależność od możnych niemieckich. W wyniku walk wyznaniowych (tak, miały miejsce i wcale się tak wzajemnie nie kochali), w XV wieku ok. 10% ludności deklarowało się jako wyznawcy kościoła katolickiego, dopiero panowanie Habsburgow wniosło przymusową zmianę wyznania na KK. Pomimo tego w mentalności Czechów w dalszym ciągu pozostały wartości protestanckie. Po odzyskaniu niepodległości, zgodnie z prawdą, zmieniano wyznanie na prawdziwe i okazało się, że KK nie ma prawie żadnej siły przebicia.

   Kultura wymiany poglądów obowiązuje zawsze, a hasła dotyczące komunistów i gownoprawdy zostaw proszę dla swoich przyjaciół i rodziny.

  •  

   pokaż komentarz

   wzrost umarzania takich spraw przez prokuratorów.

   @Endorfinek: ale to nie prokuratorzy powinni umarzać, tylko Policja powinna się przestać bawić w przedstawianie zarzutów ludziom z 0,3 g w kieszeni.

   Oh zapomniałem, że mają normy do wyrobienia. Instytucja, której patologiczne kierownictwo wymyśliło, że ma przynosić dochód i szukać przestępstw dotąd aż się statystyki zazielenią.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hakamairi: Szczygieł pisze świetnie, ale zauważyłam, ze czasem mija się z prawdą, jst czarno-biały i zakochany w Czechach... na moje oko, to obaj macie rację i Ty i @Rozpustnik, bo i gnębienie husycczykow przez kościół katolicki i wytłuczenie katolików przez związek- to prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   @aksnet: no nie wiem zobacz glosowania kukiza to odkryjesz ze to kryptosocjalista...

  •  

   pokaż komentarz

   @Rozpustnik: lepiej ja byłem na dołku 48 za uwaga... 0,47 już z tytoniem... Do suki w kajdankach, sznurówki paski etc zabrane czułem się jak morderca.. Polska.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: a to nie było tak że Czechy mają kosę z KK bo się przyliziwał okupantowi habsburskiemu? Z tego co kojarzę KK był słaby u Pepików jeszcze przed czerwonymi.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego jediizm ma być traktowany inaczej niż inne religie?

   @cohh: bo jego twórca sam przyznał że zrobił religię na jaja.

   @Hakamairi *księżmi, nie księżami. Nie ma takiego słowa.

   Prymas w każdym kraju jest jeden. I nie "jakiś prymas", tylko konkretny prymas czeski.
   Wiedza którą reprezentuję, jest ogólnodostępna. To jest jakbyś mnie pytał o dowód, czy tw. "Bolek" stanął na czele strajkujących stoczniowców.

   @batnam

   wszędzie szukasz komunistów

   No tak, bo w latach 1945-1989 w Czechach były krasnoludki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Otóż Czesi chcieli reformować i nie uznawali zwierzchnictwa papieża, ergo nie uznawali kościoła katolickiego

   Nie uznawali zwierzchnictwa papieskiego, wierzyli w Boga. Ile mam powtarzać że protestantyzm=/=ateizm?
   Też nijak specjalnie z "tymi wrednymi katolami" nie walczyli.

   Defenestracja odbyła się w skutek dążeń społecznych

   Jasne, protestanci ot tak się zgadali że pójdą i wyrzucą katoli przez okno ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   To był ruch spontaniczny, fakt że protestanci wsparli tych sebixów to następstwo czynu, a nie jego preludium.

   Pomimo tego w mentalności Czechów w dalszym ciągu pozostały wartości protestanckie.

   I tak i nie. Teraz tworzysz jakiś etos protestantyzmu. Prawda jest taka, że taki czeski chłop w sumie to mógłby być katolikiem, do papieża nic nie miał i wszystko spoko, tylko jak ojciec był protestantem, dziadek, pradziadek to on też.
   Poza tym, zakładasz że chłop na początku XX wieku miał świadomość poglądowo-kulturalną. Błąd.
   Chłop nawet nie miał poczucia narodowościowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Sprawdzmy ta twoja wiedze.

   No tak, bo w latach 1945-1989 w Czechach były krasnoludki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Masz na mysli 1921 czy 1948 jako poczatkowa date dla tych krasnolodkow?

   Co do Twoich innych rewelacji. Prawdopodobne zrodlo nic nie wspomina o grzeszkach kosciola (a szczegolnie o czasie kiedy najwiecej dolozyli do pieca - jeszcze przed komunistami, kiedy to byli narzucona wiara w konflikcie z czeska tozsamosci). Jaka role odegrali w wojnie 30 letniej. O pozniejszej przymusowej zmianie wiary na katolicyzm w XVII wieku (i przymusowej relokacji niekatolikow do np. Polski), o tym, ze po rozpadzie Austro-Wegier, kosciol upomnial sie o ziemie sprzed 1790 (komisja majatkowa 1918), ani tym bardziej o ruchach anty austro-wegierskich i antyklerykalnych.

   Sprawdzmy statystycznie czy mozesz miec racje.
   Wg wspomnianego artykulu, przesladowania mialy miejsce w Czechach i na Slowacji.
   Oplyw wierzacych w Czechach wg tego artykulu
   % Katolikow zdleklarowanych w calej populacji
   1930 78.5%
   1950 76.3%
   1991 39%
   2001 26.8%
   2011 10.4%

   Wypadaloby kontrolnie spojrzec na Slowacje gdzie w 2011 bylo 62% zdeklarowanych katolikow.

   Poza tym odplyw od KK w Czechach po 1991 byl nieznacznie mniejszy niz w trakcie panowania komunistow. Tez sluzby?

   W 2011 ateistow, niewierzacych albo niezdeklarowanych na Slowacji 24%, w Czechach 79.2%, w Polsce 4%, na Wegrzech 45.4%.

   Na podstawie tych danych moznaby oczekiwac, ze skoro przesladowania mialy w rownym stopniu miejsce w Czechach i na Slowacji efekt bedzie podobny, a jednak nie jest.

   To pokazuje, ze twoje "ogolnodostepne" rewelacje bazuja na za malym wycinku czasu i zbyt plytko temat traktuja (roznice miedzy Polska, Czechami i Slowacja, a takze Wegrami az sie prosza o glebsza analize historyczna), to nie sluzby zabily wiare w Czechach, temat jest glebszy, a komunisci byli tylko jednym z czynnikow w bardzo dlugim procesie.

   Podsumowujac, rzucasz jakas teze, nie bronisz jej w sposob, ktory mozna zweryfikowac - nie podajesz zrodel, dat, faktow. Na koniec kwintujesz ortografia i wiedza ogolnodostepna. W sumie to uwazam czas jaki spedzilem na rozmowie z toba za zmarnowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: dziękuję Ci za zmianę tonu dyskusji. :)
   Pozwól, że się odniosę - mówiąc, że szukasz komunistów odniosłem się do twojego stwierdzenia o komunistycznych książkach i komunistycznej narracji - nie szukaj na siłę tego, czego tam nie ma. Otóż defenestracja odbywała się z takich pobudek o jakich pisałem i dotyczyła kwestii o których pisałem. Niczego nie pisałem w swoich komentarzach o ateistach - nie wiem skąd ta kwestia tak u Ciebie wybrzmiewa. Reformatorzy zarażali swoimi ideami przede wszystkim chłopów, bo to masa, a masa to siła, potęga. Faktyczne walki w tamtym czasie, doprowadzające do niemalże całkowitego wyparcia się przez Czechów jakichkolwiek więzi z KK, odbywały się z papieżnikami i ich poplecznikami (głównie narodowości niemieckiej, ale chyba nie muszę tłumaczyć dlaczego) i były to walki o podłożu wyznaniowym i tak, jedna wieś potrafiła wybijać drugą, jedni prażanie, zasiekli tych o innej wierze i poglądach... raz jeszcze - nie trzeba być ateistą, by występować przeciwko kościołowi katolickiemu.
   Czytaj, proszę, cytuj i odpowiadaj na cały komentarz, nie na jego wybrane fragmenty - reforma kościoła Jana Husa, postulaty głoszące powrót do korzeni wiary chrześcijańskiej i równości ludzi wobec trafiały (zniesie zależności feudalnych, samostanowienie i sekularyzacja dóbr kościelnych) idealnie do chłopów, ergo ruch religijny i społeczny szły ze sobą w parze. Otóż czeski chłop do papieża i cesarza miał bardzo wiele, dlatego tez ruch reformatorski tak bardzo trafił na podatny grunt. Czeski chłop miał poczucie i swiadomosc narodową (odnosząc się do XX w) od setek lat, dużo wcześniej niż Białorusini, czy Ukraińcy.

   Btw hasło o nie tworzeniu etosu wartości protestanckich jest ze wszech miar niesłuszne - istnieje już coś takiego - protestantyzm, reformacja, jakkolwiek chciałbyś to nazwać - opierał się właśnie na wielkiej niechęci do kościoła katolickiego, który zaczął działać niczym machina opresji, gry politycznej i wzbogacenia dla wąskiej grupy społecznej. Polecam zapoznanie się z tezami M. Lutera, Kalwina, Husa, itd. Zobaczysz wtedy kręgosłup wartości jakimi kierowali i kierują się w dalszym ciągu protestanci. Czeski chłop, począwszy od XV w. Posiadał już spora świadomość religijną i nawet Habsburgowie siłą wcielający obywateli do KK nie byli już w stanie zatrzymać rewolucji swiatopogladowej w Czechach, co dobitnie pokazała postawa Czechów po odzyskaniu wolności. Tyle. Po prostu KK postawił kiedyś w Czechach na złego konia i przegrał, a porażka była to tym boleśniejsza, ze już nigdy się po niej nie podniósł. Nie ma tu spisku komunistów, Żydów, masonów, ani lewaków.

  •  

   pokaż komentarz

   Reformatorzy zarażali swoimi ideami przede wszystkim chłopów,

   @batnam: nie da się zarazić kogoś, kto nie utożsamia się w żaden sposób z niczym prócz ziemi na której siedzi.
   Chłopi nie mieli do XX wieku nawet tożsamości narodowościowej. Przyjmowali protestantyzm "bo tak".

   na wielkiej niechęci do kościoła katolickiego, który zaczął działać niczym machina opresji, gry politycznej i wzbogacenia dla wąskiej grupy społecznej

   Nie sam Kosciół, a niemieccy panowie mordy sobie nim wycierający, którzy traktowali Czechów jako naród podbity.

   Nie ma tu spisku komunistów, Żydów, masonów, ani lewaków.

   Nie ma też spisku w tym, że od 1945 Czechosłowacja jest tak samo drenowana, a może nawet bardziej niż Polska przez ZSRR właśnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: przykro mi, że jednak nie czytasz uważnie. Otóż Chłopska świadomość państwowa budziła się wcześnie, bo już w XV w. - sam Jan Hus to chłop z chłopów, a jego początek drogi reformatorskiej opierał się na przeciwstawieniu się wyzyskowi chłopów przez stan duchowny i to właśnie grając na tych strunach (religijnych, społecznych i koniec końców narodowych) tak łatwo było zaszczepić idee w chłopach. Niemieccy możni i duchowieństwo wspierani byli siłą cesarstwa, które miało stolicę w Wiedniu - trudno więc, nawet biorąc taką opcję pod uwagę, dokonać rozdziału narodowości opresora i jego przynależności do KK.

   Jeżeli chcemy dyskutować o historii, dyskutujmy o faktach i nie naginając ich do wyznawanej ideologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @batnam: czytałeś badania spisu ludności z 1938?
   Niemcy po zajęciu Czech pytali ludność, z jakim narodem się utożsamiają.
   Chłopi odpowiadali "z żadnym, my jesteśmy stąd".

   Jak możemy rozmawiać o jakiejkolwiek świadomości chłopskiej, widząc wyniki z 1938?

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejny powód żeby wyjechać do Czech. Dobre piwo, dobre ceny, ładna stolica, i znalazloby się wiele więcej plusów.

 •  

  pokaż komentarz

  Czesi! Wasze zdrowie!

  źródło: masz.jpg