...
 •  

  pokaż komentarz

  W czwartek mam miec rozmowe z jednym z nich, w sumie jestem ciekaw ich interpretacji pewnych zagadnien biblijnych(w koncu studiuja Biblie mocno).

  Ktos ma pomysł o co jeszcze mógłbym zapytać Świadka Jehowy ?

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: zapytaj ich o to dlaczego w 1975 nie przyszedł Armagedon, chociaż to przez lata zapowiadali. A wcześniej podobnie w roku 1925. A jeszcze wcześniej podobnie w 1914. A do całkiem niedawna twierdzili, że pokolenie roku 1914 nie przeminie zanim przyjdzie Armagedon (teraz tę naukę zmienili tak że nawet sami nie potrafią jej często wyjaśnić). I na koniec zapytaj jak to wszystko się ma do fragmentu Biblii z Powtórzonego Prawa 18:20-22, cytuję z ich własnego przekładu:

   20 „‚Jednakże prorok ośmielający się mówić w moim imieniu słowo, którego mu nie nakazałem mówić, lub mówiący w imieniu innych bogów, ów prorok umrze. 21 A jeśli powiesz w swym sercu: „Skąd będziemy wiedzieć, którego słowa nie mówił Jehowa?”, 22 to gdy prorok mówi w imieniu Jehowy i słowo to się nie sprawdzi ani nie spełni, jest to słowo, którego nie mówił Jehowa. Prorok mówił je z zuchwalstwa. Nie wolno ci się go ulęknąć’.

   Skoro mówili, że coś się stanie i że jest to "obietnica Jehowy", to znaczy, że okazali się fałszywymi prorokami. A Biblia każe takich nie słuchać ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   PS. Co do ich interpretacji biblijnych, to możesz mnie zapytać o cokolwiek. Oni nie mają (nie mogą mieć) własnych interpretacji, wszystkie pochodzą z ich publikacji i wszyscy muszą wierzyć w to samo. Podważanie aktualnie obowiązującej interpretacji Biblii narzuconej przez ich Ciało Kierownicze z reguły kończy się wywaleniem ze społeczności.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: Tak na pierwszy rzut chciałem sie dowiedzieć dlaczego w Biblii nie ma opisu życia Jezusa pomiedzy 12-33 rokiem życia, potem o to dlaczego nie uznaja innych Ewangelii(np Nag Hammadi) tak samo jak katolicy i ewangelicy oraz o ich interpretacje przypowiesci o Adamie i Ewie, a takze o niezbyt pasujace wstawki w Biblii do całosci(jak przypowieść o Hiobie gdzie Bóg "zakłada" się z szatanem, mimo że w doktrynie jak byk stoi że Lucyfer został wygnany z Niebios i potepiony). Z katolickimi ksieżmi juz rozmawiałem i wysypywali sie na tych pytaniach, kazdy miał swoja interpretacje np jeden mówił że przypowiesc o raju to prawda i ludzkosc zaczeła sie od dwojga ludzi, inny że to metafora że łaziliśmy nadzy i mielismy super ale przeciez Bóg postawił drzewo i zakazał jesc, no ale waż skusił i skonczyło sie all inclusive - ogolnie juz na tej przypowiesci mozna miec sporo watpliwosci co do opisu Boga i jego charakteru.

   Póki co to wystarczy poczytac Stary Testament i bardzo mnie zadziwia jak ludzie wierzacy moga uważać Jahwe za swojego Boga = Miłość, jesli to co tam czytam napawa mnie przerażeniem, no i jest stricte zwiazane z ekspansja oraz wyznaniem Żydowskim który to lud i tylko on jest wybranym(takze do czynienia mordu, gwałtu oraz innego zła z polecenia swego Pana). Nie widze tu zwizaku z Nowym Testamentem, ale Pan ŚJ ma mi je wyjasnic.

   BTW: jedne z popularnych Yutuberów planszówkowych jest jednoczesnie kaznodzieją i wykłada o Starym Testamencie oraz Izraelu jakby w ogole to co ten prymityny lud czynił było chwalebne oraz miało jedyna słusznosc. Jego wykłady w merytoryce sa bardzo podobne do logiki ISIS, wszystko co nie jest na chwałe Jahwe mozna było niszczyc i nazywać bluźnierstwem oraz poganstwem. Smutne to, biorac pod uwage że to wesoły koles z pasją do gier.

   Skorzystam z tego co piszesz i zadam te pytania.
   Jest jeszcze ksiazka "Kryzys Sumienia" jaka jest podobna sola w ich oku, bo pisał ja ktos bardzo wysoko w strukturach, maja zakazane ją czytać.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy:

   Poniższe odpowiedzi nie są moim zdaniem, odpowiadam tak jak odpowiedziałby ŚJ.

   dlaczego w Biblii nie ma opisu życia Jezusa pomiedzy 12-33 rokiem życia

   Dokładniej pomiędzy 12 a 30 rokiem życia. Nie ma podanego oficjalnego powodu dla którego Biblia milczy o tym okresie, ale pewnie dlatego, że w tym czasie nie wydarzyło się nic ważnego z naszego punktu widzenia, więc dlatego Bóg nie nakazał tego okresu opisać.

   dlaczego nie uznaja innych Ewangelii(np Nag Hammadi)

   Trzebaby przeanalizować każdą z osobna, ale zapewne odpowiedź padnie taka, że tylko te 4 wybrane ewangelie "pasują" do kanonu, wzajemnie się uzupełniają, są spójne itp., a poza tym zostały napisane przez naocznych świadków krótko po śmierci Jezusa - ostatnia, wg Jana, pod koniec I wieku, podczas gdy pozostałe ewangelie pisali różni ludzie dopiero w II wieku i później.

   interpretacje przypowiesci o Adamie i Ewie

   Relacja z księgi Rodzaju jest brana w całości dosłownie*. Łącznie ze stworzeniem Ewy literalnie z żebra Adama 6043 lat temu i z mówiącym wężem (pod którego podszywał się szatan).

   * z jednym wyjątkiem - uważa się, że poszczególne dni stwarzania nie są okresami 24-godzinnymi i że mogły trwać nawet tysiące lat, a sama relacja zaczyna się już po stworzeniu ziemi i że proces jej powstawania zgodnie z obowiązującym stanem nauki mógł trwać miliony lat.

   jak ludzie wierzacy moga uważać Jahwe za swojego Boga = Miłość, jesli to co tam czytam napawa mnie przerażeniem

   Wszystko co Bóg wtedy robił wynikało z miłości do swojego wybranego ludu i ludzkości w ogóle. Rzeź okolicznych narodów jest tłumaczona faktem, że te narody to byli barbarzyńcy składający własne dzieci w ofiarach bóstwom tudzież ruch**ących wszystko co się rusza (relacja o Sodomie i Gomorze). W ST jest mowa o kilku przymierzach które Bóg zawarł z narodem Izraelskim, ale ten naród okazał się niewierny, dlatego w NT Jezus jako pełnomocnik Boga zawarł nowe przymierze™ z "Izraelem duchowym", składającym się co prawda początkowo tylko z Żydów, ale z czasem zostało ono poszerzone na pogan.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: zapytaj najpierw czy struktura organizacji jest jednolita na całym świecie, czy zasady i postępowanie wszystkich członków organizacji jest takie samo. A potem przyp@@#%%! opinią Australijskich instytucji na temat molestowania seksualnego @ohmyjw: będzie miał linka do materiałów (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   W ST jest mowa o kilku przymierzach które Bóg zawarł z narodem Izraelskim, ale ten naród okazał się niewierny, dlatego w NT Jezus jako pełnomocnik Boga zawarł nowe przymierze™ z "Izraelem duchowym", składającym się co prawda początkowo tylko z Żydów, ale z czasem zostało ono poszerzone na pogan.

   @ohmyjw: Tak, to akurat znam z tłumaczenia jednego teologa w internecie. Słabe i odnosi sie tylko do chrzescijan(dla nich jest to tak tłumaczone, Żydzi nie uznaja Nowego Testamentu, Stary zas za zapis dziejowy, choc wyrocznia jest Talmud), z racji tego że chrzescijanin nie jest uznawany przez judaistów za brata w wierze tak samo jak Jezus nie jest uznawany przez nich za Boga. Wiec mamy tu konflikt teologiczno-metafizyczny, Żydzi są bardzo hermetyczni, maja w talmudzie że Jezus był synem Maryi i żołnierza rzymskiego zwanego Panterą, a także że kto wierzy w jego boskośc jest bluźniercą przeciw Panu. To samo mysla o dogmacie Trójcy. Natomiast katolik czy chrzescijanin bez prymatu wiary w boskość Chrystusa nie jest wyznawcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy:

   Natomiast katolik czy chrzescijanin bez prymatu wiary w boskość Chrystusa nie jest wyznawcą

   Oprócz Świadków Jehowy, którzy uważają się za "prawdziwych chrześcijan", choć odrzucają dogmat o Trójcy ( ͡° ͜ʖ ͡°), Którego zresztą sami nie rozumieją i najczęściej przekręcają go gdy tłumaczą ludziom dlaczego uważają, że jest nieprawdziwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Jeśli chcesz z nimi dłużej porozmawiać, lepiej nie wspominaj o książce "Kryzys Sumienia" bo się zdystansują i więcej nie przyjdą.

   Proszę zrób dobry uczynek i zapytaj czy słyszeli o aferze pedofilskiej w Australii(1000 ofiar molestowania przez ŚJ). Pewnie nie słyszeli.
   U ŚJ panują podobne warunki cenzury, jak w świecie Orwella z roku 1984. Niewygodne fakty są pomijane i panuje oficjalny zakaz rozmawiania o wszystkim, co stawia w złym świetle kierownictwo organizacji.
   Konsekwencje złamania zakazu są tragiczne - wykluczenie ze społeczności i całkowita utrata kontaktu ze wszystkimi ŚJ, nawet jeśli jest to bliska rodzina. Nie ma tam miejsca na otwartą dyskusję, jest tylko jeden akceptowany sposób myślenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Leniek: @Overthinker: Z tego co mi mówił o organizacji, oni sa skupieni w osobne zbory majace swoich starszych oraz kontakt z centrala.

   Tyle wiem, reszte dowiedziałem sie z YT od byłego ŚJ czyli to że starsi w zborach sa wybierani poprzez znajomosci, wpływy - robia co chca, moga gorszyc swoim zachowaniem(tłumione pragnienia efekt psychologiczny), a i tak nie ma problemu by nawet po wyrzuceniu zostawali starszymi w innym zborze. Ogólnie te zbory maja swoje terytoria i na pokaz sa w stanie duzo zrobic dla potencjalnego kandydata, łacznie z pomoca materialna i przeprowadzka + pomoc w znalezieniu pracy itp.

   Tak wiec spodziewam sie, że odpowie iż nie ma pojecia oraz nie mozna obarczac wina całego Towarzystwa za to co sie dzieje w innych zborach za jakie odpowiada tamtejsze kierownictwo, a centrala jest jedyna jaka moze ich sadzic itd.

   Nie chce pana świadka wystraszyc, niech sie wypowie poki co na tematy biblijne, potem przejde do struktur organizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy:
   Jestem ŚJ w podobnej sytuacji co @ohmyjw (ukryty szpieg próbujący pomóc komuś z sekty)

   starsi w zborach sa wybierani poprzez znajomosci
   Plus warunek konieczny to absolutne podporządkowanie centrali.

   na pokaz sa w stanie duzo zrobic dla potencjalnego kandydata
   To jest jedna z metod manipulacji - bombardowanie miłością. Połączona jest jednocześnie z usuwaniem dawnych znajomości, odsuwaniem od rodziny niebędącej ŚJ - chodzi o pełne uzależnienie od ŚJ.

   Nie chce pana świadka wystraszyc, niech sie wypowie poki co na tematy biblijne, potem przejde do struktur organizacji.
   Życzę powodzenia, proszę daj znać jak poszło. Uważaj, żebyś sam nie dał się zmanipulować ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Overthinker: @sombretoy

   1000 ofiar molestowania przez ŚJ

   Dokładniej to około 1800 ofiar. Liczba 1000 dotyczyła liczby oprawców. Obie liczby pochodzą z oficjalnych dokumentów z Australijskiej centrali. A to wszystko w około 80 tys. społeczności.

   odpowie iż nie ma pojecia oraz nie mozna obarczac wina całego Towarzystwa za to co sie dzieje w innych zborach za jakie odpowiada tamtejsze kierownictwo

   Dokładnie tak odpowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jestem ŚJ w podobnej sytuacji co @ohmyjw (ukryty szpieg próbujący pomóc komuś z sekty)

   @Overthinker: Szanuje. Uważaj na siebie.

   Uważaj, żebyś sam nie dał się zmanipulować ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   Heh, jest pewna siła która to wyklucza.

   Dam znać, o ile dojdzie do rozmowy(cos tam zapowiadał że może nie dac rady, ale skoro od pół roku sie przypomina)
   Pozdrawiam.

  •  

   pokaż komentarz

   Ktos ma pomysł o co jeszcze mógłbym zapytać Świadka Jehowy ?
   @sombretoy: aborcja, kara śmierci, ocena PRL, czy rewolucji francuskiej... ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Zawołaj proszę jeśli dojdzie do rozmowy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: tuż przed popularyzacją internetu, jako nastolatek też drążyłem tematykę ŚJ, spotykając się z nimi, a nawet kilkukrotnie uczęszczając na spotkania. Zadawałem wiele pytań i najczęściej powoływali się na wybrane fragmenty biblii - warto je sprawdzać, bo ich interpretacja jest bardzo często tak daleko posunięta, że aż niewiarygodna. Odpuściłem sobie po jakimś czasie, a oni sami też pewnie zauważyli brak bezkrytycznego zaangażowania z mojej strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: No ja zapowiedziałem o czym bede rozmawiał z panem ŚJ, wiec on mi zaczał ogołem że Biblie trzeba traktowac całosciowo a nie fragmentarycznie, wczesniej juz na moje pytanie o prawdziwe szlaki głoszenia Jezusa i prawdziwe polozenie Jerozolimy

   https://redoctobermsz.wordpress.com/2014/06/08/1575/

   zaczał cos tam przytakiwać oraz podpierajac sie Flawiuszem mówic że niby tak, ale nie do konca itd.

   Także nie uważam bym cos stracił jesli poswiece na rozmowe do godziny czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Nie chciałem cie odwieść od rozmów z ŚJ, wręcz przeciwnie, gorąco namawiam, bo to naprawdę ciekawe doświadczenie :)

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystko co Bóg wtedy robił wynikało z miłości do swojego wybranego ludu

   @ohmyjw: Mnie najbardziej ciekawi, dlaczego to akurat Żydów wybrał na "swój lud". Oceniając z perspektywy czasu ten wybór nie był zbyt trafny a przecież Bóg jest nieomylny i zna przyszłość, więc wiedział z góry, jak to się wszystko skończy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Spytaj sie czy mają multisport i pana kanapke.

  •  

   pokaż komentarz

   @Overthinker: nie ma żadnego bombardowania miłością. To bzdura.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: Chyba nie ma oficjalnego wytłumaczenia dlaczego akurat Izrael, a nie np. Chińczycy :). ŚJ zapewne wytłumaczyłby się tak, że po pierwsze Izraelici byli potomkami Abrahama, a to z nim Bóg zawarł przymierze, które potem zawarł z jego sytem Izaakiem, dalej z Dawidem i Salomonem. A co do tego czy wybór nie był zbyt trafny - Bóg wg ŚJ może znać przyszłość, ale to nie znaczy, że chce. Dlatego wg nich Bóg stwarzając pierwszych ludzi nie wiedział, że zgrzeszą - zdecydował się nie użyć swojej mocy wnikania w przyszłość.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: eheheehe pozamiatane..... :D

  •  

   pokaż komentarz

   odpowie iż nie ma pojecia oraz nie mozna obarczac wina całego Towarzystwa za to co sie dzieje w innych zborach za jakie odpowiada tamtejsze kierownictwo

   Dokładnie tak odpowie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @ohmyjw:

   @sombretoy: Własnie dlatego najpierw pytasz o homogeniczność organizacji i spójność zasad i wytycznych na całym świecie, zamykasz mu droge ucieczki do tej odpowiedzi

  •  

   pokaż komentarz

   @zonbat: Tego filmu ze znaleziska? On pochodzi z telewizji CBC News Montreal. Wcześniej puszczono tam taką zajawkę: https://www.youtube.com/watch?v=5ibw4Q0HNhw

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: ja w sumie musze się umówić na druga rozmowę, jedną już odbyłem, mam nawet nagranie całej ponad 2h rozmowy, ile tam robienia kurtyzany z logiki było, ile błedów logicznych, no ale tak to jest jak ktoś na podstawie doktryny próbuje obalać teorie ewolucji xDDD

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy jesli chcesz ich zagiac to zapytaj gdzie w biblii pan jezus stal na jednej nodze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Leniek: 2h, wow. Podziwiam cierpliwość ( ͡° ͜ʖ ͡°). Śmieję się, ale kiedyś sam jako świadek spotkałem fajnego ateistę, który podjął ze mną temat i długo rozmawialiśmy, ja mu usiłowałem udowodnić, że księgę Rodzaju należy rozumieć dosłownie, a on przedstawiał mi dowody na to, że jest inaczej. Niestety nie udało mu się wtedy mnie przekonać, chociaż z tego co pamiętam argumenty miał dobre i musiałem się nieźle napocić by jakoś nagiąć to co wiem aby dalej jako tako trzymało się dla mnie kupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy Zrob o tym pozniej wpis na Mirko i wolaj. Ciekaw jestem tej rozmowy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Zapytaj czy knykcie go nie bolą od pukania.

   A jeśli chcesz dobre pytanie to zapytaj ich o to, czy Jezus umierając na krzyżu nie obiecał "złodziejowi" żałującemu swoich grzechów, że będzie jeszcze dziś z nim w raju a następnie Jezus zszedł do piekieł (wg słów biblii i modlitwy) - oszukał złodzieja i zabrał jego duszę do piekła a potem sam zmartwychwstał zapewne złodzieja zostawiając w piekle. Clever Jesus Strikes Again.

  •  

   pokaż komentarz

   zostały napisane przez naocznych świadków krótko po śmierci Jezusa

   @ohmyjw: Czy w tamtych latach prości ludzie potrafili pisać?

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Generalnie skoro Bóg jest wszystkowiedzący to wiedział i o wężu i o tym że to szatan i o tym że doprowadzi to do wygnania z raju jego ,,dzieci''.
   Dla mnie to wygląda na mocny sadyzm.
   Albo o Kainie i Ablu. To dopiero perełka, na jednego miał wyj%@#ne i faworyzował brata. Wiedział że w zazdrości ten pierwszy się załamie i zabije tego który dla niego wypruwał sobie żyły.
   Sadysta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Phate77: Mówimy o imperium rzymskim I wieku n.e. Nie jestem historykiem, ale z tego co wiem to w tamtych czasach i w tamtym regionie piśmiennictwo nie było jakąś sztuką tajemną. Poza tym domniemani autorzy kanonicznych ewangelii nie byli prostymi ludźmi, a przynajmniej nie wszyscy. Mateusz miał być poborcą podatkowym, a Łukasz lekarzem. Paweł natomiast miał osobistego skrybę w postaci Tymoteusza. Z drugiej strony taki Marek czy Jan nie mieli żadnego chyba wykształcenia, więc nie wiadomo gdzie nauczyli się pisać.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Z nimi nie wygrasz...zawsze Cię tak zakołatają, że wyjdzie na ich

  •  

   pokaż komentarz

   @DivusClaudius:

   Albo o Kainie i Ablu. To dopiero perełka, na jednego miał wyj$#?ne i faworyzował brata.

   to co powiesz o Ananiaszu i Safirze? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Weż pod uwagę, że ich Biblia nieco się różni od katolickiej. Pamiętam, że pokazywali mi cytat, że krew i dusza są nierozerwalnie połączone, czy coś w tym stylu. W katolickiej Biblii tego akapitu nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: Mialem podobnie z tym, ze interesowaly mnie w ogole rozne religie i ich spotkania byly jednymi z wielu innych tego typu z roznych wyznan. Co ciekawe wystepuje u nich ogromny odsetek skrajnosci - albo totalne oddanie albo calkowita negacja. Ten drugi przypadek dotyczy przewaznie dorastajacych dzieci. Zastanawiajace jest rowniez to, ze bardzo szybko dochodzi do malzenstw miedzy mlodymi a i dzieci pojawiaja sie zaskakujaco szybko, praktycznie niedlugo po slubie. Poznalem tam kiedys dziewczyne - bardzo zbuntowana. Po skonczeniu 18 lat praktycznie jak w amoku szukala kandydata, w duzej mierze spoza 'zboru'. Jakis czas pozniej widzialem ja z duzo starszym gosciem i dwojka malych dzieci. Zachowywala sie calkowicie inaczej, jakby byla totalnie inna osoba. Rowniez byla dziewczyna kumpla 'kandydowala' - opowiadal, ze kazde przytulenie czy calus interpretowany byl przez nia jako grzech, konczyl sie placzem i jej rozmowami ze 'starszym zboru'.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: @Overthinker: Szacunek i ode mnie Panowie, wiem z czym się wiąże "wyjście" ze struktury ŚJ, bo moja żona to przeszła i nie ma od tamtej pory żadnego kontaktu z rodzicami i siostrą. Nie byli i nawet nie wiedzą o naszym ślubie, nie mają potrzeby skontaktować się z nią od prawie 5 lat, nie mieli oporów, żeby ją wymeldować sądownie, nawet się z nią nie kontaktując... Szczerze mówiąc - nie mam żadnego szacunku do tej religii i jej wyznawców, szczególnie po tym, jak posłuchałem jej opowieści o tym co się dzieje w zborach i jaki jest naprawdę całkiem duży procent wyznawców (w sensie, że hipokryzja katolików to przy tym pikuś).

  •  

   pokaż komentarz

   @gumiorek: Przekaż żonie pozdrowienia od kolegi po fachu i powiedz że nie jest sama w tym co przechodzi, jest nas dużo więcej (jest nawet bardzo aktywne forum byłych ŚJ w Polsce) .

  •  

   pokaż komentarz

   @DivusClaudius jednym z podstawowych aspektów wiary katolickiej jest Wolna wola człowieka, Bóg wiedząc o wszystkim nie ogranicza nikogo. Każdy ma wolną wolę.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy przeczytaj zapisz na kartce i patrz na ich zakłopotanie. Temat na forum link poniżej

   http://forum.acontrario.pl/viewtopic.php?f=10&t=124&start=90

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Kiedyś tez mnie zaczepili z i zadałem im proste pytanie: dlaczego nie pracują jako służba (wojsko, policja itp.) skoro w biblii jest ta rozdzielność "co cesarskie do cesarza, co boskie to do boga". Zamotali się i próbowali zmienić temat :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Julek00: Nadal nie tłumaczy to tego czemu Bóg świadomie antagonizował brata przeciw bratu wiedząc że doprowadzi to do morderstwa. Kain nigdy by brata nie zabił gdyby nie chorobliwa zazdrość którą w nim wywołały działania Boga, ba chłop ze wszystkich sił starał się dorównać bratu i zaimponować Bogu.
   Ale nie, po co. Lepiej kopnąć go kilka razy, zoba... wiemy co będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Poproś aby wytłumaczyli Tobie tylko na podstawie biblii dogmat nakładających się pokoleń.
   Wyjaśnienie: kiedyś głosili że pokolenie pamiętające rok 1914 nigdy nie umrze i doczeka się armagedonu. Nauka ta ze względu na uciekający czas była zmieniana wiele razy. Aktualnie Ich stanowisko jest takie że to są dwa pokolenia nachodzące na siebie a datą graniczną jest śmierć jednego z ich prezesów.. Serio z biblii to wyczytali.. i taka jest oficjalna ich nauka :) Tylko nie wiadomo jak długo bo czas dalej leci a armagedonu jakoś się nie śpieszy :D

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Zapytaj ich, jak wytłumaczą, że rzekomo przewidzieli, że w 1914 r. Chrystus zapanował niewidzialnie (SIC!) w niebie, skoro okazało się, że nasz kalendarz zawiera błędy? Twórca kalendarza Dionizy Mniejszy nie miał dostatecznej wiedzy i pomylił się o kilka lat ("zgubił" kilka lat), a my do dzis na tym kalendarzu się opieramy.

   Za Wiki: "Dionizy popełnił jednak błąd w swych obliczeniach wyznaczając początek ery chrześcijańskiej na rok 754 ery rzymskiej, podczas gdy poprawną datą jest rok 750 lub nawet 748"

   Zatem kiedy Świadkowie Jehowy myśleli, że jest 1914 r., to w rzeczywistości był już rok mniej więcej 1919 :D Dziś mamy już co najmniej 2022 po narodzinach Jezusa.

   Da bum tsssss....

  •  

   pokaż komentarz

   @DivusClaudius i to jest właśnie wolna wola. Kain zabił bo mógł. Żadne działania Boga nie usprawiedliwiają go. Kain postępował źle, grzeszy ł i przynosił ,, zle plony,, za co spotkała go dezaprobata że strony Boga. Jako sprawiedliwy sędzia Bóg wyróżniał i nagradzał Abla. Kain możliwe że z zazdrości o przychylność Boga, zabił Abla.

  •  

   pokaż komentarz

   @Leniek to co się dzieje w Australii to jest tylko plotka

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Zapytaj ich:

   - czy wiedzą, jak nazywa się naprawdę ich bog? Według nich prawdziwe imię boga brzmi "Jehowa" i oskarżają inne odłamy chrześcijaństwa, że używają nieprawdziwego i dlatego będą potępione. Tyle że sami oni sami na wskutek swojego nieuctwa (czy też nieuctwa swojego ojca załozyciela, który zresztą był niezłym cwaniakiem) nie wiedzą, albo udają że nie wiedzą, że słowo Jehowa jest słowotwórczym dziwolągiem, powstałym w wyniku pomyłki. Alfabet hebrajski składa się wyłącznie ze spółgłosek. W Biblii Hebrajskiej imię Boże zapisywane jest czterema spółgłoskami JHWH, (tzw. tetragram), ale Żydzi przez szacunek i ze strachu przed niegodnym wymawianiem imienia Bożego, czytając tekst biblijny, zastępczo używali innych określeń Boga, takich jak Adonaj czy Elohim. W średniowieczu żydowscy masoreci wymyślili system oznaczania także samogłosek i dopisali do tetragramu znaki samogłoskowe wzięte z imion Adonaj i Elohim, aby w ten sposób zaznaczyć, że właśnie te słowa powinno się wymówić zastępczo. Ludzie niedouczeni odczytali tetragram jako „Jehowah”. To mniej więcej tak, jakbyśmy pod spółgłoski słowa „Łódź” podłożyli samogłoski słowa „miasto”, wyjdzie nam wtedy jakieś „Łidaźo”
   A ile w ogóle jest problemów z tym imieniem czy raczej imionami można poczytać choćby tu https://pl.wikipedia.org/wiki/Tetragram

   - czy ich złożyciel pomylił się mówiąc że Jezus umarł na krzyżu, a nie palu, który skrzyżowany z koroną był ich symbolem do 1931 roku.

   - dlaczego ich Pismo św. zostało przetłumaczone nie z języków oryginalnych tylko z języka angielskiego wbrew wszelkim zasadom współczesnej hermeneutyki i lingwistyki.

   - dlaczego, odrzucając wiarę w Jednego Boga w Trzech osobach, wierzą w mniejszego (Jezusa) i boga większego (Boga) i czy nie jest to zakazane przez biblie wielobóstwo?

   - dlaczego na pytanie „Za kogo ludzie uważają Syna Człowieczego?” i „A za kogo wy Mnie uważacie” (Mt 16,13.16) Świadkowie Jehowy odpowiadaja, że za archanioła Michała?

   - dlaczego i na jakiej podstawie w latach czterdziestych XX wieku ówczesny prezes Towarzystwa Strażnica Nathan Knorr (swoją drogą ciekawe czy ci powiedzą, że ten sam gość oszukiwał sąd co do swoich dochodów i rżnął byłą żonę na alimentach) wprowadził zakza transfuzji i czy to prawda, że przyjmując cudzą krew można też przejąć jego zły charakter, grzechy i złe skłonności np. chęć do morów?

   - dlaczego Świadkowie Jehowy tak często zmieniali zdanie w sprawie przeszczepów - do 1967r, dozwolone, 1967-1980 zakaz, od 1980 znów można

   - podobnie ze szczepieniami - do 1931r, do 1952 nie można, od 1952 znów można

   - czy to prawda, że siedziba Boga Jehowa jest na najwiekszej gwieździe w gromadzie Plejad? (tak twierdzili w 1928 roku w piśmie Reconciliation)

   - czy ich organizacja głosiła proroctwa, które się nie ziściły?

   - jak długo istnieje ich religia i czy to można udokumentować historycznie? Bo często mówią, że "według Biblii rodowód świadków na rzecz Jehowy ciągnie się od wiernego Abla". Oraz jeśli to jest religia to dlaczego w USA jest zarejestrowana jako zwykła spółka?

   - czy znają "Deklarację Faktów" z 25,06,1933 roku w której deklarują wierną służbę Hitlerowi, a o całe zło na świecie obwiniają Żydów, imperium angloamerykańskie i katolików lbo o "roczniku Świadków Jehowy z 1934r." w którym chwalono rząd Niemiec za politykę zgodną z planami Bożymi?

   Można by tak jeszcze długo pytać np. o prawa kobiet, ile lat ma świat, czy geny istnieją, skąd się wzięły skamieniałości itp. itd. ale to już sam wybieraj i ich pytaj ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Pozdro i owocnej rozmowy, ale coś mi się zdaje, że za długo z nimi nie pogadasz bo im się prędko wyuczone formułki skończą ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Overthinker Wiem gdzie mieszkasz xdddd ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @prawilnyStulejarz: a teoria ewolucji to tylko teoria? xDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw to forum to jakiś bzdura i wiadomo że wy tylko atakujecie, szkoda strzępić sobie na was ryja

  •  

   pokaż komentarz

   @prawilnyStulejarz:

   Wiadomo że wy tylko atakujecie

   Kogo atakujemy? Jeśli cokolwiek atakujemy to kłamstwa i manipulacje Towarzystwa Strażnica :).

   to co się dzieje w Australii to jest tylko plotka

   Proszę Cię, serio? Do tej "plotki" przyznał się nawet sam członek Ciała Kierowniczego. Obejrzyj sobie jego zeznania zanim znowu się skompromitujesz: https://www.youtube.com/watch?v=scipRY3zbAc

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: dochodzę do wniosku, że mit o stworzeniu człowieka tyczy się bardziej narodu wybranego niż ludzkości w ogóle. Jest fragment o tym jak synowie boży brali sobie córki człowiecze za żony i one rodziły im gigantów, lub żony Kaina i Abla. Skąd one się wzieły? W Biblii nie ma nic o ddiozaurach tylko zwierzętach nam znanych. Czyli Ziemia mogła powstać tak jak powstała a z ludźmi sytuacja jest bardziej skomplikowana.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Możesz spytać, gdzie znaleźć archiwalne wydania Strażnicy, żeby poczytać całość ich dogmatów i sprawdzić, czy nauczanie jest spójne ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Następne porady na tacy masz tu:
   http://www.piotrandryszczak.pl/rady.html

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Jak ja kiedyś z Nimi rozmawiałem, jak do mnie przyszli to zadawałem różne pytania dotyczące biblii i muszę przyznać, że Ci którzy byli u mnie (przynajmniej jeden) byli bardzo dobrze przygotowani na odpowiedzi i odpowiadali bardzo sensownie.

  •  

   pokaż komentarz

   @prawilnyStulejarz: nie myl teorii z hipotezą ignorancie

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: @ohmyjw Wszystko to ma sens tylko wtedy jeśli Biblię potraktujesz jako źródło historyczne. Czyli wierzysz, że to co tam napisane wydarzyło się. W przeciwnym wypadku żadna dyskusja jest bezcelowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw pomylili sie. Wiadomo ze w tym 1914 roku nastapilo zeslanie demonow na ziemie - co zdaloby sie potwierdzac ze ta data wyznacza pewna ere w globalizacji i wojnach

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy polscy śj zazwyczaj uzywaja wielu przekladow w tym swojego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw to ci powiem. Trojca - masz boga, masz jego syna (ktorego katolicy uwazaja za boga - syn moze byc wlasnym ojcem, wtf?) I masz jego siłę - duch boży. Jak syn i sila boga byc ta sama osoba? W takim wypadku mnie tez moze byc troje. Ja i moja siła plus mój syn.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzabek chodzi o przecinek. W przekladzie swiadkow jest tak:
   "Zaprawde powiadam ci DZIS, bedziesz ze mna w raju"

   Zauwaz miejsce przecinka - jest po 'dzis'.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw ja dolaczam sie jako byly ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @pmache:

   Trojca - masz boga, masz jego syna (ktorego katolicy uwazaja za boga - syn moze byc wlasnym ojcem, wtf?) I masz jego siłę - duch boży. Jak syn i sila boga byc ta sama osoba? W takim wypadku mnie tez moze byc troje. Ja i moja siła plus mój syn.

   No i właśnie tłumaczysz to tak jak tłumaczy to ŚJ, a nie jak tłumaczy to sam kościół ( ͡° ͜ʖ ͡°). Oni nie wierzą że "syn jest własnym ojcem" albo że jest Bóg jest "trójosobowy". Tłumaczenie kościoła jest bardziej skomplikowane, ale gdy weźmie się pod uwagę całokształt Biblii to tak naprawdę ma więcej sensu niż tłumaczenie ŚJ, dlatego że szczególnie w Nowym Testamencie jest sporo fragmentów mówiących o boskości Jezusa.

   Nie piszę tego dlatego, że się z tym tłumaczeniem zgadzam lub że w to wierzę, po prostu zwracam uwagę na to że fakty są inne niż organizacja ŚJ tego naucza.

   Wiadomo ze w tym 1914 roku nastapilo zeslanie demonow na ziemie

   A skąd to wiadomo? Z wyliczeń od roku 607 który to rok nie był rokiem zburzenia starożytnej Jerozolimy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak
   1. Umarł na palu. To tak samo jak z paleniem. Poczatkowo śj palili tytoń z uwagi na niezrozumienie co biblia mowi na temat używek. Z tym czy umarł na palu czy na krzyżu dowiadujemy sie z historii i apokryfów.

   2. Twierdzi się że zostało przetłumaczone z originalnych. Ile w tym prawdy nie wiem. Niby jak to sobie wyobrażasz? Tłumaczenie z angielskiego na angielski? Chociaż wiesz...

   3. Wierzą w jednego Boga. Jezus nie był Jehową ani na odwrót. On był synem, powiernikiem, rzecznikiem. Duch Boży to siła boska.

   4. Poniewaz skoro Jezus jest synem Boga a zarazem jego powiernikiem, był tez jego pierwszym aniołem (i tu nawet nie wiem czy Szatan nie był drugi czy pierwszy). Gdzies o tym jest, jak znajde to podziele sie

   4. Nie. Swiadkowie polegaja na medycynie, i w sumie w wiekszosci dzieki nim sa rozne metody przetaczania krwii. Glownie opieraja sie na ich wlasnej - tj. pobieraja ci krew rmzeby ci ja przetoczyc, istnieje technologia rozcienczania krwi ktora posiadasz. Ale to tez bierze sie z ich biblii - dusza = krew, troche w tym racji majam

   5 i 6. Tego nie wiem. Moze brak wsparcia w biblii?

   7.Wczesne poczatki, to i w glowie pusto.

   8. Tak

   9. Od Ch. Russela - od konca 19 wieku.

   10. Wątpie, ci co znaja historie organizacji to tak. Jedynie co moga wiedziec to losy swiadkow podczas 2wojny. I karteczki ze wyrzekasz sie wiary.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw przeczytaj mnie ze zrozumieniem. Tlumacze wam ich wierzenia, nie swoje.

   Btw - a czy boskosc nie wynikala z faktu ze to byl syn BOGA? Wlacznie z tym ze on byl jego powiernikiem?

   I tak, oni sobie wyliczyli z 607. Co juz tutaj bylo obalone

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Zapytaj czy woli studiować Biblię w aramejskim czy hebrajskim?

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: Możesz zapytać:
   1. Dlaczego Słowo jako Bóg w Jana 1:1 pisane jest z małej litery tylko w ich przekładzie Biblii oraz w Biblii Johanessa Grebera, spirytysty, autora książki o świecie duchów.
   oraz
   2. Dlaczego nazywają siebie Świadkami Jehowy skoro w ich broszurze "Imię Boże" napisano:
   "Prawdę mówiąc, nikt nie wie na pewno jak wymawiano imię Boże. Pierwotne brzmienie jest więc nieznane Zresztą nie jest to najważniejsze, gdyby bowiem tak było, Bóg postarałby się żeby zostało dla nas zachowane" (str 7)
   Dlaczego więc wszędzie wpychają imię co do którego nie mają pewności i wręcz sami nazywają siebie tym imieniem, stwierdzając jednocześnie, że to brzmienie zanikło bo Bóg tak chciał?

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: A ty w kółko to samo. Owszem badacze P.Św wymyslili sobie rok 1914. Ale podaj mi Straznice ze koniec miał byc w 1975r. konkretne nr Straznicy i rok oraz strona.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: Nie podam Ci jednego fragmentu że "koniec miał byc w 1975r" (chociaż zapewne tego oczekujesz by spróbować ten argument zbić). Podam Ci natomiast kilka różnych publikacji i całych artykułów, które wyraźnie kierują uwagę na rok 1975 że to właśnie wtedy rozpocznie się 1000-letnie panowanie Chrystusa (a wg Waszej doktryny zanim się ono rozpocznie ma nastąpić Armagedon.

   Strażnica 1967 nr 23, strony 7-9
   Strażnica 1968 nr 16, strony 4-8
   Strażnica 1969 nr 5, strony 5-8
   Przebudźcie się! 1970 nr 1, strony 12-15
   Życie wieczne w wolności synów Bożych, strony 19-25

   To tylko niektóre. Przeczytaj sobie na spokojnie te artykuły i powiedz mi do czego Strażnica przekonywała w tamtym czasie ludzi. Co chwila przekonywano, że w roku 1975 dobiegnie końca 6000 lat od stworzenia Adama i że będzie to rok szczególny dla całej ludzkości. Owszem, tu i ówdzie zabezpieczająco pisali że "nie możemy z całą stanowczością stwierdzić" i tym podobne, ale jednocześnie w tych samych artykułach pisali o "potrzebie pilnego działania" i o "niezawodnej chronologii biblijnej" podkreślając, że nie są to jedynie przypuszczenia, a konkretne zapowiedzi.

   PS. Rozumiem, że co do fałszywej zapowiedzi powtarzanej jeszcze do połowy lat 90-tych, że pokolenie żyjące w roku 1914 nie przeminie dopóki zanim przyjdzie "nowy świat" też twierdzisz, że Strażnica wcale nic takiego nie uczyła?

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: prosze ponownie o Straznice w ktorej wyraznie pisze ze koniec mial byc w 1975r. Bo piszesz ze przekladali date konca swiata. CZY PISALI ZE KONIEC MIAL BYC W ROKU 1975 ? Nie pisali. Koniec kropka. W kółko to samo wykluczenia i krew. Mam prawo do nie przebywania z kim nie chce! Mam prawo nie chciec krwi jako metody leczenia. I mam prawo szukac metod alternatywnych dla moich dzieci a takich metod są dziesiatki. ŚJ nie ukrywali pedofili tylko nie zglaszali tego policji a delikwentow wykluczali. Koniec kropka.
   Pedofilia, krew , wykluczenia i tak w kółko. Zmien płytę brachu. Ps. Za co Cie wykluczyli?

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: o, fajnie ze w końcu przyznałeś sie że ŚJ nie zgłaszali pedofili na policję. Bo przecież wykluczając pedofila zapewnia sie magiczną ochronę całemu społeczeństwu przed nim wiec po co zawracać policji głowę, prawda? A co do roku 1975 to po tym jak szybko odpisałeś widzę że nawet nie spróbowałeś odszukać źródeł które Ci podałem. To było do przewidzenia. Ps. Za nic mnie nie wykluczono, sam odszedłem.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziś znów przejeżdżając autem, widziałem w centrum miasta stojące na mrozie dwie dziewczyny z czasopismami Świadków Jehowy. Elegancko i skromnie ubrane. Cholernie smutne, że aż żal mi się ich zrobiło. Nieszczęśliwe, jakby wyrwane z innego świata, zmuszone na siłę do odstania całego dnia, bo ktoś sobie tak w imię wiary wymyślił. Zrezygnowane z życia, które im ktoś ukradł wraz z beztroską młodością. Przykry widok.

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: Niestety ( ͡° ʖ̯ ͡°). Oczywiście gdybyś je zapytał, usłyszał byś zupełnie co innego: "jesteśmy szczęśliwe i przekonane, że wybrałyśmy najlepszą drogę życiową", "nikt nas nie zmusza do głoszenia, robimy to z serca", itp. Skąd to wiem? Bo sam kiedyś sobie dokładnie to samo wmawiałem... Musiały upłynąć jakieś 2 lata od pojawienia się pierwszych wątpliwości żebym zdał sobie sprawę, że nie tylko byłem oszukiwany, ale oszukiwałem sam siebie i wmawiałem sobie jaki to jestem szczęśliwy chociaż co chwilę życie dawało mi po pysku i wciąż miałem pod górkę, często na własne życzenie (np. pracując tylko na pół etatu bo przecież głoszenie ważniejsze).

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: Te dziewczyny to ofiary manipulacji. Uwierzyły w to, że jedyną drogą do szczęścia jest oddanie dla Boga.
   Każdego tygodnia, wałkowane jest na zebraniach ŚJ, że oddanie Bogu oznacza pełne zaangażowanie w pozyskiwanie nowych członków, właściwie podporządkowanie całego życia "służbie dla Jehowy". Połączone jest to z prostym treningiem stosowania manipulacji w rozmowie. Uczą się gotowych schematów odpowiedzi na zarzuty albo tego jak zachować się, kiedy ktoś próbuje przerwać rozmowę.

   I tak stoją dziewczyny, wierząc że są szczęśliwe. Chociaż pewnie wiele im do tego brakuje.

   Im trzeba pomagać, zamiast piętnować, szeregowi ŚJ to ofiary sekty.

  •  

   pokaż komentarz

   Im trzeba pomagać, zamiast piętnować, szeregowi ŚJ to ofiary sekty.

   @Overthinker: W jaki sposób można im pomóc? - bałbym się trochę ingerować w ich świat, wiarę.
   Jak zareagowałyby na na kubek gorącej herbaty lub kawy?

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: Herbatę lub kawę? Stwierdzą, że to Bóg posłużył się złym Światusem żeby je pokrzepić( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
   Jeśli połączysz to z merytoryczną rozmową, dobry uczynek. Możesz zapytać chociażby, czy słyszeli o przesłuchaniu członka ciała kierowniczego przed Australijską komisją ds pedofilii i życzyć im szczęścia w szukaniu prawdy. Niech sami podejmują decyzję co zrobić z tą wiedzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: możesz zapytać gdzie ich zdaniem był Jezus od momentu kiedy skończył 15 lat aż do dorosłości (około 30 roku życia). Polecam też zapytać, skoro są jedyną słuszną religią i następcami apostołów, gdzie byli od 100 r. do 1914 r. i dlaczego dopiero wtedy sobie przypomnieli o kontynuowaniu słów Jezusa.

   Możesz też zapytać dlaczego Charles Russell, twórca tej "religii" ma grób w kształcie piramidy z symbolami masońskimi, o taki jak poniżej.

   Tylko odpowiedzi się nie spodziewaj. Mnie za takie pytania odsunięto od tej "organizacji", chociaż i tak już ją opuszczałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: nie chcę Cię martwić, ale to jest wyłącznie Twoja interpretacja zaobserwowanej sytuacji i nie pokrywa się z rzeczywistością doświadczanej przez te dziewczyny. W ich oczach pewnie może wyglądasz na niewolnika systemu w blaszanym pudełku, który codziennie musi jeździć do stresującej pracy w imię zaciągniętych kredytów, których i tak do grobu nie zabierzesz. Poświęcasz swój czas i pieniądze na budowanie dobrobytu, który i tak w proch się obróci, zamiast na podążaniu krętą drogą do Królestwa Niebiańskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: A Ty dalej atakujesz Świadków. He, he. A znalazłeś już swoją organizację. Czy do grobowej deski będziesz ich piętnował. To Twój sens egzystencji? Zajmij sie poszukiwaniem swojej drogi, a jak ci ludzie wybrali taką to ich sprawa. Jest ponad 8 milionów Św. J. 10 milionów studiuje z nimi. Wszyscy mają pranie mózgu? Niech każdy robi co uważa za słuszne. Jak czują że zbliża ich to do Boga to niech robią to. Szkodzą tym komuś. Drogi ohmyjw.... jesteś nudny z tymi Świadkami. A teraz inwazja minusów....

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef:

   dalej atakujesz Świadków

   Klasyczna odpowiedź Świadka Jehowy gdy przekazuje się informacje na temat brudów ich religii ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Szkodzą tym komuś

   Tak, szkodzą. Rozbijają rodziny (znam wiele przykładów osobiście gdy po zaciągnięciu się do ŚJ jednego z małżonków małżeństwo się rozpadło bo mąż/żona nagle zmienili swoje życiowe priorytety bez wiedzy i zgody współmałżonka), zatajają przypadki pedofilii narażając tym samym na niebezpieczeństwo swoje dzieci i resztę społeczeństwa, pozwalają swoim dzieciom umierać nie podając im krwi gdy jest to niezbędne do przeżycia, więżą ludzi w swoich szeregach emocjonalnie bo ktoś kto ma wątpliwości wie, że gdy odejdzie, to zostanie mu odebrane wszystko - rodzina, przyjaciele, znajomi się od niego odwrócą bo jest zakaz utrzymywania kontaktów z byłymi członkami.

   Nie znalazłem i nie zamierzam znajdować swojej organizacji. Nie mam zamiaru wejść z deszczu pod rynnę i dać się znowu manipulować ludziom z innej opcji religijnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw:
   Rozbijają małżeństwa haha czy wiesz że w religii katolickiej w Polsce co trzecie małżeństwo się rozpada. Dlaczego o tym nie piszesz? czy wiesz że w religii katolickiej w Stanach Zjednoczonych kościół wypłacił miliony dolarów na odszkodowania za pedofilie ?Czy to coś złego przywiązanie emocjonalne i przyjaźni jaką obdarzają się jej członkowie ? czy wolisz obłudę religii katolickiej w czasie mszy ? czy czytałeś coś na temat szkodliwości przetaczania krwi typowo medycznych informacji? czy powtarzasz utarty temat że zabijają dzieci Bo nie chcą przetaczania krwi? A czy czytałeś coś na temat powikłań i skutków ubocznych przetaczania krwi jak bardzo jest to niebezpieczne? Przetaczanie krwi to jest metoda rodem z 19 wieku żaden lekarz nie zgodzi się w czasie gdy był by operowany do przetoczenia mu krwi ani członkom jego rodziny bo wie jak to jest niebezpieczne. Masz argumenty stare i w kółko powtarzane one są już nudne a że krwi nie przetaczają a że wykluczają swoich członków a że rodziny się rozpadają. w kółko powtarzane tempe argumenty. jesteś nudny. Jesteś zgorzkniały po tym jak zostałeś wykluczony lub sam się odłączyłeś. Nawet mi ciebie nie żal.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef:

   haha czy wiesz że w religii katolickiej w Polsce co trzecie małżeństwo się rozpada

   Kolejna standardowa odpowiedź według retoryki "a u was biją murzynów!!" Rozumiem zatem że skoro u katolików jest źle to usprawiedliwia fakt, że u Was też jest źle? Coś kiepskie te Wasze standardy moralności.

   czy czytałeś coś na temat szkodliwości przetaczania krwi typowo medycznych informacji?

   Owszem. A czy Ty kiedykolwiek przeczytałeś coś na ten temat nie będącego autorstwa towarzystwa Strażnica? Najwyraźniej nie, bo powtarzasz wciąż teksty żywcem wyjęte z ich publikacji. Przetaczanie krwi, jak każdy zabieg medyczny, ma swoje plusy i minusy, potencjalne niebezpieczeństwa. Jednak nadal jest w użyciu, ponieważ w wielu sytuacjach jej podanie jest jedyną szansą na przeżycie pacjenta.

   Przetaczanie krwi to jest metoda rodem z 19 wieku żaden lekarz nie zgodzi się w czasie gdy był by operowany do przetoczenia mu krwi ani członkom jego rodziny bo wie jak to jest niebezpieczne

   Idź proszę do szpitala i przeprowadź wywiad z lekarzami zamiast powtarzać w kółko ten mit przekazywany pomiędzy ŚJ.

   Masz argumenty stare i w kółko powtarzane one są już nudne

   Argumenty owszem i są stare, bo te problemy są u Was od dawna i występują one nadal, a Wy nadal nic z nimi nie robicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef:
   "Przetaczanie krwi to jest metoda rodem z 19 wieku żaden lekarz nie zgodzi się w czasie gdy był by operowany do przetoczenia mu krwi ani członkom jego rodziny"

   Jest dokładnie odwrotnie.
   Nawet ŚJ wiedzą jak ważna w leczeniu jest krew więc zgadzają się na frakcje krwi.

   Jesteś głupi jak kaloryfer.

  •  

   pokaż komentarz

   jesteśmy szczęśliwe i przekonane, że wybrałyśmy najlepszą drogę życiową

   @ohmyjw: Bo są autentycznie szczęśliwe. Wierzą w to. Tak samo jak mnisi, pustelnicy, asceci, pątnicy. Tak jest z każdą religią. Wiara czyni takie "cuda".

  •  

   pokaż komentarz

   Te dziewczyny to ofiary manipulacji

   @Overthinker: Każda religia jest manipulacją, jeśli stoi za nią kościół. Zaś szczęście nie ma miary i zawsze jest autentyczne. Jest, albo go nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: to są według ciebie szczesliwe dziewczyny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @jires51: Nie wiem, nie znam ich. A Ty je znasz?

   Poza tym wyobraź sobie, że na świecie żyje 7 miliardów ludzi i nie wszyscy nie będący ŚJ wyglądają jak te dziewczyny ze zdjęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: w sumie tak ale jak sobie stoją z książkami to niech sobie stoją wolny kraj inne się puszczają i ćpają a te stoją i nie robią problemów

  •  

   pokaż komentarz

   @jires51: ja nie twierdzę, że te dziewczyny co stoją z książeczkami robią problemy. One są ofiarami systemu i po prostu robią to czego zostały nauczone. Problemem jest tu sam system który oszukuje w ten sposób ludzi, a nie jego ofiary.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: dzieci na WOŚP tez stoją z puszkami i co też masz do nich problem że je nauczyli stać z puszkami
   ? wolny kraj każdy ma prawo wyznawac co che robić co chce i stać z ksiązkami gdzie chce chyba że sprzedaje to straż miejska ich zgarnie za nielegalny handel

  •  

   pokaż komentarz

   @jires51: Nie mam z nimi problemu, bo z ich stania z puszkami jest jakiś pozytywny efekt dla społeczeństwa, za tę kasę kupuje się sprzęt który może uratować życie wielu ludzi (można nie lubić WOŚP ale nie można zanegować tego, że kupili tego sprzętu masę, nawet jeśli jakąś część kasy zdefraudowali jak twierdzą ich przeciwnicy). Tymczasem ze stania z gazetkami Strażnicy efekt może być tylko taki, że ktoś da się złapać na tę propagandę i potencjalnie zmarnuje sobie życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @jkxaime o Jezusie wiadomo od 30tki,reszta to apokryfy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: Nawet mi cię nie żal, sprany móżdżku.

  •  

   pokaż komentarz

   od 30tki
   @Anomalocaracid: Podobno wtedy u Żydów to był wiek po osiągnięciu którego można było o sobie mówić "dorosły" :)
   Taki ciekawy fakt. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Anomalocaracid: Jasne, zdaję sobie z tego sprawę i dlatego nie jestem kontynuatorem działalności kogoś, o kim wiemy głównie ze źródeł o "podejrzanej autentyczności". Ciekawi mnie po prostu, że nie przeszkadza to Świadkom, jako badaczom Pisma Świętego, którzy twierdzą, że kontynuują jego dzieło.

  •  

   pokaż komentarz

   @komio Racja.Ostatnio w PR2 była audycja o apokryfach i relkiwiach, prowadzący też mieli ubaw.W ostatnią ndz wieczorem.Najbardziej podobał mi się fragment o mistyczce która czuła w ustach powiększający się napletek jezusa i jego smak.

  •  

   pokaż komentarz

   czuła w ustach powiększający się napletek jezusa i jego smak.

   @Anomalocaracid: xD Co? O bogowie! W radiu takie rzeczy puszczają? ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @komio Miała wtedy kłopoty przez to a było to Średniowiecze.Ogólnie audycja ciekawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @jkxaime: Plusik za Pana Russela, niewielu wie o tym. W sumie Nowy Porzadek = NWO

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw:
   Ja sam nie ze wszystkim się zgadzam (kilka rzeczy bym zmienił) Ale prócz tej religii nie znalazłem nic lepszego. Ale może ty mi podpowiesz co w zamian? Bo nie chcę być bez wiary w Boga (bo uważam to za denne i bez celowe życie).
   Piszesz, że standardowe odpowiedzi Świadków. Ale Ty sam masz te same zarzuty od lat i w kółko je powtarzasz jak zdrowaśkę.
   Piszesz, że powtarzasz swoje ciągłe zarzuty bo Świadkowie nic z tym nie robią. Ale dlaczego mają robić bo tobie się nie podobają. Jak ci się nie podobało to odszedłeś, lub szukaj religii która spełni wszystkie twoje oczekiwania. Lub załóż swoją organizację, jesteś w jakiejś religii to albo dostosujesz się albo szukaj czegoś innego.

   Powiedz szczerze. Wszystko było źle w niej???? Moim zdaniem te dobre rzeczy przeważają błędy czy te które są złe.
   Nikt nie zrobił mi prania mózgu. Po prostu jak odejdę nie mam nic w zamian by zapełnić dziurę zaspokajanie moich spraw duchowych.

   Na frakcje krwi jest przyzwolenie bo to nie pełna krew. A zmiana dlatego, że kilkadziesiąt lat temu nie było pojęcia w medycynie frakcji, a stosowało się tylko pełną transfuzję. Kiedyś w każdym środowisku temat wykorzystywania był spłycany (bo nie rozumiano skutków wykorzystywania na życie dorosłe). Teraz w organizacji od wielu lat pedofil z automatu po udowodnieniu wylatuje z zboru. A pedofilem zajmuje się biuro główne - włącznie ze zgłoszeniem do prokuratury. Jak taki pedofil powróci do zboru (tylko po kilku latach - i tylko po leczeniu i okazaniu skruchy) nigdy nie może wykonywać żadnych zadań w zborze i to dożywotnie.
   Przy zamianowaniu na przywileje nie ma kumoterstwa, gdyż ostateczne zdanie jest do nadzorcy obwodu i biur głównego. A uwierz mi ściemniacze teraz nie przejdą.
   Ja będę się trzymał tej organizacji. bo powtarzam jest to niedoskonała organizacja ale lepszej nie znalazłem. (a szukałem wiele lat).
   Piszesz, że panie przy wózku takie biedne bo muszą stać, a jak ich spytać to są szczęśliwe (i to nie szczere). Ale to ty zakładasz ich nie szczerość w takiej odpowiedzi.
   Maratończyk jak przebiegnie 40 km to dla niego mam współczucie bo wygląda jak śmierć, a on do mnie że jest szczęśliwy bo ukończył bieg. i dlaczego mam mu nie wierzyć? Nie rozumiem maratończyków ale wierzę w ich szczerość po maratonie, że jest szczęśliwy. Chwytasz przykład? Oni (my) jesteśmy szczęśliwi i to nie pranie mózgu, tylko szczera satysfakcja.
   A Ty robisz się zgorzkniały....

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef:

   Ale może ty mi podpowiesz co w zamian? Bo nie chcę być bez wiary w Boga (bo uważam to za denne i bez celowe życie).

   Nikt Ci nie każe być bez wiary w Boga. Na świecie masz miliardy ludzi którzy wierzą w Boga na różne sposoby, a nie są Świadkami Jehowy. Wielu byłych Świadków Jehowy również nie przestaje wierzyć, po prostu z reguły nie decydują się oni na przynależność do żadnej zorganizowanej religii w której znowu jakiś niedoskonały człowiek by im wmawiał w co mają wierzyć.

   Ale Ty sam masz te same zarzuty od lat i w kółko je powtarzasz jak zdrowaśkę

   Jeśli coś jest od lat zepsute to ludzie będą na to wciąż zwracać uwagę, to naturalne.

   Piszesz, że powtarzasz swoje ciągłe zarzuty bo Świadkowie nic z tym nie robią. Ale dlaczego mają robić bo tobie się nie podobają

   Powinni coś zrobić ze swoimi praktykami bo są szkodliwe, nie dlatego że mi się nie podobają. Szkodliwa jest praktyka nie podawania krwi w przypadkach zagrożenia życia, szkodliwe jest ukrywanie pedofilii, szkodliwe jest zrywanie kontaktu z członkami rodziny którzy przestali wierzyć w to samo.

   Powiedz szczerze. Wszystko było źle w niej????

   Nie, nie wszystko, ale to żaden argument. W kościele katolickim też nie WSZYSTKO jest źle (i co ciekawe, wielu ludzi należących do niego uważa się za szczęśliwych!), a jednak chodzisz do jego członków w nadziej że przekonasz ich, że to Twoja religia jest prawdziwa, a ich nie.

   Na frakcje krwi jest przyzwolenie bo to nie pełna krew. A zmiana dlatego, że kilkadziesiąt lat temu nie było pojęcia w medycynie frakcji, a stosowało się tylko pełną transfuzję

   Tylko że przyzwolenie jest na niektóre "mniejsze" frakcje, np. na hemoglobinę, ale na płytki krwi już nie. I to na które konkretnie jest przyzwolenie zmieniało się z biegiem lat. Moje pytanie brzmi - kto i jakim prawem o tym decyduje, skoro w Biblii nic na ten temat nie ma? Przecież od tej decyzji może zależeć życie ludzi.

   Teraz w organizacji od wielu lat pedofil z automatu po udowodnieniu wylatuje z zboru. A pedofilem zajmuje się biuro główne - włącznie ze zgłoszeniem do prokuratury

   Nie jest to prawda. Z dokumentów komisji ds. pedofilii w Australii wynika, że organizacja nie zgłosiła ani jednego z 1800 przypadków pedofilii o których wiedziała na policję.

   Jak taki pedofil powróci do zboru (tylko po kilku latach - i tylko po leczeniu i okazaniu skruchy) nigdy nie może wykonywać żadnych zadań w zborze i to dożywotnie

   Również nie jest to prawdą, nie ma żadnych wytycznych dotyczących tego jak długo pedofil ma być wykluczony i jak ma się leczyć by powrócić. Nie jest również prawdą że nie może wykonywać dożywotnio żadnych zadań w zborze, mam w tej sprawie oficjalny dokument z Biura Oddziału który temu zaprzecza.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw:
   Dyskusja z Tobą jest jałowa. Bo na każdy argument, jak nie masz co pisać to skrobiesz, że kłamstwo. Nie chce mi się takich rozmów prowadzić. Szkoda czasu. Wszystko co napisałem powyżej to prawda. Po co mi kłamać cię?
   Eh. Siedź tu i gnuśniej...
   Nie do zobaczenia

  •  

   pokaż komentarz

   @KsiegaRekordowSzutki: ,,przykry widok", tacy ludzie, poczciwi, skromni, nawet do twarzy im z tym, dużo takich wokoło, tylko jak zaczynają temu przeczyć obnosząc się z ich poglądami, szukać następnych nośników ich idei, na których by je przerzucili, to już przesadzają; to zachłanność, pycha, upodmiatawianie innych, profesjonalne szukanie ofiar pod wyżywańsko z powołańskiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: Aha, czyli mam dowody że piszesz nieprawdę (świadomie bądź nie) i mogę Ci je pokazać, ale Ty wolisz to zignorować bo szkoda Ci czasu. Ok, masz rację, ta dyskusja jest jałowa. Tylko nie szczyć się więcej tym że żyjesz w "prawdzie" skoro boisz się zweryfikować czy tak faktycznie jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: Nie dotrzesz. Po prostu stoi ściana, która odbija wszystko co się da. To jak rozmowa z dzieckiem, które zatyka uszy

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw:
   Nie boje się dyskusji. mam na półce książkę "paście" i wiem jakie są wytyczne, mi.in o dożywotnych ograniczeniach dla skruszonych pedofilów (nie wolno mu nawet być przy nagłośnieniu, czy porządkowym). I wytyczna, że potrzeba lat by taka osoba udowodniła skruchę i potem wróciła.
   Pedofile nie byli ukrywani - tylko owszem sprawy nie zgłaszano policji, ale wyrzucano takich ze zboru. Teraz od kilkunastu lat sprawy przejmuje Biuro oddziału i oni zgłaszają na prokuraturę sprawę. Nie ma krycia przez starszych, bo się tym nie zajmują.

   Piszesz: "Szkodliwa jest praktyka nie podawania krwi w przypadkach zagrożenia życia".

   obejrzyj: https://www.youtube.com/watch?v=17XE2E6I54I

   wklep w google: handel krwią - zobaczysz jak na krwi zarabia się miliardy dolarów, jak istnieje lobby zajmujące się przymuszaniem lekarzy do transfuzji - w grę wchodzą miliardy dolarów. To jest biznes a nie ratowanie życia.
   Spytaj honorowych dawców, każdy z nich podpisał, że pozwala by ich "darmowa" krew mogła być odsprzedana. Chwytasz?

   Prócz tego jedni jadą do Afganistanu, Iraku. Libii by szerzyć pseudo demokrację i narażają życie. Ja trzymam się wytycznej z Biblii by nie przyjmować krwi - a to złe i piętnowane.
   Ile osób umarło bo odmówiło transfuzji, a ile po transfuzji i powikłaniach po niej? Nawet papieża JP2 zarazili w szpitalu transfuzją. Znam ludzi którym przetoczono hektolitry krwi a i tak zmarli. Krew nie ratuje życia!!!!! - to slogan wymyślony przez handlarzy krwią.

   piszesz: szkodliwe jest zrywanie kontaktu z członkami rodziny którzy przestali wierzyć w to samo.

   Dlaczego piszesz, że przestali wierzyć e to samo? A może ja nie chcę mieć kontaktu z człowiekiem który odszedł ze zboru za to, że bzyka się na prawo i lewo! A może nie chcę mieć kontaktu z człowiekiem który chleje do upadłego! Jest to szkodliwe dla mnie towarzystwo jeśli chcę utrzymać swoje wartości. Jak rzucasz palenie to chcesz przebywać z palaczem co kopci fajki. Nie. Chwytasz przykład.

   Zaktualizuj sobie wytyczne. Albo w ogóle zbadaj jakie wytyczne mają starsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: No niestety, to Ty musisz zaktualizować swoje informacje. Proszę bardzo, oto dokument dla pracowników Biur Oddziałów odnośnie mianowania osób, które dopuściły się pedofilii (wydany w 2013 roku, od tego czasu nie zaktualizowany): https://drive.google.com/open?id=0B6x59Q9rx60oRHN2RTVILTZENzA . Jeśli nie znasz angielskiego to tutaj masz przetłumaczone pierwsze trzy zagadnienia. Cytuję:

   PYTANIE 3: Jeśli mężczyzna molestował dziecko wiele lat temu po swoim chrzcie, czy mógłby zatrzymać swój przywilej służby?
   Istnieje możliwość, by zatrzymał on przywilej. Starsi muszą wnikliwie rozważyć sprawę i szczegółowo ją opisać przesyłając swoją rekomendację do biura (...)

   Dalej czytamy że jeśli minęło 20 lat i brat ma nieposzlakowaną opinię i "nie ma szumu wokół sprawy" to wtedy może dalej usługiwać. Jak to się ma do tego że twierdziłeś, że taka osoba nie może sprawować przywileju dożywotnio?

   Ja trzymam się wytycznej z Biblii by nie przyjmować krwi - a to złe i piętnowane

   A trzymaj się czego chcesz i jeśli na własne życzenie chcesz umrzeć to proszę bardzo. Tylko że jeśli jesteś rodzicem, to jako ŚJ będziesz naciskał by również Twoje małe dziecko nie dostało krwi w nagłych wypadkach. Na szczęście w naszym kraju jest to nielegalne i szpital zignoruje takiego rodzica, ale są kraje, w których dzieci świadków Jehowy nadal z tego powodu umierają ( ͡° ʖ̯ ͡°).

   może ja nie chcę mieć kontaktu z człowiekiem który odszedł ze zboru za to, że bzyka się na prawo i lewo! A może nie chcę mieć kontaktu z człowiekiem który chleje do upadłego!

   Czy dla Ciebie wszystkie osoby które odeszły ze zboru to cudzołożnicy, pijacy czy narkomani? A co jeśli taka osoba odeszła ze zboru, ale nadal prowadzi się moralnie? Na jakiej podstawie zerwiesz z nią kontakt? Chwytasz?

   Teraz od kilkunastu lat sprawy przejmuje Biuro oddziału i oni zgłaszają na prokuraturę sprawę. Nie ma krycia przez starszych, bo się tym nie zajmują

   Jeszcze raz powtarzam, nieprawda, a jako dowód polecam zapoznać się z raportem komisji w Australii: https://drive.google.com/open?id=0B6x59Q9rx60oaXpIT2QyVFZXNk0

   Obejmuje on 1800 przypadków pedofilii i 1006 sprawców w zborach Świadków Jehowy w Australii. Zauważ, że wśród dat tych czynów znajdują się również takie nawet z 2014 roku, a jedna z 2015 roku (kiedy to ów raport został przekazany przez Biuro Oddziału do australijskiej komisji). Mimo to sprawy te również nie zostały zgłoszone na policję (skrajnie prawa rubryka - "Reported to authorities by JW" - wszędzie masz "No"). Również sam Geoffrey Jackson, członek Ciała Kierowniczego, podczas przesłuchania przed komisją potwierdził, że ponieważ prawo od nich tego nie wymagało, to tego nie zgłaszali.

  •  

   pokaż komentarz

   @fervi: Zdaję sobie z tego sprawę, ale nawet jeśli nie dotrę do niego, to może do kogoś innego kto będzie tę dyskusję czytał później i samemu wyciągnie wnioski.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: Skąd tyś wytrzasnął to pismo. To jest fake!
   Pisma i listy z biura głównego tak nie wyglądają. Takie coś to może każdy napisać i przerobić na pdf.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: Z rządowego serwisu internetowego komisji królewskiej w Australii:

   http://www.childabuseroyalcommission.gov.au/exhibits/636f01a5-50db-4b59-a35e-a24ae07fb0ad/case-study-29,-july-2015,-sydney

   Szukaj "Guidelines for Branch Office Service Desks - 2013", znajdziesz tam ten sam plik PDF. Znajdziesz tam też inne listy do starszych dotyczące kwestii pedofilii, a także książkę "Paście". Wszystko to jest materiałem dowodowym który rząd Australii sądownie pozyskał z Biura Oddziału w tym kraju i opublikował w swoim serwisie.

   Wszystkie te dokumenty są autentyczne, co potwierdzili prawnicy towarzystwa Strażnica podczas przesłuchań. Transkrypty z tych przesłuchań są również dostępne na stronie owej komisji.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: O, tutaj nawet masz list z Biura Głównego do biura w Australii mówiącego o aktualizacji tego konkretnego dokumentu, co dodatkowo poświadcza jego autentyczność.

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw: A tutaj masz fragment przesłuchania w którym przesłuchujący pyta pana Rodneya Spinks, pracownika działu służby w Biurze Oddziału w Australii odnośnie tego konkretnego dokumentu i ten potwierdza m.in. ten dokument zawiera wytyczne, którymi się kierują:

   https://youtu.be/02delkCezRw?t=14m38s

  •  

   pokaż komentarz

   @ohmyjw taki protip - Badacze Pisma Świetego (pierwotna nazwa ŚW) nadal istnieja, jednak sa niezrzeszeni.

  •  

   pokaż komentarz

   @jkxaime: spytam(bo chyba do mnie to pisałes), miałem to w zanadrzu, aczkolwiek bez zdjecia - znam tez spodziewana odpowiedz że "jest to manipulacja katolików" ponieważ tej wersji sie póki co trzymaja od czasu jak katolicy ich o to pytali i to im zarzucali.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef:

   Pamiętam z Tych filmików prezentowanych na konferencji o lojalności wobec organizacji, że tamta dziewczyna związała się z innym facetem, spoza organizacji, miała z nim dzieci i ją za to wyrzucili. Nawet matka telefonu od niej nie chciała odebrać. Być w związku i mieć dwójkę dzieci to chyba nie jest patologia.

   Uderzyło mnie też, że ta dziewczyna przyjęła chrzest jak miała 11 lat, lub coś koło tego. Kiedyś obiło mi się o uszy, że krytykujecie katoli za chrzczenie niemowlaków, że nie jest to świadoma decyzja chrzczonego. Czy 11-latka jest osobą zdolną do podjęcia tak poważnej decyzji? Przecież jak za parę lat, gdy dorośnie, jej się nie spodoba i opuści organizację, to nawet matka telefonu od niej nie odbierze (przynajmniej nie powinna jak jest wierna waszym zasadom).

   A co do tej transfuzji. Jest dzieciak, ma wypadek, lekarz mów że trzeba przeprowadzić transfuzję, bo umrze. Rodzice się nie godzą, bo wiara zabrania, dzieciak umiera, idzie do nieba do jehowy. Spotka się z rodzicami jak umrą. Zastanawia mnie coś takiego: gdyby to dziecko przeżyło i potem odeszło z organizacji to trafiłoby do piekła? No i w sumie w ten sposób jego rodzice zabijają kogoś kto nie wierzy w to co oni.

  •  

   pokaż komentarz

   @sombretoy: ano do Ciebie, coś nie trykło. A ta argumentacja, że prowokacja - trochę nie rozumiem kto ma to kupić. Grób istnieje, jest podpisany, nawet ten symbol krzyża otoczonego wieńcem był chyba kiedyś używany przez Badaczy Pisma Świętego czyli innymi słowy Świadków Jehowy przed rebrandingiem. Ale ciekaw jestem co powiedzą i czy nauczyli się czegoś nowego przez ostatnie 10 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pawery1: SJ nie są jak te owieczki co oddają baranki na rzeź bez mrugnięcia. Wydali miliardy $ na badania nad preparatami krwiozastępczymi z których wszyscy korzystają.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: Przyjacielu, skoro uważasz, że transfuzje krwi są szkodliwe to podaj może statystyki śmiertelności w przypadku transfuzji oraz w przypadku odmowy transfuzji.
   Bo kiedyś jeden z Twoich kolegów, tutaj na wykopie, podał linki do jakichś statystyk promowanych przez towarzystwo i wynik był raczej przytłaczający dla waszej "teorii"
   I małe pytanko: dlaczego każdy swiadek w Polsce na każdy zarzut w ich kierunku ripostuje do kościoła Katolickiego? Czyżby wróg publiczny numer 1???

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: Druga sprawa:
   Towarzystwo dzieli krew na składniki dozwolone i niedozwolone. W dozwolonych jest osocze, które stanowi zdecydowaną większość krwi i jest stosowane w produkcji szczepionek i wielu leków.
   Czy możesz zacytować choćby jeden werset, na podstawie którego dzielicie krew na składniki dozwolone i niedozwolone? Bo u was ponoć wszystko oparte jest na Biblii.

  •  

   pokaż komentarz

   @komio: to podobno czy fakt?

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszSebaBach: W którym miejscu wydali miliardy $ na badania? Masz udokumentowany jakikolwiek taki przypadek?

  •  

   pokaż komentarz

   @thuia: A jak napiszę że fakt to mi uwierzysz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @komio: być może bo brzmi sensownie... Przed 30 ma się siano we łbie ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @thuia: Brzmi sensownie i dlatego napisałem w komentarzu. Wiem to natomiast od kogoś a nie z książek czy z internetu i nie jestem wstanie tego w żaden sposób udowodnić. Ergo: podobno. Jak jesteś tym zainteresowany to musisz niestety samemu sprawdzić czy na pewno ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   idzie do nieba do jehowy. Spotka się z rodzicami jak umrą. Zastanawia mnie coś takiego: gdyby to dziecko przeżyło i potem odeszło z organizacji to trafiłoby do piekła?

   @Pawery1: żeby być ścisłym - świadkowie nie wierzą w takie niebo i piekło jak katolicy, dla nich w niebie mieści się tylko rząd Jezusa i jedynie wybrani będą tam rządzić razem z nim nad Ziemią. Reszta wiernych zmartwychwstanie dopiero po Armagedonie i będą żyć na tej Ziemi. O tym czy są godni tego życia decyduje Jezus albo Bóg (nie pamiętam) przy Sądzie Ostatecznym. Jak nie to nie zmartwychwstaną i tyle. Czyli tak naprawdę dziecko spotka się z rodzicami dopiero po Armagedonie.

   Z tego co rozumiem to nigdy nie wiadomo czy ktoś zmartwychwstanie czy nie, bo nikt nie wie jak zadecyduje o tym Bóg (czy tam Jezus), ale raczej nie liczą na to, że ktoś wykluczony będzie żył z nimi w raju.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: Nie możesz żyć bez wiary w Boga mówisz? To wierz, Twój wybór, ale skrajną głupotą jest należenie do organizacji prowadzonej przez grupę ludzi tylko i wyłącznie dla własnych zysków (poczytaj o założycielu kościoła ŚJ) (nie chodzi tu tylko o ŚJ, ale o KAŻDĄ religię i kościół).
   Należałem do ŚJ do 13 roku życia. Potem zacząłem czytać, przeczytałem Biblie i myśleć i nagle mnie olśniło! To co było mówione na zebraniach to stek bzdur, Strażnica - stek bzdur, Przebudzcie sie - stek bzdur. Stek bzdur pisany przez wązką grupę ludzi i powtarzane przez kolejne jednostki z wypranymi łbami tylko po to, żeby prać kolejne głowy i budować wielomiliardowe imperium!
   Koniec świata przekładany dziesiątki razy tylko po to, żeby straszyć kolejne pokolenia. Jak durnym trzeba być, żeby wierzyć w ludzi niby kierowanych przez Boga którzy popełniaja błąd za błedem i tylko zmieniają zapisy lub pierdzielą o interpretacji??
   Moja mam dalej siedzi w tym gównie i jak słyszę jak mówi, że bardzo jej przykro, że ona pójdzie do nieba, a ja moi bracia, moj tata, moje dzieci zostaniemy zabici przez jej wrednego, zepsutego do szpiku kości, egoistycznego i krwawego Boga to mi sie płakać chce. Ten "Bóg" wg. Biblii zabił setki razy więcej ludzi niż Szatan. Litościwy? Praworządny?
   ŚJ nie czytają Biblii, czytają opracowania pisane przez ludzi po to tylko, żebyś Ty jako Świadek przypadkiem nie zaczął myślec, żebyś przypadkiem nie zauważył, że Biblia jst naszpikowana błędami, niedomówieniami, nieścisłościami. Że nie ma NAJMNIEJSZYCH szans, żeby była ona pisane pod nadchnieniem istody doskonałem i wszechwiedzącej.

   Musisz w coś wierzyć? Ja też miałem taką potrzebę. Teraz wierze w siebie, w dobro, dobre uczynki, miłość. W energię którą jestem i którą jest cały wszechświat. W karmę. Dobro i zło. I nie muszę należeć do żadnej organizacji tworzonej przez ludzi ( Kościół Katolicki, Świadkowie Jechowy, Zielonoświątkowcy, Muzułmanie - jeden shit). Dalej się modlę, ale nie nadaję Bogu imienia, bo wierze, że to nie jest osoba tylko jest nim wszystko, jedna wielka energia zbudowana ze wszystkiego co żyło i żyje. I dostaje od niej odpowiedzi, natchnienie, czuję jej obecność i uzyskuje pomoc. Bo dobrem przyciągasz dobro, złem zło - i tego uczą wszystkie religie świata od najstarszych pogańskich wierzeń po Latającego Potwora Spagetti. Ale ludzia dalej tego nie rozumieją i brną w jakieś sekty których główna rola to generowanie zysków.

   Życzę Ci, żebyś odnalazł swojego "Boga" w sobie, nie w organizacji, która steruje Twoim życiem i podejmuje za Ciebie decyzję jak powinienneś żyć.

   Niech moc będzie z wami!

  •  

   pokaż komentarz

   @giaco: I juz jestes klamcą. Napewno twoja matka nie mowila ze pójdzie do nieba. Bo ŚJ nie wierzą w to. To jest kolejny dowód na trolle w takich komentarzach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: walnalem byka, fakt. Potem chcialem edytowac ale juz bylo za pozno. Widze ze lubisz nierzyc wszystkich wg. wladnej miary ;) klamca nie jestem.

   Na ziemi raj, nasz Pan obiecal
   Tu turu tu, tururu tu.

  •  

   pokaż komentarz

   @giaco: Jak można walnąć doktrynalnego byka i do tego rzekomo cytować słowa matki, która cię straszyła. Po prostu walnąłeś atakiem bez pomyślenia i tylko po to by przedstawić ŚJ w złym świetle. Nie ważne co napisze, nie ważne że kłamstwo ale może gawiedź chytnie kolejne absurdalne oskarżenie. Eh szkoda czasu na czytanie twoich kłamliwych wypocin trollu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kerelef: nie spinaj dupy dzieciaku, napisalem przeciez, ze byl to moj blad. Trolem to chyba ty jestes, bo dalej pierdzielisz farmazony. Widac twoja racja jest najtwojsza i huj. Wiesz nawet lepiej niz ja co mysle. Klawo.
   I nie jechalem jako tako po samych SJ ale raczej ogolnie o postaci Boga przedstawionej w Biblii.
   Tak wy juz ludzie malostkowi i zaslepieni macie, przyj%@$c sie do jednego slowa, bo po co starac sie zrozumiec calosc przekazu. Niech twoj Jehowy ukrzyzowany na palu i jego duch, ojciec i swieta matka zesla na ciebie i tobie podobnych cud umiejetnosci racjonalnego myslenia jeszcze przed koncem swiata ktory nastapi w 2018, 2025, 2031 albo innym. Amen.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy ktokolwiek mógłby napisać jak ich skutecznie spławić? Ja próbowałem już odmów grzecznych, niegrzecznych, chamskich, logicznych. Nic nie pomaga, regularnie mnie nachodzą ci sami. Psami tylko nie szczułem bo nie mam.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: Przeczytaj Pismo Święte i zacznij z nimi dyskutować. Większość zna tylko kilka formułek, więc szybko się ulotnią. Najlepiej się sprawdza tekst o 1000 lat pokoju przed końcem świata (Apokalipsa).

  •  

   pokaż komentarz

   @Aga96314: jednorazowo może i się ulotnią, ale przyjdą znów za jakiś czas
   @rzeznianumer5: jak już próbowałeś chamsko to nie wiem. oni mają obowiązek prowadzić zapiski z "terenu" i powinni zrobić o Tobie notatkę, że nie chcesz, żeby przychodzili. zapytaj ich może grzecznie, czy robią notatki. jeśli nie, to dlaczego, skoro wiesz, że powinni. a jeśli tak, poproś żeby zapisali, że nie życzysz sobie wizyt, i niech potwierdzą że to zapiszą. a jak często przychodzą? zapytaj na ile spokoju możesz liczyć po takiej deklaracji. oni pewnie mają nadzieję że zastaną kogoś innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @noelo_cohelo: Kiedyś im powiedziałem nie widząc że robią jakieś notatki, że mamy XXI wiek, komputery i czy mogą sobie odhaczyć, żeby do mnie nie przychodzić i że te wizyty wywołują u mnie skutek odwrotny od zamierzonego. Mój stosunek do nich z obojętnego przechodzi we wrogi. Nie pomogło.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: ale co odpowiedzieli? zapytaj ich o to, zapytaj czy mogą sobie Ciebie zapisać. tak grzecznie. i wróć napisać co odpowiedzieli :) jak już potwierdzą że Cię zapiszą to może się poczują zobowiązani dotrzymać słowa.

   o, albo powiedz że wykluczony jesteś ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @noelo_cohelo: Nic nie odpowiedzieli. Ale następnym razem pociągnę ten temat. Nachodzą mnie co ok. miesiąc i to od lat zawsze w soboty więc zawsze odrywają mnie od jakiejś pracy wokół domu. Mam duży ogród i do furtki mam nawet 200 metrów do pokonania po to żeby się przekonać, że to oni. Zacząłem już jak słyszę dzwonek drzeć mordę na pół wsi do stojących ludzi czy chcą rozmawiać o bogu czy coś innego bo jak to pierwsze to ja dziękuję no ale robię z siebie trochę debila.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: xD nie no to jak zapiszą to powinni chyba nie częściej niż co 3 miesiące przychodzić. jacyś starsi ludzie? a to miasto czy wieś? bo to co piszesz to wskazuje na taki weekendowy wyjazd na "teren oddalony", mogą wtedy iść chmarą przez całą wieś i nie przejmują się wtedy często. ale to że piszesz że zawsze ci sami sugeruje raczej że to ktoś kto po prostu ma wyznaczone że chodzi to Twojego i okolicznych domów.
   ale wciąż parę lat to sporo, mógłbyś spróbować nawet podkablować takiego głosiciela :)

  •  

   pokaż komentarz

   @noelo_cohelo: To osada w lesie składająca się z 9 domów a mój jest tak charakterystyczny (drewniany z bala), że nie ciężko zapamiętać że w nim mieszka antychryst który nie chce rozmawiać o bogu. A jednak nie są w stanie tego zrobić mimo że chodzą albo jakieś dwie starsze panie 50+ albo dwóch mężczyzn 40+ ci sami od lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: Więc tak jak pukają do twych drzwi szybko ściągasz spodnie i na samych gaciach otwierasz drapiąc się po jajach jeżeli to np dwie świadkowe to zapraszasz do domu siadasz rozkraczony na fotelu i zadajesz jakieś dwuznaczne pytania.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: Zasugeruj że byłeś ŚJ ale odszedłeś od tej obłudnej sekty. Gwarantuję że więcej Cie nie odwiedzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: Otwórz drzwi na golasa i po kłopocie.

  •  

   pokaż komentarz

   @hmarek: no właśnie pytanie jaką oni uwagę do niego przywiązują bo jeśli zapamiętali że wcześniej mówił "nie, dziękuję", to może się nie udać.
   @Kaciorr: nie weszłyby. a to świadkom męskim nie może zadawać niedwuznacznych pytań? ;p
   @rzeznianumer5: albo naczytaj się jakichś odstępczych materiałów i wyskakuj do nich z pytaniami w stylu "dlaczego organizacja ukrywa pedofilię?" albo "co by Pani zrobiła gdyby Pani dziecko ochrzciło się jako Świadek Jehowy a potem odeszło? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @noelo_cohelo: W notatniku zapisują sobie tylko podstawowe informacje odnośnie osoby najczęściej reakcje, płeć przybliżony wiek. Do tego bardzo możliwe że następnym razem przyjdzie ktoś inny i będzie się opierał na tych notatkach. Mogą go wziąć za nowego lokatora i po sprawie;) Jeżeli wiarygodnie zagra i uwierzą że jest tzw "odstępcą" będą go unikali jak ognia..

  •  

   pokaż komentarz

   @hmarek: jeśli ktoś sobie nie życzy wizyt to należy to zapisać, zaprzeczasz? po co niby mieliby pisać same informacje personalne, ewidencja ludności? zapisuje się osobę wraz z jej reakcją: czy jest zainteresowana też

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: Powiedz, że już byłeś Świadkiem jehowy, ale zrezygnowałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: Ja kiedyś wypróbowałem jeden sposób i podziałało. Przyszły do mnie dwie kobiety, jedna młoda druga sporo starsza, od razu widać było kto w tej parze rządzi. Poprosiłem obie panie, żeby chwilę poczekały, bo rozmawialiśmy na dworze, wróciłem do domu i na karteluszku napisałem dziewięć dowolnych cyfr. Wróciłem do nich, wziąłem tą młodszą za łokieć, lekko odciągnąłem zaskoczoną na bok i niby to szeptem, odwracając się plecami do starszej, szepnąłem, żeby zadzwoniła na ten numer to jej tam pomogą wyrwać się z sekty. Jak to usłyszała ta starsza, jak szarpnęła młodą, jak dały dyla... Nawet do widzenia nie powiedziały, ale od tamtej pory mam spokój ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: przyszedl starszy gosciu z mlodym gimnazjalista. Pyta mnie "Czy chce Pan porozmawiac o bogu?". Odpowiedzialem mu "W wieku Pana mlodszego kolegi zmarla mi Mama, pozniej babcia, siostra - mysli Pan ze ma o czym ze mna rozmawiac". "Dziekuje i do widzenia". Juz wiecej go nie widzialem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @rzeznianumer5: A nie dałbyś rady im powiedzieć, że chętnie pogadasz, ale jak pomogą w pracach ogrodowych? Znaczy oni pielą i sadzą, a Ty będziesz rozmawiał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Hahahaha, dobre, na pewno tak zrobię. Dzięki!.

  •  

   pokaż komentarz

   @noelo_cohelo: Tak, ale taka osoba ich zdaniem zawsze może zmienić zdanie, mogła mieć gorszy dzień dlatego zażyczyła sobie aby nikt jej nie odwiedzał. W takim wypadku i tak prędzej czy później przyjdą. Jeśli natomiast wezmą Cię za odstępce to jesteś dla nich wcieleniem szatana, złem wcielonym i najgorszym grzesznikiem, którego należy unikać jak trędowatego - wtedy nie przyjdą ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @hmarek: nigdy? wciąż mogą założyć że się przeprowadziłeś/umarłeś/otworzy ktoś inny

  •  

   pokaż komentarz

   drzeć mordę na pół wsi do stojących ludzi czy chcą rozmawiać o bogu czy coś innego bo jak to pierwsze to ja dziękuję no ale robię z siebie trochę debila.

   @rzeznianumer5: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   -Halina co to było?
   -A to znowu ten Kowalski, wariat się na ludzi wydziera ...

  •  

   pokaż komentarz

   niby to szeptem, odwracając się plecami do starszej, szepnąłem, żeby zadzwoniła na ten numer to jej tam pomogą wyrwać się z sekty

   @Takiseprzecietniak: Taktyk (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @komio: Lepszy wróbel, tu wróbliczka w garści, niż kanarek, tu potencjalnie nowy wyznawca, na dachu ( ͡° ͜ʖ ͡°) Oni tam się tak nawzajem pilnują, że szok.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Wiem. Widziałem z 1 ręki :P
   ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @komio: Zbawianie świata, zbawianiem świata, ale przede wszstkim trzeba dbać, żeby stado się nie rozlazło, zwłaszcza młode osobniki co to im łatwo można w głowie błękit zabełtać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: I tak większość odchodzi w taki czy inny sposób. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Aga96314 uwarzaja ze 1 dzien u Boga to 1000 lat

 •  

  pokaż komentarz

  W Polsce fajnie rolują wyznawców na nieruchomościach. Ponoć to dość częste, przykład z mojego rodzinnego (małego) miasta. Wyznawcy zbudowali "salę królestwa", czyli taki ichniejszy mały kościół z aulą na ich spotkania, oraz mieszkaniem dla ich pastora, czy jakie tam jest właściwsze określenie. Wszystko z datkó - ziemia, materiały, czy też robocizna. Jak rozumiem do pracy zjeżdżali się z dość dużej odległości. Podziałało to kilka lat, po czym postanowiono włączyć ich "gminę" do innego, o właście, to się zbór nazywa. Mają sobie dojeżdżać, a nieruchomość, przekazaną oczywiście pod bezpośrednią własność Jehowych - wystawiono na sprzedaż. Naprawdę wielu poczuło się oszukanych.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Jeśli to jest mała miejscowość to faktycznie może być bez sensu utrzymywanie nieruchomości która nie jest w pełni wykorzystana. Możliwe, że była kiedyś potrzeba aby ten budynek powstał ale realia się zmieniły (większość pewnie teraz ma samochody i dojazd np. do 15km nie stanowi większogo problemu).

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Masz racje. Żeby było ciekawiej to jeszcze szaraczki pożyczają pieniądze od centrali żeby wybudować własnymi rękami salę, która będzie należeć właśnie do tej centrali i która w każdej chwili może nieruchomość sprzedać. Pożyczoną kasę trzeba oczywiście oddać centrali. Tak się robi interesy..

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: Dokładnie tak to wygląda jak Ty i @hmarek to opisujecie. To właśnie dzięki nieruchomościom ta organizacja jest tak bogata. Ostatnio nawet się nie kryją z tym, że jest jedna z głównych gałęzi ich działalności i założyli w Brooklynie biuro sprzedaży nieruchomości: https://www.watchtowerbrooklynrealestate.com

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: to jeden sposob wyj!$$ki na nieruchomosci, slyszalem o przypadkach gdzie wyznawcy woleli przed smiercia przepisac nieruchomosc swiadkom, zamiast swoim dzieciom nie bedacym w tej sekcie, tak silne sa jej wplywy na zycie.
   Slyszal ktos zeby ktos tak robil na linii KK-ateistyczny potomek?

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio: Utrzymanie nieruchomości zajmował się miejscowy zbór, zatem co to za tłumaczenie, ze ludzie mają samochody? W Polsce po wsiach jest wiele kościołów (budynków), do których ksiądz przyjeżdża tylko raz w tygodniu, a są utrzymywane. Tutaj ponadto chodzi o integrację społeczności - sami sobie coś zbudowali, mieli tam spotkania/czytania Biblii itd. Plus mieszkanie (w pełni urządzone). Mnie to bezpośrednio nie dotyczy, więc powinno mnie nie obchodzi. Po prostu irytuje mnie takie podejście ich organizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @FrasierCrane: bierzesz pod uwagę zdecydowanie za mało czynników, które mogły wpłynąć na taką decyzję.

   1. czy faktycznie udawało się utrzymywać obiekt
   2. czy mogły się pojawić dodatkowe wydatki na remonty itp,
   3. Ile osób korzystało? Mówisz o integracji ale mogła być taka sytuacja, że zbór był zbyt mały i musiał zostać połączony z jakimś sąsiednim - wtedy dwa obiekty byłyby zbędne.
   4. Jaka była faktyczna sytuacja prawna tego obiektu... mogło być tak, że działka była kupiona kiedyś przez osobę prywatną? Kiedyś nie wszystkie wspólnoty religijne mogły oficjalnie kupować nieruchomości. Jeżeli kupiła to osoba prywatna, może były wątpliwości co do przeznaczenia nieruchomości?
   5. Jak dawno to było,czy osoby, które teraz dojeżdżają do sąsiedniej miejscowości nadal żałują?