•  

  pokaż komentarz

  Musimy uniezależnić się energetycznie od innych państw w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa, jeżeli są tu jacyś przeciwnicy to niech spojrzą sobie na tą mapkę ile elektrowni jest dookoła naszych granic. Myślę że to powinien być priorytet dla tego i przyszłego rządu.

  źródło: elektrownie.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Gazprom się nigdy na to nie zgodzi i opłaci tylu pseudo ekologów i polityków ilu będzie trzeba do tego dodajmy osoby nieznające się na atomie ale pamiętające Czarnobyl czyli pożyteczni idioci krzykacze. Dodatkowo wszystkim naszym sąsiadom odpowiada sprzedawanie nam energii. Podsumowując dopóki nie zaczniemy się kierować polskimi interesami w polityce to można pomarzyć o elektrowni i niezależności jakiejkolwiek nawet energetycznej. Polska to dojna krowa w każdej dziedzinie.

  •  

   pokaż komentarz

   @seband14: wystarczy że mamy potężne lobby węglowe i żaden gazprom ani inne ekoludki są niepotrzebne by elektrownia nie powstała.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: no ale hurr durr Czarnobyl i Fukushima xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Tylko u nas to pewnie jak z drogami będzie i stadionem narodowym najdroższa elektrownia atomowa na świecie. Za tą cenę będzie można postawić 2 takie same.

  •  

   pokaż komentarz

   Gazprom się nigdy na to nie zgodzi i opłaci tylu pseudo ekologów i polityków ilu będzie trzeba
   @seband14: Dlaczego budowa elektrowni jądrowej ma być Gazpromowi bardziej nie na rękę niż budowa elektrowni węglowych (która ma obecnie miejsce)? Szczególnie, że Rosja jest eksporterem uranu i technologii jądrowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Problem polega na tym, że wszystkie rządy mają kupę w gaciach jak trzeba pójść na konfrontację z górnikami dla dobra kraju...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Myśle że obecnie nie opłaca się budować elektrowni atomowej. Przespaliśmy okres kiedy należało to zrobić.
   Najszybciej elektrownia mogłaby powstać za 10 lat. Za ten czas dużo się zmieni w energetyce. Obecnie wszyscy inwestują w alternatywne źrodła i lepiej się wstrzymać.
   To że wokół mamy mnogo atomów u sąsiadów to należy tylko wykorzystać. Powinniśmy importować prąd po najtańszych stawkach.
   Przykładowo Szwedzi potrafią sprzedawać prąd poniżej 30€/MWh, gdzie nasze elektrownie sprzedają w tym czasie po 37€

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko u nas to pewnie jak z drogami będzie i stadionem narodowym najdroższa elektrownia atomowa na świecie. Za tą cenę będzie można postawić 2 takie same.
   @majkelus: Nie wiem jak stadiony, ale drogi na pewno w Polsce nie są najdroższe ani na świecie, ani w Europie ani w UE...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: reaktor Chmielnicki ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: To ta słynna niezależność energetyczna polegająca na importu uranu gdzieś z Afryki?

  •  

   pokaż komentarz

   Musimy uniezależnić się energetycznie od innych państw

   @Nemezis_: a paliwo do elektrowni upimy od rosji jak wszyscy dookola?( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @seband14: Paradoksalnie chyba tylko PiS może doprowadzić tą sprawę do końca. Póki co tylko oni są w stanie pokazać środkowy palec zachodowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @s3ba11: No niestety przespalismy, a szkoda. Mysle ze lepiej inwestowac w energetyke rozproszoną, chociaz taka jedna atomowka na północy by się przydała.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: bo Gazprom realizuje interesy Rosji budując elektrownie na węgiel będziemy nadal kupować węgiel z Rosji. Niezależność energetyczna Polski to duże straty dla Rosjan na gazie ropie i węglu. Dodatkowo to pierwszy krok do broni jądrowej w przyszłości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: dokładnie, niech budują. Jak jebnie za płotem to jebnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A tak serio, nie możemy wiecznie bazować na węglu, a wiatraki nie uciągną potrzeb energetycznych.
   Co do lokalizacji - budujcie w Sosnowcu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem jak stadiony, ale drogi na pewno w Polsce nie są najdroższe ani na świecie, ani w Europie ani w UE...

   @btr: No właśnie nie jestem w stanie sprawdzić w jaki sposób porównują różne portale koszty 1km autostrady. Polska wychodzi średnio, ale trzeba by porównać użytą technologię, a co za tym idzie trwałość, ilość pasów i ceny przejazdu! Założę się, że jesteśmy w ścisłej czołówce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Temelin w trakcie rozruchu? Ta mapka ma dobre 15 lat, pewnie jeszcze kilka elektrowni dobudowali w okolicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @majkelus: mówisz o tym samym zachodzie którego reprezentujące wojska właśnie wjechały na nasze ziemie? ( ͡° ͜ʖ ͡°) faktycznie pokazaliśmy im środkowy palec. Nie oszukuj się rząd PIS woli obsadzać misiewicze bo to jedyna okazja żeby się odkuć po tylu latach opozycji i nie zbudują czegoś tak poważnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @seband14: Polskie elektrownie w większości kupują droższy polski węgiel (pośrednio wspierając kopalnie kosztem konsumentów): link. Importowany, tańszy, kupują elektrownie należące do zagranicznych koncernów (których jednak w Polsce jest niewiele).

  •  

   pokaż komentarz

   @majkelus: Widziałem tylko jedno takie porównanie (wszystkie inne powoływały się na to samo źródło). Oczywiście siłą rzeczy nie uwzględnia ono wielu istotnych czynników takich właśnie jak np. różnic w normach (szerokość, hałas, itp.), ilości pasów/rezerw pod rozbudowę, rodzaju podłoża, liczby kolizji z instalacjami, drogami, liniami kolejowymi, itp. Jakość akurat myślę że w tej chwili w całej Europie jest podobna a cena przejazdu to sprawa tak naprawdę wyłącznie polityczna, nie mająca nic wspólnego z ceną budowy (nie licząc odcinków PPP).

  •  

   pokaż komentarz

   @seband14: Pis ma większość, więc jest nadzieja. I ludzie nie wyjdą na ulice w całym kraju - co najwyżej w powiecie gdzie miała by zostać wybudowana elektrownia. Aktualnie jest dobry moment na przeforsowanie tego z racji problemów z imigrantami i kraje takie jak Niemcy są zajęci swoimi pożarami i ich gaszeniu, można by spróbować a nuż się prześlizgnie bez echa jakiegoś.

  •  

   pokaż komentarz

   Musimy uniezależnić się energetycznie od innych państw w celu zapewnienia sobie bezpieczeństwa

   @Nemezis_:
   Możesz mi powiedzieć gdzie w Polsce wydobywa się uran?

  •  

   pokaż komentarz

   @s3ba11: z OZE jest jeden delikatny problem a najlepszym przykładem są Niemcy które mają gigantyczne problemy z tym związane i po części polskim siecią przesyłowym ponieważ produkcja energii nie jest przewidywalna i albo wieje albo nie przez co gdy wieje mocno i wszystkie elektrownie wiatrowe idą z pełną mocą następuje przeciążenie linii przesyłowych w Polsce ponieważ prąd idzie po najmniejszej linii oporu i z nad morza przechodzi przez Polskę i dociera do Bawarii gdzie jest największe zużycie energii w Niemczech.

   W Niemczech oze jest opłacalne bo są dopłaty - skończą się dopłaty skończy się Boom na OZE no chyba że bedzie bardziej efektywne, plus jest taki że jak się dopłaca to technologia się rozwija ale na ten moment OZE jest nieopłacalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @seband14: 18 lat w Niemczech mieszkałem ok 56 km od El. atomowej w Schweinfurcie, i nagle przestała dymić, a właściwie parować, tworząc gigantyczną chmurę. Jadąc do Polski widziałem zmianę w krajobrazie z pól obsianych rzepakiem(zanikały) na rzecz ferm paneli energetycznych,słonecznych. Z żoną nie miałem kłopotu co do zdrowia do czasu katastrofy w Czernobylu kiedy nawdychała się Jodu 131 i do dzisiaj nie może się pozbierać. Nie wiem gdzie mieszkasz ale zgódź się na budowę w pobliżu, będziesz miał robotę pod nosem.A zadufani w bezpieczeństwie tych konstrukcji reaktorów co jakiś czas dostają lekcję. Znając z kolei cwaniactwo rządzących będą chcieli zaoszczędzić i sprzeniewierzyć jak najwięcej, wybudują tykającą bombę. Temat rzeka. A tera minusy!

  •  

   pokaż komentarz

   @seband14: Naszych najbliższych sąsiadów. Którzy zresztą byli przeciwni amerykańskim bazom w Polsce i boją się, że od nich się wyniosą.

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy że mamy potężne lobby węglowe i żaden gazprom ani inne ekoludki są niepotrzebne by elektrownia nie powstała.

   @misieg: No ja jeszcze widzę trzecią możliwość, "twórczą": elektrownię atomową zbudujemy, bo trzeba mieć tanią i czystą energię, ale z wydobycia węgla nie zrezygnujemy, bo państwo będzie je dotowało. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Elektrownia Ignalino jest zamknięta od 31. grudnia 2009

  •  

   pokaż komentarz

   @bi-tek: Niemcy mają problemy z OZE przedewszystkim dlatego że produkują prąd na północy, a odbiorcy są na południu kraju. Muszą rozbudować sieć przesyłową.

   Jednak wiatraki i Niemcy to nie jedyny kraj który idzie w tym kierunku. Mocno rozwija się fotowoltanika. O dachówkach Musk-a pewnie słyszałeś. W kwesti magazynowania energi też prowadzone są badania, bo w wielu dziedzinach jest to problem.

   Kwestia czasu jak technologie pójdą mocno do przodu i atom będzie reliktem poprzedniej epoki. Pozatym elektrownia atomowa to jedno, a kwestia przesyłu to wciąż nie rozwiązany problem. Rok 2030 kiedy potencjalnie mogłaby ruszyć elektronika w naszym kraju, to niemal wieczność.

  •  

   pokaż komentarz

   pewnie jak z drogami

   @majkelus: Kolejny porównuje drogi w Polsce i w innych miejscach nie patrząc an wymagania jakie są przed nimi stawiane.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: Ja tu tylko przypomną odnośnie "tykających bomb", że kiedyś tak określali silniki benzynowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme:

   W Polsce obecnie nie wydobywa się uranu, natomiast taka możliwość nie jest wykluczona w przyszłości. Zidentyfikowane zasoby rudy uranowej wynoszą ok. 7 300 ton, najwięcej w okolicach Rajska na Podlasiu - ponad 5300 ton. Szacuje się, że łączne zasoby rudy uranu wynoszą ok. 100 000 ton.

   Złoża rudy uranowej w Polsce zawierają od 250 do 1100 ppm [1 ppm = 1 część na milion = 1 gram na tonę] uranu, podczas gdy bardzo dochodowe kopalnie wykorzystują rudę o zawartości 300 ppm (np. Rossing w Namibii), a nawet 126 ppm (Trekkopje w Namibii). Złoża uranu eksploatowane w Polsce w latach 50 zawierały około 2000 ppm.

   Łącznie zasoby zidentyfikowane wynoszą 7270 t U, co wystarczy na ponad 45 lat pracy reaktorów LWR o mocy 1000 MWe, natomiast zasoby prognozowane (100 000 ton U) , wystarczyłyby na ponad 625 lat pracy.

   Należy pamiętać, że uran można uzyskiwać ponadto jako produkt uboczny przy wydobyciu innych minerałów. Jedna z największych na świecie kopalń uranu, Olympic Dam w Australii, jest przede wszystkim kopalnią miedzi.

   http://elektrownia-jadrowa.pl/Zasoby-i-wydobycie-uranu-w-Polsce-i-na-swiecie.html

  •  

   pokaż komentarz

   W kwesti magazynowania energi też prowadzone są badania, bo w wielu dziedzinach jest to problem.

   @s3ba11: Najpierw magazynowanie energii, później OZE. Bez magazynowania nie ma co się pchać w OZE, bo de facto system i tak będzie się opierał na źródłach konwencjonalnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @vesterr: Człowieku, ja jestem inżynierem budownictwa. Co prawda nie drogowego, ale materiał na studiach obejmował również i to, więc jestem w stanie zrozumieć, dlaczego w Holandii 1km autostrady kosztuje 50mln Euro, a w Polsce 10mln Euro. Pytanie czy ty to wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Najpierw magazynowanie energii, później OZE. Bez magazynowania nie ma co się pchać w OZE, bo de facto system i tak będzie się opierał na źródłach konwencjonalnych.

   @krolikbartek: Dlatego trzeba poczekać kilka lat jak powstaną nowe rozwiązania magazynowania, a w tym czasie skupić się nad modernizacja sieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @majkelus: Nie będzie bądz dobrej myśli, bo na przykładzie dróg jak wspomniałeś - właścicielem pewnie wielu żwirowni i cementowni nie są nasi przyjaciele Niemcy stąd tyle pieniędzy na infrastrukturę z Unii przeznaczone, tylko do budowy wybierze się podmioty w których akcjonariuszem jest Skarb Państwa jak np. PGNiG i budowa pójdzie gładko. Gazoport wybudowali choć po perturbacjach ze zmianą władzy ale stoi i ma się dobrze, a chętnych na gaz jest coraz więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Oczywiście, że musimy i elektrownia powstanie tak czy siak. Czy za 5 lat czy za 15 ale i tak będzie. Węgiel jest już z takich głębokości wykopywany, że nie będzie opłacalny. Już jest często nie opłacalny ale duży w tym udział administracji, która jest przerośnięta jak w polskim rządzie. Jeszcze część kopalni prywatnych ma dobre zyski ale ze względu na ograniczenie różnych dodatków pracowniczych jak 14-stki. Z samych kosztów nie wiele można zejść bo dostarczenie materiałów, narzędzi, ochrona przeciwpożarowa, odmetanowywanie i samo dostarczenie ludzi, gdzie często trwa to godzinę czasu w jedną stronę - jest tak kosztowne, że chcąc nie chcąc musimy odejść od tego. A zapotrzebowanie na prąd rośnie i te wszystkie strefy ekonomiczne trzeba w coś zaopatrzyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @aj_waj: Ale uran dużo łatwiej importować niż gaz czy nawet ropę naftową. Pierwszy przewieziesz "byle" statkiem, dwa pozostałe nośniki energii potrzebują gazociągów albo wyspecjalizowanych portów do transportu morskiego. To ułatwia negocjacje, spokojnie można by importować z Kanady chociażby.

  •  

   pokaż komentarz

   @NoblePhantasm: Jaka skala porównawcza elektrowni do silnika? Natomiast już coraz więcej głosów o wydatnym udziale silników w smogu większych miast.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: 60 procent popiera pod warunkiem by nie była budowana blisko ich miejsca zamieszkania. Najlepiej wybudować nasza elektrownie w Czechach albo na Ukrainie.

  •  

   pokaż komentarz

   @majkelus: Czemu zachodowi skoro to zachód by ją wybudował i to zachodu byśmy nie smrodzili. Nie wiem od kogo było by paliwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: nie jestem przeciwnikiem atomowych elektrowni, ba nawet małym zwolennikiem, ale argumenty musimy mieć, bo wszyscy mają są raczej głupie.
   Jestem zwolennikiem zdrowo zdroworozsądkowego podejścia do każdego tematu i wiem, ze oprócz teoretycznej czystej energii, elektrownia produkuje radioaktywne odpady których nie da się pozbyć jak zwykłego popiołu itd. i trzeba gdzieś to składować przez ileś tam set lat odizolowane, by nie dostało się do wód gruntowych i to kosztuje ogromne pieniądze. I według mnie nasuwa się kalkulacja, czy jeśli kupimy prąd od Białorusi, Ukrainy to czy to nie będzie rozsądniejszym rozwiązaniem, niż budować własna elektrownie.

   Jeśli chodzi o argument o zbieraniu doświadczenia w atomie, to mamy już działający reaktor atomowy pod Warszawą i to w zupełności wystarczy do badań, a nawet jest wskazane by badać specjalnie do tego celu reaktor niż eksperymentować jak kiedyś w Czarnobylu.

  •  

   pokaż komentarz

   @1984: Już nawet nie hurr durr Czernobyl i Fukushima, teraz to zwykła biurokracja i głupota. No bo przecież był komitet, poszły już miliony, badania społeczne, chuje muje i co... nie wiadomo O_o

  •  

   pokaż komentarz

   W Niemczech oze jest opłacalne bo są dopłaty - skończą się dopłaty skończy się Boom na OZE no chyba że bedzie bardziej efektywne, plus jest taki że jak się dopłaca to technologia się rozwija ale na ten moment OZE jest nieopłacalne.
   @bi-tek: W Niemczech podobno już w 2012 fotowoltaika osiągnęła "parytet sieci". Wprawdzie cena energii z sieci dla konsumentów w Niemczech jest wysoka (częściowo właśnie przez dopłaty do OZE) ale od 2012 cena zainstalowanego wata fotowoltaiki spadła ponad dwukrotnie więc nawet bez wsparcia powinny już być opłacalne.
   No i gdy wypomina się dopłaty jednym źródłom to należałoby wspomnieć że generalnie wszystkie źródła energii, łącznie z węglowymi czy atomowymi, są (bezpośrednio lub pośrednio) dotowane.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Przeciwnicy takich rozwiązań to taka sama opłacana mafia jak fundacja batorego itd. Chodzi jedynie o sabotowanie działań uniezależniających i wzmacniających kraj. D otego zawsze leming czyt debil i pożyteczny idiota się dołączy. Myślę, że Kaczyński tak jak gazoport, tak i elektrownię wybuduje. Oczywiście nie obejdzie się od przypinania łańcuchami do mównicy sejmu, ogólnej piany w onet, interia itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: Skala nie jest potrzebna ludzie jako większość zawsze się boją tego czego nie znają. Za ten smog to winiłbym gospodarkę opartą na spalaniu takich ilości węgla.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Żeby się uniezależnić energetycznie to musimy mieć własny surowiec do produkcji energii. Oświeć mnie, gdzie w Polsce są znaczące złoża uranu.
   Problem jest jedynie taki, że debile z UE walczą z CO2 i tylko dlatego na średni okres elektrownia jądrowa wydaje się opłacalna (na krótki nie, bo budowa to lata a inwestycja miliardowa, na długi też nie, bo składowanie odpadów radioaktywnych to olbrzymi koszt, zwykle nie wliczany przez opracowania agitatorskie)

  •  

   pokaż komentarz

   Zidentyfikowane zasoby rudy uranowej wynoszą ok. 7 300 ton, najwięcej w okolicach Rajska na Podlasiu - ponad 5300 ton. Szacuje się, że łączne zasoby rudy uranu wynoszą ok. 100 000 ton.

   @PC86: A wystarczyło tylko troszkę wyżej poczytać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Elektrownia Ignalino jest zamknięta od 31. grudnia 2009

   @MakRojal: Właśnie miałem to napisać. Co ciekawe, została ona zamknięta tylko dlatego, że ma podobną konstrukcję do tej z Czarnobyla, chociaż była zmodernizowana i nie stanowiła zagrożenia. No ale niestety eurokraci wymyślili sobie, że jest to wymóg akcesyjny dla Litwy. Elektrownia ta miała prawie 3MW i zasilała nie tylko Litwę, ale też niedaleką Rosję (sprzedawali energię). Po jej likwidacji Litwa musi kupować energię elektryczną, co najśmieszniejsze, głównie od Rosji, a w tym kraju królują reaktory typu RBMK, czyli czarnobylskiego. Oczywiście Litwa nie robi tego sama - cała EU się na to zrzuca, ale najważniejsze, że nie mamy żadnego reaktora RBMK na terenie wspólnoty. Hura!

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: Jak już wspomniano Ignalino (Litwa) zamknięte, również Barsebeck (Szwejca) nie działa

   od Rosji, a w tym kraju królują reaktory typu RBMK, czyli czarnobylskiego
   królują - kek
   @bircov:

  •  

   pokaż komentarz

   @Nemezis_: jak te elektrownei zaczna mjeć jakies awarie to po Polsce i po Polakach o.O

  •  

   pokaż komentarz

   jeżeli są tu jacyś przeciwnicy to niech spojrzą sobie na tą mapkę ile elektrowni jest dookoła naszych granic.

   @Nemezis_: nie pisz kłamstw. Niemcy od około 5 ciu lat (ponad) konsekwentnie prowadzą procedurę wyłączania elektrowni atomowych- stąd prawdopodobnie spychanie dziś Polakom (jak zwykle) złomu. Przekonuje się dziś społeczeństwo jakim cudem jest elektrownia atomowa aby sprzedać przestarzałe i wyeksploatowane technologie i prawdopodobnie zalegające paliwo jądrowe.

  •  

   pokaż komentarz

   nie pisz kłamstw.

   @michalxl600: Sam nie pisz kłamstw bo Ci bozia język uje.. Czy tam jest gdzieś napisane czynnych elektrowni?

  • więcej komentarzy(46)

 •  

  pokaż komentarz

  Jednocześnie 100% z nich nie chce jej mieć pod oknem

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: A ja chciałbym mieć elektrownię atomową w niewielkiej odległości (parę km) od mojego domu. elektrownia to przemysł na wielką skalę, miejsca pracy, dużo firm podwykonawczych, szansa na lepszą infrastrukturę w regionie i ciekawe perspektywy zawodowe.
   Jestem pewien, że region, w którym żyję zyskałby gdyby postanowiono tu budować. Szkoda, że nie jest to możliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender:
   Jesteś inżynierem atomowym? Profesorem fizyki? Sorry, technik hotelarz nie dostaje tam roboty....

   Firmy podwykonawcze? No tak, ktoś musi zbudować to ustrojstwo, a potem wyjedzie.
   Na infrastrukturę nie licz, bo elektrownie buduje się z dbaniem o jak najuboższą sieć dróg - tak przeciwdziałają wycieczkom chcącym "się przyjrzeć" (pic rel)
   Perspektywy zawodowe? No tak, jeśli twoim marzeniem jest bycie stróżem w bramie to spoko.

   Przez pół roku miałem wątpliwą przyjemność mieszkania ze 4 km od elektrowni. Jedyna zaleta (jeśli ktoś lubi) to wilgotność powietrza (dzięki chłodniom kominowym) sięgająca czasami 400% bo po ścianach budynków nieraz aż płynęło.
   Tak poza tym to pełno ochroniarzy w kamizelkach i z pistoletami maszynowymi, choć nigdy nie widziałem żywej duszy w pobliżu. Pewnie inżynierowie sypiają z prętami sterującymi w dupie...

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Nie trzeba mieć doktoratu fizyki jądrowej, żeby obserwować wskazania przyrządów, czy mieszczą się w normie. Elektrownie jądrowe w Polsce będzie trudno zbudować nie ze względu na grażyny obawiające się o swoje ogródki tylko przez lobby węglowe. Ilość węgla sprzedawanego osobom prywatnym to mała część tego co kopalnie sprzedają elektrociepłowniom.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: te we Francji które widziałem są w dość gęsto zurbanizowanym terenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @MakontufTRZY: W takim razie polecam złożyć CV do pierwszej z brzegu elektrowni atomowej....
   Inna sprawa, że załoga nie przekracza 10 osób więc będziecie mieli nudno( ͡° ͜ʖ ͡°)

   A druga sprawa. Zdajesz sobie, że polska jest IMPORTEREM energii elektrycznej? Tu jest miejsce na kilkanaście nowych elektrowni (atomowych na pewno nie w takiej ilości). I węgiel niewiele ma do tego, bo węgiel też importujemy.

   W całym ubiegłym roku wielkość importu węgla do Polski wyniosła 8,2 mln ton, wobec 10,3 mln ton w roku 2014 - nastąpił więc spadek o 20 proc. Całkowita wielkość importu w 2016 roku będzie zapewne podobna do ubiegłorocznej.
   Dla twojej informacji - 10mln ton to dużo. Bardzo dużo. Prawie 20% wydobycia

   @Ambiwalentny_Interlokutor: Jak blisko mogłeś podejść?

  •  

   pokaż komentarz

   @MakontufTRZY elektrocieplownie powoli przechodza na gaz. Np. ta w Zielonej Górze jest opalana w 100% gazem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Skończyłeś studia? Zdobyłeś doświadczenie na praktykach? Sorry mamy to w dupie, idź rób za 1600zł na rękę bo nie ma gdzie zatrudnić specjalistów w tym kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Ale ty nie masz pojęcia o czym mówisz... Pracowałem przez 2 lata przy obsłudze geodezyjnej huty w moim mieście, poznałem masę ludzi i wiem jak dużo prywatnych firm świadczy usługi dla takich zakładów. Tak duże przedsiębiorstwa z tak rozbudowaną infrastrukturą zawsze coś budują lub remontują, zawsze potrzebują firm zewnętrznych jako podwykonawców i zleceniobiorców.

   A co do hotelarza... Do takiej elektrowni przyjeżdżają naukowcy i specjaliście z całego kraju. Na szkolenia, wykłady, staże... i gdzieś muszą mieszkać przez ten czas. Może właśnie w hotelach, które znajdują się w najbliższym mieście?
   Twoje argumenty są z dupy wzięte i nie masz pojęcia o czym piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   obserwować wskazania przyrządów, czy mieszczą się w normie

   @MakontufTRZY: chyba za duzo simpsonów się naogladałeś

  •  

   pokaż komentarz

   Jesteś inżynierem atomowym? Profesorem fizyki? Sorry, technik hotelarz nie dostaje tam roboty....

   @wojtoon: Hotelarz dostanie pracę w pobliskim hotelu, który będzie musiał zatrudnić dodatkowe osoby, bo zwiększy mu się liczba klientów przez budowę i obsługę elektrowni. Tak samo piekarz, sklepikarz albo nawet mechanik samochodowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: @Defender: Dodatkowo elektrownia zostawi masę kasy w podatkach w gminie w której się znajduję. Np. W Polsce Kleszczów

  •  

   pokaż komentarz

   wilgotność powietrza (dzięki chłodniom kominowym) sięgająca czasami 400%

   @wojtoon: Jasne, bez kozery powiedz milion. 100% wilgotności względnej, to jest już nasycona para w całej objętości, powyżej tej wartości następuje kondensacja z byle powodu.

  •  

   pokaż komentarz

   wilgotność powietrza (dzięki chłodniom kominowym) sięgająca czasami 400%

   @milo1000: może u nich ciągle pada ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon wiekszych glupot nie slyszalem, elektrownia atomowa to przedewszystkim infrastruktura i fantastyczne warunki dla rozwoju w okolicy przemyslu, elektrownia atomowa to tez duze zatrudnienie dla firm transportowych, wszelkiej maści specjalistow praktycznie z kazdej branzy inzynieryjnej itd. Elektrownia atomowa to tez podatki dla gminy, a wiec rowniez profity dla jej mieszkancow. Sprawdz sobie liste najbogatszych gmin i porownaj z miejscem posadowienia elektrowni. Potem sprawdz jakie warunki maja dzieci w szkolach, jak wygladaja chodniki i ulice. A co do zatrudnienia to sama budowa jednego bloku wymaga 1,5 tys pracownikow, a drugie tyle znajduje miejsce pracy po jej wybudowaniu. Nie wiem czy Ty w ogole widziales cokolwiek co jest chociazby elektrocieplownia ze twierdzisz jakoby tam 10 osob pracowalo. Jesli wybuduja elektrownie to bede pierwszym ktory zlozy tam cv.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon i nieruchomości będą tańsze, tak jak niedaleko lotnisk tylko bez części zakazów. To da nowych inwestorów i przedsiębiorców, a to z kolei da nowe miejsca pracy jak już zostało napisane.

  •  

   pokaż komentarz

   @vdr:

   Twoje argumenty są z dupy wzięte i nie masz pojęcia o czym piszesz.
   Ale na szczęście ty masz pojęcie bo latałeś z kijem przy mierzeniu działek( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Pracowałem przez 2 lata przy obsłudze geodezyjnej huty w moim mieście
   Słuchaj no klakier - huta to nie to samo co elektrownia atomowa.

   @Transhumanista:

   Dodatkowo elektrownia zostawi masę kasy w podatkach w gminie w której się znajduję. Np. W Polsce Kleszczów

   Tak jak każda inna elektorownia, fabryka czy zakład krawiecki.....
   @100mph: No tak, pod Bełchatowem mieszkania kosztują miliardy( ͡° ͜ʖ ͡°)
   I jedna sprawa. Elektrociepłownia to nie to samo co elektrownia

   @MrocznyBrokul: @WilecSrylec: @MakontufTRZY: @Defender: Zrozumcie mośki, że ja nie mam nic przeciwko budowie atomówek w polsce. Ja popieram nawet, żeby każdemu z was wybudowali w ogródku jego prywatną siłownię atomową. Ale bolą mnie oczy od czytania wyssanych z palca głupot które powielacie, boście się w telewizji naoglądali... Zapraszam do francji albo niemiec - zobaczycie sobie na własne oczy te wielkie, bogate metropolie które osiągnęły miliardy dzięki budowie atomówek. Ile tam się ludzi nazjeżdżało, jakie mają śliczne chodniki i szkoły jak to już ktoś napisał

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Mapka poparcia z uwzględnieniem zamieszkania( ͡º ͜ʖ͡º):

   źródło: poparcie.png

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Jako operator albo elektroinzynier serwisant, nie musi konczyc fizyki jadrowej aby pracowac. Wystarczy np. elektrotechnika i odpowiednie szkolenie z zakresu energii jadrowej, pierwsza pomoc (jak jest skazenie). Takich p?##!#! jest masa ale naprawde nie jest wymagane bycie profesorem.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon w atomowce samej obslugi i kadry pracuje plus minus 500-1000 osob, dolicz stołówki,ochrone, i inna obsługę.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon nie jestem profesorem, a pracuje na przy budowie elektrowni atomowej podobnie jak 400 innych Polaków i kilkaset pracowników z innych kilkunastu krajów

  •  

   pokaż komentarz

   Inna sprawa, że załoga nie przekracza 10 osób więc będziecie mieli nudno( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @wojtoon: [Potrzebne źródło]. Elektrownia Atomowa to nie tylko obsługa reaktora, ale także ogrom pracy biurowej, sprzątaczki, stołówka, naprawy drobnego sprzętu, prosta elektryka obiektu, ewentualna obsługa informatyczna itd. itd. To tak jakby powiedzieć że w rafinerii pracują jedynie osoby znające się na chemii i paliwach, a w szpitalu sami doktorzy po medycynie.

  •  

   pokaż komentarz

   @broker w Gorzowie jiz też kilka lat. Aczkolwiek pewnie jak u was można odpalić też zwykle piece

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Bardzo chętnie mogę mieć taką elektrownię w pobliżu, dzięki chłodniom kominowym jest niesamowicie fajne powietrze. Gdzie podpisać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender Dokładnie. Ja to bym mógł zostać takim Homerem Simpsonem xD

  •  

   pokaż komentarz

   @kordian-filon: @paincreator:

   Elektrownia atomowa o mocy 2,5 tys. MW może być obsługiwana przez ok. 1000 osób, z których ok. 70% stanowią ludzie z wyższym wykształceniem
   Resztę macie w tabeli

   @karpaciarz: Po zakończeniu budowy planujesz przenieść się tam z rodziną? Ilu z was tam zostaje?

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   Ja p?#%??$e, większej ilość wyssanych z dupy bzdur dawno nie czytałem...

   @wojtoon: 400% wilgotność to wisienka na torcie twojej twórczości.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon p!!!%@$enie, w Świerku koło Otwocka regularnie dziala reaktor jądrowy, ale badawczy. Jakos ludzie dookola mieszkaja i nic sie nie dzieje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender: Zgadza się. Proszę sobie chociażby sprawdzić rejon Eurajoki/Rauma (Finlandia) skąd też serdecznie pozdrawiam :]. Mam nadzieję, że budowa podobna do Olkiluoto OL3 ruszy wkrótce w Polsce (przy zachowaniu "zagranicznych" zarobków ;) ).

  •  

   pokaż komentarz

   @brzezinol: Jak myślisz, ile miast jest w stanie zaopatrzyć w prąd reaktorek o mocy 30 MW? Tak, reaktorek - jedna turbina wiatrowa bez problemu może osiągać moc 3 MW

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon

   Sorry, technik hotelarz nie dostaje tam roboty....

   Nawet nie wiesz jak bardzo sie mylisz mlody człowieku. Taka elektrownia kooperuje z mnostwem firm podwykonawczych, ktorych pracownicy nie wpadają tam na godzine czy dwie. Tacy pracownicy musza gdzies spać. Poza tym dochodzą wszelkiego rodzaju audyty, serwisy, szkolenia, delegacje, wizytacje... Ja bym osobiscie w takiej miejscowości hotel postawil.

  •  

   pokaż komentarz

   mlody człowieku

   @jaremo: Ty też się mylisz. Bardzo dużo...

   Ale skoro już budujesz ten swój hotel, to opierając się o twoją "wiedzę" i dane z tabeli można obliczyć, że potrzebujesz
   35 miejsc dla szkoleniowców

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon o czym Ty, przepraszam Pan pisze? Przeciez ja mówię zupelnie o innym aspekcie tej sprawy. Chodzi o to, że nie jest prawda, ze ludzie sie tak boja reaktora w swojej okolicy.

   A swoja droga 30MW tez robi robotę tylko nie w sensie prpdukcji prądu, a produkcji izotopów.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon nie będę raczej miał możliwości zostania między innymi dlatego że główny inwestor wymaga od obsługi znajomości lokalnego języka (fiński). Jednak sama budowa trwa już ponad 10 lat i dała sporo miejsc pracy przy samej budowie. Widzę też jak okoliczne miasteczko żyje z tej inwestycji.

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: może kolega w jeziorze mieszkał :D

  •  

   pokaż komentarz

   Elektrownie jądrowe w Polsce będzie trudno zbudować nie ze względu na grażyny obawiające się o swoje ogródki tylko przez lobby węglowe. Ilość węgla sprzedawanego osobom prywatnym to mała część tego co kopalnie sprzedają elektrociepłowniom.

   @MakontufTRZY: Widziales ostatnimi czasy liczbe wrzutek screenow z aplikacji informujacych o stezeniu smogu?

   To po powstaniu elektrowni atomowej byloby takie samo p##!%%@enie, tylko w kontekscie promieniowania jonizujacego.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Zamiast gadać głupoty zobacz jak się żyje w Bełchatowie i okolicach :-)

   Jak były realne plany budowy elektrowni w Polsce to 4 gminy biły się o to żeby u nich ją wybudowano.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ambiwalentny_Interlokutor: mieszkałem niedawno w Hesji w pobliżu elektrown w Bibilis, mieszkało się całkowicie normalnie, ale gdy chciałem pojeździć rowerem na bardzo licznych ścieżkach turystycznych w pobliżu, to jak dwa- trzy raz w ciągu dnia przejechałem tuż obok samej elektrowni, to dwa razy przejeżdżało obok mnie to samo auto- Czarny VW Transporter z przyciemnianymi szybami, ot myślę sugestia, aby dać mi do zrozumienia, abym się nie kręcił.

  •  

   pokaż komentarz

   @EmilianSzwaja: u nas jeździła czarna wołga, czasy sie zmieniają ( ͡° ͜ʖ ͡°), a na poważnie to bardzo blisko nie miałem okazji bywać, okolica bardzo gęsto zaludniona, chociaz dużych miast nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   wilgotność powietrza (dzięki chłodniom kominowym) sięgająca czasami 400%

   @wojtoon: jak to dobrze, że nasze poczciwe elektrownie węglowe nie mają chłodni kominowych, a wytwarzaną parę w magiczny sposób zamieniają w złoto (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon Boże jaki ty jesteś głupi po prostu się juz zamknij i nie kompromituj.

   pokaż spoiler Chyba ze troll to 2/10 bo odpisalem.

  •  

   pokaż komentarz

   Boże jaki ty jesteś głupi po prostu się juz zamknij i nie kompromituj.

   @Obserwator_z_ramienia_ONZ: Uuuu, kontrargument godny mistrza

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: Elektrownia atomowa o mocy 2,5 tys. MW może być obsługiwana przez ok. 1000 osób, z których ok. 70% stanowią ludzie z wyższym wykształceniem

   http://www.niedlaatomuwlubiatowie.pl/miejsca-pracy-w-ej.html

   Także pier... isz co ci ślina na język przyniesie

  •  

   pokaż komentarz

   @Defender: Zmartwię cię, ale dla regionu to jedynie podatki i nic więcej. Na teren nawet nie wejdziesz nie posiadając odpowiednich uprawnień nie mówiąc o wykonywaniu jakiejkolwiek działalności dla elektrowni, no może sprzątanie biur i parkingu w strefie niechronionej, czyli tam gdzie każdy ma dostęp.

   Byłem na kilku elektrowniach, min w Szwajcarii, samo wejście na teren już jest niezłym wyczynem. Selekcja współpracowników jest na wysokim poziomie bo nie można sobie pozwolić by segregował paliwo Simpson.

  •  

   pokaż komentarz

   @wloczykij83: Brawo mistrzu. k@%%a brawo

   1. Wp%%%#@$ się w dyskusję
   2. Nie wiedz co pierdolisz
   3. Brak profitu

   źródło: i.imgur.com

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: mój błąd że nie przeczytalem każdej twojej wypociny, ale czytając inne komentarze pod twoimi odpowiedziami powinieneś zrozumieć czemu

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   w niewielkiej odległości (parę km) od mojego domu

   @Defender: No ale przy sieci dystrybucyjnej i liniach najwyższego napięcia to tak średnio chciał ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: jak zamieścisz skan swojego dyplomu mgr z specjalizacji maszyn i urządzeń energetycznych (ewentualnie jakiegoś innego pokrewnego kierunku mechaniczno-energetycznego) to mógłbym uwierzyć w Twoje populistyczne argumenty i jakieś dziwne wyliczenia oraz tabelki ( ͡° ͜ʖ ͡°) dawaj - zamaż oczywiście imię i nazwisko - w odwecie mogę zamieścić skan swojego dyplomu mrg z OZE i cokolwiek wypowiedzieć się... z trollami bez kompetencji nie ma co gadać na takie tematy... gdyż zwyczajnie szkoda na to energii :p

  •  

   pokaż komentarz

   @Kajetan83: "Tabelki" są elementami publikacji Łukasza Koszuka z forum atomowego instytutu energii atomowej.
   Ja zawodowo nie zajmuję się budową EJ, a opracowywaniem strategii obronnych na potrzeby wojska (obiektów strategicznych takich jak EJ również - nawet jeśli dopiero są w planach) tak więc żaden z moich tytułów magisterskich nie jest związany bezpośrednio z fizyką jądrową - swoją wiedzę czerpię z książek, publikacji i wizytacji kilku takich takich obiektów w rożnych częściach europy.

   Moja niechęć do EJ bierze się nie ze strachu przed elektrownią pod oknem, tylko w wyniku kolosalnych problemów z zapewnieniem bezpieczeństwa takim obiektom oraz ewentualnymi skutkami ataków na takie obiekty (a są to zawsze cele priorytetowe z uwagi na ogromne zniszczenia wywoływane małym kosztem).

  •  

   pokaż komentarz

   @brzezinol: jeszcze zbudowany przez ruskich ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @wkopywaczwykopywacz bzdura osobiście pracowałem na elektrowni atomowej w Szwecji i np. szkolenie BHP prowadzone przez Szweda dla kilkunastu osób z czego żadna ani słowa po szwedzku zdały egzamin 100 na 100, znam osoby które notorycznie wchodziły na teren "wczorajsi", widziałem osobiście

  •  

   pokaż komentarz

   @wkopywaczwykopywacz standardy jakieś jednak powinny być

  •  

   pokaż komentarz

   @drugclubber: No z tego co czytam to lepiej aby były Szwajcarskie. Ale akurat Szwajcaria jest bardzo przemyślanym i poukładanym krajem, nie wiem jak Szwecja, ale Szwajcarzy nie wyrazili zgody na meczety najeźdźców a Szwedzi nie dość że tak to jeszcze im to finansują i nawet dupę nadstawiają żeby ich ruchać. Ja bym bardziej zaufał jednak Szwajcarą.

  •  

   pokaż komentarz

   @wojtoon: nie wiem czemu Cie minusuja, tez chce elektrownie atomowa, ale nikt nie chce jej mieć obok siebie :D

  •  

   pokaż komentarz

   i nieruchomości będą tańsze,

   @pan-bartolomeu-dias: "genialna" logika - żeby były tańsze to muszą stanieć a w tej chwili są przecież czyjąś własnością za normalną cenę. Dopłacisz wszystkim tym ludziom, którzy stracą na tej lokalizacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600 a jak budowali lotnisko w radomiu z którego i tak nikt nie korzysta też tak uważałeś? A jak rząd buduje autostradę? W takich wypadkach właściciel może chyba domagać się odkupienia nieruchomości przez rząd.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak budowali lotnisko w radomiu z którego i tak nikt nie korzysta też tak uważałeś? A jak rząd buduje autostradę? W takich wypadkach właściciel może chyba domagać się odkupienia nieruchomości przez rząd.

   @pan-bartolomeu-dias: skoro nikt z lotniska nie korzysta to chyba nie zepsuło cen nieruchomosci?
   2.Autostrady da sie dość dobrze sklasyfikować (określić "strefę rażenia" obiektu a raczej jego[tegoż "rażenia'-zagrożenia] brak)- nadto taka autostrada może być pożyteczna dla sporej grupy okolicznych mieszkańców.
   3 W przypadku elektrowni jądrowej strefa niebezpieczna z pewnością ma wiele większy zasięg niż przy autostradzie więc jak wyżej. Koszty ewentualnego wykupu czy dopłaty oraz oszacowania jakichkolwiek profitów (jeśli one w ogóle istnieją) są wiele trudniejsze.
   Ja na przykład mam od 2 lat wytwórnię asfaltu 2 km od domu. Zdarza się, że smród do mnie dolatuje. Ludzie zgodzili sie na lokalizację (czasową zapewniał wójt i burmistrz) gdyż firma SKANSKA zobowiązała się do wybudowania okolicznych dróg. Smród jest a dróg jak dotąd nie ma. Od pani sołtys usłyszeliśmy, że "ktoś źle sporządził ostateczna umowę". I znów ludzie zostali zrobieni w uja. Teraz już nawet nie mamy pewnosci, że oni sie po 5 latach wyniosą *tak nas zapewniano).

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600
   1. Popsuło bo niedaleko lotniska nie można budować budynków i jak zrobisz ognisko to kara gwarantowana.
   2. Chodziło mi że jak rząd buduje autostradę to wykupuje teren po korzystnych dla właścicieli cenach
   3. Autostrada czy wytwórnia asfaltu powodują zanieczyszczenie powietrza, czyli ktoś wyprowadzi się z miasta dla zdrowia a tu droga. W przypadku elektrowni zagrożenie nie istnieje dopóki coś się nie stanie, a wtedy i tak nastąpi ewakuacja, jeśli zamiast elektrowni będzie jakiś przemysł chemiczny to nikt nie będzie protestować a zagrożenie zdecydowanie wyższe.

  •  

   pokaż komentarz

   . W przypadku elektrowni zagrożenie nie istnieje dopóki coś się nie stanie, a wtedy i tak nastąpi ewakuacja

   @pan-bartolomeu-dias: czy ty myślisz jak piszesz? Chodzi o dorobek całego życia a nie o "chwilowe zagrożenie" (natychmiastowe - w sensie). Przecież ani autostrada ani lotnisko takowego nie stwarza. Nie słyszałem aby na przykład komuś spadł na głowę kawałek samolotu- zresztą to się może zdarzyć wszędzie - nie tylko obok lotniska).

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600 a ile było większych awarii elektrowni a ile samolotów się rozbiło, ile było pożarów, ile zawaleń wieżowców, ile wypadków drogowych, ile zatruć, ile chorób. Np: smog, zabija ok 50 tys osób co roku w Polsce a ile osób umarło we wszystkich wypadkach jądrowych.

  •  

   pokaż komentarz

   a ile było większych awarii elektrowni a ile samolotów się rozbiło,

   @pan-bartolomeu-dias: źle zadane pytanie: JAK WIELKIE SKUTKI spowodowało dotąd istnienie elektrowni jądrowych (nie jest ważne ilu) a JAK WIELKIE istnienie samolotów. Liczy sie skala społeczna i procent ryzyka. W żadnych naturalnych przedsięwzięciach nie podejmuje sie ryzyka stawiając wszystko na jedną kartę. Zwierzęta kalkulują ryzyko przezycia w stadzie itp. Tylko człowiek w swej pysze i rozbuchanym ego ustawia sięw pozycji Boga. "nic sie nie stanie". Tego mi nie zagwarantujesz- załóżmy że elektrownia będzie działać w 100% poprawnie. W JAKI SPOSÓB JĄ OCHRONISZ PRZED UDERZENIEM RAKIETY WOJSKOWEJ?

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600 w całym kraju byłaby może 1 może 2 elektrownie. Jedynym krajem który może je zbombardować jest tylko Rosja, która raczej, nawet w czasie wojny, się tego nie podejmie bo skażenie, ofiary w cywilach ipt. A teraz taki gazociąg albo skład amunicji. W całym kraju są ich pewnie tysiące, jak one p??!#!$ną w twoim mieście to będzie nieciekawie, a pewnie nie protestowałeś przeciwko rurą z gazem w okolicy.

  •  

   pokaż komentarz

   a pewnie nie protestowałeś przeciwko rurą z gazem w okolicy.

   @pan-bartolomeu-dias: rurom jeśli już.

   Przykład z rakietą to jeden z wielu możliwych wariantów. Nigdy nie wiesz czy nie nawali system kontroli rakiet (one sa zazwyczaj wycelowane w takie obiekty) albo czy debil nie wciśnie guzika. W Niemczech (albo w Holandii - już nie pomnę) zanotowano przypadek sabotażu w samej elektrowni - nadto zawsze najsłabszym czynnikiem w tego typu "spiętrzeniach problemów" jakie tworzy istnienie choćby elektrowni jądrowej jest czynnik ludzki. Wszystkiego głupiego co może wykonać człowiek nie przewidzisz- po co zatem ryzykować? Dawniej podczas wyscigu zbrojeń ni "centralnego sterowania" dążono do maksymalizacji- wielkie huty, wielkie mleczarnie itp. Ta droga została gruntownie i boleśnie sprawdzona - najbardziej ekonomiczna jest dywersyfikacja , rozdzielenie , różnorodność- a przez to minimalizacja ryzyka. Mieszkam na Pomorzu. Przed 2 wojną światową w moim regionie na byle strumyku były małe elektrownie wodne a nawet przydomowe prądnice. Szacuje się, że było to ponad 2000 obiektów po których dziś niemal ślad zaginął. Żadna jądrowa elektrownia nie jest potrzebna - trzeba tylko zezwolic ludziom na swobodne działanie. Jednak z takiego rozwiązania nie bedzie zysków dla wielkich gigantów a ludzie sie uniezależnią - tu jest pies pogrzebany.

  •  

   pokaż komentarz

   @michalxl600 tu się muszę zgodzić, ludzie powinni mieć łatwy dostęp do własnych prądnic i lepiej wszystko dywersyfikować, ale mimo wszystko elektrownia atomowa nie jest złym pomysłem.

  • więcej komentarzy(55)

 •  

  pokaż komentarz

  Tylko co z tego skoro większość z tych popierających ma podejście "niech zbudują, tylko daleko odemnie" :/ Bezpodstawnie po to dodatkowe miejsca pracy, znaczne dochody do budżetu gminy itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Najpierw trzeba wyedukowac ten ciemnogrod, ktory sie boi energetyki atomowej

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivi: Sugerujesz, że Niemcy są ciemnogrodem bo zdecydowali wygasić część elektrowni atomowych po tym co w Fukushimie się odj$#@ło?

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivi: ja się na przykład bardzo boję. Nie chodzi nawet o jakąś ewentualną awarię, choć w polskich zakładach, zwłaszcza państwowych, zamiast kompetentych ludzi, na wysokich stołkach siedzą Misiewicze i tym podobni krewni rządzących. Chodzi to że wcale nie żyjemy w tak spokojnych czasach jak nam się może wydawać. W razie wojny - nie ma lepszego celu do ataku (tak wiem, to będzie priorytet dla wojska, tyle że wtedy też - przybywa z dupy na odludziu punkt w którym wojsko będzie się niepotrzebnie koncentrować, zamiast być tam, gdzie w danym momencie bardziej by się przydało). Poza tym terroryści już zacierają ręce.

  •  

   pokaż komentarz

   @kornowski: Jednak trochę tych elektrowni jest w europie

   źródło: elektrownie.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @kornowski: pewnie, lepiej w ogóle Polskę zaorać - wszystkie zakłady, elektrownie, lotniska i autostrady. Wtedy nie będzie można niczego zniszczyć w razie "w". Zastanów się.

  •  

   pokaż komentarz

   Poza tym terroryści już zacierają ręce.

   @kornowski: we Francji szczególnie, gdzie jest ogrom tych elektrowni atomowych. Coś nie widziałem by terroryści atakowali, a to dość 'aktywny' kraj pod tym względem

  •  

   pokaż komentarz

   @MWittmann: Niemcy się zdecydowali na wcześniejsze wygaszanie swoich jądrówek połączenie się głównej partii rządzących z partią zielonych. Tutaj wiedza czy ogólna znajomość przemysłu i technologii nie ma nic wspólnego z tą decyzją, tylko stara dobra polityka.

  •  

   pokaż komentarz

   @MWittmann: Sugerujesz że Francuzi którzy są dumni ze swoich elektrowni jądrowych są ciemnymi ludźmi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dr-Livingstone: Jeśli zatrudnianie muzułmanów powoduje zamknięcie fabryki Peugeota z powodu niskiej wydajności (częste modły do fikcyjnego bożka Chujallaha), to raczej nie sa zbyt inteligentni. Tak samo jak zwalczanie terroryzmu kwiatkami i kredkami ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MWittmann: Zgrabnie pominąłeś fakt że głównym powodem zamknięcia fabryki była wtedy sytuacja finansowa Peugeota który był wtedy na krawędzi bankructwa. A co powiesz o walce w Polsce z Islamistami poprzez organizację "Dzień bez kebaba"?

  •  

   pokaż komentarz

   @kornowski: Nie słuchaj tych bzdur. Teraz państwowe firmy, to nie to samo, co jeszcze 20 lat temu.
   Na wysokie stanowiska często stawiani są "misiewicze", którzy zarządzają specjalistami.

   Jeśli chodzi o wojnę i ataki terrorystyczne...
   Nikt nie przeprowadzi zamachu na elektrownię atomową. Po co? Żeby mieć skażenie radioaktywne na całym terenie, który chce się podbić? To zupełnie bez sensu. Bardziej zagrożone są elektrownie konwencjonalne. Choćby elektrownia w Bełchatowie - jedna elektrownia produkuje ponad 20% energii w Polsce. Takiego braku przez długi czas nie dałoby się zastąpić.

 •  

  pokaż komentarz

  Budowa jednej dużej elektrowni i przesył z 50% stratą to relikt komuny

  Lepiej budować małe minielektrownie

  źródło: youtube.com

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna