•  

  pokaż komentarz

  Zbadają zbrodnie nazistowskich lekarzy

  A skąd byli ci "nazistowscy" lekarze? Z Nazilii? Może z Hitlerii?

  •  

   pokaż komentarz

   @Boewulf: Nie każdy Niemiec był nazistą... k%$?a, dużo rozumiem, ale bez przesady xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Boewulf jeszcze trochę i okaże się że z Polski bo przecież w polskich obozach koncentracyjnych "pracowali"

  •  

   pokaż komentarz

   @despiaciu: Jesli dobrze pamietam wtedy byla tylko III Rzesza (nazistowskie Niemcy) a nie Niemcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Boewulf: dzisiaj najwięcej nazistów ma Izrael, to może oni byli Izraelczykami??

  •  

   pokaż komentarz

   Jesli dobrze pamietam wtedy byla tylko III Rzesza (nazistowskie Niemcy) a nie Niemcy.

   @sakara: Zamieszkana przez hitlerowców i nazistów, którzy zmuszali biednych Niemców do służby wojskowej. Niemcy byli kucharzami, kierowcami, służyli w łączności albo w orkiestrze. Niestety, po wojnie nie udało się złapać żadnego nazisty ani hitlerowca, a cała wina spadła na tych biednych Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @sakara zatem kazdy Polak powyżej 28lvl to komuch xD

  •  

   pokaż komentarz

   Nie każdy Niemiec był nazistą... k?#!a, dużo rozumiem, ale bez przesady xD

   @despiaciu: dokładnie...co najwyżej w 99,9 popierał nazistów. Widzę już wyrasta nowe pokolenie, ma świeższe spojrzenie na historie..

  •  

   pokaż komentarz

   A skąd byli ci "nazistowscy" lekarze? Z Nazilii? Może z Hitlerii?

   @Boewulf: Język polski bardzo trudna. Gdzieś do matury zrozumiesz o co chodzi z przymiotnikami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ambiwalentny_Interlokutor badanie przelrowadzone przez gebelsa czy przez Ciebie? ( ͡º ͜ʖ͡º)
   Skad takie dane? Z dupy? Ok, to buduj swoj swiatopoglad opierajac sie o procenty i wykresy tworzona przez swoja wyobraznie:3

  •  

   pokaż komentarz

   Jesli dobrze pamietam wtedy byla tylko III Rzesza (nazistowskie Niemcy) a nie Niemcy.

   @sakara: Czyli chodzi o rzeszowskich lekarzy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ambiwalentny_Interlokutor: Dobra dawaj źródła jakie poparcie wśród społeczeństwa mieli naziści, nie mowie ze klamiesz, ale bez źródeł to nie ma sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jigsaw96: Co?? przecież Hitler wygrał demokratyczne wybory nazizm był wyborem Niemiec czyli większości Niemców. W żadnym innym kraju nie miał poparcia większości społeczeństwa czyli można pisać że naziści=Niemcy. Proszę doucz się historii bo tylko się ośmieszasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Boewulf: chodzi o to żeby było wiadomo o co chodzi, o ile czasem faktycznie słowo "naziści" powinno być zastąpione przez "Niemcy" - zgoda (choćby na pomnikach ofiar Wehrmachtu), w tym przypadku to po prostu efektywne posługiwanie się językiem.

   "Zbrodnie nazistowskich lekarzy" bez kontekstu (bo w tytule, to pierwsze co czytasz), natychmiast ma sens i domyślasz się dość precyzyjnie co chodzi - o eksperymenty wykonywane przez lekarzy należących do niemieckiej armii na więźniach obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Zauważ że opisanie tego bez słowa "naziści" wymaga całego zdania.

   Gdyby było "zbrodnie niemieckich lekarzy" - nie dowiedziałbyś się z tego tytułu kiedy, gdzie, po co te zbrodnie, na czym polegały, kto był ich ofiarą ani kto ich dokonywał (czyżby jakiś dentysta pod Berlinem wyrwał wczoraj komuś zdrowy ząb ze szczególnym okrucieństwem?). A tak dowiedziałeś się (z grubsza przynajmniej) czegoś o tym wszystkim z jednego słowa "nazistowskie".

   Choć to prawda, że przypisywanie znaczenia słowom zależy od tego jak ich używamy i słowo "naziści" ma takie znaczenie jakie ma tylko dlatego że jest w tym znaczeniu najczęściej używane. Gdyby zamiast niego używać słowa "Niemcy", to nabrałoby pewnie tego samego wydźwięku, ale potrzebowalibyśmy w kontekście nie związanym z drugą wojną światową nowego słowa na określenie mieszkańców kraju na zachód od nas.

  •  

   pokaż komentarz

   "Zbrodnie nazistowskich lekarzy" bez kontekstu (bo w tytule, to pierwsze co czytasz), natychmiast ma sens i domyślasz się dość precyzyjnie co chodzi - o eksperymenty wykonywane przez lekarzy należących do niemieckiej armii na więźniach obozów koncentracyjnych w czasie II wojny światowej. Zauważ że opisanie tego bez słowa "naziści" wymaga całego zdania.

   @KEjAf: Naziści, czyli narodowi socjaliści, czyli członkowie NSDAP. Polska toczyła wojnę z NSDAP czy z III Rzeszą? III Rzeszę zamieszkiwali członkowie NSDAP czy może Niemcy? A jak jakiś lekarz nie był w NSDAP, to już nie jest nazistą czy może jednak jest?
   Zwracam uwagę na coraz powszechniejsze zacieranie odpowiedzialności Niemców za zbrodnie popełnione podczas II wojny światowej i obarczanie tą odpowiedzialnością mitycznych hitlerowców, nazistów i innych ufoludków. A co do ścisłości opisu, to przymiotnik "niemiecki" tej ścisłości by nie zaszkodził - nie jesteśmy w sądzie, gdzie trzeba zwracać uwagę na każdy przecinek pod rygorem przegrania sprawy.

  •  

   pokaż komentarz

   nie jesteśmy w sądzie, gdzie trzeba zwracać uwagę na każdy przecinek pod rygorem przegrania sprawy.

   @Boewulf: tu nie chodzi o matematyczną ścisłość tylko o ilość informacji zawartą w zdaniu. Szczególnie w tytule artykułu który decyduje o tym czy zechcesz zapoznać się z resztą czy nie. Określenie "Zbrodnie nazistowskich lekarzy" zawiera znacznie więcej informacji niż "Zbrodnie niemieckich lekarzy", choć obydwie są prawdziwe.

   Trochę jak na przykład tytuł "Znaleziono silos atomowy w Warszawie" na pewno skłaniałby do lektury artykułu znacznie skuteczniej niż "Znaleziono broń pod ziemią", choć ten drugi jest tak samo prawdziwy.

   Tak samo powyżej, jeśli ktoś choć trochę interesuje historiami związanymi z drugą wojną to "naziści" w tytule przykują jego uwagę a "Niemcy" nie.

   A wracając do ścisłości "jak w sądzie" - zdaje się że jesteś w błędzie utożsamiając nazizm z przynależnością do NSDAP tak samo jak byłbyś w błędzie utożsamiając w Polsce prawicowe poglądy z przynależnością do każdej partii Korwina po kolei. Na pewno też nie wszyscy walczący po stronie Niemiec w drugiej wojnie światowej byli Niemcami i nie wszyscy należeli do NSDAP.

   Zgoda że często słowo "naziści" albo "hitlerowcy" (i inne tego odmiany) jest używane tam gdzie bardziej pasowałoby "Niemcy", ale w tej konkretnej sytuacji "naziści" po prostu bardziej pasuje.

  •  

   pokaż komentarz

   zdaje się że jesteś w błędzie utożsamiając nazizm z przynależnością do NSDAP tak samo jak byłbyś w błędzie utożsamiając w Polsce prawicowe poglądy z przynależnością do każdej partii Korwina po kolei.

   @KEjAf: No właśnie, zdaje się. W poprzednim komentarzu podałem etymologię (pochodzenie) tego określenia. Przypominam - naziści to inaczej narodowi socjaliści, a w historii była tylko jedna partia, która coś takiego miała w nazwie - NSDAP. Tu nie ma miejsca na żadne dyskusje, wątpliwości, czy dywagacje - to są twarde fakty.

   Poza tym uciekasz w tłumaczenia w stylu "obozy koncentracyjne były polskie bo leżały w Polsce".

 •  

  pokaż komentarz

  Niemiecki firmy farmaceutyczne już dawno korzystają z wielu osiągnięć 4 rzeszy i bija na tym szwaba

  •  

   pokaż komentarz

   @dodajkomentarz Cały świat z tego korzysta.

  •  

   pokaż komentarz

   @protuberator między innymi dzięki temu to Amerykanie a nie Sowieci pierwsi wylądowali na księżycu

  •  

   pokaż komentarz

   @patatier: lol, amerykanie przegrali wyścig w kosmos, na wielu płaszczyznach, był o tym artykuł, USA tylko wysłała na księżyc ludzi, a i tak nie wiadomo, czy na pewno, bo jest dużo spekulacji, że było to sfingowane, żeby pelikany łykały że USA takie super,

  •  

   pokaż komentarz

   @PanStachZeStalowejWoli nie wiem o co chodzi, ale jak czytam Twój wpis to widzę go jako żółte napisy.

  •  

   pokaż komentarz

   @patatier: pierwszy organizm w kosnosie, pies, wyslali go rosjanie
   Pierwszy czlowiek, rosja
   Do dzisiaj uzywane sojuzy, rosja
   Vs
   Ameryka- pierwsi na ksiezycu
   ..
   Ogolnie jestem gapa bo nie doczytalem ze napisales ze byli na ksiezycu poprostu. Nie wiem czemu przeczytalem cos o wygraniu "wyscigu w kosmos" przez usa..
   Nieporozumienie

  •  

   pokaż komentarz

   @patatier: co mimo wszystko dalej jest argumentem, ze mimo ze niemieccy naukowcy nie pracowali u sowietow po wojnie, to sie zwiazek rozwinal na tej plaszczyznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanStachZeStalowejWoli nie negowalem tego. Może i się ZSRR rozwinął, jednak w całym wyścigu kosmicznym Amerykanie wiedli prym. Sowieci musieli do technologii dojść sami natomiast USA korzystało z gotowych badań naukowców niemieckich. Sowieci polecieli pierwsi w kosmos ale cóż z tego skoro kolejne loty to były głównie propagandowe wydarzenia prezentowane jako triumf nad zachodem.

  •  

   pokaż komentarz

   Sowieci musieli do technologii dojść sami

   @patatier: chyba sie zagalopowałeś, Rosjanie całymi garściami korzystali z technologi, wiedzy i naukowców niemieckich...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ambiwalentny_Interlokutor z Niemieckiej aeronautyki chyba słabo korzystali. Rzecz w tym co wykorzystali i z jakim skutkiem, bo że kradli technologię jak najęci to wiadomo.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanStachZeStalowejWoli: @ZostaneMistrzem: @patatier:
   kolega ze stalowej woli trochę poleciał, ale generalnie ma rację. To rosjanie wygrali wyścig kosmiczny. Co więcej dokonał tego właściwie jeden człowiek - Siergiej Korolow, warto poczytać bo to fascynująca postać (wysłąli go do niemiec, zaraz po tym jak amerykańce wszytko zabrali; ze strzępów rzeczy potrafił odtworzyć wszystko co tam robił nasz niemiecki kolega, opisany poniżej. co więcej wiedział, gdzie tamten ma błędy i szybko gościa prześcignął w osiągnięciach). Zbudował wszystki sputniki, wysłał Lajki itd. Jak Gagarin walił kułka naokoło ziemi, amerykanie ledwo wynosili się na granicę kosmosu i zawracali.
   Ze strony amerykańskiej mamy natomiast drugą wykręconą postać - Wernhera von Brauna (też warto poczytać, okultysta z tych mroczniejszych ;) ) - szkopa, który dla swojego celu - osiągnięcia kosmosu, nie miał problemu njapierw walić rakietami w cywili w londynie (v2) a później promować kosmos w bajkach disneya. W każdym razie amerykanie nie bardzo chcieli powieżyć zadanie niemcowi, dlatego dopiero jak wdupczyli przeokropnie i ruskie zaczęły im latać nad głową zdecydowali się na ten krok. Warto zauważyć że w kraju wolnościowych indywidualistów trzeba było organizacji państwowej i niewyobrażalnych pieniędzy podatników (wprowadzono dodatkowe obciążenia) aby ruszyć program kosmiczny.
   Aby zatrzeć wrażenie przegranej, nie mieli za bardzo wyjścia, musieli dokonać czegoś niewyobrażalnego - tym czymś było postawienie nogi na księżycu. Była to gra va banque, jak rzut w ostatniej sekundzie spod własnego kosza.
   No i się udało - ameryka znów była wielka - nowy duch wstąpił w naród, poszerzyły się horyzonty ludzkiego myślenia, nastała nowa era.
   Kompaktowa wersja, parę nieścisłości, można sobie doczytać :)

  •  

   pokaż komentarz

   @cerleg: plus amerykanie zgarnęli np. Strugholda i nie musieli paprać się z eksperymentami na ludziach. Natomiast ruscy nie mieli wyjścia i mysieli pomęczyć swoich żeby dowiedzieć się co, jak i kiedy się dzieje z człowiekiem w skrajnych warunkach.

   To rosjanie wygrali wyścig kosmiczny.

   Śmiała teza.

  •  

   pokaż komentarz

   @patatier: jak ogarniasz angielski to jest super książka o XX wieku, a tam rozdział o kosmosie (wyścigu kosmicznym) - Stranger than we can Imagine: Making Sense of the Twentieth Century by J.M.R. Higgs (http://www.goodreads.com/book/show/24886729-stranger-than-we-can-imagine)
   Cała książka godna polecenia, jedna z lepszych, jakie czytałem już od dłuższego czasu
   Po polsku niestety nic nie znam, trzeba by pomęczyć google.
   Można np zacząć tutaj: http://nt.interia.pl/raporty/raport-kosmos/informacje/news-siergiej-korolow-tworca-radzieckiego-programu-kosmicznego,nId,1954225

  •  

   pokaż komentarz

   To rosjanie wygrali wyścig kosmiczny
   @cerleg: ??? Mieli kilka udanych konstrukcji ale bez jaj

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: no proszę cię.. pierwsi opuścili ziemię, pierwsi okrążyli ziemię, pierwsi wysłali żywe stworzenie (za którymś razem nawet wróciło ;) ), pierwsi wysłali człowieka, jak latali nad usa, to tamci jeszcze nie mogli opuścić atmosfery. Nie wiem jaką definicją wygranej się kierujesz, ale musi być ciekawa

  •  

   pokaż komentarz

   @cerleg: @ZostaneMistrzem: "bo księżyc i chuj"

   o to mi chodziło, co napisałeś, i udział sowietów w eksploracji kosmosu jest niepodważalnym faktem,
   a że moje prywatne opinie mieszam do tego, np. o lądowaniu na księżycu, że NAGRANIE prawdopodobnie jest nakręcona na potrzeby TV bo nie mieli kamery, która działała w warunkach kosmicznych, a potrzeba było dowodu, i wielkiego WOW dla całego narodu..
   no ale nieważne, idę po moją folię aluminiową xD

  •  

   pokaż komentarz

   bo nie mieli kamery, która działała w warunkach kosmicznych
   @PanStachZeStalowejWoli: A czym szkodzą kamerom "warunki kosmiczne"?

  •  

   pokaż komentarz

   @cerleg: Wszystkich tych rzeczy dokonali też Amerykanie z niewielkim poślizgiem, a czy Sowieci wysłali kiedykolwiek człowieka na Księżyc? Poza tym, kto pierwszy przekroczył barierę zbudował łączność satelitarną, satelitę meteorologicznego, albo system nawigacji? Kto pierwszy sfotografował Ziemię z orbity?

  •  

   pokaż komentarz

   @werto7572a: Niby tak, bo ruski mózg operacji zszedł był wziął i się wszystko posypało :)
   Jest też trochę inna strona medalu - cały ten wyścig w kosmos miał ukryte znaczenie. Chodziło o to, że jak ruskie jako pierwsi polecieli w kosmos, znaczyło to - mamy was - teraz mogli zrównać usa z ziemią, a tamci nie mogli by odpowiedzieć (nie było możliwości zatrzymać rakiety, bombowiec można zestrzelić). Ciekawe czemu do tego nie doszło :) może odwdzięczyli się za to, że Amerykanie ich nie rozwalili zaraz po wynalezieniu bomby atomowej (a np von Neuman tak doradzał)

  •  

   pokaż komentarz

   @cerleg: Korolow zmarł już po większości tych osiągnięć. Natomiast jeśli pytasz dlaczego Rosjanie nie wykorzystali tej przewagi - dlaczego mieliby to robić? Nie mieli po pierwsze za bardzo możliwości technicznych by zmieść Stany Zjednoczone czy ogólnie kraje NATO z powierzchni Ziemi, bo na wyprodukowanie jednego pocisku międzykontynentalnego potrzeba było określonego czasu, do tego było raczej jasne że Amerykanie niedługo dotrą do tego samego poziomu i będą w stanie odpowiedzieć symetrycznie, a jako że oba te kraje były mocarstwami nuklearnymi, w grę wchodziła anihilacja ludzkości w ogóle, a przynajmniej populacji obu bloków militarnych, raczej Chruszczowowi na tym nie zależało.

 •  

  pokaż komentarz

  W porę się na takie działanie zdecydowali, nie ma co.

 •  

  pokaż komentarz

  wyników badań należy szukać nie w archiwach ale w dużych niemieckich koncernach farmaceutycznych takich jak Bayer; prawdopodobnie większość z nich zostało wykorzystanych już po wojnie

  •  

   pokaż komentarz

   @pcstud: ale to nie jest żadna wielka tajemnica - wyniki tych "badań" po wojnie wykorzystywały nie tylko niemieckie koncerny, alianci też czerpali z nich pełnymi garściami. I w sumie ciężko się dziwić - znaczna część tego, co dzisiaj wiemy na przykład w temacie hipotermii czy, ogólniej, wpływu zimna na organizm człowieka... wywodzi się właśnie z pseudo-medycznych eksperymentów nazistowskich "lekarzy".

 •  

  pokaż komentarz

  Niemieckich lekarzy. Niemieckich.