•  

  pokaż komentarz

  To akurat popieram, koniec jarania miałem, mułem czy innymi kiepskiej jakości paliwami.

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package Akurat mając odpowiedni kocioł miał spalany jest w dobrych parametrach. Tylko ludzie ustawiają piece na 40 stopni, bo w domu gorąco. Taki kocioł powinien pracować w temp. wody ok 60 stopni. Ale mając termostaty na kaloryferach.

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: A ja jestem aktywnym palaczem CO w moim domu i zwróciłem uwagę na fakt że w sortymencie węgla występuje kamień który normalnie powinien nie opuścić sortowni i wylądować na hałdzie. Na oko jest tego 10 - 20 %, co świadczy że to już proceder. Węgiel jest lżejszy od kamienia, dlatego podejrzenia kieruję pod adresem kopalni!

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: tylko czekać aż w kotle będą montować dpf

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951 10-20%? To gdzie kupujesz wegiel i za ile? Ja placilem rok temu bodajze 700zl za tone i z calej tony mialem 10-15 szt kamieni wielkosci kurzego jajka

  •  

   pokaż komentarz

   @pumapunku: Płaciłem 1360 + 15 zł za przywóz 2 T. Skąd? Niech to będzie moją słodką tajemnicą, bo nie chcę dokopać pośrednikowi a zmienię na razie kopalnię. W każdym Pół wiadra popiołu jest od 2 - 5 kamieni wielkości gęsiego jaja, dlatego wychodzi ta proporcja w przybliżeniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951 pośrednik wie co sprzedaje - jemu nie ufalbym w pierwszej kolejności

  •  

   pokaż komentarz

   @teddybear69: Toteż zmienię i jago! Na szczęście nie jest jedyny w okolicy. A że teraz CO jest tylko na mojej głowie i będę miał jasny przegląd sytuacji to po mojej analizie na przestrzeni dwóch czy trzech lat ogłoszę wyniki, oparte na kuchennej wadze sortując i ważąc składniki sumiennie po spalaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   Akurat mając odpowiedni kocioł miał spalany jest w dobrych parametrach.

   @frostdemon: nie wystarczy, tam masz do 30% popiołu - odpowiedz sobie na pytanie czy z pieca z każdej tony wyciągasz ~250 kg popiołu czy większość ulatuje kominem?

   musiałbyś mieć filtry cząstek stałych (prawie takie jak w samochodzie, tylko jednorazowe - bo w samochodach cząstkami jest sadza, którą da się spalić a popiołu spalić się nie da)

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: zgadzam się z Tobą ale, ludzie chętnie palili by dobrym materiałem lub nawet gazem tylko żeby to było tanie. Po co się brudzić jak można palić gazem tylko te koszty. O tym się już nie mówi głośno, a to jest przyczyna smogu.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: Pewnie miałeś węgiel kradziony z wagonów i jak zbierali to z kamieniami z torowiska.

  •  

   pokaż komentarz

   @MercedesBenizPolska: W elektrowniach montują, może w kotłach też trzeba zacząć?

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: @pumapunku: Jak się kupuje najtańszy szajs na allegro to tak jest...

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: kto powiedział, że koniec z mułem? Muł zostanie wpisany do norm i tak się to skończy. Przecież państwowe kopalnie robią na nim ~700 mln zł rocznie a do utylizacji musieliby dopłacić ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: Już to widze jak wszyscy spełniają normy. Przecież będą ogromne łapówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: ,,sortując i ważąc", kamienie zdażają się w węglu gróbym, w drobnym kamyków niema. Drobny syberyjski jest ok, można wsypać kilka kilo i parę godzin się pali, bez nawiewu, gruby syberyjski też.

  •  

   pokaż komentarz

   @frostdemon: a to przy okazji zapytam, jak jest z piecem gazowym? Mam cały czas na minimum i steruje termostatami na kaloryferach? Jest ok ? Czy na przykład lepiej ustawić na wyższą temperaturę na piecu, a termostaty skręcić na 1-2 w skali. Dzięki z góry

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: to nie kopalnie a sprzedawcy mieszają od czasów PRL... leja wodę, mieszają gruz z miałem, sypia żwir oraz piasek itp. Tak zarabiają więcej. A na elektrociepłowniach to dopiero odchodzą szopki ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: a ja mam inny pogląd na ekologie, liczy się segragacja odpadów

   pokaż spoiler podział na te do pieca i te do lasu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @frostdemon:termostaty na grzejnikach nie mogą być stosowane w zestawieniu z piecem zasypowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: kopalni ? detalem zajmują się prywatne firmy / marki a nie kopalnie. Myślisz ze kopalnia hurtownika oszukuje ? Co najwyżej razem podejmują decyzje. Lecz finalnie na rynek detaliczny towar wypuszcza lokalny sprzedawca.

  •  

   pokaż komentarz

   @john_package: Super... cena wzrośnie i będzie więcej palenia śmieci niż kiedykolwiek... od kiedy jakaś decyzja administracyjna naprawiła rynek i świat?

  •  

   pokaż komentarz

   @MercedesBenizPolska
   @gleorn
   Dpf moze nie ale sondy lambda w kotlach domowych sie już montuje. Częściej w tych na pellet ale jednak.

  •  

   pokaż komentarz

   @TataPiter teoretycznie masz rację. Praktyka jednak mówi co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @wittorio007: Wiem o tym, jeżeli masz pojęcie jak to działa. Bo jeśli w dobrze ocieplonym budynku ustawisz na piecu 65° i skręcisz termostaty na magiczną"3", to piec sie rozbiegnie i zagotuje wodę. To tak z grubsza bo wpływa na to wiele innych czynników(dobranie wielkosci pieca do kubatury budynku, temp. zewn. etc.)

  •  

   pokaż komentarz

   musiałbyś mieć filtry cząstek stałych (prawie takie jak w samochodzie, tylko jednorazowe - bo w samochodach cząstkami jest sadza, którą da się spalić a popiołu spalić się nie da)

   @megawatt: W instalacjach przemysłowych wykorzystuje się elektrofiltry (czyli filtry jonizacyjne). Ostatnio szukałem, są takie wolnostojące do pomieszczeń (np. firmy bluair), są kanałowe filtry jonizacyjne zatrzymujące PM do instalacji nawiewnych, są też kompaktowe elektrofiltry do małych piecy CO: http://www.rynekinstalacyjny.pl/aktualnosc/id8071,skuteczny-elektrofiltr-dla-kotlow-na-paliwa-stale

   Konstrukcja wygląda bardzo prosto więc cena nie powinna być zaporowa, według producenta mają skuteczność 50-90% (te na komin) więc całkiem rozsądnie. Skuteczność filtrów jonizacyjnych kanałowych to >99% czyli praktycznie sterylizują powietrze (wliczając w to wirusy, bakterie, etc...).

   Są też jakieś prototypy instalacji oczyszczających powietrze na zewnątrz - jakieś "wieże" jonizacyjne...

   Więc możliwości są ale wszystko to kwestia ceny... Według mnie w pierwszej kolejności powinni wszyscy przejść z piecy zasypowych na automaty z podajnikiem. W piecach zasypowych jakbyś się nie starał to przy rozpalaniu będzie kopcił (widzę to u sąsiada, odczyty pyłomierza rosną kilkukrotnie jak rozpala, potem jest ok). Piece automatycznie nie wygaszają paleniska więc bardzo rzadko się go rozpala i nie da się w nich palić śmieciami ani niskim gatunkiem węgla. To rozwiązanie jest dość tanie, nie wymaga ingerencji w infrastrukturę CO oprócz wymiany pieca. Jak widzę domy na wsiach w pobliżu miasta to większość z nich jest stara, sporo nieocieplonych, mieszkają tam raczej biedni ludzie więc w praktyce nie ma szans na zmianę ogrzewania na gazowe albo elektryczne, za to realna była by zamiana zasypowego na nowoczesny automat.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: ale filtry cząstek stałych to nie wszystko, są jeszcze inne zanieczyszczenia (węglowodory - benzen i złożone benzopireny; tlenki siarki, azotu, metale ciężkie)

  •  

   pokaż komentarz

   ale filtry cząstek stałych to nie wszystko, są jeszcze inne zanieczyszczenia (węglowodory - benzen i złożone benzopireny; tlenki siarki, azotu, metale ciężkie)

   @megawatt: Zgadza się, gazów nie odfiltrujesz ale taki benzo(a)piren jest podobno "przyczepiony" do PM10, prawdopodobnie metale ciężkie też są głównie w pyłach. Zresztą z przemysłowych elektrofiltrów odzyskuje się właśnie różne metale.

   Co do NOx, C0, O3, etc... to niestety chyba tylko filtry adsorbcyjne - głównie węglowe, poczytaj tutaj: http://www.sfm.pl/filtracja-filtry-do-adsorpcji-gazow.html no i oczywiście pracują w niskiej temperaturze więc nadają się do instalacji nawiewu a nie filtracji spalin. Trochę nie wierzę w katalizatory na kominach - zbyt zróżnicowana mieszanka "świństwa" tam idzie. W ogóle to one działają w wysokiej temperaturze (>500 C) więc trudno by go było uruchomić i zapewne jedną szufelką węgla z niesupportowanymi zanieczyszczeniami byś go zniszczył :-/ Tak jak zniszczysz katalizator w samochodzie spalając etylinę (czyli benzynę "ołowiową").

  •  

   pokaż komentarz

   @jaclaw1951: Wiem skąd, bo płaciłem dokładnie tyle samo i zgadzam się - kamienia jest zdecydowanie za dużo.
   Ale od raz uprzedzę - potem kupiłem dużo droższy z Wesołej i jest lepszy, ale nie na tyle, ile oczekiwałem!

  •  

   pokaż komentarz

   @Jotgie: Dzisiaj rano (bo palę cyklicznie od ok 6 rano,zakładam złoże w zależności od temp zewnętrznej pełną komorę od wczoraj wybrałem dwa kamienie wielkości myszki od kompa tylko trochę wyższe) i będę musiał wnieść wagę i ważyć, a potem wyliczę ile rzeczywiście zapłaciłem za opał. I widzę że krąg zawiedzionych rośnie a podejrzanych się zacieśnia. Niech tak dalej robią to im tą kopalnię zamkną. A będą drzeć ryja że muszą wydobywać i walić użytkowników w poroże! I to jest ta polska solidarność byle kosztem drugiego!

  •  

   pokaż komentarz

   koniec jarania miałem

   @john_package: Ale nie koniec palenia śmieciami i innymi odpadkami.

  • więcej komentarzy(23)

 •  

  pokaż komentarz

  Zmiany spowodują wzrost ceny węgla, a w ramach oszczędności ludzie częściej wrzucą do pieca śmieci. Dobra zmiana ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Ze smogiem nie wygramy bez poniesienia kosztów.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: oczywiście, że tak, ale nie można przenieść kosztów bezpośrednio na obywateli, bo to się nie sprawdziło i nie sprawdzi. Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wymogów opisanych w znalezisku przy jednoczesnym obniżeniu opodatkowania alternatywnych i bardziej ekologicznych źródeł energii. Skłoniłoby to ludzi do zmian w dłuższej perspektywie czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Państwo nie ma swoich pieniędzy, na kogo zatem chcesz przerzucać koszty? Jedynym sensownym rozwiązaniem jest tak jak mówisz energia ze źródeł naturalnych i atom, ale ciężko będzie się przestawić z dnia na dzień. Każdy mały krok ku lepszemu jest dobry. Warto też wprowadzić przepisy umożliwiające służbom ściganie i kontrole ludzi którzy palą gównem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZasilaczKomputerowy: tak jak pisałeś, ze smogiem nie wygramy bez poniesienia kosztów, ale czy jesteś pewien na 100%, że obniżenie podatków spowoduje spadek dochodów z tego tytułu? Jestem przekonany, że cała rzesza ludzi przestałaby truć siebie i innych "paląc gównem", gdyby tylko miała dostęp do tańszej energii. Wzrost popytu na energię ekologiczną = wzrost wpływów do budżetu z tytułu opodatkowania. Co do przepisów dotyczących ścigania i kontroli należy pamiętać, że choć brzmią kusząco, niosą za sobą pewnie zagrożenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Moi rodzice zakładają działalność gospodarczą i w budynku wmontowali nowy piec. Kupują też taki eko-groszek czy jakoś tam. Nie wiem ile to kosztuje ale tego mało się ładuje i ogrzewa budynek niesamowicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: Albo nauczą się palić i lepiej wykorzystywać paliwo, albo ocieplą domy (szczególnie, że dużo dotacji na to jest)

  •  

   pokaż komentarz

   (szczególnie, że dużo dotacji na to jest)

   @elineusz: było, zostało to zlikwidowane (po zmianie rządu)

   na kogo zatem chcesz przerzucać koszty?

   @ZasilaczKomputerowy: te koszty i tak ponosimy, te przedwczesne zgony kosztują, leczenie chorych też kosztuje

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: kary zaczynajace sie od 5 tysiecy zlotych skutecznie odstrzasza niestety bez wyskoich mandatow nic sie nieobroni jak mowisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Rysia dobili ale zostają miejskie i gminne dotacje

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: jak dop@!!%!#ą ostre kary i kontrole (finansowane karami), to ludziom się odechce. Puściliby takie drony z czujnikami nad domami.

  •  

   pokaż komentarz

   Warto też wprowadzić przepisy umożliwiające służbom ściganie i kontrole ludzi którzy palą gównem.

   @ZasilaczKomputerowy: takie przepisy istnieją od dawna, problemem jest jak zwykle egzekwowanie. I brak przepisów o których traktuje znalezisko. Burmistrz/prezydent może upoważnić np. straż miejską do kontroli palenisk, Ty musisz umożliwić kontrolę, za utrudnianie grożą 3 lata.
   U mnie straż miejska przeprowadza całkiem sporo kontroli, ale efekty są mizerne. Bo po pierwsze pracuje do 23 i syfiarze o tym wiedzą, po drugie ludzie palą byle czym, ale legalnym, typu właśnie muły, miał itd. Straż miejska widzi gęsty, żółty dym, cała okolica się dusi, ale sm ma związane ręce, bo paliwo jest legalne. A smog jeden z większych w Polsce...

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam, że dobrym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie wymogów opisanych w znalezisku przy jednoczesnym obniżeniu opodatkowania alternatywnych i bardziej ekologicznych źródeł energii.

   @konmad: to jest pierwszym rozwiązaniem, które przychodzi do głowy. Można apelować, trąbić, straszyć, a ludzie i tak wybiorą to, co najtańsze, dziś wybierają węgiel. Tyle, że węgiel jest "surowcem strategicznym" i "skarbem narodowym", a gaz jest od Putina. No i jeszcze są górnicy, na których rządy chuchają, żeby się przypadkiem nie obrazili. Nie liczyłbym na jakieś poważne zmiany systemowe do czasu zrozumienia przez rządy tego, że taka polityka mści się na wszystkich.

  •  

   pokaż komentarz

   @fonderal: zostaje jeszcze energia elektryczna. Sklaniam sie ku obnizeniu podatkow na nią, dodatkowo mozna zbic jej koszty budujac elektrownie atomowa. Trzeba myslec dlugoterminowo, nie ma co liczyc na rozwiazanie problemu kolejna ustawą.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: ci co palą śmieciami juz to robią. Poza tym liczba smieci do palenia - płyty etc też jest ograniczona. Wielu kupuje wegięl bo im się smieci kończa... Smieci sa za darmo wiec one zawsze wygrają z każdym produktem za który trzeba zapłacić.

   Inna kwestia, ze wiele ludzi kupuje to co jest na rynku i tyle. Jak nie bedzie najgorszego wegla to kupia inny, w domysle ten lepszy. Tu chodzi o ludzi którzy odpadami nie palą.

  •  

   pokaż komentarz

   Smieci sa za darmo wiec one zawsze wygrają z każdym produktem za który trzeba zapłacić.
   @maciundo:
   Gdyby było tak jak mówisz to każdy palił by śmieciami, a tak nie jest. Co powiesz o Niemczech? Dlaczego tam mało kto pali śmieciami? Zrozum, że to w ogromnej części zasługa ich majętności. Stać ich więc nie bawią się w trucie siebie i innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @konmad: dokładnie tu chodzi o majętność. O majętność ludzi, ile zarabiają, ile mają środków.

   Czy mamy węgiel droższy czy tańszy dużo się nie zmienia bo dochody są ciągle na podobnym poziomie.

   Z tego punktu widzenia coś za darmo zawsze bedzie bardziej korzystne. Lecz nie powinno to być akceptowane.

   Inna kwestia ze ci co palą gazem wcale bogaci nie są. Uczciwie ogrzewają swoje nieruchomości. Za to wiele ludzi to cwaniacy.

  •  

   pokaż komentarz

   Warto też wprowadzić przepisy umożliwiające służbom ściganie i kontrole ludzi którzy palą gównem.

   @ZasilaczKomputerowy: Usuwam konto na tej wyżynie umysłowej...

  •  

   pokaż komentarz

   @salvatore: Zaproponuje lepszy sposób. Wolność wolnością, ale jak ktoś mnie truje to wtedy ogranicza moją wolność. Trzeba twardo walczyć z ludźmi, którzy niszczą środowisko, które jest dobrem wspólnym. Moje życie jest bezcenne, a zależy ono również od stanu powietrza.

  •  

   pokaż komentarz

   Moje życie jest bezcenne

   @ZasilaczKomputerowy: Nie jest... ale gratuluję samooceny...

  •  

   pokaż komentarz

   @salvatore: Ja tu się nie będę z tobą licytował. Z mojej perspektywy jest.

  • więcej komentarzy(10)

 •  

  pokaż komentarz

  Dopuki ludzi nie bedzie stac palic gazem lub en elektryczna,wegiel zawsze bedzie zatruwal nasze srodowisko i nic z tym nie zrobisz...

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli będzie to węgiel niemiecki ;)

 •  

  pokaż komentarz

  k@$?a zrobią czarny rynek węgla. Problemem jest bieda, a na biedę najlepsze jest obniżenie cen surowców energetycznych takich jak gaz,prąd, olej opałowy czy nawet i ekogroszek.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: problemem jest polska mentalność każąca opalać dom w najtańszy możliwy sposób.
   Jakoś Czesi czy Słowacy potrafią żyć i truć zarazem.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:

   Jakoś Czesi czy Słowacy potrafią żyć i truć zarazem.

   Napisz jeszcze raz co miałeś na myśli, bo nie potrafię rozszyfrować tego zdania.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: sorry, miało być "żyć i nie truć zarazem".

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78:

   Słowacy i czesi mają znacznie tańszy gaz.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: No i bardzo dobrze. Trzeba wziąć przykład i zmniejszyć opodatkowanie gazu oraz koszty i zyski PGNiG. O umowie z ruskimi nie wspomnę.
   Myślę też, że masowy program termomodernizacji domów też by sporo pomógł i nakręcił koniunkturę w budownictwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: W Czechach też jest problem dużego zanieczyszczenia powietrza. Z tego co się orientuję w ubiegłym roku podjęli dopiero działania, aby coś z tym zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @lyncz: mieszkam przy granicy. Jak na rowerze zapędzę się do Czech, to rzuca się w oczy(a raczej w nos) brak dymiących kominów. Widac lekki dymek tu i tam (jak z mojego komina, palę ekogroszkiem i dym widać naprawdę rzadko) ale nie widziałem nigdy chmury dymu z jakiegoś domu.
   Też nie jestem w porządku, bo jednak palę węglem ale mój piec wypuszcza może z 20% tego, co każdy sąsiad obok. Łącznie z takim, co rok temu wybudował wielki dom (młoda rodzina 2+1) i oczywiście pali w nim mułem, jak przodkowie nakazali. To jest dramat, że mamy zerową wiedzę o ekologii.
   Nie wiem, może jest lewacka czy coś.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: Niestety zamiast uczyć w szkole ekologii, pierwszej pomocy, podstaw ekonomi i innych przydatnych w życiu codziennym rzeczy mamy lekcję religii. Ale to dyskusja na inny temat.
   Co do naszych południowych sąsiadów to opieram się na danych z czujników (głównie ze strony aqicn.org). Tam zazwyczaj jak na Śląsku czy Małopolsce jest źle to w regionach przygranicznych u nich również, a wątpię żeby to zalatywało do nich od nas w takiej ilości. Mój błąd może polegać na tym, że czujniki są tylko w dużych miastach, więc na wsiach może być u nich lepiej. W Polsce, niestety, jest na pewno odwrotnie - miasta coś z tym problemem robią (najlepszy przykład to Kraków w którym obecnie mieszkam), a na wsiach czas i mentalność zatrzymała się w ubiegłym wieku. A najbardziej wkurzają tacy ludzie, o których piszesz. Wykształceni, stawiają nowy dom, nie są najbiedniejsi... a zamieniają się w trucicieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: To jest JEDYNE rozsądne rozwiązanie problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   Słowacy i czesi mają znacznie tańszy gaz.
   @PranieMuzgu: Skąd ta informacja? Za eurostatem:
   Z tego co wiem to Czesi mają takie właśnie normy jakościowe dla węgla. Z drugiej strony Ostrawa dalej wysoko na liście najbardziej zanieczyszczonych miast.

   źródło: ec.europa.eu

  •  

   pokaż komentarz

   @btr:

   To co ty podajesz to jakaś hurtowa cena, zresztą gdzie ten wykres ma opisane osie? To jest koszt w eurocentach za m3? Jeśli tak to ta cena jest wzięta z dupy -jak już mówiłem to cena hurtowa, która nijak ma się do opłat dla klienta detalicznego, gdzie wchodzą opłaty przesyłowe, opłaty stałe i robi się 1,6-1,8zł za m3 gazu. W Czechach i Słowacji cena końcowa jest niższa bo ichni "PGE" nie zdziera tak jak nasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: To cena dla odbiorców indywidualnych w 2015, wykres pochodzi stąd. Jednostką jest EUR/kWh.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr:

   Ciekawe kogo się pytali o te ceny,na pewno nie mnie. Ostatnio zużyłem 300 m3 za grudzień i zapłaciłem ok. 550 zł. Dobrym węglem wyszłoby mnie niewiele taniej -ok. 50 zł taniej węglem za 750-800 zł/tona, jak przeliczałem. Te 50 zł mnie nie bawi zwłaszcza że z węglem jest sporo pieprzenia się, a gaz to tylko nastawiam piec raz przy zakupie i nie myśle o niczym innym. Z węglem trzeba przywieźć, rozładować, czasem trzeba pomóc zasypać, jak się ślimak zablokuje. Wiadomo że gdyby dodawać śmieci do bilansu energetycznego i gorszej jakości węgiel, to myśle że kolejne 50 zł dałoby się uszczknąć.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe kogo się pytali o te ceny,na pewno nie mnie.
   @PranieMuzgu: Ale przecież się zgadza z Twoimi danymi:
   300 m^3 gazu = 11 100 MJ = 3083 kWh
   550zł = 126 eur
   A więc płaciłeś 0,41 eur/kWh, a taką właśnie cenę podaje Eurostat dla Polski za 2016 rok w tabelce. W 2015 było więcej i tak też jest na wykresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr:

   Ja nigdy na KWh tego nie zamieniałem, stąd moje zdziwienie. Z drugiej strony gaz gazowi nierówny więc same m3 bez wartosci opałowej też są bez sensu.

   Nie wiem, dla mnie to trochę drogo :/ Gdyby za tą samą ilość gazu była cena max 400 zł to myślę że więcej osób przerzucało by się na ogrzewanie gazowe.Jakby ceny były jak w USA - od 1-1,4zł za m3 to byłoby coś. W czechach relatywnie do zarobków gaz jest jednak tańszy, tak jakby u nas był z kilkanaście procent tańszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @PranieMuzgu: problemem nie jest bieda, ludzie mają pieniądze, a mimo to budując nowy dom wstawiają najtańszy kocioł zasypowy opalony węglem. Jest ogólne przyzwolenie na dymienie, a powinien być całkowity zakaz dymienia. To naprawdę nic trudnego, dymisz, przyjeżdża straż, wygaszasz kocioł, sprawdzanie czym było palone, następnie prawidłowe rozpalenie od góry. Przy kolejnej wizycie wysoka kara.

  • więcej komentarzy(6)