![AMA - Jak odnaleźć przodka w Internecie? [genealogia]](https://www.wykop.pl/cdn/c3397993/link_ZD5LWluAA0mt4fFbOc88v6MpojFifjEi,w300h223.jpg)
AMA - Jak odnaleźć przodka w Internecie? [genealogia]
Jak odnaleźć przodka w Internecie? W nawiązaniu do tego wpisu wiele osób było zainteresowanych AMA o genealogii. Ponad 5 lat temu już podobne było, ale od tego czasu bardzo wiele się zmieniło – w szczególności jeśli chodzi o dostępność metryk w Internecie.
+88
pokaż komentarz
Ode mnie do najstarszego przodka o moim nazwisku (urodzony w 1634 roku)
źródło: wywod.jpg
+46
pokaż komentarz
@atomic77:
1. Przodkowie po moim nazwisku pochodzili z dziejszych Czech. Tam metryki zachowane są bardzo dobrze, w dodatku udostepnione w Internecie. Dużo zalezy od szczęścia. Jeśli metryki się nie zachowały, to często klapa.
2. Kościół pełnił rolę "administracji". Nie prowadzono więc osobno ksiąg cywilnych, bo tymi były akta wytworzone w parafii.
3. Trzeba poszukać przodków i potomków tych osób. Wtedy można sprawdzić czy linie te są gdzież zbieżne. W małych miejscowościach każdy z każdym na kilka sposobów. Nie można jednak zaczynać szukania przodków "od góry", tzn. zakładać, że "X" był naszym przodkiem. Linie mogą nam się rozminąć i klapa. Warto zwracać uwagę na chrzestnych/świadków - to często, w szczególności w zaborze austriackim, była najbliższa rodzina rodziców/państwa młodych.
+30
pokaż komentarz
@atomic77: Czeskie archiwa biją na głowę nasze w kwestii digitalizacji. Kilka epok przed nami.
+8
pokaż komentarz
@nietosamo:
1. Jeśli robią to uczciwie, czemu nie. Ludzie kupują sobie czas i wiedzę. Ja bardzo rzadko.
2. Moja ciekawość nigdy nie zostanie zaspokojona :p Ale najbardziej chciałbym odkryć rodzinę babci (urodziła się na dzisiejszej Białorusi). W tej linii stoję na pradziadkach (znam imiona ich rodziców) i tyle. Drzewo liczy obecnie 2600 osób, mój wywód przodków 350. Ale nie liczby się liczą :-)
+3
pokaż komentarz
@nietosamo: Głównie Drzewo Genealogiczne II - płatny, ale raz i w dodatku polski :-) Kiedyś online - moikrewni (dziś MyHeritage) - polecam tylko na początek poszukiwań.
@kopringo: Drzewo Genealogiczne II. Z darmowych polecam Ahnenblatt. Też całkiem okej wykresy
0
pokaż komentarz
@kopringo: Może Webtrees?
+3
pokaż komentarz
@marvin7: Chyba tak będzie najprościej: http://actapublica.eu/userdata/matriky_na_internetu_cr.pdf
@piwniczak: W kwestii oprogramowania nie jestem w stanie Ci pomóc.
Kresy - głównie tutaj. Litwa - tu. Łotwa - tu.
Można w archiwach państwowych zamówić kwerendy (jeśli metryk nie ma w necie), ale to już kosztuje. Każde archiwum ma inne stawki
-1
pokaż komentarz
@pioterhiszpann: Hahahah :D
+99
pokaż komentarz
Wrzucam to na wypadek, gdyby ktoś porwał się na szukanie wzmianek o przodkach w starych dokumentach. Tekst po polsku ( ͡° ʖ̯ ͡°)
źródło: images.stimax.pl
+47
pokaż komentarz
@hetman-kozacki: Pa ruski tutaj:
źródło: 16107468_1385298344827674_6157409284860502269_o.jpg
0
pokaż komentarz
@gen_mielec: Coś ze Zdziarca masz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+1
pokaż komentarz
@gen_mielec: Za ile $?
+3
pokaż komentarz
Ostatnio pisałem że mam rzadkie nazwisko i wiele lat pracy genealogicznej moich rodziców poszło na marne bo nie znaleźli absolutnie żadnych informacji. Może po tym poradniku mi się uda znaleźć chociaż informacje o pra- lub pradziadku..
+26
pokaż komentarz
@royaltrux: Rzadkie nazwiska to raczej dobry prognostyk. Jeśli nawet odnajdziesz osobę, która na pierwszy rzut oka nie jest krewnym, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jednak w którejś linii jest. Działaj
-8
pokaż komentarz
Jeśli nic nie wiesz o swoich przodkach i chcesz szukać w internecie to prawdopodobnie jesteś potomkiem chłopów pańszczyźnianych i nic tam ciekawego nie znajdziesz.
+5
pokaż komentarz
@infiltrator_: Bzdura. A choćby księgi grodzkie to co? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
+28
pokaż komentarz
@infiltrator_: Jeśli ktoś traktuje genealogię na poważnie, nie szuka na siły szlachty. Jeśli szuka, tzn. że jest snobem
+3
pokaż komentarz
@alan-jakman: 1. Ile czasu zajęło ci stworzenie tego drzewa.
2. Jakie dane potrzebowałeś, na ile potrzebna była ci w tym rodzina (informacje od nich)
3. Co najbardziej cię zaskoczyło.
4. Opisz w jaki sposób to zrobić
+18
pokaż komentarz
@tutanota:
1. 9 lat - nadal buduję, działam, bo sporo do odszukania zostało
2. Głównie informacje z dokumentów - czy to metryk, czy spisów ludności, akt notarialnych i czego dusza zapragnie. Rodzina - dziadkowie od strony taty już nie żyli - ich rodzeństwo także. Babcia od strony mamy niewiele mogła mi pomóc. Ale dzięki internetowi (głównie naszej klasie) odnalazłem wielu nieznanych krewnych, którzy mi pomogli. W różny sposób - od kontaktu z innymi osobami, po wysłanie zdjęć moich krewnych. Bardzo dużo pomogli mi także inni genealodzy, szczególnie w miastach oddalonych od mojego - np. poprzez wyszukanie metryk w archiwum.
3. To że pradziadek miał dwie żony - moja prababcia była młodsza od niego o 20 lat, a ten z poprzednią żoną miał już 3 dzieci. Do końca nie wiadomo, czy tamta żona zmarła, czy ją zostawił. Ale moja babcia całe życie wspominała swojego brata (dziecko z poprzedniego małżeństwa pradziadka). Myślała, że zginął w Katyniu. Okazało się, że został zesłany do Stalagu. Przeżył. Przez jakiś czas mieszkał w tym samym mieście, co moja babcia. Zmarł dopiero w 2007 roku w wieku 96 lat. Ale nigdy już po wojnie się nie spotkali... Ale chociaż mi udało się nawiązać kontakt z jego synem oraz innymi potomkami z tego małżeństwa pradziadka. Do tej pory ta postać to zagadka...
4. Oj.... Dużo pisać. Można by stworzyć książkę. Polecam swoje teksty: Gdzie szukać metryk naszych przodków? [8 porad dla początkującego genealoga] oraz Jak rozpocząć badania genealogiczne? [10 porad]. Wiele poradników jest też na innych stronach. Choćby tutaj. Polecam też książki "Poradnik genealoga amatora" - Rafał Prinke, oraz "Poszukiwanie przodków genealogia dla każdego" - Małgorzata Nowaczyk.
+3
pokaż komentarz
@tutanota: Tak. Podałem je w głównym wpisie. Największa wyszukiwarka - Geneteka, dla Wielkopolski - BASiaoraz PoznanProject(małżeństwa do 1899 roku), dla Lubelszczyzny Lubgens, dla Pomorza - PomGenBaza, Archiwum Diecezjalne w Tarnowie (baaaaardzo źle zindeksowane) - FamilySearch.