•  

    pokaż komentarz

    Jak oszukać idiotę? Wmówić mu, że nie jest idiotą.
    Wystarczy pogadać z jakimś stódętem lub magisterem - oni są przekonani, że ich inteligencja jest co najmniej przeciętna a nawet wyższa niż przeciętna!!!

  •  

    pokaż komentarz

    btw. Jeżeli sklep najpierw podniósł ceny o 22%, a potem o 22% obniżył, to i tak towar jest tańszy niż był na początku.

    •  

      pokaż komentarz

      @tymon_: Tyle że sklep obniżył cenę towaru obcinając podatek vat 22% a nie obniżając cenę o 22%. Czyli jest sobie cena X, normalnie dodajemy do tego 0,22*X. A dzisiaj po prostu nie dodajemy. Po prostu traktujemy ceną jak dwie składowe: wartość towaru + podatek vat od tego, a nie jedną całość.

    •  

      pokaż komentarz

      @tymon_: Zgadza się
      W poniedziałek telewizor kosztuje 1500 zł
      od wtorku do czwartku kosztuje 1830 zł (cena w górę o 22%)
      w piątek jest promocja i kosztuje 1427 zł (obniżony o 22%)

      Tylko zauważ, że różnica pomiędzy ceną z poniedziałku i piątku wynosi 73 zł. To oznacza, że w porównaniu do poniedziałkowej ceny ta piątkowa jest niższa zaledwie o 5%. Przyznasz chyba, że 22 procentowa promocja prezentuje się na ulotce znacznie atrakcyjniej, niż malutka 5%.

    •  

      pokaż komentarz

      A nie przyszło Wam na myśl że po prostu tak policzyli cenę że po odjęciu 22% wyjdzie na to samo? :P

      Innymi słowy, dzielisz aktualną cenę przez 0.78 i już masz taką która po odjęciu 22% da tą wejściową.

    •  

      pokaż komentarz

      @NieruchomyPoruszyciel: Żeby obliczyć wartość podatku od kwoty brutto nie można mnożyć ceny brutto razy 22%, bo wyszła by bzdura, gdyż 22% liczy się od ceny netto. Zatem mając kwotę brutto należy podzielić ją przez 1,22, jako odwrotność poprzedniego działania.

    •  

      pokaż komentarz

      @lukaszlew77: Żeby obliczyć wartość podatku od kwoty brutto nie można mnożyć ceny brutto razy 22%, bo wyszła by bzdura...
      Oczywiście, że tak się liczy i masz rację. Tylko ja pisałem o konkretnych 22% nie mając na myśli, że to akurat jest podatek.

      W tej promocji słowo podatek jest tylko zachętą dla liczby 22%. Oni podnieśli ceny o 22% a potem je obniżyli o 22% i w rzeczywistości promocja wyniosła zaledwie 5%. Podatek czyli netto + 22% nie ma tu nic do rzeczy.

    •  

      pokaż komentarz

      @min: nie wolno dzielić ceny przez 0.78 by dostać cenę netto. Ostatnio przy pisaniu systemu rachunkowego dość mocno się na tym przejechałem. Poprawna forma to:
      netto = brutto / 1.22
      Inaczej daje przekłamane rezultaty. Ale nie martw się, to bardzo częsty błąd.

    •  

      pokaż komentarz

      Ciągle zapominacie o jednym szczególe. Wg waszych obliczeń idealnie wychodzi, że przed i po obniżce cena jest identyczna:
      1500 zł * 1.22 / 1.22 = 1500 zł * 1.00 (ostatni człon się skraca)
      Ale pamiętajcie, że po podwyższeniu ceny wychodzi nieładne 1830 zł. Jak dla mnie taka cena jest bardziej dziwna od klasycznie stosowanych: 1899 zł, no bo przecież każdy lub końcówkę "99". I teraz policzmy sobie ile oszczędzamy:
      1899 zł / 1.22 = 1556.56 zł!
      i nagle MM jest do przodu o 57 zł na produkcie. Może nie jest to kolosany zysk, ale na pewno nie jest to strata.

    •  

      pokaż komentarz

      Skoro już zajmujecie się tą jakże "trudną" matematyką to na pewno chętnie wyjaśnicie mi jak jest możliwa taka cena za sztukę przy odpowiedniej cenie ogólnej:
      http://img594.imageshack.us/i/beztytuuzy.jpg/
      W każdym pudełku jest 10 płyt (sprawdzałem, w przybliżeniu na opakowaniach widać). W środkowym przypadku cena jednostkowa się zgadza w pozostałych różni się (raz zawyżona, raz zaniżona, więc to nie jest jakiś dziwny system liczenia). Zdjęcia robione tego samego dnia o tej samej godzinie w MM w Olsztynie (dawno już, trochę leżały u mnie na telefonie). Ma ktoś jakieś wytłumaczenie?

    •  

      pokaż komentarz

      @xardas_pl: Sęk w tym że ja nie dzielę by uzyskać netto tylko brutto :P a ty podałeś wzór na netto. Ja podałem na brutto przy założonym netto.

    •  

      pokaż komentarz

      @Feanir: Ktoś sie kiwnął w przypadku tych DVD 2-warstwowych i to 8x potraktował jako ilość płytek w opakowaniu...

    •  

      pokaż komentarz

      @Feanir: być może cena jednostkowa podawana tam to nie cena opakowania/ilość płyt w opakowaniu ale cena za jedną płytkę sprzedawaną detalicznie.

  •  

    pokaż komentarz

    Przyznaję, dałem się w ten sposób nabrać MM podczas zakupu monitora. Niby nic nie straciłem, bo tak czy siak koszt zakupu przed i po "promocji" ten sam - pomimo różnych cen, ale co się nazłościłem w domu, kiedy w sieci porównałem ceny w innych sklepach, to moje. ;)

    Od tej pory NIGDY już nie kupiłem elektroniki pod wpływem chwilowego impulsu. Mądry Polak po Media Markcie. ;)

  •  

    pokaż komentarz

    Normalna praktyka. Nie ma nic za darmo. To tak samo jak z ratami 0%. Kupując np. TV, który kosztuje 3000,00 płacisz 30 rat po 100 zł. i cieszysz się, że kupiłeś bez odsetek. Tymczasem w innym sklepie ten sam TV kosztuje 2400,00 i jak go weźmiesz na standardowe raty z odsetkami to też zapłacisz 3000,00. :) Wszystko kwestia ceny, jaką market sobie wymyśli jako wyjściową.

    •  

      pokaż komentarz

      @corobic75: Nie przesadzajmy, to nie jest do końca "normalna praktyka". Twórca wykopu, jak i większość komentujących, IMO trochę się ośmieszają wydając osąd o całej polityce sklepu i sklepie jako takim na podstawie JEDNEGO produktu. Ten telewizor równie dobrze mógł być w gazetce w promocji, a jak wiadomo nowa promocja (w tym przypadku: Cała Polska kupuje bez VAT-u) kończy tę z poprzedniej gazetki, więc automatycznie cena telewizora poszła w górę - i to bez żadnego spisku. Ja nie mówię, że tak musiało być, że to wszystko jest urojone itd. - ja po prostu próbuję uświadomić, że nie należy popadać w paranoję i szukać wszędzie oszustwa, bo tworzy się niepotrzebna psychoza. Sam nie raz i nie dwa kupiłem sprzęt na bezVATowej promocji MM (aparat, Xboxa...) i za każdym razem cena po obniżce była wyraźnie niższa niż w Internecie, więc uznawanie, że każdy jest oszustem, a każda promocja próbą wyłudzenia to bezsens. Ale po co myśleć samemu, skoro ktoś to zrobił za nas i jest okazja kogoś opluć?

    •  

      pokaż komentarz

      @Tigro: Zgadzam się. Przecież ja nie powiedziałem, że ktoś tu jest oszustem, czy robi kogoś w balona. Po prostu na takich manewrach polega polityka marketingowa wielu firm, nie tylko MM. I to nie jest oszustwo, tylko w pełni legalne działanie, oparte wprawdzie na tym, że sprzedawca liczy na to, że potencjalny klient nie sprawdzi alternatyw, czy po prostu "łyknie" prosty tekst "22 procent taniej", czy "raty bez odsetek" etc., ale na tym polega handel. A jeśli zależy Ci na tym, aby kupić taniej, to należy maksymalnie rozeznać temat przed zakupem, a nie natychmiast biec do sklepu, którego reklamy krzyczą, że dostaniesz towar niemal za darmo.

    •  

      pokaż komentarz

      @corobic75: Taaa, albo kupujesz TV za 3000zł na 40 rat po 100zł 0% ;)

  •  

    pokaż komentarz

    Achievement unlocked: odkrycie Ameryki.