•  

  pokaż komentarz

  Pozamykać takich wirtuozów biznesu za celowe działanie na szkodę swojego pracownika.

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież to było oczywiste, że znajdą się sprytniejsi, jakim cudem stawka ochroniarza z budki na budowie miała wzrosnąć z 6zł do 13zł?

 •  

  pokaż komentarz

  Czegoś nie ogarniam. Przecież w prawie od lat jest zapis, że pracodawca ma obowiązek zapewnić na własny koszt ubiór roboczy i narzędzia pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mamut to jest Polska, tutaj nie ma zasad. Dlatego powtarzam, kontrolowac karać i zamykac te śmierdzace szamba. Jak nie stać cię na prowadzenie biznesu to znajdź inne zajęcie

  •  

   pokaż komentarz

   @Mamut: O ile mówimy o umowie o prace, a nie innych umowach omijających pełnoprawną UoP, jak umowia-zlecenie czy umowa o dzieło

  •  

   pokaż komentarz

   @lowrider4you: Ale dlaczego jest akurat ustalone że "prowadzenie biznesu" ma kosztować tyle i tyle? To z definicji jest bzdurne, przedsiębiorca ma znaleść sposób by bilans kosztów i zysków był powyżej zera, jeśli to będzie oznaczało, że musi zatrudnić pracownika za 4zł/h to dlaczego jest mu to zabraniane? Przecież nikt nikogo nie zmusza do pójścia do takiej pracy. Przez takich krótkozwrocznych Wieśków jak Ty, polski sektor przedsiębiorczy kuleje bo dla Ciebie jak ktoś ma firme to odrazu jest gość, rozp#!?$$#a się nowymi bejcami i z definicji jest chujem, skurwysynem.

   A efekt tego jest taki, że przedsiębiorca mający mały sklepik go zamknie bo państwo każe mu płacić pracownikowi więcej niż jego praca jest warta. No ale ch@% z tym przecież, a kauflandy, biedronki i inny zagraniczny kapitał się rozrasta i fajnie bo oni dojebią Ci 1800zł/mc i to jest najważniejsze, ich stać bo są gigantyczni, ogólnopolscy, mają super stawki u hurtowników a ich działalność polega na wyprowadzaniu pieniędzy z Polski, ale ch@% z tym prawda?

   Najważniejsze że Janusz Kowalski musi zamknąć kilkuosobą firme która ledwo przynosiła profit, hehe, karma go spotkała, sk%$%ysyna j?@%nego, jak on śmiał wychodzić przed szereg. DO FABRYKI ZAp#!?$$#AĆ, DO ROBOTY ALE JUŻ a nie tu k%$%a w biznesłumen się bawić. Przecież skoro JA nie mam, to nikt nie może.

   A w p%$$u z tym.....

  •  

   pokaż komentarz

   @lowrider4you: W Polsce jak w lesie, ale wykopki dzielnie bronią wyzyskiwaczy, januszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mamut: A w ekonomii od lat obowiązuje zasada że każdy chce zarobić i nikt nie będzie dokładał do pracowników przez jakieś głupie przepisy.

  •  

   pokaż komentarz

   @larvaexotech: Dlatego ze to bez sensu. Bo on znawca Polski cale życie zap$$@??#a, od ust sobie odejmuje żeby zus zapłacić... Po jaki chuj? Skoro taki lidel czy inny janusz może mu zapłacić te 13zl nawet netto? I zarobi i ma wyj!?!ne?

  •  

   pokaż komentarz

   @larvaexotech: Ale zaraz, zaraz. To ja jako klient lub pracownik mam się martwić o to, żeby właścicielowi sklepu biznes się opłacał? Jako klient idę tam gdzie taniej, lepiej, szybciej, wygodniej a jako pracownik idę tam gdzie lepiej płacą. Staram się kupować polskie produkty u polskich sprzedawców ale bez przesady. Nie będę dokładał komuś do interesu. Tak działa ten mityczny wolny rynek.

  •  

   pokaż komentarz

   nikt nie będzie dokładał do pracowników

   @Sunday: Że jak? Płacenie za pracę to nie jest przywilej tylko obowiązek!

   Płacenie godziwie (bo 3zł na rękę jak było do tej pory urąga człowieczeństwu) to już coś co powinno wypływać od pracodawców ale skoro duża część januszy chce doić w sumie biednych ludzi to prawo musi zadziałać za nich. Ja też jestem zdecydowanym przeciwnikiem regulacji prawnych na każdym kroku ale w tym przypadku regulacja jest pożądana.

  •  

   pokaż komentarz

   @popcorn84: No właśnie o to chodzi - a dlaczego ja jako pracodawca powinienem się martwić żeby pracownikowi praca się opłacała? Oferuje 4zł/h albo pasuje albo wypad. Jak dałem cene zbyt niską to nikt nie przyjdzie do roboty i mi biznes upadnie bo c$%$#wo wykalkulowałem koszty i ceny i ch$! moja wina mój problem.

   Ale jak państwo każe mi płacić pracownikowi 12zł/h podczas gdy żeby wyjść na + mogę mu dać np. 8zł/h to jaki w tym sens? No tak bo biznesmen j!@!ny złodziej p?$!$?#ony, na stos go.

   Ps: ciekawe czy jakbyś zareagował jakbyś np. sprzedawał auto warte 5000 a państwo regulacją kazałoby Ci sprzedać go za 1800 zł bo biednego nie stać na jego kupno. Pasowałoby Ci to?

   Tu nie chodzi o wolny rynek bo nie jestem zwolennikiem jakiegoś utopijnego wolnego rynku. Po prostu widzę w tym cholernie mało sensu żeby dokręcać kolejną śrubę małym przedsiębiorcom, bo to ONI odczują to najbardziej. A wielkie zagraniczne firmy i tak mają to w chuju bo mają możliwości (większa kasa na rozruch, infrastrukturę, wykańczanie konkurencji, optymalizacje podatkowe, "strefy ekonomiczne") i nie odczują tego że muszą troche więcej płacić ludziom.

   Tylko ludzie tacy jak Wy i PiS patrzycie na to krótkowzrocznie, trzeba zrobić coś żeby ludzie mieli więcej pieniędzy, każmy wszystkim płacić więcej ignorując zupełnie zasady ekonomii. Może odrazu po prostu drukujmy wszystkim ludziom po 1000zł miesięcznie z mennicy, będziemy tacy bogaci i szczęśliwi no k!$$a mać.

   Może zamiast starać się sztucznie windować stawki w górę, warto byłoby zastanowić się dlaczego nasza złotówka jest coraz bardziej gówno warta? Dlaczego np za paczke fajek płacimy 15zł, dlaczego za litr beznyny płacimy 5zł? Dlaczego typowe mieszkanie na wynajem jest droższe niż najniższa krajowa? A nowe podatki akcyzowe na stare auta to też taka wspaniała pomoc rządu dla biednych ludzi?

   No i jeszcze tacy jak Ty zarzucają że mamy mentalność niewolnika bo chcemy żeby pracodawca ustalał stawki w swojej pracy na podstawie rachunku ekonomicznego a nie na podstawie "masz płacić 13zł i chuj". Ale wiesz, że jeśli kiedyś będziesz chciał założyć działalność to.... - A nie ch$! tam działalność, co Ty p?$!$?#isz, ja chce iść do roboty i mieć 13zł / rękę. Ch$! działalność. Nie chce niczego próbować, ch$! z sektorem przedsiębiorców w polsce, tyram za 8zł/h i z pensji brakuje mi na wódę i mocne. Więc to ma się zmienić, każmy "im" płacić więcej.

   Tylko kto tu ma mentalność niewolnika?

  •  

   pokaż komentarz

   @larvaexotech: Zacznijmy od tego, że pracuję na etacie a po godzinach prowadzę DG. Mam pogląd z obu stron. Kiedyś nawet myślałem o zatrudnieniu "kogoś" do pomocy ale nie opłacało mi się to więc tyram sam. Jednocześnie mój pracodawca nie pomyślał o docenieniu mnie i daniu podwyżki nawet, gdy dawałem z siebie 200 %. Nie miał na to kasy. Ale jak powiedziałem, że coraz mniej mi się to opłaca to pieniądze się znalazły. Kilka miesięcy później dostałem inna ofertę, nawet nie szukając. Poszedłem złożyć wypowiedzenie. I co? I dostałem kolejną ofertę podwyżki. Problem jest tylko taki, że nie wszyscy mają taki charakter jak ja ewentualnie nie mogą sobie pozwolić nawet na miesiąc przerwy w pracy. Dlatego tyrają za 5 zł na godzinę u Janusza.

  •  

   pokaż komentarz

   . Dlatego powtarzam, kontrolowac karać i zamykac te śmierdzace szamba.

   @lowrider4you: Skutki "ustawą podnieśmy wszystkim płacę" i innego chorego socjalistycznego magicznego myślenia:

  •  
   k...........l

   -1

   pokaż komentarz

   @safehouse: Chcesz powiedzieć że socjalizm przyczynia się do automatyzacji miejsc pracy? Jak dla mnie bomba.

  •  

   pokaż komentarz

   @safehouse: Chcesz powiedzieć że socjalizm przyczynia się do automatyzacji miejsc pracy? Jak dla mnie bomba.

   @kokierspaniel: Socjalizm przyczynia się do automatyzacji pracy tam gdzie to bez sensu, każdy traci i nikt nie działa tak jak chce.

   Bez płacy minimalnej:
   - 3 cieci zarobi po 500 zł za oglądanie seriali TV w ciepłej kanciapie
   - firma zarobi X
   - automatyzuje się ciekawe rzeczy

   Z płacą minimalną:
   - 3 cieci na bezrobocie
   - 1 cieć zarobi 1600 ale musi zap#$$?$%ać za 3, a on by wolał oglądać seriale TV a tylko trochę dorobić
   - firma zarobi o 100 zł mniej
   - automatyzuje się nudne rzeczy które ciągle są lepsze w wykonaniu ludzi - no ale państwo ZAKAZAŁO

   Przy małej wymuszonej podwyżce jest ten sam mechanizm tylko inne kwoty.

  •  
   t.................e

   -2

   pokaż komentarz

   Skutki "ustawą podnieśmy wszystkim płacę" i innego chorego socjalistycznego magicznego myślenia:

   @safehouse: postęp techniczny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   samozaoranie

  •  

   pokaż komentarz

   @safehouse: postęp techniczny ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   samozaoranie


   @takie_chwile_jak_te: widzę że kolega myśli prosto i na 1 krok do przodu, o AUTOMATYACJA, duruuuuu huruuuuu ale fajnie. Nie rozumiejąc że automatyzujemy to co zupełnie zbędne i przeszkadzamy ludziom robić to co chcą robić.

   Odpisałem na to wszystko dokładnie 1 post powyżej gdy drugi "geniusz" tak samo "mądrze" odpisał. Przeczytaj zanim odpiszesz ;)

  •  
   t.................e

   0

   pokaż komentarz

   @safehouse: rzeczywiscie: sprzataczka/praca w macu = robota marzen

  •  

   pokaż komentarz

   @takie_chwile_jak_te: Ok jeśli jesteś rocznikiem np. 1970-1980 to jeszcze mogę zrozumieć, bo koniuktura się bardzo zmieniła i generalnie wiele ludzi którzy kiedyś żyli "jak należy" to stracili możliwości. Za PRLu wystarczyło potrafić machać łopatą czy robić cokolwiek i było "dobrze". I ludzie z takiego rocznika mają ciężej, zgodzę się.

   Ale jak ktoś np. urodzony w roku 1995 itp marudzi że o gurwa praca w macu robota marzeń niestety jest sam sobie winien. Mając około 12 lat już taka osoba znała realia "nowej rzeczywistości" w której żeby coś mieć, trzeba na to zapracować. Pytanie brzmi dlaczego taka osoba siedzi na kasie/w macu? Bo w przeszłości było op!@?#?%anie się, palenie fajeczek, ziółka, uciekanie z lekcji, imprezki, panienki itp. Zamiast pomyśleć o przyszłości i uczyć się, przespali dzieciństwo a potem nagle zderzenie z rzeczywistością że jak to tak, robota za 1800 zł? A no tak, pracodawca skurwysyn.

   A co poszło nie tak? Szkoły masz darmowe, wystarczy się przyzwoicie uczyć to studia masz też darmowe, masz dopłaty, dotacje, stypendia, zniżki studenckie, zniżki komunikacyjne dla uczniów itp itd. Państwo daje młodym ludziom szansę na rozwój, jak ktoś kończy karierę w macu albo lidlu to zwykle sam jest sobie winien.

  •  
   t.................e via Android

   0

   pokaż komentarz

   @larvaexotech chodzi o to, żeby nie było w ogóle takiej gownoroboty z c?@%%wa płacą na rynku pracy, jak sam widzisz mamy nadmiar magistrów i co? I nic, wykształcenie nic nie da, jeśli na twoje miejsce znajdzie się ktoś lepszy; miarą postępu jest m.in. to jaki odsetek społeczeństwa jest skazany na biedowanie

  •  

   pokaż komentarz

   @safehouse: rzeczywiscie: sprzataczka/praca w macu = robota marzen

   @takie_chwile_jak_te: bycie cieciem jest robotą marzeń dla niektórych starszych panów którzy wszystko mają w d. i nie chce im się nic robić oprócz oglądania TV a kasy nie potrzebują dużo - przykład podał kolega poniżej jak teraz te ich plany zostały zniszczone (zostali zwolnieni).

  •  

   pokaż komentarz

   @larvaexotech: Wszysto fajnie tylko zaczynasz interes od okradania pracowników. BRAVO TY Januszku.PS. Przed otwarciem sklepiku przeprowadzasz bilans kosztów i jeśli Cie nie stać to nie otwierasz swojego gówno obozu pracy, lub pracujesz sam. Wynajmij kiosk...(╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   A w ekonomii od lat obowiązuje zasada że każdy chce zarobić i nikt nie będzie dokładał do pracowników przez jakieś głupie przepisy.

   @Sunday: jak nie stac na normalnego pracownika to mozesz wziąć emeryta z orzeczeniem, koszty są niższe, jak nadal cie nie stać to sam rob za dwóch - zarobisz więcej.

  • więcej komentarzy(12)

 •  

  pokaż komentarz

  Lewactwa nienawidze, ale juz widze jak po ewentualnej obnizce podatkow te pieprzone janusze daja podwyzki pracownikom, niedoczekanie... :(

  •  

   pokaż komentarz

   @daltonista: Dostanie ten ktorego praca jest warta podwyzki. W przeciwnym razie zmieni pracodawce na takiego ktory zaplaci wiecej.
   Niektorzy maja problem ze zrozumieniem ze praca to usluga a usluga jest jak towar.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Przecież to jakaś bzdura kompletnie nie mająca pokrycia w rzeczywistości. Przykład z mojej firmy. Nowoczesny biurowiec wynajęta firma do sprzątania, babeczki zarabiają tam po 5 zł na godzinę. Czy mogą zmienić pracę na lepiej płatną? W teorii tak w praktyce nigdzie jako sprzątaczki nie dostaną więcej. Czemu a no temu, że nawet jakby się znalazł jakiś prywaciarz, który chciałby płacić uczciwie to nie wygra żadnego przetargu bo koszty utrzymania załogi są dla niego już 2 krotnie większe niż dla takiego Janusza biznesu. Koło się zamyka. Właśnie dlatego potrzebne jest coś takiego jak płaca minimalna.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk: Oczywiscie bo sprzatanie to jedyne na swiecie zajecie dla niewykwalifikowanych. Poza tym mozna sobie samemu zorganizowac sprzatanie np mieszkan. Znam babke ktora sprzatajac mieszkania w Wawie wyciaga jakos 4k na reke.

   Praca jest warta tyle ile ktos chce za nia zaplacic a inna osoba zgodzi sie na wynonanie jej za te pieniadze. Przeciez jak dzwonisz po hydraulika to bierzesz dobrego i mozliwie najtanszego nie zastanawiasz sie czy mu wystarczy na obiad po naprawie Twojego kranu.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk zglos ta firme i bedziesz mial czyste sumenie

  •  

   pokaż komentarz

   @daltonista: praca ochroniarza czy sprzątaczki jest warta tyle ile jest. Obniżenie podatków nie sprawi że stanie się bardziej wartościowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Rada z cyklu weź kredyt i zmień pracę. Sprzątanie to jedno z popularniejszych zajęć dla niewykwalifikowanych. Świat nie dzieli się na ludzi przedsiębiorczych lub nie (nie każdy ma ochotę i umiejętności by założyć firmę), jeśli ktoś jest sumienny i pracowity to nie widzę powodu by dostawał po dupie tylko dlatego, że jakiś pseudobiznesmen jego kosztem chce się dorobić, bo jak nazwać sytuację gdy ktoś płaci Ci za pracę przy pełnym etacie 900 zł! Sytuacja nie dotyczy tylko tej jednej firmy a całego sektora usług sprzątających czy ochroniarskich.
   @stuwa200 stawki te obowiązywały w zeszłym roku, nie wiem czy teraz coś się zmieniło.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Uważaj, ludzie, którzy mówią rozsądnie mają tutaj złą opinię - niezależnie od poglądów.

  •  

   pokaż komentarz

   Czemu a no temu, że nawet ja

   @SzczecinskiFanatyk: potrzebna jest placa minimalna i rowne opodatkowanie wszystkich umow bez rownych i rowniejszych

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: wyznawca korwinistanu xdddddd do czesu jak matka cie skonczy utrzymywac i bedziesz musiec znalezc swoja pierwsza prace... zobaczymy ile jest warta twoja praca :D

  •  

   pokaż komentarz

   gdy ktoś płaci Ci za pracę przy pełnym etacie 900 zł!

   @SzczecinskiFanatyk: jak ktos by mi zaoferowal za prace tyle kasy to bym go zwyczajnie wysmiala :) bylam juz w sytuacji "programista za 3000" i zawsze wole poczekac na lepsza oferte :)
   Ludzie nie sa rowni i do tego radze Ci sie przyzwyczaic. Jedni moga byc januszami biznesu a inni musza byc robolami za 5zl. Jak Ci zal tych ludzi to dobrowolnie ze swoich pieniedzy mozesz im doplacac do pensji. Przeciez nikt Ci tego nie zabroni.

  •  

   pokaż komentarz

   @bonno: Widze wlasnie :) trzeba ich edukowac bo pozniej chodza na wybory takie matoly :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Voxen: nie kazdy jest przegrywem za minimalna nie mierz wszystkich swoja miara :)
   pracuje juz od kilku lat i mam sie bardzo dobrze :)

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Będę Cię obserwował żeby sprawdzić jak długo wytrzymasz ;-)

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy niektórzy mają problem ze zrozumieniem że biznes powinno się prowadzić zgodnie z przepisami prawa. A polskie mariany tylko szukają luki żeby dorobić się na czymś garbie i ciężkiej pracy

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Zapominasz o tym, że mówisz o osobach, które nie mają kwalifikacji i żyją na najniższej stopie. Takie osoby nie mają czasu na to by czekać na ofertę lepszą. Zdaje sobie sprawę z tego, że ludzie nie są równi ale taki zabieg jak minimalna stawka trochę te szanse wyrównuje, a przynajmniej powoduje, że ludzie nie wykonują swojej pracy za niewolnicze stawki. Dlatego mi to nie przeszkadza i uważam, że jest to potrzebne.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Na papierze w teorii masz racje. W praktyce to działa, ale raczej nie w Polsce tylko bardziej "cywilizowanych" pod względem pracy krajach np. Niemcy, UK itp.

   W Polsce MOŻE w większych miastach to zadziała ale w mniejszych nie.

   Pracownik jednak powinien byc chroniony i godziwie opłacany a nie dymany jak to ma miejsce w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @lowrider4you: Wykorzystywanie luk w prawie jest zgodne z prawem :) Tak samo jak prowadzenie dzialalnosci offshore itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk: A ja uwazam ze minimalna placa rujnuje mozliwosci ludzi na dobre zarobki. Minimalna placa powoduje ze pracodawcy nie konkuruja ze soba i nie walcza o pracownikow tylko placa umowiona kwote. Jestem sklonna uwierzyc ze placa minimalna jest pewnego rodzaju zmowa cenowa wielkich przedsiebiorstw po to wlasnie by placic ludziom mniej.

   I zastanow sie teraz: Dajesz prace cieciowi na emeryturze. Ma siedziec w budzie i jak pies zaszczeka nacisnac guzik zeby przyjechala jakas tam interwencja. Ma cieplo, ma TV ma wygodny fotel a jego praca to po prostu tam byc. Ile warta jest jego praca? On chce pracowac za 6zl na godzine bo woli miec 6zl za nic nierobienie gdzies w budzie na budowie jak w miec 0zl na godzine przy siedzeniu w domu. I co? lepiej zeby zmusic pracodawce zeby mu zaplacil te 13zl czy ile tam tak zeby oplacalo mu sie zalozyc wszedzie kamery i czujki i wywalic ciecia? To po prostu glupie.

   Praca to usluga a ta jest warta tyle ile ktos zgadza sie za nia wziac. Proste i EOT

  •  
   J...........k

   +20

   pokaż komentarz

   Dostanie ten ktorego praca jest warta podwyzki. W przeciwnym razie zmieni pracodawce na takiego ktory zaplaci wiecej.

   @CurIy: Idealizm.

  •  

   pokaż komentarz

   Pracownik jednak powinien byc chroniony i godziwie opłacany a nie dymany jak to ma miejsce w Polsce.

   @dnasstorm: To niech sie pracownik nie zgadza na place ponizej swoich oczekiwan i tyle :) Proste jak budowa cepa. Jak janusze biznesu nie znajda nikogo za 6zl to beda musieli dac 13 albo zwina biznes.

   Jak zamowisz fachowca (np elektryka) i on powie Ci ze kasuje 5zl za godzine to pytasz go czy to nie uraga jego godnosci i czy nie potrzebuje ochrony czy cieszysz sie ze bedziesz mial zrobiona robote za pol ceny?

  •  
   w.................z

   +7

   pokaż komentarz

   @daltonista: Zawsze są dwie strony medalu, janbylem takim pieprzonym Januszem i dałem moim pracownikom narzędzia, dobrej jakości, nie jakieś gówno z biedronki, takie same jakich ja używam, i powiedziałem tak macie ich używać dwa lata po tym czasie są wasze a ja kupuję nowe dla was, tamte będziecie mogli zjeść, sprzedać, wyrzucić wasza sprawa, zgadnij ilu z nich po 2 latach miao te narzędzia nadal w takim stanie że mozna je było sprzedać, ŻADEN!
   Chłopak po szkole podstawowej robiący u mnie instalacje elektryczne dostawał ponad 5k na rękę a było to 10 lat temu, i wiesz co, musiałem ich wszystkich zwolnić i zmienić branże bo miesiąc w miesiąc zamykałem z minimalnym zyskiem, i wcale nie dlatego że tyle płaciłem, ale dlatego źe za dużo było poprawek i kupowania nowego sprzętu. I taka ciekawostka ten po podstawówce był najlepszy z nich wszystkich, na 13 reszta to ludzie po technikach i po studiach, banda debili i nierobów oraz nieuków. Za co mają dostawać pieniądze za samolot że przyszli do pracy czy moe za to że wypracowują zysk dla firmy?

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Ohohoho jaka jestem wolnorynkowa :) Śmieszysz mnie. Rozumiem, że odczuwasz rodzaj satysfakcji widząc, że niektórzy mniej zdolny/pracowici mają gorzej od Ciebie, spoko. Ale czy taki ktoś mało ogarnięty ma zarabiać poniżej realnej granicy ubóstwa? Rozumiem, że dla Ciebie nie jest problemem obecna sytuacja, gdzie ludzie pracujący na pełen etat nie są w stanie zaspokoić podstawowych potrzeb życiowych. Bo prawo jest tak zawiłe i skomplikowane, że nieraz zwykły człowiek zamiast się użerać z tym gównem woli wyjechać do UK i być robolem, ale przynajmniej żyć jak cywilizowana istota. Ostatnio obserwuje, że w polskich realiach najlepiej odnajdują się hieny, które umieją kombinować, ew normalni ludzie, którzy dostali dobrą i wysoko płatną pracę. Mimo, że należę do tej drugiej grupy nie podniecam się jaki to jestem zajebisty, ale Tobie gratuluje szczerze :)

  •  

   pokaż komentarz

   Idealizm.

   @JakisTakiNick: Nie, to normalna rzecz. Sama zmienialam prace z gownoplatnej zaraz po studiach na lepiej platna kilka razy.

  •  
   J...........k

   +18

   pokaż komentarz

   To niech sie pracownik nie zgadza na place ponizej swoich oczekiwan i tyle :) Proste jak budowa cepa. Jak janusze biznesu nie znajda nikogo za 6zl to beda musieli dac 13 albo zwina biznes.

   @CurIy: Nie zawsze i nie dla każdego istnieje coś takiego jak "rynek pracownika". Twoje upraszczanie rzeczywistości każe sądzić, że jeszcze nie miałaś doczynienia z rynkiem pracy chyba.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk: Ja też jestem pracowity i sumienny i nie wiem dlaczego mam dostawać po dupie i zarabiać tylko ileś tam tyś PLN? Dlaczego nie zarabiam więcej? Po rozmyślaniach dochodzę do wniosku, że moja praca w regionie w którym mieszkam jest warta tyle i bez przeprowadzenia się gdzieś indziej nikt więcej nie da bo jest jakaś tam konkurencja w zawodzie na lokalnym rynku. Praca jest tyle warta ile jest ktoś w stanie za nią zapłacić. Dlaczego szewc nie zarabia 5k PLN na rękę za naprawę butów a Pani na kasie 10k PLN? Bo taki jest rynek i aktualna koniunktura. Liczy się jeszcze specjalizacja w czymś. Spawacz na z uprawnieniami powiedzmy do pracy pod wodą lub na wysokościach zarobi na pewno więcej niż pani na kasie. Pań na kasę znajdzie się za przysłowiowym rogiem a spawacza ze świeczką trzeba szukać.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: No to powiedz tym wszystkim sprzątaczkom i ochroniarzom żeby pieprzyli tą pracę i nie zgadzali się na tyle. Bo przecież jak ktoś się zgadza na 900 zł miesięcznie to ma czas i pieniądze na to żeby bawić się w strajki. Obudź się bo nie masz zielonego pojęcia o rynku pracy w Polsce. Walka o pracownika? Takie coś w branżach specjalistycznych a nie w zwykłej, pracy bez kwalifikacji.

  •  

   pokaż komentarz

   No to powiedz tym wszystkim sprzątaczkom i ochroniarzom żeby pieprzyli tą pracę i nie zgadzali się na tyle.

   @SzczecinskiFanatyk: ale po co? skoro sie zgadzaja to znaczy ze im to nie przeszkadza
   jak by im dac 100zl miesiecznie to by sie zgodzili? 200? 300? 400? jest jakis dolny limit i byc moze jest nim wlasnie 900zl

  •  

   pokaż komentarz

   @JakisTakiNick: trzeba zmieniac kwalifikacje na takie zeby byc na rynku pracownika :) albo mozna tkwic w gownie za 900zl Proste

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Ale zdajesz sobie sprawę, z tego że jak te wszystkie sprzątaczki i ochroniarze się przebranżowią to rynek pracownika znowu zmieni się w rynek pracodawcy i to samo będzie się działo z innymi dziedzinami. Idealizujesz, gdyby to co mówisz miało rację bytu to nikomu nie potrzebny byłby kodeks pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy szkoda strzępić ryja ... nie dyskutuj lepiej z lewactwem

  •  

   pokaż komentarz

   To niech sie pracownik nie zgadza na place ponizej swoich oczekiwan i tyle :) Proste jak budowa cepa. Jak janusze biznesu nie znajda nikogo za 6zl to beda musieli dac 13 albo zwina biznes.

   @CurIy: Przez 28 ludzie słuchali takie teksty czego min efektem jest wygrana PIS, twój przykład jest reprezentatywny dla małej grupy osób która może sobie wybrać, reszta nie ma wyboru i udzielanie takich "dobrych rad" mocno je wk!!?ia.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk: rynek ewoluuje caly czas to sie nazywa progres i dawno temu to bylo normalne
   gdy Ford wymyslil samochod to wszyscy stajenni umarli z glodu? a jak Edison zarowke to co sie stalo z tymi od swiec i lamp naftowych? :)

   Praca jest warta tyle za ile ktos jest ja w stanie wykonac EOT

  •  

   pokaż komentarz

   szkoda strzępić ryja ... nie dyskutuj lepiej z lewactwem

   @giermek: zawsze warto rozmawiac :) nawet jesli dociera do niewielu :)

  •  

   pokaż komentarz

   Przez 28 ludzie słuchali takie teksty czego min efektem jest wygrana PIS

   @tommek77: widocznie nie brali sobie do serca tego co slyszeli w przeciwnym razie nie musieliby glosowac na pis :)

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: tak ciężko wam zrozumieć drodzy Korwiniści, że niektórzy są "przegrywami"? Przez siebie lub przez sytuację i siebie czy niefortunny zbieg okoliczności robią jakieś proste prace.
   To nie znaczy, że trzeba ich j!$%ć na tyle na ile się da. Korwinizmy działają świetnie w anegdotach

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: To nie takie proste, świat nie jest czarno biały.

   Wiele osób weźmie to słabo płatna prace, bo potrzebują pieniędzy jak najszybciej. Nie mogą przebierać w ofertach itp.

   Dlatego ważna jest jakaś rozsądna płaca minimalna godzinowa zeby blokować wyzysk, i tyle. Nie za wysoka ale nie za niska.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: amerykanie podczas tworzenia swojego faszystowskiego państwa mówili to samo. Odkryli oni, że praca jest darmowa, wystarczy zniewolić trochę ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @GuessWho_sRandy: Daj im wiecej. Mozesz sie dzielic swoim i robic ze swoimi pieniedzmi co chcesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @mamtwojemajtki: niewolnictwo to masz dzisiaj gdy zabieraja tym ktorzy ciezko pracuja i rozdaja 500+ tym ktorym pracowac sie nie chce

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli ktoś jest sumienny i pracowity

   @SzczecinskiFanatyk: gdyby taki był to miał 15 lat i więcej na zdobycie odpowiedniego wykształcenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   To nie takie proste, świat nie jest czarno biały.
   Wiele osób weźmie to słabo płatna prace, bo potrzebują pieniędzy jak najszybciej. Nie mogą przebierać w ofertach itp.


   @dnasstorm: oczywiscie ze jest :) sama pracowalam w "Macu" na studiach i przewracalam burgery za $5/h :) Swietny start i tyle wlasnie byla warta moja praca wtedy.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: usuń konto zielonko, świat nie wygląda tak jak to opisujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @z0nic: moj tak wyglada :) widocznie nie starasz sie wystarczajaco o swoj albo mieszkasz w zlym miejscu

  •  

   pokaż komentarz

   @daltonista: pewnie ktoś nie da podwyżki, wtedy zaczną mu dobrzy pracownicy zwyczajnie uciekać.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: nie pisałem na temat mojego, tylko świat np pracowników za kasą (tych z marketów) czy sprzątaczek, czemu np w Niemczech mogą zarabiać tacy pracownicy 1200 euro i za to utrzymac rodzine, miec na cos, oplacic rachunki i wyjść gdzieś, a w Polsce sprzątaczka może sobie co najwyżej umrzeć za te kilka zł/h, tacy ludzie też są potrzebni. Jakby ich nie było to np byś siedziała w syfie.

  •  

   pokaż komentarz

   @z0nic: bo w Niemczech nikt za 200 ojro nie przyjmie pracy :) Proste :)

   dlaczego w Indiach ludzie zarabiaja 10zl dziennie?

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: dlatego biznesmeni, jak ich nie stać, powinni działać sami... Badam tsss a no tak

  •  
   J...........k

   +3

   pokaż komentarz

   trzeba zmieniac kwalifikacje na takie zeby byc na rynku pracownika :) albo mozna tkwic w gownie za 900zl Proste

   @CurIy: Dlaczego 900zł? Niech płacą 400zł, w końcu wolny rynek i pracownika problem że nie jest programistą za 15k ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   moj tak wyglada :) widocznie nie starasz sie wystarczajaco o swoj albo mieszkasz w zlym miejscu

   Mowa o świecie, społeczeństwie, a nie o jego małym wycinku w którym się obracasz i którego częścią jesteś.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie zawsze i nie dla każdego istnieje coś takiego jak "rynek pracownika".

   @JakisTakiNick: No i co z tego? Nie da się tego zmienić przy pomocy płacy minimalnej więc co ma na celu twoje gadanie?

  •  
   J...........k

   0

   pokaż komentarz

   @Anaris: Moje gadanie jest odpowiedzią na gadanie użytkowniczki Curly, jej zapytaj "i co z tego" nie mnie.

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego biznesmeni, jak ich nie stać, powinni działać sami... Badam tsss a no tak

   @ZalanaForma: skoro dzialaja to znaczy ze ich stac

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego 900zł? Niech płacą 400zł, w końcu wolny rynek

   @JakisTakiNick: dokladnie! wolny rynek i nie znajda nikogo za 400zl a znajduja za 900 bo za 900 ktos sie zgodzi odwalic robote a za 400 nie Proste?

   Programista za 900 nie bedzie chcial z Toba gadac wolny rynek?

  •  
   J...........k

   +1

   pokaż komentarz

   @CurIy: a skąd wiesz że nie znajdzie się taki za 400? Proste? Nie :)

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego biznesmeni, jak ich nie stać, powinni działać sami.

   @ZalanaForma: a sympatycy pensji minimalnej niech założą DG i sami sobie ją ustalają, jakiś problem?... ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @JakisTakiNick: jak bys znalaz programiste za 400zl na projekt za 4000zl to bys go przekonywal ze powinien wziac wiecej mimo ze zgodzil sie na odwalenie pracy za 400zl ? :)

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego biznesmeni, jak ich nie stać, powinni działać sami... Badam tsss a no tak

   @ZalanaForma: dlatego biznesmeni dzisiaj nie zatrudniaja ludzi tylko podpisuja umowy miedzy jednoosobywymi firmami :) zeby sie nie pieprzyc z calym tym socjalistycznym idiotyzmem

  •  

   pokaż komentarz

   @JakisTakiNick: Ale ona gada z sensem, a tu tutaj rozpowszechniasz jakieś bzdury. Nigdy nie bezie tak że każdy bez wyjątku będzie miał szanse na dobrą pracę, ale państwo może im to ułatwić. Płaca minimalna to utrudnia, to fakt.

  •  
   J...........k

   +1

   pokaż komentarz

   @Anaris: Jak ktoś ma poziom abstrakcji wiedzy o świecie na poziomie "korwinista", to wtedy gada z sensem. Wszystko takie proste i zero jedynkowe, pani sprzątaczka niech nie zgodzi się na niską płacę to wtedy znajdzie lepszą :)

  •  

   pokaż komentarz

   i zawsze wole poczekac na lepsza

   @CurIy: I tu jest podstawowy problem. Nie wszyscy mogą poczekać na lepszą ofertę, bo rachunki nie będą czekać. Teraz w dużych miastach jest już z pracą całkiem dobrze ale pamiętaj, że nie zawsze tak było. Część ludzi w gorszych czasach się zadłużyło i teraz spłacają ale muszą mieć co miesiąc wpływy. Są ludzie 45 + którzy nie mają takiej możliwości znalezienia innej pracy.

  •  
   J...........k

   +2

   pokaż komentarz

   @Anaris:

   tu tutaj rozpowszechniasz jakieś bzdury
   Dlatego zaraz je mi wytkniesz i wyjaśnisz dlaczego to są bzdury :)

  •  

   pokaż komentarz

   @JakisTakiNick: Może cie to zaszokuje, ale cały świat nie kręci się sprzątaczek. Państwo nie istnieje po to żeby kosztem innych wspomagać finansowo najbiedniejszych. Istnieją jeszcze ludzie, którzy nawet sprzątać nie umieją, oni też powinni mieć możliwość podjęcia pracy, z prawną gwarancją otrzymania wypłaty. Ale przez takich ćwierćmózgów jak ty ci ludzie są wyrzuceni poza margines społeczeństwa.

   Dlatego zaraz je mi wytkniesz i wyjaśnisz dlaczego to są bzdury :)
   Jasne że ci wyjaśnię, po to tutaj jestem. Państwo ustala minimalną cenę na cukier w wysokości 7zł/kg. Co się dzieje?

  •  

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk: dokładnie, ciekaw jestem,czy instytucje państwowe ogłaszające przetarg uwzględniły nowe stawki

  •  

   pokaż komentarz

   Lewactwa nienawidze, ale juz widze jak po ewentualnej obnizce podatkow te pieprzone janusze daja podwyzki pracownikom, niedoczekanie... :(

   @daltonista: Dadzą gdy pracownik zażąda, a inni "na jego miejsce" też się zorientują że poszły w dół koszty, a przychody bez zmian - więc jest pole do zarobienia. Może pół-na-pół, może mniej, może więcej zależy jak się wynegocjuje.

  •  
   f.............7

   +1

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk: Tak wygląda rynek. To powiem tak, Ja chce byś super pracodawcą. Otwieram sklep, w którym zatrudniam pracowników za min. 10000 zł. Ale produkty będą też 5x droższe. Czyli piwo 15zł. Myślisz, że będę mógł prowadzić ten biznes?

   Tak wygląda konkurencja, pracownicy i firma sprzedająca swe usługi konkuruje z innymi ceną, aby zdobyć klientów. To jest naturalne i dobre dla społeczeństwa (nie garstki ludzi pracujących w jednej firmie).

   Co musi się stać aby pensje pracowników rosły?

   Musi być więcej pracy dostępnej na rynku niż jest chętnych do tej pracy. W przypadku prostych prac, oczywiste jest, że jest więcej chętnych. Dlatego wykwalifikowani pracownicy zarabiają dużo więcej, bo pracodawcy konkurują o pracownika, a nie pracownicy między sobą kto zrobi to za mniej.

   Dlatego jedynym sposobem na wzrost płac jest zwiększenie ilości miejsc pracy - nie sztuczne, ale przez rynek determinowane.

   Zresztą wcale płaca nie musi rosnąć, aby było lepiej. Jeśli obniżone zostaną podatki, to gdy ktoś ma zysku obecnie przykładowo 20 tyś miesięcznie, po obniżeniu będzie miał 35 tyś. Więc jeśli mamy naprawdę wolny rynek bez koncesji i jakiś utrudnień w prowadzeniu działalności, ktoś wpadnie na pomysł, że zrobi to z zyskiem 30 tyś obniżając tym samym cenę produktów, aby odebrać konkurencji klientów. Wtedy za tyle samo pieniędzy możemy kupić więcej.

   Jeśli płaca minimalna jest taka dobra, to dlaczego nie podnieść jej do 30zł/h? Już samo to jedno pytanie jak się głębiej zastanowisz pokazuje jak bardzo nielogiczną regulacją jest płaca minimalna.

   Mam nadzieję, że w miarę prosto wszystko wytłumaczyłem :)

  •  
   s.............i

   -1

   pokaż komentarz

   To niech sie pracownik nie zgadza na place ponizej swoich oczekiwan i tyle

   @CurIy: czekam tylko na moment jak hype na programowanie osiągnie mase krytyczną. Zalew tanich programistów chętnie wyreguluje stawki w iście wolnorynkowy sposób. Ale niestety tak sie nie stanie bo stawki IT ustawia zachód więc nawet największy debil w tym sektorze dostanie nieznacznie mniej niz debil w UK co i tak jest wielokrotnością minimalnej krajowej czy nawet dominanty zrobków w PL.

  •  

   pokaż komentarz

   Lewactwa nienawidze, ale juz widze jak po ewentualnej obnizce podatkow te pieprzone janusze daja podwyzki pracownikom, niedoczekanie... :(

   @daltonista: aha, czyli nie udało wam sie dowalić ludziom którzy zapewniają prace innym (a inni się na to zgadzają) więc się wkurzasz i uważasz że to wina januszy? Nie rozumiesz że gdyby Ci ludzi szukali innej pracy i się na to nie zgadzali to stawki by wzrosły - a dlaczego się zgadzają? Bo widać jest za mało tego typu "januszy" by rosła konkurencja na rynku pracy i pracowników jest więcej. Ale z tępienia januszy pracy więcej nie będzie..

   Czy mogą zmienić pracę na lepiej płatną? W teorii tak w praktyce nigdzie jako sprzątaczki nie dostaną więcej.

   @SzczecinskiFanatyk: mogą wyjechać za granicę i zarabiać £7/€10 za tą samą prace..

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: w końcu ktoś cos mądrego napisał

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Jesteś naiwna dziecko. Tych "roboli" jest większość więc jak się znajdzie jakiś nowy Jakub Szela, który ich wk#!$ zagospodaruje to przyjdą pod Twój dom i będą Cię pukać (za te poglądy) przez tydzień na zmianę a na końcu i tak powieszą na drzewie.

  •  
   J...........k

   -1

   pokaż komentarz

   Może cie to zaszokuje, ale cały świat nie kręci się sprzątaczek

   @Anaris: A skąd pomysł, że ja twierdzę iż świat kręci się w okół sprzątaczek?

   Państwo nie istnieje po to żeby kosztem innych wspomagać finansowo najbiedniejszych

   Dlatego minimalna powinna być odpowiednio dostosowana, tak by jak najmniejsze były straty a jak największe zyski.

   Istnieją jeszcze ludzie, którzy nawet sprzątać nie umieją, oni też powinni mieć możliwość podjęcia pracy, z prawną gwarancją otrzymania wypłaty. Ale przez takich ćwierćmózgów jak ty ci ludzie są wyrzuceni poza margines społeczeństwa.

   Polecam poczytać jaki efekt miało odpowiednie wprowadzenie płacy minimalnej w państwach zachodu, a potem próbować nazywać innych ćwierćmózgami :)

  •  

   pokaż komentarz

   Jak zamowisz fachowca (np elektryka) i on powie Ci ze kasuje 5zl za godzine to pytasz go czy to nie uraga jego godnosci i czy nie potrzebuje ochrony czy cieszysz sie ze bedziesz mial zrobiona robote za pol ceny?

   @CurIy: za 5 pln to mogła byś mieć co najwyżej przepaloną instalację lub i pożar w domu

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego minimalna powinna być odpowiednio dostosowana, tak by jak najmniejsze były straty a jak największe zyski.
   @JakisTakiNick: Tylko wolny rynek może to zrobić.

   Polecam poczytać jaki efekt miało odpowiednie wprowadzenie płacy minimalnej w państwach zachodu, a potem próbować nazywać innych ćwierćmózgami :)
   Taki sam jak u nas, ci którzy są najsłabsi, czyli ich praca jest mało warta, nie dostaną jej, lub będą musieli pracować na czarno.

  •  
   J...........k

   +2

   pokaż komentarz

   Tylko wolny rynek może to zrobić.

   @Anaris: Jeśli patrzysz z perspektywy pracodawcy, a nie większości ludzi którzy są pracobiorcami, to pewnie tak. Ja mówię o całym społeczeństwie, bo jak sam pisałeś Może cię to zaszokuje, ale cały świat nie kręci się....

  •  

   pokaż komentarz

   za 5 pln to mogła byś mieć co najwyżej przepaloną instalację lub i pożar w domu
   @secondreality: To eksperyment myślowy, na jego potrzeby przyjmijmy że elektryk oferuje usługę wysokiej jakości, bierzesz czy zastanawiasz się czy jego godność została naruszona?

   Jeśli patrzysz z perspektywy pracodawcy, a nie większości ludzi którzy są pracobiorcami, to pewnie tak. Ja mówię o całym społeczeństwie, bo jak sam pisałeś Może cię to zaszokuje, ale cały świat nie kręci się....
   @JakisTakiNick: Nie, tak jest z perspektywy każdego uczestnika procesu rynkowego. Nie da się inaczej wyznaczyć optymalnej ceny inaczej niż poprzez mechanizm rynkowy - to fakt.

  •  
   J...........k

   +1

   pokaż komentarz

   Nie, tak jest z perspektywy każdego uczestnika procesu rynkowego. Nie da się inaczej wyznaczyć optymalnej ceny inaczej niż poprzez mechanizm rynkowy - to fakt.

   @Anaris: Nie, to nie jest fakt, tylko mit.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anaris: Tak oczywiście ty byś go wzięła za podejrzanie niska stawkę i później dokładać 2x tyle, bo spartolił robotę
   czy ty od dziś na świecie żyjesz, wysoka jakość i niska cena?. Zakładaj firmę już cię biere ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

   ps zapomniałaś się przelogować

  •  
   s......n

   0

   pokaż komentarz

   @daltonista: w mojej pracy zaczelo sie kombinowanie i teraz studenci maja na pismie po 300 godzin miesiecznie a pracoenicy ''nie studenci'' robia po niby 50 ( ͡° ͜ʖ ͡°) byleby nie zalacic za nich podatku

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, to nie jest fakt, tylko mit.

   @JakisTakiNick: xD, no to jaki jest lepszy sposób na wyznaczanie ceny optymalnej? Pytam tylko żeby się pośmiać bo w tym momencie twierdzisz że 2+2=5.

   Tak oczywiście ty byś go wzięła za podejrzanie niska stawkę i później dokładać 2x tyle, bo spartolił robotę
   czy ty od dziś na świecie żyjesz, wysoka jakość i niska cena?. Zakładaj firmę już cię biere ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)


   @secondreality: Widzę że termin "eksperyment myślowy" jest ci obcy, ale czego się spodziewać po człowieku który myśli że płaca minimalna ma sens.

  •  
   J...........k

   +1

   pokaż komentarz

   @Anaris: Udowodnij, że to jest fakt, iż wolny rynek to najlepszy dla każdego w społeczeństwie uniwersalny sposób na wyznaczanie płacy, jak z Ciebie taki śmieszek :) Tylko kuce w to wierzą, wbrew rzeczywistości. Powiedziałem już wyżej, poczytaj o efektach wprowadzenia płacy minimalnej na zachodzie i jaki wpływ to miało na różne grupy społeczne i ich płace.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę że termin "eksperyment myślowy" jest ci obcy, ale czego się spodziewać po człowieku który myśli że płaca minimalna ma sens.

   @Anaris: Doskonale wiem co to znaczy ale w twoim przypadku jest błędny może złap się za książki S-F nie oceniaj ludzi za szybko bo się możesz ostro przejechać. Nasz kraj jest specyficzny to co nie działa na zachodzie będzie działać u nas i na odwrót.

  •  

   pokaż komentarz

   @JakisTakiNick: Na wolnym rynku. kiedy ktoś żąda więcej niż cena optymalna za dawny towar, pojawia się konkurencja, która zaoferuje ten sam towar po niższej cenie lub w lepszej jakości. Oczywiście działa to tylko wtedy, kiedy państwo nie przeszkadza tworzeniu nowych firm. Ten sam mechanizm tyczy się pracowników, kiedy pojawia się konkurencja to może wybierać gdzie chce pracować i na jakich warunkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @secondreality: No chyba jednak nie wiesz, bo miesza w to całkowicie nieistotną kwestie opłacalności, i motywów działania elektryka która jest tutaj całkowicie nieistotna.

   Nasz kraj jest specyficzny to co nie działa na zachodzie będzie działać u nas i na odwrót.
   Przykro mi ale prawa ekonomiczne, podobnie jak fizyczne nie zależą od długości geograficznej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anaris: Jest istotna może nie istotne jest po prostu to co piszesz bo piszesz bzdury które nazywasz "eksperymentem". Nic o ekonomi ani fizyce plastyce i wuefie nie pisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   Niektorzy maja problem ze zrozumieniem ze praca to usluga a usluga jest jak towar.

   @CurIy: Dokładnie... a dalej pracownik to narzędzie, narzędzia które się zużywają się wyrzuca. Jak są drogie to się zmienia na tańsze ...

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie... a dalej pracownik to narzędzie, narzędzia które się zużywają się wyrzuca. Jak są drogie to się zmienia na tańsze ...

   @xarafaxz: czesto tez tak jest ale wiesz.. mozesz zalozyc swoja wlasna firme i trzymac cala mase niepotrzebnych ludzi tam i placic im super kase :) Wtedy pokazesz tym januszom biznesu jak powinni traktowac ludzi

   To kiedy zaczynasz?

  •  

   pokaż komentarz

   @daltonista: Przecież obniżka podatków oznacza nie mniej, nie więcej, że płacisz mniej podatku. Czyli dostajesz większą pensję. Pracodawca nadal płaci za Ciebie tyle samo.

   Pytanie powinno być raczej, czy pracodawcy poczują, że mogą wtedy obniżyć Tobie płacę.
   Oczywiście to też zależy czy obniży się np. podatek dochodowy, czy składki zus, czy fundusz pracy itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @CurIy: Szanuję że chce się odpisywać i edukować tych tutaj wszystkich teoretyków zza biurka, nigdy nikomu nie dali nic zarobić ale oni wszyscy wiedzą najlepiej jak dać każdemu i 5K za odkurzanie. Ale oczywiście nikt tego nie zrobi, mimo że to takie proste.

   Typowa lewica - uważam że X jest szlachetne. Idźcie, wy zróbcie i zapłaćcie za X, ja zbiorę laury, jestem taki szlachetny i socjalnie wrażliwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nic o ekonomi ani fizyce plastyce i wuefie nie pisałem.

   @secondreality: To nie zabieraj głosu w dyskusji o ekonomii.

  •  

   pokaż komentarz

   Właśnie dlatego potrzebne jest coś takiego jak płaca minimalna.

   @SzczecinskiFanatyk: Ale nie powinno obowiązywać już powygrywanych przetargów przed wprowadzeniem tego prawa. Ludzie sobie kalkulują, wygrywają przetarg - przychodzi rajdowiec beatka i rozp%!!#!?a ludziom biznes. Chłopie - urzędy marszałkowskie płacą firmą ochroniarskim po 8 zł / h a trzeba pracownikowi dać 13 - wniosek - nawet urzędy nie przestrzegają prawa i nie wypłacają płacy minimalnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @SzczecinskiFanatyk: Ale pieprzenie, tak ci ich szkoda to zakładaj firmę i płać więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @VeleiN: Oj malutko wiesz o tym rynku...Poczytaj kto założył firmy ochroniarsko-porządkowe. To od dawna jest jedna wielka patologia. Dawniej to był patent na PFRON potem spółki córki a teraz...PS Ten rynek jest chory ale każdy rząd boi się powiedzieć to głośno. Kto wie jakie mają kwity? PS To nie drobny Janusz prowadzący gównofiremkę dyktuje ceny tych usług na rynku tylko JANUSZEX-y z układami(╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Pieprzysz jak potłuczony. W każdej umowie na usługi porządkowe lub ochroniarskie jest akapit o zmianie kosztów usługi w przypadku zmiany kosztów płacy minimalnej. Jeśli ktoś tego nie wpisał to jest teoretykiem lub idiotą i nie żal mi go. (。◕‿‿◕。) PS. Sam zawieram takie umowy i ich koszt wzrósł. Januszex roluje pracowników KROPKA

  •  

   pokaż komentarz

   Przykład z mojej firmy. Nowoczesny biurowiec wynajęta firma do sprzątania, babeczki zarabiają tam po 5 zł na godzinę. Czy mogą zmienić pracę na lepiej płatną? W teorii tak w praktyce nigdzie jako sprzątaczki nie dostaną więcej.

   @SzczecinskiFanatyk: a to dlatego, że na kazdej tej babeczce zarabia gosc ktory ja zatrudnia. Zlikwidować posrednikow, zatrudnic sprzątaczki bezpośrednio w firmie i problem sie rozwiązuje. Tylko z tymi firmami w nowoczesnych biurowcach jest jeden problem - oni nie chcą zwiększać zatrudnienia, wolą fakturę albo agencje posrednictwa pracy. Zawsze mnie to zastanawiało jak im sie to opłaca, placic od kazdego pracownika prowizje co miesiac...

  •  

   pokaż komentarz

   Dostanie ten ktorego praca jest warta podwyzki.

   @CurIy:
   Jasne, a to, że międzynarodowe firmy z milionowymi obrotami, które mają swoje oddziały/fabryki w Polsce płacą grosze mimo, iż pracownicy wykonują taką samą pracę(a nawet i śrubują normy) jak we Francji czy w Niemczech to skąd się bierze? Skoro we Francji mogą płacić kilka razy więcej to dlaczego w Polsce nie? Bo ich praca nie jest tyle samo warta? Nie przypadkiem dlatego, że takie np fabryki mają większy kawałek rynku pracy i utrzymują stawki na niskim poziomie dopóki mogą, a mogą bo ludzie się na takie stawki godzą(a godzą się bo nie mają innego wyjścia)?
   @Anaris:
   Jak jesteśmy przy wolnym rynku to warto zastanowić się na ile wolny jest rynek, na którym dominują podmioty z dużym kapitałem i jak na nim ma się odnaleźć zwykły, szary człowieczek. Korporacjonizm ma niewiele wspólnego z wolnym rynkiem bo sterowanie rynkiem przez korporacje niewiele się różni od sterowania przez państwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Errad: dlatego wlasnie duze firmy zamykaja firmy i biura na zachodzi i otwieraja w PL
   lepiej miec prace mniej platna czy nie miec jej wcale?

   ludzie w IBM zarabiaja po 10k miesiecznie netto i kto tu jest wygranym?

  •  

   pokaż komentarz

   lepiej miec prace mniej platna czy nie miec jej wcale?

   @CurIy:
   Wiadomo jaka jest odpowiedź, aczkolwiek od pewnego stopnia nasycenia rynku kolejna korporacja płacąca śmieszne pieniądze nie przynosi wiele dobrego. Powiesz- wolny rynek, płace wzrosną, ale nie ma to realnego odbicia w rzeczywistości bo firmy konkurują ze sobą między innymi pod kątem zysków, a więc i zmniejszaniu kosztów stałych poprzez m.in. oszczędzanie na pracownikach i jeżeli w tej konkurencji wygrywają na lokalnym rynku, którego stanowią duży segment to konkurencja się zapłacze, ale stawek nie podniesie.

   ludzie w IBM zarabiaja po 10k miesiecznie netto i kto tu jest wygranym?

   No i? Sprzątaczki też tam tyle zarabiają? To, że w Polsce da się zarobić dobrze nie znaczy, że wszyscy mogą, a o tym tu dyskutujemy- o większej części rynku pracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Errad: Chiny tez zbudowaly swoja potege na pracy za miske ryzu wiec mysle ze jest to dobra droga.

   Meczy mnie to pieprzenie o sprzataczkach... mogly sie uczyc a nie balowac to by zarabialy lepiej. Szczerze mowiac mam w dupie niewykwalifikowanych roboli jak dla mnie moga pracowac za jedzenie.
   Mam takich znajomych ze ktorzy woleli dobra zabawe i tanie winko zamiast chodzic do szkoly i dbac o swoja przyszlosc teraz piszcza ze musza pracowac za 1500. Szczerze? Chu mnie los takich ludzi obchodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko z tymi firmami w nowoczesnych biurowcach jest jeden problem - oni nie chcą zwiększać zatrudnienia, wolą fakturę albo agencje posrednictwa pracy. Zawsze mnie to zastanawiało jak im sie to opłaca, placic od kazdego pracownika prowizje co miesiac...

   @wtf2012: xD bo nie płacą od każdego pracownika prowizji co miesiąc, tylko płaca jedna fakturę co miesiąc za wszystkich. Z kąd te bzdury wygrzebałeś? Ale tak, zatrudnienie bezpośrednie na pewno by poprawiło sytuacje. Tylko że to właśnie minimalna i inne prawne ochronki pracowników etatowych sprawiły że to się po prostu nie opłaca.

   Jak jesteśmy przy wolnym rynku to warto zastanowić się na ile wolny jest rynek, na którym dominują podmioty z dużym kapitałem i jak na nim ma się odnaleźć zwykły, szary człowieczek. Korporacjonizm ma niewiele wspólnego z wolnym rynkiem bo sterowanie rynkiem przez korporacje niewiele się różni od sterowania przez państwo.

   @Errad: Czytaj uważnie:
   Minimalna jest na rękę wielkim korporacją właśnie z tych przyczyn jakie tutaj opisałeś. Więc jeżeli chcesz to przerwać to nie możesz nap%%@#!@ać w januszy biznesu i nakazywać im płacenia minimalnej bo tylko oni są w stanie utworzyć konkurencje dla korporacji.

   I nie ma czegoś takiego jak sterowanie przez korporacje. Korporacjonizm polega na tym że korporacja wchodzi w układ z państwem. Ostatecznie ZAWSZE państwo stosuje przymus. Korporacje nie może cię zamknąć do więzienia, tylko państwo może to zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   Chiny tez zbudowaly swoja potege na pracy za miske ryzu wiec mysle ze jest to dobra droga.

   @CurIy:
   Na pewno nie najlepsza, ale alternatyw za dobrych nie mieliśmy.

   Meczy mnie to pieprzenie o sprzataczkach... mogly sie uczyc a nie balowac to by zarabialy lepiej. Szczerze mowiac mam w dupie niewykwalifikowanych roboli jak dla mnie moga pracowac za jedzenie.

   Miło mi poznać Szanowną Panią Arystokratkę. Niestety muszę Pani zwrócić uwagę, że potencjalny sukces w życiu jest uzależniony od wielu czynników niezależnych od ludzi i to, że nauka w przypadku niektórych dała efekt nie oznacza, że można to odnieść do każdego człowieka. Ludzie rodzą się w różnych, mniej lub bardziej zamożnych, mniej lub bardziej produktywnych, mniej lub bardziej rozsądnych rodzinach, które uczą ich mniej lub bardziej przydatnych rzeczy w życiu. Jeżeli ktoś nie miał jako dziecko zaszczepionych odpowiednich bodźców, jak na przykład przedsiębiorczość to czyja to wina?
   Jeżeli ktoś urodził się w patologicznej rodzinie to trudno oczekiwać by wyszedł na ludzi, choć to nie jest niemożliwe, ale studiów raczej nikt mu nie opłaci.
   Tak samo ludzie rodzą się z różnymi predyspozycjami genetycznymi (potencjał intelektualny to w większej części kwestia genetyczna), pytanie co z tym robią, a co z tym robią zależne jest od wychowania i cech charakteru, które są zależne od wychowania i predyspozycji genetycznych.
   Plus na przykład ktoś mógł się urodzić na zadupiu, a przeprowadzenie się do bogatszego miasta wymaga pieniędzy, których nie da się zarobić na zadupiu.

   Swoją drogą mówienie, że "trzeba było się uczyć" jest średnio mądre bo im więcej osób jest wykształconych tym mniejsze ma to znaczenie na rynku pracy więc nie można tego odnieść do wszystkich, a ludzie od prostych prac jak sprzątanie też są przecież potrzebni i jakby absolutnie wszyscy mieli wyższe to miałyby i sprzątaczki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Errad: wszyscy mamy +/- te same szanse. Pracuje z chlopakiem ktory wychowal sie w patologicznej rodzinie i ktoremu ojciec zlamal nos jak byl dzieckiem. Skonczyl podstawowke i jakies gownoliceum na wiecej nie bylo kasy ciezko pracowal i ta praca daleko zaszedl. Zarabia naprawde super pieniadze jako code reviewer. Osiagnal wiele wiecej niz ludzie ktorzy mieli lepszy start. Wiec jak widac da sie.

   Nie wszyscy maja predyspozycje genetyczne? Do czego? Zeby nauczyc sie jakiegos fachu? Dobrze szyc czy malowac babkom paznokcie za kase? Nawet sprzataczki potrafia zarobic dobra kase jesli chca.

   Jak ktos jest leniwy albo jest zyciowym przegrywem to musi wiesc zycie przegrywa. Tak wyglada swiat i nic na to nie poradzimy. Oczywiscie mozesz dzielic sie swoimi pieniedzmi z tymi ludzmi i pomagac im finansowo z wlasnych srodkow. Powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Pieprzysz jak potłuczony. W każdej umowie na usługi porządkowe lub ochroniarskie jest akapit o zmianie kosztów usługi w przypadku zmiany kosztów płacy minimalnej. Jeśli ktoś tego nie wpisał to jest teoretykiem lub idiotą i nie żal mi go. (。◕‿‿◕。) PS. Sam zawieram takie umowy i ich koszt wzrósł. Januszex roluje pracowników KROPKA

   @kosma1: http://www.gestor.com.pl/nasze-biura/lodz-ii/przetargi/article/ochrona-osob-i-mienia-593/

   Zobacz sobie odpowiedzi na pytania i kwotę za jaką ktoś wygrał przetarg - 100 000 zł za rok dobowej ochrony - 11 zł z haczykiem netto/h ;) - w okresie od kwietnia do kwietnia - 4 miesiace wygrana firma musi dopłacać do samego pracownika 2 zł / h - brak mozliwosci waloryzacji ect

  •  

   pokaż komentarz

   Pracuje z chlopakiem ktory wychowal sie w patologicznej rodzinie i ktoremu ojciec zlamal nos jak byl dzieckiem. Skonczyl podstawowke i jakies gownoliceum na wiecej nie bylo kasy ciezko pracowal i ta praca daleko zaszedl. Zarabia naprawde super pieniadze jako code reviewer. Osiagnal wiele wiecej niz ludzie ktorzy mieli lepszy start. Wiec jak widac da sie.

   @CurIy:
   I chwała mu za to. Tyle, że wpłynęło na to wiele mniej lub bardziej przypadkowych czynników. Mógł przypadkiem poznać produktywną osobę, od której wiele się nauczył albo to, że nie miał dobrych relacji z rodziną mogło go bardziej zmotywować, ale równie dobrze w pewnym momencie życia ktoś mógł mu złamać nogę, w szpitalu mógł się zarazić żółtaczką i żyłby teraz jak pół-warzywo.

   Wiesz, ja też uważam, że ludzie są trochę głupi bo nie wykorzystują swoich możliwości. Bywam też orędownikiem tezy, że wszystko jest w zasięgu ręki.
   Kiedy zacząłem pierwszą, legalną pracę na etacie w fabryce to poznałem tam takiego Krzysia, który swoją drogą traktował mnie bardzo wyniośle. Przez całą moją historię w tej fabryce zdążyłem bardzo wiele się nauczyć, dzięki ciężkiej pracy awansowałem kiedy tylko się dało i przerobiłem zarówno utrzymanie ruchu, jak i kierownicze stanowisko, wyżej mogłem awansować praktycznie tylko na dyrektora, ale w praktyce nie było to możliwe. Później pracowałem dla byłego dyrektora(sam zaproponował, nawet o CV nie pytał bo wiedział co potrafię) i m.in. zaprojektowałem i wykonałem stanowisko badawcze dla jednej z politechnik, co jest bardzo ironiczne bo ja nawet średniego nie mam, a nie mam bo urodziłem się w z grubsza patologicznej rodzinie, w której Matka pochodzi z patologicznej rodziny i przeniosła to na naszą oraz dlatego, że prawdopodobnie (bo nie udało się mnie zaciągnąć do psychiatry (raz byłem sam, ale to inna sprawa)) mam/miałem aspergera i zaawansowaną fobię społeczną z którą walczę całe życie i teraz sprawiam wrażenie normalnego.
   Mimo to udało mi się skomponować bardzo ładne CV, z którego muszę usuwać wpisy bo ludzie mi nie wierzą i bardzo ciekawie wygląda to w zestawieniu z papierem od psychologa/pedagoga, że nadaję się tylko do szkoły z przysposobieniem zawodowym.
   Można więc powiedzieć, że mimo przeciwności udało mi się samodzielnie osiągnąć względny sukces zawodowy, ale... nie do końca. Poza tym, że start materialny/społeczny miałem nieszczególny to mam też bardzo dobre predyspozycje fizyczne po matce i bardzo dobre predyspozycje intelektualne zarówno po Ojcu, jak i Matce więc pierwszy plus mojej sytuacji to predyspozycje genetyczne. Drugi plus był taki, że pracę w tej fabryce załatwił mi Ojciec i gdyby nie to nie miałbym takich możliwości do rozwoju. Oba te fakty były niezależne ode mnie więc po prostu na swój sposób miałem farta.
   No, ale dlaczego wspomniałem o Krzysiu? Krzysia wprawdzie dawno nie spotkałem, ale jakbym spotkał to na 90% dowiedziałbym się, że Krzysiu nadal pracuje w fabryce. Dlaczego? Krzysiu jest takim typowym chłopem z pół-wsi, która została wchłonięta przez miasto i widać to po nim- rodzice mieszkali na wsi, dziadkowie mieszkali na wsi i Krzysiu też mieszka na wsi. Dla Krzysia szczytem jest nowa thalia z salonu, którą sobie kupił bo rodzina ma dwa domy po dziadkach, z czego jeden wynajmuje, dzięki temu utrzymanie go praktycznie nic nie kosztuje i ma tym samym małą fortunę w kieszeni względem ludzi, którzy wynajmują/płacą kredyt.
   Krzysiu zapewne nigdy się z fabryki nie wyrwie bo jest nieszczególnie ambitny, ale tak właściwie to co z tego? Czy to, że jest mniej ambitny czyni go gorszym człowiekiem? Ja go wprawdzie nie lubię bo jest dupkiem i chamem, ale jest człowiekiem jak każdy inny i jeśli satysfakcjonuje go takie życie to nikt mu nie broni, a satysfakcjonuje go bo nikt mu nie pokazał innego, co nie jest jego winą.

   wszyscy mamy +/- te same szanse.

   Brednie. Tak samo jak brednią jest mówienie, że my i tylko my jesteśmy autorami własnego sukcesu.

   Nie wszyscy maja predyspozycje genetyczne? Do czego?

   Do wszystkiego. Nasze geny w bardzo dużym stopniu definiują to, kim jesteśmy. Na przykład u mężczyzn poziom testosteronu wpływa na skłonność do podejmowania wyzwań, a poziom testosteronu jest zależny głównie od genów oraz od stylu życia. Lenistwo też jest dziedziczne bo ja np jestem z natury leniwy po Ojcu, ale z tym względnie skutecznie walczę.

   Oczywiscie mozesz dzielic sie swoimi pieniedzmi z tymi ludzmi i pomagac im finansowo z wlasnych srodkow. Powodzenia.

   Skąd takie wynurzenie? Proponowałem coś takiego?

   Jak ktos jest leniwy albo jest zyciowym przegrywem to musi wiesc zycie przegrywa.

   Dobrze mi się wydaje, że widzę kompleks wyższości?

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: A umiesz Ty czytać ze zrozumieniem? Widać "WSzPCwCW" zlasowała Ci mózg: §13 ust.4 pkt 1. PS. Wyższa Szkoła Płukania Czereśni w Ciepłej Wodzie(。◕‿‿◕。) z siedzibą w ....

  •  

   pokaż komentarz

   Skąd takie wynurzenie? Proponowałem coś takiego?

   @Errad: wiec jaki jest cel tej dyskusji? bo mowa w temacie o tym ze niektorzy chca zarabiac wiecej niz warta jest ich praca

  •  

   pokaż komentarz

   A umiesz Ty czytać ze zrozumieniem? Widać "WSzPCwCW" zlasowała Ci mózg: §13 ust.4 pkt 1. PS. Wyższa Szkoła Płukania Czereśni w Ciepłej Wodzie(。◕‿‿◕。) z siedzibą w ....

   @kosma1: Zanim kogoś oskarżysz o brak umiejętności czytania, sprawdź czy sam to potrafisz. Kwestia jest wszystkiego - branża budowlana - kontrakty policzone na ochronę za 7 zł - przy dłuższych budowach to setki tysięcy straty - Beatka nie odda. Ale lepiej piepszyć, że Janusz oszukuje. Podpisał umowę na starych warunkach i musi jej dotrzymać. Takie mamy w tym państwie prawo, a raczej brak jego przestrzegania zarówno przez urzędy, sądy jak i pozostałe instytucje - te nie dopłacą i zaznaczają, że nie dopłacą.
   Szpitale jak zamawiały leki i zmienił się vat - miały gdzieś hurtownie - te miały sprzedać po przetargowej cenie brutto - nikogo nie obchodziło, że się vat zmienił o 1 punkt %.
   Kluska jak sprzedał komputery szkołom bez vatu - to później państwo się upomniało o vat którego ten nie zafakturował - też zajebiście prawne rozwiązanie.

   Od 27 lat państwo szuka sposobu jak wydymać obywateli i przedsiębiorców na kase. Dyma ich po równo i jeszcze skłóca wzajemnie w imie zasady dziel i rządź.

  •  

   pokaż komentarz

   bo mowa w temacie o tym ze niektorzy chca zarabiac wiecej niz warta jest ich praca

   @CurIy:
   Raczej o tym, że chcieliby by ich praca była mniej-więcej tyle warta ile na zachodzie, a nie jest ze względu na gospodarkę, która jest bardzo skomplikowanym tworem i wymaga bardzo skomplikowanych rozwiązań.

   wiec jaki jest cel tej dyskusji?

   W każdej dyskusji można zadać sobie to pytanie. Pytanie po co dyskutować w ogóle ;)

  •  

   pokaż komentarz

   "WSzPCwCW" zlasowała Ci mózg: §13 ust.4 pkt 1. PS. Wyższa Szkoła Płukania Czereśni w Ciepłej Wodzie(。◕‿‿◕。) z siedzibą w ....
   ... twoim domu
   @kosma1:

  •  

   pokaż komentarz

   @Errad: na tym rynku na ktorym sie znajduja ich praca nie jest wiecej warta wiec musza zmienic rynek pracy albo przystac na te zarobki ktore maja

   tak samo jak lekarze czy informatycy ktorzy emigruja z PL do UK
   tak samo jak ci z UK ktorzy emigruja do Australii czy NZ

   Proste :)

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Dziecko jak podpiszesz choćby jedną umowę to będziesz wiedział, że ona obowiązuje dwie strony. Każda umowa zabezpiecza się przed taka sytucją. A Optimus nie miał układów a chciał sprzedawać komputery via Czechy lub Słowację. PS. Dziecino "policzone na ochronę za 7 zł - przy dłuższych budowach to setki tysięcy straty" to ilu tych ochroniarzy pracuje bez umowy z Generalnym Wykonawcą. To nie jest improwizacja, to nie jest gra komputerowa nikt nie zawiera umowy z firmą "kogucik" w przypadku poważnej inwestycji. Powtarzam po to są umowy(。◕‿‿◕。) WSzPCwCW jest w Twoim mózgu niestety.

  •  

   pokaż komentarz

   bo nie płacą od każdego pracownika prowizji co miesiąc, tylko płaca jedna fakturę co miesiąc za wszystkich. Z kąd te bzdury wygrzebałeś?

   @Anaris: a czy jedna faktura za wszystkich oznacza, ze posrednik nie ma prowizji na kazdej zatrudnionej osobie? Nie. Ksiegowalam takie faktury pracujac w korpo wiec info nie jest żadną bzdurą, do faktury zbiorczej byly specyfikacje, z podzialem na dzialy i pracowników. I tak, w te kwoty wliczona byla prowizja.

  •  

   pokaż komentarz

   @wtf2012: Ale korporacja robi jeden przelew i to wszystko nie musi się zajmować pitami, wypłacaniem kasy każdemu z osobna, płaceniem zusów i zaliczek na podatek dochodowy. Ponadto może zrezygnować z takiej usługi łatwiej i bez takich konsekwencji jak w przypadku bezpośredniego zatrudnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   przy dłuższych budowach to setki tysięcy straty" to ilu tych ochroniarzy pracuje bez umowy z Generalnym Wykonawcą. To nie jest improwizacja,

   @kosma1: to policz sobie 365 dni x 24 x 8 zł = 70 000 zł - jak masz 2 przy wiekszej x 2 = 140 000 zł Jak potrwa od 2017 jeszcze kilka lat - x ilość lat. A jak masz większą budowę to 2 ochraniarzy będzie za mało, ,bo samych wjazdów z towarem masz więcej.

   Jak dla ciebie mało to dobrze. Cieszę się twoim szczęściem.

   Budowlańcy raczej wchodząc na budowę rok przed zmianą przepisów nie kalkulowali sobie ochrony za 15 - 16 zł, gdy od zawsze kosztuje 7zł.

   I nie wyzywaj proszę ludzi z którymi dyskutujesz, bo sam z siebie robisz te "dziecine" od których starasz się wyzywać innych.

   I nie - nie p??@$?@e jak potłuczony. Umiem czytać. I nie jestem dzieckiem. Ja ciebie nie obrażam i tego bym sobie z twojej strony nie życzył.

   Jak nie rozumiesz, że mieszanie w gospodarce za pomocą centralnie sterowanych mechanizmów się nie udaje to znaczy, że sam jeszcze jesteś dosyć młody a do tego masz małą wiedzę jak takie mechanizmy się skończyły dobrobytem dla naszego kraju.

   Zmienianie co chwila prawa. Nie przestrzeganie go przez organy które te prawo tworzą lub są od tego by ich pilnować = ogromne straty zaufania biznesu do gospodarki.

   Chłopie. Ludzie niektórzy są w tym roku zaskoczeni, że jak robią roboty budowlane jako podwykonawca nie mogą faktury brutto wystawić. Wiesz jaki to burdel?
   Kupują materiał za brutto.
   Fakturują robote netto i muszą występować o zwrot vat. Każdy kto ma firmę, wie, że wystąpienie o zwrot vat = kontrola skarbowa. Do tego urząd ma 3 miesiące na zwrot - blokowanie środków firmie na bierzącą działalność.
   Zresztą same urzędy nie wiedzą jak podwykonawcy mają to fakturować gdy kupują materiał. Urząd skarbowy ci nie odpowie. Najwyżej później ci kare walnie - ale broń boże, żeby ci na piśmie odpowiedział jak ty masz te prawo interpretować.

   pokaż spoiler za wyzywanie masz minus do każdej wypowiedzi

  •  

   pokaż komentarz

   A Optimus nie miał układów a chciał sprzedawać komputery via Czechy lub Słowację.

   @kosma1: Czyli sam potwierdzasz, że nasze prawo jest robione pod układy. Kto odpowiada za to, że sprzedaż komputerów z za granicy ma być bez vat i decyduje kwota brutto w przetargu która nie ma formalnego znaczenia - powinna netto, bo vat i tak idzie do państwa?

   Odpowiedział ktoś za to?

   Odpowiedział ktoś za straty hurtowni które sprzedawały leki do szpitali w starej cenie brutto a państwu musiały dać wyższy vat?

   WSzPCwCW jest w Twoim mózgu niestety.

   Nie będę się wypowiadał co jest w twoim mózgu, bo nie mam ochoty cie obrażać.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Zawsze możesz zmienić kraj. Jeśli Ci się nie podoba to droga wolna. jesteśmy biednym krajem okradanym przez "elity" władzy. PO,PSL.SLD, PiS i inne pociotkowate twory muszą się wypalić tak jak i Janusze wynajmujący "mundur" pracownikowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Kraj mi się podoba. Co nie znaczy, że podoba mi się sposób przestrzegania prawa (a raczej jego brak) przez osoby nim zarządzające. Niestety jedym głosem nie zmienisz tej patologii, a reszta chyba lubi być okradana bo ciągle wybiera tych samych.

  •  

   pokaż komentarz

   nie kalkulowali sobie ochrony za 15 - 16 zł, gdy od zawsze kosztuje 7zł.

   @rafaon: Czyli Janusz płacił 7 zł/ brutto ? Biedny Janusz jak wzrośnie cena paliwa to ogłosi upadłość. Przemyśl swoje wyliczenia bo pracodawcy nie są tacy chojni. Z 7zł na 16 zł powiadasz... PS. Twoje minusy jak i lajki mam tam gdzie słońce nie dochodzi. Ja żyję w realu... i nie jest to sklep.

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: mówie ci jak się zmieniły ceny usług w firmach ochroniarskich. Płaciło się 7. Teraz się płaci 16 - dobra zmiana.
   Nie wiem ile płacili pracownikom wcześniej, ale jak widać praca do posiedzenia, poczytania książki i nic nierobienia - były to stawki wystarczające, bo chętni na taką pracę byli, teraz pewnie w miarę możliwości będą zastępowani monitoringiem, systemami alarmowymi z grupą interwencyjną. Połowa ludzi zatrudnianych tam straci pracę i wrócą na garnuszek państwa - dobra zmiana.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Kiedy się płaciło 7 zł brutto? "Teraz się płaci 16 - dobra zmiana. ". Co TY nie powiesz? htt

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: To teraz ile Janusz płaci netto? 16 zł ?Mininmalna stawka godzinowa od 01.01.2017 wynosi 13 zł/h brutto geniuszu. Nie widzę takich hojnych Januszy, ale Twoje wyliczenie: "to policz sobie 365 dni x 24 x 8 zł = 70 000 zł - jak masz 2 przy wiekszej x 2 = 140 000 zł" lepiej wygląda... BRAVO TY zapisz się do KOD-u( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: gówno mnie obchodzi ile płaci przedsiębiorca swoim pracownikom. Interesuje mnie koszt usługi jaką zamawiam, a ta się zmieniła z 7 zł na 16 (już dobra cena z otrzymanych ofert)
   Najwidoczniej płacił za tę pracę wystarczającą stawkę, aby pozyskać pracowników. A teraz musi płacić stawki jakich rynek nie przewiduje - popyt na usługi spadnie.

   A jak chciałbyś sobie wziąć panią do sprzątania do domu. Nie stać cię, żeby jej zapłacić 13 zł na zleceniu. Pani chętnie podejmie się pracy za 10 zł. Ty nie masz 13 żeby jej zapłacić. Rezygnujesz z usługi. Pani nie może podjąć się legalnie pracy którą chciała by za takie pieniądze wykonywać. Teraz ty musisz sam sprzątać, pani nie ma pracy. Tak działa centralne sterowanie w gospodarce.

   Ale jak widzę ! dyskusja z osobą nie przyswajającą podstawowych informacji i używającej argumentacji ad-personum jest skazana na niepowodzenie

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Geniuszu, pani do sprzątania domu za 13 zł netto też nie znajdziesz np. we Wrocławiu. Najniższa krajowa wynosi 13 zł/h BRUTTO!!!!!!!!!! Jeśli Cię nie stać to nie płacisz i sprzątasz sam lub "bujasz" się z Ukrainkami. Bez obawy Pani nie straci pracy tylko będzie sprzątać u tego kogo na to stać. Firmy ochroniarskie już dawno podwyższyły zleceniodawcy stawkę zgodnie z umową i teraz rolują pracowników. JANUSZEX-y pewnie chętnie zatrudniliby Ukraińców w ochronie, ale troszkę się boją....

  •  

   pokaż komentarz

   BRAVO TY zapisz się do KOD-u( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @kosma1: sam sie zapisz, bo inteligencja pasujesz. Uważasz, że przedsiębiorca zatrudnia pracowników z dobroci serca i na nich nie zarabia? Po to ich zatrudnia, aby na nich zarobić. Jak komuś nie odpowiada to zakłada swoją działalność.

   Nie myl pojęcia brutto/netto w wynagrodzeniu o pracę/zleceniu i w umowach cywilnych gdzie różnica jest w vat.
   Jak piszę ci, że płaciłem 7 zł netto to znaczy, że brutto za usługę płaciłem 8,61, co i tak nie ma znaczenia, bo 1,61 trafiało do skarbu państwa jako vat. A przedsiębiorca jak go nazywasz "Janusz" miał 7 zł, z czego w jakiś sposób opłacał pracownika i na nim zarabiał. Podejrzewam, że płacił im ze 4-5 zł brutto i chętnych miał do pracy która nie wymaga niczego, zarabiał 2 - 3 zł netto, 1,61 oddawał vatu, a od 2 - 3 zł płacił dochodowy, czy tam cit.

   Obrotny student mógł w tym czasie się uczyć, jakiś emeryt czytać książki i byli zadowoleni - czas i tak by na te zajęcia poświęcili, a dodatkowy hajs wpadł.

   Teraz pan przysłowiowy Janusz musi zapłacić pracownikowi 13 zł brutto i to jest jego koszt, tak jak wtedy 4 - 5 zł brutto. Więc chce za to 16 zł netto (nie myl tych pojęć proszę cię) Więc zarabia netto 3 zł na pracy swojego pracownika. A klient dostaje fakturę na 19,68 brutto, 3,68 zł oddaje jako vat. Zostaje mu 16 zł z tego opłaca koszt: 13 zł brutto, zostaje mu 3 zł od którego płaci dochodowy, albo cit.

   Janusz ma tyle samo. Popyt na jego usługi spada - zastępujemy ludzi monitoringiem i systemami alarmowymi.
   Janusz zwalnia połowę pracowników - jego dochód spada, - cit/dochodowy państwo dostaje mniejsze ludzi nie dorabiają sobie i czytają książki już teraz za darmo.

   Dobra Zmiana

  •  

   pokaż komentarz

   chętnych miał do pracy która nie wymaga niczego, zarabiał 2 - 3 zł netto

   @rafaon: Dziecko idące we mgle, albo zlikwidujesz goowno interes albo weźmiesz ukraińców za 2zł netto. PS. IMPELO-BRESCO-ASCOPOLE 02.01.2017r. złożyły zleceniodawcy aneks do umowy i klient go podpisał lub się miota szukając takich goowno firemek. Monitoring jest za darmo, płacisz raz i zapominasz. Zamontuj sam będzie taniej(。◕‿‿◕。)

  •  

   pokaż komentarz

   Geniuszu, pani do sprzątania domu za 13 zł netto też nie znajdziesz np. we Wrocławiu. Najniższa krajowa wynosi 13 zł/h BRUTTO!!!!!!!!!! Jeśli Cię nie stać to nie płacisz i sprzątasz sam lub "bujasz" się z Ukrainkami.

   @kosma1: Nie wszyscy mieszkają we Wrocławiu, Warszawie ect. Miałem taką panią. Przyszła i chciała mieć 10zł/h. Dobra zmiana blokuje nam wolność zawierania umów na warunkach jakie obie strony chcą.

   A co do Ukrainek - nic nie mam do nich. Nasi rodzice, czy też i my, jeździli do Niemiec w latach 90 wykonywać takie prace i też wszyscy byli zadowoleni, a takie sformułowanie bujasz się z polaczkami też pewnie potrafiło naszych rodaków czy nas obrazić, jeśli uczciwie swoją pracę wykonywali.

   Ale jak widzę bardzo lubisz obrażać innych ludzi.

   Firmy ochroniarskie już dawno podwyższyły zleceniodawcy stawkę zgodnie z umową i teraz rolują pracowników. JANUSZEX-y pewnie chętnie zatrudniliby Ukraińców w ochronie, ale troszkę się boją....

   Może tobie podwyższyły dawno. Ja do końca roku płaciłem 7, teraz muszę płacić 15 (tylko ze względu na długą współpracę - na rynku nie znajdę oferty poniżej 16,5 - no jedna była chyba za 16,3.
   Wiele firm zaczęło proponować właśnie monitoring + system alarmowy i grupę interwencyjną, aby poprawić atrakcyjność swoich ofert - czyli proponowali mi zwalnianie swoich "dziadków na emeryturze" i studentów, którzy sobie dorabiali.

   Mówie ci jak jest i jak wygląda stan faktyczny, a ty wciskasz swoje wywody o tym czy mnie na cos stac czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   Monitoring jest za darmo, płacisz raz i zapominasz. Zamontuj sam będzie taniej(。◕‿‿◕。)

   @kosma1: no i o tym ci tłumacze. Osoby które sobie dorabiały stracą tą możliwość poprostu dlatego, że ich usługi na rynku nie są tyle warte ile by pani rajdowiec chciała żeby były warte. Może i stawka minimalna się przyjmie, ale skończy się to tak, że za parę lat te 13 będzie warte tyle co teraz 8 bo podrożeją usługi i towary. A do tego część ludzi straci zatrudnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   Geniuszu, pani do sprzątania domu za 13 zł netto też nie znajdziesz np. we Wrocławiu.

   @kosma1: A czy aby artykuł nie jest z wrocławia i jak nazwałeś pan Janusz znalazł taką osobę i jeszcze jej wcisnął umowę na wynajem odkurzacza? hm...

  •  

   pokaż komentarz

   Ja do końca roku płaciłem 7, teraz muszę płacić 15 (tylko ze względu na długą współpracę - na rynku nie znajdę oferty poniżej 16,5 - no jedna była chyba za 16,3.

   @rafaon: I wyszło "szydło z worka" Zatrudnij Ukrainkę za 7zł, to bardzo mili ludzie. "Wiele firm zaczęło proponować właśnie monitoring + system alarmowy i grupę interwencyjną, aby poprawić atrakcyjność swoich ofert " To się zdziwisz ile to kosztuje. Smartfony też są po 1 zł (。◕‿‿◕。).

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: "Może i stawka minimalna się przyjmie, ale skończy się to tak, że za parę lat te 13 będzie warte tyle co teraz 8 bo podrożeją usługi i towary". Trzeba zamrozić płace na poziomie 2zł/h i będzie raj dla Janusza z Karyną....PS. To za parę lat nie będziesz płacił 13 zł tylko odpowiednio więcej... zleceniodawca też. Niestety nie ma dziś chleba za 0,5zł(╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Nie wiem skąd jest ten artykuł, idiotów jest pełno. O sprawie zrobiło się zbyt głośno więc pewnie robi w majtki. A innym ku przestrodze https://www.tysol.pl/formularz . Czas Janusza z Karyną mija bezpowrotnie. Sprawa jest prosta masz pomysł robisz interes, kombinujesz jesteś oszustem okradających innych. UMOWA ze zleceniodawcą i KROPKA. PS. Nie będzie apartamentów chronionych będą monitorowane. Do czasu aż ktoś będzie chciał sprzedać mieszkanie opss apartament i dowie się ,że jego wartość spadła. Obok są droższe chronione... myślenie nie boli( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kosma1: Ale rynek niech to reguluje. Człowieku. Jak praca piekarza jest warta 15 - 20 netto to tyle zarabia i mu minimalna nie jest potrzebna. Jeśli są zawody gdzie nie potrzeba kompletnie żadnych umiejętności to poprostu jest to mniej warte. Więcej chętnych na stanowisko bo nic nie trzeba potrafić.
   Rząd powinien po prostu zmniejszyć obciążenia podatkowe i jak najmniej nam "dawać" a nie uszczęśliwiać ludzi na siłę inflacją.

   I wyszło "szydło z worka"

   @kosma1: dokładnie. A dokładniej Beatka wyszła z worka i jeszcze wyciągnęła Macierewicza z jego Misiewiczem.

   Szczerze, to nawet mi nie przeszkadzał ten pis, że wygrał wybory, nawet byłem za tym, żeby dać im szanse, ale zaczynają przeginać. Nikt nie wie, czy oni mają jakiś cel i politykę długoterminową, czy po prostu realizują populistyczne hasła, żeby kupować głosy grażyn i januszy. Wygląda na to drugie.
   Chyba nic im dobrze nie wyszło - zabierają tylko pieniądze ciężko pracującym polakom.

   Podatek bankowy: zarobili na tym 3 mld. Banki sobie wzięły 6 mld. Wniosek - Polacy zapłacili 6 mld. żeby do kasy państwa trafiło 3 mld i otrzymają za to usługi warte 2 mld. No super interes k?@@a jego mać.
   I tak po kolei ze wszystkim robią.

   I nie to, żebym był fanem kodu, bo to banda debili, a tą wojenkę o trybunał mam w dupie. Ale jak zaczynają majstrować przy gospodarce i to nie w tym kierunku w którym powinni, to się wqurwiam.

   Socjalizm już mieliśmy i uwierz mi - sam go spowrotem nie chcesz, a jarek razem z tą co z worka wyszła nam właśnie taki ustrój szykują, bo to zaczyna być widoczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Zostań fanem PO i Swetru. O socjaliźmie to ty mnie nie ucz dziecinko bo on po prostu ogłosił upadłość a ja się urodziłem w 1965r. a TY?. Dość się go "nawidziałem". Polityka i interes to są dwie różne sprawy. "szydło z worka" to była przenośnia ale na testach tego nie było(ʘ‿ʘ) Podatek bankowy odczują właściciele banków bo...pomyśl: zwijamy się.. i trzeba zostawić infrastrukturę. Teraz ona jest warta najmniej...

  •  

   pokaż komentarz

   Zostań fanem PO i Swetru.

   Sam se zostań. Napisałem ci co o nich myśle.

   O socjaliźmie to ty mnie nie ucz dziecinko bo on po prostu ogłosił upadłość a ja się urodziłem w 1965r.

   @kosma1: O czyli masz sentyment do dawnego ustroju. Więc już wiem skąd umiłowanie poczynań obecnego rządu.

   odatek bankowy odczują właściciele banków bo...pomyśl: zwijamy się.. i trzeba zostawić infrastrukturę.

   @kosma1: No to ci właśnie tłumaczę jak odczuły. Zyski wzrosły o 6 mld. ze względu na podniesienie cen usług pod pretekstem podatku bankowego, a samego podatku bankowego zapłaciły 3 mld.

   Stary, a głupi. No tak... bo za komuny to było dobrze. A pamiętasz jak komuniści dali wszystkim podwyżkę 1000 zł bo strajkowali, co się stało? Tego k%%#a chcesz? Tylko octu na półkach, albo inflacji jak w Zimbabwe? No to dajmy k%%#a ludziom po 5000 zł miesięcznie jako dochód minimalny, czemu nie... niech se mają. Założę się, że referendum w takiej sprawie by przeszło w tym kraju, bo głosują tacy jak ty.
   W Szwajcarii takie referendum nie przeszło - widać, że żyją tam mądrzy ludzie, widać to po poziomie gospodarki jaki osiągneli bo podejmują mądre decyzje, a tutaj jak w lesie niestety nadal.

  •  

   pokaż komentarz

   @rafaon: Nie "se" dziecko tylko sobie. 1.Gdyby Twoi rodzice/dziadkowie nie żyli w socjaliźmie to nie byłoby ciebie januszku na świecie a system był podlejszy od dzisiejszego. 2. Bo się banki zachodnie wycofują, tu już nie ma co wytransferować. Bank Pekao jest tego przykładem, Włosi zawijają interes. 3. Komuniści niczego nie dali dobrowolnie, ukradli pieniądze z ZUS-u by ratować doopę. Teraz ja płacę na emeryturę Twoich rodziców i dziadków jeśli żyją. 4. Nie płacz buraczku bo na ciebie już nikt nie płaci, na mnie Ty zresztą też.PS."No to dajmy k??#a ludziom po 5000 zł " Nie, płaćmy najniższą krajową a jeśli nie to niech "bezmesmen" zwija swój kramik i jedzie do ... Zimbabwe(。◕‿‿◕。)