•  

  pokaż komentarz

  Kochani, dostałem raka mózgu od czytania wykopu, polecicie jakiegoś specjalistę z dziedziny chirurgii onkologicznej? Słyszałem, że prof. Andrzej Szawłowski jest niezły:
  http://cmp.med.pl/pl/nasi-lekarze/baza/items/view/szawlowski-andrzej

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby mocniej się przyjrzeć tej grupie zawodowej to okazało by się ze nagle wszyscy są winni i nie ma komu leczyć. Traktują to jak dodatek do za niskich pensji,

  •  

   pokaż komentarz

   @lowrider4you: Obecnie lekarze już całkiem sporo dostają. Po reformie sprzed kilku lat mają systematyczne podwyżki, korzystne przeliczniki i mogą pracować na kilku etatach. Czyli wszedzie robią na pół gwizdka. Dlatego normą jest, że zwykły lekarz ma 5-7 tys. miesięcznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Heriberto: W przypadku rezydentów to: nie mogą, tylko muszą pracować na kilka etatów, jeśli za swój podstawowy dostają 2300 zł, z czego muszą sobie opłacić np. dojazdy i noclegi na obowiązkowych kursach.

  •  

   pokaż komentarz

   @lowrider4you: oczywiście na pewno są tacy, jak niechlubny bohater artykułu. Masz jakieś dane na poparcie swojej opinii czy słyszałeś, że było to powszechne x lat temu?

  •  

   pokaż komentarz

   @2ndEarlOfRochester: Ale to jest trochę coś innego. Poza tym system rezydencki pozwala lekarzowi na wyuczenie się na specjalistą przy wsparciu państwa. Dlatego akurat mnie nie dziwi, że muszâ ponieść jakieś koszty ze swojej strony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Po reformie sprzed kilku lat mają systematyczne podwyżki, korzystne przeliczniki i mogą pracować na kilku etatach

   @Heriberto:

   Pokaż mi ustawę z tymi "systematycznymi podwyżkami" i pokaż "korzystne przeliczniki"

   wyuczenie się na specjalistą przy wsparciu państwa

   wsparciu państwa? tzn?

  •  

   pokaż komentarz

   @paramedic44: Ustawy nie ma, ale są dane statystyczne, które inaczej nie da się wytłumaczyć, niż bardzo dużymi i systematycznymi wzrostami wynagrodzeń lekarzy.

   2004: 3120 zł
   2014: 7041 zł

   Teraz pewnie z 10k.

   http://biznes.onet.pl/praca/zarobki/lekarze-dyrektorzy-prawnicy-czyje-pensje-rosna-najszybciej/jd8vlw

   Przeliczniki wprowadzone kilka lat temu za dyżurowanie, to prawdziwa bonanza dla lekarzy:

   http://www.dziennikpolski24.pl/artykul/3293454,malo-lekarzy-duze-stawki-za-dyzury,id,t.html

   ZAROBKI. Specjaliści w Małopolsce mogą zarobić nawet 20 tys. zł miesięcznie. Najbardziej opłaca się dyżurować.

   Rezydent nic nie płaci za specjalizację w państwowej placówce. Dlatego prawidłowo dostaje obniżoną pensję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Heriberto

   Po pierwsze brutto.
   Po drugie podawanie ŚREDNIEJ pensji - prychlem.
   Po trzecie - wynagrodzenie rezydentow reguluje ustawa, sprawdź sobie te kokosy.

   A ostatnie twoje zdanie - beka xd
   Specjalizacja to nie sa k#?$a wczasy tylko normalna praca w szpitalu xd

  •  

   pokaż komentarz

   @paramedic44:
   Każdy dostaje pensję brutto. Więc idiotyczny punkt.
   Większość w PL chciałby dostawać choćby 1/3 z dyszki. To sâ całkiem okrągłe sumki.
   Nigdzie nie piszę o rezydentach, ale ogólnie lekarzach. Nawet przyznam rację, że rezydenci są wykorzystywani.

   W USA rezydent ma o wiele wyższe koszty. Rownie dobrze mógłby dopłacać za rezydenturę lub odwalać pańszczyznę w formie wolontariatu. A jednak za możliwość podnoszenia .kwalifikacji i pięcia się w hierarchii zawodowej nic nie płacą.i jeszcze im płacą.

  •  

   pokaż komentarz

   A jednak za możliwość podnoszenia .kwalifikacji i pięcia się w hierarchii zawodowej nic nie płacą.i jeszcze im płacą.

   @Heriberto: w sumie genialne, jakbym kiedyś założył jakąś firmę to też nie będę płacił pracownikom bo przecież poprzez umożliwienie pracowania im u mnie daję im możliwość podniesienia kwalifikacji i rozbudowania portfolio xD

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Ale kontekst jest ważny. Oni ciągną hajs z budżetôwki, a nie prywatnego przedsiębiorcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Heriberto: no i co w związku z tym? żołnierze czy nauczyciele tez nie powinni zarabiać i być jeszcze wdzięczni za możliwość zdobywania doświadczenia w imię Rzeczypospolitej?

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Nie, na budżet składamy się wszyscy i nie jest z gumy. Dlatego nie możnă szaleć z wydatkami, bo trudno go zwiększyć. Państwowe instytucje nie są nastawione na zysk i dlatego nie mogą konkurować. W przeciwieństwie do pracodawcy prywatnego, który jeśli zwiększy pensję, będzie oczekiwał zwiększenia wydajności i produktywności. A to się w prosty sposób przełoży na wyższy profit.

  •  

   pokaż komentarz

   @Heriberto: chyba zmieniłeś argumentację, wcześniej pisałeś że lekarze powinni być wdzięczni za możliwość pracy bo mają do portfolio, teraz już piszesz o budżecie. rozumiem że poprzedniego argumentu już nie zamierzasz bronić.
   skoro na budżet składamy się wszyscy i mamy publiczną ochronę zdrowia, nie sądzisz w takim razie że jednak w interesie społeczeństwa jest konkurowanie o pracownikow tej branży? w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada koło 2 lekarzy, w Niemczech 4, w Grecji 6. to są olbrzymie braki kadrowe, przez które lekarze i pielęgniarki tak czy siak muszą zwiększać wydajność i produktywność, ale za pieniądze poniżej pensji minimalnej i bez podwyżek. nie że kształcimy ich za mało, po prostu lekarze i pielegniarki wyjeżdżają bo tutaj ciężko im się utrzymać. czyli jednak nie że państwo nie może konkurowac, wręcz musi konkurować bo inaczej nie będzie kto miał leczyć społeczeństwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Powinni być wdzięczni, bo rôwnie dobrze mogliby robić specjalizację za darmo lub za ułamek kwoty. Przecież nic tutaj się nie zmienia. A dość że tego nie robią (dostają kilka tysi), to mają profit w postaci wykształcenia. A że państwo ma ograniczone zasoby, to powinni docenić to co mają. Były już pomysły, żeby wszystkich lekarzy brać w kamasze (na to pozwala ustawa) i wtedy dostaliby żołd, który jest śmiesznie niski. Czyli jak widzisz realne jest pracowanie za frajer.

   Nigdy nie będâ mogły państwowe lecznice konkurować z prywatnymi. A wszyscy którzy myślą inaczej, uprawiają populizm. Jest takie przysłowie "z pustego to nawet Salomon nie naleje".

  •  

   pokaż komentarz

   Powinni być wdzięczni, bo rôwnie dobrze mogliby robić specjalizację za darmo lub za ułamek kwoty.

   @Heriberto: niby czemu? już przy obecnych zarobkach mamy największe braki kadrowe w Europie, gdyby były jeszcze mniejsze to emigracja jeszcze bardziej by się zwiększyła

   A dość że tego nie robią (dostają kilka tysi), to mają profit w postaci wykształcenia.

   @Heriberto: lol, czyli niech będą wdzięczni bo mają do portfolio? wykształcenie to nie jest profit, to narzędzie do zarabiania. poszedłbyś pracowac gdzieś za darmo bo się nauczysz wykonywać pracę za którą nie dostajesz pieniędzy? to czemu oczekujesz tego od innych?

   Były już pomysły, żeby wszystkich lekarzy brać w kamasze (na to pozwala ustawa)

   @Heriberto: bzdura

   wtedy dostaliby żołd, który jest śmiesznie niski

   @Heriberto: szeregowiec w wojsku zarabia obecnie więcej niż rezydent

   Nigdy nie będâ mogły państwowe lecznice konkurować z prywatnymi. A wszyscy którzy myślą inaczej, uprawiają populizm.

   @Heriberto: ale państwowy system musi konkurować z innymi państwowymi systemami które drenują naszą kadrę, nie mówię tutaj o sektorze prywatnym.

   Jest takie przysłowie "z pustego to nawet Salomon nie naleje".

   @Heriberto: gdyby powszechnie brakowało policjantów też byś to tak usprawiedliwiał, czy jadnak byś oczekiwał żeby państwo znalazło środki na zapewnienie ci bezpieczeństwa od bandytów na co płacisz podatki? albo gdyby armia nie miała żołnierzy i sprzętu? bo do twojego zdrowia zdajesz się podchodzić bardzo nonszalancko

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Bo mamy taką rzeczywistość jaką mamy i lepsze to niż to co było jeszcze kilka lat temu.

   Żeby myśleć o lepszym zarabianiu, trzeba coś poświęci . Nie można mieć wszystkiego. Zwłaszcza w polskiej nedzy zwanej służbâ zdrowia. Jak im się polskie warunki nie podobają, mogą robić za granicą. I będą mieli to samo, a czasem nawet gorzej.

   Byłeś w śpiączce?

   https://www.google.pl/search?q=polscy+lekarze+w+kamasze&ie=&oe=

   Obecnie szeregowiec jest zawodowcem. A lekarz byłby zwykłym żołnierzem z powszechnego poboru ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Tak już jest, że silniejsze gospodarki drenują te słabsze. Podobnie jest w służbie zdrowia. Nie podoba mi się to, ale nic nie da oburzanie się i zaklinanie rzeczywistości, że nas stać.

   Nie wiem na jakim świecie żyjesz, ale w PL wszedzie jest dziadostwo. W Policji do dziś używają powszechnie maszyn do pisania a strzelań na strzelnicy mają ze 2 w roku. To o jakim ty bezpieczeństwie piszesz? Bardzo podobnie jest z armią.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak im się polskie warunki nie podobają, mogą robić za granicą.

   @Heriberto: no i właśnie robią, stąd te braki kadrowe. nie obchodzi cię to że kiedy zachorujesz dosłownie nie będzie miał kto cię leczyć?

   I będą mieli to samo, a czasem nawet gorzej.

   @Heriberto: gdzie będą mieli gorzej? nawet u naszych sąsiadów z byłego bloku wschodniego lekarze mają lepsze warunki, o Niemczech czy UK nie wspomninając.

   Byłeś w śpiączce?

   @Heriberto: podaj mi podstawę prawną dzięki której można powołać do wojska wszystkich lekarzy i zmusić ich do świadczenia usług cywilom w publicznych placówkach. to byłoby złamaniem konstytucji i międzynarodowych deklaracji praw człowieka. a nawet jeśli, potem się zastanów ilu będzie chętnych na studia medyczne kiedy faktycznie coś takiego zrobią. nikt tej kadry już nie zastąpi jeśli będzie wiedział że pojście na dane studia skończy się ubezwłasnowolnieniem przez aparat państwa.

   Nie podoba mi się to, ale nic nie da oburzanie się i zaklinanie rzeczywistości, że nas stać.

   @Heriberto:
   na programy socjalne nas stać. na podwyżki dla nauczycieli, górników, policjantów, żołnierzy, urzedników i strażaków nas stać. tylko coś ten problem z lekarzami, pielęgniarkami i ratownikami od lat jest nie do obejścia.
   zdajesz się zaklinać rzeczywistość z drugiej strony i uważać że jak zamkniesz oczy to problem przestanie istnieć. mamy najmniej lekarzy w Europie, a ich średnia wieku to 55 lat i wzrasta. już teraz system jest na granicy zapaści, zakładam ze słyszałeś o wieloletnich kolejkach na zabiegi które wynikają z braku kadry. system potrzebuje reformy, albo podwyżek i zmiany systemu kształcenia albo sprywatyzowania, udawanie że nic się nie dzieje nic nam nie da.

   Nie wiem na jakim świecie żyjesz, ale w PL wszedzie jest dziadostwo.

   @Heriberto: i to znaczy że mamy wszelkie przejawy dziadostwa ignorować?

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Nie jestem cudotworcą i nie mam na to wpływu. Wiem jednak, że jak komuś dadzą to komuś będą musieli wziąć.

   Ale ja piszę o rezydentach. A ci wcale nie mają lepiej u sąsiadôw i też mocno protestują. W Niemczech, a już zwłaszcza w UK jest źle. W Anglii to już chyba zapaść służby zdrowia.

   http://www.oil.org.pl/xml/oil/oil68/gazeta/numery/n2012/n201205/n20120507

   Pytaj Dorna jak on to chciał zrobić. Ja tylko napisałem o pomysłach. A jak to by zrobił, to nie wiem. Ale dla chcącego nic trudnego ;)

   Sam jestem za drastycznym ukroceniem branżowych przywilejow. Ale też wiem, że ostatnio lekarzom się znacznie poprawiło. Wcześniej w komentach dałem staty, że średnia pensja to ok. 10k, a na dyżurach można wyciągnąć nawet 20k. To teraz kolej na kogoś innego.

  •  

   pokaż komentarz

   A ci wcale nie mają lepiej u sąsiadôw i też mocno protestują.

   @Heriberto: link który wkleiłeś zdaje się temu zaprzeczać, masz tam wprost napisane że dostają wielokrotnośc średniej krajowej. nasi dostają poniżej średniej krajowej.

   W Niemczech, a już zwłaszcza w UK jest źle.

   @Heriberto: jakoś nasi absolwenci jednak właśnie tam wyjeżdżają po studiach, może jednak i tak jest lepiej niż tutaj?

   Pytaj Dorna jak on to chciał zrobić. Ja tylko napisałem o pomysłach. A jak to by zrobił, to nie wiem. Ale dla chcącego nic trudnego ;)

   @Heriberto: nie ma takiej możliwości żeby aparat państwa zmusił ludzi do pracy wbrew ich woli bo ludzie mają prawa obywatelskie, a jeśli aparat państwa zacząłby je łamac to nie byłaby dobra wiadomośc dla nikogo bo moja czy twoja grupa zawodowa mogłaby zostać niewolnikami państwa jako następna. Dorn jest politykiem i robi propagandę, bo to pierwszy raz polityk p#?$%@@i głupoty pod publiczkę?

   Sam jestem za drastycznym ukroceniem branżowych przywilejow. Ale też wiem, że ostatnio lekarzom się znacznie poprawiło. Wcześniej w komentach dałem staty, że średnia pensja to ok. 10k, a na dyżurach można wyciągnąć nawet 20k. To teraz kolej na kogoś innego.

   @Heriberto: nie dałeś takich statów, w twoich linkach były całkiem inne kwoty, do tego odnoszące się do specjalistów a nie rezydentów. i jakoś nadal nie ma chętnych na te 24-godzinne dyżury za 40 zł za godzinę bo braki kadrowe dalej mamy. a sytuacja się tylko pogarsza, lekarzy jest coraz mniej i są coraz starsi. naprawdę nie widzisz w tym problemu czy kłocisz się dla zasady? pytam ponownie: naprawdę cię to nie obchodzi że jak zachorujesz to nie będzie miał kto cię leczyć? w moim mieście ostatnio zamknęli z braku kadry kardiologię i pacjentów po zawałach muszą wozić do szpitala kilkadziesiąt kilometrów dalej, w sytuacji kiedy liczy się każda minuta. nie widzisz w tym problemu? nie widzisz problemu w tym że na operację trzeba czekać kilka lat?

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Tekst jest sprzed kilku lat i też dostawali lekarze tyle co polscy. Wywalczyli podwyżki, ale ostatecznie w planowanym 2013 nie udało się dobić do 3 krotności średniej. A polscy dostają 10k, to gdzie tu masz poniżej średniej? Przecież średnia to 4600. Czyli 2krotność jak w Czechach. Sam widzisz, że lekarze nie są w najgorszej sytuacji. Zyskali chyba najwięcej w ostatnich latach, razem z rolnikami.

   U nas jest tragedia, piszâc o ogólnym stanie służby zdrowia. Ale lekarze mają się całkiem ďobrze. W UK lekarze też majâ dobrze, nawet lepiej. Ale stan SZ jest w coraz gorszym stanie. Ostatnie narzekania o ostrym dyżurze też sporo mówi.

   Nawet w zalinkowanym arcie o Czechach było o stanie wyjątkowym. Jeśli byłoby zagrożone życie i zdrowie pacjentôw, to nikt by nie patrzył na prawa lekarzy. Bo to oni by narażali pacjentow, gdyby odeszli od łożek i přotestowali o wyższe pensje. Piza tym w wielu krajach lekarz musi odpracować przez 5 lat studia na darmowym uniwerku i nie może wyjechać pod groźbą kary. Są sposoby na tych, ktorym wydaje się, że należy im się wszystko.

   Dałem staty o lekarzach, że dostają ponad 7k w 2014 i że teraz pewnie 10k mają. Ale nawet biorąc rok 2014 to była dwukrotność średniej pensji. A o rezydentach pisałem, że są wyzyskiwani. Jednak nie uważam, że nic nie dostają w zamian.

   Jak dasz jeszcze więcej to pozamykajâ szpitale, bo zabraknie kasy na lekarstwa, prąd i inne bieżące sprawy. Wtedy nie będziesz miał nawet takiej opieki.

  •  

   pokaż komentarz

   A polscy dostają 10k, to gdzie tu masz poniżej średniej?

   @Heriberto:
   "W szpitalu im. Dietla specjalista z pierwszym stopniem zarabia 3890 zł, a z drugim stopniem 4,8 tys. zł. Natomiast w szpitalu okulistycznym pensja zasadnicza lekarza specjalisty wynosi 4 tysiące złotych. Podobnie jest w mniejszych miastach, choć tam o specjalistów znacznie trudniej niż w Krakowie. W nowosądeckiej lecznicy lekarz z "jedynką" dostaje 3800 zł, a z "dwójką" 4,5 tys. zł. W tarnowskim szpitalu pensje podstawowe wahają się od 3 do 5 tys. zł. "

   cytat z twojego linku. gdzie tu masz dwukrotnośc średniej? dyżury to dodatkowy etat. taką logiką to każdy w Polsce zarabia kokosy bo może w dzień iść do swojej zwykłej pracy a w nocy iśc na nocną zmianę na magazyn albo stac za barem.

   U nas jest tragedia, piszâc o ogólnym stanie służby zdrowia. Ale lekarze mają się całkiem ďobrze.

   @Heriberto: to na ch!@ tylu wyjeżdża jak im tutaj tak dobrze? akurat lekarze i pielęgniarki mają szczególne zamiłowanie do poznawania innych kultur? xD

   Nawet w zalinkowanym arcie o Czechach było o stanie wyjątkowym

   @Heriberto: "Wbrew nadziejom rządu posunięcie to nie zapewniło sprawnego funkcjonowania szpitali. Większość protestujących lekarzy nie stawiła się w pracy z powodu zwolnień lekarskich, urlopów opiekuńczych lub nieodebrania powiadomień o nakazie pracy. "
   po chuju im się udało. jak ostatecznie poszli na kompromis to znaczy że nic im ten stan wyjątkowy nie dał.

   A o rezydentach pisałem, że są wyzyskiwani. Jednak nie uważam, że nic nie dostają w zamian.

   @Heriberto: ale oni widocznie uważają skoro ich brakuje. ja nie mówię że trzeba dać podwyżki i tyle, ja ci tłumacze że cały system trzeba zreformować albo sprywatyzować albo za 10 lat dosłownie nie będzie miał cię kto wyleczyć jak zachorujesz bo starzy odejdą na emerytury a młodych nie będzie i zamiast szpitali będziemy mieli umieralnie. i trzeba o tym mówić bo jak obywatele nie podniosą głosu to politycy nic nie zrobią, ich stać na prywatne kliniki w Szwajcarii.

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Dokładnie, podstawa. A do niej dolicz drugie tyle. Ja piszę o średniej pensji. A tak właśnie się kształtują pensję. Może idź i zgłoś błąd do urzędu statystycznego. Bo to są jego dane.

   Bo gdzieś indziej mają lepiej? Poza tym lekarz bez specjalizacji za granicą to też nie ma aż tak dobrze. Dlatego wyjeżdżają raczej fachowcy, z biegłą znajomością jezyka, także z biegłą znajomością terminologii medycznej.

   W Polsce nie było stanu wyjątkowego.

   Ale ja nie neguję reform i cześciowej prywatyzacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie, podstawa. A do niej dolicz drugie tyle.

   @Heriberto: za drugie tyle godzin pracy. już ci napisałem że nikt nikomu nie broni pracowac na dwie zmiany, personel medyczny zwyczajnie nie ma wyboru z powodu braków kadrowych.

   Poza tym lekarz bez specjalizacji za granicą to też nie ma aż tak dobrze.

   @Heriberto: ale ma lepiej niż tutaj dosłownie w całej Unii.

   . Dlatego wyjeżdżają raczej fachowcy, z biegłą znajomością jezyka, także z biegłą znajomością terminologii medycznej.

   @Heriberto: dowód anegdotyczny, ale znam trochę ludzi zarówno po lekarskim jak i po pielęgniarstwie i po studiach nikt tutaj nie został oprócz jednej osoby która była z zajebiście bogatej rodziny i właściwie to nie musiałaby pracować gdyby nie miała ochoty. nikt nie zaprzecza że specjaliści moga w polsce zarobić ok (inna sprawa to za ile godzin), chodzi właśnie o rezydentów których zwyczajnie nie stać żeby sie tutaj utrzymać i dlatego wyjeżdżają do krajów gdzie mogą za normalną pensję przeżyć, założyć rodzinę i pozwolić sobie na dokształcanie, a gdzie przyjmują ich z otwartymi ramionami i nawet opłacają kursy języka i pomagają w przeprowadzce.

   Ale ja nie neguję reform i cześciowej prywatyzacji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Heriberto: mam wrażenie że trochę negujesz, bo panie po co ruszać jak wszędzie dziadostwo. ale jak nie negujesz to bdb, znaczy że się w końcu zgadzamy. miłego wieczoru. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fukboi: Premia to nie jest drugi etat i nadgodziny. Sam dostawałem premie rowne pensji, a wcale więcej nie robiłem.

   Zgadzam się. Nasza służba zdrowia jest w opłakanym stanie. Jednak lekarze (a raczej konowały) nie wszyscy wyjeżdżają, bo tutaj za nic nie odpowiadają i mimo to mają kilkukrotność średniej pensji. Dlatego jak już pidwyżki, to tylko wybitnym jednostkom.

   To teraz niech się postawią w sytuacji, że musieliby pracować za marne grosze, żeby odrobić bardzo drogie studia medyczne. Nie powinni narzekać, bo mają darmowe studia, darmową specjalizację (z pensją). Po prostu zostało to odwrócone i zamiast odrobić studia, odrabiajâ specjalizację.

   Nie neguję, tylko jestem realistą. Ruszać już ruszyli, bo była reforma. Zresztą jest ona po dziś dzień i końca nie widać xD

   EOT

  •  

   pokaż komentarz

   Rezydent nic nie płaci za specjalizację w państwowej placówce. Dlatego prawidłowo dostaje obniżoną pensję.

   @Heriberto: Połowa wykopków tłumaczy że lekarze zarabiają super kasiorę za spanko, a druga połowa że lekarze zwłaszcza młodzi mają słabo ale przecież wiedzieli jak wygląda sytuacja jak pchali się na te sytuacja. Fajnie byłoby żebyście uzgodnili swoje wersje:/ Dla Twojej wiadomości - rezydent nie specjalizuje się w państwowej placówce tylko odwala pańszczyznę w postaci odpracowania określonego przepisami czasu i rodzaju pracy zanim uzyska PRAWO przystąpienia do egzaminu specjalizacyjnego. Dlaczego państwo nie wymaga żeby np. świeży bankowiec przepracował np. 5 lat, w tym udzielił określoną liczbę kredytów konsumenckich, dla firm, otworzył 50 kont bankowych, pozyskał 10 mln lokat inwestycyjnych i odbył 4 całodobowe dyżury na infolinii w miesiącu ZANIM uzyska prawo przystąpienia do egzaminu na bankiera-specjalistę (i przez cały ten czas pracował za pół darmo, bo wszak bank umożliwia mu "podwyższenie kwalifikacji") tak jak lekarze???. Rezydent normalnie pracuje, a że przepisy określają ile musi przepracować i przedyżurować i do tego jest ZAKAZ zmiany szpitalu na inny rezydenci są tania siłą roboczą bardzo często wykorzystywaną (no bo kto jest chętny na dyżury w święta i długie weekendy? Nie chcesz? no cóż, nie będzie można podpisać że odbyłeś dyżury...)
   Osobiście uważam medycynę za jeden z najpodlejszych kierunków do studiowania biorąc pod uwagę potencjał ludzi którzy tam się dostają i możliwości jakie uzyskują po ich skończeniu. Myślę że z absolwentami prawa może być podobnie (choć studia krótsze) ale akurat na prawie nie mam bliskich, więc nie jestem pewien ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Łapówki - według prokuratury - sięgały od 200 zł do 10 tys. zł; w sumie - nie mniej niż 39 tys. zł.

  Grzywna 30 tys. zł. Gdzie tu logika?

 •  

  pokaż komentarz

  No i słusznie. Rak wycięty ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Mówiła, że z materiału dowodowego wynika, że profesor nie żądał od osób, które wręczyły mu później korzyści majątkowe, łapówek i nie uzależniał od tego leczenia pacjentów.

  Ale dobrze, że dostał za znęcanie się nad podwładnymi.