•  

  pokaż komentarz

  Krakowska Szkoła Rond. Czy w tym Krakowie jest choć jedno dobrze zaprojektowane i oznakowane rondo z prawidłowym rozprowadzeniem ruchu? Przy tak debilnym i sprzecznym oznakowaniu nic dziwnego, że kierowcy się gubią. W mojej ocenie 95% winy po stronie projektantów, urzędników i policji opiniującej ten projekt. 5% można przypisać kierowcom. Można by zmniejszyć kolizyjność na tym rondzie rozprowadzając skrajny lewy pas jako pas do zawracania tylko ciekawe jak na przepustowości by się to dobiło.
  Krakusy w końcu nauczą się jazdy na pamięć a goście będą odwiedzać lakiernika. Taka wielka inwestycja a tak skopana.
  @Mr--A-Veed

  •  
   b.......8

   +76

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: co tu jest sprzecznie oznakowane? Cała filozofia jazdy po rondzie kraka sprowadza się do pilnowania własnego toru jazdy, wyznaczonego przez linie wymalowane na jezdniach. Jeżeli nie będzie się bezmyślnie zmieniać toru jazdy wymuszając przy tym pierwszeństwo na prawidłowo jadących własnym pasem to do żadnej kolizji nie dojdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @booyaka88: Tych linii tam jest tyle nasrane, że nic dziwnego ze ludzie sie gubią próbując przy tym jechać jak na normalnych rondzie - wjeżdżają środkowym to próbują zjechać środkowym mimo, że projektant sobie wymyślił wyrzucenie ich na zewnętrzny prawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: dokładnie o to chodzi. Jedziesz sobie środkowym pasem i nagle się okazuje, że na drugich światłach jesteś na prawym pasie i tym samym zmuszony jechać prosto w Armii Krajowej (a potem do szybkiej zawrotki nie ma długo możliwości i trzeba cisnąć AK). Jak ktoś jeździ tam codziennie to pewnie jest wyczulony, ale osoba pierwszy raz tam wjeżdżająca na pewno ma prawo być zaskoczona, bo to nie jest typowe skrzyżowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @booyaka88: dużo pojazdów jedzie od strony Ikei i chce zawrócić. Nie widać podczas dojazdu, że nie będzie można zawrócić ze środkowego pasa.
   Pierwsza sprawa, to brak możliwości wyjechania z Ikei od razu w lewo w stronę wschodnią, więc się tam ludzie pchają. Caly ten węzeł jest spieprzony a nie ten konkretny lewoskręt.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Te linie można tam olać i nic to nie zmieni. Te linie są tylko po to, żeby pomóc się zorientować jakie są przepisy, mogło by ich tam nie być i tak musiałbyś tak samo jechać - wystarczy że są te strzałki namalowane. Zawracać można tylko ze skrajnie lewego pasa, gdy 2 pasy skręcają w lewo w trzy pasy to prawy jedzie w prawy a lewy ma wybór między drugim a trzecim.

   "że projektant sobie wymyślił wyrzucenie ich na zewnętrzny prawy."
   Nie projektant tylko prawo. To nie jest "rondo" w sensie "skrzyżowanie o ruchu okrężnym bez wyznaczonych kierunków", tylko "skrzyżowanie z centralną wyspą". Jest to normalne skrzyżowanie, więc po skręcie w lewo który pas byś chciał zająć?

   Nie widać podczas dojazdu, że nie będzie można zawrócić ze środkowego pasa.
   @yourij: No faktycznie zaskoczenie, nikt znający prawo tego by się nie spodziewał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   b.......8

   +4

   pokaż komentarz

   @zwirz: jasne, że taki spam liniami nie powinien mieć miejsca, a już w szczególności w miejscach newralgicznych typu skrzyżowania. Sytuacja może wyglądać jeszcze ciekawiej przy nawałnicy śnieżnej, gdzie pasy będą przykryte śniegiem/błotem pośniegowym. Organizator ruchu powinien dążyć do uproszczenia regulacji drogowej

  •  

   pokaż komentarz

   @yourij: Mnie uczyli, że zawraca się z lewego pasa.

  •  

   pokaż komentarz

   No faktycznie zaskoczenie, nikt znający prawo tego by się nie spodziewał. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @abraca: nawalone linii, kresek, znaków itp. Zbyt dużo tam tego jest moim zdaniem.
   Co z tego, że zgodnie z przepisami zrobione, skoro przekombinowane ?

   Tam są tłumy wyjeżdzających z galerii handlowej, ikei, castoramy i w tle jeszcze obi jest schowane. A wylot ze sklepów jest od razu w kierunku największego skrzyżowania. Jak dla mnie to powinno się skasować całkowicie możliwość wyjazdu (zostawić tylko wjazd) z centrum handlowego od ul.Conrada (czyli tej, z której w materiale filmowym auta przyjeżdzają). Dużo łatwiej i bez kolizji jest wyjechać stamtąd z tyłu całego kompleksu, od strony ul.Jasnogórskiej

   https://goo.gl/maps/cLtMC3AK9Ao

   ale to dość "nowe" połączenie i chyba jeszcze nie istnieje w świadomości części kierowców.

  •  

   pokaż komentarz

   @booyaka88: Przed skrzyżowaniem masz tablice informujące, że z dwóch lewych skrajnych pasów można skręcić tylko w lewo, podobnie strzałki P-8b a na samym skrzyżowaniu dzieje się cud i z jednego z tych pasów możesz jednak pojechać prosto.

   @abraca:

   Nie projektant tylko prawo. To nie jest "rondo" w sensie "skrzyżowanie o ruchu okrężnym bez wyznaczonych kierunków", tylko "skrzyżowanie z centralną wyspą". Jest to normalne skrzyżowanie, więc po skręcie w lewo który pas byś chciał zająć?
   Rondo to nic innego jak skrzyżowanie z wyspą centralną o ruchu okrężnym. W prawie pojęcia ronda nie istnieje. Jest za to pojęcie skrzyżowania z wyspa centralną o ruchu okrężnym rondo jest takim skrzyżowaniem. Na rondzie panują takie same przepisy jak na każdym innym skrzyżowaniu.

  •  

   pokaż komentarz

   a na samym skrzyżowaniu dzieje się cud
   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Nie "na samym skrzyżowaniu", tylko "za skrzyżowaniem, przed następnym".

   dzieje się cud i z jednego z tych pasów możesz jednak pojechać prosto.
   Z obydwu możesz po skręcie w lewo pojechać prosto. Tak działa skręt w lewo. Ty byś chciał zawrócić, a to tylko ze skrajnie lewego można.

   że z dwóch lewych skrajnych pasów można skręcić tylko w lewo,
   Zgadza się. Skręcasz w lewo a tam kolejne skrzyżowanie. Zgadnij z którego pasa na tym kolejnym można skręcić w lewo. Z prawego?

   Znak "rondo" przed wjazdem na to skrzyżowanie nic nie daje, chyba tylko to, że do opuszczenia wyspy masz pierwszeństwo bez powielania znaków o pierwszeństwie. Tutaj masz 4 skrzyżowania połączone ze sobą. Żeby zawrócić trzeba dwa razy skręcić w lewo. Po pierwszym skręcie w lewo jasne jest że pasy będą iść prosto, jak na każdym innym skrzyżowaniu, a tylko któreś skrajnie lewe do następnego skrętu w lewo. Więc jeśli nie znasz skrzyżowania to do zawracania ustawiaj się na skrajnym lewym, lub na pasie oznaczonym możliwością zawracania.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: @buking: przecież trzeba być kretynem żeby tego nie rozumieć - ronda mają to do siebie że wyrzucają nas z niego. Zresztą widzisz tu uwidacznia się jak masz ograniczone myślenie masz 3 pasy 2 do lewoskrętu i jeden do jazdy na wprostto skoro jesteś na środkowym i z prawej strony można jechać tylko prosto to chyba logiczne że jak skręcisz to wypadasz na skrajny pas.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: Kolejne skrzyżowanie? Ja p?#$$!@e. 4 skrzyżowania? Człowieku co ty brałeś? To jest właśnie krakowska szkoła rond. Takie głupoty.
   Skro na wjeździe masz skrzyżowanie nr1 to powinieneś pojechać pod prąd zgodnie z oznakowaniem przed tym skrzyżowaniem.( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
   To jest jedno skrzyżowanie. Cała reszta to jakieś brednie.

   Znak rondo tylko i wyłącznie informuje o tym:
   - kto ma pierwszeństwo
   -o ruchu odbywającym się wokół wyspy
   Jak są włączone świtała to zmienia się tylko co?
   - to kto ma pierwszeństwo

  •  

   pokaż komentarz

   @kubica941: Oznakowanie powinno być "kretynoodporne". Jeśli to jest tak potężny i powszechny problem to jednak coś tam nie gra. Zwłaszcza w miejscu "skrętu" i schodzenia się pasów.

  •  

   pokaż komentarz

   Człowieku co ty brałeś?
   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Nie ja, tylko polscy drogowcy i ustawodawcy.

   - kto ma pierwszeństwo
   O tym informuje znak wyżej, ustąp pierwszeństwa. Chyba że masz na myśli kolejne "skrzyżowania", to się zgodzę.

   Jak dla mnie po rondzie pasem do jazdy na wprost da się jechać po rondzie w kółko. Na rondzie nie można skręcać w lewo (na wyspę środkową?). Tutaj znak "na wprost" znaczy "w prawo, z ronda". Wszystko świadczy o tym, że to nie jest rondo tylko zespół wielu skrzyżowań o ustalonych kierunkach połączonym koronami. Z rondem to ma tylko środkową wyspę wspólną i brak ustąpienia pierwszeństwa pojazdom wjeżdżającym z prawej.

   Takie to robią zagadkowe skrzyżowania zwane nie wiadomo po co rondami w wszystkich miastach. Jak widzisz takie skrzyżowanie to poruszasz się po nim tak jak po zespole zwykłych skrzyżowań z ponowionymi pierwszeństwami po skręcie w lewo. Tak sobie to drogowcy wymyślili w całym kraju, a ustawodawca przez złą, za krótką, definicję ronda pozwolił nazwać twory nie będące "rondami" właśnie rondami. I jeszcze samorząd nazywa je "Rondo tego i tamtego".

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca:
   No to ja poproszę o paragrafy. Jeśli to ustawodawcy. Masz raptem 2 akty prawne do przetrzepania. PoRD i Rozporządzenie w sprawie znaków i sygnałów drogowych. Daj te paragrafy gdzie napisane jest, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym to nie jedno a 4 skrzyżowania. Gdzie można jeździć w kółko. I inne tego typu brednie powielane przez Krakowską szkołę rond.
   Dawaj te zapisy w ustawie, rozporządzeniu czy cokolwiek miałeś na myśli. Zagadkowe skrzyżowania....
   DAWAJ AKTY PRAWNE na poparcie tego twojego "ZDAJE MI SIĘ". na 1000000% nie znajdziesz nic na poparcie tak bzdurnych tez w żadnej ustawie ani rozporządzeniu. to jakiś urban legend stosowany przez krakowską szkołę rond i rozpowszechniany po kraju niczym jakaś zaraza.
   Paragrafy albo kończymy dyskusję.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Znak "rondo" jest określone jednym nic nie znaczącym zdaniem. Wasz na przykład akt prawny o sygnalizatorach. Na co zezwala sygnał zielony? Na kontynuowanie jazdy po skrzyżowaniu? Nie. Na wjazd na skrzyżowanie. Jeśli więc są światła to na nimi jest nowe skrzyżowanie. I tak patrząc tam są 4 skrzyżowania. Kierunki jazdy są podawane przed skrzyżowaniem, a nie na skrzyżowaniu. Nie można tego krakowskiego tworu nazwać jednym skrzyżowaniem, bo się pół prawa sypie. To muszą być cztery skrzyżowania. A czemu znak rondo tam stoi? Bo może.
   Też się zgadzam że to jest zaraza, źle oznaczone, nie powinno tam być znaku "rondo". Ale oprócz tego jest wszystko ok, w szczególności oznakowanie poziome.

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: Paragrafy na co napisałeś wcześniej.
   Znowu ci się coś zdaje z tym sygnalizatorem. Zielone na S-1 pozwala na wjazd za sygnalizator. Nie na skrzyżowanie. Kompletnie nie wiesz o czym gadasz.Kompletnie. Tylko jakieś własne wymysły a nie przepisy. Bez odbioru.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

   ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach

   Załącznik nr 2

   SZCZEGÓŁOWE WARUNKI TECHNICZNE DLA ZNAKÓW DROGOWYCH POZIOMYCH I WARUNKI ICH UMIESZCZANIA NA DROGACH

   Z punktu 3.2.1:

   "Strzałki kierunkowe umieszcza się przed skrzyżowaniami, na których rozkład kierunków jazdy z poszczególnych pasów ruchu jest niezgodny z zasadą zezwalającą na jazdę na wprost z każdego pasa lub gdy jest on zgodny, ale układ geometryczny skrzyżowania albo warunki ruchu wymagają wskazania kierunków jazdy."

   "Strzatka kierunkowa zezwalająca na skręcanie w lewo umieszczona na lewym skrajnym pasie ruchu oznacza także zezwolenie na zawracanie, chyba że jest to zabronione znakiem pionowym B-23 „zakaz zawracania” lub ruch kierowany jest sygnalizatorem S-3, z wyjątkiem sytuacji, o której mowa w punkcie 3.2.1.2."

  •  

   pokaż komentarz

   @abraca: No i? Rozumiesz to co przytoczyłeś? czy nie bardzo?( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl
   To nie jest rondo. Rondonz definicji powinno wymuszać jazdę po okręgu a nie po kwadracie.

  •  

   pokaż komentarz

   @booyaka88: Dodam tylko ze wystarczy sobie przypomniec ze te "pasy ruchu namalowane" to nic innego jak znaki drogowe poziome!! Trzeba tez niektorym debilom przypomniec ze te linie przerywane, czasami liniami wezszymi, czasami dluzszymi i rzadziej namalowanymi, tez maja swoja logike!!

  •  

   pokaż komentarz

   @booyaka88: @AlphonseHerculesBundy: proszę o interpretację znaczenia lini na tej ćwiartce ronda w Opolu.Tu pasek, tam srasek, a tu jebniemy zygzaczek. Znak ma być intuicyjny i czytelny. Zwłaszcza gdy stykamy się z nim pierwszy raz.

   źródło: prostozopolskiego.pl

  •  

   pokaż komentarz

   wjeżdżają środkowym to próbują zjechać środkowym
   @zwirz: a od kiedy skręca się w prawo ze środkowego pasa, od tego jest prawy, Niestety u nas są różne szkoły jazdy i gdzieniegdzie uczą że można tak zjechać, tylko jakie są tego podstawy, to nie jest skrzyżowanie że jest skręt w lewo. Tu są same skręty w prawo!

  •  

   pokaż komentarz

   @yourij: skoro są dwa pasy do skrętu w lewo to wiadomo że potem jeden zmienia sie do jazdy prosto a drugi znowu do skrętu w lewo (zawracania), tak jest na każdym możliwym rondzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @booyaka88: Masz absolutną rację, ale... Widzę to rondo po raz pierwszy i dla mnie jest tam straszny kociokwik. Jadąc tam fizycznie kto wie, czy bym przypadkiem - owszem nieprawidłowo - nie właśnie tak pojechał. Mam wrażenie, że tam można wyrzucić ze dwie przerywane i dać jedną ciągłą. Ale nie będę przerabiał obrazka...

  •  

   pokaż komentarz

   @buking: o to chodzi, szkoda że tego nikt nie tłumaczy

  •  
   w.................z

   -1

   pokaż komentarz

   @yourij: Ale jak masz z twojej lewej pas który skręca takźe w lewo tak jak twój to powinieneś brać pod uwagę taką okoliczność że być może twój pas nie będzie miał możliwości zawrócenia gdyż taką będzie posiadał sąsiedni to jest akurat logiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @bergers Masz znać na pamięć i udawać znawcę przepisów , zupełnie jak policjant który przyjedzie do kolizji.
   Król jest nagi.

   Projektant miał wizję artystyczną, a kierowcom nic do tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Byłem tam dwa lata temu w nocy i powiem tak: w pierwszej chwili ciezko ogarnac, co jest co. Mimo, ze mam dosc spore doswiadczenie w miastach.

  •  

   pokaż komentarz

   @wkopywaczwykopywacz: idź tam na skrzyżowanie i po kolei na światłach tłumacz każdemu xD

  •  
   w.................z

   0

   pokaż komentarz

   @yourij: Ale to nie chodzi o nauczanie a o logikę, jak jeździsz to możesz znaleźć się w różnych sytuacjach. Ja orżejechalem cała Europę wzdłuż i w szerz i zawsze używałem logiki i jakoś nigdy nie miałem żadnych kłopotów.

  •  
   w.................z

   0

   pokaż komentarz

   @yourij: Nie twierdze ze masz, zakładam ze jak jeździsz to mogą cię spotkać różne sytuacje, po pierwsze nie wiem czynjezdzisz a po drugie nie mam pojęcia jak zachowasz się w dziwnych nietypowych sytuacjach, nie znam cię.

 •  

  pokaż komentarz

  (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  źródło: x3.cdn03.imgwykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Jeżeli co czwarty kierowca popełnia ten sam błąd to może jednak coś jest nie tak z logiką skrzyżowania a nie z kierowcami?

 •  

  pokaż komentarz

  Lewoskręt z Conrada w Armii Krajowej to festiwal sp#%!!$%enia w wykonaniu kierowców. Linie prowadzące namalowane prawidłowo, tylko niektórych przerasta, że ze środkowego pasa mają przestawić się na środkowy (bo prawy jest do jazdy na wprost).

  A co ciekawe, korek do tego lewoskrętu/zawracania ma czasem pół kilometra (bo tamtędy wyjeżdża się z Ikei / Galerii Bronowice) - a wystarczy przejechać przez rondo na wprost i zawrócić 200m dalej na agrafce.

 •  

  pokaż komentarz

  To c!@@%we rondo jest i tyle w temacie. Pan prowadzący ma oczywiście rację, że kierowcy robią źle i że nie ogarniają, ale można po prostu zaprojektować skrzyżowanie tak, aby było intuicyjne. I nie piszę tego w swojej obronie - ja bym potrafił się na tym rozjeździe zachować, ale na drodze są bardzo różni kierowcy (oraz kierowczynie), którzy słabiej ogarniają takie niepewne miejsca jak to. Choćby nie wiem jak bardzo trudny i wymagający był egzamin na prawo jazdy, zawsze się prześliźnie jakiś kierowca, który nie ogarnie na drodze nadmiernie skomplikowanego oznakowania, a zresztą, nawet i doświadczony kierowca może mieć gorszy dzień, być bardziej roztargnionym niż zwykle, czy zagadać się z kumplem albo z żoną, usłyszeć dzwonek telefonu, nie wiem, cokolwiek co go rozproszy na moment. Dlatego pasy ruchu należy tak projektować, aby nikt nie miał wątpliwości. Dotyczy to także oznakowania pionowego. Mniej znaków, ale bardziej przejrzystych.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike78: Dokładnie. Patrzę na wideo - i co?

   To skrzyżowanie nie tylko jest nieintuicyjne - ono jest "antyintuicyjne" - tj. panujące na nim zasady nie tylko nie są zgodne z intuicją, ale wręcz z nią sprzeczne, intuicja prowadzi do złej jazdy na nim.

   Wiem, że jest zgodne z zasadami ruchu drogowego - z projektowaniem dróg powinno być podobnie, jak z projektowaniem interfejsów użytkownika - owszem, ważne jest, aby działały, ale dobrze, żeby były intuicyjne, bo człowiek nie jest maszyną - dużą część informacji przetwarza poniżej poziomu całkowicie świadomego rpcesu myślowego.

   W czasie jazdy jest podobnie - mówiąc bardziej prosto - pomimo namalowanych pasów, droga niejako prowadzi kierowców ze środkowego pasa na środkowy pas - to jest proces psychologiczny. Innymi słowy - samo skrzyżowanie prowadzi kierowców na tory kolizyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Nic dodać, nic ująć. Tak jak napisałem w pierwszym zdaniu powyżej.

  •  

   pokaż komentarz

   @mike78: Ja tylko mocniej to rozbudowałem i uzasadniłem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Tak jak napisałem: zgadzam się z tobą całkowicie. Dobrze to uargumentowałeś (cóż za trudne słowo)...

  •  

   pokaż komentarz

   @mike78: Ba - przejrzałem wideo i w zasadzie... przekreślenikierowcy wcale tam źle nie jeżdżą. Dlaczego? Spójrzmy:

   Dlaczego przekreślony samochód niby jedzie źle? Jedzie z pasa do skrętu w lewo oraz nie przekracza żadnej ciągłej linii.

   De facto oznaczenia poziome powodują złączenie się dwóch pasów ruchu w jeden pas - a co więcej przekreślony samochód przecież teoretycznie powinien mieć pierwszeństwo jako ten znajdujący się po prawej stronie.

   Na moje oko to zwyczajnie mamy do czynienia z wadliwym oznaczeniem.

   źródło: rondo.png

  •  

   pokaż komentarz

   @mike78: Zaznaczyłem też kolorami pasy na obrazku poniżej, żeby pokazać co dokładnie mam na myśli.

   Przecież nikt nie zabrania kierowcy ze środkowego pasa zająć pasa oznaczonego niżej na żółto - jak najbardziej jest tam linia przerywana...

   źródło: rono pasy.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Przekreślony samochód w trakcie manewru przekracza linię przerywaną czyli zmienia pas ruchu. Samochód po lewej jedzie swoim pasem więc nie musi absolutnie ustępować komuś wpychającemu się z jego prawej strony. Nie tak działa zasada pierwszeństwa czy prawej ręki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Co Ty wygadujesz. Twoim zdaniem, jak są dwa pasy do skrętu w prawo/lewo to jadący prawym może sobie w dowolnym momencie zmienić na lewy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: pewnie kierowca szarego SUV-a myslal podobnie przejezdzjac przez 2 ciagle linie, "jakie to skrzyzowanie nieintuicyjne".

  •  

   pokaż komentarz

   @2green: Pragnę zauważyć, że samochód na zielonym pasie też przekracza linię przerywaną.

   @Arytmetyk: Chyba nie zrozumiałeś. Nie może sobie dowolnie zmieniać pasa - ale jeśli skręcasz na z drogi o kilku pasach na drogę też o kilku pasach - powinno się zająć pas najmniej kolizyjny - tj. zazwyczaj kierowcy jadący z pasa lewego zajmują pas lewy, a ci ze środkowego - środkowy.

   Tutaj dyskusja na ten temat:
   http://kodeks-drogowy.org/komentarze-odpowiedz-3756-1428157491

   Na powyższym rondzie jest problem - bo osoby jadące z lewego pasa nie są przez linie prowadzone na pas lewy, ale na pas środkowy - czyli na kolizję z kierowcami, którzy zajęli ten pas z pasa środkowego.

   Inaczej by to wyglądało, gdyby tam była linia ciągła - ale nie jest:

   źródło: rondo pasy 2.png

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: może i masz rację, ale jeśli na danym pasie już jest pojazd, a inny na ten pas chce wjechać to kto ma pierwszeństwo? ten co jest już na tym pasie, czy ten co ze swojego pasa wjeżdża na mój pas?

  •  

   pokaż komentarz

   @mike78: Ale co tam jest nieintuicyjne? Skręcasz mając do wyboru dwa pasy, po skręcie są 3. Wypadałoby pomyśleć przez moment i zastanowić się który możesz zająć, a który nie. I nie powinno to trwać zbyt długo, bo jest wyraźna i gruba linia prowadząca, która wyprowadza cię na właściwy tor jazdy. To, że praktycznie na każdym cyklu świateł jakiś cebulak pójdzie na czerwonym to też wina organizacji ruchu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gordobalb: Ty po prostu masz problem z pojęciem "intuicyjne". To rondo jest logiczne i zrozumiałe, ale nie jest intuicyjne. Rozumiesz to? Ja nie mam z tym rondem problemu logicznego - ja tylko, podobnie jak @Mr--A-Veed twierdzę, że to rondo nie jest intuicyjnie (podprogowo) rozumiane przez kierowców którzy go wcześniej nie poznali. A przynajmniej przez pewną ich część, tę część, do której sam siebie nie zaliczam, ale z której istnienia zdaję sobie sprawę. I powiem ci więcej: ci kierowcy, choć nie są perfekcyjni, także mają prawo prowadzić samochód, przemieszczać się i tak dalej. Bo nie są to astronauci, piloci Boeingów, tylko zwykli ludzie w drodze do pracy, albo do domu czy na imprezę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: ta linia przerywana do p6 rozdziela pasy ruch, czyli wyznacza kierunki jazdy. jadąc środkowym pasem wyrzuca Cię na lewy. To nie wina ronda tylko kierowców, jak ktoś nie potrafi czytać tak prostych rzeczy to powinien oddać prawo jazdy. Tak jak ktoś wspomniał o sygnalizatorze, to że mam zielone to nie znaczy że mogę jechać. Muszę mieć możliwość jazdy a nieraz koło mieszkania nie mogę przejść przez przejście bo jakiś idiota stoi w korku no i wjechał na środek skrzyżowania i stoi. Nauczcie się wreszcie jeździć

  •  

   pokaż komentarz

   jadąc środkowym pasem wyrzuca Cię na lewy

   @linux888: ???

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: albo prosto - chodzi mi o skrzyżowanie o którym mowa

  •  

   pokaż komentarz

   @linux888: Ale w który miejscu wyrzuca kogoś z pasa środkowego na lewy?

  •  

   pokaż komentarz

   @mike78 nie rozumiem jak taki prosty, bardzo dobrze oznakowany lewoskręt można nazywać nieintuicyjnym. Może jak posiadasz umiejętności na poziomie starej babci i jeździsz tylko po swojej wiosce, to 3 pasy mogą wprawiać w zakłopotanie, ale w każdym innym przypadku zdecydowanie nie. Poza tym sama jazda opierająca się na intuicji, a nie myśleniu i stosowaniu przepisów świadczy o tym, jakim jesteś kierowcą. A nie widzę powodów, żeby drogi dostosowywać do sierot drogowych, zamiast edukować je mandatami, skoro kurs nie wystarczył.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Analizujesz to skrzyżowanie od lewej strony, a ruch w Polsce jest prawostronny. Ktoś kto jedzie skrajnym prawym pasem do skrętu trafia na skrajny prawy po skręcie. Osoba jadąca 2 pasem od prawej powinna trafić na drugi pas od skraju po skręcie. Osoba zawracajaca wjeżdża na ten nowy pas skrajnie lewy. Co tu jest nieintuicyjne. Jeśli będziesz znał przepisy ruchu drogowego. To wszystko będzie intuicyjne. Tak wymyślisz swoją logikę, to nie dziw się że rzeczywistość do niej nie pasuje. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   To c!@@%we rondo jest i tyle w temacie. Pan prowadzący ma oczywiście rację, że kierowcy robią źle i że nie ogarniają, ale można po prostu zaprojektować skrzyżowanie tak, aby było intuicyjne. I nie piszę tego w swojej obronie - ja bym potrafił się na tym rozjeździe zachować, ale na drodze są bardzo różni kierowcy (oraz kierowczynie), którzy słabiej ogarniają takie niepewne miejsca jak to. Choćby nie wiem jak bardzo trudny i wymagający był egzamin na prawo jazdy, zawsze się prześliźnie jakiś kierowca, który nie ogarnie na drodze nadmiernie skomplikowanego oznakowania, a zresztą, nawet i doświadczony kierowca może mieć gorszy dzień, być bardziej roztargnionym niż zwykle, czy zagadać się z kumplem albo z żoną, usłyszeć dzwonek telefonu, nie wiem, cokolwiek co go rozproszy na moment. Dlatego pasy ruchu należy tak projektować, aby nikt nie miał wątpliwości. Dotyczy to także oznakowania pionowego. Mniej znaków, ale bardziej przejrzystych.

   @mike78: Na intuicje możesz się zdać w domciu przy soleniu zupy.
   Na drodze masz używać mózgu i kierować się przepisami.
   Jak ktoś nie ogarnia takiego skrzyżowania jak na filmiku to nie nadaje się na kierowcę. Jeżdżę tam często i widzę co się dzieje. Tam nikt nie gada przez telefon ani nie zagaduje z pasażerem. Tam ludzie na prawdę dają z siebie wszystko. Ten wysiłek i skupienie aż widać na twarzach przez szybę i co? Nic debile nie potrafią ogarnąć bo większość kierowców nie powinna prowadzić nawet taczek. Jakby jednemu z drugim debilowi pędzlem przejechać po ryju i namalować linię to by nie zauważyli. Założę się że szympans by prędzej ogarnął niż statystyczny polski kierowca.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed: Dokładnie tak jak @qbaszy tłumaczy. Ludzie tego totalnie nie ogarniają. Liczymy pasy od prawego.
   Popatrz na to skrzyżowanie: https://www.google.pl/maps/@51.1071561,17.0440838,3a,75y,300.12h,78.78t/data=!3m6!1e1!3m4!1s6nSSyBmYVqhUXPLLhmtU0A!2e0!7i13312!8i6656
   Tutaj 2 pasy przechodzą w 4. Ludzie notorycznie jadą z prawego na dwa prawe i z lewego na dwa lewe. Gdy z lewego (drugiego od prawej) jedziesz na drugi od prawej to ludzie nagle stwarzają dużo niebezpiecznych sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   Na intuicje możesz się zdać w domciu przy soleniu zupy.
   Na drodze masz używać mózgu


   @piwotomojepaliwo: A intuicja - to wg ciebie jest produkt jelita grubego, czy może, kurde, śledziony? Masz używać mózgu - tak jak piszesz. Intuicja to proces myślowy, który jest podświadomy. Za ten proces odpowiada - tadam - mózg człowieka. I powiem ci, że intuicja nie pomoże ci przy soleniu zupy.

   Spodziewałem się dokładnie takich wypowiedzi jak twoja w odpowiedzi na moje stwierdzenie.

   Twierdziłem, że rondo jest prawidłowe z punktu widzenia przepisów ruchu drogowego, a jednak mimo wszystko nieintuicyjne dla kierujących (nie dotyczy to mnie - ja nie korzystam z tego ronda).

   Teraz mam dla ciebie - kolego - jeden argument nie do odparcia. Skoro to rondo jest dobre i nie jest nieintuicyjne - to, k@@@a, dlaczego tyle tam jest stłuczek i kolizji?

  •  

   pokaż komentarz

   dlaczego tyle tam jest stłuczek i kolizji?

   @mike78: bo ludzie nie patrzą na znaki, jak tam jechałem pierwszy raz to była zima i pasów nie było widać, pojechałem tak jak ci co jechali źle. Ale potem ogarnąłem jak ma być.

   @Mr--A-Veed: Pieprzenie o intuicji w ruchu drogowym gdzie ma się wyraźne oznaczenie pasów. Intuicyjnie to szersza droga ma pierwszeństwo nie? Wtedy zasada prawej ręki jest nieintuicyjna.

  •  

   pokaż komentarz

   Pieprzenie o intuicji w ruchu drogowym gdzie ma się wyraźne oznaczenie pasów. Intuicyjnie to szersza droga ma pierwszeństwo nie? Wtedy zasada prawej ręki jest nieintuicyjna.

   @j3sion: Oczywiście, że tak jest, ale nie wynika z tego brak intuicyjności zasady prawej ręki. Nie wiem w ogóle, jak do takiego absurdalnego wniosku doszedłeś.

   Dlatego też raczej powinno się faktycznie ustawiać (w miarę możliwości) pierwszeństwo na drogę szerszą, bo minimalizuje się wtedy ryzyko kolizji. Ludzie podświadomie kojarzą drogę szerszą z drogą mającą pierwszeństwo - tak po prostu jest i wyzywanie innych od debili, idiotów i nieuków nie zmieni psychologicznych aspektów człowieka.

   Rzeczywistość należy brać pod uwagę w swoich działaniach, a nie ją zaklinać...

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr--A-Veed:

   Inaczej by to wyglądało, gdyby tam była linia ciągła - ale nie jest:

   Na pewno inaczej, ale czy na pewno dobrze?

   źródło: ak.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @mike78: Dokladnie, zostaja wysepki miedzy pasami, bo inaczej nie da sie tego ogarnac. Prosto jedna wstazka, skret druga.

1 2 3 4 5 6 7 ... 11 12 następna