•  

  pokaż komentarz

  Mówi się - nie ma dymu bez ognia, a czy może być ogień bez dymu?
  Moja kuchenka gazowa udowadnia to od wielu lat.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli za miliard zł da się częściowo rozwiązać problem smogu.
  Pytanie gdzie jest rząd??????

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama: PiS przestał się interesować obywatelami po ogłoszeniu wyników wyborów ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fanki: a pis to jakies odstepstwo od normy? bo tak robi kazdy rzad, PO to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama: Panie, wiesz ile 500+ da się rozdac za miliard zł? xD

  •  

   pokaż komentarz

   @stoprocent: nie wiem za co Cię minusują, powtarzam to ludziom od dawna, ale poziom fanatyzmu wśród ludu wobec "swoich" partii jest druzgocący

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama: za miliard to mozna kolejne wybory wygrac, nie ma sensu ich marnowac na udawana walke ze smogiem

  •  

   pokaż komentarz

   @stefekburczymuha: wystarczy wynająć 50 trolli, dorzucić trolli ideowych... I przy ilości tych co im się chce plusować =< 50...

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli za miliard zł da się częściowo rozwiązać problem smogu.
   Pytanie gdzie jest rząd??????


   @fujiyama: Bujdy na resorach albo tania (prosta) prawda dla mas na którą dałeś się nabrać :-/

   1. Podczas rozpalania będzie smolić jak wszystkie inne piece zasypowe. Dopóki się nie rozgrzeje, dotąd nie będzie działać dopalanie spalin. Normy emisji podali zapewne dla optymalnych warunków spalania a nie średnio dla całego cyklu.

   2. Przekonaj starych ludzi w nieocieplonych domach pamiętających wczesne lata przedwojenne, żeby zmienili swoje piece CO (żeby w ogóle zrobili centralne ogrzewanie w domu bo zazwyczaj nie mają). Niska emisja nie pochodzi w większości z takich właśnie domów.

   3. Zobacz na parametry. Norma emisji pyłów jest ustawiona na: 60 mg/m3 a norma zapylenia (wdychanego powietrza) nie powinna przekraczać 25 ug/m3 czyli 2400 RAZY mniej. Czyli to nie są bezpyłowe/bezdymowe piece, to są piece o zmniejszonej ilości pyłów. Pomijając zupełnie fakt, że CO2 emituje nadal tak jak zwykły piec.

   Miliard nie rozwiąże problemu :-/ Może go jedynie widocznie zmniejszyć jeżeli skupi się te całe pieniądze w jednym miejscu (np. na obrzeżach kilku dużych miast).

   Potrzebne są znacznie większe pieniądze, dużo czasu i dużo przekonywania ludzi że warto. Na obecny rząd nie ma co liczyć - oni cisną #500plus bo z tego są większe profity, więc koszt czystego powietrza oczywiście przerzucą na społeczeństwo (na tą biedniejszą część). Przerzucą jeżeli w ogóle zobaczą w tym jakieś profity, na razie udają że nie widzą problemu. W Małopolsce już jest ustawa antysmogowa, która w perspektywie kilku(nastu) lat spowoduje wymianę wszystkich "kopciuchów" na piece spełniające odpowiednią normę. W grę wchodzą nowoczesne piece retortowe albo wynalazki takie jak w opisie. Pytanie czy piec takiej konstrukcji utrzyma średnie parametry w całym cyklu.

   Żeby nie było, mam w domu pyłomierz i podczas rozpalania pieców zasypowych u sąsiadów, normy emisji przekraczane są 10-20 razy.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty cisną 500+ , a koszty czystego powietrza przerzucą na społeczeństwo? Przerzecą? WTF? Z kogo?

  •  

   pokaż komentarz

   cisną 500+ , a koszty czystego powietrza przerzucą na społeczeństwo? Przerzecą? WTF? Z kogo?

   @longley: No ja wiem :-) to był skrót myślowy... chodzi o to, że dotacja z budżetu to rodzaj redystrybucji dóbr i w tym przypadku (oczyszczanie powietrza) można społeczeństwo obciążyć nierównomiernie: biednych mniej, bogatszych (płacących większe podatki) więcej, najbogatszych wcale (jak zwykle bo tak czy siak uciekną z podatkami).

   No i o ile jestem przeciwny rozdawnictwu to takie akcje toleruję. Gminy trochę dofinansowują wymianę pieców (głównie ze środków unijnych) ale ustawa antysmogowa (słuszna) jest prawem które trzeba będzie respektować i może nie być żadnej pomocy ze strony państwa w dostosowywaniu ogrzewania do wymogów tej ustawy.

   Problem niskiej emisji to nie samochody (jak próbują wmawiać niektórzy lobbyści) a piece w "biednych" domach. To też nie jest problem palenia śmieci tylko palenia niskiej jakości węgla w zbyt dużej ilości (nieocieplone domy). Jak się przejdę po swojej bogatej wsi, to większość starych domów to surowa cegła - zero ocieplenia. Zimą trzeba tam niezłe tony węgla przerzucać w kotłowni żeby było znośne 19 C. Nowe domy mają albo ogrzewanie gazowe albo nowoczesne piece retortowe a przede wszystkim są ocieplone więc idzie znacznie mniej opału. Nowe osiedla domków są praktycznie zawsze ogrzewane gazem.

  •  

   pokaż komentarz

   a pis to jakies odstepstwo od normy? bo tak robi kazdy rzad, PO to samo.
   @stoprocent: aha, czyli tak już ma zostać? Swoją drogą skoro PiS robi to samo co PO to skończy jak PO

   pokaż spoiler zupełnie już pominę to że PiS cofnął Krakowowi kase na walkę ze smogiem i przekazał ją Rydzykowi

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123 a widzisz rozwiazanie jakies? Bo kazdy bedzie klamal i kradl. I w dupie mial obywatela.

  •  

   pokaż komentarz

   @fanki: ale jak to, rozdaje pieniądze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fujiyama:
   Kibicuję wynalazcy, ale to w żaden sposób nie rozwiąże problemu smogu.
   Już teraz można zmniejszyć drastycznie ilość wywalanych do atmosfery pyłów i innego syfu. Praktycznie za darmo i jeszcze można zaoszczędzić stosując "spalanie od góry". Trzeba przekonywać rodzinę, znajomych, że takie spalanie jest lepsze i tańsze. Tylko tu jest duży problem bo jak dziadkowi, który od 50 lat pali i uważa, że robi to najlepiej wytłumaczyć, że można inaczej?
   Większość domów ma za duże kotły do potrzeb - szczególnie takie po termomodernizacji. I w takim przewymiarowanym kotle ten wynalazek niewiele pomoże. Żeby było prawidłowe spalanie to musi być właściwy odbiór ciepła z kotła.
   W sporej ilości przypadków rozwiązaniem jest zastosowanie bufora (np. 2000 l wody). Grzejemy na maksymalnych parametrach kotła bufor, a później wykorzystujemy ciepło z tego bufora.
   W temacie spalania od góry i innych ulepszeń polecam stronę http://czysteogrzewanie.pl/ i ciekawe wątki na forum muratora.

  • więcej komentarzy(3)

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop się należy. Brawa dla tego pana

 •  

  pokaż komentarz

  Trochę nie rozumiem, jak dokładnie działa ten palnik/utylizer?
  Uzyskane wyniki są bardzo dobre - zwłaszcza dla pyłów. Gdybyśmy tylko mieli fundusze na wymianę znaczącej ilości pieców w kraju, nasz standard życia by się znacząco podniósł.
  Z drugiej strony - trzeba zacząć przechodzić na OZE i energetykę jądrową. Węgiel to pułapka energetyczna dla naszego kraju, gdyż dalsza eksploatacja będzie bardzo droga - zarówno finansowo jak i ekologicznie. Jeśli dalej będziemy traktować jego kurczące zasoby jako podstawowe dobro narodowe, skończymy tak jak Nauru.

  •  

   pokaż komentarz

   @awcalezenie: Przejście na OZE czy atom nie jest kwestią kilku tylko kilkudziesięciu lat, a stosując tego typu mechanizmy w aktualnie stosowanych piecach można stosunkowo niewielkim kosztem osiągnąć niezłe rezultaty już teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @awcalezenie: Wydaje mi się że jest to pewnego rodzaju "dopalacz" (nie mylić z ekstra stanem ani z rakietą) ale z procesem technologicznym w którym przy dostarczeniu BARDZO dużej ilości ciepła i osiągnięciu wysokich temperatur spaliny są "spalane" co powoduje większe utlenienie i rozwiązanie związków chemicznych do postaci nieszkodliwych dla człowieka. Zakłady przemysłowe stosują takie rozwiązania, tylko na zdecydowanie większą skalę.

  •  

   pokaż komentarz

   @awcalezenie: eksploatacja węgla jest droga bo w ciągu ostatnich lat podatek od wydobycia węgla wzrósł o 300%

   Jak wynika z danych Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, opodatkowanie jednej tony węgla w Polsce w 2000 roku wynosiło 35 zł i 45 groszy. W 2013 roku było to już ok. 95 zł i 15 groszy, czyli niemal 3 razy więcej.

   http://filipstankiewicz.salon24.pl/625481,polski-wegiel-jest-za-drogi-przez-nadmierne-opodatkowanie

   więc rząd robi to celowo - niszczy nasz przemysł - a PiS nie robi z tym nic więc nie różnią się niczym od PO i PSL
   http://niewygodne.info.pl/artykul5/01984-Czy-rzad-Kopacz-chce-zniszczyc-polskie-gornictwo.htm

  •  

   pokaż komentarz

   @BloodyNomad:

   Przejście na OZE czy atom nie jest kwestią kilku tylko kilkudziesięciu lat, a stosując tego typu mechanizmy w aktualnie stosowanych piecach można stosunkowo niewielkim kosztem osiągnąć niezłe rezultaty już teraz.
   Zgadzam się. Wyższa wydajność spalania spowolni trochę konsumpcje węgla i emisje. Niemniej, odsuwa to tylko problem w czasie. Wokół przemysłu węglowego panuje swoiste tabu, wielu ludzi nie dopuszcza do siebie myśli, że krajowe, tanie w wydobyciu pokłady węgla są, już w zasadzie wyeksploatowane. Rozpoczecie przejścia na OZE jest konieczne już dziś, aby skończyć zanim nasza gospodarka będzie całkowicie zależna od dostaw energii z państw ościennych.

   @Student_Bartolomeo: chciałbym zobaczyć jakiś rysunek, który pokazuje rozkład temperatur w takim piecu.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @awcalezenie:
   Można zainstalować w każdym kotle, i uzyskać kocioł dolnego spalania (komora zasypowa przestaje być komorą grzewczą, strata powierzchni grzewczej).
   Ta niebieska linia, to płyta, blacha np dwójka szczelna od góry i po bokach, albo właśnie jakaś specjalna płyta lepiej emitująca ciepło. Przekazuje je gazom węglowym sprzyjając ich pełnemu spaleniu. Płaszcz wodny rozgrzeje się max do 100 °, a taka płyta do czerwoności albo i więcej, to może mieć sens.
   Wyżej @,Luks_x napisał o wstawieniu palnika gazowego, i to duuużo taniej by było, a gaz jako dodatkowy opał, dwie czy trzy butle przez zimę żaden problem, palnik na targu 50 - 60 złotych, a wstawić palnik chociążby w drzwiczkach górnych albo w okienku do wybierania popiołu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Melodykop: ( ͡° ͜ʖ ͡°) widzę że mamy godnego następce Gmocha( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę nie rozumiem, jak dokładnie działa ten palnik/utylizer?

   @awcalezenie: akumulując ciepło spalania podtrzymuje bardzo wysoką temperaturę w komorze spalania(utylizer/dopalacz/palnik) która przyspiesza reakcje chemiczne i pozwala się utlenić większej ilości gazów uzyskanych w pierwszym etapie spalania.

  •  

   pokaż komentarz

   eksploatacja węgla jest droga bo w ciągu ostatnich lat podatek od wydobycia węgla wzrósł o 300%

   @naydah: p?%$?#@enie, jedyna w Polsce branża o takim stopniu uprzywilejowania (i piszę to jako osoba stąd - ze Śląska, z rodziny górniczej).
   - górnik wkłada do FUS (fundusz z którego ZUS wypłaca emerytury) prawie 2 razy mniej niż dostaje na emeryturze
   - nawet z tak preferencyjnymi składkami kopalnie mają problemy - http://zus.pox.pl/zus/kopalnie-nie-musza-placic-zus-a-ty.htm
   - reszta podatków jest (z wyjątkiem akcyzy, ale o tym niżej) identyczna jak dla innych przedsiębiorców
   - jedyny podatek który jest inny - to podatek od wyrobisk podziemnych, ale kasa z niego zostaje w gminie w której działa kopalnia i idzie na naprawę szkód i raczej kokosów (po odliczeniu kosztów) z niego nie ma (a przypominam, że rejon GOP/Górny Śląsk to rejon zamieszkany przez największą liczbę osób w Polsce - 2-2,5 mln osób - nie ma większego skupiska ludzi)
   - akcyza, dla gospodarstw indywidualnych węgiel (w przeciwieństwie do czystych paliw: oleju opałowego, gazu, prądu) jest zwolniony z akcyzy

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Zastanawiam się czemu takie wynalazki pojawiają się dopiero dziś. Od kilku lat używam pieca na węgiel i zastanawiałem się jakiś czas temu, dlaczego nie ma palnika i podpiętej butli z gazem do dopalania i rozpalania pieca.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna