•  

  pokaż komentarz

  I dlaczego? Co tak naprawdę jest tego przyczyną? Geny? Wychowanie? Zamykanie się w swoich subkulturach i brak otwarcia "na świat"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Francisco_dAnconia tylko kolor skóry ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: są po prostu mniej inteligentni od innych ras

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: tego zapewne nikt nie wie dokładnie, ale izolacja, lata rasizmu, życie w patologii robią swoje i tak to się kręci i tylko nielicznym udaje się wyrwać z tej patoli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi: wg różnych badań to prawda. Ale czy mniejsza inteligencja warunkuje automatycznie większą agresję?

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: tak. Nawet wśród białych, największą agresją wykazują się jednostki głupie i biedne (a biedne bo głupie). Ludzie sukcesu bardzo rzadko się biją, zabijają czy gwałcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: Zamykanie ich w gettach, nie dopuszczanie do wyższych uczelni i pyk!

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: Według jakich badań ? Skoro już w latach 20 dwudziestego wieku zdementowano takie demagogie XD @Dzonzi: Wiele badań wskazuje właśnie na środowiskowy wpływ, wystarczy popatrzeć na nasze polskie podwórko i błędne koło w patologicznych rodzinach.

  •  

   pokaż komentarz

   największą agresją wykazują się jednostki głupie i biedne (a biedne bo głupie).

   @Dzonzi: witamy eksperta... Kur#a, jak czytam takich wsiowych specjalistów to mam ochotę przydzielać internet na kartki. Znalazłem ci takie proste, niemal infantylne, ale przynajmniej poparte literaturą źródło, żebyś zrozumiał skąd się bierze agresja:
   http://www.profesor.pl/mat/n11/n11_e_piszkalska_040519_1.php
   I ludzie sukcesu też biją, zabijają i gwałcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @JerryBoy: ale nie aż tak jak biedni i głupi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi: może ludzie sukcesu mają większą możliwość ukrycia swoich uczynków? Więcej pieniędzy i wpływów by zamknąć gęby krzywdzonym?

   @sebastiann: ale przecież już od wielu wielu lat tego nie ma. Mają takie same możliwości nauki co pozostała część ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: Do mniej więcej lat 60 XX wieku ci ludzie musieli siedzieć na końcu autobusu, byli zamykani w gettach, mieli ograniczony dostęp do szkolnictwa, wstęp do różnych instytucji i normalnej pracy, byli dyskryminowani. itd. I nagle zdziwienie, że taka polityka w efekcie rodzi patologię. I potem takie krótkowzroczne komentarze, że czarni są głupi i mają geny przestępczości.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: Według dokumentu na netflixie to jest spisek. W stanach są prywatne więzienia, a ich właściciele lobbują u polityków, aby uchwalali przepisy przeciwko Afroamerykanom (np. większa kara za sprzedaż Cracku niż Kokainy.) ( ͡° ͜ʖ ͡°) A no i większość byłych prezydentów to rasiści. ! Oczywiście jak dla mnie to dokument na siłę próbujący pokazać, że większość czarnych siedzi za niewinność. Pokazując kilku biedaków.

  •  

   pokaż komentarz

   może ludzie sukcesu mają większą możliwość ukrycia swoich uczynków? Więcej pieniędzy i wpływów by zamknąć gęby krzywdzonym?

   @ip_woman: ale #rakcontent

   Jesteś tak głupia, że myślisz, że ludzie bogaci, wykształceni, po całym dniu pracy idą się lać, strzelać, gwałcić, a później opłacają swoje ofiary żeby milczały?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale czy mniejsza inteligencja warunkuje automatycznie większą agresję?
   @ip_woman: oczywiście, że tak. Im głupszy tym szybciej się kończą argumenty. Myślenie takiej jednostki jest płytkie jak woda w kiblu. Przykład: kibole. I nie tylko czarni, ale i biali, wszyscy ludzie. Inteligencja to jeden ze składników, który powoduje, że są ludzie głupi i trochę mądrzejsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @wrecekrzepki: W takim razie co można powiedzieć o nas i rozbiorach/wojnach itd... U nas to widać, że komuna w starszych jeszcze siedzi, ale młodzież, która nie czuła komuny z coraz to nowszego pokolenia to inna jakość, inne myślenie. U czarnych, młodych tak samo - nie ma to znaczenia, jedyny wpływ mogą mieć na nich staruchy, ale skoro oni młodzi nawet rodziców potrafia tłuc to raczej też nie ma związku.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: Ale patologia nie znika ot tak! Jedno pokolenie się wciągneło, to i wessa kolejne dwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: @Slawek91: ale białemu z patologi też ciężko się wyrwać co z tego, że ma dostęp do szkolnictwa? Wystarczy popatrzeć na nasze podwórko i nawet niekoniecznie rodzina musi być patologią, wystarczy, że żyją w miejscu gdzie jest sporo przestępczości i szemranych gości, wpadają w złe towarzystwo i dobranoc, a łatwa kasa jaka jest z handlu narkotykami i innych przestępstw jest kusząca, jeżeli twoja matka zapieprza całe życie aby utrzymać rodzinę a co dopiero mówić jak rodzina to też patola.

   Co do dokumentu Netflixa, obejrzałem chyba z 30 minut i wyłączyłem, bo to mega naciągane mi się wydawało no i oczywiście jak zwykle wszystko wina Południa xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi a wiesz ze czarni z afryki są ludźmi (homo sapiens) od których wyszły wszystkie inne rasy? Człowiek biały częściowo krzyżował się z neadertalczykami i przystosowywał do nowych warunków. Czyli niemożliwe jest że na inteligencję wpływa tylko rasa, MUSI to być środowisko i wychowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: lewacy , powiedza ze to wina bialych heteroseksulanych mezczyzn i pelnych rodzin, dlatego trzeba zastosowac dyskrimancje pozytywna i zabrac im wszelkie prawa wyborcze( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WysokiejJakosciSiekiera w takim razie polska powinna być już na równi z zachodem. A nie jest. Komuna zniszczyła wiele aspektów i częściowo podporządkowała sobie współczesną Polskę. Tak samo z czarnymi w USA. Ciekaw jestem jak wyjdą te dane jeśli zamiast rast weźmiemy pod uwagę zamożność. Pewnie dolne 3% popełnia większość przestępstw.

  •  

   pokaż komentarz

   @WysokiejJakosciSiekiera: My mieszkamy w Europie - mieliśmy dokoła siebie rozwinięte kraje, więc i nasz rozwijał się w podobnym tempie. Nawet jak te kraje nas okupowały, to wciąż byliśmy u siebie, nadal mieliśmy tożsamość narodową, itd. Niewolnicy zostali siłą przeniesieni z biednych rejonów Afryki - w tamtych czasach poziom rozwoju w tych rejonach był bardzo niski. Przybywając do USA nie tylko nie mieli nic, ale byli też nikim, byli rzeczą.
   Poza tym z tego, co piszesz, wynikałoby, że wychowanie nie ma wpływu na ludzi - no bo skrajny rasizm to pamiętają tylko starsi, a ci młodzi, to już powinni tylko na MIT siedzieć albo w Stanford. A to jednak nie tak działa. Bieda rodzi biedę i nie jest łatwo się z niej wyrwać w ciągu ledwo kilku pokoleń. Będąc znaczącą mniejszością łatwiej im było znaleźć ludzi w takim samym położeniu i łączyć siły - stąd w latach '80 powstało tyle gangów wśród czarnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan-bartolomeu-dias: tylko, że biali z Afryki wyszli, murzyni nie. Co masz na myśli pisząc środowisko czy wychowanie? Nie ogarniam tego. Przecież murzyni lubią i przeważnie mieszkają razem, to oni tworzą środowisko. Czarne dzieci wychowują w zdecydowanej większości czarni rodzice. To nie jest tak, że biali rodzice na złość c%!#@wo wychowują swoje czarne adoptowane dzieci, bo są rasistami.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi racja. Biedni murzyni wychowują dzieci patologicznie. Biedna patola wychowuje swoje dzieci patologicznie. Nie istnieje gen głupoty/przestępczości/patoli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Slawek91: "uchwalali przepisy przeciwko Afroamerykanom (np. większa kara za sprzedaż Cracku niż Kokainy.) "
   eeee Murzyni nie lubią Kokainy?

  •  

   pokaż komentarz

   @pan-bartolomeu-dias: #rakcontent Zapewniam Cię, że na świecie, a nawet w Polsce są biali ludzie dużo biedniejsi i mają mniejsze możliwości niż murzyni w USA, a mimo to nie są aż tak patologiczni.

  •  

   pokaż komentarz

   w takim razie polska powinna być już na równi z zachodem. A nie jest. Komuna zniszczyła wiele aspektów i częściowo podporządkowała sobie współczesną Polskę.
   @pan-bartolomeu-dias: w większosci głosują ludzie, którym nadal komuna w głowie. Kilka pokoleń musi minąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi: przecież nie mówię, że 100% bogatych po powrocie do domu schodzi do piwnicy lać rodzinę, której nie wypuszcza z niej od parunastu lat. Ale spójrz chociaż na wszelkie #pizzagate, czy tam głównymi "bohaterami" są biedacy?

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: Według autorów Kokainą handlują bogaci biali a biedni czarni Crackiem. Najlepsze jest to, że niektórzy wierzą w te brednie. Dokument nazywa się XIII poprawka. Polecam poczytać komentarze na filmweb. ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: czymże są takie afery w porównaniu do tylu zabójstw, gwałtów czy rozbojów które popełniają czarni?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi: ciężko to porównać, bo i kaliber inny i tak naprawdę nie znamy prawdziwej skali takich afer, no i bez sensu porównywać ciężkie przestępstwa w kategorii "lepsze-gorsze". Chodziło mi jedynie o to, że bieda nie robi automatycznie z człowieka kryminalisty, a ogólnie pojęty sukces, anioła.

  •  

   pokaż komentarz

   bieda nie robi automatycznie z człowieka kryminalisty

   @ip_woman: oczywiście, że nie. W Polsce pełno biednych ludzi i przecież nie wszyscy są bandziorami.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: To wina białych, zapytaj jakiegokolwiek czarnego to Ci powie

  •  

   pokaż komentarz

   Zapewniam Cię, że na świecie, a nawet w Polsce są biali ludzie dużo biedniejsi i mają mniejsze możliwości niż murzyni w USA, a mimo to nie są aż tak patologiczni.

   @Dzonzi: Tak jasne. Np w Ameryce Południowej biali, żółci (rdzenni Amerykanie) i ich mieszanki wcale nie są patologiczni. Ciekawe dlaczego na czele najgorzej dotkniętych przestępczością miast w większości nie ma czarnych w ogóle? Oto ranking 50. najbardziej niebezpiecznych miast świata w 2012 r.: źródło http://www.prawo.univ.gda.pl/karne/karne/zab100.htm"
   San Pedro Sula (Honduras) – 169,3 zabójstwa na 100 tys. mieszkańców
   Acapulco (Meksyk) – 142,88
   Caracas (Wenezuela) – 118,89
   Tegucigalpa (Honduras) – 101,99
   Torreón (Meksyk) – 94,72
   Maceió (Brazylia) – 85,88
   Cali (Kolumbia) – 79,27
   Nuevo Laredo (Meksyk) – 72,85
   Barquisimeto (Wenezuela) – 71,74
   João Pessoa (Brazylia) – 71,59
   Manaus (Brazylia) – 70,37
   Guatemala (Gwatemala) – 67,36
   Fortaleza (Brazylia) – 66,39
   Salvador (Brazylia) – 65,64
   Culiacán (Meksyk) – 62,06
   Vitoria (Brazylia) – 60,4
   Nowy Orlean (USA) – 56,13
   Cuernavaca (Meksyk) – 56,08
   Ciudad Juárez (Meksyk) – 55,91
   Ciudad Guayana (Wenezuela) – 55,03
   Detroit (USA) – 54,63
   Cúcuta (Kolumbia) – 54,29
   São Luís (Brazylia) – 50,16
   Medellín (Kolumbia) – 49,1
   Kingston (Jamajka) – 48,48
   Belém (Brazylia) – 48,23
   Kapsztad (RPA) – 46,04
   Cuiabá (Brazylia) – 45,28
   Santa Marta (Kolumbia) – 45,26
   Recife (Brazylia) – 44,54
   Valencia (Wenezuela) – 43,87
   Chihuahua (Meksyk) – 43,49
   San Juan (Portoryko) – 43,25
   Goiânia (Brazylia) – 42,01
   Port-au-Prince (Haiti) – 40,1
   Victoria (Meksyk) – 37,78
   Pereira (Kolumbia) – 36,13
   Porth Elizabeth (RPA) – 36,02
   Maracaibo (Wenezuela) – 35,44
   Saint Louis (USA) – 35,39
   Baltimore (USA) – 35,03
   Kurytyba (Brazylia) – 34,08
   Oakland (USA) – 33,1
   San Salvador (Salwador) – 32,48
   Macapá (Brazylia) – 32,06
   Durban (RPA) – 30,94
   Monterrey (Meksyk) – 30,85
   Belo Horizonte (Brazylia) – 29,74
   Brasilia (Brazylia) – 29,73
   Barranquilla (Kolumbia) – 29,41

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: czyżby wojny narkotykowe? W tym Ameryka Południowa i Środkowa jest chyba najlepsza :/

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawe dlaczego na czele najgorzej dotkniętych przestępczością miast w większości nie ma czarnych w ogóle?

   Detroit (USA) – 54,63

   @marcin-: ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: widze juz od dluzszego czasu, ze z Ciebie ciezki przypadek. Wysoki wskaznik przestepstw w tych miastach to glownie efekt wojen gangow i mafii oraz niewydolnosc organow odpowiedzialnych za utrzymanie porzadku i przestrzeganie prawa w tych rejonach. Porownujesz to do sytuacji w USA? Ogarnij sie. Przejrzyj raporty przestepstw z ponizszego linka - dowolny miesiac i rok. Przegladaj pod katem rasy.

   ATLANTA Police Department

  •  

   pokaż komentarz

   czyżby wojny narkotykowe?

   @ip_woman: A myślisz że przed wojnami narkotykowymi tam było bezpiecznie?
   @syzygia: No właśnie. Popatrz na którym miejscu są miasta USA i RPA i jak niewiele ich jest w czołówce.

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9: Atlanta, czarni:

   100 proc. zabójstw;
   95 proc. gwałtów;
   95 proc. napadów rabunkowych;
   93 proc. włamań;
   84 proc. napaści z bronią w ręku;

   https://www.hoplofobia.info/przestepczosc-w-usa-migracja-bialych/

  •  

   pokaż komentarz

   @gunnut: i ciekawostka. Zobacz zdjecia ze strony glownej APD - prawie sami czarni. :) Podczas gdy populacja ludnosci o czarnym kolorze skory to jakies 50% (o ile sie nie myle) i z roku na rok sie zmniejsza.

  •  

   pokaż komentarz

   Wysoki wskaznik przestepstw w tych miastach to glownie efekt wojen gangow i mafii oraz niewydolnosc organow odpowiedzialnych za utrzymanie porzadku i przestrzeganie prawa w tych rejonach

   @80f9: Po pierwsze przestępczość czarnych w USA to też wojny gangów i mafii a zdecydowana większość ofiar czarnych to inni czarni. Po drugie związek przestępczości z wydolnością organów odpowiedzialnych za utrzymanie porządku to mit. W Finlandii jest najmniej policjantów w całej Europie i praktycznie na świecie, a przestępczość jest najniższa http://www.wykop.pl/link/3701445/w-finlandii-jest-najmniej-policjantow-w-calej-europie/

   z Ciebie ciezki przypadek
   Podaje merytoryczne argumenty, udokumentowane fakty ze źródłami, efekty samodzielnych przemyśleń. Tacy są faktycznie najgorsi

  •  

   pokaż komentarz

   @turok2016: zgodzę się, nie wszystko jest jednak tak oczywiste :(

   Zastanawia że praktycznie żaden lud czarnej Afryki do niczego nie doszedł, wszystko mają od białych. Dlaczego? Lewaki powiedzo że nie musieli nic bo tam wszystko rośnie i natura o nich dba. No raczej gówno prawda bo są susze, drapieżniki, choroby i nie zrobili z tym NIC przez tysiące lat. Rzymianie budowali akwedukty na wiele km a woda we Włoszech jest raczej, tylko chcieli mieć łatwiej.

   To jest ciekawe pole do analiz i takie są do wyszukania. Klimat mnie nie przekonuje, aborygeni też do niczego nie doszli jak i eskimosi a ci to juz mają najciężej.

   Znam jednego gościa z Afryki, pracuje w zaawansowanych technologiach i w sumie mógłbym mu buty czyścić. Da się? Da się. Być może czarni mają mniej jednostek wybitnych ale idiotami nie są. Kluczowe jest wychowanie. Karyna z Sebixem też Einsteina nie wychowają, tak? Chyba większość nagród Nobla posiadają żydzi. Polacy raptem kilka vs inne narody. Czy to znaczy że Polacy są głupi? No nie, zabory, wojny, ZSRR - historia. Żydzi mieli zawsze kult pracy, nauki, przedsiębiorczości i są efekty.

   Tak czy siak statystyka przedstawiona w znalezisku jest bezlitosna.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: Mam watpliwosci, czy rozumiesz przeslanie tego znaleziska. Bo odplynaless w zupelnie innym kierunku. Argumentujesz teraz przykladem Finlandii, wysoka przetepczoscia latynosow w niektorych miastach z poza USA (oraz maistami w USA w ktorych za wysoka przestepczosc odpowiadaja wlasnie bohaterowie znaleziska), ktore w kontekscie tematu znleziska jest samo w sobie argumentem z 4liter. Przejrzales w ogole statystyki z podlinkowanych raportow?

   I nie, przestepczosc w USA wsrod czarnych to nie efekt wojny gangow, a po prostu ich niskiej inteligencji. To sa potomkowie ludzi z krajow afrykanskich gdzie obecnie srednia IQ to czesto 70 i mniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @gunnut: Atlanta ma bardzo duzo murzynow BAAARDZO duzo...i jeszcze wiecej gangow.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: Wystarczy przeczytać artykuł. Jest napisane, że latynosów i arabów zaliczają do ,,białych''.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: na poziomie biologicznym się aż tak nie różnimy. Zobaczcie, że jednak wbrew opiniom niektórych istnieją czarni, którzy swoimi dokonaniami przyćmiewają wielu, nawet najbardziej wygadanych piwniczaków z wykopu. Przykłady znanych ludzi (nazwiska "zwykłych ludzi" nikomu nic nie powiedzą) - Michael Jordan, Neil deGrasse Tyson, Martin Luther King, Samuel L. Jackson, Morgan Freeman, Denzel Washington, Eddie Murphy, Beyonce, Tina Turner, Oprah Winfrey, Michael Jackson i inni Jacksonowie, można by długo wymieniać. Odmówicie im inteligencji, umiejętności lub talentu? Pamiętajmy, że jeszcze w latach 60 XX w. istniał tzw. "biały separatyzm", czarnym trudno było cokolwiek osiągnąć.

   To co dzieje się w czarnych gettach to wyłącznie problemy socjologiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: z dumą mówię: White Power!

  •  

   pokaż komentarz

   @RandomizeUsr0: z podanych przez ciebie osób, 2 to sportowcy, 4 to aktorzy, 3 to śpiewacy, a 1 jest gwiazdą telewizji. Tylko MLK ma dokonania które świadczą o ponadprzeciętnej inteligencji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi: a myślisz, że człowiek bogaty, który może kupić sobie wszystko i nic go już nie cieszy, nie próbuje patologicznych rzeczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman:

   Ale czy mniejsza inteligencja warunkuje automatycznie większą agresję?
   Patrząc po ilości minusów przy Twoim komentarzu chyba tak, przeciętny użytkownik wykopu daje upust swojej agresji klikając w minusiki albo pisząc napastliwe komentarze. Po czym poznać wybitnie mało inteligentnych? Po tym, że potrafią się nie zgadzać z pytaniami.

   Tak na marginesie: to samo mnie zastanawia. Na tę mniejszą inteligencję trzeba spojrzeć ostrożnie. Czy różnica, o której tyle się mówi w rzeczywistości jest aż tak istotna? Ta tzw. "mniejsza inteligencja" to niższy odsetek osób w danej populacji osiągający wysokie wyniki w specyficznych testach. Nie oznacza to w żadnym wypadku np tego, że nie ma osób w tej populacji osiągających wyższe wyniki. Mało tego, to co jest rzeczywiście mierzone tymi testami jest kwestią sporną. Umówiliśmy się, że wielkość mierzoną nazywamy inteligencją, mam jednak silne wrażenie (szczególnie czytając komentarze tutaj), że sporo ludzi interpretuje to powiedzmy kompletnie niewłaściwie, myląc przykładowo z wykształceniem, oczytaniem, mądrością ogólną, lub myląc IQ z EQ. Inteligencja mierzona testami na inteligencje mierzy głównie SZYBKOŚĆ rozwiązywania zadań logicznych. Oczywiście przekłada się to na szybkość nauki (osoba uczy się szybciej i z mniejszym trudem), pośrednio zapewne też na jakość (skoro uczy się szybciej to nauczy się więcej).

   Dobra: wg tych testów najinteligentniejsza jest rasa żółta. Jak zatem wytłumaczymy niski udział Azjatów w grupie wynalazców? Dlaczego Chińczycy czy nawet Japończycy kopiują pomysły Europejczyków czy Amerykanów? Dlaczego to biali, nie żółci podbili większość świata? Jeśli są tak inteligentni (uwaga, teraz dokonuję rażącej nadinterpretacji IQ) - dlaczego armie azjatyckie wsławiły się takim wyjątkowym okrucieństwem w wojnach XX wieku?

   Jeden z najbardziej makabrycznych i nieludzkich eksperymentów na człowieku przeprowadzili Japończycy - chodzi o przedłużanie agonii człowieka, który otrzymał śmiertelną dawkę promieniowania.

   Czyżby inteligencja nie była jednak tak prosto skorelowana ze skłonnością do używania przemocy czy zachowaniem aspołecznym?

   Wg mnie chodzi nie o rasę danej społeczności, a raczej o kulturę w której wychowywana jest społeczność danej rasy. Wg mnie ma ona większe znaczenie niż różnice genetyczne i rasowe. Przygłup wychowywany w zdrowej rodzinie, otoczony dobrą opieką ma większą szansę wyrosnąć na człowieka łagodnego (nawet jeśli niezaradnego) niż człowiek bardzo inteligentny wychowywany w rodzinie patologicznej.

   Kombinacja wielu czynników sprawia, że czynnik rasowy ma tak ogromną reprezentację w statystykach przestępstw. Przypisywanie wszystkiego, a chociażby większości do korelacji IQ-rasa jest nadużyciem i krótko mówiąc jest całkowicie błędne, bo nie opiera się na logicznych przesłankach. Udowodnienie czegoś takiego byłoby wybitnie trudne, nie wiem nawet czy odpowiednie badania nawet istnieją. Gdybym miał przeprowadzać podobne badania utworzyłbym wiele licznych, skrupulatnie wyselekcjonowanych grup. Przykładowo grupę minimum 10000 ludzi którzy spełniają następujące kryteria: oboje rodziców ma wyższe wykształcenie i zarobki powyżej średniej, niekarani. Każda rasa reprezentowana dokładnie równo. Następnie wśród tej próbki należałoby wyznaczyć odsetek ludzi, którzy dokonali przestępstw związanych z przemocą.

   Nawet takie badanie nie byłoby do końca miarodajne. Mogłoby wyeliminować jedynie wpływ wychowania przez rodziców, natomiast nie mogłoby całkowicie wyeliminować wpływu konkretnej kultury czy innych uwarunkowań. Te inne uwarunkowania to np czynniki polityczne, nierówne traktowanie przez system.

  •  

   pokaż komentarz

   @wariat_zwariowany: naoglądałeś się za dużo Graya

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi bo nie sama zamożność się liczy, ważne jest wychowanie na ktore również wpływają pieniądze. Murzyni żyją w patologicznym środowisku i są biedni. Tyle i aż tyle wystarczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @WysokiejJakosciSiekiera tak samo murzyni, wciąż segragacja i bieda im w głowie, musi minąć parę pokoleń żeby się z tego wyrwali.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan-bartolomeu-dias: warto zauważyć że oni sami to patologiczne środowisko tworzą

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Wplyw inteligencji na wskaznik przestepczosci jest juz od dawna udowodniony, wiec to nie podlega dyskusji. Osoby o niskiej inteligencji maja mniejsza kontrole nad popedami, impulsami, mniejszy krytycyzm, zwiekszona pobudliwosc i uleglosc i tak dalej. Problem jest z rzetelnymi badaniami oceniajacymi wplyw inteligencji na przestepczosc w kontekscie danej rasy. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest obecnie chyba oczywista.

   Przypisywanie wszystkiego, a chociażby większości do korelacji IQ-rasa jest nadużyciem i krótko mówiąc jest całkowicie błędne, bo nie opiera się na logicznych przesłankach. Udowodnienie czegoś takiego byłoby wybitnie trudne, nie wiem nawet czy odpowiednie badania nawet istnieją

   Uzywasz tu chwytu retorycznego by zmanipulowac omawiana teze pod katem swojej opini (w ktorej sie z nia nie zgadzasz). Nie jest bledem, nie jest naduzyciem i nie jest nielogiczne. Nska inteligencja jest tu czynnikiem decydujacym, chodz nie bezposrednim. Dochodzi tu czynnik spoleczny, ktory z kolei jest tez w pochodna w brakach intelektualnych. Niska inteligencja -> problemy w szkole -> nie uczeszcanie do szkoly -> ulica ->brak szkoly (badz edukacja niespelniajaca wymogow rynku z powodu zanizonych standardow, czyli brak walifikacji ->gorsza praca...) -> nieprzystosowanie spoleczne -> brak pracy i tak dalej. Nikt nie pisze, ze czlowiek glupi, to urodzony przestepca, ale problem przestepczosci wsrod Murzynow w USA jest wlasnie zwiazany z ich poziomem inteligencji i tym, ze musza dopasowac sie do ram bialego czlowieka. Co wielu sie nie udaje i efektem sa getta, ktore pozniej cale kolejne pokolnie ciagna w dol. @marcin- dal wczesniej zupelnie nietrafiony przyklad z przestepczoscia miast, a warto by porownac przestepczosc na roznych kontynetach. I to, ze najwieksza jest w Afryce to przypadek? A co jest przyczyna biedy albo... i tak mozna wymieniac. A i ten Twoj argument jakoby regula w przypadku nizszej inteligencji i sklonnosci do zachowan przestepczych miala sie analogicznie przekladac na opisane predyspozycje w przypadku ras z wyzsza inteligencja tez zupelnie nietrafiony.

   tak samo murzyni, wciąż segragacja i bieda im w głowie, musi minąć parę pokoleń żeby się z tego wyrwali.

   @pan-bartolomeu-dias naprawde, warto posiadac nawet jakas minimalna wiedze w poruszanym przez siebie temacie. Niewolnictwa nie zniesiono rok temu. Murzyni maja od dawna takie same prawa jak inne rasy, a nawet wieksze. Chocby ze wzgledu na parytety rasowe na uczelniach swego czasu. Mozliwe, ze nadal maja. Nie wykorzystali tych praw do dzisiaj i w wiekszosci nie potrafia sie dostosowac do standardow tworzac getta dla siebie samych i w nich zyjac. O czym to swiadczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @marsjanin2012

   Zastanawia że praktycznie żaden lud czarnej Afryki do niczego nie doszedł, wszystko mają od białych. Dlaczego?

   Dlaczego indianie z Ameryki północnej też, tak jak i ci czarni nic nie osiągnęli? Może rozwój cywilizacji zależy od wielu innych czynników niż rasa?

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: Ze co? Inkowie, Majowie, Aztecy nie rozwineli cywilizacji w Ameryce?

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9 Ameryce północnej. Irokezi, apacze itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: Czyli wybiorczo traktujemy indian w Ameryc oraz rasy, bo zgadza sie to z naszym twierdzeniem. OK. To podaj przyklady zaawansowanych cywilizacji rasy czarnej.

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: jak nie możesz czegoś osiągnąć po ludzku to robisz to inaczej ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9 nie o genach? Polak też ma tyle praw co europejczyk odkąd dołączyliśmy do wspólnoty, nawet dostajemy dotacje. A Polska jest wolna od ponaf 25 lat. I co? Dalej "wspólne czyli niczyje", cebulactwo/cwaniactwo i zagłosowaliśmy za partią która rozdaje pieniądze za nic dodatkowo nas zadłużając i robi przekręty jak poprzednicy.
   Albo inny przykład: Ukraina. Tak samo (niby) wolny kraj a rozp@%$%$%, bieda i największa imigracja. To nie świadczy o genach tylko o mentalności ludzi: wychowują jak zostali wychowani. Jeślibyś urodził się w gettcie, twój ojciec by kradł, brat sprzedawał narkotyki to na kogo byś wyrósł?

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzonzi tworzą to środowisko bo w nim zostali wychowani. Sebek z rodziny alkoholika pójdzie na studia i wyrwie się z tego środowiska czy ożeni się z karyną i wychowa nowego sebka/brajanka?

  •  

   pokaż komentarz

   @pan-bartolomeu-dias: nie ma sie do czego odniesc, bo odleciales w kosmos z tymi porownaniami. Poza tym nie oceniaj innych swoja miara. Ja nie partycypuje w horyzontach umyslowo-spolecznych Twoich i Twojej rodziny..

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9:
   Ja się zgadzam, że inteligencja jest jednym z czynników wpływającym na zdolność kontrolowania popędów, a co za tym idzie skłonność do przemocy. Ale jednym z wielu, na to, że decydującym nie widzę nigdzie dowodów. Jest zbyt wiele innych, bardzo ważnych czynników. W naszych polskich miastach też jest tzw. patolia. Jej przyczyną jest głównie wychowanie, a raczej jego brak. Rodziny patologiczne mają patologiczne dzieci.

   Moim zdaniem jeszcze socjal ma ogromny wpływ na istnienie patologii. Brak pozytywnego sprzężenia pomiędzy działaniem prospołecznym a efektem. Bez socjalu - dostosuję się do czyiś wymagań, pójdę do roboty - dostaję pieniądze, zaspokoję część potrzeb. Brak dostosowania, brak pieniędzy, silny bodziec negatywny. Z socjalem - jak nie nagnę się w najmniejszym stopniu do innych, kompletnie nic dla nich nie zrobię - to też dostanę pieniądze, zaspokoję potrzeby. Mało tego - patologiczne środowisko nagrodzi moje antyspołeczne działanie. I jeszcze jeden zysk - mało komu się chce pracować, więc możliwość niepracowania to też czysty zysk dla wielu. Czas wolny, który, jak się nie ma ułożone w głowie - można wykorzystać na picie i ćpanie. A i jeszcze bodziec negatywny - sąsiad tyra jak wół i ledwo wiąże koniec z końcem. Lepiej od czasu do czasu kogoś napaść zamiast postępować jak głupi sąsiad, który ciężko pracuje a nie ma nic. Bo socjal tak właśnie działa, kosztem tych co pracują. Oni nie mają prawa do zasiłków. Oni też mają nacisk np taki, że nie mogą chlać i ćpać do oporu, bo muszą pracować a to by kolidowało. Boją się zwolnienia, bo to też jest wyuczone przez system.

   No nie mów, że nie ma wpływu dorastanie w środowisku, które gloryfikuje przemoc. W takim wypadku inteligencja pójdzie w kierunku "nie dać się złapać" głównie.

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9 naprawdę bardzo inteligentna odpowiedź.

   pokaż spoiler Coś jak "chyba ty", pamiętam jak seba błyszczał tym tekstem w podbazie.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: dodam tylko, ze to co napisales moze byc uzuplenieniem mojego wpisu i sie z tym w zasadzie zgadzam. Pozostaje w takim razie tylko pytanie dlaczego te getta bedace wylegarnia przestepczosci i uwsteczniajace mieszkajacych tam ludzi powstaja? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9:
   Jakbym miał zgadywać, może dlatego, że jak gdzieś pojawia się mniejszość etniczna (zwłaszcza w większej liczbie) to tam tworzą się getta? Jak jeszcze dodać specjalne przywileje (socjal) - to aż się prosi. Dodajmy jeszcze "poprawność polityczną" i już nie trzeba tego podpalać nawet. Jak sobie jeden z drugim może żądać (wszystko mu się należy) - bo inaczej to "dyskryminacja" i "rasizm" to masz takie getta.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: czyli winna tu polityka spoleczna? Nie sadze, ale moje zdanie znasz.

   @pan-bartolomeu-dias: tej jednej rzeczy nigdy nie potrafie zrozumiec (udaje) - jak to jest, ze ktos potrafi obrazic cala nacje, sasiadow, znajomych, w tym nieswiadomie siebie i swoich bliskich, a jak mu sie odpowie w sposob na jaki zasluguje, to jest placz i taka osoba czuje sie obrazona? Ciekawe.

  •  

   pokaż komentarz

   @80f9 aha czyli traktujemy czynnik rasowy jako dominujacy, bo istnieje jeden przypadek rasy o podobnym rozwoju (a raczej braku rozwoju)? Nie sadzisz ze gdyby rasa była decydującym czynnikiem rozwoju cywilizacyjnego to nie byłoby takiego zróżnicowania? Te same rasy w różnych warunkach inaczej się rozwijały cywilizacyjnie, a indianie są dobrym przykładem, gdzie jedyni osiągnęli dużo inni byli na poziomie Afryki. Skoro czarni nic nie osiągnęli bo sa czarni, to czemu jedni żółci coś osiągnęli a inni nic? Rasa ta sama. Może jednak rasa ma na to mniejszy wpływ?

  •  

   pokaż komentarz

   @ip_woman: Jeżeli zapytasz o to jakiegoś czarnego w USA to odpowiedź jest prosta: przez białych ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Niewolnicy zostali siłą przeniesieni z biednych rejonów Afryki - w tamtych czasach poziom rozwoju w tych rejonach był bardzo niski. Przybywając do USA nie tylko nie mieli nic, ale byli też nikim, byli rzeczą.

   @wrecekrzepki:
   A Biali i Azjaci z miejsca dostawali dom i zasiłek? Do Nowego Świata tak samo byli transportowani jak bydło i tania siła robocza(pomijając arystokrację) tylko nie trzeba było o nich dbać jak o niewolników bo jak niewolnik umarł to była strata, a jak wolny człowiek to peszek.
   No, ale fakt, że Czarni mieli jednak troszkę bardziej przegwizdane bo zniszczono ich mentalnie przez pokolenia, a do naprawienia takich strat trzeba kilku, może kilkunastu pokoleń.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: ale o czym Ty do mnie piszesz? Gdzie ja napisalem, ze rasa jest czynnikiem decydujacym o rozwoju cywilizacji? O czym innym tu rozmawiamy. Daj juz spokoj z tymi glupotami o indianach. Lepiej sobie poczytaj na ten temat. Poszukaj skad moga pochodzic. Nie od UFO. Sprawdz ramy czasowe. Glupotki wypisujesz. Koncze.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdzie ja napisalem, ze rasa jest czynnikiem decydujacym o rozwoju cywilizacji?

   @80f9: Mój pierwszy komentarz napisałem do gościa, który to sugerował. Zamiast niego odpisałeś Ty, więc założyłem że to samo sugerujesz. Jeśli nie, to nie mamy o czym rozmawiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Twoje komentarze to jedne z najmądrzejszych i najrozsądniejszych komentarzy jakie można tu przeczytać :)

   Wg mnie chodzi nie o rasę danej społeczności, a raczej o kulturę w której wychowywana jest społeczność danej rasy.

   Zgadzam się w całej rozciągłości, że wychowanie i środowisko ludzkie jakim jesteśmy otoczeni ma chyba największy wpływ, tak naprawdę na wszystko. Co lubimy jeść, jak się wyrażamy, czy dużo czytamy, a przede wszystkim jakimi ludźmi jesteśmy dla siebie nawzajem. Jeżeli ktoś rósł w domu gdzie leciały same k$$%y i jedne co dostał od rodziców to wp#?$##$, a towarzystwo jakim otacza się będąc nastolatkiem ma podobne doświadczenia, to nie ma co oczekiwać cudów. Prędzej powieli znany schemat rodzinny, niż zostanie absolwentem UJ czy założy zdrową rodzinę wolną od tego, co sam doświadczył.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Poczytaj
   https://en.wikipedia.org/wiki/Monoamine_oxidase_A
   Zwłaszcza to o agresji i rozkładzie alleli pomiędzy różne rasy.

   Ktoś kto ma predyspozycję do agresji nie jest w stanie wykorzystywać efektywnie swojej inteligencji, bo ta wymaga skupienia i wyciszenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @TamamShud:
   Przeczytałem, bardzo ciekawa lektura, aczkolwiek wniosek, który wysuwasz na końcu nie wydaje mi się zgodny z tym co przeczytałem. W szczególności "nie jest w stanie" jest mocno przesadzone. Artykuł do którego linkujesz opisuje korelacje pomiędzy występowaniem specyficznych wariantów genów u poszczególnych ras a ich skłonnością do zachowań antyspołecznych i przemocy, ale jest ona zbyt słaba dla tak daleko posuniętych wniosków.

   Rozumiem, że wyniki tych badań to więcej niż korelacja, to jest związek przyczynowo-skutkowy, aczkolwiek związek złożony, tzn aktywność tego genu jest jedną z wielu przyczyn, które wywołują skutek. Owszem, nie czarujmy się, rasy nie mają tych samych predyspozycji do zachowań antyspołecznych, tak samo jak nie mają równego średniego IQ. Zostaję jednak uparcie przy swoim, że tego typu różnice to zdecydowanie za mało, żeby wyjaśnić tak ekstremalne różnice w statystykach przestępczości. Gdyby czarni popełniali o kilkanaście procent więcej przestępstw w USA, to by wyglądało sensownie, przy tej różnicy - warto wziąć pod uwagę więcej czynników.

   W takiej przykładowo Polsce, gdzie masz praktycznie nie tylko prawie samych białych, ale nawet społeczność bardzo jednorodną etnicznie i kulturowo także część społeczeństwa siedzi w zakładach karnych, masz w nich także sporo recydywistów. Osoby osadzone najczęściej wywodzą się z dość podobnych środowisk. Z resztą, w szkole podstawowej i średniej mniej więcej się widzi - kto wyjdzie na ludzi, a kto jak to się mówi raczej "zgnije w Sztumie".

   Na swoim przykładzie - biorąc pod uwagę naturalne predyspozycje i zachowania przejawiane w wieku dziecięcym - powinienem od lat gnić w Sztumie ;) Wielu ludzi spodziewało się po mnie albo zostania bandytą, albo przynajmniej osobą, która narobi sobie kłopotów wybuchami niekontrolowanej agresji. Przez lata udało mi się to całkiem nieźle opanować, odnieść sukces zawodowy itd. "Winię" za to dobre warunki w których dorastałem, pomoc rodziców, rodziny i dobry wpływ środowiska (ludzi, na których mogłem się wzorować). Co do inteligencji - wg testów, przeciętna. Nie miałem szczególnych predyspozycji do wybicia się czy przeskoczenia swoich naturalnych uwarunkowań. Jednak wpływ otoczenia i książki pomogły mi trzymać się raczej drogi prospołecznej. Uważam, że gdyby większości dzieciaków zapewnić takie warunki jakie ja miałem w okresie dorastania - również wyrośliby "na ludzi". Ba - większość prawdopodobnie uzyskałaby lepsze "wyniki" ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Nie neguję tego co napisałeś. Może mogłem dopisać "w większości" w odpowiednim miejscu.

   Tak czy inaczej sprawa jest bardzo złożona i co gorsze, nie da się jej na spokojnie przeanalizować, ponieważ sytuacja w Europie zmienia się dynamicznie.

   Moja teza jest taka: czarni mają naturalne predyspozycje do agresji, bo w takim środowisku wyewoluowali.

   To jest rasizm i dyskryminacja, to prawda. Ale to nie jest kłamstwo. Ani nie powinno to być brane negatywnie. Nie sądzę żeby z negowania faktów Europę czekała specjalna nagroda.

   Jak już koniecznie chcemy importować egzotykę, to spoko, ale tylko ten % wyselekcjonowanych najbardziej inteligentnych i potrafiących powstrzymywać agresję murzynów i arabów.

   Z tym że już w 2-3 pokoleniu ich geny się rozmyją w białym morzu, a czarna Afryka zostanie jeszcze bardziej pozbawiona inteligentnych jednostek.

   A idąc i dalej - Afryka może rzucać w Europę dowolną ilością ludzi. Nigdy nie zabraknie tam nikogo, bo emigrują tylko czarni mężczyźni czy 'dzieci'.

   A czy czasem już to się teraz nie dzieje? W końcu do Europy emigrują tylko ci najbardziej bystrzy i silni, zostawiając słabych frajerów w Afryce. A przynajmniej najbogatsi, biorąc pod uwagę ceny biletów do białego raju.

   Dostrzegam tutaj dosyć zabawny paradoks. Do Europy dobrowolnie emigrują najlepsi z Afryki - podczas gdy do Ameryki wyemigrowały (ponoć) najgorsze jednostki siłą zebrane, 'sprzedane za paczkę fajek' przez swoich czarnych ziomali czy arabów.

   Generalizując, Europa tworzy sztuczny problem.

   Pewnie, zakaz wjazdu byłby nie fair wobec n% ludzi z Afryki.

   Odbiegając od tematu..

   Pytanie, czy znukowanie Polski aka 'bramy Europy' przez zachód lub ZSRR byłoby w porządku wobec Polaków gdyby jedna lub druga strona osiągnęła ogromną przewagę na linii frontu? To nie było tak dawno.

 •  

  pokaż komentarz

  @gunnut:
  A jaki procent stanowi nowa muzułmańska imigracja w UE? Co będzie jak każdy z nich będzie mógł sobie dowolnie kupić broń?

 •  

  pokaż komentarz

  Obalamy mit: Murzyni nie popełniają 50% morderstw w USA
  .
  .
  .
  .
  Bo popełniają 60%
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Warto podkreślić, że do rasy białej często zalicza się również latynosów czy mulatów

  . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

  źródło: white.jpg

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora