•  

  pokaż komentarz

  Nie było nikogo godniejszego niż przedstawiciele najbardziej antysemickiego narodu na świecie*?

  *) Wg. Światowego Kongresu Żydów.

 •  

  pokaż komentarz

  Chciałbym żeby któryś z tych sprawiedliwych odmówił , i powiedział żeby Żydzi zrezygnowali z tych roszczeń wobec Polski , i przypisywania nam współudziału w Holocauście. Może to im by dało trochę do myślenia jak i również opinii międzynarodowej.

 •  

  pokaż komentarz

  Taki "good goy achievement"

 •  

  pokaż komentarz

  Kolejnych 10 Polaków ale pan Gross nadal będzie pisał swoje bzdury

  •  

   pokaż komentarz

   @Czytelnik30: bo o to chodzi. Macie vlaszki ale dawac roszczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czytelnik30: Co to ma wspólnego z Grossem? Nie przypominam sobie, żeby kwestionował istnienie Sprawiedliwych. On pisze o morderstwach i przywłaszczaniu żydowskiego majątku, co było zjawiskiem powszednim w okupowanej Polsce. Niestety, wszystko wskazuje na to, że częściej spotykanym niż pomoc Żydom.

  •  

   pokaż komentarz

   @mowmizeb dowody! Przykłady, podania! Cokolwiek bo jak na razie wychodzi ze Gross to wyssał z palca...

  •  

   pokaż komentarz

   @Czytelnik30: Dowodów jest mnóstwo, coraz więcej publikacji, projektów naukowych itp. Można poczytać publikacje Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN (https://www.holocaustresearch.pl/index.php?show=7)

  •  

   pokaż komentarz

   @mowmizeb: majątek żydowski został zagarnięty przez komune jak każda własność prywatna. niemcom tez komuna zagarnęła dlaczego Polacy mają cały czas odpowaidać przy tablicy jak ucziak za rzeczy które czynią nas poszkodowanymi a nie odwrotnie. Warto zaznaczyć że to sami żydzi którzy stanowili kegosłup administracji komunistycznej działali w taki a nie inny sposób. polskie obozy, polskie pogromy, polskie przywłaszczenia.... k$%?A!!! jak to sie stało że nawet w samej Polsce ludzie wolą się biczować i kajać przed innymi niż wstać i powiedzieć prawdę. Nie neguje faktu pogromów i innych akcji przeciwko żydom jest to jednak PROMIL przy tym co zrobilismy dla nich. Pan Gross jest demgaogiem i maniupaltorem który nie podaje zadnych faktów tylko swoje domysły niech siedzi w USA

  •  

   pokaż komentarz

   @Sila19: @Sila19: Nie wiem, jak odpowiedzieć, bo w Twoim poście mieszają się różne porządki czasowe i pojęcia.

   1. Nie chodzi mi o nacjonalizację, tylko o zajmowanie żydowskich domów i majątku ruchomego przez indywidualnych Polaków. A często też grabieże tego, co chroniący się przed Holokaustem Żydzi mieli przy sobie lub na sobie
   2. Byliśmy poszkodowani, bywaliśmy sprawcami
   3. Komunizm w Polsce nastał po okupacji, której dotyczą prace Grossa i CBNZŻ. Nie można wiązać okupacyjnych zachowań Polaków - tych heroicznych i tych podłych - z tym, co działo się po wojnie
   4. Nie chodzi o biczowanie, tylko o ustalenie tego, co się działo i rozsądne wyważenie proporcji. Nie wiem, jak to widzi przeciętny Mirek, ale mi się długi czas wydawało, że Niemcy byli ci źli, Żydzi byli ci poszkodowani, a Polacy cierpieli, pomagali lub stali z boku. Zgodnie z tym, co teraz wiadomo, nasze poczucie komfortu i ogólnej dumy z postaw podczas okupacji może się trochę zmniejszyć. Po prostu powinniśmy przyjąć do wiadomości, że nie byliśmy takimi bohaterami, za jakich chcielibyśmy się uważać i przyjąć do wiadomości także ciemne strony naszego dziedzictwa. Moim zdaniem na tym polega "wstać i powiedzieć prawdę".
   5. Nie wiem do końca, co masz na myśli pisząc o tym, co zrobiliśmy dla Żydów. Chodzi o okupację czy o całość stosunków polsko-zydowskich? Jeśli chodzi o okupację, to ten bilans wypada dla Polaków niekorzystnie.
   6. Gross używa często nieodpowiedzialnych słów i świadomie wsadza kij w mrowisko, jest bardziej publicystą niż historykiem, ale trzeba mu oddać, że rozpoczął w Polsce współczesną dyskusję o postawach Polaków wobec Żydów. Wcześniej to się nie udawało i w jakimś stopniu żyliśmy w kłamstwie.

  •  

   pokaż komentarz

   majątek żydowski został zagarnięty przez komune jak każda własność prywatna.

   @Sila19: Czekaj, czekaj - a czyj stał się ten majątek po upadku komuny? Jeśli PRL znacjonalizowała komuś kamienicę, to czy ta kamienica przestała istnieć po upadku PRL-u?

   dlaczego Polacy mają cały czas odpowaidać przy tablicy jak ucziak za rzeczy które czynią nas poszkodowanymi a nie odwrotnie.

   Jeżeli państwo polskie zyskało mienie zabierając go obywatelowi polskiemu, to z czyjego punktu widzenia poszkodowanymi są Polacy?

   Nie neguje faktu pogromów i innych akcji przeciwko żydom jest to jednak PROMIL przy tym co zrobilismy dla nich

   Określ ten promil w liczbach i podeprzyj to źródłami.

  •  

   pokaż komentarz

   Czekaj, czekaj - a czyj stał się ten majątek po upadku komuny? Jeśli PRL znacjonalizowała komuś kamienicę, to czy ta kamienica przestała istnieć po upadku PRL-u?

   @John_Finn: Czekaj czekaj, a dlaczego lewactwo tak wyje za każdym razem kiedy pada określenie 'podatek kościelny'? Jeśli PRL znacjonalizowała jakiejś parafii budynki, ogrody czy sady to one przestały istnieć po "upadku" PRLu?

  •  

   pokaż komentarz

   @benzenhauer:

   Nie wiem co robi "lewactwo", bo pod tym pojęciem może się kryć dla ciebie cokolwiek. Zdefiniuj - uściślij.

   Określenie "podatek kościelny" pada w Polsce niezmiernie rzadko, ponieważ coś takiego w ogóle u nas nie funkcjonuje.

   A jeśli chodzi o mienie znacjonalizowane Kościołowi, to Polska zwróciła je w całości, a nawet i więcej, niż się należało. W procesie reprywatyzacji Kościół stał na uprzywilejowanej pozycji względem innych poszkodowanych. Mam nadzieję, że mówi ci coś nazwa Komisja majątkowa.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe ile takich medali mają w swojej kolekcji Niemcy ( ͡° ͜ʖ ͡°)