•  
  D.......y

  +92

  pokaż komentarz

  Każda religia powinna być trzymana z dala od szkół. Jeżeli dziecko będzie miało przyjmować nauki religijne, to od tego powinny być zajęcia prowadzone przez kapłanów w świątyniach (czy chociażby organizowane w parafiach), a nie narzucane przymusowo w szkole.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzindybry: Ale nie są przymusowe, można chodzić na etykę. Jedyne zastrzeżenie, z którym się zgadzam, to te, że wybór powinien być od razu między nimi, a nie dopiero poprzez następcze przepisaniem się z jednego na drugie, bo to wywieranie presji.

  •  
   D.......y

   +17

   pokaż komentarz

   @Garindor: Tylko, że owa etyka w szkole jest mitem. Prawda jest taka, że dziecko albo chodzi na religię, albo ma okienko. Te co najmniej 2 godziny tygodniowo można by przeznaczyć na ważniejsze przedmioty np. chemię, biologię, historię.
   Przed 91 rokiem jakoś nikt nie miał z tym problemu i ten kto chciał wysłuchać religijnych nauk i tak ich wysłuchiwał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzindybry: Mitem, no nie wiem, jeżeli w znanej ci szkole była mitem to dyrektor chyba beknąć powinien ( ͡º ͜ʖ͡º) Ocena przedmiotu jakim jest religia to twoja sprawa, ale deprecjonowanie nauki etyki jest też słabe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dzindybry: Bo widzisz, masz spaczony obraz "religii" w szkole - w Polsce przyjęło się, że "religia" w szkole to indoktrynacja od małego, uczenie się modlitw na pamięć i pisanie kartkówek z ostatniego niedzielnego kazania.

   Dla religii miejsce w szkole jak najbardziej powinno być - jak się podejdzie do religii naukowo, to takie lekcje skutecznie przygotują dzieciaki do życia bez religii. Jak zobaczy, że cotygodniowe chodzenie do kościółka nie różni się niczym od cotygodniowego modlenia się do Allaha, czy cotygodniowych spotkań Jechowych, czy comiesięcznych rytuałów satanistycznych przy pełni księżyca, młody człowiek raczej nie zdecyduje się na religię w swoim życiu.

   Tam, gdzie kraje są świeckie, a do religii podchodzi się jak do historii czy do matematyki, tam nie ma wielu religijnych ludzi. Tam, gdzie kraje są religijne i od narodzin "wciąga" się dziecko do jedynej słusznej religii, tam wielu ludzi jest religijnych.

   Przypadek? Nie sądzę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   s..............e

   +3

   pokaż komentarz

   I@Dzindybry: W polsce lekcje religii nie są przymusowe. Ja nie chodziłem na religię, nie jestem Katolikiem.

   Ale szanuję fakt, że Katolicyzm jest wyjątkowo silnie spleciony z kulturą Polską, jej etosem, historią i tradycją. Polska zawdzięcza bardzo wiele katolicyzmowi - patrząc czysto pragmatycznie, utylitarystycznie - piszę bez romantyzmu i semtymentaizmu.

   Dlatego rozumiem i akceptuję religię w szkołach jako oczywisty i zrozumiały fakt antropologiczny, kulturoznawczy.

   Ps. Każda legelna religia w Polsce może korzystać z subwencji panstwowych na rzecz edukacji religijnej dzieci. Jest w tej kwestii równość. Katolicyzm uczy religii w szkołach, ze względu na to iż ponad 90 % społeczeństwa stanowią nominalni Katolicy (nawet jeśli wielu spośród nich w Boga nie wierzy), a także zprzez uwagi na fakty, które opisałem na początku tego wpisu.

  •  
   s..............e

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

 •  
  T...........r

  +78

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @TakbirSrakbir: No dokładnie tego. Wiesz czemu chrześcijanie i muzułmanie się tak nienawidzą? Bo w głębi duszy wiedzą, że wierzą właściwie w te same bzdury ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @AlabamaMama: etyka chrześcijańska to bzdury? Opiera się o nią cała kultura europejska

  •  

   pokaż komentarz

   @petrodolan: Odwrotnie jest kolego. To na kulturze europejskiej (i bliskiego wschodu) opiera się etyka chrześcijańska.

   Z resztą, do etyki nie potrzeba żadnych bajeczek o bogach i duchach.

  •  

   pokaż komentarz

   @AlabamaMama: co? xd W starożytnej grecji/rzymie miałeś podziały, hierarchie, niewolników, kult siły itd... W wielu miejscach to są wręcz wykluczające się rzeczy, Chrześcijanizm zrewolucjonizował etykę Europy, a to że np starożytna Grecja była wcześniej nie ma wiele do rzeczy, bo jej kultura zasadniczo różni się od zasad Chrześcijaństwa.
   To czy potrzeba bajek czy nie jest tu nieistotne, ja stwierdzam fakt

  •  

   pokaż komentarz

   podziały, hierarchie, niewolników, kult siły

   @petrodolan: Czyli wypisz wymaluj chrześcijaństwo. No, może oprócz tych niewolników, bo tu faktycznie poszli do przodu - zamiast niewolnictwa był podatek na kościół ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @AlabamaMama: Chrześcijaństwo to nie kościół (bo domyślam się że chodzi ci o KRK). Albo mówimy o jednym albo o drugim

  •  

   pokaż komentarz

   @petrodolan: Mówisz coś o czymś, na czym "opiera się" kultura europejska. Jeżeli już chcesz mówić o religii, to mów tutaj o Kościele, bo to właśnie ta instytucja leży u podstaw rozwoju tejże kultury.

   Czy może po prostu traktujesz historię wybiórczo, tj. to co ci się podoba to "my", a to co było źle to "oni"?

  •  

   pokaż komentarz

   @AlabamaMama: Ale nie przekręcaj moich słów - nie mówię, ze kultura europejska opiera się na KRK i Watykanie, ale na filozofii (jak tak wolisz to nazwać, bo rozumiem, że jesteś ateistą) Jezusa. To nie instytucja kościoła zrewolucjonizowała etykę Europy, tylko Jezus, jego nauki, wczesne Chrześcijaństwo i później ludzie podążający za jego słowami. To, że dochodziło (i będzie dochodzić) do nadużyć i zachować sprzecznych z tą etyką w kościele/instytucji to inna sprawa, również istotna, ale nie można powiedzieć, że te zachowania (nie wiem właściwie o jakie ci chodzi, bo żadnych poza podatkiem na kościół nie podałeś, ale weźmy na przykład popularną inkwizycje) oparte są czy wynikają z etyki chrześcijańskiej, bo ona jest jasno określona i stoi z tym w sprzeczności.
   Nic nie traktuję wybiórczo, po prostu odróżniam działania niechrześcijańskie (nawet jeśli takowe były wykonywane w imię Chrześcijaństwa) od etyki/filozofii/nakazów Chrzescijaństwa. I to nie ja spłycam historię i mówię, że Chrześcijaństwo nie miało ogromnego wpływu na kulturę europejską.

 •  
  L..........e

  +6

  pokaż komentarz

  Jesli to lekcja religii to mają rację, niech nauczają o islamie i innych religiach, w końcu po to jest ta lekcja.

 •  

  pokaż komentarz

  ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  GIF

  źródło: x3.wykop.pl (2.65MB)

 •  

  pokaż komentarz

  Proszę nie mylić religii z religioznawstwem. Tę pierwszą należy trzymać jak najdalej od szkół, to drugie powinno być przedmiotem takim, jak np. wiedza o społeczeństwie. Czy nam się to podoba czy nie, religia miała, ma i niestety będzie mieć ogromny wpływ na zachowania ludzi.

  •  
   f......e

   +5

   pokaż komentarz

   @Fomalhaut: przesada żeby to miał być osobny przedmiot, na wiedzy o społeczeństwei właśnie to się powinno przerabiać, ale przez parę godzin a nie rok. Nasza edukacja jest już wystarczająco niepraktyczna

  •  

   pokaż komentarz

   @falangee: Nie sugeruję, żeby z religioznawstwa robić osobny przedmiot z osobnym nauczycielem, materiałem "do przerobienia" i grafikiem. Wiedzę o społeczeństwie podałem jako przykład, ale elementy religioznawstwa doskonale pasują również do historii. Moim zdaniem rozdrabnianie przedmiotów służy wyłącznie nauczaniu pamięciowemu, odtwórczemu, bez zrozumienia istoty wydarzeń. Lekcje historii to wkuwanie dat, nazwisk i miejsc bitew. Zamiast tego wolałbym, aby uczniowie zrozumieli dlaczego do danego wydarzenia doszło i co miało na nie wpływ. Wprowadzenie kontekstu religijnego pozwoliłoby uczniom przede wszystkim zrozumieć, że religia to jedno z wielu (i to potężne) narzędzie prowadzenia polityki, a nie tylko rekolekcje, msza i prezenty komunijne.