•  

  pokaż komentarz

  Łał całe 50tyś euro..Maja rozmach sk**syny...

 •  
  W.................r

  +34

  pokaż komentarz

  Biorą - źle
  Dają - źle
  Kościół - zły
  ciapaci - źli

  Zdecydujcie w końcu, po której stronie stoicie.

  •  

   pokaż komentarz

   @WielkiDefenestrator:
   Tam gdzie ZOMO.

  •  
   e....7

   +13

   pokaż komentarz

   Tam stoją , o Ty-Potężny-Który-Za-Okno-Wyrzucasz , gdzie pomarudzić można i pokrzyczeć trochę. Najlepsze są teksty w których tłuszcza wrzeszczy, że im kościół zabiera i w ogóle to złodzieje. Tak jak by kościół im KAZAŁ płacić. Żałosne.

   Dał? To się cieszyć. Miło, że ktokolwiek się interesuje, a nie wyszydza Polskę, za niedopilnowanie tak prostej rzeczy. Ponadto obowiązek ratowania spoczywa na państwie polskim i rządzie. Oni nie tylko od zabierania dziesięciny (co najmniej czterokrotnej) są! Nie można liczyć na pomoc innych. Co my jakieś żebraki są, czy co?

   I jeszcze co do kłótni na temat kościoła. A gdzie byście Wy byli, robaczki moje, gdyby nie KK? Gdyby nie chrześcijaństwo które przechowało spadek kultury antycznej? Gdyby nie kościół, który choć trochę ucywilizował bandy barbarzyńców? Który bronił swoich owieczek przed najazdami pół-księżycowych? No gdzie? No w „prdeli” byście byli, jak Czesi mówią, lub nawet w czornoje żopie, jak kacapy mawiają. Mówicie o KK co chcecie, ale wkład kościoła w rozwój ludzkości jest niezaprzeczalny. To on stawiał podwaliny gospodarki we współczesnym rozumieniu tego słowa. I ponadto! Gdyby nie mnisi nie było by prawdopodobnie PIWA!!! No, powaga! To co, piwko też już „be”?

   Eh, dobra, starczy. Nie wiem po co mam się kłócić…

   Nota:
   Tak, jestem wierzącym chrześcijaninem. Tak uczęszczam do kościołów rzymskokatolickich. Nie, nie jestem fanatykiem religijnym, nie wierzę bezkrytycznie w KK, nie zgadzam się z nim w wielu kwestiach, ale jak widzę bandy półgłówków, którzy są na „nie” (tu wstawić duuużą figę), krew mi się burzy i żal anus ściska.

   ABSOLUTNE NIE DLA GŁUPOTY!

   PS
   Defenestrator, otwieraj okno…

  •  

   pokaż komentarz

   @ender7: Staaary, no ale czarna mafia... no ale złodzieje... no ale gadające węże... no ale rydzyk....

   Mniej więcej takie mają argumenty kinder ateiści z wykopu, jeśli planujesz dyskusję. Nie polecam, chociaż bywało śmiesznie, jak kiedyś gość się pytał czemu benedykt nie przeprasza za wyprawy krzyżowe i świętą inkwizycję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Elaviart: jeszcze śmieszniej jest jak katoprawica najchętniej powiesiłaby wszystkich z lewicy za Lenina i Stalina, normalnie k#$!a ubaw po pachy

  •  

   pokaż komentarz

   @ender7: Nie uważam się za przeciwnika KK. Muszę się jednak wypowiedzieć, ponieważ się z Tobą nie zgadzam: teoria, że europejska cywilizacja byłaby w dupie gdyby nie KK jest absolutnie nieweryfikowalna, a Twoje argumenty są wyssane z palca:
   "kościół, który choć trochę ucywilizował bandy barbarzyńców" - Paląc ich na stosie jak heretyków? Nie. Kościół sam używał barbarzyńskich metod.
   "Który bronił swoich owieczek przed najazdami pół-księżycowych?" - To znaczy, że gdyby nie Kościół to Europa nie broniłaby się przed najazdem muzułmanów?
   "To on stawiał podwaliny gospodarki we współczesnym rozumieniu tego słowa." ????? Rozwiń. Naprawdę nie widzę związku pomiędzy Kościołem a gospodarką.
   "Gdyby nie chrześcijaństwo które przechowało spadek kultury antycznej?" I renesans pewnie także był zasługą kościoła.

   A skoro poruszony został temat dziesięciny o obowiązkowego dofinansowywania instytucji KK:
   http://interia360.pl/artykul/ty-tez-placisz-obowiazkowy-podatek-na-kosciol-festiwal-kan,21043

  •  

   pokaż komentarz

   @ender7:
   "Najlepsze są teksty w których tłuszcza wrzeszczy, że im kościół zabiera i w ogóle to złodzieje. Tak jak by kościół im KAZAŁ płacić. Żałosne."

   Bo tak jest. On nawet nie każe płacić, on sam zabiera bez pytania. Jak np. kradnie ziemie dzięki tzw. komisji majątkowej. Na inne bazyliki też się rząd dorzucał.

   " jeszcze co do kłótni na temat kościoła. A gdzie byście Wy byli, robaczki moje, gdyby nie KK?"
   Hmmm... Może już w XXI w... A nie nadal w XVIII. Proszę, to brzmi jak marny żart. Tam, gdzie wszedł Kościół, rozwój cywilizacyjny cofał się o jakieś 1000 lat. Zawsze hamowali rozwój kultury i nauki (vide: Galileusz, Kopernik, Giordano Bruno). Nie mówiąc już o ich metodach chrystianizacji i walki z herezją.

   O ile można polemizować, czy wiara sama w sobie jest głupia, czy religia to samo zło, to faktem jest, że KK to zbrodnicza organizacja, której celem są pieniądze i władza nad ciemnym ludem.

  •  

   pokaż komentarz

   @darokrol: Wtedy jest bardziej dziwnie niż śmiesznie, coś jak w sytuacji kiedy stoisz w grupie obcych ludzi, a ktoś z nich puści głośnego bąka.

  •  

   pokaż komentarz

   ""kościół, który choć trochę ucywilizował bandy barbarzyńców" - Paląc ich na stosie jak heretyków? Nie. Kościół sam używał barbarzyńskich metod. "
   Jesteś kolejnym typem, który łyknął medialną papkę i żyjesz w świętym przekonaniu, że KK to dla rozrywki skazywała na stos. O dziwo sama Inkwizycja ma na sumieniu niezbyt wiele wyroków śmierci, a znacznie więcej ułaskawień niż można by przypuszczać. Dużo gorzej było za czasów polowań na czarownice i ordaliów bardzo modnymi pewnego czasu w niekatolickiej Ameryce.
   Wszystkich zwolenników Dawkinsa zapraszam: http://www.historycy.org/index.php?showtopic=16416

   ""Który bronił swoich owieczek przed najazdami pół-księżycowych?" - To znaczy, że gdyby nie Kościół to Europa nie broniłaby się przed najazdem muzułmanów?"
   Jasne, że zaczęła by się bronić. Najpierw jakieś plemię z pogranicza Francji, potem następne i tak małymi kroczkami zajmują całą Europę. Religia w tych czasach spajała całe narody, a rzucenie papieskiej klątwy obalało największych władców.

   ""Gdyby nie chrześcijaństwo które przechowało spadek kultury antycznej?" I renesans pewnie także był zasługą kościoła."
   Renesans jako przesilenie wartości średniowiecznych powstał z powodu zmęczenia średniowieczem. Więc czy był zasługą KK?
   Jak najbardziej! Przyjrzyj się filozofii św. Augusta i św. Tomasza z Akwinu (dr KK) , tam wszystko jest czerpane GARŚCIAMI z prac Platona, Arystotelesa, prace starożytnych niesamowicie wpłynęły na KK

   "" jeszcze co do kłótni na temat kościoła. A gdzie byście Wy byli, robaczki moje, gdyby nie KK?""
   A może byśmy jeszcze jeździli powozami. Nieprawdopodobne? Skoro Ty sobie zakładasz, to czemu i ja tego nie uczynię?
   Jeśli mówimy o naukowcach to zapraszam to zapoznania się z życiorysem Grzegorza Mendla.

   ""To on stawiał podwaliny gospodarki we współczesnym rozumieniu tego słowa.""
   W encyklikach „Immortate Dei” (wydanej w 1885 roku) oraz „Libertas ” (ogłoszonej w 1888 roku) Leon XIII zaprezentował stanowisko Kościoła wobec nowych ideologii i kapitalizmu, wskazując na możliwość współpracy pomiędzy nimi. Według papieża dialog pomiędzy Kościołem, a „nową cywilizacją ” nie tylko jest możliwy, ale konieczny, należy więc szukać warunków i możliwości współpracy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tremade: Nie podoba mi się wykładnia, że mordy katolickie to te, które uzna Kościół Katolicki za swoje mordy. Istnieje bardzo ciekawy dogmat, który zasadza się do czegoś takiego: każda dobra decyzja jaką podejmą hierarchowie, to decyzja Kościoła, każda zła decyzja, to decyzja hierarchów (dla sprecyzowania - czy taki dogmat rzeczywiście istnieje nie wiem - jednak często na katechezach spotykałem się z takim podejściem księży i katechetów). Ogólnie chrześcijaństwo jest religią właściwie jak każda inna, ze znacznie większą ilością spowodowanych czynów na koncie, których nie chcielibyśmy, żeby były popełniane względem tych, które chcielibyśmy kontynuować.
   To nie chrześcijaństwo spajało "największe narody" - to państwo tworzył i trzymał w ryzach silny władca. Katolicyzm odrzucił kulturę grecką i rzymską w wielkiej części. Kontynuowaną ją w prawosławnym Bizancjum, a potem w muzułmańskiej Turcji. To islam był w tamtym okresie religią tolerancyjną i postępową.
   Jeśli chodzi o kapitalizm - z pewnością wielki wpływ na jego powstanie miało chrześcijaństwo, ale to kalwinów. Nie można powiedzieć, że zostało stworzone przez kalwinizm, ale z pewnością był czynnikiem sprzyjającym powstaniu takiego ustroju gospodarczego.

  •  
   e....7

   +7

   pokaż komentarz

   Witam ponownie. Pozwólcie, że ustosunkuję się do waszych pytań i wypowiedzi, dotyczących mojego posta. Miło mi, że przynajmniej obywa się bez wyzwisk i taki stan rzeczy mógł by pozostać.

   1) Cywilizowanie barbarzyńców
   Kościół powszechny był religią dominującą w okresie upadku Rzymu. Był jedną z nielicznych instytucji, która ten upadek przetrwała. Tyko nieliczni spośród barbarzyńskich plemion posiadali wiedzę i wykształcenie, a była to zasługa przynależności do armii rzymskiej. Na szczęście wielu władców było już ochrzczonych, a inni przyjęli chrześcijaństwo, gwarantujące im pozycję. Prawo kościoła narzuciło im choć odrobinę ucywilizowania. Pamiętajmy jak wyglądały te podboje barbarzyńców: niszczenie wszystkiego na swej drodze. Moim zdaniem, gdyby nie chrześcijaństwo, upadek Imperium był by całkowity. I nie było by jego kolejnych reaktywacji.
   2) Przechowanie dóbr kultury.
   Śmiem twierdzić, że wiele ksiąg antycznych zostało zachowanych dzięki kapłanom i mnichom kościelnym. W późniejszym czasie to oni zajmowali się kopiowaniem i tworzeniem nowych ksiąg. Gdyby nie oni, możliwe że nie przetrwała by łacina, którą to kościół uczynił językiem nauki. Fałszem jest twierdzenie, że kościół odrzucał kulturę antyczną. Wielcy teolodzy kościoła bardzo chętnie czerpali z wielkich twórców pogańskich, a dzieła filozofów antycznych, nie były potępiane, a wręcz promowane. Za przykład niech stanie Arystotel. Wbrew pozorom kościół nie zamykał się na wszystko inne. Nawet dzieła pogańskich arabów, w szczególności te traktujące o naturze (fizyce) i matam tyce były wielce cenione i nie uważano ich za działa „diabelskie”. Kościół, wbrew temu co mu się obecnie zarzuca, a’propos nie był ksenofobiczny.
   3) Najazdy muzułmanów
   W 100% popieram Tremade w tej kwestii. Kościół jednoczył ludzi i umożliwiał zwartą i wspólną obronę przed muzułmanami. Wydaje mi się, że gdyby nie papież, nie chciało by się ruszać ludziom ze środka Europy by bronić drugiego jej końca. Ogarnięcie całego swojego dominium przez papieża umożliwiło pokonanie wyśmienitych wojsk arabskich.
   4) Zabijanie uczonych
   Bardzo niewiele nazwisk można znaleźć na liście zabitych przez Kościół. W większości zaś te wyroki były albo polityczne, albo miały inne podstawy niż sama nauka. Twierdzenie, jakoby kościół zabijał wszystkich uczonych jest bzdura kompletną. To są pojedyncze nazwiska przez całe stulecia.
   Nie można jednak pominąć przy tym kilku prawdziwych zbrodni, jak na przykład podstępne spalenie w Konstancji (bodajże, nie jestem tego pewien na 100%) Jana Husa. Ale to wynikało bardziej z tego, że na Tronie Piotrowym zasiadała jakaś menda. Niestety w owym czasie kościół nie miał szczęścia do mądrych papieży. Ale cóż, ot czasy takie.

   Myślę, że tymczasem wystarczy. Jeżeli ktoś nie zgadza się z moim zdaniem, proszę o podpieranie się konkretnymi przykładami. Same „nie bo nie” nie wystarczy.

  •  
   W.................r

   +5

   pokaż komentarz

   Już nawet nie chodzi o to, co Kościół zrobił, czy czego nie zrobił, ale o jeden fakt o dużym znaczeniu. Wiara wpływa na kulturę państwa i jest jego spoiwem. Popatrzcie na stosunek ciapatych do wiary i kultury Islamu i porównajcie z wykopowymi kinderateistami, przyszłością naszego narodu. Jeżeli nadal tak będziemy kochać nasz kraj i wszystko co z nim związane, spełnią się wszystkie przewidywania demografów i nasze dzieci będą maturę zdawać po arabsku.

  •  

   pokaż komentarz

   Dyskusję przez nokaut wygrywa Tramade ;)

   @blackfoot, skoro piszesz, że państwo tworzył i trzymał w ryzach silny władca to czemu Ci silni władcy przychodzili do Watykanu na kolanach jeśli papież rzucił na nich klątwę? Czemu wszyscy tak się z nim liczyli? Bo w tamtych czasach, kiedy formowały się dzisiejsze społeczeństwa to właśnie religia trzymała wszystko w kupie. Bez niej Europa była tylko sąsiadującymi ze sobą państwami wyniszczonymi ciągłymi wojnami.
   A islam w Europie i w naszej historii się nie liczył praktycznie w ogóle. Mógł być religią tolerancyjną i postępową, mógł też nią nie być, to nie miało dla nas i reszty Europy wielkiego znaczenia. Więc nie wiem po co ten przykład.

   "dogmat (...) każda dobra decyzja jaką podejmą hierarchowie, to decyzja Kościoła, każda zła decyzja, to decyzja hierarchów" - :o pierwsze słyszę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tremade: "Jesteś kolejnym typem, który łyknął medialną papkę i żyjesz w świętym przekonaniu, że KK to dla rozrywki skazywała na stos." Zadziwiający jest fakt, jak dużo wiesz o mnie po przeczytaniu jednego tylko mojego komentarza w internecie. Barbarzyńskie metody KK to nie żadna medialna papka tylko fakty. Zapraszam do lektury książki "Zbrodnie w Imieniu Chrystusa" Robert'a A. Haasler'a. Bardzo łatwo znaleźć ją w polskiej sieci.

   "Jasne, że zaczęła by się bronić. Najpierw jakieś plemię z pogranicza Francji, potem następne i tak małymi kroczkami zajmują całą Europę. Religia w tych czasach spajała całe narody, a rzucenie papieskiej klątwy obalało największych władców. "
   Dobrze, ale co to ma wspólnego z "obroną owieczek"? Ekspansja muzułmanizmu była zagrożeniem dla KK. Kościół działał przede wszystkim w swoim własnym interesie! Nie interesował się zbytnio dolą uciśnionych. Pozwolę sobie przypomnieć o najazdach zakonu krzyżackiego na Polskę już po przyjęciu chrztu i krucjatach do ziemi świętej, które pochłonęły wiele "niewinnych" ofiar.

   "Renesans jako przesilenie wartości średniowiecznych powstał z powodu zmęczenia średniowieczem." No więc właśnie. Powstał z przesilenia wartości średniowiecznych, które ograniczały rozwój kultury, nauki i sztuki, a które to były dyktowane przez kościół. Nie przeczę, że okres renesansu był okresem reform KK, po których tenże się zmienił. Ja cały czas mówię o okresie średniowiecza, gdyż to właśnie wtedy KK miał największy wpływ na kształt cywilizacji europejskiej (i to właśnie ten okres wybrał ender7 dobierając swoje argumenty).

   "Według papieża dialog pomiędzy Kościołem, a „nową cywilizacją ” nie tylko jest możliwy, ale konieczny, należy więc szukać warunków i możliwości współpracy." I tutaj właśnie dochodzimy do sedna, "nowa cywilizacja" europejska odseparowała się od KK (ciężko więc mówić o tym, że KK jest jakimkolwiek fundamentem naszej cywilizacji). Ta separacja postępuje ponieważ KK jako ogół jest strukturą zbyt skostniałą i zbyt mało otwartą na zmiany w społeczeństwach Europy. Pontyfikat JP2 był zdecydowanie krokiem w dobrym kierunku, niestety, po wyborze B16 widać regres.

 •  

  pokaż komentarz

  To tak jakbyscie zbierali na samochod, czy tam mieszkanie i ktos z laska powiedzial by na odczepnego: a niech strace, masz tu 5zl! Co byscie wtedy pomysleli?

 •  

  pokaż komentarz

  W porównaniu do MILIARDÓW złotych wyłudzonych do tej pory i wyłudzanych w dalszym ciągu za pomocą Komisji Majątkowej a także ulg, pensji dla katechetów i kapelanów, bonifikat do sprzedaży gruntów itd. itp. to te 50 000 eurasów szanowny Benedykt może sobie wsadzić głęboko w swoją świętobliwą dupę. No ale jeżeli naród jest ciemny i zabobonny to nie dziwota, że dajemy się tak okradać.

 •  

  pokaż komentarz

  W podzięce wybudujemy bazylikę, kochany ojcze święty.