•  

  pokaż komentarz

  Taka smutna myśl mnie naszła. A co jak Henryk jest dzisiaj Helmutem, kompletnie zniemczonym, który został wychowany w pogardzie do Polaków? Oby to była tylko głupia myśl.
  W każdym razie dołożę mikrocegiełkę w postaci wykopu z życzeniami powodzenia w poszukiwaniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaktus_z_ostrymi_kolcami: Bardzo możliwy scenariusz. Z porwanych do Rzeszy polskich dzieci odnaleziono kilkadziesiąt tysięcy. Zaginęło ponad sto tysięcy (różne liczby padają, ale Niemcy się genetycznie mocno słowiańsko ubogacili).

  •  

   pokaż komentarz

   @kaktus_z_ostrymi_kolcami: Pomińmy tę pogardę (którą wcale nie jest tak powszechna) i wyjdzie nam na to, że Helmutowi żyło się znacznie lepiej niż Teresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Altar: Nieważne jak się żyło. Jakby Ciebie porwali Japończycy, to byłbyś szczęśliwy bo "lepiej Ci się żyło w Japonii niż w Polsce" ? Są wartości materialne i niematerialne. Dehumanizacja jakiej ulegli Niemcy w trakcie wojny była tak przeogromna, że ciężko uwierzyć, że faktycznie byli zdolni do tego, czego uczą nas na historii.

   A co jak Henryk jest dzisiaj Helmutem, kompletnie zniemczonym, który został wychowany w pogardzie do Polaków? Oby to była tylko głupia myśl.

   Tym bardziej warto go odnaleźć. Im więcej ludzi zda sobie sprawę, jak pop!??$??ona jest ideologia nazistowska (i że nienawidząc Polaków, nienawidzą siebie) tym lepiej. "Czystych rasowo" Niemców już praktycznie nie ma. Po wojnie sprowadzali mnóstwo Rosjan do siebie, ponieważ mieli "niemieckie korzenie" (po papciach z wermachtu), to samo z Polakami/Słowianami wwożonymi tam dla "ulepszenia rasy" (co doprowadziło do masowego importu naszych genów do samej rzeszy), potem masowa imigracja turecka (których jest w Niemczech ponad 1.5mln), co nie trzeba chyba tłumaczyć doprowadziło również do małżeństw mieszanych. Nie mówiąc, że za samej rzeszy (składającej się z Niemiec, Austrii, wchłoniętych krajów typu Holandia, Dania, Luksemburg, które według propagandy były całkiem OK... więc małżeństwa były normalnie dopuszczalne) doszło do dobrego przemieszania ludności.

   Więc ja życzę powodzenia. Mam nadzieję ,że Henryk czy tam Helmut się odnajdzie i pozna swoją rodzinę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ilythiiri: Nie ma sensu pytać o to świadomego dorosłego, skoro mówimy o nieświadomym dziecku. Można mu dziś raczej zrobić tylko krzywdę takim samolubnym uświadomiadamianiem w imię nie wiadomo czego.

  •  

   pokaż komentarz

   Helmutowi żyło się znacznie lepiej niż Teresie.

   @Altar: tak, kolaborantom niemieckim też się żyło pod niemieckim butem lepiej niż tym którzy trzymali się polskości, ale kolego nie o to w życiu chodzi "by żyło się lepiej" tylko chodzi o to by zyć w zgodzie z najważniejszymi wartościami takimi jak szacunek do bliskich, honor, troska o ojczyznę, dbanie o rodzinę... tego nie przetłumaczy się pewnie łatwo komuś dla kogo ważniejsze "by żyło się lepiej". Przeczytaj "Tata był folksdojczem. Nas oddał świadomie do zniemczenia, a mamę umieścił na Majdanku. Sam poszedł do niemieckiej armii " na prawdę wolał byś być do cholery Niemcem któremu żyło sie lepiej? Jedną taką ( @Wjolka pozdrawiam ) już tu mieliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @lavinka: Zapamiętaj że nie ma takiego słowa jak ubogacic jest tylko wzbogacic.

  •  

   pokaż komentarz

   @tangofoxtrot: Kolego, powtarzam to co napisałem wyżej: to było nieświadome dziecko. Bez jakiejkolwiek patriotycznej ideologii. Nie możemy tego rozpatrywać z naszego punktu widzenia. To nie człowiek, który podpisał volkslistę.

  •  

   pokaż komentarz

   Zapamiętaj że nie ma takiego słowa jak ubogacic jest tylko wzbogacic.

   @mathsage: Już jest takie słowo jak "ubogacić", a wszystko przez to co dzieje się w Europie Zachodniej.
   Słowo "wzbogacić" ma mocno pozytywny wydźwięk, natomiast słowo "ubogacić" jest pogardliwym, acz bardzo trafnym, określeniem degeneracji społeczeństwa / obyczajów / narodu / zachowań / itd...
   Wracając do pierwszego zdania: nie powiesz mi przecież, że imigranci wzbogacają Europę Zachodnią. Prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   został wychowany w pogardzie do Polaków
   @kaktus_z_ostrymi_kolcami:
   Dlaczego miałby zostać wychowany w pogardzie do Polaków?

  •  

   pokaż komentarz

   @Neghburner:
   Staraj się nie cytować wybiórczo, zmieniając kontekst wypowiedzi z przypuszczenia na pewność.

   Henryk miał ojca folksdojcza, z sierocińca mógł trafić do Niemiec i być wychowywany przez rodzinę niemieckich nazistów, którzy mordowali Polaków.
   Od razu Ci dodam, na wypadek szukania dziury w całym: równie dobrze mógł trafić do normalnej rodziny niemieckiej, która gardzi przemocą (mimo piekła jakie nam Niemcy zgotowali, pewnie i takie były). Mam nadzieję, że jeśli już trafił do niemieckiej rodziny, to była to ta druga.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaktus_z_ostrymi_kolcami: Jego tata raczej nie był volksdeutschem, bo urodził się na terenie Niemiec, ale to świadczy o autorze artykułu
   https://en.wikipedia.org/wiki/German_nationality_law
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Volksdeutsche

  •  

   pokaż komentarz

   @Neghburner: co nie zmienia faktu, że pogarda dla Polaków wśród Niemców nie była niczym niezwykłym. I o to po prostu wyraziłem obawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaktus_z_ostrymi_kolcami: Ale ten artykuł nie wydaje się być wiarygodnym źródłem. Nie dość, że autor stosuje niepoprawną pisownię to jeszcze nie zna samego pojęcia volksdeutsche

  •  

   pokaż komentarz

   @Neghburner: z czym się nie zgadzasz, że Teresa szuka swojego brata Henryka?
   Napisz co w artykule jest źle, wyjaśnij jak powinno być i dodaj do powiązanych. Może rozwiejesz moje wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaktus_z_ostrymi_kolcami: Poczytaj na wiki kim jest volksdeutsch i poznaj poprawną pisownię. Bo autor artykułu tego nie zrobił jak widać

  •  

   pokaż komentarz

   @mathsage: Przecież celowo je stosuję. Zawsze mnie śmieszyło używanie tego słowa przez katolików, ubogacanie duchowe i tak dalej. To rodzaj slangu teraz. :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Neghburner:
   Najpierw poczytaj o zasadach polskiej pisowni i o tym, że pisownia fonetyczna nazw obcych jest jak najbardziej poprawna.
   "Folksdojcz" jest napisane w pełni poprawnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @recenzor: Imigranci ekonomiczni z krajów afryki północnej i bliskiego wschodu nie ubogacają Europy tylko ją degenerują. Polecam słownik języka polskiego. ;-)

 •  

  pokaż komentarz

  Oby odnalazła. Tyle już czasu minęło, tyle rozdzielonych rodzin, bliskich nie znających swojego losu.

  •  

   pokaż komentarz

   Oby odnalazła. Tyle już czasu minęło, tyle rozdzielonych rodzin, bliskich nie znających swojego losu.

   @wojnanadchodzi: Jeśli przeżył i pozostał w niemczech to jest duża szansa na to, że żyje sobie spokojnie na emeryturze, do tego w całkiem dobrym zdrowiu oraz właśnie wybiera sobie wycieczkę wakacyjną.
   A jeśli go już z nami nie ma, to niech jego siostra dowie się jaki los go spotkał.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawa sytuacja. Właśnie kończę dyżur w tym szpitalu. Teraz na tym piętrze jest Oddział Pediatrii. Pielęgniarki któe dzisiaj przyszły spotkały tę Panią jak odwiedzała to miejsce. Była bardzo wzruszona, że teraz pomaga się tu dzieciom i jak to ładnie wygląda.

  Teraz dziwnie się tu czuję.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam nadzieję na szczęśliwe zakończenie.

 •  

  pokaż komentarz

  W dokumentacji PCK ten chłopiec nosi nazwisko SIEK (o ile to ta osoba). Tak więc może warto szukać po tym nazwisku, albo zwrócić się do niemieckiego czerwonego krzyża lub fundacji Polsko-Niemieckie pojednanie (na stronie jest specjalny formularz).

  źródło: Henryk.JPG