•  

  pokaż komentarz

  Jesli to prawda to Bardzo Dobra wiadomosc to jest . BRAWO DOBRA ZMIANA

  •  

   pokaż komentarz

   @bazyli10 taa, najpierw sprzedali im za psi grosz a teraz za ciężki hajs odkupują...

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiczytelnik: Za ile były sprzedane i za ile są teraz kupowane?

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: przecież napisał, za psi grosz i za ciężki hajs ( ͡º ͜ʖ͡º)( ͡º ͜ʖ͡º)

   Typowy wykopek, który rzuci głupim hasłem bez podania danych i źródeł

  •  

   pokaż komentarz

   @bazyli10: Tak dobra zmiana gdy nie znamy przewidywanego zwrotu z inwestycji ani jakichkolwiek innych danych. Przewalaliśmy 4.5 mld na coś co nigdy się nie zwróci? Ch%! z tym ważne ze pokazaliśmy tym j?$@nym Francuzom. Stać nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @bazyli10: Mam lepszą wiadomość

   Przecież Francja upadła


   według niektórych wykopów

   wszystko nasze nasze nasze

  •  

   pokaż komentarz

   @bazyli10: no no tak tak... sprzedaliśmy pewnie za 100 mln, odkupimy za 4,5 mld...przyjdzie znowu platforma i op!%@@?!i za 200 mln ... takie to interesy robią rządzący w PL

  •  

   pokaż komentarz

   @bartek422: Wskaż mi jedna inwestycje sprzedana tak poniżej wartości rynkowej przez PO albo przestań pieprzyć kłamstwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @bazyli10: Wprowadzić poprawkę do konstytucji że udział jakichkolwiek spółek, akcji i kapitału zagranicznego nie może przekraczać ~~35% bo inaczej dalej będą neokolonizować Polskę.

  •  

   pokaż komentarz

   @cygar xd życzę powodzenia w ściąganiu zagranicznych inwestorów do Polski. Rozumiem że taki np Lidl musiałby na starcie oddać 2/3 spółki córki by w ogóle zacząć działać w Polsce?

  •  

   pokaż komentarz

   @skyluker: Rząd akcji Wyborczej Solidarność (w której był między innymi Duda) i Unii Wolności w 1998 roku. A decyzja zapadła jeszcze podczas koalicji SLD i PSL.

   PO sprzedała na giełdzie jedynie ostatnie 4.15%. Rozumiem, że masz dowody, że sprzedaż przez giełdę to był jakiś spisek a nie jesteś jak minusujacy kretyni którzy nie są w stanie nic wskazać?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @PolDun22: Żadna rozwinięta gospodarka nie bazuje tylko na swoim kapitale, co zresztą jest racjonalne patrząc, że monopol państwowy nigdy nie był czymś pozytywnym ale tak dla takich jak ty ważne jest by wszystko było "nasze" (czyli polityków) bo kompleksy i poczucie bycia gorszym są ważniejsze od rachunku ekonomicznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @pokacyckipl: Jeszcze za rządów PiS toczyły się działania w tej sprawie i nic nie wykazano. Akcje możliwe, że można było drożej sprzedać ale tak naprawdę do tej pory nie przedstawiono na to żadnych dowodów.

   Podstawowym błędem jest w takich sprawach patrzenie przez pryzmat spółki już po prywatyzacji która zarządzana przez prywatnego właściciela osiąga lepsze wyniki (co z reguły przy zostawieniu jej jako własności skarbu państwa nie miałoby miejsca). Skoro to był taki oczywisty przewał który wg PiSowskich mediów miał zniszczyć Tuska to czemu PiS mając politycznie uzależniona prokuraturę nic nie był w stanie wykazać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: zakup ciechu przez kulczyka, zresztą sprzedawali wiele kopalń czy Firm za bezcen, często po cenie rocznego dochodu danej spółki, jednocześnie zaciągając lichwiarskie kredyty i budując za nie stadiony po 2krotnie wyższej cenie, tak drenuje się Polskiego podatnika ... przestań palić głupa

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin sprawa w toku. Kulczyk przyznał że dolowal kurs ciechu ale to była decyzja Tuska żeby sprzedać. Jak wszystko inne zresztą. Dobrze ze spirala prywatyzacji znów została zatrzymana

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: xD wcale k!@@a Niemcy nie bazują na swoim kapitale, interesujące teorie. Wcale Chiny nie reinwestują swoich zarobionych hajsów starając się wyprzeć albo konkurować z zagranicznymi firmami na swoim albo innym gruncie. Dobry wariat, odstaw alkohol. PE k!@@A ES, myslisz że ta 20mld nadwyżka budżetowa szabów skąd się wzieła, z francuskiego kapitału? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiczytelnik: to miałem na bazgrać, widać kto karty rozdaje u nas bez względu na opcje

  •  
   w.................z

   +4

   pokaż komentarz

   @Herubin: Heniu, są pewne branźe w których nie liczy się zwrot czy rentowność, do takich zalicza się właśnie energetyka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: Elektrownia Połaniec, sprywatyzowana za wartość węgla, który leżał pod elektrownią podczas zakupu ;) niedawno Enea odkupiła :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bazyli10: te elektrownie to skarbonka jak kopalnie... Nadają sie do zamknięcia albo do kapitalnego remontu. Faktycznie interes życia...

  •  

   pokaż komentarz

   @RPG-7: Oddawać? Nikt nikomu nie będzie niczego zabierać. Niech podzielą i sprzedadzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @buking: Dane i źródła są w rękach agentów którzy je sprzedawali za co dostawali prowizje. wytypował ich kiedyś ,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,śp Andrzej L. - samobójca któremu "pomogli".

  •  

   pokaż komentarz

   @bazyli10: Dlaczego uważasz, że dobra? Moim zdaniem zła bo:
   1. Wydano 4,5 mld zł a nie powstały żadne nowe moce produkcyjne w systemie. Gdy kasy jest mało wydawanie jej na zmianę struktury właścicielskiej a nie modernizacje czy nowe inwestycje które są potrzebne nie jest najlepszym pomysłem.
   2. Jak Francuzi mają u nas aktywa oparte na węglu to automatycznie różnego rodzaju anty węglowe projekty trafiają w nich rykoszetem, a lobbyści takich koncernów jak EdF na pewno coś tam mogą zdziałać i warto ich mieć po swojej stronie.
   Wiadomo, że są też oczywiste plusy posiadania elektrociepłowni w rękach PGE, ale one tutaj nie przesłaniają wymienionych wyżej minusów;)

  •  

   pokaż komentarz

   @buking chciał nabić sobie plusów populistyczną wypowiedzią( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw: to napewno dobre pytanie jest... Ale od samego środka wiem, że EDF przyjął nową wieloletnią strategię, że będzie wycofywał się we wszystkich krajach z energii konwencjonalnej (nie licząc atomówek).

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin elektrociepłownie systemowe się nie zwrócą? Nie przesadzajmy ( ͡° ͜ʖ ͡°) tam gdzie jest ciepło systemowe nie ma dla niego wielkiej alternatywy, poza tym należy pamiętać, że duża część majatku elektrociepłowni to sieć dystrybucji (np. W poznaniu. 630km). Potencjał modernizacyjny a zatem ich perspektywy to co innego niż w przypadku duzych elektrowni systemowych (i znowu o poznaniu - mozna tez spalac śmieci) .

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiczytelnik: ale za to odkupią zrestrukturyzowane i rentowne :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kangur100 jakby sami tego nie mogli zrobić. O to mi chodziło w poprzednim komentarzu, tylko niestety od wykopków nie spodziewaj się bystrości. Chodziło mi o to, że zamiast sprzedawać trzeba było samemu to remontować i restrukturyzować.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiczytelnik: ale wyglada na to, ze nie potrafią restrukturyzować. Jezeli decyzyjne stołki trzeba obsadzić specjalistami i na dodatek popierającymi władze, to moze robic sie z tym ciezko. W szczególności trwałość takiego zarządzania u nas marna, co kilka lat zmiana i zamiast restrukturyzować to maksymalizują pensje przez ten krotki czas "życia" u koryta.

  •  

   pokaż komentarz

   @p__m: 30 kwietnia 1996 elektrownia przekształcona została w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa. 6 kwietnia 2000 podpisano umowę prywatyzacyjną, w wyniku której strategicznym inwestorem zostało przedsiębiorstwo Electrabel International Holdings B.V. z siedzibą w Moerdijk w Holandii (nabyło za 87,5 mln EUR 25% + 1 akcję). 21 lutego 2003 Electrabel zakupił od Skarbu Państwa kolejne 60% akcji (za 160 mln EUR), a do końca tego roku wykupił pozostałe akcje, należące do pracowników elektrowni, uzyskując 100% głosów na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. W 2003 roku podjęto decyzję o zmianie nazwy przedsiębiorstwa z Elektrownia im. Tadeusza Kościuszki w Połańcu na Elektrownia Połaniec S.A. – Grupa Electrabel (w skrócie Electrabel Połaniec S.A.)[4].

   Serio kolejny który wrzuca jakieś stare kwestię na pytanie o PO? I jeszcze debile plusują bo poświęcenie 10 sekund na sprawdzenie ich przerasta.

   @kszaku: Elektrociepłownie systemowe nie mogą sobie wrzucać jakich chcą cen bo są ograniczone w tym prawnie i w przypadku państwowej własności polityczynie. Nie zdziwiłbym się gdyby koszt kapitału spółki był mniejszy niż zyski z nich osiągnięte. Żeby jednak móc ocenić inwestycje konieczne byłoby spojrzenie na dokumenty oceniające rentowność inwestycji a tego nikt z nas nie zrobił. Stąd też zachwyt w chwili obecnej uznaje za bezzasadny.

  •  

   pokaż komentarz

   @PolDun22: https://en.portal.santandertrade.com/establish-overseas/germany/foreign-investment

   Germany is considered to be an attractive country for foreign direct investment (FDI), but the global recession and subsequent Eurozone crisis in 2012 have hampered the influx of FDI in recent years. In 2015, FDI reached USD 31.7 billion, an important hike but still inferior compared to its pre-crisis levels. Germany is the eleventh highest receiver of FDI influx in the world, and the fifth privileged destination for transnational companies for 2016-2018 (UNCTAD, 2016 Global Investment Report). In terms of FDI stock, Germany is the fifth destination for FDI in the world and one of the leading investor countries.

   Do tego parę przykładowych elektrowni by było w temacie gdzie ulokowano kapitał Szwedzkiego Vattenfalla:
   https://en.wikipedia.org/wiki/Krümmel_Nuclear_Power_Plant
   https://en.wikipedia.org/wiki/Stade_Nuclear_Power_Plant
   https://en.wikipedia.org/wiki/Brunsbüttel_Nuclear_Power_Plant

   Pieprzysz te swoje socjalistyczne populistyczne bzdury bez żadnych danych bo tak ci się wydaje. Typowy kretyn łykający każdą bzdurę którą mu w internecie przedstawią.

   @wkopywaczwykopywacz: Bo? Sektor energetyczny i tak jest ściśle uregulowany i zagraniczna firma guzik może zaszkodzić nawet jakby chciała. Jedyny sens w monopolizacji rynku jest dawanie politykom władzy do obsadzania jej kolejnymi misiewiczami oraz sterowaniem nimi dla celów politycznych jak wykorzystywanie kapitału elektrowni do ratowania kopalń za co płacimy w wyższych cenach prądu.

  •  

   pokaż komentarz

   @cygar to może od razu wprowadzmy bolszewizm?

  •  

   pokaż komentarz

   @ish_waw to zależy od tego czy wliczysz łapówki PLATFORMERSÓW przy sprzedaży, wtedy różnica może być kolosalna. ...

  •  

   pokaż komentarz

   @dzikiczytelnik: pytanie kto sprzedał je na początku Francuzom za ile i czy w ogóle była taka potrzeba je sprzedawać

  •  

   pokaż komentarz

   . BRAWO DOBRA ZMIANA

   @bazyli10: Bo? Wk#$%iają mnie tacy ignoranci wszystko łykający w ciemno. Za ile było to Francuzom sprzedane? Jakie jest ROI dla tego zakupu?
   Wiesz, jakieś fakty, liczby, a nie populistyczne brednie, nad którymi się spuszczasz jak jakaś ameba umysłowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: chciażby autostrady przepłacone dwukrotnie

  •  

   pokaż komentarz

   @lifeisbattlefield: Skąd pomysł, że autostrady były przepłacone dwukrotnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @pokacyckipl: Co za bzdura, że Kulczyk przyznał się do dołowania kursu Ciechu? Niby gdzie? Masz jakieś taśmy, których nikt inny nie słyszał?  Skończmy z powtarzaniem głupot o dołowaniu kursu Ciechu, bo wystarczy minimum wysiłku, żeby sprawdzić, że przecież było wręcz odwrotnie - kurs systematycznie rósł od 2011 roku! Zresztą cena zaproponowana przez Kulczyka była znana i każdy mógł ją przebić, bo tak działa wezwanie giełdowe, więc skończmy wreszcie z powtarzaniem bajek o przekręcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Proszę sobie porównać z budową 1km np. w Danii , Niemiec czy Słowenii gdzie są góry i koszty siły roboczej ,paliwa i materiałów budowlanych dużo mniejsze.U nas powinno być tak jak na Litwie ale po drodze trzeba przecież coś nakraść na układach z platformą.

   Austria: 1696 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 12,87 mln euro
   Czechy: 729 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 8,86 ml euro
   Dania: 1130 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 5,89 mln euro
   Hiszpania: 14021 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 6,69 mln euro
   Holandia: 2631 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 50 mln euro
   Irlandia: 663 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 10 mln euro.
   Litwa: 309 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 4 mln euro
   Niemcy: 12 813 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 8,24 mln euro
   Norwegia: 344 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 18 mln euro
   Słowenia: 747 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 7,29 mln euro
   Węgry: 1273 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 11,87 mln euro.
   Polska: 1224,4 km autostrad. Koszt budowy 1 kilometra - 9,61 mln euro.

   Cały artykuł

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Do tego należy dodać absurdalnie wysokie ceny przejazdów za km w stosunku do reszty Europy.Polskie autostrady to jeden wielki wałek pod protekcją platformy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Janek_nowakowski55: Nie przyznał się, to moja pomyłka. NIK "„Cena zaproponowana w wezwaniu (29,50 zł od akcji) była znacznie niższa od bieżących i rosnących notowań Spółki Ciech SA, która po restrukturyzacji z udziałem Skarbu Państwa właśnie zaczynała odnotowywać dodatnie wyniki. Ponadto cena zaproponowana w wezwaniu nie zawierała premii, jakiej należałoby oczekiwać od podmiotu planującego przejąć pełną kontrolę nad prywatyzowaną spółką. W tym czasie średnia cena akcji Ciechu, sporządzona na podstawie wycen siedmiu biur maklerskich, wynosiła 33 zł. Fakt, że większość akcjonariuszy nie odpowiedziała na wezwanie, świadczy, że mieli odmienną niż Ministerstwo opinię nt. wyceny Spółki i przyszłych trendów i nie śpieszyli się ze sprzedażą” – napisano w wydanym komunikacie NIK.

   NIK zwrócił uwagę także na możliwość wystąpienia konfliktu interesów. Firmą doradczą przy prywatyzacji było ING Securities S.A., wchodzące w skład tego samego holdingu co OFE ING, które posiadało 8,65% akcji Ciechu. OFE ING nie odpowiedziało na wezwanie do sprzedaży, a wręcz dokupiło akcje spółki, zwiększając swój udział do 9,48%."

   Ty naprawdę twierdzisz, że takie rzeczy dzieją się przypadkiem? Znam osobiście conajmniej jeden przypadek przejęcia firmy (w której pracowałem), a takich przypadków było w latach dzikiej prywatyzacji mnóstwo. Nawet prywatne firmy w ten sposób deprecjonowano w celu przejęcia, a tu taki Ciech, zupełnie unikalna sprawa, przejęty uczciwie, licząc na farta. Ciekawe, że Krauze zbudował imperium gdy u władzy byli złodzieje po czym szybciutko sprzedał Prokom jak się mu skończyły kontakty - czyt. władzę przejął PIS.

   Takie interesy nie zostawia się przypadkowi.

  •  

   pokaż komentarz

   U nas powinno być tak jak na Litwie ale po drodze trzeba przecież coś nakraść na układach z platformą.
   @lifeisbattlefield: A dlaczego na Litwie a nie np. na Węgrzech albo w Czechach? Czy tam tak kradną czy może różnice wynikają także z innych powodów? ;)
   Problem w tym, że oprócz tego, że tego typu dane są średnio porównywalne bo zwykle nie uwzględniają ani standardu drogi, ani liczby obiektów inżynieryjnych (w terenach bardziej zurbanizowanych czy tych, gdzie są pagórki czy szkody górnicze w Polsce cena jest kilka razy wyższa niż na nizinach) to jeszcze dodatkowo ta konkretna tabelka jest raczej słaba: to połączenie danych własnych GDDKiA i jakiegoś bliżej nieokreślonego, nigdzie nie podlinkowanego, raportu obejmującego podobno lata 1998-2011 którego z tego co wiem nikt nie odnalazł. Jakich lat dotyczą te dane GDDKiA? Może tych samych? Nikt nie napisał...

   ale po drodze trzeba przecież coś nakraść na układach z platformą.
   Polskie autostrady to jeden wielki wałek pod protekcją platformy.

   Jeżeli chciałbym być złośliwy, to przypomniałbym to, jaki wpływ na ceny budowy autostrad miało rozporządzenie ministra Szyszki w sprawie norm hałasu sprzed ok. 10 lat...
   Jeżeli rzeczywiście chcesz obronić tezę że to wszystko przez przekręty PO, to należałoby porównać za ile podpisywane są kontrakty teraz, po zmianie rządu. Akurat za czasów PiS nie podpisano zbyt wielu umów i to w większość na drogi ekspresowe więc ciężko o dobre porównanie ale spróbujmy:
   2016:
   - jedyny odcinek autostradowy: A1 koło Pyrzowic: 36 mln/km
   - drogi ekspresowe: od 19 mln/km (S5) do 101 mln/km (S7 w Rabce). Nie liczę tunelu na S7 za 300 mln/km.
   Dla porównania 2014 (2015 to rok zmiany władzy więc celowo go odrzuciłem):
   - A4: 18 mln/km, A1: średnio 26 mln/km
   - drogi ekspresowe: 16 mln/km (S7) do 48 mln/km (S8) Nie liczę kawałka zachodniej obwodnicy Krakowa składającego się głównie z mostu przez Wisłę za 117 mln/km.
   Czy to uzasadnia tezę, że to rząd PO zawyżał ceny?
   Dane stąd

   Do tego należy dodać absurdalnie wysokie ceny przejazdów za km w stosunku do reszty Europy.
   To zależy które odcinki. Większość nadal jest bezpłatna a te płatne które są zarządzane przez państwo mają dosyć rozsądną stawkę: 10gr/km a drogie to są te wybudowane w PPP. Ale ich nie jest tak dużo, choć pecha mają ci, którzy muszą z nich korzystać. No i do cen np. w takiej Francji (gdzie większość autostrad wybudowano w PPP) to nam jeszcze dosyć daleko, bo tam to średnia cena przejazdu za kilometr wynosi tyle, ile u nas kosztują najdroższe odcinki, więc nawet po uwzględnieniu różnicy w zarobkach Francuzi płacą więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @pokacyckipl: Nie twierdzę, że przekręty się nie zdarzają, ale akurat ten przypadek jest czysty. Patrzę na fakty, a nie bezmyślnie powtarzam to co media i politycy nam wmawiają. Rzeczywistość jest taka, że Ciech był przeznaczony do sprzedaży od kilku lat, ale chętni na jego kupno się nie znaleźli. Pewnie dlatego, że spółka była zadłużona na ponad miliard złotych, o czym teraz nikt nie wspomina. Kulczyk podjął to ryzyko biznesowe, zrestrukturyzował spółkę, obniżył zadłużenie, zapewnił rozwój i – co ważne – skorzystał z dobrej koniunktury na rynkach światowych. Teraz są tego efekty. Jakby Ciech został w rękach Państwa to pewnie dalej ledwo wiązałby koniec z końcem, bo politycy nie są od zarządania firmami, taka prawda!

   Raport NIKu, a także akcję CBA widziałem i powiedz mi jakie są ich efekty? Żadne, bo nic nie znaleźli, a szukali na pewno bardzo dokładnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: Masz rację nie musimy się porównywać do Litwy możemy do Niemiec bliższego sąsiada geograficznie i mimo wyższych kosztów siły roboczej (4krotnie-polski a niemiecki operator sprzętu budowlanego),droższych materiałów (beton ,stal,kruszywo),gruntów,paliwa I NA PEWNO NIE GORSZYCH STANDARDÓW BUDOWY cena końcowa jest wyższa a do tego należy dodawać DARMOWE KORZYSTANIE z autostrad.Autostrady mamy przepłacone.
   Uważasz że pod protekcją platformy nie robiono wałów a ile firm zbankrutowało wyrolowanych przez firmy-teczki pod patronatem kolegów z układów.Jeden z przykładów:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @lifeisbattlefield: Nie rozumiem: z jednej strony stawiasz tezę, że autostrady były przepłacone a równocześnie wrzucasz filmik, gdzie jeden z podwykonawców denerwuje się, że nie dostał zapłaty od DSS. DSS to jedna z tych firm które wygrały przetarg na budowę autostrad niską ceną a następnie nie była w stanie wybudować jej w założonym koszcie co doprowadziło do ich upadłości (link).

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: No właśnie nie dość że były przepłacone to jeszcze okradziono podwykonawców doprowadzając wielu z nich do bankructwa ,bo skoro uważasz że cena była jak na Europę (średnia europejska) to tym bardziej ta firma co przetarg wygrała niska ceną bez problemu powinna spłacić podwykonawcę takiego jak tu na filmie.Zgodziłbym się że DSS nie wypłaciło kasy temu Panu bo mamy niskie budżet na autostrady no ale sam twierdzisz że budżet jest ok a skoro jest ok to czemu go nie spłacili.Natomiast jak uważasz że budżet był jednak za mały i dlatego nie byli wypłacalni to się spytam do jakiej średniej powinniśmy się zbliżyć żeby byli wypłacalni 20mln/km? absurd.Kasa porostu została w dużej części przewałkowana pod patronatem złodziei platformerskich przez firmy teczki plus firmy koledzy.
   Masz rację nie powinniśmy się porównywać do Litwy możemy się porównać do drogich i bogatych Niemiec gdzie roboczogodziny, ceny surowców(betonu ,stali,kruszyw) czy gruntów i paliwa są dużo wyższe przy jednoczesnej lepszej jakości autostrad(w końcu z tego niemieckie autobany słynął) a finalnie koszty budowy są znacznie niższe w Niemczech niż u nas a logicznie powinno być na odwrót.

  •  

   pokaż komentarz

   @lifeisbattlefield: Zanim zacznę się rozwodzić i częściowo powtarzać to co już napisałem powyżej, to chciałbym żebyś wyjaśnił mi jak godzisz to, że generalnie uważasz, że u nas powinno być tak jak na Litwie ale po drodze trzeba przecież coś nakraść na układach z platformą z tym że:
   - nie widać żeby cena budowy dróg ekspresowych po odejściu PO-PSL spadła (biorę pod uwagę drogi ekspresowe bo w kwestii autostrad za obecnego rządu podpisano tylko jeden kontrakt więc ciężko porównywać)
   - cena budowy autostrad za czasów PO-LPR-SO wyniosła 9,26 mln euro/km (obliczenia własne) czyli praktycznie tyle samo co w Twojej tabelce (i to nie uwzględniając inflacji, bo wtedy pewnie wyniosłaby ok. 10).
   Czyli albo PiS kradło i kradnie tak samo jak PO albo jednak tyle wynosi faktyczny koszt budowy - uwzględniając polskie normy, procesy administracyjne, jakość planowania przestrzennego, gęstość zabudowy oraz rodzaj i ukształtowane terenu.

  •  

   pokaż komentarz

   @btr: W takim razie PiS tez "pozwala kraść"Jak się odniesiesz do kosztów budowy w Niemczech? I dlaczego na Litwie wychodzi tak tanio i to aż dwukrotnie. Wygląda na to że jesteśmy bardzo niegospodarnym krajem albo mamy bardzo chore przepisy podwyższające koszty.Jedno jest pewno tak drogo być nie powinno bo nic nie usprawiedliwia tak dużych kosztów.I tak jak napinałem skoro mamy drogie autostrady chodź wg. Ciebie w normie to nie powinno być miejsca że jakaś firma jest niewypłacalna tylko dlatego że w przetargu była najtańsza (DSS).

  •  

   pokaż komentarz

   W takim razie PiS tez "pozwala kraść"Jak się odniesiesz do kosztów budowy w Niemczech? I dlaczego na Litwie wychodzi tak tanio i to aż dwukrotnie.
   @lifeisbattlefield: Podejrzewam, że częściowo z tego samego powodu z którego w Holandii wychodzi pięciokrotnie drożej niż średnia. Nie spodziewam się żeby oznaczało to ogromną skalę marnotrawstwa w Holandii a minimalną na Litwie. Po prostu te dane (i to nawet pomijając dane z polski, które nie do końca wiadomo jak zostały "doklejone" do tej tabelki) nie uwzględniają tego co dokładnie jest budowane - niezależnie czy jest to "droga w polu", sześcio- lub więcej pasmowa obwodnica miasta z dużą ilością estakad czy tunel zawsze liczą się tylko wybudowane kilometry. W Holandii z tego co wiem chodziło o tunel pod miastem. Do polskiej średniej być może (bo nie wiadomo jak to wyliczono) wliczono np. budowę węzła Sośnica - 2,2 km autostrady za ok. 200 mln euro - a to astronomiczna kwota gdy nie wie się co jest budowane. Podobnie z S8 przez Warszawę gdzie na 10 km trzeba było wybudować 13 wiaduktów, 5 zbiorników retencyjnych, jednego węzła drogowego, kilku kilometrów ścian oporowych, 4km toru kolejowego i przebudowę kolektora burzowego.

   Wygląda na to że jesteśmy bardzo niegospodarnym krajem albo mamy bardzo chore przepisy podwyższające koszty.
   Nie licząc niesławnego rozporządzenia o normach hałasu ministra Szyszki na pewno problemem było to, że nie byliśmy przygotowani na budowę takiej ilości dróg tak nagle. Ostatecznie do roku 2000 wybudowano niewielki procent tego co jest teraz a potem nagle pojawiły się środki i euro 2012 ale ani prawo, ani polskie firmy, ani GDDKiA nie były na to gotowe.

   Jedno jest pewno tak drogo być nie powinno bo nic nie usprawiedliwia tak dużych kosztów.I tak jak napinałem skoro mamy drogie autostrady chodź wg. Ciebie w normie to nie powinno być miejsca że jakaś firma jest niewypłacalna tylko dlatego że w przetargu była najtańsza (DSS).
   A jednak powstała bańka, firmy aby wygrać przetargi składały oferty np. na połowę kosztorysu GDDKiA, potem skoczyły ceny materiałów a GDDKiA nie chciała renegocjować cen więc skończyło się tak, że wiele polskich firm upadło a zagraniczne notowały straty które odbijały sobie w innych krajach.

 •  

  pokaż komentarz

  Zmiana dobra, ale czy są osądzeni ci co to wszystko sprzedali za bezcen a teraz trzeba odkupować za grube miliardy? Banki to tylko drobny przykład ...

  •  

   pokaż komentarz

   Zmiana dobra, ale czy są osądzeni ci co to wszystko sprzedali za bezcen a teraz trzeba odkupować za grube miliardy? Banki to tylko drobny przykład ...

   @ssakul: Najpierw musisz zadać podstawowe pytania: w jakim stanie były w momencie zakupu, ile mln czy mld zostało przez zagranicznego inwestora włożone w rozwój bo wielu tu pomija te dwie istotnie kwestie. To tak jakby sprzedać za np 100 tys kilka naszych nierentownych kopalń Niemcom czy Czechom, oni zrestrukturyzują i zmodernizują zakłady, zaczną się zyski a potem Polacy zdziwieni hur dur dlaczego nie chcą nam sprzedać za 100 tys tylko np za 100 mln

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: Jasne. Wszystko w Polsce było nierentowne po 89 roku... Ci, którz wyprzedali strategiczne sektory gospodarki, zamiast je restrukturyzować i wzmacniać, powinni dostać po 25 lat bezwzględnego więzienia

  •  

   pokaż komentarz

   @bluajs A gdzie ja powiedziałem że wszystko? Ja tylko podkreślam że polskie społeczeństwo jest w tej kwestii głupie bo pomija właśnie te istotne szczegóły co podałem i skanduje jakoby każda sprzedaż a potem odkupić po latach za kilka razy więcej to oszustwo. To tak jakby odkupić od kogoś zabytkowy samochód na chodzie ale w kiepskim stanie za 200 zł wpakować w niego kilka tysięcy na remont do stanu jak nówka i sprzedać za 5-6 tys co chyba logiczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @sylwke3100: A zauważasz fakt, że ci co odkupują tego nie sprzedawali? Odkupują banki, linie światłowodowe, elektrociepłownie i inne STRATEGICZNE firmy, które NIGDY nie powinny zostać sprzedane zagranicznym firmom. Chodzi o bezpieczeństwo energetyczne, finansowe, komunikacyjne państwa. Taki jest cel tych działań. A rozliczać trzeba tych, którzy się ich pozbywali z ogromną stratą dla państwa.

  •  

   pokaż komentarz

   elektrociepłownie i inne STRATEGICZNE firmy, które NIGDY nie powinny zostać sprzedane zagranicznym firmom.

   @bluajs: Niby dlaczego, skoro te firmy i tak działają zazwyczaj na regulowanych rynkach (np. elektrociepłownie)?

  •  

   pokaż komentarz

   @bluajs: Tak państwowy sektor bankowy całkowicie kontrolowany przez polityków i ustawiany pod potrzeby aktualnie rządzących niczym w Chinach to po prostu świetna sprawa. Pieprzyć, że nie ma to żadnego sensu. Użyliśmy słowa "strategiczne" to dyskusja ekonomiczna nie ma sensu bo bieda ale nasza a nie zachodniego kapitału jest super.

  •  

   pokaż komentarz

   @bluajs:

   Prywatyzację prowadziło kilka rządów, począwszy od rządu M. Rakowskiego (od 14 października 1988 roku do 12 września 1989 roku), który przyjął obce zalecenia Sorosa, rząd J.K. Bieleckiego (od 12 stycznia 1991 do 5 5 grudnia 1991 roku), rząd Jana Olszewskiego (od 23 grudnia 1991 roku do 10 lipca 1992 roku), rząd Hanny Suchockiej (od 11 lipca 1992 roku do 18 października 1993 roku), oraz rząd Waldemara Pawlaka (od 26 października 1993 roku do 1 marca 1995 roku). Były to lata prezydentury Lecha Wałęsy (od 22 grudnia 1990 roku do 22 grudnia 1995 roku).

   Ryszard Ślązak „Czarna księga prywatyzacji 1988-1994 czyli jak likwidowano przemysł”

  •  
   w.................z

   -2

   pokaż komentarz

   @bluajs: Nie ma takiej opcji, te sk#!%ysyny co zabijały ludzi do dzisiaj żyją spokojnie i nic im się nie stało a ty liczysz że za jakieś przewały finansowe coś się im stanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @bluajs: Problem w tym, ze nie bylo ZA CO restrukturyzowac. Przypominam, ze jeszcze na poczatku lat 90 do Polski przyjezdzaly misje humanitarne z pomoca z zachodu, taka byla bieda. Spojrz sobie zreszta na wykres PKB w latach od 1990 do 2017 w porownaniu z Ukraina - nawet oni wówczas byli bogatsi niz my.

   Rozumiem calkowicie Twoje rozumowanie odnosnie strategicznych spolek, ale niestety realne byly jedynie dwa warianty :
   a) Przedsiebiorstwa wpadna w lepkie rączki oligarchów i ludzi powiązanych ze służbami, co przelozyloby sie na brak jakiejkolwiek restrukturyzacji
   b) Prwatyzacja i sprzedaż do zachodniego kapitału, który miał interes w inwestowaniu w "swoja kolonie"

   W przypadku a) patriotycznie klepalibysmy biede jak Ukraina, w przypadku b) dostalismy przynajmniej kawałek tortu.
   Niestety, problem jest duzo bardziej skomplikowany niz Ci sie wydaje, ja sam dosyc mocno to uproscilem, ale chcesz czy nie - prywatyzacja spółek była jedna z lepszych decyzji w tamtych czasach.

  •  

   pokaż komentarz

   @bluajs Ale to nie ma znaczenia kto sprzedawał. Rzucasz durnymi hasełkami bez pomyślunku.

   Po pierwsze nie można mówić o bezpieczeństwie w takich branżach kiedy cały kraj jest pogrążony w bałaganie i kryzysie finansowym.

   Po drugie nawet w prywatnych rękach w owych branżach państwo ma kontrolę za pomocą UKE, URE czy KNF więc w razie czego jakiś stopień bezpieczeństwa jest zachowany

   Po trzecie chyba lepiej jak ktoś za nas wpakuje miliony w inwestycje rozbudowę owych branż a my za ten czas skupiliśmy się na naprawie gospodarki niż ciągnąć "od pierwszego do pierwszego" niczym Ukraina stojąc w rozwoju.

  •  
   M......s

   +1

   pokaż komentarz

   @sylwke3100:
   W książce Kieżuna czytałem że tak sprywatyzowali tak te banki że zwróciły się tym co kupili po 3 latach.....

   @pejczi:
   Sytuacja była tak fatalna po części z winny reform Balcerowicza która była całkowicie destrukcyjną walką z inflacją. Firmy padały dlatego że doj#@!no duże podatki firmom państwowym , zablokowano branie kredytów , a te co były stawały się całkowicie nie spłacalne i natychmiast otworzono granicę , każąc konkurować z kimś z kim nie miało się w takich warunkach żadnych szans. Powiedz mi jak miały sobie radzić ? (Balcerowicz nawet nie starał się ich ratować on je niszczył) Inaczej robili np Japończycy którzy po wojnie chronili swoje nierentowne firmy , kraj też był bankrutem ale dali sobie radę , tak samo jak Korea , Chiny. Nie było pieniędzy mówisz , ale trzeba było coś wymyślić ! Odbudowanie przemysłu to niesamowicie trudna rzecz , zwłaszcza dziś ! Weź konkuruj dzisiaj z korporacjami co obracają takimi pieniędzmi co budżet Polski , działają na rynku od dawna i są wspierane przez państwo. A jak tego nie zrobimy to Polskę czeka w przyszłości katastrofa , a na łupki nie ma co liczyć. Ja się bardzo dziwię że ludzie tak wierzą tej propagandzie z mediów. W tych krajach gdzie najbardziej odchodzono od zaleceń Międzynarodowego Funduszu Walutowego tam było lepiej.

   Polecam film
   https://www.youtube.com/watch?v=V_wUPrekbhc&t=1500s

  •  
   M......s

   +1

   pokaż komentarz

   @pejczi:
   Co minusa dałeś ? Nie ma argumentów ? Będziesz łaskaw chociaż obejrzeć ten filmik który dołączyłem ? I może przemyślał co nieco ? To co się stało w 90 to był najbardziej wymowny przykład głupoty i zdrady narodowej w historii. Jeżeli coś jest powtarzane w mediach i jest podawane za powszechną opinię to nie znaczy że to jest prawda. Ci ludzie którzy de facto są za to odpowiedzialni do dzisiaj są w polityce i zależy im na tym żeby utrzymywać ludzi w nieświadomości. Przypuszczam że jesteś miłośnikiem PO czy Nowoczesnej czytasz gazetę wyborczą czy Politykę. Zgadłem ? Albo sympatyzujesz z tą stroną ?
   Wielu ekonomistów w tym i noblistów puka się w głowę nad tym co wtedy się działo. Ale nie ty wiesz lepiej.

  •  
   M......s

   +2

   pokaż komentarz

   @pejczi:
   Chłopie odpisz a nie dajesz jak jakieś niedoj@#%ne dziecko minusy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Makumbus: O 10 mialem juz praktycznie gotowy komentarz, ale przewróciłem stronę na poprzednią i usunął mi się komentarz ( ͡° ʖ̯ ͡°) Potem zredaguje jeszcze raz.

   Nie dałem minusa.

   źródło: minus.png

  •  
   M......s

   0

   pokaż komentarz

   @pejczi:
   To napisz w skrócie o co Ci chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Makumbus: I kultura wypowiedzi wymaga nieobrażania swojego rozmówcy - skąd założenie, że to ja je dałem?

  •  
   M......s

   0

   pokaż komentarz

   @pejczi:
   Masz jakiś oszałamiający argument na swoją stronę to daj go. Przepraszam że Cie obrażałem. Ale wk$@!ia mnie minusowania komentarzy bo to brak szacunku dla drugiej strony.

  •  
   M......s

   0

   pokaż komentarz

   @pejczi:
   Czyli tak to wygląda. Powtarzanie jakiś utartych frazesów za pewnik. Oglądałem debaty ekonomistów na temat transformacji na youtube . Balcerowicz zawsze ucieka gdzieś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Makumbus: Po kolei -

   Odnosząc się do Twojego filmu - wybacz , ale neomarksista znany jako prof. Paweł Bożych nie jest dla mnie zbytnim autorytetem - niemniej, jestem w stanie przyjąć jego punkt widzenia i w pewnym sensie zrozumieć.

   Ale idąc do meritum :

   Pierwszą rzeczą jaką należy zauważyć, jest aspekt historyczny. Podałeś przykład Japonii , czy Korei jako gospodarek, które skorzystały na izolacjonizmie. Weź tylko pod uwagę , że w latach, w których zaczęły się rozwijać - nie mówiono jeszcze praktycznie o rynku globalnym.
   Polskie banki po 89' nie miały na tyle kapitału, żeby zapewnić stabilne kredytowanie rodzimym przedsiębiorstwom, a zarazem pozwolić na rozwój i restrukturyzację - jedynym rozwiązaniem było szukanie zagranicznych inwestorów.
   Prawdą jest, że sporo porozkradano, sprzedano za bezcen, etc. - ale tego nie dało się uniknąć. Sporo z tych przedsiębiorstw jednak było nierentowne i sprzedano za właściwą wartość - to , że osiągają teraz takie wyniki jest skutkiem długoletnich inwestycji i nie dziw się, że właściciele chcą sprzedać za odpowiednią kwotę.

   W latach 90 istniało już EWG, jako sąsiada mieliśmy RFN (nieco osłabione przez wchłonięcie NRD, ale jednak potęgę), gospodarki prowadziły regularną wymianę handlową ze sobą.
   Wprowadzenie zaprowych barier handlowych na państwa zachodu celem "zabezpieczenia rynku i kapitału polskiego" skutkowało by całkowitym upadkiem przemysłu jak i przedsiębiorstw - rynek wewnętrzny był zbyt mały, aby kreować odpowiedni popyt pozwalający na skuteczny rozwój przedsiębiorstwom. Docelowo stalibyśmy się KRLD/Ukrainą bis.
   Co z tego, że nawet jakimś cudem zrestrukturyzowali by produkcję, jak nie mieliby komu sprzedawać wyrobów?
   Zachodnie koncerny były pompowane przez 45 lat przez USA, my byliśmy wypompowywani przez Układ Warszawski..

   Zgodzić się mogę natomiast, że sugerowanie , że "kapitał nie ma narodowości" jest szkodliwe - powinniśmy obecnie promować swój własny przemysł i przedsiębiorstwa - analogicznie do tego, co robią Niemcy (a to oni powinni być dla nas wzorcem jak skutecznie prowadzić polityke gospodarczą)

   Polska ma zupełnie inne uwarunkowania geopolityczne, niż Korea czy Japonia leżące na półwyspach/wyspach - jako przykład odbudowy gospodarki możemy wziąć chociażby III Rzeszę, która jeszcze w 39 przed rozpoczęciem WWII była bankrutem, nie mówiąc już o 45. Oni postawili na handel z zachodem (głównie USA), przyjęcie Planu Marshalla (dla nas takim Planem Marshalla obecnie są dotacje Unijne - chcesz czy nie, nigdy w życiu nie mieliśmy takiego przypływu gotówki.).

   Miałem trochę więcej w pierwotnej odpowiedzi, ale nie chce mi się dalej pisać, za ładna pogoda na wywody :D

   Jeszcze raz zaznaczę, że nie minusowałem cię. Nie jestem również wyborcą PO , ani Nowoczesnej, tymi pierwszymi gardzę równie jak PiSem, drugim nie ufam i śmieszy mnie ich retoryka.

   Nie czytam Wyborczej, ani Polityki - rozmawiam z profesorami u mnie na uczelni, którzy mają wieloletnie doświadczenie w zakresie controllingu, mikro/makroekonomii.. Mój obecny profesor od mikro był dyrektorem finansowym w Daewoo/FSO, sporo rozmawialem z nim na temat upadku przedsiebiorstwa i wyciagam własne wnioski.

  •  

   pokaż komentarz

   gościu który przeprowadzał reprywatyzacje w większosci sprzedając za bezcen firmy razem z urządzeniami , teraz ma cieplą posadke w UE ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   M......s

   0

   pokaż komentarz

   @pejczi:
   On nie jest neomarksistą ,tylko neokeynesistą. Spora część tych wartościowych była nierentowna właśnie przez politykę monetarną Balcerowicza. Firmy były źle wyceniane przez zagranicznych doradców i zachodni kapitał korumpowały urzędników. Cła powinny być tylko na niektóre produkty których nie było w kraju , i na czas aż nie doprowadzi się tych co były do porządku. Rozumiesz że my nie mieliśmy wyboru. Że to nie takie proste. Że kraj taki jak Polska nie może od razu konkurować z rozwiniętymi gospodarkami bo nie szans ?

   Co z tego, że nawet jakimś cudem zrestrukturyzowali by produkcję, jak nie mieliby komu sprzedawać wyrobów?
   Zachodnie koncerny były pompowane przez 45 lat przez USA, my byliśmy wypompowywani przez Układ > Warszawski..


   Powinniśmy spróbować coś zrobić z tymi fabrykami żeby coś sprzedawały na światowych rynkach. Nie wszystkie był takie złe. Podawanie przykładu FSO jest głupie. Bo produkowaliśmy mnóstwo innych rzeczy. Takich jak części do elektrowni , maszyny do obrabiania , elektronikę i nie było to aż tak fatalne i miało kupców. Ale prawda jest też że nie wiadomo czy mogło być inaczej. Chociaż mnie nie przekonują , bo koszty restrukturyzacji były by nieporównywalne niższe niż zbudowanie tego wszystkiego od zera.
   Ale czy ten profesor ma takie zdanie o wszystkich przedsiębiorstwach ? W ogóle o transformacji ? W innych krajach podobno nie było takiej masakry jak u nas a na Słowacji nawet PGR się ostały.

  •  
   M......s

   0

   pokaż komentarz

   @Makumbus:

   Pierwszą rzeczą jaką należy zauważyć, jest aspekt historyczny. Podałeś przykład Japonii , czy Korei jako gospodarek, które skorzystały na izolacjonizmie. Weź tylko pod uwagę , że w latach, w których zaczęły się rozwijać - nie mówiono jeszcze praktycznie o rynku globalnym.

   Państwa i dzisiaj mogą kierować do dostępem do swojego rynku. Tak jak to robią np Chiny. Poza tym to było by tylko czasowe. Otwarcie się od razu zrujnował gospodarkę spadek pkb o 25 %.

  •  
   j........7

   0

   pokaż komentarz

   @Makumbus: Nie rozumiem takich ludzi jak wy. Przecież macie idealnie pokazane co by się na 90% stało z Polską gdyby zostawiła "bogactwo narodowe" a tym przykładem jest Ukraina, w mniejszym stopniu Białoruś.
   Jestem pewien że post-PZPRowska agentura świetnie by prowadziła te zacofane molochy i teraz bylibyśmy potegą gospodarczą...

  •  
   M......s

   -1

   pokaż komentarz

   @joseph1337:
   A ja nie rozumiem takich jak wy co wierzą w każdą głupotę. Transformacja to cholernie problematyczne zagadnienie i nie ma takiej prostej recepty , że wolny rynek sam wszystko sobie zrobi. Jest jeden fakt. Te państwa gdzie wprowadzano takie neoliberalne reformy jak Ameryka Łacińska , Europa Wschodnia tam zawsze to kończyło się gigantyczną katastrofą po której nie mogą się podnieść do dzisiaj. A tam gdzie państwo miała mądrą politykę jak Chiny , Korea , Japonia , tam jest dobrobyt. Ukraina czy Białoruś całkowicie olała takie rzeczy jak budowę jasnego prawa , inwestycje zagraniczne , polityka monetarna itd u nas te rzeczy działały trochę lepiej ale co nie zmienia faktu że twardej ekonomi nie buduje się na inwestycjach zagranicznych i firmach Januszy które sprzedają kiełbasę.

  •  
   j........7

   0

   pokaż komentarz

   @Makumbus: Tą rewolucje ekonomiczną w Korei i Chinach przynajmniej osiągnięto prawie że niewolniczą pracą a państwa te były dyktaturami nie liczącymi się z życiem i wolnością swoich obywateli, Chiny nadal są. Ale czerwonym takim jak ty chyba to nie przeszkadzało nigdy.

   Ameryka Łacińska - porównaj sobie Chile z Wenezuelą i przestań gadać głupoty komuchu. Już pomijając fakt że tam głownie żyje inna rasa z innymi charakterystykami i predyspozycjami.

  •  
   M......s

   -1

   pokaż komentarz

   @joseph1337:
   Chroniły swój przemysł. Odnośnie niewolniczej pracy. Tak kurna działa twój wspaniały kapitalizm nie ośmieszaj się.
   Chile to średnio rozwinięty kraj nie wiele lepiej od Polski z ogromnymi nierównościami A reformy skrajnie neoliberalne wprowadzono tam wcześniej bo chyba w latach 70 , w ogóle w krajach łacińskich gospodarki były kapitalistyczne i słabo pomimo to się rozwinęły. Wenezuela to biedny kraj w którym nie ma nic oprócz ropy.

  •  
   j........7

   0

   pokaż komentarz

   @Makumbus: I kolejny czerwony ze swoimi mądrościami "jak działa kapitalizm". W państwie liberalnym i kapitaliźmie nikt mi nie przykłada lufy do skroni i nie zmusza do pracy jeżeli nie chcę. Nie podoba mi się to nie pracuje i zdycham z głodu mój wybór.
   Widzę że jestem tym zbyt przeżarty żeby zrozumieć czym jest osobista wolność i że ma ona jakąkolwiek wartość. Więc nadal sobie tłumacz jak niewolnictwo i socjalizm/komunizm to drogi do dobrobytu choć rzeczywistość mówi całkiem inaczej. Zrób z ludzi niewolników i buduj swój "dobrobyt" towarzyszu
   Słabo się rozwinęły bo jak ci pisałem większość tam stanowią natywi i mieszańcy z nimi przez co chociażby średnie IQ jest znacznie poniżej poziomu europejskiego

  •  
   M......s

   0

   pokaż komentarz

   @joseph1337:
   Rozumiem Cie doskonale. Można być zwolennikiem większego lub mniejszego interwencjonizmu. Ale nawet liberałowie gospodarczy zgadzają się że transformacja w Polsce to była patologia i Milton Friedman nie traktował jej w tak błahy sposób.

 •  

  pokaż komentarz

  Cały problem polega na tym, że sprzedaliśmy Francuzom elektrownie w stosunkowo dobrym stanie. W momencie, gdy je Francuzi wyeksploatowali i trzeba je zmodernizować (co się im nie opłaca), Polacy odkupili elektrownie z powrotem.
  SUKCES!
  ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  Uwierzcie mi, patrzę na to od strony niemedialnej i takiej jak to faktycznie wygląda z technicznego punktu widzenia.

 •  

  pokaż komentarz

  Dziwi minie fakt że elektrownia Rybnik jest do sprzedania (często tam bywam na montażach ), a EDF ciągle coś remontuję. Tu nowa sala konferencyjna, malowanie całych pięter w biurowcu itd.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie wiem czy ta decyzja jest racjonalna ekonomicznie, pewnie dominowała motywacja polityczna.
  Wiem za to jaki jest tok myślenia większości wykopków w takich sytuacjach (inny przykład to przejęcie Pekao przez PZU).
  "HURR DURR KUPUJEMY KILKA RAZY DROŻEJ NIŻ SPRZEDALIŚMY!!11oneone"

  Ch#% z tym, że minęło x lat, a każdy racjonalny właściciel biznesu dąży do zwiększenia jego wartości. Co z tego, że cały czas zmienia się otoczenie rynkowe w Polsce i w Unii Europejskiej (chociażby polityka środowiskowa Unii Europejskiej czy polityka energetyczna Polski). Prywaciarz wsadził przez kilkanaście lat kilkaset milionów czy kilka miliardów PLN?
  Ma to niech wydaje, nie ubędzie Włochom/Francuzom/x. Kwestie takie jak inflacja czy wartość pieniądza w czasie? E tam, nie słyszałem o nich. Bierę ze szwagrem kwotę zakupu z dzisiaj i kwotę sprzedaży sprzed 15 lat i widzę co Polakożercy z nami wyczyniajo!

  •  

   pokaż komentarz

   @1788: Najwiekszy problem jest taki, ze teraz beda stolki w radach nadzorczych i zarzadach z nadania politycznego. Specjalisci beda ignorowani, a przyjdzie kuzyn tego i tamtego po podstawowce i bedzie sie panoszyl... Po to byla prywatyzacja, by to funkconowalo poprawnie z biznesowego punktu widzenia. Teraz, jak juz dziala, to mozna sobie powyciagac profity i popsuc.

   Francuzi juz dawno by sprzedali, gdyby nie byli blokowani przez jakas ustawe. Ale to juz temat na osobna dyskusje. Wzieli sobie zakladnika... ustawą.

  •  

   pokaż komentarz

   Najwiekszy problem jest taki, ze teraz beda stolki w radach nadzorczych i zarzadach z nadania politycznego. Specjalisci beda ignorowani, a przyjdzie kuzyn tego i tamtego po podstawowce i bedzie sie panoszyl...

   @6a6b6c: Tylko że nepotyzm jest już tam teraz. Tam jest taki beton, że głowa mała, każdy tam ma kogoś z rodziny i załatwia fuchę jak tylko się nadarzy okazja, "przypadkowych" osób tam nie ma.