•  

  pokaż komentarz

  No to się teraz poczujemy jak Brytyjczycy ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  BTW. Ciekawa sprawa. Kraje wewnątrz UE podlegają jej prawom (ergo: nie są suwerenne). Jeśli UE powie że mają wpuścić to muszą wpuścić. Jednakże UE nie dba o równe traktowanie swoich członków w drugą stronę, czyli np. obywatel USA może wjechać na terytorium UE, ale UE nie zadbała już o to aby wszyscy obywatele UE mogli przemieszczać się bez wiz w drugą stronę, np. Polak do USA, przy czym Francuz bez trudu przetransportuje tyłek na terytorium USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @gEeK: czyli jak EU powie, że mamy wpuszczać Syryjczyków (migrujących przez Ukrainę) to mamy wpuszczać?

  •  
   W................o via Android

   +54

   pokaż komentarz

   @kontrowersje Przecież eu mówi że mamy ich wpuść, a my ich ignorujemy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Kraje wewnątrz UE podlegają jej prawom (ergo: nie są suwerenne). Jeśli UE powie że mają wpuścić to muszą wpuścić

   @gEeK: p?@$$#%isz farmezony.

  •  
   s...a

   +17

   pokaż komentarz

   @gEeK: kraje wewnątrz Unii są suwerenne, mogą ją w końcu w każdej chwili opuścić i wtedy będą sobie mogły też opuścić układ z Schengen

   ale UE nie zadbała już o to aby wszyscy obywatele UE mogli przemieszczać się bez wiz w drugą stronę, np. Polak do USA

   bzdura, unia o to nie zadbała bo polski rząd nie rozpoczął odpowiedniej procedury (pewnie ze strachu przed Wujem Samem). Na szczęście mogliśmy liczyć na rządy naszych sąsiadów którzy kilka lat temu uruchomili odpowiednią procedurę i efekty już widać - w marcu europarlament wezwał do wprowadzenia wiz dla Amerykanów wrzucając problem na szczebel wystarczajaco wysoki że może wreszcie uda się popchnąć coś w kongresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @gEeK:
   Francuz też musi mieć wizę,też może zostać nie wpuszczony,przy czym tak samo bez powodu,bo żandarm świata nikomu się z niczego nie będzie tłumaczył.
   Ty masz minus,bo trzeba dać 100 dolców za promesę,ale jak ją dostaniesz, to na granicy oficer z reguły wpuści,bo zostałeś sprawdzony przez konsulat,który wydał zgodę.Może i nie wpuścić,ale skoro ma na kogo zwalić winę w razie czego,to co mu zależy.
   Przy czym ty dostaniesz pieczątkę na pobyt na np sześć miesięcy,a Francuz na trzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wladyslaw_Jagiello: Przeciez nikt ich nie wyłapuje na granicy. Po prostu Syryjczyk nigdy nie pomyśli o Polsce jako o kraju w którym chiałby żyć ;)

 •  

  pokaż komentarz

  w celach biznesowych, turystycznych lub rodzinnych.

  Czy to oznacza, że do pracy też? Mam nadzieję, bo we np. Wrocku naprawdę jest za dużo Ukraińców, takiego odsetka nie ma nawet muzułmanów we Francji. Ja rozumiem mieć jakieś mniejszości, ale wszystko ma swoje granice.

  •  

   pokaż komentarz

   @dawid123321: jakie granice ? bezrobocie we wrocku to 3% z groszami i wszędzie szukają ludzi. Ich wyjazd to był by cios dla budowlanki i handlu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neurotok: No to będą musieli ich zatrzymać wyższymi pensjami, to będzie zdrowe dla każdego pracownika.

  •  

   pokaż komentarz

   @dawid123321: hmmm jak to przemyślałem do muszę Ci przyznać rację. Może dzięki takiej alternatywie "odmrożone" zostaną najniższe zarobki. Tylko czy Janusz biznesu rzeczywiście podniesie pensję ? oto jest pytanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja rozumiem mieć jakieś mniejszości, ale wszystko ma swoje granice.

   @dawid123321: W Polsce przebywa okolo 1.3mln obywateli Ukrainy, to wciaz ponizej 2%. Wiekszosc z nich jednak na wizach pracowniczych (choc wizach na prace w rolnictwie a pracuja oczywiscie w gastronomii budowlance..)

  •  
   b......j

   +4

   pokaż komentarz

   Tylko czy Janusz biznesu rzeczywiście podniesie pensję

   @Neurotok: Znacząca część januszbiznesów zwyczajnie przestanie się opłacać, a to w dalszej perspektywie spowoduje wzrost cen, zwłaszcza w budowlance czy np sezonowych owoców i warzyw.

  •  
   s...a

   +3

   pokaż komentarz

   @dawid123321:

   Czy to oznacza, że do pracy też?

   Absolutnie nie, to mniej więcej to samo co wiza b-1 w USA.

   Będą mogli np. legalnie pojechać na konferencję albo pójść na spotkanie biznesowe w polskiej firmie. Ewentualnie przyjechać na rozmowę kwalifikacyjną.
   Wszystkie te rzeczy są zabronione na wizach turystycznych w końcu nie jest to turystyka.

  •  
   l.....2

   0

   pokaż komentarz

   @sakfa: Mylisz się, Polska ma specjalną instytucję przewidzianą dla obywateli wybranych krajów byłego ZSRR (w tym Ukraińców):

   http://www.migrant.info.pl/O%C5%9Bwiadczenie_o_zamiarze_powierzenia_pracy_cudzoziemcowi.html

   Obywatele Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji, Ukrainy mogą podejmować pracę w każdej branży bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę w okresie do 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy. Zatrudnienie takie odbywa się na podstawie oświadczenia o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi złożonego przez polskiego pracodawcę i zarejestrowanego w powiatowym urzędzie pracy.

   Warunkiem legalnego wykonywania pracy w takim wypadku jest zawarcie pisemnej umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia czy umowa o dzieło).

   Nie trzeba żadnego pozwolenia na pracę, żeby pracować w Polsce legalnie. Wystarczy, że pracodawca wystawi ci taki świstek i zarejestruje go w UP. Ważne jest tylko to, żeby adresat tego świstka przebywał w Polsce legalnie (do tej pory podstawą była wiza typu D, ale obecnie polskie władze potwierdziły, że Ukraińcy spełniający wymagania ruchu bezwizowego spełniają również wymóg legalnego pobytu w Polsce uprawniający ich do pracy na podstawie oświadczenia).

   https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/5033,Ruch-bezwizowy-z-Ukraina.html

   Obywatele Ukrainy będą mogli wykonywać pracę na terytorium Polski pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów do realizacji tego celu, np. oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy lub odpowiedniego zezwolenia na pracę.

  •  
   s...a

   +1

   pokaż komentarz

   @luksus2: ciekawe, nie wiedziałem o tym. Tak czy siak unijna regulacja nie ma z tym nic wspólnego - to nasze wewnętrzne przepisy które możemy sobie w każdej chwili znieść i Unii nic do tego.

  •  
   l.....2

   0

   pokaż komentarz

   @sakfa: Zgadzam się, ja tylko wskazuję na to, że analogia do USA jest nieuprawniona i że obecny ruch bezwizowy raczej zwiększy liczbę Ukraińców pracujących w Polsce, bo znacznie ułatwia im życie (obecnie tak naprawdę polskie władze nie mają możliwości za bardzo kontrolować napływu takich pracowników, bo przyjeżdżają tu bez wiz, a pracują na podstawie oświadczeń pracodawców, więc polskie władze nie mogą odmówić ich zarejestrowania, jeśli spełnione są formalne warunki), natomiast nie zmieniło się nic, jeśli chodzi o pracę Ukraińców w jakimkolwiek innym kraju UE (czyli tam, gdzie muszą uzyskać normalnie zezwolenie, a z tego co wiem, jest ponoć bardzo trudno takowe uzyskać, jeśli Ukrainiec nie ma jakiegoś poszukiwanego wykształcenia, a chce pracować po prostu jako pracownik fizyczny).

  •  
   s...a

   0

   pokaż komentarz

   @luksus2: fakt, czyli żeby utrzymać analogię do USA wszystko się zgadza, tylko że Ukraina awansowała do statusu Kanady :)

   Generalnie nie mi oceniać politykę imigracyjną Polski, ale wygląda mi to na dobrą politykę. System dzięki któremu obywatele Ukrainy mogą legalnie pracować w Polsce a nie mogą w zachodniej Europie brzmi całkiem sensownie.

   Ukraińcy w Polsce to dobra mniejszość, z dużym potencjałem integracji, pracowici i chętnie wykonujący pracę której Polacy w Polsce się nie podejmują (bo ci co się by jej podjęli dawno wyjechali na Zachód...). Dodatkowo z tego co piszesz bez zezwolenia można pracować tylko tymczasowo, co gwarantuje że tylko najlepsi Ukraińcy (ci którzy znajdą pracodawcę który załatwi stałe pozwolenie o pracę) zostaną na stałe. Kraje Europy Zachodniej powinny się od nas uczyć jak prowadzić politykę imigracyjną a nie krzyczeć "wincyj imigrantów" i brać każdego jak leci...

  •  
   l.....2

   0

   pokaż komentarz

   Dodatkowo z tego co piszesz bez zezwolenia można pracować tylko tymczasowo, co gwarantuje że tylko najlepsi Ukraińcy (ci którzy znajdą pracodawcę który załatwi stałe pozwolenie o pracę) zostaną na stałe

   @sakfa: Tak, na podstawie oświadczenia można pracować tylko przez 6 miesięcy w ciągu 12 kolejnych miesięcy, z tym, że po 3 miesiącach pracy na podstawie oświadczenia, istnieje możliwość skorzystania z uproszczonej formy uzyskania standardowego zezwolenia na pracę (bez konieczności przeprowadzania testu rynku pracy), które może być wydane już na 3 lata.

   Jeśli chodzi o samą ideę tej polityki, to też uważam ją za dobrą jako pewien model, ale mam wrażenie, że trochę przytłoczył nas jej sukces. Po prostu Ukraińców w Polsce zrobiło się naprawdę dużo, być może za dużo, mówi się, że jest około 1,5 miliona, a ukraińscy eksperci spodziewają się około 2 milionów na koniec 2017 roku, co stanowi liczbę prawie dwukrotnie większą, niż polscy imigranci w UK (pomijając fakt, że UK jest od Polski ludniejsza).

  •  
   s...a

   0

   pokaż komentarz

   @luksus2:

   trochę przytłoczył nas jej sukces (...) Ukraińców w Polsce zrobiło się naprawdę dużo

   To fakt, ale jakoś Polska musi sobie poradzić z dziurą demograficzną po masowej emigracji i ogólnego spadku dzietności. ZUS się sam nie wyżywi. Ogólnie to ilość Ukraińców może być przytłaczająca, ale tak długo jak długo jest dostosowana do chłonności polskiego rynku pracy (a tak jest przez ten wymóg tymczasowości zatrudnienia) powinno być OK, póki bezrobocie w Polsce małe i gospodarka chłonie pracowników Ukraińcy przyjeżdżają, przyjdzie kryzys, nie będzie pracy to wyjadą. Tzn tak mi się wydaje :)

   Tak czy siak - wolę żeby Polska drenowała z pracowników Ukrainę teraz póki się da, choćby miało być ich 5 mln niż za 20 lat jak (jeśli) Ukraina stanie na nogi musiał uzupełniać siłę roboczą Turkami albo milionami Hindusów. Mam tylko nadzieję że nowi Ukraińcy są porządnie polonizowani w kolejnym pokoleniu i gdzieś tam mamy wymóg znajomości języka polskiego przez rozdaniem kart stałego pobytu i posyłamy ukraińskie dzieci do polskich szkół. To jest tak bliska kultura że już pierwsze pokolenie Ukraińców urodzonych w Polsce po przejściu przez polski system edukacji powinien czuć się (i właściwie to być) Polakami.

  •  

   pokaż komentarz

   do tej pory podstawą była wiza typu D,

   @luksus2: również wiza typu C (chodzi o cel wizy 5 lub 6) C- krótkoterminowa do 90 dni, D - długoterminowa do 365 dni :))

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli chodzi o samą ideę tej polityki, to też uważam ją za dobrą jako pewien model, ale mam wrażenie, że trochę przytłoczył nas jej sukces. Po prostu Ukraińców w Polsce zrobiło się naprawdę dużo, być może za dużo, mówi się, że jest około 1,5 miliona, a ukraińscy eksperci spodziewają się około 2 milionów na koniec 2017 roku, co stanowi liczbę prawie dwukrotnie większą, niż polscy imigranci w UK (pomijając fakt, że UK jest od Polski ludniejsza).

   @luksus2: założe sie że na dzień powiedzmy 10 stycznia 2017 roku polaków było więcej w uk niż ukraińców w polsce... oni tu w większości przyjeżdżają do zbioru owoców czy warzyw i wyjeżdżają na jesieni do domów, a że w tym roku większość owoców przemarzła to przyjedzie ich dużo mniej niż rok temu...

  •  

   pokaż komentarz

   @Neurotok: @dawid123321: Nie każdy przedsiębiorca jest Januszem Biznesu. Myślę, że pensje pójdą w górę jak tylko państwo obniży koszty pracy.

  •  
   l.....2

   +1

   pokaż komentarz

   oni tu w większości przyjeżdżają do zbioru owoców czy warzyw i wyjeżdżają na jesieni do domów

   @siodemkaxx: Nie powiedziałbym, że obecnie ta grupa stanowi większość. Jeszcze 3-4 lata temu tak, ale dzisiaj już chyba więcej Ukraińców pracuje w budowlance, w fabrykach, masarniach, na magazynach, na sprzątaniu, jako pomoc domowa itd., więc nie są to typowo sezonowe prace.

   @jumbson: Tak, masz rację, natomiast w praktyce była to przeważnie wiza typu D.

   Mam tylko nadzieję że nowi Ukraińcy są porządnie polonizowani w kolejnym pokoleniu i gdzieś tam mamy wymóg znajomości języka polskiego przez rozdaniem kart stałego pobytu i posyłamy ukraińskie dzieci do polskich szkół.

   Tak, sam znam parę rodzin, gdzie rodzice przyjechali do Polski kilka lat temu i sami po polsku mówią tak średnio (pracują głównie w ukraińsko- albo rosyjskojęzycznym środowisku), ale dzieci chodzą do polskiej szkoły i po polsku mówią tak jak polskie dzieci (o ile oczywiście dziecko zaczęło chodzić do polskiej szkoły w młodym wieku), w zasadzie służąc rodzicom jako tłumacze nawet przed nauczycielami.

   . To jest tak bliska kultura że już pierwsze pokolenie Ukraińców urodzonych w Polsce po przejściu przez polski system edukacji powinien czuć się (i właściwie to być) Polakami.

   Z tym jest różnie, weźmy pod uwagę nawet naszą tradycyjną ukraińską mniejszość wysiedloną do północnej Polski w ramach Akcji Wisła. Mimo tego, że przeszło już 70 lat i już nawet nie jedno, ale 3-4 pokolenia, to nadal w spisach deklarują się jako Ukraińcy (ewentualnie podają dwie narodowości), uczęszczają na zajęcia języka ukraińskiego itd., choć ich ojczystym językiem jest już raczej polski. To zależy od tego, w jakie środowisko się trafi, ciężko powiedzieć jak to będzie z obecną falą imigrantów z Ukrainy, Polska jeszcze nie miała takiego doświadczenia, choć sądzę, że będą asymilować się szybciej niż ta oryginalna ukraińska mniejszość, bo imigranci przyjechali tu dobrowolnie, nie mają do Polski takich pretensji i polskość jest dla nich symbolem nowoczesności i dobrobytu.

   Ale wiadomo, różnie jest, tak samo jak z Polakami w USA. Być może za paręnaście lat będziemy mieli silną grupę "Polaków ukraińskiego pochodzenia", dla których tradycje obu kultur będą tak samo ważne.

 •  

  pokaż komentarz

  Czyli Wrocław będzie nimi jeszcze bardziej zaj?!#ny czy też zaczną jeździć do raicha?

 •  

  pokaż komentarz

  Od wielu lat mówiłem, że tak będzie.
  Unia potrzebuje robotników, BIAŁYCH robotników, bo kolorowi się nie sprawdzili.

  Od lat wszyscy, również "nasi" się jarają, że hurr durr Ukraińcy nam uratują demografię/ekonomię itd.

  A ja mówiłem, że gówno, bo te wszystkie umowy i unie to tylko narzędzia i papiery, jak "zachód" uzna, że potrzebuje Ukraińskiej biomasy, to ją weźmie w 5 sekund.
  I właśnie to robi.
  A teraz zróbcie zrzuty ekranu, żeby mieć bekę za kilka lat - gdy zajdzie potrzeba, tak samo się otworzą swoje rynki pracy na Białorusinów, a może nawet na Rosjan.
  A potrzebują ich nie tylko do pracy, ale również dlatego, że Europejczycy ze wschodu są dużo, dużo mniej zdemoralizowani niż "zgniłki" na zachodzie - mężczyźni nadal chcą być mężczyznami, kobiety nadal chcą mieć dzieci - a wszyscy są gotowi do ciężkiej pracy.

  Tajemnicą poliszynela jest, że już od dawna w UK jest masa Rosjan, którzy sobie przez Litwę/Łotwę/Estonię załatwiają lokalne obywatelstwo, by móc wyemigrować do EU.

  Jedno co mnie cieszy, to że Janusze Biznesu trochę się zesrają.
  Może podrożeją truskawki, ale na to też od niedawna mamy patent, bardzo ciekawy.

  źródło: 1248875475689.jpg

  •  
   d........u

   +11

   pokaż komentarz

   @Opornik: a kto tak Cię śledzi, że ciągle powtarzasz czego to nie mówiłeś ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   którzy sobie przez Litwę/Łotwę/Estonię załatwiają lokalne obywatelstwo, by móc wyemigrować do EU.

   @Opornik: To ciekawe, bo z tego co wiem to Litwa, Łotwa, Estonia bardzo niechętnie nadaje obywatelstwo Rosjanom. Reszty nawet nie komentuje, bo to nie ma sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Opornik:

   A teraz zróbcie zrzuty ekranu, żeby mieć bekę za kilka lat - gdy zajdzie potrzeba, tak samo się otworzą swoje rynki pracy na Białorusinów, a może nawet na Rosjan.
   No i właśnie dlatego ten bezwizowy ruch nie jest zrobiony po to.
   Znosić wizy,żeby Ukraińcy do Niemca przyjechali pracować? Na czarno?
   A nie prościej po prostu masowo im te wizy do Niemiec wydawać,i dać np. 3 miliony pozwoleń na pracę?
   Jakoś nie słyszę,o masowo wydawanych zgodach,na zatrudnianie Ukraińców,bo oni już by między sobą o tym mówili.Zlikwidować wizy,żeby zyskać tanią siłę roboczą??
   Idiotyzm i to kompletny.Idiotyzm dlatego,że to działanie kompletnie bez sensu,które do tego nic nie daje.Gdyby to była jedyna możliwość zyskania takiej siły to ok.Ale przecież nie jest i są sposoby prostsze.Wystarczy,że Niemcy ogłoszą w mediach,że chętnie przyjmą uchodźców z Ukrainy,zapewnią lekcje języka,pomoc na początek,i odpowiedni befehl dla urzędników,że mają dawać zezwolenia bez ograniczeń i nie utrudniać...i część ludzi ruszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem: 90 dni. Okres testowy.

   Idiotyzm i to kompletny.Idiotyzm dlatego,że to działanie kompletnie bez sensu,które do tego nic nie daje.Gdyby to była jedyna możliwość zyskania takiej siły to ok.Ale przecież nie jest i są sposoby prostsze.Wystarczy,że Niemcy ogłoszą w mediach,że chętnie przyjmą uchodźców z Ukrainy,z
   Widzę, że jesteś ekspertem od polityki i ekonomii. Może powinieneś wysłać CV do Merkel? Ewidentnie wiesz lepiej co dla ich ekonomii lepsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Opornik:
   A co lepsze? Masz ich za idiotów? Ryzykować hordę pracowników na czarno,gdy można im wydać legalne pozwolenie,a co za tym idzie,mieć chociaż jakiś wgląd w to ile ich jest i co robią? Gdzie w każdej chwili możesz sprawdzić,gdzie taki Iwan jest zatrudniony?
   Masz rację,Niemcy są mądrzy...lepiej ściągnąć na czarno dając im bezwiz.Żeby nie mieć żadnej kontroli,nie wiedzieć ile ich jest,co robią,gdzie pracują,no i oczywiście,żeby nikt za takiego na czarno nie płacił składek.Tak jest lepiej,prawda,ekonomisto?
   Po co kasa do budżetu,na biednego nie trafiło w końcu,Niemców stać na to.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @DumnyzbyciaPolakiem: Poczekaj chłopie wszystko stopniowo , nie można wlewać wody do gotującego się oleju, trzeba przyzwyczajać społeczeństwo do ludzi ze wschodu , potem gdy już wszystkim będzie poprostu obojętne a temperatura się obniży to wysadzi się zaporę i siuuup .

  •  

   pokaż komentarz

   @fiszifiszi:
   Ja jestem zdania,że nie forsuje się bezwizowego wjazdu BEZ prawa do pracy w UE,żeby ściągać pracowników na czarno.Moim zdaniem nawet Niemcy takich nie chcą,bo jakby chcieli to by wzięli.Za Ukraińcem trzeba się nałazić,Polaka zatrudnić po prostu łatwiej.
   Owszem,lekarzy czy pielęgniarki to by może wzięli,czyli tych co potrzebują.
   Ale ruch bezwizowy im do tego niepotrzebny,wystarczy takiemu dać zgodę na pracę i pobyt.
   Przy czym masz kontrolę nad imigrantem.Nad takim co robi na czarno nie masz kontroli,dziś robi u jednego,jutro u drugiego,przy czym nie dostajesz tych co chcesz.
   Chcesz jednego lekarza,a przyjedzie 10 do zbierania szparagów.Owszem,może i tacy też potrzebni,ale jakiś parytet musi być.Niemcy raczej nie chcą wlania do swojego gara milionów robiących na czarno Ukraińców.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali:
   Właśnie jest odwrotnie niż myślisz. 40% obywateli Łotwy używa rosyjskiego jak głównego języka, widać to jak pracujesz z Łotyszami, co drugi nie zna łotewskiego i rozmawia tylko po rosyjsku, ano właśnie ze względu na korzenie rosyjskie. Litwa już taka skora do ruskich nie jest, ale spotkać kogoś z Litwy, kto deklaruje się jako Rosjanin żaden problem, znam takich osobiście, jeden ma ojca Polaka, urodził się w Litwie, ale czuje się Rosjaninem.

  •  

   pokaż komentarz

   @eth0: ale wiesz, że jeśli twój przodek nie pochodził z terenów przedwojennej Łotwy i Estonii (czy też Litwy) to nie dostaniesz obywatelstwa tych krajów bez zdania egzaminu językowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali:
   A ty wiesz, że pracuje z Łotyszami, którzy ni w ząb nie mówią po łotewsku, a mają paszport łotewski? Nie pisał bym tak, gdybym nie znał takich przypadków. Mieszkam w Anglii i mam tu z nimi na co dzień do czynienia. Myślisz, że pisze dyrdymały ot tak sobie, na dobrą sprawę znam Łotyszkę, która ma polskie obywatelstwo i nie zdawała żadnych egzaminów, bo są od znajomości języka odstępstwa. Zawsze mnie to rozwala jak się wypowiada jeden z drugim, nie mając pojęcia, że ktoś może znać osobiście takie osoby.

  •  

   pokaż komentarz

   @abdullahibnalibali:
   W przypadku tej Łotyszki, jej babka jest Polką, a ona zna całkiem dobrze polski, na tyle że swobodnie z nią pogadasz.

  •  

   pokaż komentarz

   A ty wiesz, że pracuje z Łotyszami,

   @eth0: brawo, typowy dowód anegdotyczny

   Mieszkam w Anglii

   @eth0: łał, niesamowite

   ma polskie obywatelstwo

   @eth0: polskie a łotewskie obywatelstwo, rozumiesz różnicę? Są odstępstwa na Łotwie i Estonii, ale są stosowane rzadko. Dlaczego? Bo na Łotwie i w Estonii 40-35% populacji to byli Rosjanie. Gdyby oni wszyscy dostali obywatelstwo to Rosjanie to partie prorosyjskie wygrywałyby niemal samodzielnie wybory. Wielu z nich dostawało obywatelstwa w różny dziwny sposób, ale nadal 1/3 Rosjan na Łotwie (w Estonii nie wiem, ale pewnie porównywalnie) nie ma obywatelstwa.
   A wiesz dlaczego na emigracji jest więcej rosyjskojęzycznych? Bo rosyjskojęzyczni są biedniejsi od reszty społeczeństwa, a na emigrację udaje się najczęściej margines społeczny i nieudacznicy (czyli Rosjanie), a nie osoby, które u siebie w kraju zarobią tyle co zagranicą. Poza tym rosyjskojęzyczni nie mają wielkich więzi z Łotwą i mają w dupie tamten kraj, w którym w sumie ich też nie chcą.

   tej Łotyszki
   @eth0: jej babka pochodziła w Dyneburga?

  •  

   pokaż komentarz

   @Opornik: Uprawiasz truskawki w swoim ogródku?

  •  

   pokaż komentarz

   Europejczycy ze wschodu są dużo, dużo mniej zdemoralizowani niż "zgniłki" na zachodzie - mężczyźni nadal chcą być mężczyznami, kobiety nadal chcą mieć dzieci

   @Opornik: Jaja sobie robisz?
   Szczególnie Rosjanie - chodzące wzory moralne!
   Tam 1/4 mężczyzn umiera przed 55 rokiem życia (głównie z przepicia), procent (oficjalny) społeczeństwa będący nosicielem HIV jest kilka razy większy niż np. w Niemczech, kilka milionów obywateli to narkomani (i nie mówię tu o trawce) i biorą najwięcej heroiny na świecie. Ponad 100.000 ludzi umiera tam co roku właśnie w związku z używaniem narkotyków. Do tego korupcja o jakiej Polakom nawet się nie śniło a o kulturze jazdy nawet nie wspomnę (a to bardzo dużo mówi to o narodzie).
   Rosjanki chcą mieć dzieci? Przecież 3/4 krajów w UE ma większy przyrost naturalny niż Rosja. Rosja wymiera tak samo jak np. Polska, więcej ludzi tam umiera niż się rodzi. Na Białorusi i Ukrainie jest pod tym względem jeszcze gorzej. A skoro już o dzieciach mowa, to więcej dzieci ma tam szanse na bycie wyskrobanym niż na doczekanie porodu.
   I kto tu jest "zgniły" moralnie?

   No ale Rosjanie nie noszą rurek i biją gejów (doprawdy szczyty moralne i ucieleśnienie chrześcijańskich wartości), nie to co da zdemoralizowana Europa!