•  

  pokaż komentarz

  To smutne, że co roku jest to samo a rząd aby zapobiegać ,albo chociaż nic nie robić to pcha na siłę ten węgiel i zadowolony zamiast wspierać OZE co działa z powodzeniem w Chinach cz DE , ale oczywiście po podpisaniu pakietu klimatycznego ciśnie się to.. to wręcz fascynujące, że cały czas robiąc to samo władza oczekuje innych wyników. Pozdrawiam :)

  •  

   pokaż komentarz

   W tej chwili fotowoltaika w Niemczech daje 28,5 GW, więcej niż wynosi szczytowe zapotrzebowanie w Polsce (22 GW).
   http://www.sma.de/en/company/pv-electricity-produced-in-germany.html
   http://www.pse.pl/index.php?modul=8&y=2016&m=7&id_rap=111

  •  

   pokaż komentarz

   @Czessplejer: Jest jeszcze nadzieja w rządzie, że Polacy wyjadą na zachód i będą zużywać mniej prądu w kraju. Taki niecny plan. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Czessplejer: ja tego nie rozumiem, że np enea na prawdę miesza w swojej sieci sporo. Jest mega dużo planowanych przerw na modernizację. Do tego widać że ciągną nowe linie to tu to tam. A wystarczy trochę ciepła/deszczu/wiatru/burzy i pół powiatu nie na prądu.

   pokaż spoiler Wiem bo monitoruje sporo miejscowości (zawodowo)

  •  

   pokaż komentarz

   @JohnnyFajf: Wszystko fajnie dopóki świeci słońce, wystarczy że zajdzie za chmurę i ilość produkowanej energii leci na łep na szyję.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukas288: To prawda, ale nie uwzględniasz rozproszonej generacji, której jedna chmura niestraszna.

  •  

   pokaż komentarz

   @JohnnyFajf: Na Polskie warunki to nadal pogoda nam nie sprzyja. Ilość słonecznych dni jest zbyt niska.
   Kolega nawet sprawdzał czy dałoby radę zasilić schronisko w górach. No i wyszło, że nie ma opcji. Nawet pomijał fakt, że brudzenia się paneli co zmniejsza ich sprawność, która i tak jest niska max 12%, a w testach w lab producenci uzyskują 20%. Dodaj do tego koszt przekształtnika i najlepiej baterię kondensatorów.
   Reasumując. Ładnie wygląda, fajnie się pochwalić sąsiadowi (niech kiśnie z zazdrości (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) ) ale nie będzie z tego nic sensownego

  •  

   pokaż komentarz

   enea na prawdę miesza w swojej sieci sporo. Jest mega dużo planowanych przerw na modernizację. Do tego widać że ciągną

   @mysz0n: dużo strat jest na liniach bo przestarzałe też także na tym rejonie nie jest kolorowo , ps za co ja dostałem tyle minusów?

  •  

   pokaż komentarz

   @Czessplejer: może to, że wspomniałeś o OZE, może to że pisałeś o władzy. Nie staraj się zrozumieć wykopu. Tu za ten sam wpis możesz raz dostać grad minusów a raz być w top plusowanych. been there done that( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mysz0n: Dzięki za odpowiedź . :) pozdrawiam
   Nawiasem mówiąc robie specjalizacje z OZE więc chyba wiem lepiej niż większość wykopków , ale co poardzićxD

  •  

   pokaż komentarz

   @Czessplejer: nie wiesz. na każdego magistra inżyniera, nawet doktora profesora znajdzie się x wykopów wiedzących lepiej. Tu chyba bardziej chodzi o to, kto pierwszy da plusa/minusa, jak przewaga plusów to jadą z koksem( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Czessplejer: robisz specjalizacje i nie wiesz że bez modernizacji sieci to same OZE nic nie dadzą? No ale w sumie robisz specjalizacje z OZE, a nie z sieci xD

  •  

   pokaż komentarz

   @Angel_of_death: no okej , ale w komentarzu poniżej też wspomniałem o sieci, ale masz racje generalnie .bo to duży problem

  •  

   pokaż komentarz

   sprawność, która i tak jest niska max 12%, a w testach w lab producenci uzyskują 20%.

   @lukas288: nie rozumiem fetyszu sprawności (pomijam, że używane tylko w kontekście PV). Odbiorcę czy operatora sieci nie obchodzi sprawność ogniw (na ten moment miejsca na ogniwa nie brakuje), a cena i charakterystyka oddawanej do sieci energii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Czessplejer: robisz specjalizację i nie wiesz, że OZE jest u nas nierentowne? Wiatry jako takie, technologii wiatraków pionowych nie widzę, a słońca mało nawet na wschodzie. Z elektrowni wodnych to wiem, że coś mamy na zachodzie, geoterma to nie OZE i tak temat się zamyka. Mamy potencjał na biopaliwa, a poza tym to już tylko elektrownie jądrowe zostają do wyboru.

  •  

   pokaż komentarz

   @babisuk: dobrze mówisz, dla podejmowania decyzji o inwestycji znaczenie ma zł/kWh, a nie sprawność.

  •  

   pokaż komentarz

   @babisuk: Wierz mi, fetysz sprawności występuje wszędzie, od wiatrowych, przez wodne kończąc na jednostkach wytwórczych w elektrowniach zawodowych. Znając warunki pogodowe np. ilość dni słonecznych, kąt padania słońca czy prędkość wiatru, chcesz wiedzieć ile jesteś w stanie energii wyprodukować, aby dobrać resztę aparatury tj. ilość ogniw, moc silnika czy zabezpieczenia/łączniki. Ale nagle okazuje się, że masz przewymiarowanie, bo nie uwzględniłeś strat itp.
   Więc "fetysz" strat ma znaczenie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A po drugie, nie w każdym miejscu możesz postawić PV, jest to zależne m.in. od warunków zagospodarowania terenu.
   Dodatkowo powinno się przynajmniej rok przeprowadzać pomiary interesujących Cię parametrów, aby wybrać najbardziej optymalne miejsce, kąt nachylenia itp. Możesz tego nie zrobić i liczyć, że uda się.
   Jak już wspominasz o "charakterystyce oddawanej energii do sieci" to jak nie spełnisz wymogów jakościowych to nie dostaniesz koncesji i nie będziesz sprzedawać energii do sieci. Czyli należy liczyć się z zakupem jakiś filtrów.

 •  

  pokaż komentarz

  A jak mają tylko powstać nowe linie energetyczne to wszyscy na trasie protestują... miała być linia 400 kV Kozienice - Ołtarzew, przez protesty nie będzie jej nigdy. Tu nie chodzi o to czy oże czy konwencjonalna energetyka. ŻADNA elektrownia nie wypchnie mocy jak nie będzie miała czym wyprowadzić jej w kraj.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie dadzo bo sie bojo.

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego nikt jeszcze nie zajął się Gradem który dostawał pieniążki za fikcyjną elektrownie atomową?

 •  

  pokaż komentarz

  20 stopień zasilania, ze względu na duże zainteresowanie filmem prosimy Państwa o wyłączenie odbiorników