...
 •  

  pokaż komentarz

  Strażak ma poprostu wiedzę. Dobrze wyszkolony. Pełna butla z gazem NIGDY NIE WYBUCHNIE w takich warunkach.

  Wybuch nastąpi dopiero, gdy wiwiększość gazu ulortni się, cisnienie w butli drastycznie spadnie, a butla zassie powietrze. Wtedy dopiero w butli powstanie mieszanka gazu i tlenu, która wywoła wybuch.

 •  

  pokaż komentarz

  Jakas konkretna przyczyna ze nie leja wody po plomieniu/zaworze ? moze woda odciela by powietrze i zgaslo by same.

 •  

  pokaż komentarz

  Na końcu polewają butlę zimną wodą, żeby obniżyć ciśnienie gazu.

 •  

  pokaż komentarz

  tak długo jak się pali to jest pół biedy, źle się robi jak gaz się kończy i może płomień przeskoczyć do środka :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bighard: czemu dostajesz minusy?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @bighard: Jak gaz się kończy i jest go na tyle mało że moźe zassać do środka to już ryzyko jest znikome, nawet jak jebnie to mała szansa by rozerwało butlę, jeśli jest chłodzona. Bo jak jest przegrzana to może być nieciekawie. W tym wypadku była chłodzona więc ryzyko minimalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @a665321: bo się myli i osoby które plusują także się mylą co do tego stwierdzenia, że źle się robi gdy gaz się kończy. To bujda powielana przez telewizję a następnie ludzi, którzy się nie znają a się wypowiadają.

   Pracuje nieraz przy zbiornikach gazowych przydomowych jak i podczas podłączania i serwisowania instalacji gazowych.
   Wybuch nie następuje z przyczyn wypalenia się gazu. Gaz aby się palił potrzebuje od 5 do 15% powietrza w mieszaninie. Gdy się wypala z zbiornika, to powietrza w nim nie ma. Prosta zasada hydrodynamiki. W zbiorniku jest ciśnienie wyższe niż ciśnienie atmosferyczne, czyli w zbiorniku zmniejsza się ciśnienie gazu i wypala się poza butlą. Gdy ciśnienie będzie coraz mniejsze i mniejsze to płomień będzie coraz mniejszy ale ciśnienie w zbiorniku będzie nadal spadać. I teraz co się stanie jak ciśnienie się wyrówna? Płomień zgaśnie. Powietrze nie wskoczy magicznie do środka butli i tam nie zrobi bum, chyba że na sam koniec nagle zmniejszy się drastycznie temperatura i zmniejszy się objętość gazu co spowoduje zassanie, ale to też mało prawdopodobne, ze względu na długotrwałe chłodzenia takich palących się zbiorników. I tak na prawie sam koniec zazwyczaj leje się w stronę ognia by go zgasić, wtedy można podejść i zabezpieczyć butle.

   Prosty przykład dlaczego to jest bujda aby przez palący się zawór doszło do wybuchu.
   Obejrzyjcie sobie filmiki jak to strażacy trenują na takich butlach. Co robią z nimi? Zapalają i czekają aż gaz się będzie wypalał do końca czy robią coś innego? Robią coś innego, a przez coś innego rozumie się wsadzanie butli do ogniska. Wtedy następuje powolny wzrost temperatury co przekłada się na wzrost ciśnienia. Ciśnienie wzrasta aż nagle bum, ścianki zbiornika są rozsadzane.
   Wszelkie relacje w TV z wybuchu butli to właśnie te rozsadzenia przez ciśnienie wewnątrz zbiorników. A że w TV utrwaliło się to jako spalanie się ognia przez zawór to co innego.
   No i jeszcze coś, jak dochodzi do takich wybuchów? Zazwyczaj mały pożar przy butli zwiększa jej ciśnienie aż ją rozsadza, potem( jeśli ognia nie zdmuchnie wybuch) może się wytworzyć mieszanka łatwopalna która powoduje drugi wybuch.

   I tyle.

   pokaż spoiler Pewnie zaraz jakieś minusy załapie, bo komuś zniszczyłem światopogląd

  •  

   pokaż komentarz

   @radzio541: Co robić, jak nie jesteśmy strażakiem - a butla się nam zapali? Zakładam, że w takim miejscu, że straży daleko, oj daleko.

  •  

   pokaż komentarz

   @a665321: @bighard: Dostaje minusy bo to bzdura. płomien nie "przeskoczy" do środka. Nie ma tlenu w srodku, więc płomień nie miałby jak się podtrzymać. Dodatkowo w butli jest wyższe ciśnienie niż na zewnątrz.

  •  

   pokaż komentarz

   @bialy100k: Ja bym jej nie gasił bo ulatniający się gaz może stworzyć mieszankę wybuchową. I powinniśmy taką butlę schłodzić wodą. Ale najlepiej doinformować się na 998. Trochę gorzej mamy jak pożar jest w pomieszczeniu i butla wypala nam ściany :)

  •  

   pokaż komentarz

   @radzio541: @bartek_j: to czemu ja dostaje minusy? czy wykop to aż tak patologiczna społeczność że zadawanie pytań i kwestionowanie plusowanych/minusowanych odpowiedzi jest naganne?

  •  

   pokaż komentarz

   @a665321: A czy ja wstawiam minusy ? Inna sprawa że kolega @bighard: myli się, gdyż opisywane przez niego zjawisko "przeskoczenia" płomienia do butli jest zwyczajnie niemożliwe. Poza tym taki płomień w butli w której nie ma tlenu zgaśnie natychmiast. Za propagowanie bzdur należą sie minusy.

  •  

   pokaż komentarz

   @a665321: tego nie ogarniesz. Ja się cieszę że zadałeś to pytanie bo mogłem Tobie i innym wyjaśnić dlaczego wybuch jest niemożliwy ;)

 •  

  pokaż komentarz

  Kurde uwielbiam was ludzie, już miałem pytać eksperta dlaczego nie leją na ogień tylko na butlę a tu od razu wyjaśnienie. Props ( ͡° ͜ʖ ͡°)