•  

  pokaż komentarz

  Koncepcję Piłsudskiego dot. Międzymorza odgrzali... właśnie Amerykanie. Wiem, że to brzmi obrazoburczo (bo "Poland stronk"), ale obecna realizacja wyszła właśnie od nich.

 •  

  pokaż komentarz

  Goracym głowom polecam chłodną ocenę szans na Międzymorze wg dra Sykulskiego.
  https://youtu.be/DWey2-MarCc

  Bardzo rzeczowa polemika od 20:15.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie bedzie zadnego Miedzymorzna, z prostego powodu - Polacy ze soba nie potrafia sie dogadac w ramach jednego panstwa, a co dopiero kooperowac z sasiadami na poziomie federacyjnym;

  •  

   pokaż komentarz

   @rol-ex: oj tam, oj tam. to ze mamy tu 7 wywiadów od 200 lat nie przeszkadza nam nadal istniec. Juz tylko lata nas dzielą od tego - kiedy nasi przeciwnicy - jak francja, niemcy, brytania, rosja - nie beda mieli armi zeby nam zagrozic.
   jest tez coraz wieksze zainteresowanie polityką wsród młodych. Wystarczy teraz ich doedukowac.
   Sbki zdychaja. Bedzie dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   jest tez coraz wieksze zainteresowanie polityką wsród młodych. Wystarczy teraz ich doedukowac.

   @neviu:w Polsce kazdy sie interesuje polityka, a mlodym wystarczy pozwolic myslec samodzielnie - sa wystarczajaca bombardowani propaganda... caly problem sprowadza sie do tego, ze Polacy wola sie spierac, aznieli wspoldzialac - stulecia mijaja, a narod jak byl klotliwy, tak i jest...

  •  

   pokaż komentarz

   @rol-ex: A ja uważam, że potrafimy się ze sobą dogadywać. Wystarczy popatrzeć na marsze niepodległości, czy wynik ostatnich wyborów. Sztuczny tłok i iluzję niezgody robią za to nieprzychylne Polsce środowiska, które na szczęście są jedynie marginesem.

  •  

   pokaż komentarz

   A ja uważam, że potrafimy się ze sobą dogadywać. Wystarczy popatrzeć na marsze niepodległości, czy wynik ostatnich wyborów.

   @MrocznyBrokul: mowisz o wyborach parlamentarnych gdzie frekwencja wyniosla 50%, czy prezydenckich, gdzie oscylowala wokol tej liczby? (odpowiednio 49- i 55-procent); swietowanie niepodleglosci organizowane w formie 15 roznych protestow i zgromadzen (w samej Warszawie), tez mi srednio pasuja do twojej tezy

  •  

   pokaż komentarz

   @rol-ex: Pięćdziesięcioprocentowa frekwencja to jak na nasze warunki dużo, ale miałem na myśli wyniki wyborów i wysoki procent głosów jaki uzyskało PiS. Co do obchodów dnia niepodległości, to tylko w Warszawie jest problem z różnego rodzaju kontrmanifestacjami, ale są one marginalne. Największy marsz od lat to MN.

  •  

   pokaż komentarz

   @rol-ex: naród kłótliwy. ale naród. granic nie mielismy, a narodem bylismy.
   Beznadziejnie też wierze w powrót króla.

   jak taki gnoj jak walesa byl w stanie nas zjednoczyc... to po przegonieniu obcego wywiadu - jak trudne to moze byc? Jedna kadencja prawicy. Tyle nas dzieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @rol-ex:

   caly problem sprowadza sie do tego, ze Polacy wola sie spierac, aznieli wspoldzialac - stulecia mijaja, a narod jak byl klotliwy, tak i jest...
   Były zabory każdy się spierał teoretycznie jak wszystko powinno wyglądać nie mając wpływu na nic bo byliśmy pod obcymi rządami. Najważniejsze teraz to tylko utrzymać niepodległość jak najdłużej a Polacy już sami wypraktykują z czasem na błędach jak powinno być optymalnie. Potrzeba tylko czasu bez kolejnych rozbiorów.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe byłoby AMA z Jackiem Bartosiakiem. "Czy wolałby Pan walczyć z jednym krajem hartlandu wielkości Rosji, czy z setką krajów rimlandu wielkości Danii?"

 •  

  pokaż komentarz

  Ta mapa Międzymorza/Trójmorza z wideo na YT jest niezgodna z tym, jakie kraje będą uczestniczyć na szczycie Trójmorza.

  Państwa Trójmorza to 12 krajów Europy Środkowo-Wschodniej: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia i Węgry. Poniżej mapka obrazująca o które kraje chodzi. Ładnie widać ABC - Adriatyk, Bałtyk, Czarne (morze). Warto dodać że wszystkie są członkami UE, a niemal wszystkie (nie licząc Austrii) członkami NATO.

  •  

   pokaż komentarz

   @MattJedi: jest wiele koncepcji które państwa mogłyby mieć interes brać w tym udział. handlowo to kraje na twojej mapce mogą widzieć sens w zacieśnianiu współpracy, ale to nie wystarczające żeby stworzyć organizm militarny. do tego potrzeba jest wspólnotą biznesowa i wojskowa. Stach przed Rosja może łączyć kraje bałtyckie, Polskę, Czechy, Słowację, Rumunię i być może Bułgarię, ale nie Austrię i Węgry i Chorwację które są za górami oraz oddzielone Bugiem innych krajów od Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @MattJedi: Jezu, tego bajzlu nikt nie ogarnie politycznie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @darck: @thomeq: Ja tylko zaznaczyłem które kraje będą uczestniczyć w szczycie Trójmorza. Nie jest to jakiś mój wymysł, ja tylko zobrazowałem uczestników na mapie i tyle.

   pokaż spoiler A co do zagrożenia rosyjskiego, to tak bardzo na marginesie rzucając, to dr Bartosiak rzucił kiedyś moim zdaniem bardzo interesującym pomysłem, by Polska zbudowała sojusz ze Skandynawią. Finlandia, Szwecja, Norwegia, to są państwa nie tylko takie które mają obawy wobec Rosji, ale i mają coś do zaoferowania pod względem militarnym (w przeciwieństwie do np. naszych przyjaciół Węgier). Nie bez powodu ruskie plują się jak cholera na każdy cień wzmianki o tym, by dołączyć Finlandię i Szwecję do NATO. Ale po cichu, jakby nasi pod parasolem ochronnym USA działali w kierunku międzymorza militarnego ze Skandynawią, które działałoby RÓWNOLEGLE do Międzymorza gospodarczego takiego jakie widzieliśmy na tej mapce co wrzuciłem, to byłoby naprawdę coś. Oczywiście to są takie moje luźne przemyślenia i nic więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   @MattJedi Austria w Trójmorzu? Od kiedy to Niemiaszki będą nam pomagać budować potęgę? Bujda.

  •  

   pokaż komentarz

   @mesulete: Też mnie to zdziwiło, ale będą uczestniczyć w szczycie. Warto zaznaczyć że działali w początkach heksagonale, do tego są niewielkim krajem w centralnej Europie, więc możliwe że geopolitycznie nie mają wyboru, albo byłby zbyt ryzykowne dla nich z góry odcinać się od tej inicjatywy. A może są taką V-tą kolumną, nie umiem ocenić.

  •  

   pokaż komentarz

   @MattJedi albo kretem :P Austrii bliżej do integracji z Niemcami niz do nas. Tak naprawdę to zakrawa o cud, że na przestrzeni dziejów Niemcy i Austria nie połączyły sie w jedno państwo bo oba te kraje zamieszkuje jeden naród o wspólnym pochodzeniu i wspólnej mowie. Chyba tylko szalonej wizji Habsburgów możemy zawdzięczać to, że do integracji narodu niemieckiego jeszcze nie doszło.

  •  

   pokaż komentarz

   @mesulete: No to jak mówiłem biorę pod uwagę możliwość że mogą być taką nazwijmy to, V-kolumną, lub jak Ty powiedziałeś, kretem. Podejrzliwość w takich sprawach to nie jest wada, sam się zastanawiam. Cóż, zobaczymy co miłościwie nam panujący z tym zrobią, czy wykorzystają okazję (o ile taka faktycznie jest, a jeśli jest, to być może jest nawet dziejowa), czy jednak dadzą się wystrychnąć na dudka tej czy innej stronie. Bo Niemcom i ruskim to byłby bardzo nie na rękę taki projekt.

  •  

   pokaż komentarz

   @MattJedi no pożyjem obaczym. Ale nie podoba mi się to parcie na Trójmorze, w takim sensie, że mam wrażenie, iż za szybko chcemy przejść droge od pucybuta do milionera. A w około wilcy. Za szybko. Powinniśmy się nacieszyć tą naszą niepodległością, ułożyć się z sąsiadami, a przede wszystkim zadbać o obywatela by żyło się łatwiej. Osiąść na dobre na mapach świata. A my już snujemy plany o potędze. Oby nam to ością nie stanęło

  •  

   pokaż komentarz

   @mesulete: Najpierw katolicyzm Austrii przeciw protestantyzmowi północy, potem rywalizacja z Prusami, po upadku obu cesarstw było istnienie Frontu Ojczyźnianego, którego lider - Dolfuss (do dzisiaj przez wielu Austriaków uznawany za bohatera) wprost mówił juz o "narodzie austriackim" i był tak antyniemiecki jak tylko się dało. Kolejnym ciekaweym momentem było to jak nawet FPO - austriacka "skrajna prawica" na przełomie XX i XXI wieku ogłosiła, że ich kultura jest co prawda niemiecka,, wspólna dla wszystkich krajów niemieckojęzycznych ale oni są już austriackimi patriotami, choć kiedys byli niemieckimi nacjonalistami ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @mesulete: Tylko że ja nie postrzegam Międzymorza jako idei, w której pełnimy rolę potęgi, z tego co się orientuję to nie o to w tym chodzi. Polska jako największy kraj byłby oczywiście liderem, i np. sami Węgrzy i chyba Rumuni już jakiś czas temu wyrażali takie nadzieje, żeby Polska wreszcie przyjęła rolę lidera w regionie. Ale to byłoby liderowanie równym. Za żadne skarby nie możemy działać tak, jak Niemcy działają w UE, czyniąc z niej swoje podwórko i plac zabaw, dyktując innym co mają robić i zawłaszczając wszystko co się da, kosztem innych. Międzymorze musi być moim zdaniem sojuszem realizującym interesy wszystkich państw stowarzyszonych, nie ignorującym państw mniejszych, lecz właśnie wspierającym je. To nie ma być jakieś imperium, tylko bardziej system wzajemnej asekuracji niepodległości, który w obecnych warunkach - w zamian za pomoc ze strony USA, za pewien parasol ochronny - będzie robił za klin między sojuszem rusko-szwabskim. Tak ja to widzę, i wydaje mi się że o to właśnie chodzi. A przynajmniej mam taką nadzieję.

  •  

   pokaż komentarz

   @mesulete: Niemcy to nie jeden narod tylko tzw. Willensnation ktora polaczyla wola polityczna bo jednej mowy tam niema jest sztuczny twor Hochdeutschu. A mowieniu po 100 latach niepodleglosci Republiki Austriackiej o tym ze naleza do Niemcow to chyba trzeba byc totalnym historycznym ignorantem a swoje teorie historyczne tylko miec z wikipedii i z dyskusji z kolegami przy wodce.

   Jak mnie tacy nacjonalisci jak ty wk?@?iaja czy to niemiecy to p@@%%?#a ze Polska to jakis twor ktory dawno powinnienen byc wcielony do Rzeszy czy to polscy nacjole ktorzy mysla ze Niemcy=Austria.