•  

  pokaż komentarz

  Trochę przesadziłeś z tym, że Brytole mają fioła na punkcie ochrony ppoż. Od kilkunastu lat pracuję w PL w tej branży i mam stałe kontakty handlowe z UK. To co u nich jest drzwiami przeciwpożarowymi u nas nie mogło by być zainstalowane nawet w oborze. Po prostu to nie trzyma podstawowych parametrów ppoż. i nie przechodzi badań ogniowych na wytrzymałość 15 min. To znaczy że po 15 min tych drzwi w czasie piżaru po prostu NIE MA. W Polsce mamy obowiązkowo klasę 60 minut a nawet w niektórych miejscach 120 min. Podobnie jest z innymi produktami ppoż stosowanymi w budynkach. w UK jest pod tym względem katastrofa...

 •  

  pokaż komentarz

  Może ktoś wytłumaczyć czemu te budynki trzeba było oklejać przed deszczem? Co to znaczy przeciekały? Robię w budowlance poniekąd, ale nie wyobrażam sobie postawić strupa i to wysokościowca, żeby trzeba było doszczelniać przed deszczem. Znaczy postawić to tam chuj, ale ktoś to musiał zaprojektować, odebrać etc. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Ja wiem, że budownictwo socjalne to bardzo często syf kiła i mogiła, ale bloki za komuny w PL jak robili to c?$@#wa termoizolacja, c?$@#we wykonczenie, c?$@#we wszystko, ale wystarczy pape zmienić na dachu i nie przecieka... Sprawdzilem srednie roczne opady deszczu. Ledwie, ledwie ponad Polską średnią.

  •  

   pokaż komentarz

   czemu te budynki trzeba było oklejać przed deszczem? Co to znaczy przeciekały? Robię w budowlance poniekąd, ale nie wyobrażam sobie postawić strupa i to wysokościowca, żeby trzeba było doszczelniać przed deszczem.
   @mistrz_tekkena: angielska technolożii, good safe queen.
   U nich przemrażające mury, wilgoć ciągnąca albo od dołu, albo od góry, braki jakiejkolwiek izolacji poziomej i pionowej (myślisz że czemu stare angielskie wnętrza są tak pięknie obijane drewnianymi boazeriami, dodatkowo pogrubianymi "do lamperii"? bo pod nimi wilgoć i zimno!), bloki jak nasza wielka płyta - ale ze szczelinami między płytami, gdzie wchodzi wilgoć i penetruje - to norma, taka kultura techniczna, serio - niby byłe wielkie imperium podstawa połowy cywilizacji europy itd, a nawet z tymi słynnymi dwoma kranami nie mogą do tej pory w wielu inwestycjach zerwać ze starymi przyzwyczajeniami-zwyczajami.

  •  

   pokaż komentarz

   @hrumque czyli wszystko przez kulturę roboty? Masakra. Moja firma kładzie też izolacje fundamentowa. Poziomą, pionową, pełen serwis i jest to standard. Owszem, czasem, zwłaszcza w prywatnych inwestycjach jest to zrobione niezgodnie ze sztuką i podciąga wodę na parter, ale to rzadka sprawa i droga w poprawce. Pozdrawiam prywatnych inwestorów i oszczędności na januszbudach. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ja rozumiem, że w starym budownictwie jest źle, ale to wiadomo. Nie było wiedzy, materiałów i stawiało się takie ulepy. Ale teraz?! Mój ojciec robił to od lat 70 ja ostatnią dekadę i fakt jest lepszy materiał, parę nowinek technicznych, ale to nie jest jakieś nie wiadomo jak skomplikowane!

   Dalej nie mogę sobie wyobrazić łatania ścian w wysokoscipwcu, bo puszczają wilgoć. Masakra! Jeszcze jak ciągnie kapilara z fundamentów to jest wytłumaczalne, bo to trochę więcej czynników i mozliwych błędów. Ale ściany?! Przecież to w ogóle przeczy sztuce. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mistrz_tekkena: Dodam do tego że spora część "budowlańców" pracujących dla "councila" to ludzie którym nie zależy aby wykonać pracę w przynajmniej zadowalającym standardzie i/lub są to zwykli partacze. . Gdzieś na kliszach mam jeszcze kolekcję zdjęć niedociągnięć w instalajach elektrycznych przy których podłączenie ciepłej wody do sedesu to pikuś. Problemem jest budownictwo od połowy lat 60-tych do wczesnych lat 90-tych- nie bez powodu nazywa się je Dogs Houses.

  •  

   pokaż komentarz

   czyli wszystko przez kulturę roboty

   @mistrz_tekkena: może nie tyle kulturę, co takie "zwyczajowe przyzwyczajenia" w każdej dziedzinie życia, w dodatku u nic - o wiele silniejsze niż u nas. Choćby ta herbatka o 17tej. Albo dwa krany z osobno ciepła, osobno zimna. Albo kanalizacja na zewnątrz ściany w tych ich kamieniczkach-domkach. No bo kiedyś nie mieli kanalizacji, to nie było. A potem zrobili znaczy dorobili - to tak było zrobione, po zewnąrz. A jak się nowe budowało - to się budowało tak, jak stare było zrobione - czyli nadal z kanalizą na zewnątrz. A to że zamarza zimą, że w ogóle jest to bez sensu - nikt nawet nie pomyśli by burzyć istniejący porządek świata i prawdy objawione.
   Albo kominy. Muszą być kominy. Nie ważne że są atrapą, bo ani spalinowe ani wentylacji grawitacyjnej to oni nie stosują, ale kominy na dachu zbudowane być muszą.

   Oczywiście teraz to już dawno zanika, zwłaszcza jak buduje "zagraniczna korporacja" na zagranicznym projekcie i zagranicznych (czyli polskich) wykonawcach, ale takie rzeczy jak już zbudowane budynki nie znikną tak szybko ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @mistrz_tekkena: Tu moze nawet nie tyle chodzic o deszcz, co o kombinacje deszcz + wiatr. Mieszkalem kiedys w takim bloku, ze jak padalo i wialo, to przez jakas szczeline wchodzila woda, bo ja wiatr wpychal, a nastepnie szla po precie zbrojeniowym i cieklo na srodku pokoju.

   Wyprowadzilem sie, a oni z tego co wiem, bo znajomi tam mieszkaja, dalej z tym wojuja.

   Z tego samego powodu np. trzeba bylo takim claddingiem oblozyc biblioteke Uniwersytetu w Glasgow...

  •  

   pokaż komentarz

   @mistrz_tekkena: nie chodzi o przeciekanie w dosłownym sensie. Po prostu jeśli ściana, niechby nawet ocieplona, jest zawsze sucha to ma dużo lepsze właściwości izolujące niż ściana która moknie od deszczu, ocieplenia potrzeba mniej a jednocześnie wszystko oddycha.

  •  

   pokaż komentarz

   niedociągnięć w instalajach elektrycznych

   @ab1234: W poprzedniej chacie wywalało mi korki prawie za każdym razem gdy odłączałem coś z jednego konkretnego kontaktu, w końcu się zdenerwowałem i stwierdziłem, że czas zobaczyć co piszczy w tablicy rozdzielczej. Nie jestem ekspertem, znam się trochę, złapałem się za głowę jak zobaczyłem stan tablicy rozdzielczej i kabli do nich idących (np. 5 różnych kabli wchodzących do jednego bezpiecznika...). Zadzwoniłem po znajomego elektryka, Polaka; oto zapis naszej rozmowy po sprawdzeniu elektryki:

   On - Wynajmujesz czy kupione?
   Ja - Wynajmuję.
   On - To już nie. Dzwoń teraz, rezygnuj z umowy i spieprzaj stąd jak najszybciej.

   Dwa miesiące po przeprowadzce przeczytałem w lokalnych wiadomościach o pożarze w moim byłym domku. Z kolei w nowej chacie jak podłączę coś do gniazdka na piętrze, to instalacja zaczyna brzęczeć. Sprawdziłem kontakty i też nie jest zbyt ciekawie. Ale to i tak nic, najlepsze są puszki telekomunikacyjne z BT/ntl. Aby się przekonać o "fachowości" angielskich monterów, wystarczy zajrzeć do takiej właśnie puszki. Polecam wszystkim, którym BT obiecał 20mbit net po miedzi, a realnie miał 2mbit :) Po zabawie z puszką było 20.

   @mistrz_tekkena: Mam konserwatorium (w lato bardziej szklarnia), jako dobudówka. Dom jest semi-detached, czyli po jednej stronie mam sąsiada, a po drugiej nic, sąsiad też ma konserwatorium obok mojego. Pomiędzy ścianami z czystej cegły jest niewielka wolna przestrzeń, jakieś 30 cm szerokości. Oczywiście oba konserwatoria posiadają rynny, które też się stykają aby nie było prześwitu i szczeliny przez którą dostawałaby gdziekolwiek się woda. Tyle w teorii. W praktyce jest tak, że jak popada dłużej niż przez godzinę, czyli za każdym razem w UK, to ściana robi się bordowa od wody. Ktoś spieprzył konstrukcję i jedyne co mogę zrobić, to zburzyć i postawić od nowa.

 •  

  pokaż komentarz

  Skarżyli się, że w budynku są tylko jedne schody, które w dodatku zawalone są wyrzuconymi materacami i innym palnym badziewiem, którego nikt nie usuwa

  No bez jaj.
  Ktoś im podrzucił (na jedyne schody) te wszystkie materace i inne łatwopalne badziewie?
  Kto ma im to usuwać?
  Karaluchy nie ludzie, jak cyganie na słowacji, sami zasyfią, nic nie posprzątają, i jeszcze mają roszczenia i pretensje?

 •  

  pokaż komentarz

  Rok temu we wakacje byłem u znajomych którzy mieszkają blok obok tego co się spalił. Oni akurat mieszkają na 15pietrze i pamiętam jak pewnego razu była awaria obu wind - więc musiałem iść schodami - co mnie zdziwiło to to, że na każdym pietrze były po 2 drzwi - większość z nich ledwo się otwierało, przejścia wąskie i często zawalone jakimś donicami itp Momentami wyglądało to jakby tam nikt nie przechodził przez lata - w sumie pewnie tak było bo kto by chodził z buta na te wyższe piętra? :D
  Trochę mnie to też bawiło jak przed windami stało z 10osób którzy czekali aż ktoś to naprawi - 4-5h zamiast się trochę wysilić i wejść z buta :D

 •  

  pokaż komentarz

  @O_V_O Ostatnio na wykopie było znalezisko odnośnie tego że władzę są podejrzewane o nie podawanie prawdziwej liczby ofiar. W budynku mieszkało około 500-600 osób a liczba uratowanych (potwierdzonych w ten czy inny sposób) to koło 100, czy jesteś w stanie odnieść się do tego?