•  

  pokaż komentarz

  podziekujmy PO

  Dlaczego na zdjeciu jest komuch?

 •  

  pokaż komentarz

  Wystarczyło, że przeszedł nowy prezes, prawdziwy fachowiec i wirtuoz sztuki zarządzania a przy tym jeden z cichych, bo najgłębiej zakamuflowanych, bohaterów walki ze zbrodniczym systemem PRL i od razu taki sukces, ba, pasmo sukcesów! "Dobra zmiana" niech żyje!

  •  

   pokaż komentarz

   @Berbeluchov: Afera Jasinskiego

   Podpisanie wieloletniego kontraktu gazowego bez dokładnego zapoznania się z jego treścią to niejedyny grzech byłego szefa resortu skarbu w rządach PiS Wojciecha Jasińskiego (64 l.). Okazuje się bowiem, że umowa z 2006 roku, na jaką zgodził się Jasiński, nie tylko obciążyła nas droższym gazem na najbliższe lata, ale także wstecz! Jeden z jej zapisów spowodował, że wyższą stawką obłożono też dostawy, jakie Polska już otrzymała. I po zawarciu tego trefnego kontraktu trzeba było dopłacić ponad 600 mln zł za gaz z 2005 roku!
   Jak pisaliśmy, wskutek niefrasobliwości ministra skarbu w rządach PiS Wojciecha Jasińskiego Polska do 2022 roku zapłaci o 18 mld zł więcej za gaz. Jasiński bez analizy zgodził się na zawarcie z Rosjanami kontraktu podnoszącego ceny gazu o 10 proc.

   "Ze względu na ograniczony czas do wyrażenia opinii MSP nie miało możliwości analizy przekazanego projektu Umowy. Nie mniej (…) wyrażam zgodę na zawarcie Umowy sprzedaży gazu ziemnego" - czytamy w piśmie z 15 listopada 2006, podpisanym przez Jasińskiego.

   Okazuje się, że ta suma jest o prawie 600 mln zł większa niż przypuszczano. Wszystko dlatego, że zgodnie z umową musieliśmy dopłacić do gazu otrzymanego jeszcze w 2005 r. czyli rok przed podpisaniem kontraktu. - PiS podważał zasadność zawieranych przez nas umów.

 •  

  pokaż komentarz

  Proszę o wypowiedź kogoś z #pis bo jednak to Niemiecka, powtarzam Niemiecka firma budowała.

 •  

  pokaż komentarz

  Elekrtociepłownia na gaz, w Polsce. To nie przypadek, że próbujemy sobie odciąć stopę, Rosja i nasi komuniści się cieszą.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl: co masz na myśli?

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl: A na co byś wolał? Na wungiel czy na śmieci?

  •  

   pokaż komentarz

   @Janun: @Jowanka: Panowie bordo, kiedy już znudzi się wam pisanie wyrazów z błędem bo hoho to śmieszne i doj?#?% pomarańczce, to chętnie wam odpowiem.
   Od lat plany elektrowni gazowych w Polsce skutecznie są odsuwane, ale pojawiają się nowe jak grzyby po deszczu. Uzależnienie polskiej energetyki od dostaw gazu to zaciskanie pętli na szyi polskiej gospodarki. Abstrahując już uzależnienie od gazu Gazpromu prawo rynku mówi-cena za gaz w takim scenariuszu może tylko rosnąć.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl: nie wiem czy dotarłeś do informacji odnośnie ceny niedawno dostarczonego amerykańskiego gazu... okazało się, że był tańszy niż rosyjski. Do tego dojdzie gaz z Norwegii i Polska może pełnić rolę pośrednika w dostawach gazu na południe i wschód, w tym na Ukrainę i Białoruś. Dlatego wytłumacz mi jak to możliwe, że w sytuacji kiedy na rynku pojawia się kilku nowych dostawców (rośnie podaż) cena może rosnąć???

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl: Musimy odejść od energetyki węglowej ze względu na politykę klimatyczną Unii Europejskiej i całego cywilizowanego świata. Dlatego koniecznością jest mix energetyczny złożony z atomu oraz OZE, z tym że OZE musi być backupowane ze względu na to że nie zawsze wieje i nie zawsze świeci słońce. Jako backup najlepiej sprawdzają się elektrownie gazowe bo najłatwiej je włączać i wyłączać zależnie od zapotrzebowania.

   Oczywiście nie będzie to aktualne jeżeli doprowadzą do wyjścia Polski z UE, ale wtedy będzie mnie to walić, bo na tę okoliczność mam paszport państwa, które z UE na pewno nie wyjdzie nigdy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Janun: >(rośnie podaż) cena może rosnąć???
   Najpierw odpowiem w głupi, naiwny sposób- bo zwiększasz popyt.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: Panie, masz rację,(ja nie wspominałem o węglu jako głównym surowcu energetycznym tylko ty). Lecz gaz jako surowiec jest znacznie bardziej niebezpieczny, bo w dalszym ciągu najwięcej go mamy z Gazpromu.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl: Ale ten blok nie powstał jako elektrownia, bo ktoś wymyślił że teraz będzie elektrownia, tylko przede wszystkim jako ciepłownia na potrzeby rafinerii. A energia elektryczna powstaje w kogeneracji. czyli przy okazji i za półdarmo

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl: czynniki rynkowe kształtujące ceny gazu w tej części Europy były głównie natury politycznej. Kontrakt na dostawę gazu z Rosji zawarty w 1996 i kończący się w 2022 (najdroższy gaz w Europie...) nie zostanie przedłużony, to już pewnie wiesz... Rosja jeśli będzie chciała sprzedawać gaz w takich ilościach, to będzie musiała wstawić kolejnego agenta (jak Pawlak) lub zaproponować Polsce stawki rynkowe po raz pierwszy w swojej historii. Także drożej już było i Rosja zdaje sobie z tego sprawę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: tłumacz tłukom, nie zrozumieją że oprócz prądu rafineria potrzebuje ciepła, do tego jest to też elektrociepłownia z rafinerii to też ciepło dla Płocka.

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl: 1. Bloki gazowe są bardziej ekologiczne.
   2. Wymagają wielokrotnie mniej obsługi, w zasadzie to nie ma się w nich co psuć.

   Ogólnie wolałbym atomowe, ale gazowe teżsą OK. I to nie jest uzależnianie sięod gazpromu, wystarczy dywersyfikacja źródeł, co doprowadzi do konkurencji ceną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Janun: nie, nie był tańszy. Tańszy to on był jak lądował na statku - gdy dotarł do Polski stał się najdroższym gazem jaki kupiliśmy w historii

  •  

   pokaż komentarz

   @dwiqpl jakiej dostawy gazu jak elektrownia w Płocku będzie zasilania gazem z rafinerii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jowanka: warto tez dodac ze oprocz wspomnianej elestycznosci, elektrownia gazowa ma znacznie wyzsza sprawnosc niz weglowa. Pozatym zarowno elektrownia w Plocku i Wloclawku bedzie produkowala pare dla zakladu, a prad z elektrowni w Plocku bedzie wykorzystywany przez rafinerie a nadwyzki beda kierowane do sieci krajowej.

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedy nabór do władz spółki zarządzającej nowym blokiem? Interesują mnie stanowiska prezesa, członka zarządu lub rady nadzorczej. Szykuję właśnie CV.