...
 •  

  pokaż komentarz

  Zawiodło programowanie... czyli człowiek ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasky: człowiek też nie jako ma swoje oprogramowanie, po prostu powielamy błędy, które sami mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @starnak: Nie koniecznie, a wręcz przeciwnie. Zwyczajny człowiek instynktownie uniknie błędu robota. Robot nie ma intuicji. Błędy w programowaniu wynikają z faktu że człowiek intuicyjnie przyjmuje pewne wartości, zmienne i zachowania jako naturalne, kiedy dla robota - nie są.
   Każdy błąd robota = błąd programisty. Taki jest fakt.

  •  

   pokaż komentarz

   Zwyczajny człowiek instynktownie uniknie błędu robota. Robot nie ma intuicji. Błędy w programowaniu wynikają z faktu że człowiek intuicyjnie przyjmuje pewne wartości, zmienne i zachowania jako naturalne, kiedy dla robota - nie są.

   @starnak: Otóż to. Dobrym przykładem jest zapytać laika, jak wygląda algorytm zaparzania herbaty. Zwykle powie coś w stylu: biorę herbatę, wkładam do szklanki, włączam czajnik, czekam aż zagotuje się woda, zalewam herbatę.
   Pomija przy tym intuicyjne rzeczy typu: czy jest szklanka? czy jest herbata? czy jest woda w czajniku? czy jest prąd? czy czajnik jest podłączony? czy po włączeniu czajnika nie uległ on awarii i woda się zagotowała? itd. takie rzeczy, które dla człowieka są oczywiste, albo proste w adaptacji, robotowi trzeba wszystko zaprogramować.

  •  

   pokaż komentarz

   @dybligliniaczek: Wiem wiele rzeczy robimy tak mechanicznie, że nawet nie myślimy ile czynników jest do tego potrzebne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paparapet: a co jak program jest dobrze napisany ale przyszedł detal z wada fabryczna i nie trzyma wymiarów? Przesadziłeś z ta ocena i to grubo

  •  

   pokaż komentarz

   @starnak:
   Każdy błąd robota = błąd programisty. Taki jest fakt.
   @Paparapet: nie, nie jest. Jeżeli błąd robota będzie wynikał np z nieprawidłowych danych dostarczonych przez czujnik? Albo spowodowany będzie awarią mechaniczną? Przez siły zewnętrzne?

  •  

   pokaż komentarz

   @dybligliniaczek: Od razu mi się skojarzył mój wykładowca z fotografii, który raczył wszystkich sucharem "jak zrobić dobre zdjęcie". Wszyscy oczywiście w stylu zmierzyć światło, ustawić przesłonę, na co on z pełną powagą "Najpierw zaczynamy od wzięcia aparatu do ręki!". To ile człowiek pomija "oczywistości" prawdę mówiąc sam człowiek często nie ogarnie jak przychodzi do zrobienia takiej listy czynności "co zrobić żeby zrobić", bo niemal zawsze jakaś "oczywistość" mu wypadnie z głowy, zazwyczaj taka najdrobniejsza, której jednak brak takiej maszynie zrobi ogromną różnice.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasky: Wiesz, tak nie na temat, ale fajny z ciebie gość. Czytam twoje wpisy i zawsze chciałem ci to powiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Senthill: Wiesz, tak nie na temat, ale fajny z ciebie gość. Czytam twoje wpisy i zawsze chciałem ci to powiedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paparapet: Jeśli poprawisz błąd w kodzie, maszyna nie będzie już popełniała tego samego błędu. Ludzie często popełniają te same błędy.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: Masz rację, ale tutaj wychodzimy poza sferę programową. Zawodzi hardware, nie software. Swoją drogą software powinien przewidywać diagnostykę, i być tak napisany, aby uniemożliwić wykonanie programu kiedy dane na wejściu są błędne. To nieco bardziej skomplikowana sytuacja, ale dalej uważam że nie jest to błąd maszyny/robota, a błąd inżynierski. Kluczowe elementy/podzespoły powinny być dobrane tak, aby bezawaryjnie wykonywać swoją pracę, często są układy redundantne, obwody i czujniki są podwójne lub potrójne nawet.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: Masz rację, ale tutaj wychodzimy poza sferę programową. Zawodzi hardware, nie software. Swoją drogą software powinien przewidywać diagnostykę, i być tak napisany, aby uniemożliwić wykonanie programu kiedy dane na wejściu są błędne. To nieco bardziej skomplikowana sytuacja, ale dalej uważam że nie jest to błąd maszyny/robota, a błąd inżynierski.
   @Paparapet: czyli nie tylko programista może się pomylić.
   Skąd będziesz wiedział, że dane na czujnikach są prawidłowe? Bo odczyty będą zbliżone do siebie? No i będą- ale wszystkie tak samo złe. Bo się okaże wina leży po stronie obrabianego materiału, składnika itp.

   Do czego zmierzam- nie wszystko przewodzisz, wiec nie możesz mówić, że w każdym wypadku to wina osób projektujacych/programujących robota.
   Druga sprawa- w którym momencie robot bedzie winny wg Ciebie? Nigdy. Zawsze bedzie to wina softu/hardware/otoczenia/diabli wiedza czego.

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: Tak jest. Tak długo, dopóki nie powstanie PRAWDZIWA sztuczna inteligencja, tak długo będzie to wina wszystkiego innego, ale nie samej maszyny. Bo ona nie myśli. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paparapet: jasne że nie myślą, tylko czemu ostatnio kawiarka wyświetliła to na ekranie? Nie wiem czy sie z lodówką nie skumała...

   źródło: embed.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @KrzysiekEire: Mhm, rysunek z iRobot :)
   Daje do myślenia :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Paparapet: tylko serwisant z poczuciem humoru, ale narobił zamieszania :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Senthill: Jeżeli serio tak uważasz, to lepiej zamiast czytać kretyna z wykopu weź książkę. P. Soukupova "Zniknąć", A. Domosławski "Śmierć w Amazonii" albo E. Cline "Player One". Pozdrawiam i powodzenia w wykopowej grze.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @2564 np biorą ślub 3 razy albo więcej.

 •  

  pokaż komentarz

  głupie maszyny - i to one mają w przyszłości rządzić światem? jak nawet keczupu nie umieją na kanapkę nalać...

 •  

  pokaż komentarz

  Robot nie zawodzi. Zawodzi program. Czyli człowiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paparapet: Mogę się zgodzić - tylko nie mówmy nigdy o "inteligentnych" czy "sprytnych" systemach. Co najwyżej o inteligentnych i sprytnych programistach.
   Inną parą kaloszy jest czy można winić motyla z Ohio o burzę piaskową w Teksasie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @friko9: Oczywiście masz rację, co za bzdura nazywać dom "inteligentnym" xD
   Ja mam z tego niezłą bekę, ale tak to jest jak za nazewnictwo bierze się PR.
   Inteligencja maszyn, o ile można tak w ogóle powiedzieć (chodzi o możliwość samodzielnego uczenia się), obecnie jest na etapie bardziej zaawansowanego owada może. Na pewno nie na poziomie zwierzęcia.
   Są roboty które naśladują pewne możliwości ludzi czy zwierząt, ale nie wiem niestety jaki procent (promil) ma dzisiaj zdolność samodzielnego rozwoju programu, czy jego ewolucji. Raczej nie wielki.

 •  

  pokaż komentarz

  Robot-złotówa-żul za kierownicą na podwójnym gazie (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  GIF

  źródło: media.giphy.com (3.98MB)

 •  

  pokaż komentarz

  Ale robot-budowlaniec z flaszką (1:17s-1:28s) oddaje zachowanie prawdziwego pracownika bardzo dobrze ( ͡° ͜ʖ ͡°)