•  

  pokaż komentarz

  Zamach stanu xD. Taki zamach, że wojska waliły do obywateli, nie waliły do samego Erdogana, a po "zamachu" zamknięto opozycję w parę dni na podstawie gotowych list. Seems legit.

  •  

   pokaż komentarz

   Zamach stanu xD. Taki zamach, że wojska waliły do obywateli, nie waliły do samego Erdogana, a po "zamachu" zamknięto opozycję w parę dni na podstawie gotowych list. Seems legit.

   @guilmonn: I nagle poleciało tysiące osób( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: to juz ktorys wykop w ktorym op zaklamuje historie. Ten karaluch sam kazal zrobic zamach stanu.

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: Zamach stanu. Tylko nie zamachiwał się ten co wszyscy myśleli.

  •  

   pokaż komentarz

   @guilmonn: z Gulenem wojnę prowadzono od 2013 r. Pucz dał pretekst, żeby ludzi związanych z jego organizacją zamykać do więzień. Czy zamach stanu zorganizował sam Erdogan? Na razie wszystko wskazuje, że nie, ale na pewno o nim wiedział wcześniej i pozwolił mu się odbyć - nawet go sprowokował nieco wcześniej, kiedy puczyści nie byli jeszcze gotowi.

  •  

   pokaż komentarz

   Ten karaluch

   @HHHHHH: Ty bo amabasador emir się pogniewa

   źródło: starecat.com

  •  

   pokaż komentarz

   @robal14: W Turcji wojsko temperowało polityków średnio co 20 lat, wielu wyższych oficerów pewnie pamiętało ostatni raz. Zamach zaczął się od mediów - tak jak prowokacje, zamachy stanu zaczynają się z reguły od centrów dowodzenia wojska i policji. Mam paru znajomych Turków, żaden nie wierzył w zamach stanu - krążyła po facebooku lista 30 "wątpliwości".

  •  

   pokaż komentarz

   @ToksycznyArek nie twierdzę że zamach był czy go nie było, ale akurat lista krążąca po fb, to nie dowód. Na ogółu różne listy krążące po fb to zwykły bs.

  •  

   pokaż komentarz

   Na razie wszystko wskazuje, że nie,

   @robal14: Jak dla mnie, to ten zamach albo był zrobiony przez kompletnych idiotów, albo przez Erdogana. Inaczej nie da się wytłumaczyć tego, że mając kontrole w powietrzu nie zestrzelili, albo nie przejęli samolotu Erdogana co by im dało praktycznie wygraną. Obcięliby głowę i by było po wszystkim, a jeśli dobrze pamiętam, to ponoć nie wiedzieli gdzie jest jego samolot, chociaż przez jakiś czas byli na jego ogonie, a internauci bez problemu patrzyli na jego lot na flightradar.

  •  

   pokaż komentarz

   @Paco: Jak ktoś mówi, że wie, kto stoi za zamachem stanu w Turcji to ogarnia mnie pusty śmiech. Przy naszym poziomie wiedzy jednoznacznie stwierdzenie jest po prostu niemożliwe. Wszyscy moim znajomi Turcy wierzą, że stał za nim Gulen i nie jest to wersja przesadzona - kaznodzieja miał mocny interes, żeby zakończyć rządy Erdogana. Zresztą już raz próbował rozdmuchując aferę korupcyjną w grudniu 2013 r. - to media Gulena jako pierwsze o niej napisały.
   Z drugiej strony mamy kwestię samolotu, któremu rzekomo skończyło się paliwo akurat jak miał zestrzelić samolot Erdogana - co wydaje się szyte grubymi nićmi.
   Jest też kwestia niedoszłego puczysty, który kilka godzin przed próbą zamachu stanu poszedł do MIT (turecki wywiad) i powiedział o tym, co się będzie działo. To sprowokowało wybuch puczu w momencie, kiedy nie był on gotowy, a ludzie jeszcze nie spali, przez co mogli wyjść na ulice.

   Generalnie polecam teksty pisane świeżo po zamachu - mój o głębokim państwie http://mediumpubliczne.pl/2016/07/zrozumiec-zamach-turcji-cofnijmy-sie-o-20/

   oraz Maćka Komara o wydarzeniach konkretnie z nocy zamachu.
   https://www.facebook.com/maciej.komar/posts/1077660022317775?pnref=story

 •  

  pokaż komentarz

  Którego celem było obalenie Erdogana

  xD

 •  

  pokaż komentarz

  Zamach? Jaki zamach? Ktokolwiek na całym globie wierzy w jakiś zamach stanu w Turcji?

  •  

   pokaż komentarz

   @bb1983: No proste opozycja, dokładająca do pieca i wierząca, że wygrywa xD aż Erdogan mógł odwalić z chirurgiczną precyzją całą opozycję i to ze sporym poparciem społecznym. Tylko troszeczkę za bardzo to pasuje do naszej sytuacji. Dlatego wolałbym aby te jełopy z kodu zamknęły wreszcie mordę, bo tylko szkodzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @bb1983: Ja. Zamach był, natomiast Erdogan go wykorzystał. Powodem jest urwanie się Turcji ze smyczy USA. To nie przypadek, że źródłem przewrotu był Incirlik - baza NATO.

  •  

   pokaż komentarz

   Zamach był

   @katuluu: Oczywiście, że był. Po prostu przeprowadzony przez kogoś innego :)

  •  

   pokaż komentarz

   @StrucelRTFSC: Turcja była potrzebna USA do destabilizacji regionu a odbywało się to przez handel ropą z ISIS czym zajmował się syn Erdogana. Po rozpoczęciu przez Rosjan ofensywy w Syrii odcięto ISIS od handlu ropą, co uderzyło również w interesy Turcji. Niedługo później mieliśmy sytuację z zestrzeleniem rosyjskiego samolotu i eskalacje napięć między Rosją a Turcją. Do planowanego konfliktu jednak nie doszło,a obie strony pogodziły się i zniosły wzajemne sankcje. Dla USA to był znak, że konieczny jest przewrót.

   Przeprowadzony został przez ludzi powiązanych z Gullenem. Erdogan dostał prawdopodobnie przecieki od Rosjan i wyjechał z kraju dla własnego bezpieczeństwa Wrócił, gdy sytuacja się ustabilizowała i wykorzystał sytuację do wzmocnienia swojej władzy.

   W pierwszym godzinach po puczu otoczono natowską bazę Incilrik i aresztowano tureckich oficerów. Frakcja stojąca za puczem otwarcie przyznała, że otrzymała pomoc właśnie z tej bazy, co wskazuje na udział NATO w całym spektaklu.

   Zbieżność przewrotu ze zmianą polityki o 180 stopni raczej nie jest przypadkowa. USA oraz NATO kontrolowały Erdogana przez lata, po czym nagle ten się od nich odwrócił. Na to przynajmniej wskazuje logika wydarzeń.

 •  

  pokaż komentarz

  Jarosław aż dostał wzwodu jak przy oglądaniu rodeo.

 •  

  pokaż komentarz

  Akurat chyba nikt rozsądny nie myśli, że to był normalny zamach stanu. Przeprowadzono go w wyjątkowo dziwny sposób, nie atakowano bezpośrednio prezydenta i jego najbliższych współpracowników. Inspirowany był pewnie przez spiskowców Erdogana, aby móc legitnie pozbyć się opozycji.
  Pragnę zauważyć, że akurat Turecka armia nie raz dokonywała zamachów stanu więc gdyby faktycznie to oni zrobili to pewnie udałoby się im. Moim zdaniem Erdogan wyprzedził ewentualne ich działanie i sam pozbył się tych, którzy mogli mu kiedyś zagrozić.

  Dodam też coś kontrowersyjnego. W tym kraju widzę sporą analogię z Polską. Też ma społeczeństwo nowoczesne chcące zbliżenia z Europą, ale też społeczeństwo mocno religijne. I tak one od lat walczą ze sobą sprawiając, że raz kraj staje się otwarty i nowoczesny a raz bardzo konserwatywny.