•  

  pokaż komentarz

  Obliczanie zdolnosci kredytowej w polskich Janusz Bankach:
  - jesli jestes pracownikiem biurowym, masz umowe o prace (marnujesz 40% pieniedzy), chcesz tyrac przez 30 lat na kupione mieszkanie, to kredyt dostaniesz...

  - jesli jestes przedsieborczym czlowiekem, masz spolke z o.o, wyplacasz sobie z niej 10k miesiecznie i chcesz kredyt na mieszkanie na wynajem, to kredytu nie dostaniesz, bo nie masz zdolnosci kredytowej.

  - Jesli zarabiasz w nietypowy sposob, np. zarabiasz 10k przez google adsense, to rowniej kredytu nie dostaniesz. Nawet gdybys chcial kupic nieruchomosc na wynajem i zarabialbys dwa razy wiecej niz rata kredytowa.

  Nie badaja, czy jestes przedsiebiorczy, nie badaja, czy jestes oszczedny, nie badaja, czy kredytu wywalisz na konsumpcje, czy na inwestycje... lol

 •  

  pokaż komentarz

  Ale wzrosły prowizję. Wnioski złożone od 2 tyg. Czekam... :P

 •  

  pokaż komentarz

  Przy okazji można by wymusić na bankach możliwość zmiany zabezpieczenia kredytu na hipotekę o identycznej lub wyższej wartości. Jest to szczególnie ważne dla ludzi zadłużonych w walutach. Jeśli ktoś "rozsądnie" się zadłużał(jesli mozna tak powiedzieć) i kupował mieszkanie na które go stać -1-2 pokojowe z myślą o wcześniejszej spłacie i zmianie mieszkania na większe za kilka lat to teraz przez zmianę kursu franka/euro/dolara utknął z mieszkaniem i nie może zmienić na większe bo zrealizowałby straty. Często ludzie mają oszczędności na lokatach ale nie mogą kupić większego mieszkania bo kiedyś kupili mieszkanie za 200 tys a teraz kredyt na mieszkanie wynosi 400 tys. Gigantyczna część rynku nieruchomości jest zamrożona bo steki tysięcy rodzin czeka na odbicie kursu złotego do innych walut. Przy okazji odbija się to na naszej demografii. Bo ludzie siedzą w mały klitkach w których wychowywać większej ilości dzieci nie ma jak a jak chcą zmienić na większe to kredyt w walucie blokuje taką zmianę.
  Jeśli bank ma zabezpieczenie kredytu na nieruchomości wartej 200 tys. A klient chce kupić większą nieruchomość -więcej wartą np 400 tys to bank powinien bez dwukrotnego przewalutowania przenieść zabezpieczenie kredytu na proporcjonalną część nieruchomości jeśli klient bierze "kredyt uzupełniający" albo na całość nieruchomości jeśli dopłaca za gotówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: nawet gdyby udało się to komuś przeforsować, w co wątpię, to będzie to dotyczyło tylko nowych kredytów.

   Co do zamrożenia rynku to masz rację, dodaj do tego MDM, przez 5 lat nie możesz ani sprzedać ani wynająć.

  •  

   pokaż komentarz

   @staryalejary11: Dlaczego to miałby być problem dla kogokolwiek? Dla banków to też powinno być korzystne- zwłaszcza jak klient zwiększa wkład własny znacznie lepszy LTV to czysta korzyść dla banków. Tylko, że banki wolą ciąć klientów na przewalutowaniu kredytu i kolejnych prowizjach za wcześniejszą spłatę i udzielenie kredytu. Tylko tu jest problem.

   Ustawa antyspreadowa dotyczyła starych kredytów.

  •  

   pokaż komentarz

   Co do zamrożenia rynku to masz rację, dodaj do tego MDM, przez 5 lat nie możesz ani sprzedać ani wynająć.

   @staryalejary11: możesz. Oddajesz tylko część dofinansowania wtedy. Sprzedasz / wynajmiesz po 4 latach - oddajesz za 1 rok, czyli 1/5 dofinansowania. Sprzedasz pod 2 latach - oddajesz za 3 lata - czyli 3/5 dofinansowania.

   Dla mnie całkiem logiczne i sensowne.

 •  

  pokaż komentarz

  Ustawa zaczyna obowiązywać od 22 lipca czy istnieją jakieś zapisu, rozporządzenia itp., które mówią, ze zacznie obowiązywać później?