•  

  pokaż komentarz

  Oni w przeciwieństwie do Polaków zaczęli walczyć o swoje. Miał być tani pracownik a tu się stawiać zaczęli.

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: Niedługo januszów biznesu nie będzie stać na Ukraińców i z powrotem zaczną zatrudniać Polaków ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: Tak się jęczy na ukraińców, że przyjeżdżają nam płace zaniżać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sor92: janusze będą jeszcze długo kombinować, poszukają sobie tańszych Ukraińców albo ich sprowadzą. Desperaci zawsze byli i będą i ich będą mogli wykorzystywać. Sporo firm robi tak z Polakami i jakoś działają.

   @Skandalizm: i zaniżają. Ci co przyjechali na dłużej lub na stałe zaczynają walczyć o więcej bo opłaty takie same mają jak Polacy. Nawet jak dostaną podwyżki to będą w większości tańsi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: @Sor92: Nie będą. Na Podlasiu zaczynają Ukraińców wymieniać na Gruzinów. W tym kraju jeszcze długo nic się zmieni.

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: Ilu masz tych gruzinów? To mały kraj, więc i też mała populacja. Ukraina ma zniesione wizy, więc ludziom z innych krajów jest trudniej się dostać do nas. Tym bardziej, że ich języki są niepodobne do naszego. Ok, dużo gruzinów zna rosyjski ale armeńczycy i cała reszta? Ich języki są zupełnie niepodobne do naszego, więc im się będzie opłacać jechać dalej na zachód.

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: bo Polacy to naród służalczy, będą robić za tyle ile dostaną i pyska nie otworzą.

  •  

   pokaż komentarz

   Ukraina ma zniesione wizy

   @Skandalizm: na co mają zniesione wizy? może na pracę?

  •  

   pokaż komentarz

   na co mają zniesione wizy? może na pracę?

   @ameliniummm: mają zniesione wizy na wjazd do UE, 3 miesiące mogą przebywać w ciągu 6 miesięcy, ale nie o to chodzi... pozwolenie o pracę dla Ukraińca dostanie nawet osoba która nie prowadzi działalności gospodarczej, marszałek województwa podpisze taki wniosek od ręki... to żaden problem

  •  

   pokaż komentarz

   @JanuszZMiasta Niestety pracowałem w pracach lżejszych i cięższych i się muszę z Tobą zgodzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: Pisałam o tym ostatnio, że mają wysokie oczekiwania to mnie zaminusowali. Każdy HRowiec wie, że Ukraińcy naprawdę mają oczekiwania z górnej półki.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak się jęczy na ukraińców, że przyjeżdżają nam płace zaniżać.

   @Skandalizm: No jak zamiast 2zł na godzinę dostają 4zł to nie zaniżają xD

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: Teściu pracuje jako kierownik budowy, Ukraińcy już zarabiają więcej tzn hmmm koleś który przywozi Ukraińców dostaje za godzinę od łebka więcej niż dostaje Polak. Ile dostają sami zainteresowani ch?! wi. Nie żebym na nich psioczył czy coś bo mi tacy imigranci w ogóle nie przeszkadzają. Ktoś pracować musi a to nie jest tak, że zatrudnia się Ukraińców zamiast Polaków. Zatrudnia się Ukraińców bo Polaków nie starcza. Ale to, że dostają więcej to już jest lekka kpina, zwłaszcza, że z tego co mówi teść to większość c##%% wie o budownictwie, są to jacyś nauczyciele, studenci, sprzedawcy itp. Na kilka ekip się jeden murarz trafił, resztę trzeba wszystkiego uczyć. Ale jak się Polacy nie postawią to dalej będą wykorzystywani taka prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   Ktoś pracować musi a to nie jest tak, że zatrudnia się Ukraińców zamiast Polaków. Zatrudnia się Ukraińców bo Polaków nie starcza.

   @LB55: Nie tyle, że nie starcza. Polacy po prostu za takie pieniądze pracować nie chcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: Ci Polacy co nie chcą pracować/nie chcą pracować za takie pieniądze, to faktycznie jest jedna kwestia(oni nie poszliby do pracy nawet za te kilak złotych za godzinę więcej, bo e praca na budowie to człowiek się zmęczy, socjal lepszy albo wyjechali do UK), ci co pracują i chcą pracować a dostają teraz mniej niż Ukraińcy to inna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @wilma u mojej mamy w spedycji co drugi drajwer to Ukrainiec. Zarabiają na międzynarodowce po 7-8 klocków i mają to w sumie na czysto bo są cały czas w pracy, nie mają wydatków na mieszkanie. Jak ktoś myśli że Ukry to jak polskie seby w UK i chce pracować za grosze na gównoposadach to się myli. Grubo.

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: Problem w tym, że Ukraińcowi potrafią dać podwyżkę a Polakowi każą sp*ć. Przynajmniej u mnie. Nawet teraz. Powoli całe miasto zaczyna stać Ukraińcami. Zrobili kilka lat temu strefę ekonomiczną, miały być zakłady, inwestycje etc. To na razie mamy od 5 lat dwa lokalne zakłady się przeniosły dla ulg, trzeci obecnie buduje drugą halę, która ma Ukrainą stać, Polacy mają tylko być w kierownictwie. Poza tym zakłady te nie zatrudniają ludzi, którzy zwalniają się z tych innych, tak coby ludzie nie wędrowali między jedną halą a drugą plus nieoficjalnie się mówi, o lokalnej zmowie co do płac w przypadku tych kilku zakładów. Ale to tylko plotki. Tyle jeśli chodzi o poprawę bytu lokalnych, zresztą miasto się wyludnia i ma opinię sypialni.

  •  

   pokaż komentarz

   @DannyMurillo: W dalszym ciagu jest tani moim zdaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bardak: Ukrainiec jest mobilny, więc może głosować nogami, a Polak mieszka na miejscu i nie jest mobilny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: armenczycy też znają rosyjski

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: Przecież Polacy też są mobilni, przecież obecny problem z brakiem rąk do pracy z czegoś wynika. Bo chyba nie powiesz, że to wina 500+ tudzież w dwa lata tyle osób odeszło na emerytury/ zeszło z tego świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bardak: jak sobie wyobrażasz mobilność? Nie we wszystkich miasteczkach masz uczelnie, ile dostaniesz za wynajem w małym mieście? Niewiele. Poza tym drugi rodzin ma pracę i co? Jeden zostaje, drugi wyjeżdża, jak sobie wyobrażasz życie rodziny? Ukraińcy nie mają z tym problemów bo tu nie mają korzeni, kawaler sobie przyjedzie i za chwilę może zmieniać. Dokładnie tak jak Polacy w Wielkiej Brytanii.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomaszk-poz: Jakoś w analogicznej sytuacji z 10 lat wstecz jakoś to nie było problemem - chłop zap*la na wyspach, kobieta z dziećmi w Polsce, a czasem oboje rodziców za granicą a dzieci samopas tudzież u dziadków.
   No chyba, że przez mobilność rozumiesz to co w USA, kilka lat tu, nowa praca na drugim kraju kontynentu to się przeprowadzamy i tak kilka razy przez całe życie. Na taką mobilność to raczej Ci większość Polaków nie pójdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bardak: kto zap%@#$%@ał to zap%@#$%@ał. Wtedy na wyspach zarabiało się kupę kasy, a teraz chcesz aby ktoś rozbijał rodzinę dla 500-700zł złotych więcej,a tę różnicę zje wynajem?
   " Na taką mobilność to raczej Ci większość Polaków nie pójdzie" mobilność Polaków byłaby większa gdyby wynajem był w sensownej cenie oraz rynej wynajmu był ucywilizowany (jak w Niemczech) a nie syf w mieszkaniach, meble po dziadku zomowcu i niczego nie zmieniaj. W Niemczech dostajesz wymalowane, oddajesz wymalowane, meble masz swoje.

 •  

  pokaż komentarz

  Wkrótce będą zarabiać lepiej niż Polacy na tych samych stanowiskach, bo Polak to niestety człowiek lubiący być w dupe kopany. Będzie narzekał ale szefowi się nie postawi

  •  

   pokaż komentarz

   Polak to niestety człowiek lubiący być w dupe kopany. Będzie narzekał ale szefowi się nie postawi

   @kam966: Że co?

  •  

   pokaż komentarz

   @Orzechowe: Przecież @kam966: ma rację. Mój kumpel gdzie pracuje jako jedyny postawił się we firmie, bo nie chcieli mu dać urlopu. On na hali z ryjem na majstra wyjechał, inni jedynie się przeglądali i odradzali mu się tak zachować bo,,straci pracę zaraz''. Co się stało? Nagle kierownik zawołał go do siebie i dał mu urlop, tyle ile mu się należało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: Aha, i twój kumpel ma być reprezentatywnym przykładem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Orzechowe: Może z niego wezmą przykład i też zaczną się stawiać ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: Dlaczego zakładasz, że ktokolwiek musi brać z niego przykład?

  •  

   pokaż komentarz

   @Orzechowe: Dlaczego zakładasz, że ktokolwiek nie musi brać z niego przykładu ?

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: Bo takie założenie byłoby potwierdzeniem hipotezy o "Polakach lubiących być w dupę kopanych", wziętej z dupy przez @kam966

  •  

   pokaż komentarz

   @Orzechowe: Swoją tezę oparłem o własne doświadczenia, nie posiadam żadnych statystyk oraz badań na ten temat. Kocham swój kraj i rodaków ale jednocześnie jestem krytyczny wobec kraju jak i współobywateli. Ilekroć miałem nieprzyjemność pracować u typowego januszabiznesu powtarzał się ten sam schemat. Pracownicy byli kiepsko lub bardzo kiepsko opłaceni mimo to oprócz narzekania ze swoją sytuacją nie robili nic.

  •  

   pokaż komentarz

   bo Polak to niestety człowiek lubiący być w dupe kopany. Będzie narzekał ale szefowi się nie postawi
   @kam966: Dorośniesz, pójdziesz do roboty i zrozumiesz, że tak nie jest. Polacy już się szanują, to co blokuje wzrost płac to Janusze i ich "Polak chce podwyższki? To go zwolnię i zatrudnię Ukraińca.".

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Jak widać Ukraińcy szybciej niż my nauczyli się upominać o swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Orzechowe: Znam sporo takich osób co boją się postawić szefowi by dostać podwyżkę. Stoją w miejscu nie uczą się nic nowego, odwalają tylko swoją robotę w jednej i tej samej firmie. Jakiś czas temu byłem świadkiem jak właściciel uświadomił pracowników, że pracują godzinę za darmo bo nie wyrabiają jego normy (której nie wyrabia nikt) a i tak 1500 netto mają. Dopiero w tym momencie odmówili bo tak to pracowali po 9 godz dziennie.
   Sam kiedyś poszedłem do pracy i po tygodniu przyszedł kolejny pracownik na to samo stanowisko, dostał 500 zł mniej netto bo bał się odezwać. Nic z tym nie zrobił nawet jak już wiedział ile kto zarabia.
   Bardzo skrajny przykład firma rolnicza, zatrudnienie cały rok, ale dużo robót sezonowych. Płacą 1500 zł netto co miesiąc a nadgodziny odbierasz w ziemie. W lecie nawet do 16 godzin dziennie, praca w soboty, niedziele i święta. Godziny pracy to godzina pracy, nie ważne kiedy, stawka zawsze taka sama. Pracownicy boją się odezwać.

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966: A przeczytaj jeszcze raz to co napisałem...

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: No spoko, ja też znam sporo mało asertywnych osób. Ale czy to znaczy, że mam na ich podstawie wymyślać jakieś bzdurne teorie?

   Jak widać Ukraińcy szybciej niż my nauczyli się upominać o swoje.
   @kam966: Po raz kolejny wymyślasz stwierdzenia opierające się na niczym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: Kiedyś mówiło się na to kołchoz.

  •  

   pokaż komentarz

   ał, inni jedynie się przeglądali i odradzali mu się tak zachować bo,,straci pracę zaraz''. Co się stało? Nagle kierownik zawołał go do siebie i dał mu urlop, tyle ile mu się należało.

   @Skandalizm: to co piszesz jest standardem... znałem inżynierów, którzy mentalnością nie róznili się od parobka :). Zero sprzeciwu wobec władzy, zero solidarności zawodowej, lizanie jajec itp :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: Można tak robić jeśli ma się jakąś alternatywę. A jeśli mieszka się w Polsce B z regionie z bezrobociem 20% gdzie ciężko o jakąkolwiek pracę to takie postępowanie jest lekko mówiąc nierozważne.
   Zaraz tu pewnie wyskoczą teoretycy życia że hurr durr może się do Warszawki albo do Wrocławia przenieść.

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966: Bo patrząc przez pryzmat mojej roboty - Ukraińcy potrafią się trzymać w kupie a Polacy, a Polacy szkoda gadać. Najpierw wszyscy na hura, lecim do dyrektora, a po drodze ten się wykruszy bo ma kredyt, ten ma dwójkę dzieci, temu drugie się rodzi i powoli z 50 chłopa zostaje 5, którzy mają najmniej do stracenia. I oni już też zaczynają trząść portkami bo w 5 nic nie ugrają a 50 to jedna trzecia zakładu więc siła przebicia. Polakom brak zgrania i solidarności plus podejście - z jakiej paki masz mieć taką stawkę ja ja??

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966:
   Polak ma rodzinę,rachunki, zobowiązania.W tej chwili większość pracowników nie może sobie pozwolić na dłuższy "postój"
   Dodatkowo wielu ludzi pracuje w tej samej firmie czasem wiele lat.Bywa, że od szkoły do emerytury.I co, zwolnic się ? To jak trzęsienie ziemi!Od lat długoletni pracownicy byli pomijani w podwyżkach.Wprawdzie bywały inne przywileje: uścisk szefa, medalik jaki, czy choćby zwolnienie dopiero w drugiej kolejności...
   Do tego dochodzi zawiść.To nasza główna cecha.
   To wszystko pracodawcy wykorzystują przeciw nam.Mają prawo.Nie potrafimy się zorganizować.Jeśli powstanie jakiś związek, jest szybko zawłaszczany albo przez pracodawców, albo- gorzej- przez polityków., którzy chcą wyżej...
   I znowu d... z tyłu...
   A Ukraińcy nie mają nic do stracenia.Jak nasi kiedyś w RFN. Małe- na nasze warunki -wynagrodzenia wystarczą na ich wydatki.Ale widzą że można dostać więcej.Tym bardziej, że wielu ma kwalifikacje przynajmniej porównywalne z Polakami.I pracodawcy o tym wiedzą.I wiedzą, że dobrego pracownika łatwo stracić.A nasz i tak nie ucieknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skandalizm: No to on miał akurat farta, ale innego by np wyrzucili

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion sprawa jest jasna, jak komuś nie pasuje może się zwolnić

  •  

   pokaż komentarz

   @StalySluchacz: Ja i kumpel mieszkamy w Polsce A

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: Boja sie odezwać, bo mogą stracić prace, jest to zrozumiałe. Odezwać sie można jak sie ma odłożona kasę i możliwość znalezienia innej pracy

  •  

   pokaż komentarz

   Zaraz tu pewnie wyskoczą teoretycy życia że hurr durr może się do Warszawki albo do Wrocławia przenieść.

   @StalySluchacz: a czemu by nie? Do warszawy to może bym i nie chciał ale wrocek calkiem przyjemne miejsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @abomito: Czyli w zasadzie nie może być dobrze dla przeciętnego Kowalskiego. Najpierw latami się słyszało, że 10 na Twoje miejsce, teraz Ukraińcy a później co?? Chińczycy za miskę ryżu?? Człowiek we własnym kraju nie może mieć jako takich warunków płacowych i ogólnie szacunku w pracy?? Koniecznie trzeba wybyć za granicę aby mieć dobrze?? W tym kraju nigdy nie będzie dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: ale przecież to ich problem
   są dorośli, mogą pracować za ile im się żywnie podoba
   tak samo Ukraińcy, Chińczycy czy Senegalczycy

  •  

   pokaż komentarz

   @kam966: Jak masz nabrane kredyty na mieszkania itd. to nikomu się nie postawisz bo będziesz bał się, że cię zwolnią. A jeśli szef wie, że masz kredyty i rodzinę na utrzymaniu to ma cię jak psa na smyczy.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Qullion: "dostał 500 zł mniej netto bo bał się odezwać." zgodził się na tyle, tak działa dobór naturalny

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm: część może i się boi odezwać z uwagi na utratę pracy, ale często mogą ją zmienić tylko na pytanie czemu tego nie robią można usłyszeć odpowiedź: nie chce mi się, pracować gdzieś trzeba, szukać trzeba, nie wiem czego można się spodziewać.

  •  

   pokaż komentarz

   @TwojStaryToKorniszon: nie tylko ich problem, zaniżają po części pensje i utwierdzają pracodawców, że jeleni nie brakuje, a są tacy pracodawcy co nie szanują tych za najniższą natomiast cała reszta co chce więcej to konieczne zło i trzeba coś wymyślić by im upierdzielić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bardak:
   Odnoszę wrażenie, że nie prędko.
   Nie mamy jednej warstwy społecznej: inteligencji.Ta, która się tworzyła sie pokoleniami, zginęła w czasie wojny.Polska i państwa baltyckie były tym najbardziej dotknięte.Gorzej było tylko na Ukrainie-tam nie powstała wcale.
   Powstał cały system wladzy, wzorowany i powiązany z Związkiem Radzieckim.W tym samym duchu zostało wychowane drugie pokolenie, które nami rządzi dziś.
   No to jak ma być dobrze?

 •  

  pokaż komentarz

  Powinien być zakaz pośredniczenia pracy, pasożyty

 •  

  pokaż komentarz

  i bardzo dobrze. nie ma nic gorszego dla zniszczenia relacji w spoleczenstwie gdy ktos robi za czarnucha. rownoczesnie likwiduje to widmo problemu z zanizaniem plac dla polakow - jak i wplywa pozytywnie na polepszenie wzajemnych relacji. jestesmy skazani na imigrantow tak czy inaczej - niech wiec beda to imigranci z ukrainy. tu istnieje bardzo duza szansa na poprawienie wzajemne dobrobytu naszych narodow. rownoczesnie tylu polakow ubylo do europy - co przybylo do nas z ukrainy szukac lepszego losu. zatem ciezko nie postrzegac tego jako cos negatywne.

 •  

  pokaż komentarz

  Ukraińcy nie godzą się na niskie zarobki i dostają podwyżki