•  

  pokaż komentarz

  Ile ile,50%? Komuś się chyba sufit na łeb zwalił.

  •  

   pokaż komentarz

   @BaronOpryskus: Dlaczego? Obecnie średnia krajowa to prawie 5 tys. zł. Nominalny wzrost wynagrodzeń 7% rocznie przez 10 lat daje podwojenie tej kwoty. Czyli prawie 10 tys. zł. Więc nie jest to jakoś poza zasięgiem. Oczywiście nie jest to łatwe ale można to zrobić na dużą skalę w Polsce. A nawet jeżeli nie 50% osób w Polsce. To znaczna część Polaków może tyle zarabiać za jakiś czas w Polsce. Tylko trzeba do tego podejść systemowo. Budować kompetencje odpowiednie. Na przykład oferta pracy od headhuntera co jest w tekście to widełki są podane 10-15 tys. zł brutto miesięcznie. A wymagania nie są jakieś z kosmosu.

  •  
   a..q

   +3

   pokaż komentarz

   @MichalStopka_pl: a średnia jak jest liczona? to bardziej życzeniowe niż realne, chyba ze o jakiejś wybranej branży piszesz, handel dragami, wymuszenia

  •  

   pokaż komentarz

   Obecnie średnia krajowa to prawie 5 tys. zł

   @MichalStopka_pl: xD

  •  

   pokaż komentarz

   a średnia jak jest liczona? to bardziej życzeniowe niż realne, chyba ze o jakiejś wybranej branży piszesz, handel dragami, wymuszenia
   @morfis2: Przecież masz wykres. I dokładnie opisane w tekście jakie grupy ile w Polsce zarabiają. Mediana zarobków to było w 2014 roku około 3200 brutto. Po trzech latach czyli w 2017 to będzie około 20 % więcej. Więc pewnie niecałe 4 tysiące teraz. Trochę mniej ale też nie jakiś kosmos aby z tego wejśc na 10 tysi miesięcznie za jakiś czas. Nie za rok ale za 10 lat czemu nie?

  •  

   pokaż komentarz

   Obecnie średnia krajowa to prawie 5 tys. zł xD
   @morfis2: Tak, zobacz na wykres dane GUS, brakuje za ostatnie kilka miesięcy więc jest to jeszcze troch więcej ale średnia krajowa to prawie 5 tysi:

  •  

   pokaż komentarz

   @MichalStopka_pl: ale to nie jest średnia krajowa tylko średnia z wybranych kilku przedsiębiorstw i urzędów.

  •  

   pokaż komentarz

   ale to nie jest średnia krajowa tylko średnia z wybranych kilku przedsiębiorstw i urzędów.
   @mnlf: jest to średnia w sektorze przedsiębiorstw czyli zatrudniających powyżej 9 osób. Ale nie ma tam urzędów. Natomiast ta średnia niewiele się różni od tego co jest w całej gospodarce (narodowej). Tutaj masz cytat: Dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw są publikowane co miesiąc, kwartalnie, a w styczniu za cały poprzedni rok. W 2016 r. wyniosło ono 4 277,03 zł brutto[11] czyli było o 5,7% wyższe od przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej ogółem (4 047,21 zł brutto)., źródło https://pl.wikipedia.org/wiki/Przeci%C4%99tne_wynagrodzenie

  •  

   pokaż komentarz

   @MichalStopka_pl: właśnie mocno się różni bo nie ma ludzi którzy prowadzą własną działalność oraz większości firm (które są za małe).

  •  

   pokaż komentarz

   właśnie mocno się różni bo nie ma ludzi którzy prowadzą własną działalność oraz większości firm (które są za małe).
   @mnlf: Ale przeczytałeś to co napisałem powyżej? I ten link z wikipedii? Zatrudnienie w gospodarce narodowej obejmuje cytuję: "Obejmuje wszystkie podmioty gospodarki narodowej, w tym jednostki o liczbie pracujących do 9 osób". To są dwa pojęcia "w sektorze przedsiębiorstw" oraz w "gospodarce narodowej". W gospodarce narodowej jest wszystko. Ale i tak, jak napisałem, różnice są relatywnie niewielkie pomiędzy tymi dwoma kategoriami

  •  

   pokaż komentarz

   @MichalStopka_pl: napisałeś bzdurę ale już Ci odpuściłem bo widziałem że to jakaś copypasta którą wkleiłeś bez jej zrozumienia.
   Nie zauważyłeś, że tam mowa o przeciętnej czyli medianie a my rozmawiamy o średniej arytmetycznej?

   To że oni w celu dezinformacji piszą często mediana a podają średnią to jeszcze inna historia - ale jak widać złapałeś się na to.

   Ale jak się już uparłeś na tą przeciętną to proszę zapoznaj się z
   https://www.wykop.pl/link/3608543/mediana-zarobkow-w-polsce-to-jedynie-2650-zl-brutto/

   Przy okazji widać na tym przykładzie jak bardzo różnią się zarobki w tych 4% firm na podstawie których GUS podaje swoje statystyki od 96% pozostałych firm (w tych które do statystyk nie trafiają zarabia się o przeszło 20% mniej).
   Smutne jest to, że większość nie brana pod uwagę przy obliczeniach płaci podatki na podstawie tego co GUS wyliczył dla mniejszości.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnlf: Słuchaj ale co za bzdury opowiadasz i podajesz jakiegoś Sedlaka co sobie ankietę zrobił? I widzę, że cały wykop w to uwierzył bo wrzuciłeś ten link powyżej i był wykopany. O czym My w ogóle rozmawiamy? Ja podaję jako fakty dane GUSu. Do faktów jest Główny Urząd Statystyczny. Instytucja państwowa zbierające miliony różnych danych w Polsce. I je gromadząca/przetwarzająca. I te dane które w tym zakresie znam na wylot. A nie jakiś Sedlak i wspólnicy. To dobrze pokazuje jaki jest poziom wiedzy ekonomicznej w Polsce. Gdybyś sobie zadał trochę trudu. Wszedłbyś na wpis który jest bardzo merytoryczny na moim blogu. Chociaż tyle. Zobaczył na przykład na wykres który jest we wpisie właśnie dzielący wynagrodzenia na średnie, medianę i dominantę. Jak byk podałem wykres i opis do wykresu we wpisie. A Ty mnie pouczasz, że napisałem bzdurę. Że mylę medianę ze śrdnią. Sam piszesz bzdury i się jeszcze wymądrzasz. Tak wiem, żaraz mnie zmiusujesz. Ale taka jest prawda. poniżej cytat i wykres, zresztą z prezentacji Morawieckiego:

   "2/3 Polaków zarabia poniżej średniej krajowej: około 4 000 brutto
   Połowa Polaków zarabia poniżej 80% średniej krajowej (mediana): poniżej około 3 200 brutto
   Najczęściej wypłacane wynagrodzenie to 60% średniej krajowej (dominanta): jest to kwota około 2 400 brutto
   (naciśnij prawym przyciskiem myszki aby otworzyć grafikę w nowym, dużym oknie):

  •  

   pokaż komentarz

   @MichalStopka_pl: no właśnie o to chodzi że nie z milionów tylko z pośród tych milionów wybrał sobie jedynie małą grupę (dziesiątki tysięcy) i co najgorsze nie jest to grupa reprezentatywna, bo wybrano wyłącznie najbogatsze firmy.

   Gdyby firmy do badania wybrać losowo to problemu by nie było.

   Że mylę medianę ze śrdnią.
   No bo pomyliłeś.
   Ponieważ pomyłka była w zacytowanym tekście przy którym zaznaczyłeś, że to cytat to się nie czepiałem.
   Po prostu stwierdziłam a chciał pokazać jakie to głupki.

   Jednak później, w kolejnym komentarzu zacząłeś bronić wersji z tego cytatu.

  •  

   pokaż komentarz

   @MichalStopka_pl: Dokleiłem do tego obrazka jeszcze 10 lat, żeby można było ocenić realność takiego wzrostu:

  •  

   pokaż komentarz

   Dokleiłem do tego obrazka jeszcze 10 lat, żeby można było ocenić realność takiego wzrostu:
   @anadyomenel: ale tu nie trzeba nic doklejać tylko myśleć ( ͡° ͜ʖ ͡°) Policz ile urosły wynagrodzenia pomiędzy np. 2005 a 2015. O około 70%. A koniec tego okresu to deflacja. Czyli wynagrodzenie nie miały powodu do wzrostu w tym okresie. I to jest historia. Czyli podwojenie czyli 100% jest trochę wyżej ale zastanówmy się co by mogła spowodować rozsądna polityka państwa? Nastawiona na rozwój gospodarczy, tępienie patologii, której przyświecałoby hasło "zróbmy tak aby można w Polsce zarabiać kilkanaście tysięcy złotych dla znacznej części społeczeństwa". Tylko problem jest taki, że politycy zajmują się wszystkim tylko nie tym jak to zrobić. Mało tego i poprzednia. I obecna ekipa robi dużo rzeczy aby utrudnić życie przedsiębiorcom. Czy po prostu prostu ludziom którzy by do tego dążyli.

  •  

   pokaż komentarz

   @anadyomenel: Tak jak napisałem. To jest wyzwanie. Ale czy nieosiągalne przy mądrych politykach? Przy mądrych przedsiębiorcach? Przy mądrych pracownikach? Przy dążeniu całej polski, każdego elementu społeczeństwa do tego celu? Aby tak ułatwić życie ekonomiczne w Polsce aby to się stało? Moim zdaniem nie. Tak czy tak ja podejmuję próbę aby to zrobić. Zaczynam od relatywnie małego grona moich czytelników, tych kilkudziesięciu/kilkuset tysięcy czytelników. Zobaczymy co zrobię Razem z nimi.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy mozemy zarabiać miliony złotych tylko ze wtedy chleb bedzie po 5mln cebulionów

 •  
  N...............................i

  0

  pokaż komentarz

  Kolejny, który myśli, że te cyferki same w sobie mają jakieś znaczenie. Może cofnijmy denominację złotego z 1995r. to wtedy każdy będzie milionerem.

  A tak w ramach ciekawostki na niedzielę: poniżej węgierski banknot z 1946r. o nominale miliarda bilionów (sic!) Pengő.

  •  

   pokaż komentarz

   @mariankonuszko: Zobacz na wpis. A szczególnie komentarze pod wpisem. Zobaczysz że zarobki rzędu 10-15 tys. zł jak z tej oferty pracy nie są czymś z kosmosu w Polsce obecnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   r..t

   -1

   pokaż komentarz

   i

   @MichalStopka_pl: nie są, ale tutaj gimbaza i nie wie.

  •  

   pokaż komentarz

   nie są, ale tutaj gimbaza i nie wie.
   @rzet: No właśnie. Pokazuję że w Polsce trzeba ruszyć głową, umieć np. dobrze angielski czy obsługiwać excel. I można naprawdę przyzwoite pieniądze zarabiać. A nie siedzieć na kasie w biedrze. Ale łatwiej pisać głupie komentarze na wykopie. Niż zadać sobie trud przeczytania merytorycznej analizy. Że już nie wspomnę, że czytelnicy w komentarzach potwierdzają to co piszę w analizie. Że np. w Warszawie już teraz zarobki kilkanaście tysięcy miesięcznie to nie jest nic nadzwyczajnego. Ale lepiej przebimbać sobie studia niż się zastanowić co sensownego na studiach się nauczyć. A potem narzekać, że ludzie wyjeżdżają na zmywak za granicę ( ͡° ʖ̯ ͡°)