•  

   pokaż komentarz

   @mariankonuszko: wręcz przeciwnie. Od tamtego czasu napisała dwa artykuły. Zresztą Alina w "In der Versenkung" (o którym jest mowa w tym zabawnym i manipulacyjnym znalezisku z pch24) pisała, że dzięki bardziej zamkniętej formie mszy trydenckiej, ksiądz celebrant jest tylko częścią całego misterium, a nie jego kluczowym elementem, jak w mszy posoborowej, więc mniej ten rodzaj mszy skupia się na klerykalizmie, a więcej na Bogu.
   Stąd też wynikał jej zachwyt, co zupełnie przeczy tezie w tym artylule pch24.
   BTW w Niemczech na 23 mln katolików przypada 40 kościołów w których odprawia się mszę trydencką, natomiast w Polsce, w której mieszka podobno 35 mln katolików jedynie 10 ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   To dla nas msza trydencka jest pewnym novum i dziwem, a nie dla Niemców.

  •  

   pokaż komentarz

   @devs: Skąd wziąłeś 10 kościołów ? Spójrz tylko na mapkę na tej stronie: http://msza.net/

  •  

   pokaż komentarz

   @devs: rzymskokatolicka msza niedzielna według nowego rytu jest dla mnie nie do zniesienia. przypadkowe modlitwy, czytanie Pisma Św. na wyrywki i kazanie totalnie od czapy tematycznie. Tak jest w wielu kościołach. Ryt łaciński jest piękny, ale nadal dla mnie jest to bardziej urozmaicenie.

   Jestem wyznania protestanckiego, dokładnie luterańskiego i mam dwa swoje ulubione kościoły i duszpasterzy: w #torun kazania ks. Michała Walukiewicza, w w #warszawa ks. Piotra Gasia