•  
   d............z

   -2

   pokaż komentarz

   @InsuowanaInsynuacja: no i alaby także zniewolili pół europy więc mają coś wspólnego, ale w porównaniu do USA/BR czarnym obcinano fiuta aby się nie rozmnażali dlatego w Turcji nie jest tak multi kulti

  •  

   pokaż komentarz

   @InsuowanaInsynuacja: to
   nami handlowali od zarania dziejów, teraz handlują zachodnimi sąsiadami

  •  

   pokaż komentarz

   @InsuowanaInsynuacja: tylko ze teraz to przybysze ze swiata praktykuja to u Anglikow.

  •  

   pokaż komentarz

   W końcu maja to we krwi.

   @InsuowanaInsynuacja: tylko ze to WB w najwiekszym stopniu przyczynila sie do powstrzymania niewolnictwa. Po kolonizacji to oni cywilizowali tubylcow by nie kastrowac niewolnikow czy nie palic zywcem wdowy razem z zmarlym mezem. Po zniesieniu niewolnictwa to oni go zwalczali na swiecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @impulse_101: Super ciekawostka, która wiem. Wiem tez ile ludzi pozabijali przy 'kolonizowaniu' i rabowaniu ich ziemi. Wiec oszczędź sobie ich wybielanie, może pomogli kilku krajom wyjść z średniowiecza ale nie zrobili tego bo mieli dobre serca. To oni się przyczynili do tego ze teraz czarni i nie tylko nienawidzą białych i każdego z nas uważają za rasistę.

  •  

   pokaż komentarz

   pozabijali przy 'kolonizowaniu' i rabowaniu ich ziemi

   @InsuowanaInsynuacja: tak tylko gdyby to tubylcy mieliby przewage techniczna nad brytolami to Wolyn przy tym bylby niedzielna herbatka u ciotki. Tam sie siekali maczetami, nie wazne czy dziecko kobieta, cywil.. zaj?%!c wszystkich a bialy nie zabijal dla zabijania, bielego interesowal biznes i to wszystko, nawet wojny byly prowadzone w cywilizowany sposob a druga sprawa to z czego ich okradli? Z ropy? Kauczuku? Co im po tym skoro przez dobre 500lat by nawet nie wiedzieli co z tym zrobic, dla nich to bylo bezuzyteczne.

   To oni się przyczynili do tego ze teraz czarni i nie tylko nienawidzą białych i każdego z nas uważają za rasistę.

   Czarni nienawidza bialych bo im do glowy to wbijaja lewacy ze kazde zyciowe niepowodzenie jest efektem rasizmu i przywilejow bialych a w praktyce wygladalo to tak ze przed lewicowa rewolucja czarny na widok bialego zdejmowal czapke z szacunku bo bialy dawal mu prace, lekarstwa dla chorego dziecka i organizowal cale spoleczenstwo. Zobacz sobie jak wygladala Afryka dzien po opuszczeniu koloni a jak wyglada teraz? To cos tu jest nie teges skoro bialy czlowiek ich okradal to powinni teraz rozkwitac bez tych europejskich pasozytow ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   N...............................i

   +2

   pokaż komentarz

   @InsuowanaInsynuacja: Masz na myśli Arabów czy Brytyjczyków? Bo obie nacje mają mocno za uszami w tej kwestii...

   tylko ze to WB w najwiekszym stopniu przyczynila sie do powstrzymania niewolnictwa.
   @impulse_101: Jestem dokładnie przeciwnego zdania. To brytyjskie kompanie przewiozły kilka milionów niewolników do Ameryki Północnej i to Imperium Brytyjskie eksploatowało swoje kolonie nie licząc się z tubylcami.

   Wolność w Imperium Brytyjskim to mit. To co nazywasz cywilizacją było dobre przede wszystkim dla Brytyjczyków, gdyż taka jest logika każdego imperium: wolność i bogactwo własnych obywateli kosztem niewolnictwa ekonomicznego i niekiedy fizycznego narodów podbitych. XIX wiek w wykonaniu Imperium Brytyjskiego to jest epoka podbojów i eksploatacji, a nie szerzenia cywilizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @impulse_101: Brytyjczycy mordowali kobiety i dzieci tak samo jak mężczyzn w Afryce i to w setkach tysięcy a jak na tamte czasu to liczby ogromne. Skoro tubylcy mieli by przewagę nad Brytyjczykami np to Brytyjczycy byli w takim razie jeszcze gorszymi dzikusami od tubylców. Kiedyś Murzyni posiadali jeszcze szacunek do białych, tez mieli sprane głowy i większość z nich myślała ze biały pan na prawdę jest od nich lepszy. Jasne ci Murzyni którzy mieszkali w swoich lepiankach z kupy i przywędrowali do Europy lub USA tez sprali sobie głowy oglądaniem lewackiej telewizji na swoich kartonowych telewizorach. Oni sami tak uważają i żadne lewactwo nie musi im tego wbijać do głowy, a to co im zrobili kiedyś biali tylko utwierdza ich w przekonaniu ze biali to ich największy wróg.

 •  

  pokaż komentarz

  Przypominam ze w starozytnym Rzymie niewolnik miał lepiej niz współczesny pracownik. Pan dbał o nie.. nie wolnika a teraz socjalisci wprowadzili prawa człowieka i mamy gorzej niż wtedy. To jest skandal ze ja nie moge uzywac termometra rtęciowego a w starożytnym Rzymie jako niewolnik mógłbym. Ja musze wyjezdzac do wolnego swiata, na Białoruś po termometry rtęciowe! To jest skandal! To wszystko wina biurokratów z Brukseli. Jak to mawiał słynny rosyjski poeta Pismakov "na dnie Bajkału żyją ru- ru- rurkowce".

  •  
   T......1

   +42

   pokaż komentarz

   @hohohohoho: Nie jestem pewien, to sarkazm czy jednak nie, bo jakos moral nie zbyt jasny¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Przypominam ze w starozytnym Rzymie niewolnik miał lepiej niz współczesny pracownik.
   @hohohohoho: Musiałbyś to udowodnić.

   To jest skandal ze ja nie moge uzywac termometra rtęciowego a w starożytnym Rzymie jako niewolnik mógłbym.
   W starożytnym Rzymie niewolnicy mogli mieć także zwykłe żarówki a nie wstrętne CFL. Wróć, nie mogli mieć bo ich majątek należał do ich pana.

  •  

   pokaż komentarz

   @hohohohoho: zgaduję, że subop chciał wyśmiać (hahaha ale masakra!) kuców parafrazując p. Janusza. Ale co to miało wspólnego z artykułem? xd

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: To co piszesz to tylko "pół prawda". Powszechna była sytuacja gdy rzymski niewolnik nie tylko dysponował sporym majątkiem (miał w końcu prawo sam się wykupić!) ale też miał własnych niewolników. Obok "instrumenta vocalia" - czyli "mówiących narzędzi" - których życie naprawdę wyglądało tak jak piszesz, obok tych "traktowanych podle" ludzi istniały tez grupy/kasty/kategorie niewolników o zupełnie innym losie. Artiensis - odpowiednik dzisiejszego majordomusa - zarządzał domem, wydatkami i innymi niewolnymi czy "wolnymi" pracownikami. Odpowiadał tylko przed panem domu.
   Los niewolnika nie musiał być mizerny i podły. Przypominał za to - co ciekawe - los obywateli państw socjalistycznych.

  •  

   pokaż komentarz

   Los niewolnika nie musiał być mizerny i podły. Przypominał za to - co ciekawe - los obywateli państw socjalistycznych.

   @hawat: Nie musiał jeśli miał ludzkiego pana. A pisząc o państwach socjalistycznych masz na myśli te w których wprowadzono prawa człowieka (jak to ująłeś w poprzedniej wypowiedzi) czy te z tzw realnego socjalizmu?

  •  

   pokaż komentarz

   @hawat: W jaki sposób przypominał los obywateli państw socjalistycznych?

  •  
   d............z

   -2

   pokaż komentarz

   @hohohohoho: armia lewactwa zminusowała ciebie za poglądy

  •  

   pokaż komentarz

   @dnasstorm: I socjalistyczne państwo i pan "gwarantują" przetrwanie - z głodu i chłodu nie umrzesz aż do bankructwa tegoż państwa lub pana. Podobne zasady dotyczyły chłopów pańszczyźnianych - jak była klęska i głód pan miał obowiązek nakarmić, jak się chałupa spaliła - musiał "dać" na nową.
   Ale żeby było jeszcze ciekawiej - wolność zwykłym ludziom "oddano" nie z wysokich pobudek lecz całkowicie cynicznie kierując się chciwością. W czasach nowożytnych odkryli to jako pierwsi Francuzi - o "wolnego" człowieka nie trzeba dbać, ma za to większą produktywność od niewolnika - a można go po prostu opodatkować... Co sumarycznie generuje znacznie większe zyski.
   Kluczem "do wolności" okazał się właśnie wzrost tejże produktywności - przy poziomie opodatkowania jaki mamy dziś na zachodzie wcześniejsze gospodarki nie byłyby w stanie się utrzymać. Pięknym przykładem reakcji gospodarki o niskiej produktywności na "nowoczesny fiskalizm państwa" są indie - wprowadzono tam niedawno VAT co niemal natychmiast odbiło się czkawką (oczywiście uprościłem całe zjawisko).
   Z obiektywnego punktu widzenia tak zwana "wolność" w modelu obecnie funkcjonującym nie różni się wiele od "niewolnictwa z ludzką twarzą". Każde działanie jednostki które przynosi profit ma "niewidzialnego wspólnika" w postaci państwa domagającego się udziału w tym proficie - jednocześnie ten "wspólnik" nie poczuwa się do udziału w jakichkolwiek stratach. Warunki tego "udziału" nie podlegają negocjacji, a próby unikania - spotykają się z odpowiedzią w postaci przemocy. Właściciel niewolników, feudał, organizacja terrorystyczna (taka jak daesh), król czy państwo - to dokładnie to samo zjawisko na różnych etapach ewolucji czy też rozwoju. Mechanizm jest ten sam - za pomocą przemocy sprawuje się władzę nad ludnością i za specyficznie rozumianą "ochronę" pobiera się od tej ludności część jej majątku. Najlepszym tego dowodem jest iluzja prawa własności w wypadku nieruchomości - prawo to obciążone podatkiem może zostać odebrane jeśli wartość owego podatku osiągnie pewną arbitralną wartość (podatek od nieruchomości, podatek katastralny, wszelkiej maści "opłaty administracyjne" czy gminne, wywłaszczenia w różnej formie i przy różnych okazjach, nakładanie różnych obowiązków służebnych etc).

 •  

  pokaż komentarz

  Królowa powinna wznieść niewolnictwo dekretem. ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  
  S..............i via Android

  +9

  pokaż komentarz

  Niewolnikiem jest praktycznie każdy pracownik najniższego szczebla. Wystarczy popatrzeć jak prywaciarz traktuje swojego pracownika na produkcji a ten tylko się uśmiechnie i wszystkim dookoła wmawia, że szef nie ma go za śmiecia a tylko tak sobie z nim żartuje.

 •  

  pokaż komentarz

  Zdziwieni? Przecież to się dzieje od otwarcia rynku pracy dla osób z zagranicy. Mało było informacji o zlokwidowaniu obozu pracy w którym przetrzymywano Polaków?