•  

  pokaż komentarz

  I co na to komisja europejska i ekolodzy ?Pewnie duda burze zawetuje?( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @thalotor: jak tylko szyszko będzie chciał opylić te połamane drzewa to zaraz jakiś ekooszołom się trafi, że ma zostawić las taki jaki jest,

  •  

   pokaż komentarz

   @thalotor: Ekolodzy akurat twierdzą to co twierdziły jeszcze 10 lat temu same Lasy Państwowe, które wydały w 2007 roku film pt "Las potrzebuje drewna". Czy coś się zmieniło w prawach przyrody przez dziesięć lat do momentu gdy ponownie ministrem środowiska został barbarzyńca Szyszko? Oto link do fragmentu dotyczącego efektów huraganu (jest też coś o korniku)

   źródło: youtu.be

  •  

   pokaż komentarz

   @r102: Jeżeli to był las przemysłowy obliczony na wytwarzanie drewna to normalne, że to drewno zwiozą i jakoś wykorzystają, a na tym miejscu posadzą nowy las przemysłowy. A jak to jest chroniony naturalny las to powinni to tak zostawić żeby las odrodził się w sposób naturalny. Wichury łamiące drzewa są normalną częścią życia lasu i jest on ewolucyjnie przystosowany do tego żeby sobie z tym radzić.

  •  

   pokaż komentarz

   I co na to komisja europejska i ekolodzy ?

   @thalotor: Nie wiem co, ale można przypuszczać, że:
   1. Jeżeli to był las gospodarczy jakich wiele, to drewno trzeba sprzedać i wywieźć jak najszybciej by jeszcze na nim zarobić, a w to miejsce zasadzić znowu las gospodarczy czyli najpewniej głównie świerki bo mają tę zaletę że rosną szybko, mają niezłą wartość i dają niezły dochód co rekompensuje to że żre je kornik, oraz to że taką monokulturę sadzonych w tym samym czasie drzew rosnących ścigać się po światło wiatr czasem łamie jak zapałki.

   2. Jeżeli to był obszar chroniony jakich niewiele, to należy to zostawić tak jak jest, a jeżeli leśnicy chcieliby pomimo tego drewno zabrać i sprzedać to może się to spotkać ze słusznymi działaniami KE i ekologów (nie mylić z ekoterrorystami).

  •  

   pokaż komentarz

   ohoho, co to sie nawyrabialo!

   źródło: 5img.wprost.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin-: las może odrodzić się w sposób naturalny pod warunkiem, że wszystkie elementy równowagi w naturze zostaną nienaruszone. Jak opylasz okolicę środkami przeciw komarom to ptaki mają mniej pożywienia i już naruszasz cały system.
   Jak chcesz zobaczyć co " ekolodzy " mogą zrobić z lasem wpisz w wyszukiwarce " las bawarski" i poszukaj trochę. Do niemieckiego lasu nie ma po co wchodzić( pomijam wszelkie zakazy), bo tam tylko robak, próchnica i zapach martwicy, potem to wszystko ginie. W całej Europie zachodniej poza Skandynawią lasów niewiele, dlatego " dbają" o polskie lasy.

  •  

   pokaż komentarz

   I co na to komisja europejska i ekolodzy

   @thalotor: no co oni na to? Może nam powiesz, ekspercie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: Las Bawarski jest właśnie przykładem tego, że dobrze zrobiono pozwalając aby kornik przyspieszył uśmiercanie świerka. Po stronie czeskiej prowadzono prace, po niemieckiej zostawiono las samemu sobie. Las zdecydowanie lepiej odradza się po stronie niemieckiej.
   Próchnica i zapach martwicy? xD Pewnie tak samo byś powiedział o Puszczy Białowieskiej, no bo tyle tam gnijącego drewna! I to drewno się marnuje!

  •  

   pokaż komentarz

   @szef_foliarzy: pokrzepiajacy material. dziekuje poprawiles mi humor!

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: Nie wiem czy wprowadzasz w błąd nieświadomie sam opierając się na słabych źródłach informacji czy z pełną premedytacją siejesz partyjną propagandę, ale dwukrotnie minąłeś się z prawdą.

   W całej Europie zachodniej poza Skandynawią lasów niewiele, dlatego " dbają" o polskie lasy.

   @Edek_Niemiec: Oczywista nieprawda. Można to sprawdzić w wielu źródłach ale ja wkleję choćby to:
   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_forest_area

   Większą lesistość (procent pokrycia powierzchni kraju lasami) w UE i krajach z UE stowarzyszonych mają:
   - Rumunia
   - Szwajcaria
   - Niemcy
   - Litwa
   - Czechy
   - Portugalia
   - Włochy
   - Hiszpania
   - Francja
   - Słowacja
   - Chorwacja
   - Austria
   - Słowenia
   - Łotwa
   - Estonia
   - Szwecja
   - Finlandia

   Niezaprzeczalny plus jest taki że u nas tendencja jest wzrostowa.

   mogą zrobić z lasem wpisz w wyszukiwarce " las bawarski" i poszukaj trochę.

   @Edek_Niemiec: No, jak sam poszukasz to zobaczysz że las bawarski jest najlepszym przykładem odradzającego się lasu:

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Rzeczywiście imponujące. Najpierw przez 20 lat doprowadzasz do ruiny tak jak na zdjęciu z 1996, dla zwierzyny taki las nie istnieje. Potem po 16 latach masz zagajnik w którym wszystko jest zarobaczone np. grzyby. Prościej jest wyciąć np. 26 zaatakowanych drzew przez szkodniki a po 36 latach to masz drzewa o wysokości kilkunastu metrów lub więcej ( w zależności od gatunku). Do takiego niemieckiego lasu jakna ostatnim zdjęciu to nawet wejść nie da rady aby pospacerować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: Zdradzę Ci dwie "tajemnice":

   1. Większość lasów jest uprawianych na drewno (tak jak rolnik uprawia ziemniaki tak leśnik uprawia świerki). Oznacza to że w większości lasów przychodzi taki moment w którym las jest wycinany w pień. Jak leśnicy wycinają hektary lasu to na lata pozostaje pustynia którą trzeba najpierw ogrodzić, potem zasadzić by po latach móc ogrodzenie zdjąć (w przeciwnym wypadku nasadzenie wyjedzą roślinożercy). W tym czasie jest nieosłonięta niczym pustynia. W lesie bawarskim nikt nic nie robił, a las odrodził się sam... tempo odrodzenia się też jest zbliżone (jak nie szybsze ze względu na to dostępność składników odżywczych pochodzących z butwiejącego drewna oraz utrzymywanie przez to drewno wilgoci). Podsumowując: tak szybko rośnie las bez względu na to czy zostanie wycięty przez leśnika czy przekształcony przez kornika.

   2. Część gatunków jest nierozerwalnie związana z martwym drewnem. Ponad to leśnicy ogradzają (bo muszą to robić) swoje uprawy na czas nasadzenia. Więc jeżeli jakiś las "dla zwierzyny nie istnieje" to uprawa leśna.

   Zadawałem zwolennikom cięcia pytania i jeszcze nikt mi nie odpowiedział, ale może Ty podołasz.
   - Czy na obszarach Puszczy Białowieskiej objętych ochroną ścisłą też chcesz ciąć?
   - Czy chcesz by na tamtym obszarze była uprawa leśna jakich wiele czy las zbliżony do naturalnego?

  •  

   pokaż komentarz

   @maniac777: Na terenie Białowieskiego Parku Narodowego, nic nie powinno być wycinane, taki ma status, BPN to nie cała Puszcza Białowieska i tam jak najbardziej cięcia "kontrolne" powinny mieć miejsce, bo nie powiesz mi,że jednorodne obszarów lasów sosnowych powstały samoistnie.
   Jako znający Niemiaszków dość dobrze to dodam,że najbardziej ekologiczny naród zeżarł wszystkie żubry w Puszczy Białowieskiej w czasie I Wojny Światowej a dziś nam tym, którzy odtworzyli populację żubra mówią nam co mamy robić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: Nie zrozumiałeś drugiego pytania. Nie pytałem o to co tam jest w tej chwili tylko pytałem czy chcesz by na tamtym obszarze była uprawa leśna jakich wiele czy las zbliżony do naturalnego? Doczekam się odpowiedzi?

   Co do pierwszego pytania to niby jak cięcie drzew ma zwalczyć kornika (bo tak Szyszko argumentuje) skoro większość tego lasu nie jest i nie ma być objęta cięciami "kontrolnymi"? Czy myślisz że jest jakaś nieprzekraczalna dla kornika bariera?! Czy celnicy kontrolują kornika przekraczającego granicę z Białorusią?! Cięcia nie są "kontrolne" bo nie są w stanie niczego kontrolować ponieważ nie zamierzasz ciąć w rezerwatach. To cięcia "ratunkowe"... jedyny ich cel to uratowanie dochodu przedsiębiorstwa jakim są lasy państwowe - natura jest dla nich przedmiotem eksploatacji, a nie ochrony.

   Co do syndromu oblężonej twierdzi z drugiego akapit Twojej wypowiedzi to:
   1. Ostatniego żubra zjadł Bartłomiej Szpakowicz (rzeczywiście niemieckie nazwisko), a żubry na tym obszarze wybili do spółki Niemcy, Rosjanie i Polacy.
   2. Puszcza została objęta ochroną Natura 2000 nie przez czarnego luda za którego dla potrzeb oblężonej twierdzy robią w tym wypadku "Niemcy" tylko w wyniku takiego sklasyfikowania tego obszaru przez władze Polski. Dodatkowo natychmiastowego wstrzymania cięć domaga się też UNESCO której członkami jest 195 państw (abstrahuję tutaj od tego że Niemcy w KE mają jednego członka - komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa).

 •  

  pokaż komentarz

  Ch%@ tam z lasem ale co z grzybami?!

 •  

  pokaż komentarz

  Zakop za fb. Nie idzie odtworzyć filmiku - trzeba się logować!
  Nie wszyscy mają konto na fb.

 •  

  pokaż komentarz

  U mnie na działce rok temu przeszła trąba powietrzna i w sumie las wyglądał podobnie, dziwnie mi się na to patrzyło jak dzień przed stał drzewa wysokie na 20 pare metrów, a następnego nic nie było

 •  

  pokaż komentarz

  To jest straszne. Zobaczyć to na żywo, szczególnie będąc w tym lesie to dałoby lepsze sranie w gacie niż najlepszy horror.