...
 •  

  pokaż komentarz

  Orangutany znane są ze swojej empatii.
  Dlatego ludzie bez empatii zamykają je w klatkach w ogrodach zoologicznych i czynią z nich atrakcje dla innych pozbawionych empatii ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @tekstur: Trochę mi popsułeś mój stan zachwytu, ale niestety masz rację...

  •  

   pokaż komentarz

   @tekstur: Jeśli ludzie nie zabijaliby tych na wolności to nikt by ich w zoo nie zamykał. Gdyby nie zoo to już na świecie nie byłoby wielu gatunków zwierząt. Niestety ale zoo to konieczność.

  •  

   pokaż komentarz

   @tekstur: Tak bo w naturze to miały tak dobrze. Nic im nie groziło, nie znały tam głodu, chorób i drapieżników i miały świetną opiekę medyczną nie to co tutaj.... Wait, nie przesadzajmy dobrze? Po pierwsze to tylko zwierzę po drugie większość zwierząt w tego typu ośrodkach ma znacznie lepiej niż w swoim naturalnym środowisku. To stare bajki wbiły nam do głów, że biedne zwierzątka to są niewolone przez ludzi, a w naturalnym środowisku to miały tak dobrze i w ogóle każdy ich dzień nie był męczarnią w walce o przetrwanie. Już nawet nie będę tłumaczył, że zoo i ogrody zoologiczne to często jedyny sposób bo ochronić niektóre gatunki przed wymarciem odtwarzając tam ich populacje...

  •  

   pokaż komentarz

   @Keert ludzie to tez zwierzeta. Nie miałbyś oporów aby strzelic nieznajomej osobie w plecy? W koncu to tez tylko zwierze, forma zycia powstała w toku ewolucji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Canova: "W nomenklaturze zoologicznej zwierzęta klasyfikowane są jako takson w randze królestwa. Takson ten obejmuje wszystkie gatunki zwierząt, w tym również człowieka (Homo sapiens). W języku potocznym pojęcie zwierzę stosowane jest dla określenia każdego żywego stworzenia z wyjątkiem człowieka."
   Oczywistym było, że używam języka potocznego który traktuje człowieka jako osobną kategorię. Naprawdę chciałeś się popisać wiedzą z 4 podstawówki z przyrody, że człowiek należy do królestwa zwierząt? A może brakło ci właśnie wiedzy, że terminologia naukowa nijak się ma do języka potocznego?

  •  

   pokaż komentarz

   Po pierwsze to tylko zwierzę
   @Keert: Taki szowinizm gatunkowy, to objaw prymitywnego bezrefleksyjnego podejścia do świata. Człowiek uczynił z ogrodów zoologicznych żałosną arkę przetrwania dla wielu gatunków tylko dlatego, że wcześniej zniszczył i nadal niszczy cały świat na zewnątrz tych przybytków, tylko dlatego, że ktoś wybijając naturalnie występujące zwierzęta powiedział: "Po pierwsze to tylko zwierzę".

  •  

   pokaż komentarz

   @tekstur: Mam nadzieje, że nie zabijasz komarów albo nie jesz marchewki na obiad. To również gatunki więc twoje zachowanie było by szowinizmem gatunkowym! To już prawie nazizm. Jasne. Bo powinniśmy siedzieć w jaskiniach i przypadkiem się nie rozwijać! Nie tworzyć pól dzięki którym mamy co jeść nie tworzyć fabryk gdzie możemy produkować użyteczne nam przedmioty, nie wydobywać surowców z ziemi... Wy ekowariaci jesteście nieźle szurnięci. Do tego jesteś hipokrytą. Piszesz swoje słowa na komputerze którego stworzenie wymagało jakichś surowców i fabryk których wydobycie/stworzenie wymagało tego twojego "niszczenia świata" Podobnie jak ubrania w których prawdopodobnie siedzisz. A wiesz ile zwierząt i różnych gatunków musiało umrzeć żebyś mógł siedzieć na fotelu pośród mebli w mieszkaniu, a nie jaskini? Zabij się jeżeli uważasz człowieka za taką zarazę, a nie praw hipokrytyczne, bezreflejsyjne, idiotyczne dyrdymały.

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kenaj: sranie w banie,przy takiej technice?In -vitro na człowieku to chyba pierwsze byly testowane zwierzęta?Można?Można....

  •  

   pokaż komentarz

   @Keert: Czyli Ty też wolałbyś żyć w niewoli w czymś w rodzaju klatki w ZOO niż tak jak teraz na wolności, musieć walczyć o przetrwanie, pracując, płacąc rachunki itp?

  •  

   pokaż komentarz

   @ArchetypCienia: Zupełnie nie trafione porównanie. Samopoczucie, potrzeby i motywy kierujące istotą ludzką znacznie różnią się od tych typowych dla zwierząt. Czy uważam, że taka małpa ma lepiej w co poniektórych zoo niż na wolności? Tak. Kwestia też co rozumiesz przez niewolę. Ale gdybym był mocno ograniczoną w zakresie świadomości i inteligencji istotą której potrzeby ograniczają się głównie do kwestii fizjologicznych plus trochę ruchu, towarzystwa stada i prostych prymitywnych zabaw wybrał bym wygodny wybieg z opieką niż krwawą walkę o byt.

  •  

   pokaż komentarz

   @Keert: A tak po namyślę to prawdopodobnie nic bym nie wybrał bo byłbym zbyt ograniczony w kwestiach intelektu, myślenia abstrakcyjnego i komunikacji by dokonać jakiegokolwiek świadomego wyboru i przekazać swoje zdanie komuś tak jak to miejsce w wypadku zwierząt siedzących w zoo.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @motorad: Co ty w ogole p?@@$#?isz ? Czytaj ze zrozumieniem. Co z tego, że zagrożony garunek da sie rozmnożyć kiedy na wolności i tak ludzie je dalej zabijają ? Popatrz co sie odpierdla z tygrysami itd. Została ich garstka.

  •  

   pokaż komentarz

   @janek_kenaj: od takich rzeczy są rezerwaty a nie zoo, gdzie chroni się gatunki w ich naturalnych warunkach ...

  •  

   pokaż komentarz

   @brusse: W rezerwatach kłusownicy zabijają najwięcej zwierząt bo mają je podane na tacy. Jeszcze ogrodzone by nie mogły uciec.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

 •  

  pokaż komentarz

  Ma bardzo inteligentne spojrzenie. Jakby widziała w życiu wiele.

 •  

  pokaż komentarz

  w cycki sie patrzy :D

 •  

  pokaż komentarz

  Ta rozumność małp jest aż przerażająca. Chociaż bardziej mnie przeraża, że zamykamy je w klatkach i traktujemy jak jakieś głupie zwierzęta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_Roman: normalnie nie jestem jakąś fanką praw zwierząt, ale kurde, los tego orangutana trochę chwyta za serce. wykazał w końcu więcej empatii niż niejeden człowiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @noorey: Ale wiesz, jak widzę jakąś świnię w zagrodzie albo kurę a nawet lwa w zoo, to widać, że im jest wszystko jedno gdzie się znajdują, przechadzają się po tym co mają i czekają na żarcie. Ale od tych inteligentnych małp widać aż smutek w oczach, tak bardzo podobnych do ludzkich.

  •  

   pokaż komentarz

   @noorey: To sobie obejrzyj planetę małp. ( ͡° ͜ʖ ͡°) ja zacząłem od książki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_Roman zachwycamy się inteligencją psów, które trzymamy w domach i traktujemy jak członków rodziny, a taki pies ma inteligencję na poziomie 3 letniego dziecka. Świnia - około 5 letniego dziecka. I ją zjadamy, a taki orangutan, który jest jeszcze mądrzejszy, jest zamykany za szybą w zoo. Niedawno chyba w Indiach delfiny uznano za "osoby ludzkie" czy jakoś tak ze względu na ich inteligencję - stwierdzono, że barbarzyństwem jest zamykanie w ciasnych basenach tak rozumnych istot. Może tak samo powinno być z resztą zwierząt... A zagrożone gatunki, które rozmnażają się tylko w zoo - może powinny być trzymane w rezerwatach, gdzie mogą w miarę swobodnie żyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @dzidziaka: Widziałem te nowe filmy. Jestem pod wrażeniem jak realistycznie uzyskali te małpy, stawiam na to, że to robota animatorów a jezeli CGI to zrobili kawał dobrej roboty.
   Nie wiedziałem, że były książki. Kto jest autorem?

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Dla mnie to nie ludzkie, aczkolwiek wiem, jakie ryzyko wiążę się z trzymaniem zwierząt w rezerwatach. Mianowicie, kłusownicy i bogaci ludzie co dają kupe kasy która idzie na utrzymanie rezerwatu a w zamian moga sobie odstrzelić stare lub schorowane osobniki, jak dla mnie tacy są gorsi od samych kłusowników bo robią to z chęci poczucia adrenaliny podczas zabijania niewinnych zwierząt, a kłusownik dla samej kasy.
   Za zoo też nie przepadam ale z drugiej strony dla niektórych gatunków to jedyna szansa na przetrwanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_Roman: Pierre Boulle, takie sf z lat 60 dla ubogich ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ciekawa książka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_Roman: ta wszystko jedno przeciez po lwach tez widac stereotypie np łażenie tam i z powrotem jasne...obojetne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ja_Roman: Ludzie ludzi też tak traktują ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Szkoda że te biegające po ulicach nie są tak spokojne