•  

  pokaż komentarz

  Religia to rak, nie dziwne że ludzie przestają wierzyć. W z wiary w Mikołaja przynoszącego prezenty też się wyrasta i nikogo to nie dziwi.

 •  

  pokaż komentarz

  Gdyby PL była świecka to na pewno żyłoby się tutaj dużo lepiej...

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Ten Pan też był ateistą - ale jednocześnie uważał chrześcijaństwo (katolicyzm) jako najlepsze co mogło się przytrafić naszej cywilizacji. Dlaczego? Dlatego że nawet niewierzący ludzie jak mają trochę oleju w głowie i są w stanie ogarnąć historię, filozofię i procesy społeczne, wiedzą że bez religii nie powstała żadna cywilizacja i są w stanie ogarnąć że chrześcijaństwo (katolicyzm) ma tę zaletę nad innymi religiami że ma najtrafniejszy i najbardziej praktyczny system wartości.

  źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @ArpeggiaVibration: gdybym urodził się w kulturze np. islamskiej, to pewnie nawet nie miałbym warunków aby zostać ateistą.

   Też uważam, że w naszej historii religie musiały powstać.

   Religia była efektem ciekawości świata: dawniejszy człowiek nie wiedział skąd pochodzą pory roku, błyskawice i cała ta reszta. Religia dała mu jakieś pierwsze wyjaśnienia: na tej bazie powstała metoda naukowa - pojawiła się koncepcja dowodu. Ewolucja trwa także w tym aspekcie. Ateizm jest naturalnym kolejnym krokiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Racjonalnie: To co opisałeś to proces powstania wiary a nie religii. Główną rolą religii jest rola motywacji ludzi i zaprezentowania im usystematyzowanego procesu własnego rozwoju duchowego, który przyczynia się do tego że stają się po prostu dobrymi ludźmi. Moim zdaniem religię wymyślił jakiś król który albo był super empatyczny i dobrego serca i miał dosyć pałowania ludzi, obcinania rąk przestępcom, chłostania i wykonywania kary śmierci - albo po prostu umiał liczyć i stwierdził że złodziejstwo, korupcja, morderstwa i pozbywanie się tkanki ludzkiej za dużo kosztuje. Ludzie religijni po prostu sami się kontrolują i faktycznie stają się dobrzy z czasem (jeżeli religia spełnia swoją rolę). Mówię o faktycznych religiach opartych o szlachetne wartości rozwijace w ludziach wrażliwość i empatię. Te religie nie zostały wymyślone po to by kontrolować ludzi a by ludzie sami się kontrolowali. Inną sprawą są religie które oparte są tylko i wyłącznie na strachu i bezwzględnym podporządkowaniu (ale to moim zdaniem ciężko nazwać religią bo taki Islam to jest to samo co aparat komunistyczny NKWD tyle że zamiast obowiązkowych pochodów 1 majowych są obowiązkowe raz w życiu pielgrzymki do Mekki itd. - jest to po prostu aparat politycznej kontroli, wywiadu i wymierzania kar w tym i kary śmierci za działanie przeciw systemowi tak jak było to za komuny jak kogoś spałowali na śmierć) Jednocześnie dostłownie wszystko może być religią i nawet jak ktoś uważa się za niewierzącego to i tak wyznaje jakąś religię. Np. jak wypływająca obecnie nowa religia czyli tzw. marksizm kulturowy. Na zachodzie jak powiesz coś politycznie niepoprawnego to tak jak kiedyś byś napluł na krzyż. Wszyscy ci weganie, feministki itd. czasami ludzie smieją się że im odbija - ale oni de facto bronią swojej religii - a to że się zachowują głupio jest tylko wynikiem tego że ich religia jest głupia. Bardzo niewielu ludzi nie potrzebuje żadnej religii - i jak wypierają się jakiejś to przyjmują inną nawet nieświadomie by zapełnić próżnię.