•  

  pokaż komentarz

  Łowcy Burz mają tą przewagę, że nie muszą pisać pisma, przybijać 50 pieczątek i nie musi to przejść przez 200 rąk superważnych szefów superważnych instytucji, żeby wysłać SMS. Nie są zbiurokratyzowani tylko sa po prostu ludźmi. To jest ta różnica między jakimkolwiek tworem państwowym, a obywatelskim.

  Zobrazuje to na przykładzie korka na autostradzie do wypadku. Możesz czekać w nim i 6h, ale GDDKIA nie podejmie żadnej decyzji na Twoją, czekającego, korzyść. Ale opłatę pobiorą. Dziękuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r: To jest jedna strona medalu. Drugą stroną jest fakt, że wszelkie zjawiska nagłe są generalnie słabo przewidywalne przez modelowanie numeryczne, które jest podstawą obecnych prognoz pogody.

  •  

   pokaż komentarz

   @tr0llk0nt0: I jak dodamy do tego to, co ja napisałem mamy kumulacje.
   Niemniej niskimi kosztami można to przewidywać. Dobrze też wiemy, że czasem te 15minut czy nawet godzina (jeśli się da) to wystarczająco dużo czasu, żeby ostrzec ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @f3st3r Mają też tą przewagę, że ich prognozy są hobbystyczne i za nic nie odpowiadają. Sprawdzi się to fajnie, nie to nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @piepsze: Ci z IMiGW też nie odpowiadają jak się nie sprawdzi.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest ta różnica między jakimkolwiek tworem państwowym, a obywatelskim.

   @f3st3r:
   A państwo jakim jest tworem? Taka jest różnica między małą organizacją a dużą organizacją, że w tej dużej zawsze jest większa "bezwładność" i nie ma znaczenia czy to państwowa czy nie państwowa organizacja.

  •  

   pokaż komentarz

   To jest jedna strona medalu. Drugą stroną jest fakt, że wszelkie zjawiska nagłe są generalnie słabo przewidywalne przez modelowanie numeryczne, które jest podstawą obecnych prognoz pogody.

   @tr0llk0nt0: Raczej nie masz racji. Z IMGW od bardzo dawna jest problem:

   http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/112624,imgw-zrobil-skandal-na-cala-europe

   Nie śledzę tematu i nie wiem jak to obecnie wygląda. Ale przez wiele lat IMGW z roku na rok coraz bardziej blokował dostęp do danych. Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi oczywiście o ... tak, o pieniądze. IMGW chce swoje dane sprzedawać, nie chce ich dawać za darmo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gandalf_bialy: To o czym piszesz, to jeszcze nic. Te same dane, za które IMGW chce w kraju ciężką kasę da się pobrać z międzynarodowych serwerów, bo tam wysyłają za darmo. Przy okazji: możesz te dane przepisać w bibliotece IMGW, zresztą nie raz tam byłem ( ͡° ͜ʖ ͡°).

   Podobnie jak GUS - IMGW jest z dostarczaniem danych mentalnie w połowie XIX w. Jedyna różnica jest taka, że mają komputery.

  •  

   pokaż komentarz

   Te same dane, za które IMGW chce w kraju ciężką kasę da się pobrać z międzynarodowych serwerów, bo tam wysyłają za darmo.

   @tr0llk0nt0: O ile pamiętam dyskusje sprzed lat, IMGW udostępnia/udostępniało dane z radarów pogodowych chyba z godzinnym opóźnieniem. W przypadku klęski żywiołowej miało być online. Ale przyszły kiedyś burze i na czas tego opóźnienia nie wyłączyli. Oczywiście jest tak, że w przypadku pogody letniej i burz wszystko zmienia się bardzo szybko, godzina to okres za długi aby zrobić system ostrzeżeń. Natomiast jak ktoś chciał mieć dane z radarów IMGW online to musiał płacić olbrzymią kasę. No i na tym etapie dla mnie to było nieporozumienie. Instytucja pracuje za nasze publiczne pieniądze. Zdaje się, że oni coś komercyjnie też robią. Ale nie może być tak, że oni blokują dostęp do danych pogodowych bo dodatkowo chcą zarabiać na tym. Należało by pewnie zapytać: po co im ta dodatkowa kasa? Ale okazuje się, że to też już wiadomo:

   http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/przekret-na-pogodynce-abw-weszla-do-imgw,483002.html

   Moim zdaniem ta instytucja powinna być albo gruntowanie zreformowana, albo dosłownie zaorana i na jej miejsce powinna powstać nowa. W każdym razie nie powinno być tam mowy o komercjalizacji dostępu do danych. Jak chce ktoś robić interesy to niech sobie prywatny instytut otworzy za prywatne pieniądze i niech robi pomiary na prywatnym sprzęcie.

 •  

  pokaż komentarz

  Mamy swojego wykopowego meteorologa, #lubelskiobserwator ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

  •  

   pokaż komentarz

   @Damasweger: @Kruchevski #lubelskiobserwator szacunek za robotę i 300 obserwujących (nr 300 to ja xD)

   źródło: Untitled.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @emerjot: zawsze wstydziłam się swojego lubelskiego pochodzenia, jak ktoś pytał skąd jestem to odpowiadałam, że z Lubina. Dzisiaj Lublin to nie tylko miasto gdzie jest Ikea, kultury i sztuki, ale i kolebka naukowa (pryszczaty z UMCS, czy lubelskiobserwator). Wiele firm z Warszawy znalazło także tutaj tanią się roboczą, mój znajomy pracował kilka lat temu jako programista za 1400 brutto:) Ja sama zaczynałam jako programistka java za 2000 zł netto:)

  •  

   pokaż komentarz

   @Damasweger: Dzięki serdeczne mireczku ! Staram się przekazywać najistotniejsze informacje odnośnie groźnych zjawisk konwekcyjnych. Ja hobbystycznie zajmuje się tematyką burz od 8 lat - mam już pewne doświadczenie w pisaniu prognoz konwekcyjnych i niekiedy IMGW zawodziło nie wydając ostrzeżeń, bądź wydając kompletnie nietrafne prognozy pogody.

   Przed nami już końcówka sezonu burzowego, a więc zagrożenie ze strony niszczycielskich nawałnic już praktycznie minęło. Stopniowo zbliża się okres jesienny w którym to mimo wszystko będą pojawiać się jeszcze burze lecz o nieporównywalnie słabszej dynamice niż w lecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kruchevski Jesteś kopalnią wiedzy :) W gimnazjum się jarałem meteorologią ale niestety mi przeszło... ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Damasweger: Dzięki. Takie komentarze motywują mnie do jeszcze większego przykładania się do swojej roboty :)

   Na następny sezon burzowy szykuję już większe zmiany. Z pewnością zechcę dokupić trochę sprzętu z racji, że w 2018 roku planuję liczne pościgi burzowe. Pojawią się wideo transmisje z łowów za pośrednictwem Facebooka a więc nadejdzie potrzeba zakupienia dobrego telefonu, powerbanka, selfi sticka. Dodatkowo pomyślę nad zmianą swojego sprzętu fotograficznego o jakiś poziom wyżej + dodatkowo jeśli starczy kwitu to dokupienie Go Pro :)

   Pozostaje jeszcze kwestia wizerunkowa. Chcę zmienić nazwę swojego Fb na LBL Stormchaser, ale mój fanpage ma powyżej 200 Like i zaczynają się spore schody. Mam dwie nieudane próby zmiany nazwy i póki co zablokowaną możliwość ponownej próby - jeśli zostanie odblokowana to napiszę tutaj post pod swoim tagiem by ktoś mi pomógł to ogarnąć - bardzo chciałbym żeby się udało, gdyż chcę wyrobić sobie koszulkę ze swoim logiem i nazwą FB :)

 •  

  pokaż komentarz

  twierdzą, że są w stanie szybciej i precyzyjniej przewidzieć burze i tornada.
  Z własnego doświadczenia nie mogę temu zaprzeczyć.

  W ciągu najbliższego roku polscy łowcy burz chcieliby stworzyć system ostrzegania SkyPredict 3. Dzięki niemu osoba znajdująca się w niebezpiecznym regionie byłaby drogą SMS-ową ostrzegana przed zbliżającym się gwałtownym zjawiskiem pogodowym.
  Bardzo im w tym kibicuję :)

 •  

  pokaż komentarz

  Przeczytałem ten tekst i w którym miejscu z niego wynika, że ich prognozy są trafniejsze? Bo Piotr Szuster tak powiedział? A Jan Kowalski ma inne zdanie. Ok inicjatywa dobra, tylko po co takie przechwałki jeśli nie ma twardych dowodów na ich potwierdzenie?

 •  

  pokaż komentarz

  oni chcą stworzyć ten system od co najmniej kilku lat. Wiem bo sam byłem u nich członkiem stowarzyszenia kilka lat temu. Już wtedy było ambitnie i widze dalej jest. System a przynajmniej jego zamysł już dawno jest opisany na forum. Subskrypcja sms. nr ląduje w bazie z przypisaniem do miejsca zamieszkania. Jakby zachodzila obawa np. groźnej burzy to wysyłają sms do subskrybentow z danego terenu. Czemu to nie działa? raz chęci na ogarniecie serwera własnego co by sms wysyłał bo usługi tego typu w komercyjnych firmach są drogie a tak to serwer kilka kart sim i wykupione pakiety sms bez limitu. Pomysł zacny ale nikt za to się nie brał i nie bierze i zabrać chyba nie chcą.