•  

  pokaż komentarz

  To się zaczyna... Nie ma szans by Chiny czy USA spokojnie czekały.

 •  

  pokaż komentarz

  ten naglowke powinnien być z płomieniem na głównej. Bo mają wodorową. Tylko nałożyć na ICBM i masowo wyprodukować. Dla Europy i USA oznacza to kolaps bo sprzedadzą ją isis/al-kaidzie. ETC. jest źle

 •  

  pokaż komentarz

  Czym sie rózni bomba atomowa od wodorowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: w jądrowej materiał się rozczepia, w wodorowej w przeciwną stronę (jądrowa jest zapalnikiem)

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: Wodorowa opiera się na reakcji termojądrowej, czyli fuzji lżejszych atomów w cięższe. Atomowa opiera się na rozpadzie cięższych na lżejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro Od strony użytkownika-wodorowa ma znacznie większą moc. Od strony technicznej- energia wybuchu pochodzi z reakcji syntezy jądrowej a nie rozpadu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Alkreni: @o_40855: @wisniowySz: @lastro: Bomba wodorowa powoduje opad radioaktywny?

  •  

   pokaż komentarz

   @lastro: Jak już zostało powiedziane. Klasyczna atomowa to reakcja rozszczepienia jąder atomowych, a termojądrowa to reakcja syntezy (sklejania) jąder atomowych.

   Tę pierwszą zdecydowanie łatwiej w teorii osiągnąć gdyż wystarczy zdobyć wystarczająco dużo materiału rozszczepialnego lub go wyprodukować. I to jest ów problem. Bo sama produkcja ciężkich (bliżej końca tablicy Mendelejewa) jak pluton wymaga dostępności do niemałych zasobów uranu a po drugie sama produkcja plutonu jest bardzo kosztowna. Można jeszcze separować izotopy uranu na te stabilne i niestabilne ale to też jest skomplikowany proces i mało krajów ma dopracowany efektywnie (wydajnościowo) proces produkcji. Tak czy siak ciężkie, reaktywne jądra czyli też niestabilne jądra rozpadają się samoistnie (ten pikający licznik Geigera znany z filmów, można uogólnić że mierzy kolejne rozpady jąder). Gdy zbierzemy odpowiednio wiele takich jąder obok siebie, to produkty rozpadu będą inicjować rozpad w jądrach atomowych obok. I gdy ulepimy wystarczająco wielkiego pączka to pączek sam wybuchnie. Nic nie trzeba robić. Tylko sam pączek musi być z odpowiednio czystego materiału bo nic z tego nie wyjdzie. W końcu pierwsze bomby atomowe polegały na złączeniu dwóch półkul uranu, gdzie przekroczona masa krytyczna doprowadzała do reakcji łańcuchowej (rozpadający się atom strzela produktami rozpadu w inny atom, ten rozpada się, sam strzela produktami rozpadu wokół, itd jak na stole bilardowym) i było wielkie bum. Czyli sama bardzo prosta ale uzyskanie składników do budowy dość trudne.

   Bomba termojądrowa ma za zadanie na siłę zlepić dwa jądra atomowe w jedno. Używa się tu z kolei jąder z początku układu okresowego (tablica Mendelejewa), czyli lekkich jak wodór czy hel. By tego dokonać musimy złączyć dwa jądra atomowe naładowane tak samo. To jest tożsame z próbą sklejenia ze sobą 2 magnesów odpychającym się, tym samym biegunem. Weź 2 magnesy neodymowe (tzn. takie bardzo, bardzo mocne) i spróbuj jest dotknąć siebie odpychającymi końcówkami. Zobaczysz że to bardzo trudne bo nawet gdy jesteś blisko to siła tak rośnie że miast jest zetknąć razem bardzo często spycha je Tobie na boki tuż przed prawie że udanym finałem. I na wiele prób, zaledwie kilka będzie udanych a będziesz musiał przyłożyć wiele siły. To samo w przypadku bomby termojądrowej. Trzeba bardzo wysokich sił (energii) by tego dokonać. Można dokonać tego na 2 sposoby. Albo niewyobrażalnie wysoką temperaturą albo ekstremalnie wysokim ciśnieniem. Można również stosować oba podejścia kombinując ekstremalnie wysokie ciśnienie z ekstremalnie wysoką temperaturą. Notabene dokładnie takie warunki są we wnętrzu naszej gwiazdy, Słońca które widzisz na co dzień, rozjaśniającego nam nieboskłon. I to właśnie dzięki tym warunkom, jest możliwa reakcja termojądrowa we wnętrzu, w zasadzie jądrze (czyli zachodzi ona tylko głęboko w jej środku) Słońca, umożliwiając gigantyczną produkcję energii. To też jak widać budowa bomby termojądrowej polega w zasadzie na próbie odtworzenia warunków jakie istnieją w centrum naszej gwiazdy. Trudne samo z siebie, nieprawdaż? Najczęściej a w zasadzie zawsze w przypadku środków bojowych, tego się dokonuje jak? Detonując wokół bombę atomową (materiał rozszczepialny) i dopiero takie ciśnienie wybuchu jest wystarczające do zainicjowania reakcji termojądrowej. Czyli by odpalić bombę termojądrową, która produkuje zdecydowanie więcej energii, trzeba zdetonować bombę atomową.

   Problem w obojętnie którym podejściu jest efektywność reakcji. Technika i jakość wykonania dużo znaczą, gdyż nawet duże państwa mają problem z efektywnym wykorzystaniem materiału w bombie. Tzn. tak naprawdę NIGDY nie jest tak że cały materiał wybucha, większość jest rozdmuchana wybuchem na lewo i prawo a samym motorem i źródłem energii jest ledwie ułamek materiału reaktywnego bomby. Np. w przypadku bomby atomowej zrzuconej na Hiroszimę ledwie 1,4% materiału była źródłem energii. Reszta poszła do kosza. Ergo tak skrupulatnie i ciężko pozyskiwany materiał rozszczepialny w większości uszedł z wiatrem i 98,6% poszło do kosza. Dziś najlepsze znane nam projekty doszły ledwie do 40% wykorzystania materiału (czyli 60% materiału zostało rozdmuchanego siłą wybuchu i nie było źródłem energii), czyli nadal jesteśmy daleko w polu :) Teraz wystarczy sobie wyobrazić jakim osiągnięciem było zbudowanie tego przez Koreę Północną pomimo kompletnie i totalnie niewydolnej gospodarki oraz w zasadzie totalnych sankcji na import w zasadzie czegokolwiek.

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph: Takie wpisy i takich mirków to szanuje ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

   źródło: i.imgflip.com

  •  

   pokaż komentarz

   @TomaszWKS: > Bomba wodorowa powoduje opad radioaktywny?

   @TomaszWKS: tak, jest on proporcjonalnie mniejszy od bomby atomowej, widzisz jest to paradoks broni atomowej i wodorowej, ze gdyby powstala bomba zero, czyli taka której udalo sie zdetonowac caly ladunek, byma by ona najsilniejsza i przy stosounkowo malym promieniowaniu, ok bylby kilkuset metrowy obszar uderzony promieniowaniem gamma, ale i tak wszyscy by w tym regionie zgineli. Najwiekszy problem to poprostu uran, pluton deuter, który nie zdetonowal a zostaje rozrzucony na olbrzymim obszarze. Biorac pod uwage prymitywizm bomby koreanczyków, to bedzie bomba podobnado tej z hiroshimy gdzie 2% ladunku zdetonowalo. Ale jako termojadrowa. Bomby tworzone przez USA i Rosje sa wyoko efektywne, maja okolo 60% zdetowanego ladunku i wiecej, wiec skarzenie które powoduja jest juz niewielkie, oczywiscie zwieksza to sile wybuchu.
   tu masz opis pierwszej detonacji bomby termojadrowej przez USA, powstalo olbrzymie skarzenie, a nawet zginela na horobe popromienna zaloga kutra oddalonego o 160km.
   Wiec jak korea ma brudna termojadrówke, to moze na skazic olbrzymi obszar.

   https://pl.wikipedia.org/wiki/Castle_Bravo

   Test Bravo spowodował wielką katastrofę ekologiczną. Ponieważ z 15 Mt 10 pochodziło z rozszczepienia, a tylko 5 z syntezy, nastąpił ogromny opad radioaktywny, rozchodzący się w kierunku zamieszkanych wysp atolu. W połączeniu z niekorzystnym wiatrem i wielką siłą eksplozji doszło do skażenia najbliższych wysp. Obliczono, że gdyby eksplozja nastąpiła w Waszyngtonie, opad w tych samych warunkach dotarłby do Nowego Jorku. Ludzie nie mieli pojęcia o zagrożeniu. Według świadków, „dzieci wybiegły na dwór z chat, łapiąc, a nawet połykając opadające białe płatki, myśląc, że to śnieg, o którym tyle czytały w książeczkach i gazetach. Jednak wkrótce potem skóra zaczęła je piec i robiła się czerwona, w miejscu gdzie upadły płatki, a dzieci zaczęły wymiotować krwawą mazią i dostały biegunki. Płatki, które opadły na skórę, nie chciały zejść lub odchodziły wraz ze skórą”. Skażeniu uległo też wiele osób, które wyszły przed domy by obserwować niezwykłe zjawisko, jakim była detonacja. Maksymalna odległość na jaką wiatr poniósł promieniotwórcze pyły wynosiła ok. 500-600 km. Amerykanie w cztery dni po eksplozji podjęli decyzję o natychmiastowej ewakuacji całego atolu, ale dla wielu pomoc przybyła za późno. Nie wiadomo dokładnie, ile osób zginęło lub odniosło poważne obrażenia wskutek opadu. U wielu osób zaobserwowano objawy choroby popromiennej: wymioty, biegunki, utratę włosów, „ślepotę atomową” (uszkodzenia wzroku wywołane promieniowaniem), a nawet poparzenia (w tym wewnętrzne, głównie u dzieci, które połykały „śnieg”).

   „Szczęśliwy Smok”[edytuj]
   Sprawa opadu została przez amerykańskie media i władze wyciszona, głównie po to, aby nie dać Związkowi Radzieckiemu powodów do zadowolenia, lecz również dlatego, że społeczeństwo amerykańskie niezbyt przychylnie odnosiło się do prób jądrowych. Wkrótce jednak na jaw wyszła sprawa kutra japońskiego "Daigo Fukuryū Maru" (Piąty Szczęśliwy Smok). Gdy znajdował się on około 140-170 kilometrów od „punktu zero”, uderzył weń opad radioaktywny. Załoga zapadła na chorobę popromienną; radiooperator, który był w tym czasie na pokładzie i krzyknął przerażony, że „widzi coś większego od słońca!”, zmarł wkrótce potem. Japońskie media i opinia publiczna ostro zareagowały na ten incydent. Radiooperatora nazwano „pierwszą ofiarą bomby H” (notabene nie licząc ofiar na wyspach; już w czasie pierwszej próby atmosferycznej w ZSRR zginęły trzy osoby – dziewczynka i jej matka w zawalonym domu oraz żołnierz zasypany w okopie), a atol Bikini „drugą Hiroshimą”. Całej załodze nadano status hibakusha (człowiek, który był świadkiem lub ofiarą eksplozji atomowej i odniósł wskutek tego obrażenia), a rząd zmusił władze amerykańskie do wypłacenia odszkodowań. Amerykanie zobowiązali się również wypłacić odszkodowania mieszkańcom Wysp Marshalla oraz załodze lotniskowca USS "Bairoko", na którym szesnastu członków doznało poparzeń poradiacyjnych, a także grupie naukowców, którzy obserwowali eksplozję z łodzi odległej o 60 km i wkrótce zapadli na chorobę popromienną.

   To jest wlasnie najbardziej niebezpieczne, nie znane sa parametry koreanskiej bomby, znajac ich prymitywizm, to bedzie wielki ladunek, z którego wybuch pochlonie maly procent ladunku, atomówki liczmy w kilotonach, termojadrówki w mega tonach, tysiac razy wiecej od atomówek ,megatona - to milion ton trotylu , Wiec koreanczycy maja brudna termojadrówke, to juz jest apokaliptyczny scenariusz, bo przywalenie nia w japonie, likwiduje japonie,

  •  
   P...............w

   +2

   pokaż komentarz

   W końcu pierwsze bomby atomowe polegały na złączeniu dwóch półkul uranu

   @xaliemorph: Wystarczy, że się dotkną?

  •  

   pokaż komentarz

   @ParuwkaInternetuw: TAK.

   Musi zostać przekroczona masa krytyczna. Czyli odpowiednio dużo, odpowiednio blisko, wiele rozpadających się jąder których rozpad będzie inicjować kolejny rozpad. Będzie wtedy coraz więcej tryknięć licznika Geigera, więcej i więcej aż zobaczysz błękitną poświatę a chwilę później już będzie BUM. Krytyczna masa jest pojęciem względnym bo można niejako oszukać gdyż nie chodzi o bezpośrednio wagę materiału tylko liczbę biorących w reakcji jąder. Gdy przykryjemy taką mocno radioaktywną kulę niestabilnego izotopu uranu jakimś deflektorem neutronów (które przypadkowo odbijając się od deflektora, część ponownie uderzy w jądra uranu czy plutonu materiału źródłowego) możemy zmniejszyć fizyczną ilość materiału radioaktywnego potrzebnego do zrobienia BUM.

   Do przeczytania na później :)
   https://en.wikipedia.org/wiki/Demon_core

   Poniżej specjalnie na potrzeby filmu nieco kreatywna scena:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: coś się nie zgadza. Wpierw piszesz, że " Dziś najlepsze znane nam projekty doszły ledwie do 40% wykorzystania materiału" a w kolejnym komentarzu: "Bomby tworzone przez USA i Rosje sa wyoko efektywne, maja okolo 60% zdetowanego ladunku i wiecej". Więc jak to jest naprawdę? :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @banzi: 40% bomby atomowe, 60% termojądrowe.
   @mobilisinmobile dobrze zrozumiałem?

  •  

   pokaż komentarz

   @xaliemorph: _

   Teraz wystarczy sobie wyobrazić jakim osiągnięciem było zbudowanie tego przez Koreę Północną pomimo kompletnie i totalnie niewydolnej gospodarki oraz w zasadzie totalnych sankcji na import w zasadzie czegokolwiek._

   Przy odważnym założeniu, że faktycznie to oni, własnymi rękami te bomby zbudowali...

  • więcej komentarzy(5)

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna