•  

  pokaż komentarz

  Katolicyzm taki wspaniały, tyle nam dał 3<

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-wojcieszek: Sprawa jest bardziej skomplikowana. Pewna kobieta przyszła do niej aby zapytać się co się dzieje z jej mężem marynarzem, ta jej powiedziała, że jej mąż zginął w bitwie. Podała ona tajną informację o zatopieniu przez Niemców okrętu HMS „Barham” na pokładzie którego zginęło 862 żołnierzy. Nie miała prawa o tym wiedzieć! O szpiegostwo nie można jej było oskarżyć, więc znalezli stary przepis o czary. W GB nie ma katolików, tam są protestanci...
   @Czajna_Seczen: Było dawno temu już na Wykopie, ale ja nic nie widziałem ;p

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-wojcieszek: Wiedźmy na stosie to bardziej protestanci niż katolicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: Ciekawy przypadek. Mi natomiast wryła się w pamięć historia o małomiasteczkowym lekarzu który kolaborował z aliantami. Dowiedział się o planowanym ataku czy tam przewidzeniu alianckiego ataku przez szwabów ale nie mógł się skontaktować z łącznikami więc zatłukł siekierą innego mieszkańca. Alianci przeczytali o tym w lokalnym wydaniu gazety i skumali że coś się święci. Sk#$@iel upiekł dwie pieczenie na jednym ruszcie. Pozbył się tego kto zaszedł mu za skórę i za to zgarnął propsy u strony zwycięskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @piotr-wojcieszek: Czytałeś artykuł czy to za trudne? xD

   Za czary skazywano już w starożytnym Rzymie, a zapewne i wcześniej. W Europie procesy o czary rozprzestrzeniły się szczególnie w średniowieczu oraz w okresie nowożytnym, a ich rozwój bardzo często błędnie przypisuje się działaniom Kościoła.To nie duchowni bowiem, lecz przeważnie zwykli, świeccy mieszkańcy za pomocą sądów miejskich skazywali swoje sąsiadki i sąsiadów za „czynienie czarów”.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiedźmy na stosie to bardziej protestanci niż katolicy.

   @sebastiann: napiszesz cis wiecej?

  •  

   pokaż komentarz

   @bluebluesky: "Historia systemu sterowania społecznego Kościoła katolickiego" Józef Kossecki: „Trzeba w tym miejscu dodać, że w późniejszym okresie inkwizycję zorganizowano w
   państwach protestanckich, a także w Anglii po oderwaniu się od Kościoła katolickiego.
   Spośród 300 tysięcy spalonych na stosie czarownic 200 tysięcy stanowią ofiary inkwizycji
   protestanckiej, zaś 70 tysięcy inkwizycji anglikańskiej. Inkwizycja katolicka najczęściej
   stosowała pokuty kościelne, zaś wyroków śmierci wydawała stosunkowo niewiele i w
   dodatku nie wszystkie były wykonywane. Np. w całym okresie działania inkwizycji w
   Hiszpanii wydano 3 – 5 tys. wyroków śmierci (dokładnymi danymi nie dysponujemy),
   przy czym nie wiadomo ile z nich wykonano naprawdę.” (strona 54) Wystarczy też spojrzeć na najsławniejsze procesy, a jest to: Salem w USA (purytanizm), Peney w Genewie (kalwinizm) i Witten, czyli Niemcy. Protestantyzm "wskrzesił" wiare w ingerencje szatana w ludzkie życie, a jak się doda do tego większą swobode w interpretacji Biblii i zmiesza z niepokojami społecznymi oraz surowością (purytanie bardzo często wzniecali stosy, a są mocno radykalni w sprawach religii) życia mamy mieszanke wybuchową.

 •  

  pokaż komentarz

  Przepowiadam przyszłość. Trzymajcie się.

  pokaż spoiler Jutro będzie czwartek