•  

  pokaż komentarz

  Tylko ciekawe czy jest tak naprawde, czy tylko wpolityce tak pisza

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivno w niemczech ból dupy ostry.

  •  

   pokaż komentarz

   @harborger: Mam kolegę Niemca i rozmawiałem z nim na temat "polskich obozów" i kwestii wygrzebywania wojny niejako przy okazji. Koleś twierdzi że obecnie przez to co makrela odwaliła z imigrantami, ludzie już są tak zniesmaczeni politykami i polityką, że takie kwestie im szczerze koło dupy latają. Tam każdy starszy i tak wie kto jest odpowiedzialny za tą wojnę, a młodsi średnio się interesują czymkolwiek związanym z polityką. Przynajmniej on to tak widzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @McRancor spytaj się kolegi, czy możemy się czuć bezpiecznie

  •  

   pokaż komentarz

   @longley: Jedynym zagrożeniem z ich strony może być próba wypchania imigrantów do nas. Na szczęście nasz obecny rząd pod tym akurat względem robi dobrą robotę.

  •  

   pokaż komentarz

   spytaj się kolegi, czy możemy się czuć bezpiecznie

   @longley: Wojskowo? Oczywiście. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivi: Patrząc po tym jak wykopowe folksdojcze trą dupami po ziemi, tak widać efekty :)

  •  

   pokaż komentarz

   Mam kolegę Niemca i rozmawiałem z nim

   @McRancor: lol, jest taki subreddit r/thathappened o takich właśnie historiach z dupy. Pasuje tam 90% wykopowych historii typu: gadałem z kolegą z Niemiec/Szwecji/Francji i NIE UWIERZYCIE, ale on ma dokładnie takie same poglądy jak Mirki na wykopie!

  •  

   pokaż komentarz

   spytaj się kolegi, czy możemy się czuć bezpiecznie
   @longley A mają jakieś pancerniki szkolne?

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivno w niemczech ból dupy ostry.
   @harborger O ile wiem MSZ Polski nadal utrzymuje, że temat reparacji jest zamknięty od dawna. Więc praktycznej nie ma tematu.

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivi: Oczywiście. Z pewnością wcześniej codziennie Niemcy pisali o polskich obozach, a teraz przestali i od miesiąca ani słowa na ten temat...

  •  

   pokaż komentarz

   @McRancor: Pracuje dla niemieckiej firmy . Poważna firma, poważny projekt. 400 osób na projekcie: 70% Niemcy, 30% z innych krajów. Rozmawiam często z Niemcami na wspomniane wyżej tematy. W sprawie emigrantów kulą uszy po sobie, nieśmiało wspominają że mieli taki kłopot ostatnio bo dużo ludzi przyjechało. W dużej grupie nie powiedzą niczego negatywnego. Jeśli już narzekają, to twarzą w twarz powiedzą że podatki wysokie i ktoś im te pieniądze zabiera. I że to nie jest ok. Przewija się temat wojny, że była a teraz co złego to nie oni. Co historii to moi rozmówcy jej nie znają. Niektórzy myślą że komunizm jest spoko. Znajomy niemiecki nauczyciel twierdzi że cała nauka historii w Niemczech kręci się wokół wojny, i tego co zrobili. Na marginesie. Najpopularniejszy żart od lat dotyczy tego że polak to złodziej.

  •  

   pokaż komentarz

   obecny rząd pod tym akurat względem robi dobrą robotę

   @McRancor: Ty to na poważnie ?

  •  

   pokaż komentarz

   @McRancor: albo nas w stronę Rosji ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @RobotKuchenny9000: Jeszcze szczypta pieprzu i ślady będą od Gdańska do Krakowa a świst jak grom będzie się niósł( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @McRancor: ale kłamstwa.
   Bajeczki patusów.
   Żeby imigranci zostali wypchnięci do Polski to muszą tutaj chcieć zostać.
   Portugalia i Hiszpania chcą przyjmować imigrantów w ramach relokacji a ci jakoś do nich się nie pchają.

  •  

   pokaż komentarz

   @bartek_j: a Ty na poważnie chcesz agresywnych muzułmanów u siebie?

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPawel000: Powtarzasz propagandowe steki bzdur. Ogólnie nie lubię agresywnych ludzi bez względu na wyznanie, czy to polako-sebixo-katolicy czy muzułmanie. Ich muzułmańskość mi nie przeszkadza, podobnie jak nie przeszkadza mi katolicyzm dopuki nie są ekspansywne.
   A dlaczeo uważasz ze pdzyjęcie paru uchodźców oznacza zalew agresywnych usułmanów ? Można to załatwić tak że będzie spoko. No i oni wcale u nas nie będą chcieli być w dużych ilościach.

  •  

   pokaż komentarz

   @bartek_j: Bo wystarczy że przyjeliśmy ponad milion Ukraińców. Niech inny przyjmą tyle samo uchodźców co my.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanPawel000: Tacy sami z Ukraińcówuchodźcy jak z nasi w UK :)
   Ci co przyjeżdzają i o których jest taka afera tez pewnie w większośći nie są uchodźcami. Ale co szkodzi ich wpuścić, na podobnych zasadach jak Ukraińców. Jak będą grzecznie pracować i sobie życ nie wadząc nikomu to spoko. Przydało by się torochę urozmaicenia w tym smutnym jak p!%%a homogenicznym społeczeńśtwie. Ale jak któryś będzie robił syf, nie będzie chciał uporczywie pracować to wyjazd. Podobnie jak z Ukraińcami, ci co nie pracują nie dostają przedłużenia pozwolenia na pobyt.

  •  

   pokaż komentarz

   przyjeżdzają i o których jest taka afera tez pewnie w większośći nie są uchodźcami. Ale co szkodzi ich wpuścić, na podobnych zasadach jak Ukraińców. Jak będą grzecznie pracować i sobie życ

   @bartek_j: A ja nie uważam, że naszym chłopakom brakuje luzu :-) Grzecznie pracują już w Niemczech, Francji, Włoszech, Belgii... W sumie zgwałcić tyle kobiet to trzeba się napracować. Statystyki masz w internecie. Miłej lektury.

  •  

   pokaż komentarz

   @bartek_j: Byłeś kiedyś za granicą ? Usuń konto antypolski trollu. Ile szekli ci płacą za te brednie?

  •  

   pokaż komentarz

   @deixkivi: oczywiście, że to bełkot wpotylicę. Skończy się tak jak z wrakiem tupolewa: Jarosław będzie "dochodził", a pelikany będą to łykały z połykiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @thalotor: Jasne że byłem, nawet trochę mieszkałem tu i ówdzie, na 4 kontynentach w sumie. Polecam podróże i obserwacje, poszerzają trochę horyzonty, przydało by ci się. Co, dupka piecze że pisze coś nie po linii jedynej "prawilnej" propagand, to już trzeba mnie nazywać "antypolskim trolem" i sugerować ze moje poglądy nie sa prawdziwe a jedynie piszę sobie tak z chęci zysku? Niestety nikt mi nie płaci, a w sumie szkoda.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ZrodzonyZburzy Musisz zauważyć, że w korpo są corocznie szkolenia nr. kodeksu postępowania. Wpaja się wszystkim właściwe sposoby komunikacji, jak unikać tematów drażliwych, osobistych i politycznych. Wszystko to związane jest oczywiście z fałszywą poprawnością. Osobiście nigdy nie poruszam takich tematów, bo wiem w jak niezręcznej sytuacji stawiam rozmówców. Takie sprawy i opinie najlepiej omawiać w bardziej kameralnym gronie. Dowiesz się wówczas często bardzo dosadnych opinii.

 •  

  pokaż komentarz

  Dokładnie tak jest. Tutaj odzyskanie pieniędzy jest drugorzędne. Liczy się efekt medialny, teraz byle ścierka nie napisze w gazecie niemieckiej o obozach śmierci inaczej niż tylko że były niemieckie. W przeciwnym razie będzie widać że przekłamują historię. Bardzo lubię Profesora Nowaka. To wspaniały historyk.

  •  

   pokaż komentarz

   Tutaj odzyskanie pieniędzy jest drugorzędne.

   @fraps9800: Powiedziałbym, że nawet najmniej istotne. Szanse na to są znikome. Ale kropla drąży skałę. Póki co, wystarczy, że stworzymy dźwignię, którą będziemy się posługiwać w relacjach z Niemcami, zwłaszcza gdy zamarzy się im jakiś idiotyzm.

   Osobiście, chciałbym żeby państwo polskie ukuło termin 'antypolonizm' i zaczęło go używać w stosunkach międzynarodowych.

  •  

   pokaż komentarz

   Dokładnie tak jest. Tutaj odzyskanie pieniędzy jest drugorzędne. Liczy się efekt medialny,

   @fraps9800: To co w artykule to życzeniowa i wybiórczo uzasadniona interpretacja. Od lat przegladam portale Europy środkowo wschodniej i żądania reparacji przynoszą nam szkodę w kwestii wizerunku państwa w nasyzm regionie.
   Przykładowy wczorajszy artykuł z popularnego bułgarskiego portalu pt" Dlaczego Niemcy nie powinny płacić Polsce za przeszłośc". Komentarze plusowane pod nim też są w większości negatywne wobec roszczeń Polski. I to samo jest w Rumunii, Czechach i innych krajach. Rząd powinien inicjować jakieś działania i neutralizowac te ataki w krajach uważanych za partnerów różnych miedzymórz i trójmórz.

   źródło j.bułgarski

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Bułgaria i Rumunia to byli sojusznicy Hitlera więc jakieś sympatie mogły pozostać

  •  

   pokaż komentarz

   @poradnikspeleologiczny: No a inne kraje? Bo nie znam takiego w regionie w którym nie przeważają oceny negatywne wobec polskich oczekiwań.
   Nie sprawdzam portali Węgierskich, no ale według Twojej teorii o byłych sojusznikach Hitlera...

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Nie znam bułgarskiego, a tłumaczenie jest wyjątkowo gówniane, mógłbyś przytoczyć jakich argumentów używają w tym artykule? Może jakieś ciekawsze komentarze?

  •  

   pokaż komentarz

   @majch: Też tłumacze translatorami. Argumentem jest obawa przed otwarciem puszki Pandory czyli żądań innych państw. Mogłoby to zaszkodzić przyszłości Europy poprzez destabilizacje jej. pada teza, że retoryka polskiego rządu szkodzi wszystkim łacznie z samą Polską.
   W komentarzach plusowanych piszą o zrzeczeniu sie reparacji, a tłumaczenie, że zrzeczenie przez PRL nie obowiązuje uznano tam za niepoważne. W innym obok dwukrotnego zrzeczenia się reparacji jest mowa o otrzymaniu od Niemiec nowych terenów. Konkluzja Niemcy nie muszą płacić.
   Kolejny zaplusowany:"Roszczenia finansowe Polaków nie są po prostu korzystne dla samych Polaków.
   W polityce ważne jest, aby wiedzieć, gdzie jest granica i gdzie trzeba się zatrzymać.''

  •  

   pokaż komentarz

   W przeciwnym razie będzie widać że przekłamują historię.

   @fraps9800: A do tej pory nie było widać?

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Dzięki. Czyli te same argumenty co w Polsce. Ciekaw byłem czy są jakieś inne minusy tej sytuacji z punktu widzenia innych państw.
   P.S. Z jakiego translatora korzystasz żeby czytać te języki?

  •  

   pokaż komentarz

   @majch: Googlowski. Stosuje też wtyczki do przegladarki co ułatwia sprawe, bo wystarczy zaznaczyć tekst i mi wyskakują dwa okienka z oryginalem i tłumaczeniem (na samym tłumaczeniu nie ma co zawsze polegać). Są różne tego typu dodatki trzeba dobrać pod siebie i przelgadarke. Czasem po aktualizacjach przestaja pracować. Jest np. S3 Google translator do Firefoxa.
   Czasem można też użyć rosyjskiego odpowiednika Google Tranlatora - https://translate.yandex.com/
   Niekiedy lepiej się sprawdza przy wschodnich językach.

   Ciekaw byłem czy są jakieś inne minusy tej sytuacji z punktu widzenia innych państw.

   @majch: Po części boją sie destabilizacji Europy. Co zwraca uwagę to przeważajaca niechęc do Polski w komentarzach zwykłych ludzi (nie jest ona jakaś wściekła zwłaszcza w tym artykule wręcz śladowa, ale da sie zauwazyć). I to na portalach gdzie wcześniej były dla Polaków bardzo pozytywne. Ktoś mi niedawno odpisał gdy to sygnalizowałem, że zna wielu Czechów i oni na polskie roszczenia patrzą z pewnym niesmakiem. Zresztą jak już nie raz pisałem w badaniu sympatii do innych państw Polska w ciągu roku zanotowała najwiekszy spadek wśród wszystkich krajów o jakie zapytano Czechów.
   Dlatego jeżeli już takie roszczenia podnosimy to państwo powinno prowadzić jakieś kampanie neutralizują ten negatywny PR jaki zbieramy za te działania. Niestety ja tego nie widzę.

  •  

   pokaż komentarz

   Bułgaria i Rumunia to byli sojusznicy Hitlera

   @poradnikspeleologiczny: dokładnie. rumuńska agentura minusuje? chorwaci, węgrzy, włosi, hiszpanie, irlandczycy a de facto słowacy, czesi, duńczycy, holendrzy, ukraińcy... historia już została napisana przez zwycięzców

  •  

   pokaż komentarz

   @szurszur: Jeszcze raz, dzięki. Odpowiedziałeś na moje pytanie i dostajesz minusy, coraz mniej rozumiem Wykop.

  •  

   pokaż komentarz

   @mysliszonichazmasz: lepiej "polonofobia", można samemu zacząć stosować w komentarzach, potem ktoś gdzieś napisze i pójdzie w świat.

  •  

   pokaż komentarz

   Bułgaria i Rumunia to byli sojusznicy Hitlera więc jakieś sympatie mogły pozostać

   @poradnikspeleologiczny: A który kraj UE był jednoznacznie wrogiem Hitlera? Bo ja widzę 3 (na upartego 4) z 27, przy czym tylko 2 nie miały satelickich rządów

  •  

   pokaż komentarz

   @poradnikspeleologiczny: Akurat Bułgaria w czasie wojny okupowała między innymi przez trzy lata część innego kraju, należącego do Unii Europejskiej (konkretnie północną Grecję i także brutalnie tam sobie poczynała, tak więc negatywna reakcja Bułgarów w tym wypadku całkowicie zrozumiała - Grecy mogą sobie i o nich przypomnieć.
   Co do Rumunów, sojusznik Niemiec w latach 1941-1944 - ci również zdrowo mają za uszami.

  •  

   pokaż komentarz

   @mysliszonichazmasz:

   Szanse na to są znikome. Ale kropla drąży skałę.

   Efekt tej g.wnoburzy bez większych szans na realizację(co sam przyznałeś) jest tylko taki że po niemieckiej stronie znów pojawia się temat utraty ziem na rzecz Polski:

   "W wyniku wojny Niemcy stracili na rzecz Polski jedną piątą swojego terytorium, z zasobami naturalnymi, miastami, infrastrukturą. Oddanie tych ziem oznaczało, że Polska uzyskała olbrzymi majątek".

   Karl George Wellman,poseł unii chrześcijańsko - demokratycznej.

   Zaraz podchwycą to naziole z AFD które niewykluczone że dojdą do władzy i mamy na nowo otwarty temat przebiegu zachodniej granicy Polski.Wielki k... strateg Kaczyński...

  •  

   pokaż komentarz

   W wyniku wojny Niemcy stracili na rzecz Polski jedną piątą swojego terytorium

   @wpt1: Taki los pokonanego agresora. Jak maja z tym problem, moga sie udac do Waszyngtonu. W koncu to alianci mieli kluczowy wklad w podzial Europy po WWII.

   Poki Amerykanie siedza w wielu miejscach w Niemczech, czy w ogole, w Europie, to Berlin jest jak kundel przypiety do budy lancuchem. Poza tym, to, ze upominamy sie o reparacje, wcale nie generuje problemu terytorium Polski zachodniej i niemieckich roszczen.

   To tylko dobitnie uwydatnia fakt, ze te roszczenia nigdy nie wygasly i nie wygasna. Bez wzgledu na to, czy Warszawa bedzie uzywac argumentu zadoscuczynienia za straty spowodowane wojna, czy tez nie.

   UE i pozniejsza jej wasalizacja/federalizacja w stosunku do Niemiec, miala ten problem bezkrwawo i w jedwabnych rekawiczkach, rozwiazac. Ale perspektywy na to sa kiepskie.

   I to wlasnie podniesienie tematu reparacji, te perspektywy jeszcze bardziej, na szczescie, psuja.

   Reparacji nie bedzie, ale wspominanie o nich spycha niemieckie plany i ambicje w defensywe, i oby rowniez odwrot.

  •  

   pokaż komentarz

   @mysliszonichazmasz:

   Taki los pokonanego agresora. Jak maja z tym problem, moga sie udac do Waszyngtonu.

   A jak myślisz kto ma większe znaczenie dla Waszyngtonu?Polska czy 4 gospodarka świata i było nie było jedna z głównych sił NATO?

   Poki Amerykanie siedza w wielu miejscach w Niemczech, czy w ogole, w Europie, to Berlin jest jak kundel przypiety do budy lancuchem.

   Oby tak było ale nie jest powiedziane że tak będzie w przyszłości.Amerykanie z Niemiec się zwijają coraz bardziej a niemieccy politycy siedzący w kieszeni Kremla jak Schultz chcą wycofania amer.broni atomowej.Niech dojdzie wzrost nastrojów nacjonalistycznych w Reichu i mamy powtórkę z rozrywki.

   Poza tym, to, ze upominamy sie o reparacje, wcale nie generuje problemu terytorium Polski zachodniej i niemieckich roszczen

   Oczywiście że generuje.Skoro jedna strona może olewać międzynarodowe porozumienia to i druga też.

   To tylko dobitnie uwydatnia fakt, ze te roszczenia nigdy nie wygasly i nie wygasna.

   Ty sobie możesz tak twierdzić.Problem w tym że nie znajdziesz na arenie międzynarodowej NIKOGO znaczącego kto by to podzielał.Pozostaje ci tylko wziąć szabelkę w dłoń i biec na Berlin po reparacje bo inaczej ich nie odzyskasz.

   UE i pozniejsza jej wasalizacja/federalizacja w stosunku do Niemiec

   znowu p$%!??@olo bez konkretów.Nasze firmy transportowe zalały niemiecki rynek a ten pisze coś o "wasalizacji" Polski przez Niemcy.

   Reparacji nie bedzie, ale wspominanie o nich spycha niemieckie plany i ambicje w defensywe

   No jak spycha skoro pierwszą odpowiedzią niemieckich polityków jest:zero reparacji,dostaliście nasze ziemie?

  •  

   pokaż komentarz

   A jak myślisz kto ma większe znaczenie dla Waszyngtonu?

   @wpt1: Caly Twoj wywod nie uwzglednia jednej, najistotniejszej rzeczy - Amerykanie sa gwarantem nienaruszalnosci terytorialnej Polski. I potwierdzali to wielokrotnie. To nie jest miara wagi, tylko porozumien przypieczetowanych umowami.

   Co by sie stalo, gdyby Amerykanie wycofali sie z czegos tak istotnego, rakiem? Powstalby precedens, na podstawie ktorego, Waszyngton stracilby zaufanie, a to odbiloby sie na ichniejszej ekonomii w trymiga.

   Jedne Niemcy nie sa dla USA istotniejsze, niz relacje bilateralne z dziesiatkami krajow na calym swiecie. Poza tym, Niemcy to dla Amerykanow zrodlo zarobku, tak dlugo, jak dlugo sa pod ich kontrola. W momencie, kiedy by sie spod niej wyswobodzili, staliby sie konkurencja, a moze nawet przeciwnikiem militarnym.

   Czy wtedy wazniejsza bylaby Polska, czy Niemcy?

   Pytanie retoryczne.

  •  

   pokaż komentarz

   temu

   @wpt1: w trakcie połączenia RFN i NRD Niemcy zagwarantowały nienaruszalność granic

  •  

   pokaż komentarz

   @wpt1: Ten wielki majątek ruscy wywiezli z ziem zachodnich, całe fabryki. Ze Szczecina wywozili jeszcze do końca lat pięćdziesiątych.

  •  

   pokaż komentarz

   @mysliszonichazmasz nigdy nie mów nigdy. Może tak się stać że Niemcy w końcu zapłacą aby uwolnić się od tego piętna które na nich wisi...

 •  

  pokaż komentarz

  Niemcy zepchnięte do defensywy... mhmm jasne k!?#a - więcej nie muszę czytać, zakop

 •  

  pokaż komentarz

  Chciejstwo himalajskie, ba do księżyca:

  Nagle ucichły kalumnie w niemieckich mediach o „polskich obozach koncentracyjnych”,
  Cała afera ma może 14 dni, kiedy po raz pierwszy niemieckie media to zauważyły w ogóle.
  Ponieważ Wykop z komsomolską gorliwością śledzi wszystkie przypadki, to warto policzyć ile było takich w mediach niemieckich w 2016: założę się że nie więcej niż 3 sztuki. Ale tech chciejca, nie widział takiej frazy od 14 dni i twierdzi że nagle ucichły

  natomiast w wymiarze międzynarodowym zaczyna się mówić o tym, że Niemcy dokonały wielkiej zbrodni na Polsce, oraz o tym, że to właśnie Polska była najbardziej poszkodowanym państwem podczas 2 wojny światowej.
  Proszę o listę przykładów: tytułów i dat w poważnych mediach. Od tego w każdej ambasadzie jest attache prasowy, który śledzi media i robi statystyki. Pan Nowak ma dostęp do tych danych, niech je poda.

  Ogólnie, ta afera jest ścieżką do utrwalenia już potocznej opinii o Polsce, że ten kraj i jego obywatele to są roszczeniowi awanturnicy znacznie gorsi od Arabów, którym podaj palec to ci urwą rękę.
  Wreszcie, jeżeli rozpowszechnia się wiedza o tym jak bardzo Polska przegrała i ucierpiała, to po prostu ludzkość dowiaduje się o tym jak bezdennie głupi są Polacy, bo mądrzy nie przegrywają ani nie cierpią.

  •  

   pokaż komentarz

   @clapaucius: > jego obywatele to są roszczeniowi awanturnicy znacznie gorsi od Arabów, którym podaj palec to ci urwą rękę.

   Miałeś na myśli Żydów oczywiście, nie Arabów...

  •  

   pokaż komentarz

   @clapaucius: "bo mądrzy nie przegrywają ani nie cierpią." To co powiedzieć o żydach i ich wygnaniach i prześladowaniach ? Bezdennie głupi byli ?Tak sądzisz?

  •  

   pokaż komentarz

   To co powiedzieć o żydach i ich wygnaniach i prześladowaniach

   @thalotor: spodziewałem się tego zarzutu:
   odpowiedź, taka sobie: po owocach ich poznacie. Gdzie jest Polska a gdzie Izrael? Ten w pierwszej 5 najbardziej innowacyjnych gospodarek świata we wszystkich rankingach.
   A mniej taka sobie odpowiedź: Żydzi nie mieli własnego państwa, a aż do XIX wieku byli spętani religią. Powszechnie widoczna dominacja Żydów jest zaczęła od XIX w, kiedy istotnie zaczęli się emancypować. Nawet jeszcze w nowej Fizyce XXw, czyli wśród twórców QM wcale nie mają nadreprezentacji.
   W Polsce ich wyższość widoczna była trochę wcześniej, ale to tylko dlatego że Polska XVIIIw była tak potwornie zacofana, że sam fakt iż Żydzi, w odróżnieniu do Polaków, byli wolni, wystarczał na zdobycie przez nich pozycji dominującej w niektórych działach gospodarki.
   Taka ciekawostka: jak policzysz średnie IQ prawej strony znormalizownego do 100 rozkładu to ci wyjdzie ok 118, tj. tyle ile wykazują obecnie Żydzi aszkenazyjscy. Wyciągnij sobie wnioski sam.
   W każdym razie do połowy XIX w obraz Żyda to nie był profesor matematyki, tylko nędzarz spędzający czas na studiowaniu Tory, którego utrzymywała żona sprzedająca jakieś niesłychane badziewie na wsiowych targowiskach.
   I jeszcze: sukces stricte intelektualny nie jest równoważny mądrości.

  •  

   pokaż komentarz

   bezdennie głupi są Polacy, bo mądrzy nie przegrywają

   @clapaucius: Niemcy przegrały wojnę. I co teras?

  •  

   pokaż komentarz

   I co teras?

   @straga: zależy jak liczyć; w 1945 istotnie przegrały. Niemcy istnieją krótko i tylko u swojego zarania mieli elity - Bismarck-Moltke-Roon. Natomiast byli głupi, bo od czasu Wilhelma II do 1945 pozwalały rządzić sobą jakimś karykaturom. Ekipa Wilhelma to był śmiech, ekipa nazistów to grupa sebów. Zadziwiające jest że o ile w UK/US/Francji itp im większa odpowiedzialność (licz to kontrolowanym budżetem) tym wyższa klasa decydenta, to Niemcy mieli lepszę ekipę do poziomu dowódcy grupy armii, a tymi rządzili osobnicy ze śmietnika, zaś oni na to pozwalali.
   Niemcy przynajmniej się czegoś nauczyli i dziś wygląda na to, że jednak wygrali.

 •  

  pokaż komentarz

  w wymiarze międzynarodowym zaczyna się mówić o tym, że Niemcy dokonały wielkiej zbrodni na Polsce

  No to niech poda teraz jakieś źródło tego mówienia w wymiarze międzynarodowym, bo mimo codziennej lektury czołowych portali zagranicznych (głównie amerykańskich, angielskich i anglojęzycznych) jakoś nie widzę tam fali dyskusji. W zasadzie to nie wiem czy widziałam jakąkolwiek wzmiankę o reparacjach dla Polski.