•  

  pokaż komentarz

  Każdy próbuje robić interesy. W propozycji Putina jest interes Rosji (ciężko żeby nie był).
  Bloomberg też ma interesy, to nie jest fundacja charytatywna.
  USA ma interesy, Polska ma interesy...
  W naszym interesie jest robić wszystko żeby nasze stosunki z Rosją były takie jak małżonków z 'teściami' - ma być za daleko żeby piechotą przyjść z byle pierdołą, ale na tyle blisko żeby w razie czego podrzucić dzieciaki na wieczór - Rosja ma być na tyle daleko żeby nie chodziły po głowie akcje z zielonymi ludzikami, a na tyle blisko żeby robić biznesy.

 •  

  pokaż komentarz

  W sumie Ukraina jako republika bananowa jest na rękę Polsce - na tyle biedna by nasze firmy mogły coś uszczknąć w ramach tortu i na tyle bogata by konsumować co lepszy towary - coś jak Polska dla Niemiec.

  Ponadto antagonizacja Ukrainy i Rosji jest na rękę Polsce - dwa kraje tracą zasoby na siłowanie się ze sobą, a Rosja przed Polską ma Ukrainę. Dlatego nie można pozwolić by Ukraińcy zmęczyli się wojną i machnęli ręką. To powinien być skorumpowany do cna kraj z nacjonalistycznym sentymentem, nienawidzący Rosjan. Taka żywa tarcza dla Polski.

  A przy zmianie sytuacji geopolitycznej - tj. przy uzyskaniu przez Polskę podmiotowości (a zapowiada się że Trump chce dopakować Polskę by mieć swojego Konia Trojańskiego w UE. Oczywiście możemy skończyć również jako rynek zbytu Niemiec - Mitteleuropa. Na tyle bogaty po konsumować i na tyle biedny by nie stanowić poważnej konkurencji, jeżeli się Bruksela z Waszyngtonem dogada) to Ukraina naturalnie odwróci się w kierunku Polski, a wyjście z k$%$idołka będzie mogło tylko pójść za zaakceptowaniem Polski jako lidera Europy Środkowej (oczywiście pod protekcją Wujka Sama).

  Podsumowując - niech będzie taki k$%$idołek jaki jest, wzmagać ukraiński nacjonalizm i nastawiać przeciw Rosjanom. Nie dopuścić do zamrożenia konfliktu by mógł by rozgrywany przez Rosję i czekać aż Polska obrośnie w piórka i modlić się żebyśmy zostali przedmiotem USA podobnym RFN zamiast przedmiotem UE czyli Paryż-Berlin z szalą lekko po stronie Berlina.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli trzeźwy i rozsądny komentarz. Polska musi koniecznie jak najdłużej drenować i utrzymywać Ukrainę w biedzie, tak jak robią to z nami Niemcy. Będą naszym rynkiem zbytu i naturalną barierą przed Ruskimi.

  •  

   pokaż komentarz

   @DerMirker: Ach te subtelności internetowych agentur, koszmarna niekompetencja. Wiesz, że w dosłownie jedną minutę dostałeś 6 minusów? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   wzmagać ukraiński nacjonalizm i nastawiać przeciw Rosjanom

   @Camilli: Żebyśmy tylko sami nie dostali rykoszetem. Jak na razie ukraiński nacjonalizm ma na celowniku głównie Polskę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Avifauna: Są za słabi w uszach. Gdy będą tkwić w tym k#@%idołku w końcu spostrzegą, że nacjonalizm do niego prowadzi, a nienawiść i wrogość do Rosjan zostanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: nie chlaj tyle - niby czemu rosja próbuje rozbić unię i nato? bo tylko bez silnych koalicji może prowadzić swoja bandycką politykę. a czemu chce prowadzić bandycką politykę? bo kieruje nią tajniak - badzior bez poczucia żadnej odpowiedzialnosci za to co robi. a eu z ukrainą, nato z gruzją, będą silniejsze niż bez nich, ktoś musi trzymać pod butem ten łysy naćpany kokainą łeb, który się zresztą starzeje i będzie coraz bardziej pozbawiony kontaktu z rzeczywistością

  •  

   pokaż komentarz

   @subnoise:

   Eee, gdzie ja pisałem o rozbijaniu NATO przez Rosję? Rosja reaguje agresywnie bo to ranny zwierz, republika bananowa (a raczej gazowa) z mokrym snem o potędze z czasów ZSRR. To NATO jest agresywne. Tak czy inaczej - dobrze. Im Rosja ma więcej problemów tym lepiej dla Polski. Prędzej czy później pękną gospodarczo - nie stać ich na prowadzenie polityki mocarstwa.

   Tak ogólnie to do mnie? Ukraina w UE nie jest w interesie Polski i Polska powinna blokować jej akces - sami dostaniemy mniej środków, a na razie Polska jest za słaba by kolonizować gospodarczo Ukrainę jak Niemcy Polskę. Trzeba wyczuć moment kiedy obrośniemy w piórka i zrobić z nich rynek zbytu w pułapce średniego rozwoju - to samo usiłuje zrobić zachód z Europa Wschodnią. Tyle, że Ukraina będzie w gorszym położeniu (Krym, Donbas) i nie będzie się w stanie skutecznie opierać.

   Pisałem o rozbijaniu UE przez USA. Silna UE to konkurencja, Niemcy przestały być podmiotem USA, toteż Waszyngton szuka zamiennika. W interesie Polski jest bycie koniem trojańskim USA i jego przedmiotem niż landem UE, który w ramach Mitteleuropy zostanie zapuszkowany do pułapki średniego rozwoju - bogatym na tyle by konsumować towary luksusowe, mógł się odbywać tranzyt i na tyle biednym by nie stanowić poważnej konkurencji.

   Co do NATO o jakich rozszerzeniach Ty bredzisz. Większość państw nie wywiązuje się z przeznaczenia określonego % PKB, Rosja dyskredytuje Pakt naruszając przestrzenie powietrzne państw bałtyckich. Tu potrzeba reform, a nie dalszych problemów. Ostatnie ruchy Waszyngtonu sugerują politykę robienia z Polski nowego RFN dla USA.

   Cytuj na przyszłość do czego się odnosisz, bo strasznie chaotycznie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli: że niby jestem agenturą? Już tutaj nie można własnego zdania napisać, bo wykopki węszą spisek. Żałosne.

  •  

   pokaż komentarz

   @DerMirker: Nigdzie nie pisałem, że jesteś agenturą. Odnoś się do tego co napisałem, a nie do swojej wyobraźni i wyobrażeń. Dyskutujemy - nie chodzi mi o emocje ani określone poglądy, ale o argumenty i fakty. Nie przekonasz mnie obrażając, bądź deprecjonując moją osobę. Użyj argumentów i odnieś się do tego co napisałem, a nie do tego co sobie wyobraziłeś, co miałbym na myśli.

   Wyjaśniam: jeżeli chodzi o agenturę, odpisywałem użytkownikowi. Po wysłaniu komentarza z +1 plus, 0 minusów zrobiło się -6 minusów. To wszystko w kilkanaście sekund. Oczywiście można mówić o przypadku, ale było to dla mnie zastanawiające. Nigdzie nie pisałem, że Ty konkretnie jesteś agenturą. Rozmawiając z Tobą odnoszę się jedynie do tego co napisałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @Camilli a to przepraszam. Myślałem że nazwales mnie agenturą.

 •  

  pokaż komentarz

  Sigmar Gabriel chyba ma już posadę w Gazpromie zaklepaną, Schroeder pójdzie do Rosnieftu a ten wskoczy na jago miejsce bo aż takim idiotą nie można być, żeby wierzyć w dobre zamiary rusków. Tyle przykładów ruski dali a ten znowu chce powtarzać scenariusz z Naddniestrza czy Abchazi i Osetii.

 •  

  pokaż komentarz

  Ukraina powoli staje się wrzodem i dla Rosji i dla UE. Najlepsze rozwiązanie to takie, gdzie zachód uznaje fakt dokonany w postaci aneksji Krymu, ale wymusza na Rosji wycofanie się z Donbasu. I skończy się trwający od 3 lat klincz, który szkodzi obu stronom.

  •  

   pokaż komentarz

   @BlackHawk144: Czyli pokazać, że Zachód można przeczekać i wygrać relatywnie małym kosztem. Ciekawe co się stanie potem...

   źródło: neweurasia.net

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: Porównanie bez sensu. Rosja nie pójdzie na żadną wojnę z zachodem, bo skończą jak Niemcy pożarci przez zachód na zachodzie i Chiny na wschodzie. Do tego mamy broń jądrową. To jest inna sytuacja. Wtedy zachód uległ Niemcom nie dając Czechosłowakom żadnych gwarancji. Tutaj zachód dalej by wspierał pro-zachodni kurs Ukrainy w zamian za uznanie aneksji Krymu. A jeśli Rosja by uderzyła na Ukrainę, to oczywiście popełni geopolityczne samobójstwo. Nie mają żadnego casus belli.

  •  

   pokaż komentarz

   Porównanie bez sensu. Rosja nie pójdzie na żadną wojnę z zachodem

   @BlackHawk144: Nie pójdzie, weźmie sobie tylko kolejny kawałek Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Kirgistanu itd. Krym i Donbas były konsekwencją tego co się stało po Gruzji w 2008 r. Powtórzmy schemat, teraz na pewno skończy się inaczej.

 •  

  pokaż komentarz

  USA oraz ich sojusznicy powinni także rozważyć rozwiązania, które dadzą Ukrainie większe pole manewru i siłę negocjacyjną w procesie przywracania suwerenności kraju. Chodzi np. o przekazanie Kijowowi sprzętu obronnego takiego jak choćby rakiety przeciwpancerne Javelin.

  Już widzę jak amerykanie dają Ukrainie Javeliny.