•  

  pokaż komentarz

  Oni są oderwani od rzeczywistości, chcą leczyć EU tym czym się struła. Zero wniosków czy refleksji.

 •  

  pokaż komentarz

  Ok, nie ma problemu, pod warunkiem, że ceny i płace w euro też będą wszędzie podobne.

  •  
   7..-

   +102

   pokaż komentarz

   @Laetrile: To ile możesz kupić za miesiąc pracy zależy od prawa i wydajności gospodarki a nie literki na papierku. Ceny i płace to będą podobne jak się zlikwiduje PIT i obniży VAT. Chociaż wtedy nie będzie socjalizmu.

   Bo u nas będzie albo socjal albo godziwe płace. Polska nie okradała i nie mordowała ludzi na innych kontynentach, żeby mieć kasę na "najlepszy system świata"...

   I generalnie może cię zawiodę, ale jeśli będziemy mieli walutę dostosowaną do cykli koniunkturalnych Niemiec to będziesz mógł kupić jeszcze mniej. Tak to już dziwnie się składa, że ten kto rządzi pieniądzem robi tak żeby korzystanie z tego pieniądza przynosiło mu korzyści. Więc moglibyśmy zarabiać trochę więcej, gdyby cała EU korzystała ze złotówki, co się nigdy nie stanie...

  •  

   pokaż komentarz

   @7oo-: @Laetrile: Dlatego uważam, że powinniśmy dostawać z unii europejskiej wyrównanie/zasiłek do wypłaty do czasu, aż płace i ceny się w Europie ujednolicą. Europejska solidarność powinna działać w dwie strony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   m................z

   +75

   pokaż komentarz

   Ceny i płace to będą podobne jak się zlikwiduje PIT i obniży VAT.

   @7oo-: Chcialbym zauwazyc, ze takich decyzji tez juz nie mozemy podjac w pelni samodzielnie. UE ma tez w tej materii swoje do powiedzenia, na wypadek, gdyby sie nam zachcialo 'radykalnych' zmian.

   A wlasna waluta, to jeden z filarow przetrwania Polski. Bez niej, jestesmy w dupie.

  •  

   pokaż komentarz

   @lubiekaszezeskwarkami: Chybaś głupi. Ale jak się teraz zapytasz, czy w takim razie jestem za PO lub N. - to będę zmuszony obrzygać własny monitor.

  •  

   pokaż komentarz

   I generalnie może cię zawiodę, ale jeśli będziemy mieli walutę dostosowaną do cykli koniunkturalnych Niemiec to będziesz mógł kupić jeszcze mniej. Tak to już dziwnie się składa, że ten kto rządzi pieniądzem robi tak żeby korzystanie z tego pieniądza przynosiło mu korzyści

   @7oo-: Dokładnie tak. Poza tym gospodarka musiałaby być na podobnym poziomie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Laetrile: super pomysł
   to kto niby podniesie te wypłaty do tego poziomu? Chyba tylko markety i urzędy, bo cała reszta zagranicznych firm która się tutaj przeniosła z produkcją, zrobiła to po to żeby zaoszczędzić na kosztach. Jeśli koszta miedzy ich krajami a PL się wyrównają to będą woleli przenieść się dalej albo wrócić do siebie.

   No ale lepiej nie mieć nic (nawet jeśli to jest więcej niż się miało), niż mieć mniej niż sąsiad.

  •  

   pokaż komentarz

   @Laetrile nie, koledzy dobrze piszą. Minimalne wynagrodzenie będzie wtedy u nas 300 euro, a nie 1000...

  •  

   pokaż komentarz

   @7oo-:

   Polska nie okradała i nie mordowała ludzi na innych kontynentach, żeby mieć kasę na "najlepszy system świata"...

   Nie mordowała i nie okradała ludzi na innych kontynentach, ale niewolnictwo i wyzysk i tak był (pańszczyzna). Trwaliśmy w tym niewydolnym systemie bardzo długo - gdy w innych krajach formował się i rozwijał kapitalizm, u nas nadal handel był rzeczą niegodną chrześcijanina. Reszty dopełniły wojny uwieńczone potopem szwedzkim. W końcu ktoś się zorientował, że to ślepa uliczka i trzeba reformować, ale zaborcy nie chcieli czekać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Laetrile: To byłoby najgorsze co mogłoby spotkać nasz kraj. Zero rozwoju. Nie jesteśmy wstanie konkurować z Niemcami tylko jakością. Zobacz na Włochy.

  •  

   pokaż komentarz

   dostosowaną do cykli koniunkturalnych Niemiec

   @7oo-: Ale o tym fani euro-rubli jakoś zapominają wspomnieć...

 •  

  pokaż komentarz

  Czy chcemy czy nie projekt Superpaństwa jest raczej przesądzony... Będzie to proces wieloletni ale w końcu to się stanie... UE ma nieograniczone środki na ten cel więc... no cóż... W końcu wielu naszych rodaków którzy chcą tak bardzo nazywać się Europejczykami będą nimi. Ja tam zawsze będę się czuł Polakiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @SantiS1: elity EU bardzo prą w tym kierunku, ale nie wydaje mi się, że to pójdzie tak gładko.

  •  

   pokaż komentarz

   @SantiS1: @Lecherus: Szans nie ma. Jedyna możliwość jest taka, że jedno, może dwa państwa wygrają - ale to oznacza wspólny język i przejęcie kultury zwycięzcy. Słowem - podbój. Także sami się zapytajcie, czy chcecie, żeby wasze dzieci były Niemcami? Albo, czy Czesi tego chcą? Albo Austriacy.. Albo czy Włosi będą chcieli być Francuzami na przykład.
   Ogólnie - NIE MA NA TO SZANS. Podstawową różnicą, między Europą a Ameryką jest to, że USA - to coś jak "Wielka Polska i jej województwa", a nie jak "Niemcy, Polska, Francja i Czechy działające razem", czym teoretycznie jest unia. Can't do i absolutnie niemożliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: Koncept ten jest starszy od Niemiec bo już Karol Wielki miał taki plan i przeprowadził to dość brutalnie ale i skutecznie, obecnie problem polega na tym, że najbogatszy kraj czyli Niemcy ma tylko soft power bo jest państwem okupowanym.

  •  

   pokaż komentarz

   @SantiS1: pójdzie łatwiej niż się Nam wszystkim wydaje zobaczcie na taką mala społeczność wykopu ilość osób o poglądach lewicowych, kosmopolitycznych się powiększa. Propaganda leje się z większości możliwych środków przekazu, co więcej po przemianach Balcerowicza nie mamy wlasnego poważnego przemysłu, trchnologii. Ale po co wybiegać tak daleko, to może nastąpić szybciej niż się wydaje Kaczyński umiera PiS sie rozpada , ewentualnie ewoluuje w PO wersje light i jedziemy pelna para w stronę eurokolchozu. Ale ja jak długo bede mógł tak długo bede walczył o Europę narodów

  •  

   pokaż komentarz

   @SantiS1: skończy się wojną w Europie poprzedzoną wielkim kryzysem finansowym. Mam tylko nadzieję, że po tej wojnie świat nie popełni drugi raz tego samego błędu i Niemcy zostaną na zawsze wymazane z mapy.

  •  

   pokaż komentarz

   W końcu wielu naszych rodaków którzy chcą tak bardzo nazywać się Europejczykami będą nimi. Ja tam zawsze będę się czuł Polakiem.

   @SantiS1: Czyli dla ciebie Polak to ktoś kto nie czuje się Europejczykiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Mam tylko nadzieję, że po tej wojnie świat nie popełni drugi raz tego samego błędu i Niemcy zostaną na zawsze wymazane z mapy.

   @ahoq: W przeciwieństwie do nas to Niemcy raczej nie prą do wojny. Nie jest powiedziane jaki kraj (ponownie) zniknie z mapy.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @ahoq: Do wojny prą te kraje (czy narody), które dzięki zmianie sytuacji geopolitycznej chcą coś zyskać. Niemcom jest dobrze tak jak jest teraz. Po co mają wojować? A może te gnębione przez Niemcy państwa UE będą chciały wojną zmienić swój podły los? Grecy sprzymierzą się z Włochami i Holandią i napadną na Niemcy? Tam wszyscy są zadowoleni z tego co mają. Jedynie nam nie pasuje, bo oprócz tego że dają nam forsę to jeszcze chcą abyśmy przestrzegali jakichś debilnych zasad w rodzaju niezawisłości sądów czy niezależności mediów. I wcale nas z tego powodu nie najadą, tylko powiedzą wyp#%@$?#ać tam gdzie są tacy jak my. Czyli do ZBIR. Związek Białorusi i Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @SantiS1: a dlaczego nie można by się czuć Polakiem będąc jednocześnie częścią znacznie bardziej zintegrowanej UE? Przecież jedno nie wyklucza drugiego. Silniejsza integracja europejska to także bardzo wiele zalet - stworzenie największej bądź jednej z największych gospodarek świata (i my jakby nie patrzeć jako istotna jej część) czy zwiększenie bezpieczeństwa - tak naprawdę wprowadzenie Euro chroniłoby nas skuteczniej niż słynny artykuł 5 NATO. To ostatnie to tylko deklaracje, w przypadku gdyby było u nas Euro i ktoś chciał wjechać z czołgami, oberwałyby wszystkie państwa mające tę walutę (spójrz co się działo z kursem ukraińskiej hrywny jak zaczęła się wojna) więc wszystkim zależałoby mocniej na tym żeby był u nas spokój.

   UE w obecnej postaci ma swoje wady, owszem, ale trzeba pracować nad ich naprawą, a nie rozsadzać wszystko nie mając w zanadrzu lepszej alternatywy.

  •  

   pokaż komentarz

   @SantiS1: ciężkie jest życie lewactwa. Wszystko przesądzone. Uchodźcy przyjdą i trzeba to zaakceptować. Będzie superpaństwo i trzeba to zaakceptować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: Do wojny się prze, albo po prostu ją prowadzi, kiedy normalna polityka już nie działa. Wojna to tylko jeden ze sposobów prowadzenia polityki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Cyjanek_i_Szczescie: to sie dzieje cały czas, a czasu to oni maja

   Język nie musi być wcale taki sam. Masa krajów na świecie jest różnorodna etnicznie, z różnymi językami (w europie np. Belgia czy Szwajcaria, Chiny maja kilka języków, podobnie Indie, w USA jest masa miejsc gdzie język angielski jest mniej obecny niż hiszpański).

   W Hiszpani baskowie sie rzucaja, u nas masz RAŚ i pewnie w każdym kraju są silniejsze bądź słabsze ruchy separatystyczne, a państwa te trwają.

   Po prostu nad władzami państwowymi będą (w sumie już są) władze europejskie, tak jak nad samorządami są władze centralne.

   Nie trzeba nawet tworzyć jednej armii. Wystarczy dobra koordynacja armii państwowych. Czasami może to nawet być przydatne, bo można wystawić jakiś kraj jako kozła ofiarnego.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemcom jest dobrze tak jak jest teraz.

   @Mario7400: Twierdzisz, że Niemcom jest dobrze z amerykańskim butem na mordzie? Przecież w Niemczech jest 30000 żołnierzy amerykańskich.

   Jedynie nam nie pasuje, bo oprócz tego że dają nam forsę

   Forsę muszą nam dawać, bo w czasie, gdy nasza gospodarka była dramatycznie słaba, wpuściliśmy do Polski ogromny kapitał zachodni, który zniszczył konkurencyjność naszych firm. Znajdź mi jakiś polską firmę wielkości Lidla, Biedronki, Tesco czy Carrefoura, to pogadamy. Te sklepy zarabiają ogromne kwoty i wysyłają wszystko na zachód.

  •  

   pokaż komentarz

   @SantiS1: elity EU bardzo prą w tym kierunku, ale nie wydaje mi się, że to pójdzie tak gładko.
   @Lecherus W długiej perspektywie niestety jest to konieczność aby oprzeć się imperializmowi chińskiemu.

  •  

   pokaż komentarz

   ) czy zwiększenie bezpieczeństwa - tak naprawdę wprowadzenie Euro chroniłoby nas skuteczniej niż słynny artykuł 5 NATO.

   @klaun-szyderca: Ile dywizji wystawi waluta Euro?

   spójrz co się działo z kursem ukraińskiej hrywny jak zaczęła się wojna)

   Może dlatego, że Ukraina była jedynym krajem korzystającym z hrywny?

   No i co za problem, przeciąć linę, gdy Polska zacznie ciążyć? Przecież będą mogli wycofać u nas Euro, wystarczy, że odetną Polskę od europejskich systemów bankowych. To, że prawie wszystkie banki w Polsce są filiami banków zachodnich, tylko to ułatwi.

   W czasie wojny Euro będzie uciekać z Polski z prędkością światła po światłowodach, wystarczy, że zachodnie centrale banków wydadzą taki rozkaz, bo kasa to tylko cyferki w komputerach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mario7400: nic dodać nic ująć
   RP upadnie bo % laików politycznych przekroczył stan krytyczny

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii:
   te sklepy to jedynie handel - przewazajaca czesc w rekach zachodnich. W innych sektorach wyglada to bardzo podobnie. Rodzima przedsiebiorczosc zostala zadeptana pod haselkami o rownosci i konkurencji.

  •  
   A................i

   0

   pokaż komentarz

   @SantiS1: Predzej sie UE roleci niz to wprowadza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii:

   : Twierdzisz, że Niemcom jest dobrze z amerykańskim butem na mordzie? Przecież w Niemczech jest 30000 żołnierzy amerykańskich.
   Przecież to Niemcy nie chcą żeby Amerykanie się od niech wyprowadzili. To znaczy prorosyjscy naziole i zieloni chcieliby się Amerykanów pozbyć, ale gminy nie chcą, bo na tym dużo zarabiają. Na nasze propozycje żeby Amerykanie przesunęli się do Polski, niemieccy politycy reagują dość nerwowo.

   Forsę muszą nam dawać, bo w czasie, gdy nasza gospodarka była dramatycznie słaba, wpuściliśmy do Polski ogromny kapitał zachodni, który zniszczył konkurencyjność naszych firm.
   Nic nie muszą. Po prostu dopilnują żebyśmy tej forsy nie dostawali i co nam pan zrobisz.
   A nasze firmy nie były konkurencyjne. Były zapóźnione technologicznie, z przerośniętym zatrudnieniem, z administracją używającą kalkulatora biurowego a nie programów FK, z kierownictwem po ekonomii politycznej socjalizmu, nie rozumiejącym nowoczesnego zarządzania i podatnym na korupcję.

   Znajdź mi jakiś polską firmę wielkości Lidla, Biedronki, Tesco czy Carrefoura, to pogadamy.
   A co ja mam ci szukać. Sieci handlowe to kapitał, marka i technologie sprzedaży. Które z tych rzeczy mogły mieć polskie firmy? Nie mieliśmy kapitału więc nie powstały takie sieci. To nie jest powód żeby Niemcy mieli nam za karę płacić jakieś pieniądze. Zresztą akurat Biedronka została zbudowana przez Świtalskiego - właściciela Elektromisu. Później odsprzedał ją Portugalczykom. Przy okazji poczytaj sobie o losach Jarosława Ziętary. Tak wiec mieliśmy też swoich własnych biznesmenów. Niestety.

  •  

   pokaż komentarz

   . Mam tylko nadzieję, że po tej wojnie świat nie popełni drugi raz tego samego błędu i Niemcy zostaną na zawsze wymazane z mapy.

   @ahoq:

   Szkoda, że głupoty nie da się w podobny sposób wymazywać, to byś kretyńkich pomysłow nie wypisywał.

  •  

   pokaż komentarz

   projekt Superpaństwa jest raczej przesądzony

   no to jest oczywistość dla każdego używającego muzgu człowieka ;3
   świetlana przyszłość (。◕‿‿◕。)(。◕‿‿◕。)(。◕‿‿◕。)

   @SantiS1:

  •  

   pokaż komentarz

   A nasze firmy nie były konkurencyjne. Były zapóźnione technologicznie, z przerośniętym zatrudnieniem, z administracją używającą kalkulatora biurowego a nie programów FK, z kierownictwem po ekonomii politycznej socjalizmu, nie rozumiejącym nowoczesnego zarządzania i podatnym na korupcję.

   @Mario7400: I dlatego nie miały szans na równą konkurencję z zachodem. To była nasza strata.

   Nic nie muszą. Po prostu dopilnują żebyśmy tej forsy nie dostawali i co nam pan zrobisz

   A my dopilnujemy, że miemieckie firmy w Polsce upadną i co nam pan zrobisz?

   Sieci handlowe to kapitał, marka i technologie sprzedaży. Które z tych rzeczy mogły mieć polskie firmy?

   Każdą, pod warunkiem, że dali byśmy im czas dłuższy niż te parę lat.

   . To nie jest powód żeby Niemcy mieli nam za karę płacić jakieś pieniądze

   Jak to nie? To czemu płacą? Z dobroci serca?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii:

   I dlatego nie miały szans na równą konkurencję z zachodem. To była nasza strata.
   Jedyną alternatywą było pozostać poza systemem zachodnim i rozwijać się jak Białoruś czy Republika Naddniestrzańska.
   Skoro nie mieliśmy własnego kapitału to jedyną szansą na rozwój i na podniesienie poziomu życia było wpuszczenie obcego kapitału.

   A my dopilnujemy, że miemieckie firmy w Polsce upadną i co nam pan zrobisz?
   Oni mogą przykręcenie kurka zrobić poprzez taką zmianę regulacji unijnych aby dzikie stepy nie dostawały pieniędzy. Uchwalą zakończenie programów wyrównujących różnice w rozwoju regionów, a zaczną finansować wyścig technologiczny czyli kraje najbardziej rozwinięte i będące w rdzeniu UE.
   A my chcąc szkodzić zagranicznym firmom, możemy co najwyżej wprowadzić przepisy będące złamaniem unijnych regulacji i zmuszeni będziemy do płacenia kar i odszkodowań. Możemy oczywiście wystąpić z UE, a oni nałożą nam cła i na ch$! nam te odebrane Niemcom i Francuzom fabryki.

   Każdą, pod warunkiem, że dali byśmy im czas dłuższy niż te parę lat.
   Białoruś czy Ukraina miały ten czas i jakoś poza paru oligarchami nie widać tam specjalnego wzrostu kapitału.

   Jak to nie? To czemu płacą? Z dobroci serca?
   Płacą bo w pewnym momencie uznali, że dla bezpieczeństwa Europy najkorzystniej jest oswoić ludy żyjące na dzikich stepach i zrobić z nich miłujących liberalną demokrację Europejczyków. Nie wyszło. Poczekają na dobry moment i nas wykopią. Popatrzą jak zamiast silnego, stabilnego Międzymorza robi się tu jakiś narodowościowy kocioł z odgrzewanymi pretensjami terytorialnymi i uznają że pieniądze zaoszczędzone na dotacjach dla nas trzeba wydać na nowe wersje Leopardów.

 •  

  pokaż komentarz

  Czekam na dzien kiedy Junkers straci stolek...

 •  

  pokaż komentarz

  I będą ratowania Grecji itd. Takie zachowania tylko spoteguja władze Niemiec w UE.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna