•  

  pokaż komentarz

  Tak. Przy 8 razy mniejszej gospodarce. Już można zakopać?

 •  

  pokaż komentarz

  Przy zakopywaniu brakuje opcji manipulacja. Bo literalnie, to jest prawda, tyle, że (co charakterystyczne dla niezależnych mediów, blogów i fanpejdży) pozbawiona kontekstu w postaci informacji o istotnej różnicy w wielkości gospodarek. Prawicowe szczekaczki specjalizują się w tego typu newsach - kręcili aferę, że Pendolino jest dostosowane tylko do -25 st. C, nie podając istotnej informacji, że wszystkie nowoczesne pojazdy trakcyjne w Polsce są przystosowane do tego samego zakresu temperatur.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy zakopywaniu brakuje opcji manipulacja. Bo literalnie, to jest prawda

   @jacekKobr: racja lub lepiej brak jakiejkolwiek opcji przy zakopywaniu

   co charakterystyczne dla niezależnych mediów, blogów i fanpejdży

   to jest rak który toczy całe dziennikarstwo, wyrywanie informacji z kontekstu czy opisywanie jakiejś sytuacji dobierając treści które poprą z góry założona tezę. Technicznie to nie jest kłamstwo ale uczciwe opisywanie jakiegoś zjawiska też nie jest.

   Prawicowe szczekaczki specjalizują się w tego typu newsach

   prawicowe i lewicowe. Fake newst nie jest domena tylko jednej ideologii jak z góry założysz iż wszystkie prawaki kłamią lub wszystkie lewaki kłamią to możesz być pewien iż w najlepszym przypadku będzie się znało jedynie połowę prawdy.

   ciekawy materiał o fake newst

  •  

   pokaż komentarz

   Przy zakopywaniu brakuje opcji manipulacja. Bo literalnie, to jest prawda, tyle, że (co charakterystyczne dla niezależnych mediów, blogów i fanpejdży) pozbawiona kontekstu w postaci informacji o istotnej różnicy w wielkości gospodarek.

   @jacekKobr: Czyli dużemu wolno więcej, a małego trzeba dusić limitami?

   I jak my mamy kiedykolwiek dogonić gospodarczo zachód, skoro rozwijali się oni praktycznie bez ograniczeń, a nam się od początku zakłada łańcuchy i przycina skrzydła? Toż to idealny przykład na to, czemu jesteśmy neokolonią.

   To może jeszcze bogatych z podatków zwolnijmy i niech biedni za nich płacą, to taka sama sprawiedliwość.

  •  

   pokaż komentarz

   @jacekKobr: No właśnie oni jako więksi i już dawno rozwinięci mają kase, możliwości I technologie na zielone rozwiązania a my nie. Więc stawainie tych samych wymagań w kwestii eko jest czysto niesprawiedliwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @jacekKobr: Bo bogaty ma więcej prawo smrodzić niż biedny? Normalny jesteś? To chyba bogatego stać na ograniczenie emisji a nie biednego. Statystyczny Niemiec wywala znacznie więcej CO2 niż statystyczny Polak. I nie obchodzi mnie, że "on może więcej" bo jest bogatszy. Gówno może więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli dużemu wolno więcej

   @Lawrence_z_Arabii: no przecież emitują mniej w stosunku do wytwarzanych dóbr (a to główne źródło emisji)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Tu chodzi o przeliczenie emisji na faktyczna wartosc gospodarcza/rozwojowa.
   Jesli X produkuje dwie sztuki produktu emitujac przy tym 10 jednostek 'trucia', a Y produkuje 10 sztuk tego samego produktu emitujac przy tym 15 jednostek 'trucia' to tak, Y mimo emisji wiekszej ilosci jednostek jest bardziej wydajny i w porownaniu z X to nie na Y nalezy wywierac presje.
   Oczywiscie na kazdym podmocie lezy odpowiedzialnosc i powinien on dazyc to redukcji emisji jednostek 'trucia'.

 •  

  pokaż komentarz

  A teraz porównajcie PKB i liczbę mieszkańców ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @dziara1429: A po co? Czy dla środowiska ma to jakieś znaczenie?

  •  

   pokaż komentarz

   @dziara1429: Nie sądzisz chyba, że wykopki chcą się spocić myśląc :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @katuluu: oczywiście. Im bardziej wydajna i rozwinięta gospodarka tym mniej zasobów naturalnych potrzebuje na wyprodukowanie takiej samej ilości dóbr.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziara1429: Przy produkcji np fotowoltaniki, która jest energią ekologiczną też dochodzi do skażenia środowiska.

   Dla środowiska wielkość gospodarki i ilość mieszkańców jest bez znaczenia. Liczą się tylko liczby bezwzględne i ciężko się spierać z faktem, że Niemcy są większym trucicielem od Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @katuluu: trudno oczekiwać, że przy ok. 7x większej gospodarce będą emitować mniej zanieczyszczeń.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziara142 Ależ to oczywiste. Problem w tym, że Niemcy narzucają ograniczenia innym samemu stojąc na uprzywilejowanej pozycji bo mają rozwiniętą gospodarkę, ograniczają ten rozwój innym i będą jeszcze zarabiać na technologiach eko, które wciskać będą w całej UE.

   Podnoszenie argumentu wielkości gospodarki to relatywizm - nie ma znaczenie dla środowiska i odciąga uwagę od głównego problemu jakim jest ograniczenie możliwości rozwoju państw o słabszych gospodarkach.

  •  

   pokaż komentarz

   Przy produkcji np fotowoltaniki, która jest energią ekologiczną też dochodzi do skażenia środowiska.

   @katuluu: jako inżynier elektronik chciałbym informacje jakie to skażenie powoduje produkcja fotowoltaiki w porównaniu do elektrowni cieplnych opalanych paliwem kopalnym?

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: Do najbardziej szkodliwych substancji emitowanych przez przemysł fotowoltaiczny należą związki fluorowe, które powodują efekt cieplarniany. Są to związki kilka- do kilkudziesięciu razy bardziej aktywne w tej kwestii niż dwutlenek węgla. Należą do nich: heksofluoroetan, sześciofluorek siarki oraz trójflorek azotu. Jednak ilość uwalnianych substancji w przeliczeniu na CO2 jest znacząco mniejsza niż redukcja emisji gazów cieplarnianych, która następuje poprzez zapobieganie spalaniu paliw kopalnych na potrzeby produkcji energii elektrycznej.

   W produkcji ogniw cienkowarstwowych mamy do czynienia z szeregiem materiałów bardziej toksycznych niż te stosowane w tradycyjnych ogniwach krzemowych. Należą do nich: arsenek galu, indu i miedzi, diselenek galu oraz tellurek kadmu. Jeśli nie są one zabezpieczane i utylizowane, mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia ludzkiego i środowiska. Na szczęście producenci obciążeni są koniecznością poddawania tych substancji recyklingowi i pod groźbą wysokich kar pieniężnych nie mogą ich wyrzucać.

  •  

   pokaż komentarz

   @dziara1429: 7 krotnie ? Chyba odleciałeś. Angielska wikipedia podaje że 4 krotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   oczywiście. Im bardziej wydajna i rozwinięta gospodarka tym mniej zasobów naturalnych potrzebuje na wyprodukowanie takiej samej ilości dóbr.

   @dziara1429: Rozumiem, że natura też tak to przelicza i mówi:

   Hej, Niemcy, co prawda wytwarzacie prawie trzy razy więcej CO2 niż Polacy, ale to mi wcale nie szkodzi, bo macie dużą populację i PKB, tak więc nie musicie się o mnie martwić i lepiej pilnuj ie tych Polaków, bo ich trzy razy mniejsza ilość CO2 niż wasza, z pewnością mnie zabije.

  •  

   pokaż komentarz

   A po co? Czy dla środowiska ma to jakieś znaczenie?

   @katuluu: nie ma znaczenia, dlatego idę jutro do sąsiada z flaszką za to że paląc opony mniej smrodzi niż huta. Taki człowiek to skarb ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Powalająca retoryka. Zdałeś chociaż podstawówkę, że snujesz takie porównania ?

  •  

   pokaż komentarz

   @katuluu: jeszcze siedzę w drugiej klasie. Ciężko z przyrodą jest. Jakiej retoryki oczekujesz porównując jedną daną mającą w dupie wszystko inne? Idąc tym tokiem myślenia można stwierdzić że spalanie 15 litrów na 100 kilometrów w Fiacie Punto jest OK, bo Star pali 50 litrów na 100 kilometrów. Nigdy nie dojdziesz do właściwych wniosków porównując wyrywkowe dane

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Ale dla środowiska to jest bez znaczenia czy zanieczyszcza je Star czy Punto. Porównania gospodarek są całkowicie bezprzedmiotowe w tym aspekcie, bo czemu dokładnie mają służyć?

   Gdyby środowisko było gnębionym przez 2 kolegów uczniem - jednego większego, drugi mniejszego to czy idąc tym tokiem myślenia mamy karcić tylko tego mniejszego bo ten drugi jest większy więc może?

  •  

   pokaż komentarz

   Ale dla środowiska to jest bez znaczenia czy zanieczyszcza je Star czy Punto.
   @katuluu: Masz rację. Ale jak masz do przewiezienia 100 ton jabłek to co wybierzesz? Stary czy Punciaki? To dla środowiska jest już istotne

   Gdyby środowisko było gnębionym przez 2 kolegów uczniem - jednego większego, drugi mniejszego to czy idąc tym tokiem myślenia mamy karcić tylko tego mniejszego bo ten drugi jest większy więc może?
   @katuluu: przyznałbym ci rację gdyby nie to że ludzie nagle nie przestaną używać rzeczy których wyprodukowanie zanieczyszcza środowisko.
   Więc lepiej aby duże fabryki produkowały wydajniej produkty czy małe fabryki produkowały mniej wydajnie produkty? Pamiętaj że duża fabryka produkuje więcej zanieczyszczeń ale w przeliczeniu na jedną wyprodukowaną jednostkę to tych zanieczyszczeń jest mniej

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: podsumowując powinniśmy zamknąć nasz przemysł i pozwolić się w spokoju rozwijać niemieckiemu. Heil Hitler

 •  

  pokaż komentarz

  To tak jakby powiedzieć, że ogromny mustang, potwór z silnikiem v8 produkuje więcej co2 niż małe autko miejskie, co z tego, że więcej skoro ten pierwszy jest większy i w ogóle.

 •  

  pokaż komentarz

  ZNOWU? Co ile to będzie wrzucane?