•  
   d............z

   +93

   pokaż komentarz

   @mj12: najciekawsze jest o iż ludzie jak nawet się z tego jakoś wykaraskali to i tak szli spać do domu i na następny dzień lewackie komanda z rana ich zgarniali. jak ta laska co czepiła się lampy

   źródło: p.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @dodajkomentarz: tyle milionów ofiar, a komunizm nadal nie doczekał się "swojej Norymbergi". Cóż, historię piszą zwycięzcy...

  •  

   pokaż komentarz

   @mj12: Ja jestem w trakcie czytania. Niestety z braku czasu konsumuję tę książkę w systemie mocno ratalnym, ale nawet jak przeczytam kilka stron dziennie to powoduje ona, że czuje się bardzo źle narzekając na codzienne problemy i przez jakiś czas mam więcej energii, żeby znosić wszelakie niewygody. Uświadamia mi w jakim uprzywilejowanym miejscu i czasie mam szczęście żyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @the_michael: Przeczytałem ją właśnie tym sposobem.. chyba to nawet i lepiej. Czasem leżała tydzień lub dwa bo to nie jest łatwa lektura.
   Cholernie szkoda tych ludzi. Zaszczutych, wyzyskanych, prześladowanych i pomordowanych we własnym państwie i przez własnych braci. Tak ja piszesz - książka uświadamia nam, że żyć dzisiaj jest względnie łatwo i należy to doceniać każdego dnia.
   Jeszcze jedna sprawa. Po przeczytaniu zauważyłem bardzo wiele podobieństw pomiędzy Rosją Sowiecką i propagandą tamtych czasów a tym, co się dzieje dzisiaj u nas. Napuszczanie jednych na drugich i dzielenie społeczeństwa. "Wrogowie ludu", "władza dla ludu" i tak dalej. Przerażające.

  •  

   pokaż komentarz

   @mj12
   @the_michael

   Lektura jest z jednej strony warta polecenia - monumentalne świadectwo zbrodni popełnionej przez komunistów na własnym społeczeństwie, które czyta z zapartym tchem. Można powiedzieć, że potęga ZSRR została wybudowana na niewolniczej, katorżniczej pracy milionów obywateli, którzy (poza oczywistymi przestępcami) w wielu przypadkach wywożeni byli pod byle pretekstem, żeby tylko zasilić machinę budująca sowiecki "dobrobyt".

   Z drugiej strony, pomimo niewątpliwych walorów literackich, przebrnąłem przez półtora tomu i odłożyłem Archipelag, bo jeszcze trochę, a nabawiłbym się depresji. Może to zasługa przekonującego stylu Sołżenicyna, ale gdy czytałem Archipelag, to uderzała mnie bezradność schwytanych ludzi wobec sytuacji i czułem się po prostu stłamszony jak oni.
   "1984" Orwella to przy tym bajka dla dzieci, a najgorsze jest to, że Archipelag nie jest fikcją.

  •  

   pokaż komentarz

   @the_michael, @troglodyta_erudyta - to na dokładkę możecie przeczytać Referat Chruszczowa. Po przeczytaniu "Archipelagu" jeszcze nikt nie zginął, po odczycie Referatu kilku komunistów popełniło samobójstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @mj12: straszna kobyla. Tu ludzie nie przeczytali nawet krzyzakow

  •  

   pokaż komentarz

   @mj12: "Dzień z życia Iwana Denisowicza" też jest dobry.

  •  

   pokaż komentarz

   @Emeref: czego najlepszym przykładem jest USA, prezydent świata, obrońca uciśnionych, światełko demokracji ...
   wszyscy mają brudne ręce ...

  •  

   pokaż komentarz

   @troglodyta_erudyta: w momencie, którym przestałeś czytać zaczynają się opisy ucieczek - są mniej depresyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   @mj12: hej, mozesz napisac krotko o czym sa poszczegolne czesci, nie chce raczej czytac calosci.
   jestem na pocz 1 tomu i sprawdzam spis tresci - interesuje mnie najbardziej zycie obozowe i tamtejsza praca.
   ze spisu tresci wynika ze to dopiero drugi tom Część trzecia: OBOZY PRACY MORDERCZEJ

   ps. tom 1 ma 500 str - Solzenicyn tyle czasu poswiecil opisowi jak i za co ludzie tam trafiaja? - faktycznie 'dochodzenie literackie'

   ciezko znalezc audiobooka legalnie, mam z chomika :/ pierwszy tom czytany przez Ksawerego, czy ktos wie czy wogole drugi tom jest w audiobooku (gdzies do kupienia? sciagniecia?)

 •  

  pokaż komentarz

  Lektura obowiązkowa dla wszystkich którzy chcą zbawiać ludzkość za pomocą komunizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @zakowskijan72: To nic nie da, będą tylko jak stado baranów bezmyślnie powtarzać: "to nie był komunizm, to nie był komunizm"...

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: pbs.twimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   @zakowskijan72 @kompek: Może zabrzmię jak lewak, ale po lekturze antykomunistycznej "Utopii u władzy", można się przekonać, że w ZSRR nie było prawdziwego komunizmu. Gdy Lenin i Stalin forsowali pomysł "dyktatury proletariatu - awangardy proletariatu", gdzie partia/klika miała decydować za miliony ludzi, robotnicy i chłopi na Ukrainie, Kazachstanie, Syberii, Kronsztadzie dokonywali buntów, by wprowadzić prawdziwe komuny, gdzie mogliby się samorządzić.

  •  

   pokaż komentarz

   w ZSRR nie było prawdziwego komunizmu
   @Ant0n_Panisienk0: Kolego, to jest właśnie ten paradoks którego lewica nie pojmuje, że "prawdziwy" komunizm jest systemem utopijnym który nie może zaistnieć w realnym świecie.

   Tutaj jest odpowiednie miejsce by zacytować anegdotę o profesorze ekonomii który nauczył swoich studentów jak działają tego typu systemy:

   Profesor ekonomii z lokalnego uniwersytetu oświadczył, że nigdy nie oblał pojedynczego studenta – za to zdarzyło mu się oblać całą klasę. Owa klasa upierała się, że socjalizm może zadziałać: nikt nie będzie bogaty, ale też nikt nie będzie biedny, zapanuje wspaniała równość. Wtedy profesor powiedział: „Dobrze! Przeprowadzimy eksperyment. Wszystkie stopnie zostaną uśrednione: każdy otrzyma taką samą ocenę. Nikt nie zawali, ale też nie będzie piątek”.

   Po pierwszym egzaminie profesor uśrednił oceny i każdy dostał czwórkę. Studenci, którzy przykładnie zakuwali na 5, trochę się wkurzyli. Ci, którzy nie robili nic, bardzo się ucieszyli. Przy okazji drugiego egzaminu leniwi studenci uczyli się jeszcze mniej, a pracusie postanowiły sobie odpuścić. Po egzaminie oceny zostały uśrednione: okazało się, że każdy dostał 3. Nikt nie był zadowolony… Po trzecim wszyscy dostali lufy… Wybuchły kłótnie, studenci zaczęli się nawzajem obwiniać o klęskę i lenistwo.

   Eksperyment upadł. Socjalizm też w końcu upadnie. Kiedy nagroda jest wielka, wysiłek i staranie, aby ją dostać, też będą wielkie. Jeśli jednak nagroda zniknie, nikt nie będzie ciężko pracował… na innych.

  •  

   pokaż komentarz

   @zakowskijan72: i dla tych którzy uważają że podział władzy jest zbędny

  •  

   pokaż komentarz

   @kompek nie mieszałbym utopijnosci ekonomicznej komunizmu ze zbrodniczym totalitaryzmem, który powstał na jego barkach. Archipelag mógł powstać w każdym innym totalitarnym ustroju.

  •  

   pokaż komentarz

   Archipelag mógł powstać w każdym innym totalitarnym ustroju.

   @dziaru: w wielu miejscach powstał nawet w gorszych postaciach. Wolałbym Gułag niż Nagą Wyspę z Jugosławii.

 •  

  pokaż komentarz

  środowiska intelektualne

  komuniści

  xD

  •  

   pokaż komentarz

   @memnt55 ty się śmiej ale było całkiem sporo osób mających ogromne osiągnięcia w swoich dziedzinach a sympatyzujących z komunizmem. Można by wymienić Pablo Picasso, Bernard Russell, H. G. Wells

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant jeżeli ktoś umie świetnie np. malować, to nie czyni go w żaden sposób kompetentnym w innych dziedzinach; tutaj akurat w polityce.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhellfire: Chodzi o to, że nie można wszystkich sympatyków komunizmu nazwać głupimi. Czasem są to osoby, które mają wybitne osiągnięcia i można zaryzykować tezę, że łączy je duża zdolność myślenia abstrakcyjnego. Możliwe, że właśnie przez tę umiejętność byli tak odrealnieni od rzeczywistego świata i nie byli w stanie zobaczyć prawdziwego oblicza tej zbrodniczej ideologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @zdzisiunio to ja dodam jeszcze, że osoba inteligentna nie znaczy, że z dobrym sercem. Wiele zwolenników zbrodniczych systemów popierało je tylko dlatego, że kosztem innych czerpali wymierne korzyści dla siebie. Obrotni ludzie wiedzą jak zarobić na biedzie i stawiają swoje dobro ponad dobro ogółu.

  •  

   pokaż komentarz

   @memnt55: No przecież w Usa w trakcie drugiej wojny to Stalina przedstawiali jako takiego dobrotliwego wujaszka Joe xD

  •  

   pokaż komentarz

   @memnt55: co by nie mówić, to komuniści byli często świetnymi intelektualistami, patrząc na historię filozofii itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @sidhellfire: To jest myślenie współczesnymi kategoriami. 100 lat temu większość społeczeństwa pracowała na roli albo w fabrykach. Poeci czy malarze należeli do elity i utrzymywali stałe kontakty z europejskimi intelektualistami.

  •  

   pokaż komentarz

   @memnt55: Weź pod uwagę, że mieli inne informację na temat komunizmu niż my. Nie wiedzieli o tym jak komunizm działał w praktyce. Znali go tylko z sowieckiej propagandy, teoretycznych wykładów, wypracowań itd. Dla nich była to szlachetna, utopijna idea .

  •  

   pokaż komentarz

   i nie byli w stanie zobaczyć prawdziwego oblicza tej zbrodniczej ideologii.

   @zdzisiunio:
   Taka zbrodnicza ideologia, ale jakoś tym prawicowym ideologom nie przeszkadza używać elektroniki, nosić ciuchów z komunistycznych Chin...

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: Podobnie jak nie przeszkadza leczyć odmrożeń dzięki wiedzy zdobytej w japońskiej jednostce 731 albo korzystać z wiedzy zdobytej przez okrutne eksperymenty doktora Mengele. Trudno byłoby bezmyślnie się pozbyć tych zdobyczy skoro już powstały, choć w tak nieludzki sposób. Poza tym nie wiem czy wiesz, ale chińska gospodarka jest kapitalistyczna. Już jakiś czas temu Chińczycy doszli do wniosku, że kapitalizm to nic złego (choć oficjalnie sam utrój to komunizm) i to jest właśnie potęga i zaleta pieniądza, że można nawet kogoś nienawidzić, ale utrzymuje się z nim stosunki handlowe i tym samym osiąga pokój.

  •  

   pokaż komentarz

   Trudno byłoby bezmyślnie się pozbyć tych zdobyczy skoro już powstały, choć w tak nieludzki sposób.

   @zdzisiunio:
   Przecież one powstają a nie powstały. Produkcja trwa tam cały czas, to skoro taka zbrodnicza ideologia to należy ich izolować jak Koreę Południową! A nie... Chiny mają za duże powiązania gospodarcze z UE i USA, to w dupie ma się prawa człowieka itp. itd... Powzruszamy się więc nad okrutnymi czasami za rządów Stalina... Komunizm beee, ale jak można z komunistami handlować to jest wszystko cacy.

   Poza tym nie wiem czy wiesz, ale chińska gospodarka jest kapitalistyczna.

   Chińska gospodarka jest gospodarką komunistyczną. Państwo decyduje co i w jakich proporcjach może być oparte na wolno rynkowych zasadach. Całość jednak jest regulowana i bez zgody partii nic w Chinach nie możesz zrobić.

   i to jest właśnie potęga i zaleta pieniądza, że można nawet kogoś nienawidzić, ale utrzymuje się z nim stosunki handlowe i tym samym osiąga pokój.

   Nie, to jest po prostu hipokryzja. Nie ma żadnej nienawiści, jest tylko nastawienie na zysk, dla poklasku coś się mówi o łamaniu praw człowieka... Wykopkowe prawaki będą krzyczeć precz z komuną, jednocześnie wspierając komunę kupując chińskie produkty.

  •  

   pokaż komentarz

   Taka zbrodnicza ideologia, ale jakoś tym prawicowym ideologom nie przeszkadza używać elektroniki, nosić ciuchów z komunistycznych Chin...

   @Bijelodugme: a prawicowym wykopkom mieszkać w blokach wzniesionych za komuny i kończyc szkół wybudowanych za komuny...

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme:

   Przecież one powstają a nie powstały. Produkcja trwa tam cały czas, to skoro taka zbrodnicza ideologia to należy ich izolować jak Koreę Południową! A nie... Chiny mają za duże powiązania gospodarcze z UE i USA, to w dupie ma się prawa człowieka itp. itd... Powzruszamy się więc nad okrutnymi czasami za rządów Stalina... Komunizm beee, ale jak można z komunistami handlować to jest wszystko cacy.
   Chiny to potężne, suwerenne państwo z arsenałem atomowym. Jak sobie wyobrażasz zerwanie stosunków z nimi? W dodatku sami się tak zorganizowali, że dla nas to korzyść z nimi handlować, nawet jak nie popieramy ich wewnętrznej polityki. Co do Korei to chyba chodziło ci o Północną i nikt ich nie izolował, tylko sami sobie stworzyli takie państwo. W dodatku cały czas otrzymują za friko stałe dostawy pomocy humanitarnej od tego zgniłego zachodu, bo oni w przeciwieństwie do Chin mają właśnie gospodarkę centralnie planowaną, dlatego tak u nich c@@@$wo. http://ciekawostkihistoryczne.pl/2011/06/19/korea-polnocna-radziecki-wypadek-przy-pracy/

   Chińska gospodarka jest gospodarką komunistyczną.
   Nie jest, bo nie ma już centralnego planowania. Jest gospodarka wolnorynkowa. W Chinach działa mnóstwo giełd, a milionerów niezwiązanych z partią też jest sporo.
   http://natemat.pl/74539,nie-takie-chiny-straszne-jak-je-maluja-czyli-piec-mitow-o-panstwie-srodka

   Nie, to jest po prostu hipokryzja. Nie ma żadnej nienawiści, jest tylko nastawienie na zysk, dla poklasku coś się mówi o łamaniu praw człowieka... Wykopkowe prawaki będą krzyczeć precz z komuną, jednocześnie wspierając komunę kupując chińskie produkty.
   To nie hipokryzja tylko pragmatyzm. To, że kupuję chińskie produkty nie oznacza, że jestem za tym, aby chińczycy pracowali w niewolniczych warunkach jak w komunie. Bardzo bym chciał, aby było im lepiej i w zasadzie kupując u nich się do tego przyczyniam, bo mają dzięki temu moje pieniądze.
   Poza tym Chiny to nie monolit. To nie jest tak, że każdy Chińczyk to komunista, a ja bym chciał, żeby każdemu się tam lepiej żyło więc dlaczego miałbym nie popierać organizacji walczącej o prawa człowieka w Chinach, a jednocześnie nie wysyłać im swoich pieniędzy w zamian za wytworzone towary.
   Naprawdę obecne Chiny to już nie czasy Rewolucji Kulturalnej. Teraz to naprawdę potężny kraj z wolnorynkową gospodarką i prywatny biznes jest tam łatwiej prowadzić niż w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   Co do Korei to chyba chodziło ci o Północną i nikt ich nie izolował, tylko sami sobie stworzyli takie państwo.

   @zdzisiunio:
   Tak, o Korę Północną. Przecież zachód nałożył sankcje na Koreę. Gdyby chodziło o ideologię a nie o pieniądze, to takie same sankcje zostałyby nałożone na Chiny. Ale to przecież tylko pieprzenie o zbrodniczych ideologiach, świat pieniędzy ma w dupie ideologię... Liczy się zysk. Nazizm też był taką zbrodniczą ideologią, ale nie przeszkadzało to "zachodowi" w prowadzeniu interesów z nazistami. Więc to żadna nowość.

   Nie jest, bo nie ma już centralnego planowania.

   Centralne planowanie to jeden z modeli gospodarki w komunizmie, wolny rynek nie kłóci się z komunizmem i jeśli jesteśmy przy książce Sołżenicyna, to opisany tam mechanizm jest "toczka w toczkę" realizowany w Chinach, w "Archipelagu" nie było jako tako krytyki gospodarki centralnie sterowanej, tylko władzy partii nad człowiekiem (jego zniewolenie nie tyle w sferze fizycznej co psychicznej) i to w Chinach jest realizowane. Faktem jest jednak to, że w sferze gospodarczej priorytetem są Chiny a nie indywidualny rozwój. Ty po prostu wychodzisz z błędnego założenia, że wolny rynek kłóci się z komunizmem.

   To nie hipokryzja tylko pragmatyzm. To, że kupuję chińskie produkty nie oznacza, że jestem za tym, aby chińczycy pracowali w niewolniczych warunkach jak w komunie. Bardzo bym chciał, aby było im lepiej i w zasadzie kupując u nich się do tego przyczyniam, bo mają dzięki temu moje pieniądze.

   No jasne :) Na serio to piszesz? To dlaczego na Koreę są nałożone sankcje na Chiny nie. Przecież mechanizm jest ten sam. Daje Ci to coś do myślenia? Bo te ideologiczne bzdury o zostawianiu pieniędzy to sobie daruj... Z nazistami też byś prowadził interesy bo chciałbyś by było im lepiej?

   Naprawdę obecne Chiny to już nie czasy Rewolucji Kulturalnej. Teraz to naprawdę potężny kraj z wolnorynkową gospodarką i prywatny biznes jest tam łatwiej prowadzić niż w Polsce.

   I znów ten sam błąd. Komunizm nie jest jednorodną ideologią, jest wiele komunizmów i co najważniejsze wolny rynek nie jest sprzeczny z komunizmem. Natomiast faktem jest, że Partia steruje państwem, że informacja jest sankcjonowana, w Chinach człowiek podporządkowany jest wspólnocie, a nie odwrotnie.

   I oczywiście wszystko jest ok "przecz z komuną" sobie można cały czas krzyczeć, skoro taką racjonalizację się robi jaką we wcześniejszym poście pokazałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   No jasne :) Na serio to piszesz? To dlaczego na Koreę są nałożone sankcje na Chiny nie. Przecież mechanizm jest ten sam. Daje Ci to coś do myślenia? Bo te ideologiczne bzdury o zostawianiu pieniędzy to sobie daruj... Z nazistami też byś prowadził interesy bo chciałbyś by było im lepiej?

   @Bijelodugme: Bo na Koreę można, a na Chiny nie, proste. To, że nie jesteś w stanie skazać dużego przestępcy nie oznacza, że jesteś hipokrytą łapiąc drobnych złodziejaszków.

   I znów ten sam błąd. Komunizm nie jest jednorodną ideologią, jest wiele komunizmów i co najważniejsze wolny rynek nie jest sprzeczny z komunizmem. Natomiast faktem jest, że Partia steruje państwem, że informacja jest sankcjonowana, w Chinach człowiek podporządkowany jest wspólnocie, a nie odwrotnie.
   Przecież ja temu nie zaprzeczyłem. Stwierdziłem, że w Chinach jest gospodarka wolnorynkowa, a nie centralne planowanie. To, że biznes wymaga jakichś pozwoleń to nie oznacza od razu centralnego planowania. W Polsce też nie możesz prowadzić działalności bez rejestracji.
   Co do ograniczenia dostępu do informacji to się oczywiście zgadzam, przecież do tej pory się do tego nie odniosłem w ogóle. Z ograniczeniem swobód obywatelskich też. Dlatego organizacje praw człowieka tak nisko klasyfikują Chiny.

   Z nazistami też byś prowadził interesy bo chciałbyś by było im lepiej?
   Wiedząc co robią i jaką politykę prowadzą to nie. Chiny o ile wiem nie najeżdżają obcych państw (poza aneksją Tybetu w latach 50tych), nie budują obozów koncentracyjnych do wykańczania ludzi i nie eksterminują ludzi prowadząc na nich eksperymenty, a ich obecny wkład w nowoczesne technologie służące całemu światu jest nieoceniony, więc co to za porównanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo na Koreę można, a na Chiny nie, proste. To, że nie jesteś w stanie skazać dużego przestępcy nie oznacza, że jesteś hipokrytą łapiąc drobnych złodziejaszków.

   @zdzisiunio:
   Nietrafione porównanie, to że nie jesteś w stanie skazać dużego przestępcy nie oznacza, że moralne jest kupowanie od niego trefnego towaru. Skoro Korę można a Chiny nie bo są za duże, oznacza to po prostu hipokryzję zachodu - przecież nikt ich nie zmusza do inwestowania w Chinach.., Wzorowym przykładem największej hipokryzji były IO w Pekinie.

   Przecież ja temu nie zaprzeczyłem. Stwierdziłem, że w Chinach jest gospodarka wolnorynkowa, a nie centralne planowanie. To, że biznes wymaga jakichś pozwoleń to nie oznacza od razu centralnego planowania. W Polsce też nie możesz prowadzić działalności bez rejestracji. Co do ograniczenia dostępu do informacji to się oczywiście zgadzam, przecież do tej pory się do tego nie odniosłem w ogóle. Z ograniczeniem swobód obywatelskich też. Dlatego organizacje praw człowieka tak nisko klasyfikują Chiny.

   W Chinach jest chiński model gospodarki. Rozumiem, że dla Ciebie problem z komunizmem w ZSRR polegał głównie na ograniczeniu wolnego rynku? Poza tym wszystko było cacy? Bo tak się tego wolnego rynku uczepiłeś...

   Wiedząc co robią i jaką politykę prowadzą to nie. Chiny o ile wiem nie najeżdżają obcych państw (poza aneksją Tybetu w latach 50tych), nie budują obozów koncentracyjnych do wykańczania ludzi i nie eksterminują ludzi prowadząc na nich eksperymenty, a ich obecny wkład w nowoczesne technologie służące całemu światu jest nieoceniony, więc co to za porównanie.

   Zachód z nazistami współpracował po zajęciu Austrii, po zajęciu Czech, Hitler przed wybuchem II wojny światowej swoich poglądów nie ukrywał, dopiero jak wypowiedział otwarcie wojnę "zachodowi" to coś się ruszyło, to właśnie jest ta hipokryzja. Dla Ciebie kraj, w którym nie ma wolności słowa, nie ma wolnych wyborów, łamane są prawa człowieka jest ok? Bo mówią po chińsku a nie po niemiecku?

   Wpisz sobie w google hasło "laogai". Jesteśmy w końcu w temacie "Archipelag gułag". Ale co tam, ci którzy tam siedzą to przestępcy! Identycznie jak w gułagach, tam też sami groźni przestępcy siedzieli... I oczywiście oficjalnie na zachodzie nie kupuje się tam wytworzonych towarów. OFICJALNIE.

   Przyznaj, że jesteś hipokrytą i w dupie masz zbrodnicze ideologie. Jak możesz zarobić to tak sobie będziesz racjonalizował zbrodnicze działania w Chinach, żeby przed innymi pokazać się jako ten dla którego prawa człowieka i wolność osobista ma jakieś znaczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   Nietrafione porównanie, to że nie jesteś w stanie skazać dużego przestępcy nie oznacza, że moralne jest kupowanie od niego trefnego towaru. Skoro Korę można a Chiny nie bo są za duże, oznacza to po prostu hipokryzję zachodu - przecież nikt ich nie zmusza do inwestowania w Chinach.., Wzorowym przykładem największej hipokryzji były IO w Pekinie.

   @Bijelodugme: A uważasz, że niekupowanie towaru takiego jak Chiny tu coś zmieni? To Chiny mogłyby teraz nakładać sankcje na cały świat a nie odwrotnie. Tu niestety już nie mamy zbytniego wyboru, a ty od początku mieszasz wielką politykę do życia pojedynczego obywatela, w tym wypadku mojego. Nie wiem co bym zrobił jakbym był politykiem, ale nie uważam handlu z Chinami za coś złego i godnego potępienia, a do tego uważam za porównanie ich do III Rzeszy za nietrafne.

   W Chinach jest chiński model gospodarki. Rozumiem, że dla Ciebie problem z komunizmem w ZSRR polegał głównie na ograniczeniu wolnego rynku? Poza tym wszystko było cacy? Bo tak się tego wolnego rynku uczepiłeś...
   Nie było cacy, ale uważam że w Chinach jest już zupełnie inaczej niż było 50 lat temu, a ty forsujesz pogląd, że jest tam jak za czasów Mao, a miliony umierają z głodu, więc niemoralne jest cokolwiek kupowanie od nich. A jak się kupuje, to nie powinno się mówić, że komunizm jest zły, bo to hipokryzja.

   Przyznaj, że jesteś hipokrytą i w dupie masz zbrodnicze ideologie. Jak możesz zarobić to tak sobie będziesz racjonalizował zbrodnicze działania w Chinach, żeby przed innymi pokazać się jako ten dla którego prawa człowieka i wolność osobista ma jakieś znaczenie.
   Prywatne wycieczki sobie daruj, bo to tylko pokazuje twoją słabość.
   Zaczęliśmy dyskusję od tego, że potępiam ideologię komunistyczną, ale nie potępiam handlu z Chinami. Wykazałem ci dlaczego, bo nie jest to w/g mnie wspieranie zbrodniczego reżimu, który był tam kilkadziesiąt lat temu, a komunizm to jest tam już tylko z nazwy. W dodatku swoboda prowadzenia biznesu nie czyni tego kraju aż tak odizolowanym od świata jak wspomnianej przez ciebie Korei Północnej. Można go swobodnie zwiedzać i nie przydzielą ci opiekuna patrzącego cię na ręce i prowadzącego tylko do "właściwych" miejsc jak w Korei. A ludziom żyje się tam na nienajgorszym poziomie. Możesz o tym poczytać choćby na wykopie od osób, które były w Chinach albo tam mieszkają.

  •  
   p........u

   0

   pokaż komentarz

   @Assailant: jakie niby maja osiagniecia?

  •  

   pokaż komentarz

   @pitu00pitu wystarczy użyć encyklopedii albo szukajki w necie.

  •  

   pokaż komentarz

   A uważasz, że niekupowanie towaru takiego jak Chiny tu coś zmieni? To Chiny mogłyby teraz nakładać sankcje na cały świat a nie odwrotnie. Tu niestety już nie mamy zbytniego wyboru, a ty od początku mieszasz wielką politykę do życia pojedynczego obywatela, w tym wypadku mojego. Nie wiem co bym zrobił jakbym był politykiem, ale nie uważam handlu z Chinami za coś złego i godnego potępienia, a do tego uważam za porównanie ich do III Rzeszy za nietrafne.

   @zdzisiunio:
   Kolejny raz pokazujesz, że nie chodzi o żadną moralność, żadne szczytne idee a tylko i wyłącznie o zysk. Na Koreę możemy nakładać sankcje na Chiny nie. Dlaczego? Bo tak, bo zysk będzie mniejszy? Jakoś w latach 60tysch XX wieku świat istniał i miał się dobrze, a Chiny nic nie znaczyły w perspektywie światowej gospodarki. Czyli jednak da się. Ale gdy chodzi o zysk, to żadne prawa człowieka się nie liczą.

   Nie było cacy, ale uważam że w Chinach jest już zupełnie inaczej niż było 50 lat temu, a ty forsujesz pogląd, że jest tam jak za czasów Mao, a miliony umierają z głodu, więc niemoralne jest cokolwiek kupowanie od nich. A jak się kupuje, to nie powinno się mówić, że komunizm jest zły, bo to hipokryzja.

   Jest zupełnie inaczej. Zawsze jest zupełnie inaczej, ale kolejny raz dla chęci zysku obniżasz oczekiwania moralne? Niech tam mają swoje gułagi, ale to nie to co kiedyś... Że w ich obozach pracy siedzi kila milionów ludzi w tym setki tysięcy więźniów politycznych bez wyroków, kogo to obchodzi, przecież miliony ludzi z głodu nie umierają! To mogą mieć swoje gułagi, byleby by zysk z handlu i produkcji był!

   Prywatne wycieczki sobie daruj, bo to tylko pokazuje twoją słabość. Zaczęliśmy dyskusję od tego, że potępiam ideologię komunistyczną, ale nie potępiam handlu z Chinami. Wykazałem ci dlaczego, bo nie jest to w/g mnie wspieranie zbrodniczego reżimu, który był tam kilkadziesiąt lat temu, a komunizm to jest tam już tylko z nazwy. W dodatku swoboda prowadzenia biznesu nie czyni tego kraju aż tak odizolowanym od świata jak wspomnianej przez ciebie Korei Północnej. Można go swobodnie zwiedzać i nie przydzielą ci opiekuna patrzącego cię na ręce i prowadzącego tylko do "właściwych" miejsc jak w Korei. A ludziom żyje się tam na nienajgorszym poziomie. Możesz o tym poczytać choćby na wykopie od osób, które były w Chinach albo tam mieszkają.

   Czyli potwierdzasz to co wcześniej pisałem, dla ciebie liczy się możliwość prowadzenia biznesu i bogacenia się. Jak ci partia pozwoli się bogacić to będziesz miał w dupie łamane prawa człowieka, brak wolność wypowiedzi, brak wolność religii, brak demokracji, wolnych wyborów, gułagi. Chodzi tylko o to żebyś mógł się nachapać! Wtedy i niewolnicy są ok.

   Tylko ciągle nie rozumiem dlaczego mierżą cię nazistowskie Niemcy? Przecież w latach 30stych XX wieku to była jedna z najpotężniejszych gospodarek świata, także z wolnym rynkiem. Ale gdyby dzisiaj Niemcy znów poszły w tą drogę to też byś argumentował, ale to nie Ci Niemcy co 70lat temu...? Dopiero jakby się Tobie do d... zaczęli dobierać to pojawiłby się problem?

   Temat Chińskich gułagów widzę, że przemilczałeś. W końcu po co sobie psuć dobry nastrój? Ubzdurałeś sobie że komunizm=gospodarka centralnie sterowana i skoro Chiny się w 100% w ten model nie wpisują to jest wszystko ok. Czytałeś Ty w ogóle Sołżenicyna?Jeszcze raz powtórzę, Sołżenicyn nie krytykował ZSRR za gospodarkę centralnie sterowaną, ale za zniewolenie człowieka, które jest dziś obecne w Chinach (cenzura internetu, rządowe media, jedyna słuszna droga partii).

   Tak z ciekawości zapytam czy miałeś coś do ZSRR po śmierci Stalina. Przecież tam ludziom też się żyło na nie najgorszym poziomie, można go było zwiedzać i wiele osób tam żyło i sobie ten system ceniło.

 •  

  pokaż komentarz

  Niezwykła książka, przeczytałem pierwszy raz gdy miałem chyba 16 lat. Fragment o sali pełnej słuchaczy, którym spuchły ręce od klaskania po wystąpieniu Stalina i dyrektorze wytwórni papieru, który pierwszy odważył się przerwać oklaski utkwił mi w pamięci na zawsze.

  •  

   pokaż komentarz

   Fragment o sali pełnej słuchaczy, którym spuchły ręce od klaskania po wystąpieniu Stalina i dyrektorze wytwórni papieru, który pierwszy odważył się przerwać oklaski utkwił mi w pamięci na zawsze.

   @pa6lo: Trochę Ci się szczegóły zatarły, bo to nie było po wystąpieniu Stalina, tylko podczas partyjnego zebrania w komitecie regionalnym. Przegłosowano pismo do Stalina z deklaracją wierności i rozpoczęła się owacja.

   Faktycznie po 10 minutach dyrektor papierni pierwszy skończył i usiadł.

   pokaż spoiler No i następnej nocy oczywiście go aresztowali...


   pokaż spoiler 1937 rok. Ciężkie czasy to były.

 •  

  pokaż komentarz

  Warto też poznać "Inny Świat" Gustawa Herling-Grudzińskiego, a jeśli chodzi o szwabskie obozy to "Pięć Lat Kacetu" Pana Grzesiuka.