•  

  pokaż komentarz

  Tekst artykułu:

  Pani Anna z Radomia na emeryturę odeszła dwa miesiące temu. Dostaje 345,71 zł netto, bo pracowała zawodowo – w szwalni – tylko przez sześć lat. – Przez resztę życia wychowywałam trójkę dzieci, dzięki czemu nie musiałam płacić za opiekę. W domu dorabiałam, szyjąc spódnice czy bluzki, ale była to praca nierejestrowana – opowiada. Jak zapewnia, będzie żyć ze świadczenia męża, który pobiera z ZUS 2,1 tys. zł netto.

  Osób z emeryturą poniżej minimalnej (obecnie 1 tys. zł brutto) jest coraz więcej. W 2013 roku było ich niespełna 91 tys., w zeszłym – 130 tys., a teraz – jak ustaliła „Wyborcza” – już 250 tys.! Gdy nie mogą skorzystać ze wsparcia rodziny, występują do pomocy społecznej o kilkusetzłotowy zasiłek, mogą też liczyć na darmowe bony na opał czy wykup leków. Odżywiają się zazwyczaj w organizowanych przez samorząd lub organizacje kościelne jadłodajniach. Gdy nie są w stanie płacić za czynsz, przenoszone są do lokali socjalnych.
  Z każdym rokiem „groszowych” świadczeń będzie przybywać, bo na emeryturę przechodzą osoby z nowego systemu emerytalnego. A ten jest bezlitosny – dostaje się dokładnie tyle pieniędzy, ile składek się odłożyło. Najniższe świadczenie wynosi obecnie 7 gr, są też emerytury kilkuzłotowe.

  Kiedy ZUS wypłaci emeryturę minimalną?

  Co prawda państwo przewiduje wypłatę minimalnego świadczenia (obecnie 1 tys. zł brutto) osobom w trudnej sytuacji, ale trzeba udowodnić odpowiedni staż pracy: 20 lat dla kobiet, 25 lat dla mężczyzn. Tysiące Polaków ma z tym problem, bo latami pracowali na umowach o dzieło, od których nie odprowadza się składek i które nie liczą się do emerytury. Świadczenia poniżej minimalnej będą też dostawać np. kobiety, które przez wiele lat zajmowały się dziećmi, czy osoby, które pracowały na czarno.
  ZUS i resort finansów podliczyły, że dziś na umowach cywilnoprawnych pracuje i jednocześnie nie płaci pełnych składek emerytalnych aż 4,6 mln osób. Rocznie zarabiają 40 mld zł, ale dzięki różnym zwolnieniom udaje im się uniknąć płacenia ok. 5 mld zł na ZUS.
  Okazuje się też, że aż 40 proc. emerytów (ok. 140-150 tys. osób), którzy od 1 października będą mogli dostać świadczenie z ZUS po obniżeniu przez PiS wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), nie pracuje legalnie i nie odprowadza składek.

  Emeryci bez pieniędzy – wielki problem społeczny

  – Często pracodawcy pozbywali się ich tuż przed nabyciem przez nich czteroletniej ochrony przed zwolnieniem. Te osoby nagle wylądowały na bruku i nie mogły znaleźć innej pracy. Czekają więc z niecierpliwością, aż dostaną jakiekolwiek świadczenie – mówi dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych.
  Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, podkreśla, że zwiększająca się liczba osób z emeryturą poniżej minimalnej to ogromny problem społeczny: – Za 100- czy 200-złotową emeryturę nie da się opłacić mieszkania, kupić żywności, leków czy ubrania. Takie osoby ustawią się kiedyś w kolejce po zasiłek z pomocy społecznej, a państwo będzie musiało znaleźć dodatkowe miliardy na wydatki socjalne. Ale i to może się okazać za mało. Będą naciskać rząd, aby podniósł najniższe świadczenia. Politycy, chcąc utrzymać władzę, będą musieli iść na ustępstwa. A to będzie oznaczać kolejne wydatki, na które nas zwyczajnie nie stać. Już dziś ZUS-owi co roku brakuje ok. 40 mld zł na wypłaty emerytur. Kolejne 55 mld zł w ciągu pięciu lat będzie nas kosztować obniżenie wieku emerytalnego.
  Rozwiązaniem według wicepremiera Mateusza Morawieckiego jest wprowadzenie równych dla wszystkich emerytur obywatelskich, np. wynoszących 1 tys. zł, i zachęcenie Polaków do oszczędzania na przyszłość. Inny pomysł, nad którym zastanawia się rząd, to oskładkowanie wszystkich umów o dzieło.

  •  

   pokaż komentarz

   Dostaje 345,71 zł netto, bo pracowała zawodowo – w szwalni – tylko przez sześć lat

   @Takiseprzecietniak: jak ktoś przez 6 lat pracował na 1/3 emerytury, na która ktoś inny musiał pracować 40-45 lat to i tak niech się cieszy, że cokolwiek dostała.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   No bo wychowywanie dzieci, prowadzenie domu to tylko wychowywanie dzieci i prowadzenie domu.

   @perlikont: skoro wychowywała dzieci to niech te dzieci ją utrzymują (ludzie funkcjonowali tak przez tysiące lat, a w Chinach funkcjonują tak nadal).

   Skoro nie dorzucała się do WSPÓLNEGO to nie ma teraz moralnego prawa wymagać czegoś od WSPÓLNEGO.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomalski: Powiedz to wszystkim tym co to 500 z plusem biorą i żeby brać na pierwsze rezygnują z roboty. Powiedz to tym co to biorą zasiłki i inne paczki z pomocy społecznej. Powiedz to socjalistom rządzącym tym krajem.
   I masz rację ... wszystkie matki polski do roboty - niech dzieci wam wychowują ukraińskie opiekunki bo na ZUS trza zarobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: właśnie to mówię. ZUS trzeba zlikwidować, pieniądze pozostawić ludziom (~40% Twojej pensji zabiera rząd na ZUS), a o emeryturę każdy ma się zatroszczyć we własnym zakresie. To będzie lepszy program prorodzinny niż wszystkie 500+ i inne zasiłki razem wzięte, bo własne dzieci to najłatwiejszy i najpewniejszy sposób na godne życie na emeryturze.

   P.S. Moja babcia miała 6 dzieci i na dosyć niskiej emeryturze nie musiała się niczym martwić. Od tego miała dzieci oraz wnuki.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomalski: No więc w całej rozciągłości się zgadzamy. Skoro dajemy jednym to dawajmy również drugim. A jeśli mówimy że kobiecie która od rana do wieczora zapieprza przy dzieciakach i mężu i często mieszkając na wsi jeszcze obrządza jakieś kury, świnkę i krowy doi to uważam że skoro dajemy darmozjadom co specjalnie rezygnują z roboty bo dzięki temu będzie im się należało WINCYJ zasiłku albo innej zapomogi 500+ to tej kobiecie się należy podwójnie.
   Więc albo wszystkim albo nikomu.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: masz jakiś link na temat ilości ilu ludzi zrezygnowało z pracy bo pincet? Jak się patrzy na liczbę ludzi zatrudnionych to jakoś nie widać tąpnięci w ostatnim roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pegos: Moja praca wymaga współpracy z firmami - często dużymi i zdarza mi się uczestniczyć w procesach rekrutacyjnych i wiem że nie jestem żadnym badaniem czy ładnym artykułem w prasie ale dość częstymi są prośby osób że one nie chcą na etat, albo że chcą na 1/2 etatu na papierze ale będą pracować na pełnym bo "wicie rozumicie" panie ... bo mi się wtedy na pierwsze dziecko będzie należało.
   I nie mówię tu o pojedynczym przypadku ale mówię o kilkudziesięciu tego typu przypadkach których byłem świadkiem w ciągu ostatniego roku.
   Więc to jak w misiu jest prawda czasu i prawda ekranu, statystyka swoje a rzeczywistość swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: tak jak podejrzewałem, p%@$##?enieoszopenie

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont

   A jeśli mówimy że kobiecie która od rana do wieczora zapieprza przy dzieciakach i mężu i często mieszkając na wsi jeszcze obrządza jakieś kury, świnkę i krowy doi to uważam że skoro dajemy darmozjadom co specjalnie rezygnują z roboty bo dzięki temu będzie im się należało WINCYJ zasiłku albo innej zapomogi 500+ to tej kobiecie się należy podwójnie.
   Tej kobiecie nic się nie należy. To że nie pracowała to była jej decyzja i teraz musi ponieść jej konsekwencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Nie pracowała bo opiekowała się dziećmi. Te dzieci były niepełnosprawne? W innym przypadku nie wyobrażam sobie potrzeby siedzenia w domu i opieki zamiast pracy. Dzieci to zawsze łatwa wymówka by dupy do pracy nie ruszyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pegos: Ano masz rację p?@$%##enie. bo przecież naoczny świadek to p?@$%##enie - bo jak telewizorze powiedzo że kraj rośnie w siłe a ludziom żyje się dostatniej to prawda.

  •  

   pokaż komentarz

   bo własne dzieci to najłatwiejszy i najpewniejszy sposób na godne życie na emeryturze

   @tomalski: Tak, tylko ten sposób to czysty egoizm względem dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: nie oglądam tv to nie wiem co tam mówią, poprosiłem o jakieś badania na ten temat. Może zmień otoczenie bo w moim środowisku żadna kobieta nie zrezygnowała z pracy dla pińcet a u mnie 80% pracowników to kobiety. I teraz co, w innych krajach żyjemy czy tylko przez swoje zafiksowanie podbijasz sobie w głowie skale problemu o którym piszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @jfrost Chyba że dzieci też zachowają się egoistycznie i będą miały wywalone na rodziców.

  •  

   pokaż komentarz

   No bo wychowywanie dzieci, prowadzenie domu to tylko wychowywanie dzieci i prowadzenie domu.
   @perlikont: Oczywiście, to poważne zajęcie, w które trzeba włożyć niemały trud, ale tam samo można powiedzieć o, nie wiem, pracy na czarno. No (nie)stety, ale system emerytalny to nie pomoc społeczna, tylko wypłacanie ze wspólnego wora transz ludziom, którzy się do niego dorzucali. Dzielenie na pół cudzego wkładu, by dać więcej ludziom, którzy nie przezorni i nie zabezpieczyli sobie przyszłości nie jest zbyt fair.

   Niech się cieszy że po osiągnięciu wieku ermerytalnego nie została wyprowadzona za mury miasta i zastrzelona.
   Daruj sobie ten szantaż emocjonalny. Jej dzieci chyba nie wymagały wychowywania przez 40+ lat, więc miała z 20 lat na zabezpieczenie swojej emerytury. Poza tym jest też sama sobie winna, bo dorabiała sobie szyciem, ale na czarno. Jakby zarejestrowała to jako działalność i odprowadzała chociażby symboliczne kwoty to miałaby dużo większą emeryturę. Mogła też odkładać coś na konto oszczędnościowe. Opcji miała sporo. Poza tym ona raczej powinna się cieszyć, a nie narzekać. Robiąc 6 lat dostaje 1/3 tego co ludzie robiący po 40-45 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pegos: Widzisz. Mamy różne doświadczenia nie oznacza to ze którekolwiek z nich są nieprawdziwe.
   Rację jednak oczywiście częściowo masz że pewnie mam przechył w jedną stronę i dlatego widzę bardziej tego typu sytuacje. Jestem przeciwny rozdawnictwu państwa i z całą pewnością jestem przeciwny 500+ w takiej formie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Ależ pełna zgoda. Nie wiem gdzie widzisz problem w mojej wypowiedzi skoro mamy takie samo zdanie w temacie. Pokazuję wybiórczość i bezsensowność systemu. Jeśli dawać to wszystkim i czekać aż kraj padnie i wszyscy wyjadą, a jeśli nie dawać to nikomu i niech każdy dba o swoją przyszłość. Skoro obecnie rządzący socjaliści ( z resztą wcześniejsi nie byli lepsi) rozdają to dlaczego i ona ma nie dostać.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: To chyba źle się wyraziłeś, bo byłem święcie przekonany, że według Ciebie należała się jej sowita emerytura ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Pokazuję wybiórczość i bezsensowność systemu. Jeśli dawać to wszystkim i czekać aż kraj padnie i wszyscy wyjadą, a jeśli nie dawać to nikomu i niech każdy dba o swoją przyszłość.
   Jeszcze jakąś opcją jest emerytura obywatelska, minimalna dla każdego, a powyżej to już we własnym zakresie.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomalski mimo wszystko smutne to jest, nie chciałbym żeby moja mama kiedyś dostała taką emeryturę przez opiekę nade mną jak byłem mały :-/ wogóle mimo zmian w dalszym ciągu kobiety (matki) mają w mojej ocenie BARDZO ciężką sytuację na rynku pracy

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: ja mam pracować 47 lat, i mieć taką samą emeryturę, co osoba , która pracowała 6? Moja matka pracowała 40, była samotną matką i jakoś wychowała mnie i siostrę. Argument :"musiałam dzieci wychować", mnie nie rusza. To może, za to, mojej matce 6k emerytury? Bo tak.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: jak wychowała dzieci to niech jej dadzą albo niech wystąpi do sądu o alimenty o nich.

  •  

   pokaż komentarz

   @Skomber: Odnoszę wrażenie że nie do końca zrozumiałeś to co napisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin Przykre ale prawdziwe. Wychowaliśmy z żoną dwie córki bez podpierania się babciami. Oboje zawsze pracowaliśmy, czasami każde z nas miało więcej niż jeden etat. Można ?

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: odnoszę wrażenie, że nie do końca zrozumiałeś, co napisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pegos: Przecież my często żyjemy w zupełnie różnych środowiskach ze względu na nasze wykształcenie, miejsce zamieszkania, wykonywany zawód. U Ciebie kobiety w pracy są pewnie inne z w/w czynników niż ludzie z którymi styka się @perlikont: w swojej pracy. Dlaczego takie rzeczy w ogóle trzeba Ci tłumaczyć?

  •  

   pokaż komentarz

   @jacom: Moja mama 3 dzieci tak wychowała pracując bez przerwy od skończenia studiów. Babcia 4 dzieci też bez żadnej przerwy. Ja dzieci planuje dopiero za 2-3 lata ale też nie wyobrażam sobie by ktoś miał zrezygnować z pracy z ich powodu. Mogę to jeszcze zrozumieć przy pierwszych 3 latach życia ale odkąd dziecko jest w przedszkolu to jest to dla mnie zupełnie niezrozumiałe.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem gdzie widzisz problem w mojej wypowiedzi skoro mamy takie samo zdanie w temacie. Pokazuję wybiórczość i bezsensowność systemu.

   @perlikont: Ale co jest bezsensowne i wybiórczego w tym którzy nie płacili ubezpieczenia nie są wypłacane z niego pieniądze?

  •  

   pokaż komentarz

   @marian1881: serio? Dzięki Kapitanie Oczywistość!

  •  

   pokaż komentarz

   mężu i często mieszkając na wsi jeszcze obrządza jakieś kury, świnkę i krowy doi

   @perlikont takieosoby zwykle opłacają KRUS i z tego tytuły dostaną minimalną emeryturę.

  •  
   j........7

   +4

   pokaż komentarz

   @jfrost: Ale oczekwianie że obcy ludzie (w przeciwieństwie do dzieci na które łożyłeś i utrzymywałeś) będą cię utrzymywać już nie jest egoizmem?

  •  

   pokaż komentarz

   @joseph1337: Nie, skoro teraz płacę pod przymusem na obecnych "obcych"

  •  

   pokaż komentarz

   @Skomber 100% racji popieram. Dzieci wychowywala przez 40 lat, ze nie mogła pójść do pracy nabić sobie lat zatrudnienia? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Moi rodzice musieli oboje pracować, by utrzymać mnie i moje rodzeństwo (trójka nas była), a ta Pani mówi, że nie pracowała, bo musiała wychowywać.
   Jak dla mnie, kiepski argument.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomalski: a jak taki debil powiedzmy co ma 16 lat, skacze do wody na pusta łepetynę, łamie kręgosłup i siada na wózek, dostaje od państwa 721 zł netto renty socjalnej i 153 zł zasiłku pielęgnacyjnego, darmowe przejazdy komunikacją miejską i całą inną masę przywilejów dosłownie ZA WŁASNĄ GŁUPOTĘ. I to ma być sprawiedliwe, podczas gdy niepełnosprawni nie ze swojej winy ... też są na równi traktowani co taki debil.
   Większość rzeczy w Polsce jest aspołecznych.

  •  

   pokaż komentarz

   : właśnie to mówię. ZUS trzeba zlikwidować,

   @tomalski: nie da się zlikwidować tak wielkiej piramidy finansowej, za dużo ludzi bierze w tym udział, niestety ale to się nigdy nie stanie

  •  

   pokaż komentarz

   @tomalski:

   ZUS trzeba zlikwidować,
   Co z obecnymi emerytkami i rencistami?
   Co z pieniędzmi osób które nie są na emeryturze ale opłacając/opłacały składki?

  •  

   pokaż komentarz

   Tak, tylko ten sposób to czysty egoizm względem dzieci.

   @jfrost: że co? Dzieci i rodzice to jest RODZINA. A co? Wstydzisz się swoich rodziców?

  •  

   pokaż komentarz

   @NdFeB: @Fidel1: to samo co teraz, czyli opłacać ich wypłaty z budżetu państwa. To się dzieje teraz i będzie się działo niezależnie od tego, którą drogą pójdziemy.

  •  

   pokaż komentarz

   Moi rodzice musieli oboje pracować, by utrzymać mnie i moje rodzeństwo (trójka nas była), a ta Pani mówi, że nie pracowała, bo musiała wychowywać.
   Jak dla mnie, kiepski argument.


   @noobarian: Jak za tylko 6 lat pracy i tak ma dużą emeryturę moim zdaniem.

  •  

   pokaż komentarz

   : ja mam pracować 47 lat, i mieć taką samą emeryturę, co osoba , która pracowała 6? Moja matka pracowała 40, była samotną matką i jakoś wychowała mnie i siostrę. Argument :"musiałam dzieci wychować", mnie nie rusza. To może, za to, mojej matce 6k emerytury? Bo tak.

   @Skomber: Obawiam się, że jak zrobią tą emeryturę obywatelską to własnie tak tak mniej więcej będzie. Tobie składek nie zmniejszą ale emeryturę już tak. A ktoś inny za nic będzie 1000 zł brać.

  •  

   pokaż komentarz

   jak ktoś przez 6 lat pracował na 1/3 emerytury, na która ktoś inny musiał pracować 40-45 lat to i tak niech się cieszy, że cokolwiek dostała.

   @tomalski: No właśnie ma moim zdaniem dużą tą emeryturę jak na 6 lat. Może jej zakład pracy większe składki odprowadzał. W niektórych zakładach tak było.

  •  

   pokaż komentarz

   No właśnie ma moim zdaniem dużą tą emeryturę jak na 6 lat. Może jej zakład pracy większe składki odprowadzał. W niektórych zakładach tak było.

   @Variv: albo istnieje jakieś absolutne minimum poniżej którego nie można wypłacać mniej.

  •  

   pokaż komentarz

   albo istnieje jakieś absolutne minimum poniżej którego nie można wypłacać mniej.

   @tomalski: Dotyczy to tylko jeśli ma się prawa nabyte do najniższej emerytury, tych 1000 zł brutto. Jak się nie ma lat składkowych odpowiednich jak w tym przypadku to wyliczają na podstawie tych składek jakie się wpłaciło. Dlatego czasem w TV były takie niby absurdy, że ktoś dostał np. 7 zł emerytur.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomalski: Skąd w budżecie znajdą się na to pieniądze?
   Według tego "dokumentu" wydatki na emerytury i renty to ponad 180 mld zł, obecna dotacja to ponad 40 mld zł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Pegos: jak sie oglada makrostatystyki to rzeczywiscie tego nie widac.

   http://wyborcza.biz/biznes/1,149543,20558574,efekt-rodziny-500-plus-w-bydgoszczy-kobiety-zostaja-z.html

   Ale rzeczywistosc wyglada z gola inaczej, szczegolnie ze w posredniaku ludzie rejestruja sie tylko po ubezpieczenie. Dzisiaj w dobie Luxmedow, Enelmedow i innych prywatnych przychodni nie musisz nawet isc do posredniaka. Koszt ubezpieczenia zony to 23 zl u mnie w pracy. Dklatego warto rzucic okiem na ogolna liczbe wszystkich zatrudnionych wsrod kobiet, wykres ponizej.

   Ogolne statystyki zatrudnienia wygladaja bardzo dobrze ale odsetek kobiet zatrudnionych spadl.

   https://bdl.stat.gov.pl/BDL/dane/podgrup/wykres

   Dokladnie widac na wykresie, ze jest wyrazny spadek z 2016 roku, czyli co zatrudnienie rosnie ale tylko u mezczyzn, ilosc kobiet aktywnych zawodowo zmniejsza sie pomimo spadajacego bezrobocia. Z tego co czytalem w 2017 wyglada to znacznie gozej i prognozy, ktore pojawily sie przed wprowadzeniem 500+ maja pelne uzasadnienie.

   Nawiasem, jak ludzie moga plusowac Twoja wypowiedz nawet nie probujac sprawdzic tego co napisales.

   źródło: Capture.PNG

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: za dzieciaki to by mogli doliczyc jako lata przepracowane max 2 lata od dzieciaka. Takie pomysly sie pojawiaja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Takiseprzecietniak: Ale obecnie kobiety przechodza wczesniej o 5 lat na emeryture, wiec jakby maja doliczone wychowanie dzieci.

 •  

  pokaż komentarz

  Coś Wam powiem. Od 7 lat płaciłem ZUS jako mikro-przedsiębiorca. Od roku mi się gorzej wiodło, więc ZUS przestałem opłacać z myślą, że zapłacę później. Przecież nie pójdę mieszkać pod most i jeść odpady by zapłacić za siebie. DG też nie mogłem zlikwidować, bo umiem tylko to co robię, a nasze durne państwo wymaga DG do tego. Zawiesić nie mogłem, bo wtedy nie można robić nic. Teraz zaczyna mi się lepiej wieść, podnoszę się z kolan. Tymczasem ZUS wydał tytuły wykonawcze i wysłał list, że jak nie zapłacę natychmiast 6000 zł to kieruje wniosek o upadłość i zakaz prowadzenia DG na 10 lat. Nie mam 6000 zł, termin przekroczony. Pewnie po niedzieli zlikwiduję swoją DG po 7 latach i pójdę częściowo do szarej strefy, częściowo na ryczałt ewidencjonowany, a częściowo na być może spółkę w kraju, gdzie nie ma ZUS. (np. Estonia)
  Co ciekawe, dostałem swoje wyliczenie emerytury - po liście z groźbą, po tygodniu przyszedł list. Miałbym dostać ... 240 zł.
  Po 7 latach płacenia składek to jak plaskacz. Wiem, że przedsiębiorcy mają niższe składki niż etatowi pracownicy, ale i tak przecież miesiąc w miesiąc, przez 7 lat, niezależnie czy zarobię, czy też nie - płaciłem 1000+ zł ZUS. Czuję się wyruchany.
  Jak młodzi mają w tym kraju się dorabiać skoro na start dostają w mordę?

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota:

   Jak młodzi mają w tym kraju się dorabiać skoro na start dostają w mordę?

   true( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota grubo. Podziwiam wszystkich którzy chcą się na powierzchni utrzymac, ale uważam też że jesteście naiwni myśląc że coś się zmieni lub się dorobicie na starosc. Lata lecą, lepiej wyjechać na jakiś czas i przywieźć kasy której w pl nigdy by się nie widziało.
   Mam znajomych kilku którzy wrócili do pl i poziom życia spadl im do minimum. Nie, dziękuję.

  •  

   pokaż komentarz

   @lowrider4you: to jest najlepsze, że taka instytucja jak ZUS, ma Ci prawo zakazać prowadzenia DG - nawet jeśli składki płacisz tylko za siebie i masz zaległości za siebie. Jeszcze zrozumiałbym, gdyby stosowali egzekucję i sobie ściągali po trochę. Tymczasem oni chcą zabić krowę, bo jest za chuda. Generalnie robienie k!?#y z logiki.

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota: trudno iść do ZUS i dogadać się o rozłożenie na raty tego zadłużenia?

  •  

   pokaż komentarz

   Od 7 lat płaciłem ZUS jako mikro-przedsiębiorca. Od roku mi się gorzej wiodło, więc ZUS przestałem opłacać z myślą, że zapłacę później.

   przestałem opłacać z myślą, że zapłacę później.

   przestałem opłacać

   Miałbym dostać ... 240 zł.

   Czuję się wyruchany.

   @antipatriota: poważnie..?

  •  

   pokaż komentarz

   @YarpenZid: trudno - musisz dostarczyć masę papierów "dlaczego masz gorzej" w praktyce kilkadziesiąt stron, w większości przypadków też wyślą inspektorów, zrobią rewizje co masz w mieszkaniu, czasem poślą też do najbliższej rodziny i jak po 2-3 miesiącach przejdziesz ichniejszą weryfikację to może dostaniesz ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota: Pytanie czemu w takiej sytuacji nie napisałeś do ZUS? Są procedury w takich sytuacjach i ZUS może odroczyć zapłatę. Ty zamiast tego wolałeś go zlewać i liczyć że jakoś to będzie...

  •  

   pokaż komentarz

   @rotero: tak, poważnie, jeśli tego nie rozumiesz... nie mamy o czym rozmawiać. Myślisz, ze dostaniesz wyższą emeryturę jakbyś płacił przez te 40 lat? Znajomy płacił zawsze, wyliczyli mu 600zł. Powodzenia

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota: http://www.pit.pl/zus_przedsiebiorcow_288.php

   Składki ZUS to nie tylko składka na emeryturę, emerytalna stanowi tylko ok. połowę całości.

   Więc 7 lat wpłacania po 500 zł miesięcznie zakładając umownie że odsetki po latach znoszą na 0 inflację dawałoby 500 zł miesięcznie przez 7 lat, potem 0, minus koszty administracyjne które ponoszą tak samo fundusze prywatne jak i publiczne - to jest jakiś odsetek od kapitału rok w rok przez cały okres "zarządzania" kiedy trzeba utrzymywać administrację.

   Po obniżeniu wieku emerytalnego raczej mężczyzna więcej pożyje na emeryturze niż te 7 lat, nie chce mi się sprawdzać oczekiwanej długości życia ale każdy dostaje na tych kwitkach z ZUS.

   Czyli nie brzmi to tak zupełnie bez sensu, można dyskutować czy to wyliczenie powinno wyjść na 350 zł a nie 240 ale nie mówimy o jakieś miażdżącej rozbieżności.

   Pamiętajmy że w składki wchodzi też ubezpieczenie rentowe na wypadek jakbyś stracił zdolność do wykonywania pracy, zdrowotne (!), jakieś grosze na fundusz pracy który niby wypłaca w razie bezrobocia coś tam przez jakiś czas.

   Oczywiście można dyskutować czy w ogóle fundusz pracy i urzędy pracy powinny istnieć w Polsce / czy powinny dotyczyć jednoosobowych DG ale to osobny temat, po prostu nie widzę tutaj jakiejś drastycznej rozbieżności prognoza wypłaty vs. suma wpłat?

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota jak Cię dojadą to poczytaj o inkubatorach dg albo firmie za granicą.

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota: Wybacz, ale nie rozumiem czasami postępowania ludzi. Tak samo jak i ludzi, którzy chowają do szuflady nie otwarte listy z rachunkami, z banku czy od komornika.
   Przez około 6 miesięcy nie płaciłeś ZUSu bo było chudo. Ok zdarza się. Sam prowadzę już 4 lata jednoosobową DG.
   Deklaracja w zusie z miesiąca na miesiąc szła na pełen zus czyli ponad 1100 złotych.
   Miałeś pół roku, żeby coś z tym zrobić, nie zrobiłeś nic. Dostałeś termin do zapłaty za coś z czego korzystałeś (odkładanie na emeryturę(wiem, żart), możliwość skorzystania w razie czego z renty oraz ubezpieczenie zdrowotne, dobrowolnie chorobowe). Nie zrobiłeś nic z związku z tym. Podczas każdej wizyty w ZUSie u mnie wisza jebitne plakaty i ulotki o odroczeniu składek, spłacie na raty itp.

   trudno - musisz dostarczyć masę papierów "dlaczego masz gorzej" w praktyce kilkadziesiąt stron

   Trudno, teraz będziesz bulił za swoje lenistwo. Miałeś mniej pracy, trzeba było zawiesić działalność/odroczyć spłatę ogólnie pójść do urzędu i powiedzieć jak sprawa stoi.
   Teraz czujesz się wyruchany bo nic nie zrobiłeś z Twoim rosnącym długiem.

   Jak młodzi mają w tym kraju się dorabiać skoro na start dostają w mordę?

   Dwa lata małego ZUSu, możliwość odroczenia składek, rozłożenia na raty.
   To teraz leć do banku po kredyt na 6000 złotych, skoro DG odżyła może uda Ci się szybko go spłacić.( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota: bije od ciebie typowym malkontenctwem. Masz to na co zasłużyłeś.

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota:
   zapłaciłeś w sumie: 7 * 12 * 1000 = 84000 zł
   oczekiwana długość życia: 78.2 lat
   wiek emerytalny: 65 lat
   zatem emeryturę pobiera się średnio przez 13.2 lat
   84000 / (12*13.2) = 530 - tyle byś dostawał co miesiąc na emeryturze gdyby składka była przeznaczana tylko na emerytury - ale nie jest.
   nie rozumiem oburzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ly000: Nawet lepiej ( ͡° ͜ʖ ͡°) Składka emerytalna to tylko 499,28 zł z 1172,56 zł/msc, jakie płaci się na ZUS... w przybliżeniu 500 zł.
   http://zus.pox.pl/aktualne-skladki-zus-dzialalnosc-gospodarcza.htm

   A więc wpłacił w sumie: 712500 = 42 000 zł, a gdyby samodzielnie to odkładał na własne konto, to uzbierałby sobie...
   265 zł/msc emerytury ( ͡° ͜ʖ ͡°) a dostaje 240 zł, czyli 93% kwoty wpłaconej do ZUS ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   I dlatego uważam, że ZUS jest po prostu niezbędny, bo ludzie kompletnie nie ogarniają, jak dużo i jak długo trzeba oszczędzać z bieżących wydatków, by mieć godną emeryturę...

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota: Takiego zj?$! to już dawno nie czytałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @antipatriota: Ośmieszyłeś się tylko swoim komentarzem. Mam nadzieję, że zbankrutujesz i będziesz bezdomny, bo skoro podstaw nie znasz to pewnie księgi też źle są prowadzone, a tutaj US nie odpuszcza jak ZUS.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak całe życie nie pracowali to więcej im się nie należy i bardzo dobrze. Czemu inni mają płacić za ich emerytury gdy sami składek wcześniej nie płacili?

 •  

  pokaż komentarz

  Niech się buntują przeciwko sobie ze w kraju gdzie obowiązywały nakazy pracy za mało pracowali. A teraz ojojoj, na leki nie starcza.

 •  

  pokaż komentarz

  Przez resztę życia wychowywałam trójkę dzieci, dzięki czemu nie musiałam płacić za opiekę. W domu dorabiałam, szyjąc spódnice czy bluzki, ale była to praca nierejestrowana – opowiada.

  No do cholery - wybrała przez całe życie nie płacenie składek, a teraz hurr durr niska emerytura?
  Zainwestowała w dzieci zamiast inwestować w emeryturę, to niech dzieci ją utrzymują a nie podatnicy.