•  

  pokaż komentarz

  O nauce? Obowiązkowo:

 •  

  pokaż komentarz

  Popularnonaukowe, ale (subiektywnie) na wysokim poziomie. ;)
  1) Zarazki, geny a cywilizacja
  2) Cudowny lek

  •  

   pokaż komentarz

   @MalyBiolog
   Krotka historia czasu

   Samolubny Gen

   Pan raczy zartowac panie Feynman

  •  

   pokaż komentarz

   @biwalencik: Pan raczy żartować panie Feynman to bardziej biograficzna, ale również polecam bo przyjemnie się czyta.

  •  

   pokaż komentarz

   @biwalencik: Jest jeszcze "Krótsza historia czasu" Hawkinga, która jest niby ulepszoną wersją poprzednika.

   W ogóle słyszałem, że "Krótka historia czasu" to książka, która się świetnie sprzedała, ale bardzo mało ludzi tę kupioną książkę przeczytało do końca. A szkoda, bo warto

  •  

   pokaż komentarz

   @MalyBiolog: Polecę wam swoje ulubione książki które w jakiś sposób mnie wzbogaciły. Proszę polećcie swoje książki, chętnie poczytam coś nowego. Nie wszystkie są stricte naukowe, niektóre są historyczne czy ekonomiczne. Zgadzam się ze że Jared Diamond pisze dobre książki ale są trochę naciągane czasami. Mimo wszystko je polecam.

   Why nations fail - acemognu. O tym dlaczego niektóre kraje się bogacą a inne upadają. Moja ulubiona książka.

   Bad Samaritans - Ha-Joon Chang. O mitach naroslych wokół bogacenia sie narodów na globalizacji. On też chyba ma nobla z ekobomi albo pracował na wyższym syabowisku w onz teraz nie powiem z pamięci.

   White cargo, Don Jordan- o niewolnictwie w koloniach amerykańskich Irlandczyków zanim zaczęto przywozić z Afryki niewolników. Mocna książka z dobrymi źródłami.

   1493 Charles Mann - o początkowej fazie kolonizacji ameryki przez kolonistów amgielskich.

   Give and take adam grant - o tym że zarówno życiowi przegrani jak i wygrywy bardzo często mają wspólna cechę - altruizmu, bezinteresownej pomocy. Jest o tym jak trzymać to w ryzach żeby osiągnąć sukces.

   Jared Diamond - collapse. O upadkach społeczeństw w przeszłości związanych ze zniszczeniem środowiska z porównaniem do czasów obecnych. Płynne przejścia opisu np wymarcia wikingów na grendlandii do problemów środowiskowych które mają mieszkańcy współczesnej Montany.

   International economics - Krugman, obsfeld. Krugman jest noblistą z ekonomii. Przystępnie opisał większość zaakceprowanych praw które rządzą wymiana handlową między krajami. Nie jest pewnie tak dobra jak wypociny anonimowego profesora waszego wydziału ale na zachodnich uniwersytetach jest obecnie obowiązkowa na sam początek.

   Outlyers - Malcolm Gladwell. O tym dlaczego na przykład czołowi hokeiści z Kanady urodzili się na początku roku a żaden w grudniu albo czemu Bill Gates powinien mieć więcej pokory wobec swojego sukcesu. Stawia bodajze tezę że żeby zostać kimś wybitnym w danej dziedzinie trzeba poświęcić na to średnio 10 000 godzin.

   Robert Greene - Mastery. Ma tez inne ciekawe książki ale ta jest akurat o drodze do bycia w czyms dobrym na podstawie wspólnych dróg ludzi którzy osiągnęli coś w przeszłości.

   История Российского государства. Czterotomowa historia Rosji, przystępnie napisana przez Borysa Akunina. Znanego zresztą z pisania kryminałów.

   Ледоколь, lodomołacz. Wiktora Suworowa toczaca się wokół tezy że Związek Radziecki od samego początku planował podbój Europy która miał "wyzwolić" od Niemców. Tyle ze Niemcy to przypuszczali i zaatakowali na kilka dni przed atakiem Sowietów. Jestem niezdecydowany w tej kwestii to może być prawda jak i zmyślona historia ale Suworow rzucał tam liczbami i logicznymi wnioskami.

   Don't make me think - steve krug - o projektowaniu (głównie w ujęciu informatycznym) tak żeby postawić na użyteczność i przejrzystość.

   Hitler - Ian Kershaw - najrzetelniejsza biografia człowieka który zniszczył Europę. Najbardziej utkwiło mi w pamięci jak ogromne pieniądze roztwonił w pamięci i to ze nigdy nie był klasą robotnicza i moze wogole nigdy ciężko nie pracował.

   Disposable people kevin bales - o współczesnym niewolnictwie na przykład sprzedaży tajskich córek do burd.eli za nową plazmę na ścianę. Taka jest tam mentalność.

   W bonusie wszystkie książki Pierce Brown i Joe Abercrombie. To fantastyka.

   Tyle na szybko i co pamiętam że dało mi do myślenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Od zwierząt do bogów Harariego, Pułapki myślenia Kahnemana, Siła nawyku Duhigga - to są takie pozycje, które czyta się dobrze i dużo wnoszą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Blotny: harari napisał ostatnio dobrą książkę - homo deus o transhumanizmie. Duhigga czytałem to faktycznie dobry wybór. Kahnemana czytałem thinking fast and slow, może to to samo, tłumaczenia czasami się nie zgrywają bo nie kojarze żadnej jego ksiazki o tym tytule.

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Tak, to ta sama książka Kahnemana. Homo deus mam odłożone do przeczytania ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: polecam również Adama Leszczyńskiego 'polityka wzrostu' który opisuje jak poszczególne kraje próbowały zostać najbogatszymi i czemu się nie udało
   Polio. Historia pokonania choroby Heinego Medina również polecam

   Anne Applebaum napisała dwie dobre książki historyczne o gulagu i powojnie w Europie srodkowo wschodniej

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Co za lewactwo... Polecam

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Nie wiem czy to żart, ale to jest esencja lewackiej ideologii - gdyby ktoś na poważnie chciał czytać te tytuły.

  •  

   pokaż komentarz

   @piwotomojepaliwo: @Sierkovitz: leczcie się z polowania na lewaków, serio. To jest żałosne że nie potraficie podać żadnej książki którą warto przeczytać ale już znajdujecie lewactwo tam gdzie go nie ma. Poczytajcie lepiej biografie Trumpa z której się dowiecie że globalne ocieplenie to fikcja. Skąd biorą się tacy ludzie jak wy którzy nawet w temat o książkach wplotą polowanie na czarownice.

  •  

   pokaż komentarz

   @BuahahaXD ja przeczytalem, ale mimo, ze calkiem dobrze kumam przedmioty scisle, w pewnych momentach nie rozumialem co tam sie dzieje =P

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: Przecież polecam - po prostu przewiduję co wykoppeel ma do powiedzenia na ten temat ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @ComeToPeel: A co chcesz usłyszeć jak podajesz tytuły śmierdzące ideologią lewicową jak gówno? Ja tylko ostrzegam ludzi którzy jeszcze mają "świeże" umysły żeby nie czytały tych bredni.

   Poza tym temat jest o literaturze naukowej a nie o propagandzie politycznej. Podałeś same polityczne gówna.

  •  

   pokaż komentarz

   Bad Samaritans - Ha-Joon Chang. O mitach naroslych wokół bogacenia sie narodów na globalizacji. On też chyba ma nobla z ekobomi

   @ComeToPeel: Nie ma Nobla z ekonomii (ani ekobomi ;)),

  •  

   pokaż komentarz

   @Djakninn: Przyznaje się do błędu, nie ma. Na usprawiedliwienie dodam że pisałem tamten wpis z pamięci :) Przejrzałem jakie nagrody dostał i robią mimo to wrażenie.

 •  

  pokaż komentarz

  Proponuję zajrzeć na www.madreksiazki.org - moją ulubioną stronę dotyczącą książek popularnonaukowych (a przy tym największy w Polsce portal z recenzjami tego typu książek). Cenię to, że jest on tworzony przez naukowców i ludzi związanych z nauką, i to tworzony hobbystycznie - a zatem recenzje są obiektywne, bo autorom nikt za pisanie laurek nie płaci (zresztą są tam też recenzje bardzo krytyczne). Obecnie znajduje się tam zdaje się blisko tysiąc wpisów, z których niemal wszystkie to recenzje. Moje ulubione miejsce popularnonaukowych inspiracji :)

 •  

  pokaż komentarz

  Bill Bryson - "Krótka historia prawie wszystkiego" Polecam, książka napisana w naprawdę przystępny sposób i super się ją czyta.

  •  

   pokaż komentarz

   @SunnO: to podstawowa, popularno-naukowa pozycja

  •  

   pokaż komentarz

   @SunnO: Pozycja dość sztampowa, ale dla kogoś chcącego rozpocząć przygodę z takimi tematami - lektura obowiązkowa.

   Jest naprawdę prosta, jest wręcz podręcznikowym przykładem znaczenia słowa "popularnonaukowy". Znam wiele osób, które od niej zaczęły swoją fascynację otaczającej nas rzeczywistości i przeszły do dzieł jednak konkretniejszych.

   Niemniej dla każdego do tej pory niezainteresowanego - to trzeba przeczytać. Książka dla każdego, przystępnie napisana przez osobę niemającą związku ze światem naukowym.

   Rada przede wszystkim dla starszych użytkowników, jeśli jeszcze się tu tacy ostali. Jeśli macie dzieci to dajcie im to do przeczytania. Bo "napoczyna" tyle tematów, że możecie obudzić w nich ciekawość świata. Niech nawet jedynkę dostaną z nieznajomości Krzyżaków, ale niech to sobie przeczytają. Idealna pozycja, żeby swoją przygodę z zawiłościami i ciekawością świata rozpocząć.

   Jednak dla tych, którzy już laikami nie są, a dylatacja czasu nie jest niezrozumiałym pojęciem - odpuśćcie.

  •  

   pokaż komentarz

   Jednak dla tych, którzy już laikami nie są, a dylatacja czasu nie jest niezrozumiałym pojęciem - odpuśćcie.

   @oiio: nie zgodzę się. Książka przede wszystkim dobra sama w sobie, czyta się z przyjemnością, niezależnie od posiadanej wiedzy.

   Po drugie - zahacza tyle dziedzin nauki i przytacza tak wiele ciekawostek z życia naukowców, że każdy znajdzie w niej coś, czego nie znał wcześniej.

   Dla mnie 10/10 (a nie wystawiam takich ocen bez powodu; na "Lubimy czytać" wystawiłem na prawie 300 książek tylko dwie takie oceny - drugą dostało "Imię Róży")

  •  

   pokaż komentarz

   @haes82: Być może mam po prostu źle przesunięty środek ciężkości, ale w momencie gdy czytałem to dzieło, jednak większość rzeczy była mi już znana i czułem się trochę jak przeglądając podręcznik do liceum. Niby kilka fajnych pozanaukowych ciekawostek których nie znałem, ale do przodu mnie w żadnym stopniu nie posunęła.

   Jednak będąc szczerym również dałbym jej 10/10, bo to, że ja nie byłem w momencie czytania dobrym odbiorcą to nic nie znaczy. Książka sama w sobie jest wybitna i z czystym sercem polecam. Choć jak mówię, jeśli ktoś już kilka podobnych przeczytał, a pojęcia fizyczne nie wprawią go w osłupienie to może zwyczajnie wybrać inne pozycje.

1 2 3 4 5 6 7 ... 10 11 następna