•  

  pokaż komentarz

  Po co ten celibat? W kościele anglikańskim pastorzy mają normalnie żony i rodziny, i nie dochodzi tam do takich niegodziwości

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: po to aby dzieci nie dostawaly spadku i wszystko zostawalo w kosciele.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Dzieci dostaną tyle spadku ile pastor sobie w pensji wypracuje. Przecież on nie pracuje za bóg zapłać

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: no wlasnie... a tak wszystko zostaje w kosciele.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Ty jesteś głupi? W kościele katolickim księża dostają normalną pensję za msze. Duzo z nich dorabia w szkołach

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: no i co z tego? Wszystko co kupi zostaje w kosciele jakby bylo dziecko mialoby do tego prawo. Jestes glupi?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Po to aby trzymać wiernych w ryzach i żeby bulili hajs na kościół. Celibat jest po to aby księża poświecili sie w 100% Bogu i kościołowi. Wyobraź sobie księdza który udziela aktu małżeńskiego a sam jest po rozwodzie, albo kiedy w niedziele nawija potężne kazanie o rodzinie i czynieniu dobra a w poniedziałek jego potomek kradnie samochód ojcu i przejeżdża pod wpływem narkotyków staruszkę na pasach. Ale jest jeszcze jeden główny powód dla którego księży obowiązuje celibat. BABY. W momencie w którym dopuści się związki damsko-męskie dla księży to baby przejmą powoli kościoły - będą najpierw zarządzać parafiami a później dobiorą się do Watykanu i abemus papas xDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Dokładnie tak powinno być, bo nikt tak faceta nie dopilnuje jak jego wlasna żona.

  •  

   pokaż komentarz

   Ty jesteś głupi?

   @Mr_Gray: Bije z ciebie głupiomądrość. Oczywiście Wolf ma rację a ty masz problemy z myśleniem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Jak ktoś pracuje w normalnie działającej firmie i ma dzieci to nie dostaje spadku i jakoś to działa bez celibatu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Ksiądz może przekazać swój majątek po śmierci dowolnej osobie. Może też za życia oddawać kasę komu tylko chce, nie ma natomiast związku z kasą Kościoła, parafii itd. Inaczej jest z zakonnikami, Ci rzeczywiście wyrzekają się wszelkiej własności. Mam nadzieję, że trochę pomogłem rozjaśnić scenę ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @IvanBarazniew: on nie ale jego dzieci tak

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: celibat wprowadzony został na soborze Trydenckim, każdy sobór to takie poprawienie pod siebie zawartości Starego i Nowego Testamentu. W pierwszym liście do Tymoteusza jest ładnie opisane, jaki powinien być biskup:
   2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony2, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz3, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.
   8 Diakonami tak samo winni być ludzie godni4, w mowie nieobłudni, nie nadużywający wina, niechciwi brudnego zysku, 9 [lecz] utrzymujący tajemnicę wiary w czystym sumieniu. 10 I oni niech będą najpierw poddawani próbie, i dopiero wtedy niech spełniają posługę, jeśli są bez zarzutu. 11 Kobiety5 również - czyste, nieskłonne do oczerniania, trzeźwe, wierne we wszystkim. 12 Diakoni niech będą mężami jednej żony6, rządzący dobrze dziećmi i własnymi domami. 13 Ci bowiem, skoro dobrze spełnili czynności diakońskie, zdobywają sobie zaszczytny stopień7 i ufną śmiałość w wierze, która jest w Chrystusie Jezusie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Wyraziłem się nieprecyzyjnie. Jak pracujesz na UoP to twoje dzieci nie dostaną majątku firmy. Z Kościołem powinno być podobnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Kościół sam trochę się w tym wszystkim gubi. Niby mamy celibat, ale też instytucję 'gosposi'. Pryzkład z mojego podwórka - ksiądz żyje na plebani z gosposią i jej dwoma synami. Ojciec dzieci jest oczywiście nieznany.

  •  

   pokaż komentarz

   @bernanio: czemu wyjezdzas z jakimiś lewackimi tekstami. Przecież żaden katolik nie patrzy co w w wielkiej książce jest napisane. Najważniejsze jest co książulo powie i czasem co zapisane w KKK. Bo wiesz że wielką książkę trzeba odpowiednio interpretować i przemilczać fragmenty niezgodne z propagandą. Po za tym każdy świadomy człowiek wie że historie przekazywane przez niepiśmiennych pastuszków na podstawie których powstały podwaliny wielkich religii nie mogą być brane dosłownie. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Guziec-Taka_swinia_z_afryki: Wyobraź sobie, że człowiek daje nauki przedmałżeńskie, mówi jak żyć w małżeństwie a sam nie może legalnie mieć żony.

  •  

   pokaż komentarz

   Wyobraź sobie, że człowiek daje nauki przedmałżeńskie, mówi jak żyć w małżeństwie a sam nie może legalnie mieć żony.

   @antykler: Wyobraź sobie, że lekarz bada ludzi, mówi jakie przyjmować lekarstwa, a sam jest zdrowy i nigdy nie chorował. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Damian1998: Najbardziej idiotyczny argument jaki można wymyślić. Lekarz nie musi chorować by znać się na leczeniu, on musi praktykować w zawodzie, gdyby ktoś znający leczenie ludzi tylko w teorii, chciałby uczyć kogoś innego praktyki, to wtedy owszem porównanie miałoby sens, ale takie jest po prostu głupie. Widziałeś by instruktorem nauki jazdy był ktoś, kto wie jak jeździć tylko w teorii, a sam nigdy nie kierował?

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: ale przecież ksiądz też praktykuje w zawodzie udzielania nauk przedmałżeńskich. Księża udzielają nauk regularnie, więc mają w tym duże praktyczne doświadczenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Damian1998: Mówią o samej teorii, która nierzadko ma mało wspólnego z praktyką.

  •  

   pokaż komentarz

   @motonita: leczenie to też czysta teoria. Lekarz internista nie wskakuje do twojego ciała i nie zabija wirusów z pistoletu maszynowego, jak Stallone w "Rambo - Pierwsza Krew". Lekarz tylko udziela porad jakich leków używać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: I mimo to dochodziło tam do największych tego typu przekrętów pedofilskich... Mylę się?

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Na początku średniowiecza dzieci księży dziedziczyły majątek kościelny, celibat wprowadzono aby go nie rozdrabniać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Kościół anglikański nie istnieje już jako Kościół, ale jako synekura.

  •  

   pokaż komentarz

   @Damian1998: Przy tak niemądrze postawionej definicji wszystko staje się teorią a praktyka nie istnieje. Nikt fizycznie nie przetapia stali bo robi to min. wysoka temperatura, nikt nie przeprowadza reakcji chemicznej bo robią to związki same w sobie, nikt nie robi prześwietlenia bo tą robotę wykonują specjalne aparaty, nawet lekarz wskakujący bezpośrednio do ciała i strzelający z pistoletu maszynowego nie zabija wirusów bo to robią wystrzeliwane kule.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: w kosciolach protestanckich tez pastorzy maj zony

  •  

   pokaż komentarz

   @NormanCroucher: Zgadza się. Ta definicja jest niemądra. Należy przyjąć, że jak lekarz leczy to jest to praktyka, a teoria jest jak uczy się z książek na studiach. Natomiast ksiądz jak udziela nauk przedmałżeńskich to jest to praktyka, a teoria jest jak uczy się udzielania nauk z książek na studiach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Damian1998:

   Natomiast ksiądz jak udziela nauk przedmałżeńskich to jest to praktyka, a teoria jest jak uczy się udzielania nauk z książek na studiach.

   Zgadza się, natomiast praktyki brakuje mu z zakresu życia małżeńskiego. Nie twierdzę że jest to wymagane w celu udzielania dobrych rad, tylko że trzeba przyjąć ten brak doświadczenia za fakt.

  •  

   pokaż komentarz

   leczenie to też czysta teoria. Lekarz internista nie wskakuje do twojego ciała i nie zabija wirusów z pistoletu maszynowego, jak Stallone w "Rambo - Pierwsza Krew". Lekarz tylko udziela porad jakich leków używać.

   @Damian1998: Na chwilę obecną nie ma możliwości selektywnego zabijania wirusów, w krwiobiegu, ale na pewno dojdzie kiedyś do tego, że nanoboty będą wspierały białe krwinki krwi i chorych pacjentów. Natomiast jest możliwość by ksiądz miał żonę i nie był teoretykiem, ale nie korzysta się z tego. Wyobraź sobie kogoś kto zna teoretycznie coś w czym jesteś dobry i on nagle zaczyna się pouczać, a to tak a to inaczej, jak dla mnie takie coś byłoby denerwujące i olałbym takie rady, bo relacje międzyludzkie, to coś bardzo skomplikowanego, każdy przypadek jest inny. Poza tym co tyczy się samego celibatu, to chory wymysł, bo jest niezgodny z naturą, są owszem przypadki, że ktoś nie nadaje się do związku, ale księża i zakonnice nie wybierają takiej drogi z tego względu, tylko dopasowują swoje życie do głupiego nakazu religijnego, który powstał w XI wieku by chronić majątek Kościoła przed rozejściem się na rodziny księży.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D:
   "po to aby dzieci nie dostawaly spadku i wszystko zostawalo w kosciele."

   Niestety tak nie jest. Każdy zapisuje swój majątek w testamencie komu chce. Jeżeli tego nie zrobi to wówczas idzie majątek dla rodziny. Prawo spadkowe jest nadrzędne nad wolą kurii biskupiej. Mylisz dobra z parafii (kościół, plebania ich wyposażenie) z prywatnymi rzeczami kupionymi przez księdza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Takie sobie tłumaczenie. Można zastrzec w ustawie że majątek kościoła nie podlega żadnym roszczeniom a wyłącznie majątek prywatny księdza. Nie będzie z tym problemu bo długi parafii zawsze spłaca specjalny fundusz diecezjalny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: Chodzi o chciwość i pieniądz. Biblia zupełnie mówi co innego czyli to co Bóg nakazał:

   2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością.5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: A ktośkolwiek w tym kraju dostaje w spadku instytucję, w której pracuje?! Np. urzędnik kawałek urzędu miasta? Więc nie pisz bzdur i nie dorabiaj ideologii! To majątek kościoła a nie proboszcza!

  •  

   pokaż komentarz

   @Jotgie: to nie moja sprawa tak chce kosciol juz z 2000 lat nie chce mi sie tlumaczyc calej historii sam se poczytaj. Kosciol to nie jest firma SA.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mr_Gray: aczkolwiek to protestanci a nie katolicy, a to tak jak by inna wiara

  •  

   pokaż komentarz

   @bernanio: Na Soborze Laterańskim wprowadzono celibat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: może wystarczyłoby znacjonalizować majątki i dać w dzierżawę na 10 lat z możliwością przedłożenia. Chyba problem by się łatwo rozwiązał.

 •  

  pokaż komentarz

  Na głównej się to nie znajdzie XDDDD

 •  

  pokaż komentarz

  Celibat to nie zakaz ruchania. To zakaz małżeństwa. Mogą się ruchać ile chcą i jak chcą. To sprawa indywidualna każdego księdza z osobna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: "VI Nie cudzołóż."

  •  

   pokaż komentarz

   @KawaJimmiego: chyba nie wiesz co to znaczy

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Seks pozamałżeński i tak jest zakazany.

  •  

   pokaż komentarz

   @PieknaKobieta: ciezko uwierzyc nie? Hehehe pogadaj z ksiedzem

  •  

   pokaż komentarz

   @Altar: no ale mozna sie wyspowiadac.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Ale później trzeba obiecać poprawę ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Altar: to tylko ludzie jak inni

  •  

   pokaż komentarz

   Powiem wam cos papiez tez pierdzi i je, czasem ma sraczke, kutasa tez ma i go nie wycinaja na swieceniach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D Ty tak serio? Celibat jest to miedzy innymi wstrzemiezliwosc seksualna, to wiemy z definicji.
   Jesli to Ci nie wystarczy, to moze w inny sposob..
   Ksieza sa objeci celibatem, zakazem mazenstwa miedzy innymi dlatego, ze ich uwaga ma byc slupiona w 100% na bogu i posludze. Wiec wydaje mi sie, ze "ruchanie" mozna do celibatu zaliczyc ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Aloza: przykro mi nie mozna, to nie znaczy ze wszystko ok ale moga to robić i nie ma co sie spinac ani robic wielkich oczu. Ksieza sie zakoc%$## w kobietach, odchodza z poslugi. Jak wszedzie, to sa ludzie a nie swieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D oczywiście, że mogą. Przecież są mężczyznami takimi jakimi ich Pan Bóg stworzył. Ale im nie wolno, bo taką decyzję dobrowolnie podjęli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aloza:
   kosciol katolicki uznaje roznice pomiedzy celibatem a czystoscia.
   to sa dwie rozne rzeczy -
   zakonnik slubuje czystosc
   ksiadz "tylko" celibat czyli bezzenstwo.

   skoro niema roznicy to po co rozroznienie?

   ksiadz ma takie samo prawo i zakaz jak kawaler wiec ... .

  •  

   pokaż komentarz

   @Altar: @KawaJimmiego: @PieknaKobieta:
   ksiadz ma tylko taki zakaz jak kazdy kawaler.

   nawet facet w swuazku malzendkim nie moze isc na dziwki - bo przysiegal.

   ksiadz nic nie przysiegsl, nic nie slubowal - nie moze tylko zawrzec malzenstwa.

   ma wiec taki i tylko taki sam grzech, przewine jak ... kawaler.

   z czego skwapliwe korzysta - a ludzie placa na tace wierzac ze on przeciez slubowal tyle wyrzeczen.

   kk to zaklamanie.

  •  

   pokaż komentarz

   "VI Nie cudzołóż."
   @KawaJimmiego: ale to przykazanie obowiązuje każdego, nie tylko księży

   Duchowni nie mają jakiegoś innego, oddzielnego od tego zakazu seksu, mają celibat czyli zakaz wzięcia ślubu, a nie seksu
   @Wolf3D ma rację

   @jack-lumberjack:
   @Aloza: zakaz wzięcia ślubu a zakaz seksu to dwie zupełnie inne sprawy

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: jestes nielicznym co to rozumie.
   zabawne bo tylko brak seksu powstrzymal mnie przed wspaniala kariera ksiedza.

   ale jak widac - wystarczy nie miec kregoslupa moralnego i mozna zyc kosztem innych ruchajac bez wyrzeczen.
   nawet w malzenstwie masz mniejsze prawo do kobiet niz ksiadz do parafianek.

  •  

   pokaż komentarz

   @spere ale seks w KK wiąże się bezpośrednio z malzenstwem, nie bez przyczyny nazwywa się go "aktem małżeńskim". Jak wyobrażasz so ie akt małżeński poza małżeństwem (tym uświęconym sakramentalnje ofc)?

  •  

   pokaż komentarz

   @KawaJimmiego: ale czy cudzolostwo dotyczy tez np. niezameznych kobiet, singielek? Czy ogolnie: seks pozamalzenski?

  •  

   pokaż komentarz

   @jack-lumberjack: OK, ale patrząc formalnie, na instytucję księdza, nie ma on oddzielnego zakazu seksu, zupełnie tak jak nie ma go singiel, singielka
   (którzy też teoretycznie nie mogą robić aktów seksualnych poza małżeństwem, bo 6 przykazanie)

   chodzi o oddzielny zakaz, tak jak np. ksiądz ma oddzielny nakaz posłuszeństwa (którego nie mają single)

   a zakonnik ma jeszcze zakaz posiadania majątku, czyli ubóstwo - którego np. nie mają single jak i księża też

  •  

   pokaż komentarz

   OK, ale patrząc formalnie, na instytucję księdza, nie ma on oddzielnego zakazu seksu, zupełnie tak jak nie ma go singiel, singielka

   @spere: no ale przykazanie "Nie cudzołóż" jest nadrzędne.
   Per analogiam:
   Znak B-25 (pic rel) jest nadrzędny dla B-26.
   Dlatego z tego przykazania wynika, że seks jako taki jest dozwolony TYLKO w formie aktu małżeńskiego i nie potrzeba tutaj innych zakazów specyfikujących(dla dorosłych ludzi), tym bardziej, że nie ma tutaj mowy o innej interpretacji, czy rozmywaniu znaczenia, bo nie ma od tego przykazania wyjątków.

   źródło: jednoslad.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @jack-lumberjack: tak, ale powtarzam po raz 3 i przedostatni

   ale NIE MA innego, ODRĘBNEGO, zakazu SEKSU dla księży, czyli są dokładnie jak single - zgrzeszą, szybciutko do spowiedzi i elo

   mają natomiast ODRĘBNY zakaz MAŁŻEŃSTWA - celibat

   a dokładnie o tej różnicy zaczął wątek Wolf3D

  •  

   pokaż komentarz

   zgrzeszą, szybciutko do spowiedzi i elo

   @spere: XD
   ale wiesz, że to tak nie działa?
   XDDDDDDDD
   a dla tych co tak robią to raczej ;_; i [*]
   XD

  •  

   pokaż komentarz

   @jack-lumberjack: jak nie działa, gdy zgrzeszyłeś i zrozumiałeś że to źle, spowiedź cię oczyszcza z grzechu

  •  

   pokaż komentarz

   jak nie działa, gdy zgrzeszyłeś i zrozumiałeś że to źle, spowiedź cię oczyszcza z grzechu

   @spere: no nie.
   Bo jeśli grzeszysz świadomie i celowo z myślą o tym, że się wyspowiadasz i elo (nie dotyczy to chyba tylko sytuacji, w której grzech wynika z nałogu) to jest grzech przeciw Duchowi Świętemu.
   Według KKK jest 6 rodzajów takich grzechów - pierwszym z nich jest:

   Grzeszyć zuchwale w nadziei Miłosierdzia Bożego.

   Mt 12,31-32

   31 Dlatego powiadam wam: Każdy grzech i bluźnierstwo będą odpuszczone ludziom, ale bluźnierstwo przeciwko Duchowi nie będzie odpuszczone. 32 Jeśli ktoś powie słowo przeciw Synowi Człowieczemu, będzie mu odpuszczone, lecz jeśli powie przeciw Duchowi Świętemu, nie będzie mu odpuszczone ani w tym wieku, ani w przyszłym.

  •  

   pokaż komentarz

   Celibat to nie zakaz ruchania. To zakaz małżeństwa. Mogą się ruchaćile chcą i jak chcą. To sprawa indywidualna każdego księdza z osobna.

   @Wolf3D:

   WYKOP UCZY I BAWI VOL 666

   źródło: ron.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Stefan_Niesiolowski_cie_widzi: Apostoł Paweł pisał o tym, że jeżeli ktoś nie potrafi wytrzymać, to powinien znaleźć się w żonę, żeby nie wpaść w niemoralność. Rozpusta seksualna jest grzechem, zawiera w sobie chciwość oraz przedmiotowe traktowanie człowieka. Jezus mówił nawet, że pożądliwe patrzenie na kobietę już jest cudzołóstwem, w sercu.

   1 list do Koryntian 7:2

   2. Ze względu jednak na niebezpieczeństwo rozpusty niech każdy ma swoją żonę, a każda swojego męża. 3 Mąż niech oddaje powinność żonie, podobnie też żona mężowi.

   Ewangelia Mateusza 5:27

   27 Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! 28 A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa (rozpusty, w innych tłumaczeniach).

   Mowa ogólnie o kobietach, nie ma wyszczególnienia, na single, czy zamężne.

  •  

   pokaż komentarz

   to tylko ludzie jak inni

   @Wolf3D: ale roszczą sobie prawo do umoralniania innych, tym samym powinni świecić przykładem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D mogą ruchać, ale tylko dzieci, bo te nie są jeszcze na tyle świadome, do czego są wykorzystywane żeby mogły stanowić problem dla instytucji Kościoła. Nie ma w tym wypadku ryzyka, że ofiara molestowania zajdzie w ciąże co może grozić żądaniem alimentów na dziecko (bo oficjalnego majątku większość księży i tak nie posiada). W razie gdy sprawa wyjdzie na jaw, zboczeńca kryje się wszystkimi możliwymi sposobami, byle tylko nie zajęły się nią władze świeckie. Za Kremówki Drugiego wewnętrzne procedury w tym zakresie doprowadzono do perfekcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D chyba robisz z siebie głupka, jeśli naprawdę wierzysz, w to, piszesz

  •  

   pokaż komentarz

   @Aloza:
   Tak to sobie tłumacz.W wywiadzie pisze po co jest celibat i z Bogiem nie ma nic wspólnego.Chodzi normalnie i zawsze chodziło tylko o kasę.
   Nie dziwi cię,że prawosławni mogą mieć żony??
   Może po tym przestanie

   Po co księżom celibat?
   Zacznijmy od tego, że o celibacie nawet Chrystus nie mówił.Nie przeszkadzało mu, że Piotr i jeszcze kilku innych apostołów mają żony.W samej Polsce małżeństwa księży były na porządku dziennym przynajmniej do XI wieku.Rodziny zaczęły być kłopotem, kiedy o majątki duchownych zaczęli upominać się spadkobiercy.Także w Rzymie papieże mieli żony i dzieci, które trzeba było hojnie obdarować majątkiem,a Kościół wolał dobra zatrzymać dla siebie. Najpierw tę kwestię zaczęto podnosić na synodach,później na soborach, aż na Soborze Laterańskim wprowadzono celibat.Warto podkreślić, że celibat nie jest dogmatem czy przykazaniem, tylko przepisem kościelnym.Jeden podpis papieża mógłby go znieść.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: po co im to mowisz. Do kosciola to nie chodza, ale ksiedza z grzechow rozliczac chca obowiazkowo.
   Przeciez taki ateista/niewierzacy nie powinien znac pojecia grzechu i powinno byc mu to obojetne co akurat wyznawca tej czy innej religii preferuje, prawda?

  •  

   pokaż komentarz

   @Waderian: tak juz jest nie moja wina

  •  

   pokaż komentarz

   @spere: chyba nie rozumiesz podstaw wiary chcrzescijanskiej, jesli jestes chcrzescijaninem nie bzykasz bo masz grzech ciezki, tylko po slubie mozesz to robic celibat dodatkowo zakazuje małzenstwa, natomiast zakaz uprawiania seksu jest z automatu dla wszystkich, w tym ksiezy nie potrzeba dodatkowego zakazu, gdyz 6 przykazanie kazdego obowiazuje zwłaszcza ksiedza, jest to tak proste, ze az sie dziwie, ze tego nie pojmujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @jack-lumberjack: @marbra:

   Szkoda tylko, że Biblia mówi zupełnie coś innego o kapłaństwie i jak ma wyglądać.

   2 Biskup więc powinien być nienaganny, mąż jednej żony, trzeźwy, rozsądny, przyzwoity, gościnny, sposobny do nauczania, 3 nie przebierający miary w piciu wina, nieskłonny do bicia, ale opanowany, niekłótliwy, niechciwy na grosz, 4 dobrze rządzący własnym domem, trzymający dzieci w uległości, z całą godnością. 5 Jeśli ktoś bowiem nie umie stanąć na czele własnego domu, jakżeż będzie się troszczył o Kościół Boży? 6 Nie [może być] świeżo ochrzczony, ażeby wbiwszy się w pychę nie wpadł w diabelskie potępienie. 7 Powinien też mieć dobre świadectwo ze strony tych, którzy są z zewnątrz, żeby się nie naraził na wzgardę i sidła diabelskie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: Twój papież to LEWAK!

  •  

   pokaż komentarz

   w tym ksiezy nie potrzeba dodatkowego zakazu,

   @onet12: Serio?
   Nie potrzeba dodatkowego zakazu?
   To w jakim celu dokonuje się ślubów czystości?
   Zakonnicy - ślubują między innymi czystość - więc no jakby to powiedzieć ...
   GADASZ BZDURY!
   Gdyby czystość była oczywista - to zakonnicy nie musieliby jej ślubować,
   jak widać - nie jest to potrzebne i konieczne by zostać księdzem - potrzebne jest natomiast aby ksiądz nie wchodził w związek małżeński - więc ślubuje on celibat, nie ślubuje czystości.
   Wiec do kobiet ma prawo jak każdy kawaler.
   Nawet mąż ślubuje wierność i uczciwość więc on nie może tyle co ksiądz czy kawaler.

   Z jakich powodów - nie czas to wyjaśniać.

  •  

   pokaż komentarz

   > i nie potrzeba tutaj innych zakazów specyfikujących

   @jack-lumberjack: Kolejny co gada bzdury.

   Jeśli nie potrzeba by dodatkowych zakazów - to zakonnicy nie ślubowaliby czystości - bo przecież ... to oczywiste!
   Ale jak widać - zakonnik aby być zakonnikiem - MUSI ślubować czystość, a ksiądz - aby być księdzem ... nie musi - ma obowiązek natomiast CELIBATU - więc sam kościół w swoim zakłamaniu - przyznaje że CELIBAT =/=CZYSTOŚĆ!

   Idź się doucz - i naucz myślec logicznie bo ręce opadają.... .

  •  

   pokaż komentarz

   @marbra: 6 przykazanie obowiazuje, czy to meza, czy ksiedza, czy kawalera,, kiepski z ciebie znawca prawa koscielnego, a z kolejnym postem sam sie pogrążasz

  •  

   pokaż komentarz

   @Endrjoo: ale co to ma do rzeczy?

  •  

   pokaż komentarz

   @onet12: Nie odniosłeś się to prostego faktu który przeczy Twojej fałszywej tezie - jeśli czystość jest oczywista - to z jakiego powodu zakonnik ślubuje czystość, a ksiądz "tylko" bezżeństwo?
   Widzę że rozmawiam z głupcem - który nie dość że myli się to jeszcze w obliczu niepodważalnych argumentów - zaprzecza samemu ich istnieniu, i przenosi dyskusje na inne tematy.

   Rozumiesz więc że ... z głupcami niema dyskusji.
   #czarnalista

  •  

   pokaż komentarz

   @marbra: nie chce sie po prostu kopac z koniem sam sobie poczytaj co kosciół o tym mówi, a nie proklamujesz własne puste tezy wyssane z palca http://zapytaj.wiara.pl/pytanie/pokaz/1007f2
   http://www.rozmawiamy.jezuici.pl/forum/109/n/132
   http://mateusz.pl/pow/pow_991018.htm
   sprawa jest jasna, ale ty ja tylko gmatwasz sugerujac, ze ksieza moga uprawiac sex

  •  

   pokaż komentarz

   @star_dust_we_are: no rozumiem, tak tez myslalem.
   Akurat u mnie nie ma tego problemu (moze jedynie wystepowac pozadliwe spogladanie na kobiete). Ale czy jakims grzechem, czyms zlym- jest zaspokajanie swojej potrzeby (na ktora nie mamy wplywu) w sposob autonomiczny, bez udzialu innych osob? Czyli, bez podejmowania prob cudzolozenia z kobieta, jedynie poslugujac sie wlasna wyobraznia?
   Bo wydaje sie, ze takim dzialaniem nie wyrzadza sie nikomu krzywdy, nikogo nie zaczepia, nikomu sie o tym nie mowi- powinno byc to dopuszczone dla ludzi samotnych...

  •  

   pokaż komentarz

   Ale czy jakims grzechem, czyms zlym- jest zaspokajanie swojej potrzeby (na ktora nie mamy wplywu) w sposob autonomiczny, bez udzialu innych osob?

   @Stefan_Niesiolowski_cie_widzi: Biblia w ogóle nie wypowiada się na temat masturbacji. Juz wypowiadałem sie obszernie na temat błednego nauczania KK na ten temat - tj. przekłamanej interpretacji historii Onana.

   W świetle biblii jedynie w samolubnej, chciwej pożądliwości ukierunkowanej na konkretną osobę, niebędącą małżonkiem, można doszukiwać się grzechu.

   Jako konserwa, która jest dobrze zaznajomiona z biblią stwierdzam, że masturbacja jest czymś normalnym i naturalnym o ile nie jest ukierunkowana na konkretną osobę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wolf3D: jedyny w km powinien być zakochany ksiądz to Jezus, a wytrzymać w celibacie nie jest wcale trudno, jeśli ktoś tego nie potrafi to nie powinien być księdzem.

  •  

   pokaż komentarz

   @star_dust_we_are: ech...
   To wlasnie jest trudna kwestia: jako rodzaj "tla" dla swojej wyobrazni, najczesciej wybiera sie jakas konkretna osobe. Czasami tylko jednorazowo, a czasem przewija sie jakas postac przez dluzszy czas.
   Przyklad z zycia: jestem sam (

  •  

   pokaż komentarz

   @Stefan_Niesiolowski_cie_widzi: W takim wypadku pozostaje kwestia osobistego sumienia. Nie ma na ten temat w biblii restrykcujnego nakazu. Jest tylko ogólnikowa informacja o tym, że w sercu również da się cudzołożyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aqqktotam: powinien nie powinien to sa ludzie nie swieci

 •  

  pokaż komentarz

  Znowu lewacy szkaluja najświętszy apostolski kościół katolicki. Lepiej o islamistach byście coś napisali, od 15 minut nic nie było.

 •  

  pokaż komentarz

  nie ma islamu nie ma wykopu, dziwnym trafem historyjki o islamistach, jedzących po zmroku, kiedy bozia nie patrzy, mają większe wzięcie

  •  

   pokaż komentarz

   nie ma islamu nie ma wykopu, dziwnym trafem historyjki o islamistach, jedzących po zmroku, kiedy bozia nie patrzy, mają większe wzięcie

   @Idi0ta: dlaczego informacja nieprawdziwa ma wejść na główną?

  •  

   pokaż komentarz

   @Idi0ta: W samo sedno!!! To zdanie jest kwintesencja wykopu i tutejszego sp$??@?!enia ekspertow od ekonomii, socjologii, historii, polityki. Ekspertow z zabitych dechami dziur, dla ktorych wielka wyprawa jest podroz pekaesem do miasta powiatowego...

   Nie ma islamu, nie ma wykopu!

   Brawo za te uwage!